Drie dagen gevangen bij de U£K PZC varia donderdag 11 juni 1998 puzzel homeopathie Duizeligheidsklachten Tom Poes en de Grootdoener ©Toonderstudios Albanese guerilla's in Kosovo hebben groot deel Servische provincie in handen O recept Rieslingkip het weer Weerlijn 0900-50150 44 Citaat Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende letters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1. Houtafval; 2. haarverzorger; 3. veldhospi taal; 4. eetgerei; 5. wachtwoord; 6. kunststijl;7. genotmiddel; 8. degelijk; 9. kruipend dier; 10. prent; 11. deel v.e. motor; 12. heelwaterreser- voir; 13. geestelijke; 14. grote drinkbeker. Oplossing woensdag haast a- -c- lover f--n-snip wijzer-a-a e-e-e-r-a goedgeefs -u-e-d-o zwengels Vandaag bevindt zich een depressie boven Scandinavië. Het frontensysteem dat daarbij hoort, veroorzaakt bij onze noor derburen een bewolkt en regenachtig weerbeeld. Alleen Zuid- Zweden lijkt het overwegend droog te houden. De Scandinavische storing treft ook West-Rusland, waarbij vooral'de Baltische staten het moeten ontgelden. Er komen namelijk stevige onweersbuien tot ontwikkeling en de zon laatzich er weinig zien. Niet alleen bo ven Scandinavië maar ook boven de Benelux en bij Noord-ltalië zijn verschillende kernen van lagedrukte vinden met als gevolg dat Frankrijk, Duitsland en de Alpenlanden op een verregende dag kunnen rekenen. Ondertussen komt vanaf de Atlantische Oceaan een hogedrukgebied naderbij, maar deze lijkt zich in de loop Van de tijd vooral op Zuid- Europa te gaan richten. Op de Britse eilan den is de invloed van hogedruk al enigszins te merken. Hoewel er hier en daar nog een buitje zal vallen laat de zon er van tijd tot tijd haar gezicht zien. Spanje en Zuid-ltalië hebben het beter getroffen Daar komt de zon flink tot haar recht en het blijft er droog. De thermometers wijzen er waarden tussen de 25 en de 30 graden aan. Ook Griekenland krijgt de zon te zien, maar mogelijk dat zich daar in de loop van de dag een onweersbui ontwikkelt. leren kan zo ongemerkt plaats vinden dat men het niet in de gaten heeft. Bij hyperventileren ademt men te snel en te opper vlakkig. Het gebrek aan kool zuurgas en het teveel aan zuurstof geeft een gevoel van duizeligheid. Andere oorzaken van duizeligheid kunnen zijn; tumoren, MS, migraine of aan doeningen van de hersenstam. Medicijnkeuze De homeopathie behandelt niet de ziekte, maar de zieke mens. Alle klachten worden meegeno men en afgewogen om tot een juiste medicijnkeuze te komen. Uit de praktijk blijkt dat ho meopathische medicijnen ook een affiniteit hebben met be paalde organen of orgaansyste men! Het gevolg is dan ook dat voor een klacht als duizeligheid een aantal medicijnen zijn die vaker worden toegepast dan an dere medicijnen. Zowel bij acute als chronische duizeligheid kunnen die medi cijnen met succes worden toege past. Conium maculatum (ge vlekte scheerling) is het meest voorgeschreven medicijn bij duizeligheid. De duizeligheid kan zijn ontstaan na het verlies van de partner. Andere klachten die voorkomen, zijn cysten aan de eierstokken, opvliegers en overvloedige transpiratie. Whipplash Duizeligheidsklachten die vra gen om het medicijn Rhus-toxi- dendron (gifsumak) gaan meestal samen met een pro bleem in de nek. Soms is er ook pijn in de (linker)schouder. De duizeligheid kan ontstaan zijn na een whipplash. De duizelig heid verergert bij vochtig weer en als men opstaat van een stoel. Mei-curius (kwik) kan een goede medicatie zijn bij de ziekte van Menière. Als deze patiënt gaat liggen, met name op de rug, ver dwijnt de duizeligheid. De pati ent heeft last van speekselver lies, meestal tijdens de slaap. Als de duizeligheid ontstaat tij dens de slaap is Cocculus (kok kelstruik) waarschijnlijk het aangewezen medicijn. Als deze patiënt duizelig is, kan hij maar met moeite praten. Soms heeft hij ook last van spasmen of ver lamming. Hij heeft het gevoel alsof zijn hoofd te zwaar is voor zijn nek. Als de duizeligheid is ontstaan na een zware hersenschudding wordt Natrium sulphuricum (natriumsulfaat) overwogen, zeker als de patiënt ook veran derd is van karakter. Hij is nooit meer de 'oude' geworden. Jacq van Dam is klassiek homeo- pual. door Harald Doornbos De eerste Albanese rebel die ons aanhield, had een zwart uniform aan, een kalashnikov om z'n schouder hangen en hij kwam uit Emmen. Daarom zei hij 'goedendag' in het Neder lands, gevolgd door een veront schuldiging over zijn accent. „Slechts een korte tijd daar ge woond", zei hij. „Amsterdam- Amersfoort-Zwolle-Emmen; met de trein tenminste." Hij vroeg of-ie de auto mocht controleren op eventueel aan wezige wapens. Dus liep hij over de weg, tussen twee bunkers door, van waaruit hij uitzicht had op de vallei waar de Servi sche politie zat. De man uit Em men deed de kofferbak open, gaf een teken dat alles in orde was en glimlachte terwijl hij 'tot ziens' riep. En zo reed ik in het gezelschap van Bostian, een fotograaf uit Slovenië, richting Malisevo. een stad op 50 kilometer ten zuid westen van Kosovo's hoofdstad Pristina die in handen is van Al banese rebellen van het Kosovo Bevrijdingsfront, dat in het Al banees afgekort UCK wordt ge noemd. Rebellen De regio rondom Malisevo is niet het enige 'bevrijde gebied', zoals de bij na twee milj oen etni sche Albanezen deze UCK-en- claves noemen. Verder naar het westen, dicht tegen de grens aan met het naburige Albanië, heb ben de rebellen bijna alle dor pen rondom de stad Decani in handen. Hier is de afgelopen twee weken hard gevochten met Servische politietroepen en het Joegoslavische leger. De UCK heeft daar enig terrein verloren, getuige ook de 60.000 Albane zen die er op de vlucht zijn ge slagen. Het derde UCK-bolwerk heet Drenica. Dit gebied ligt zo'n dertig kilometer ten westen van Pristina. Drenica wordt be schouwd als geboorteplaats van de U£K. In begin maart werden hier ruim 80 Albanezen gedood door de Servische politie, waar na de guerrillastrijd zich als een olievlek uitbreidde over het land. In totaal heeft de U£K nu onge veer 30 procent van Kosovo's ruim 10.000 vierkante kilome ter oppervlakte in handen. Vijf Kamishi. „Mijn bijnaam hier", lachte hij me toe. De dag na de eerste nacht bij de U£K was gevuld met wachten. Drie keer per dag kregen we te eten, brood, kip, rijst en wilde honing. Voor koffie werd ge zorgd en wanneer je je sigaret had uitgemaakt gooide een van de strijders direct een nieuwe naar je toe. We vroegen aan de U£K-ers of we mochten ver trekken, maar ze zeiden dat we nergens naar toe mochten gaan. Slapen dan maar, om de dag door te komen. Tegen een uur of vier brak er plotseling paniek uit. Het leek wel alsof de Ser viërs aanvielen. Iedereen storm de nu naar de deur, griste hun wapens bij elkaar en rende naar buiten. Het bleek loos alarm, 's Avonds mochten we onder be geleiding van twee jonge jon gens die machinegeweren droe gen een half uurtje buiten in het gras gaan liggen. Daarna weer naar binnen. 'Frank Zappa' maakte zijn gezicht zwart en groen en ging samen met een paar anderen weg. Ze wilden niet vertellen wat hun missie was, maar we konden wel raden dat de Servische politie in hun bunkers nogal kwetsbaar zijn in het donker. Vietnam De derde dag was als de eerste en de tweede. Opnieuw koffie en sigaretten. „Waar blijft die commandant nou", informeer den wij bij de mannen die in de kamer hun wapens zaten schoon te maken. „Vanmiddag", zei een van hen. Een oude man kwam naar me toe en zei; „Kos ovo wordt Servië's Vietnam. Zij hebben vliegtuigen, helikopters en tanks. Maar 90 procent van de bevolking is voor de UCK. Wij zullen de strijd winnen." Uiteindelijk ging de deur van de kamer open en verscheen er een man in uniform die een walkie- talkie bij zich had. „Jullie moe ten nu vertrekken", zei hij kort af. Toen we de kamer verlieten, balde Frank Zappa z'n vuist en zei in het Engels: „Good luck". Kamishi sprong in de houding, balde z'n vuist en zei: „See you." De rossige UCK'er leidde ons uit het dorp en wees op de in de ver te gelegen stellingen van de Ser viërs. Ook hij verhief z'n vuist, zei echter niets, draaide zich om en verdween kort daarop achter het struikgewas. GPD door Jacq. van Dam Volgens een recent onderzoek zouden in Nederland onge veer 200.000 mensen lijden aan duizeligheidsklachten. Een stoornis van het evenwichtsor gaan (gelegen in het binnenoor) zou de oorzaak kunnen zijn van duizeligheid. Denk maar aan al lerlei kermisattracties en zee ziekte. De meeste gevallen van duize ligheid zijn hier echter niet aan te wijten. De ziekte van Menière is ook een diagnose die te maken heeft met duizeligheid, maar wordt vaak niet terecht gesteld. De ziekte van Menière wordt ge kenmerkt door periodes van ernstige duizeligheid gepaard gaande met gehoorverlies en oorsuizen De oorzaak kan een hersenschudding zijn of een aandoening van het middenoor. Maar meestal wijst een onder zoek niet specifiek een oorzaak aan. Het betreft meestal man nen tussen de 40 en 60 jaar. Duizeligheid gaat vaak samen met misselijkheid en eventueel braken. Ook medicijnen kunnen een oorzaak zijn van duizelig heid en misselijkheid. Een belangrijke oorzaak van duizeligheid is chronisch hy perventileren. Dit hyperventi- (Advertentie) Hij deed een paar passen achteruit om zijn schepping beter te kun nen bekijken, en daardoor ontdekte hij Tom Poes, die dravend na derde. „Dag jonge vriend", riep hij voldaan. „Wat zeg je van je nieuwe huis? Het is een verrassing, als je begrijpt wat ik bedoel. Ben je niet blij?" „Nee!", zei Tom Poes vol afgrijzen. Heer Ollie zakte wat in. „Niet?", mompelde hij onthutst. „En ik vond nu juist... Het is toch wel groot, bedoel ik. Zeg nu zelf. En ook erg mooi." „Nee", riep Tom Poes met overslaande stem. „Ik vind het lelijk. En bovendien is het gebouwd met de muren van de herberg!" „Wat is er nu toch met de herberg gebeurd?", prevelde de heer Dor- knoper op dat moment. De ijverige ambtenaar spoedde zich na een dag belasting garen per dienstauto huiswaarts. Zoals zijn gewoonte was, had hij zich vóór de stad nog een weinig willen vertreden in de uitspanning die hij daartoe eens per week bezocht. Wie schetst dan ook zijn teleurstelling toen hij nog slechts een vormloze bouwval ontwaarde? Vooruitzichten vrijdag zaterdag zondag maandag weer max. 15° 16° 16° 17° min. 10° 9° 11° 11° wind NW 5 ZW 5 ZW 4 ZW 4 Zon O Maan donderdag onder 22.00 vrijdag op 5.28 donderdag onder 6.44 vrijdag op 23.37 Nautisch bericht De wind draait naar noord tot noordwest en wordt 4 Beaufort, langs de kust toenemend tot 5 a 6 Beaufort. Het zicht is goed, maar in buien matig. De temperatuur van het kustwater schommelt rond 15 graden. Bij de buien is er kans op onweer. Waterstanden DONDERDAG Hoog water Laag water 11 JUNI Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Stellendam Buiten Wemeldinge Philipsdam West VRIJDAG 12 JUNI Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Stellendam Buiten Wemeldinge Philipsdam West 03.36 228 03.55 257 04.56 298 03.30 170 05.20 161 04.00 158 05.20 185 05.45 167 uur cm 15.56 230 16.15 259 17.16 299 15.50 172 17.35 162 16.20 158 17.35 187 18.00 168 uur 04.09 04.31 05.33 04.00 06.00 04.40 06.00 06.30 cm uur cm 23316.31 227 260 16.53 254 302 17.52 294 17616.25 169 165 18.15 159 16417.00 154 18818.15 183 171 18.50 163 uur cm uur cm 09.56 193 22.18 206 10.26 202 22.45 214 11.28 226 23.53 236 09.50 142 22.10 153b 11.10 140 23.40 153; 09.45 083 22.00 101|: 11.15 156 23.35 167j 11.15 149 23.35 161!; Laag water uur cm uur 10.35 192 22.55 208 11.06 200 23.28 215 12.08 223 10.25 139 22.40 156 11.45 137 10.20 081 22.40 104 11.50 153 11.55 145 rl Hogedrukgsbied lichte sneeuw •iff* matige sneeuw 3e zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen 7^ hagel Deze burgers zijn voor de gevechten tussen U£K en Serviërs gevlucht richting Albanië. foto David Brauchli/AP hoofdwegen worden geblok keerd dooi1 de rebellen waar door de Servische politie nog maar met grote moeite verster kingen kan aanvoeren- De U£K is de baas in twee treinstations. En om het allemaal nog pijnlij ker te maken voor Servische or detroepen, die over veel meer zware wapens beschikken dan de rebellen, wordt de hoofdweg Pristina-Pec (Kosovo's derde stad) op nauwelijks 25 kilome ter van de hoofdstad geblok keerd door gewapende UCK-le- den. Gebalde vuist Aangekomen in Malisevo, de enige echte stad die de UQK in handen heeft, begroetten we de commandant van de rebellen. Net als de man uit Emmen was ook hij vriendelijk. Hij haalde een landkaart te voorschijn en maakte duidelijk welke zand paden we moesten volgen om dichter in de buurt te komen van Decani, in het westen, waar zich de etnische zuiveringen van vo rige week hebben voorgedaan. De route die naar het westen voert, wordt met name gebruikt door Albanezen die in de aldaar gelegen dorpen wonen. Wan neer wij passeerden, staken al len hun gebalde vuist omhoog en tikten die kort tegen hun hoofd, het teken van de rebellen. Mannen op paarden, gezinnen in auto's of vrouwen achter op karren die door paarden of os sen door het zand werden voort getrokken; allen deden ze de vuist omhoog. Toen de weg smaller en smaller werd en uiteindelijk ophield, zodat we de auto moesten laten staan, klommen we tegen een heuvel op. Daar werden we te gengehouden door een groepje gewapende mannen. Het was niet dat ze onvriendelijk waren, maar we mochten niet verder. „Wachten op de commandant", zeiden ze. Die arriveerde uitein delijk in een grote Nissan-jeep met een Nederlands kenteken. „Meekomen", zei een kleine man met een baard, die de lei ding voerde. Drie tevens uit de auto gestapte soldaten van de UCK, leidden ons via een hou ten trap naar de schaars verlich te eerste verdieping van een klein Albanees huis. Een tiental nieuwsgierige dorpsbewoners kwam ook mee naar boven. We moesten in de hoek op ma trassen gaan zitten. Daarna vroegen ze om onze paspoorten. In de hoek, bij het raam, stond een groot zwart machinegeweer op drie poten, aan de muur hin gen vijf kalashnikovs, rugzak ken met munitie er in stonden naast de deur en boven onze hoofden lagen op een boeken plankje een dozijn handgrana ten. Nadat de UCK'ers ons duidelijk hadden gemaakt dat we niet weg mochten, ging een van hen op de grond liggen. Hij had een scherp gezicht, een ringbaard en ook een baret op en leek in het zwakke schijnsel van de aan het plafond hangende olielamp meer op Frank Zappa dan op Che Guevara. Hij riep een jochie van vijftien bij zich en zei: „Massage, ik ben gebroken." Het jochie ging op de UCK-er staan en begon licht te springen. „Dat is goed", zei 'Frank Zappa' daarna. Bijnaam Later die avond kwam er ie mand met een groot dienblad aan lopen. „Kamishi", riep de rokende rebel naar ons, wat 'eten' betekent. Voordat ieder een op z'n hurken naast de tafel ging zitten en kip en rijst uit een grote bak begon te eten, gaf hij z'n pistool aan me. Op de hand greep, naast de trekker, stond: 8o ct p/m Janny van der Lee (4 personen) Neem bij voorkeur een scharrel- of maïskip voor dit recept. Deze dames hebben iets meer smaak! Voor de Riesling geldt overigens dat het een Riesling uit de Elzas is. De Duitse Riesling is vaak zoet en past minder bij het recept. Drink de rest van de fles erbij! Ingrediënten: 1 flinke kip peper, zout bloem om te bestrooien boter om te bakken 1 ui 250 gram champignons 3,5 dl Riesling 1 dl (100 ml) slagroom allesbinder. Bereiding: Wrijf de kip in met zout en peper en bestuif haar rondom met bloem. Verhit boter in een braadpan en braad hierin de kip zachtjes rondom bruin in ca 20 minuten. Pel en snipper intussen de ui, maak de champignons schoon en snijd ze in plakjes. Voeg ui en champignons aan de braadpan toe en laat beide kleuren. Schenk de Riesling hierbij en leg een deksel schuin op de pan. Laat de kip in ca. 45 minuten verder gaar sudderen. Neem de kip uit de pan. Voeg de slagroom toe en roer alle aanbak sels los. Breng aan de kook en bind het vocht door er al roerend wat al lesbinder in te strooien. Snijd de kip in stukken en geef de saus erbij. Wegener Arcade Europa: Nattigheid Het weer kenmerkt zich de komende Door: Jordi Bloem dagen vooral door koelte. Meesten tijds ligt de temperatuur in onze regio 's middags op een graad of 16. Verder blijft het uiterst wisselvallig met nu en dan buien. De zon heeft tussen de buien door slechts een beetje te vertellen. Details voor bepaalde dagen zijn daarbij nauwelijks te geven, omdat de computermodellen van de atmosfeer onderling nogal uiteenlopen. Vanochtend wordt de bewolking dikker op nadering van een paar gebieden met buiige regen. Die buiige regen komt al vrij snel op zetten, maar is vooral voor de tweede helft van de ochtend en van middag 't actiefst. De rest van de dag houden wolken de overhand. Voor de wind is een opvallende rol op het weertoneel weggelegd. In eerste instantie is de wind zwak en waait uit veranderlijke of westelijke richtingen, maar in de loop van de ochtend zoekt hij de noordhoek op en wakkert bovendien aan tot matig en boven open gebieden en grote watervlaktes tot vrij krachtig, 5 Beaufort. Vlak aan zee komt de wind nog iets sterker uit de bus. De temperatuur stijgt voor de buien uit naar een graad of 17, terwijl in de buien de tem peratuur een viertal graden moet inleveren. Tezamen met de opstekende noordelij ke wind voelt het buiten de deur fris aan. De buien verla ten vanavond en vannacht pas langzaam de regio. Morgen zijn er dan naast zon nige momenten ook grijzere momenten met nog een en kele bui. In de loop van de dag worden de opklaringen breder en de buien minder. Bij èen meest matige noord- uinimuifflemperatuurvoo:aetómenoeracni. westenwind schommelt de verwachting voor temperatuur rond 16°C. Zeeland: Koelte

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4