Rioolrecht Hontenisse stijgt fors PZC Adverteren doet verkopen Watertanden bij het kinderdictee De Blide haalt de markt in huis CS> CA Willibrordustoren gered door subsidie Voorstel ecologische verbindingszone in ogen ZMF te mager Terneuzen wil band tussen land en water beter laten uitkomen zeeland donderdag 11 juni 1998 z 20 CAPPENPIJK RENOCA Aanleg en onderhoud kosten gemeente komende jaren veel geld Hij is er. De Toyota Corolla S. Hen zeer speciale uitvoering van de Corolla Hatchback. Opvallend mooi van buiten Zeld zaam mooi van binnen. Neem de sportstoelen met donkere bekleding, het donkergekleurde dashboard, de tocrentellcr. Alles benadrukt het onverwacht sportieve karakter van de Corolla. Want wie had er gedacht dat een Corolla motor zoveel trekkracht had, zo'n soepele accellerane en zoveel power? De 1.3 liter versie is al goed voor 86 pk/63 kW en de 1.6 liter motor levert zelfs een vermogen van 110 pk/81 kW Buitentempctatuurmeter, centrale deurvergrendeling, elektrische talhc lak geven de Corolla S verder een bijzondere uitstraling. Maar kom wel snel bij ons langs. Want het enige nadeel van een speciale uitvoering is, u voelt 'm natuurlijk al aankomen, dat er niet zoveel van zijn. door René Hoonhorst KLOOSTERZANDE - Na jaren van aarzeling zien B en W van Hontenisse nu niet langer kans om te ontkomen aan een forse verhoging van het tarief voor de rioolrechten. Aanleg, verbete ring, onderhoud en inspectie van hel riool gaan de gemeente de komende jaren zoveel geld kosten dat het college een stel selmatige verhoging de eerste Open tuin bij beeldhouwer KOEWACHT - De beeldhou wersfamilie Kamps stelt het ko mend weekeinde haar tuin aan de Nieuwstraat in Koewacht open voor het publiek. In de tuin is onder meer een expositie op gesteld van beelden in steen, brons en keramiek, de ope ningstijden zijn zowel zaterdag als zondag van 10.00 tot 17.00 uur. vier jaar noodzakelijk acht. Het rioolrecht (dat nu 95 gulden be draagt) gaat de burgers over vier jaar 290 gulden kosten. De gemeenteraad van Honte nisse spande zich jaren achter een in om de lastenverhoging tot een minimum te beperken. Aan de andere kant sprak de raad in 1995 wel uit dat de lasten van het rioolbeheer vanaf 1996 doorberekend moesten worden in de rioolrechttarieven. Een door een extern bureau opge steld kostendekkingsplan voor inspectie, vervanging, onder houd, verbetering en nieuwe aanleg van het Hontenisser ri oolstelsel toont nu ondubbel zinnig aan dat de groene long van Zeeuws-Vlaanderen de ko mende jaren miljoenen moet in vesteren. Voor politiek Hontenisse komen de cij f ers niet uit de lucht vallen Het was al enkele jaren bekend dat de gemeente forse investe ringen te wachten stond. Ver schillende fracties zaten dan ook al te broeden op een gelijk matige spreiding van de lasten verhogingen. Burgemeester en wethouders komen nu met het voorstel om het rioolrecht bin nen rijf jaar van 95 gulden (1998) naar 290 gulden (2002) per jaar te brengen. Daarbij gaat het college er ook nog eens vanuit dat er jaarlijks een extra bijdrage van drie ton in een ri oolfonds kan worden gestort. Dat geld moet komen uit nog te realiseren rekeningoverschot ten. Differentiatie B en W beseffen dat de verho gingen- 145 gulden in 1999,195 gulden in 2000, 245 gulden in 2001 en 290 gulden in 2002 - zeer fors zijn. Om de meeste las ten bij de grootste verbruikers te leggen, wil het college nog on derzoeken of een bepaalde mate van tariefsdifferentiatie moge lijk is. Wie meer afvalwater op het riool loost, moet ook meer betalen. Of die gegevens mak kelijk te verifiëren zijn, weet het college echter nog niet. Het 'scenario rioleringsbeheers plan' komt maandag 15 juni aan de orde tijdens de vergadering van de commissie middelen. De vergadering begint om 2 0 uur en wordt gehouden in de raadszaal van het gemeentehuis in Kloos- terzande. Jaarmarkt in straten Hulst HULST - De ambulante handel en strandwerkers bemannen zondag 14 juni op de Grote Markt en de aangrenzende straten de kramen tijdens de zomer- jaarmarkt. Daarnaast ko men ook de winkeliers met koopjes naar buiten. Burgemeester A Kessen verricht om 11.00 uur de officiële opening. De spraakwatervallen op het strandwerkersconcours strijden met hun vlotte humoristische babbel om drie prijzen. Verschillen de muziekbandjes blazen een vrolijke noot over het marktterein. In de Bierkaaistraat wordt een grote verloting gehouden. Tevens zijn er omlijstende activiteiten. Vanwege de verwachte grote belangstelling wor den de doorgaande stra ten in de binnenstad voor het autoverkeer afgeslo ten. door Edith Ramakers tee. Een tien meestal, soms een De zomermarkt van zorgcentrum De Blide in Terneuzen, vanwege buien naar binnen verplaatst, trok woensdag veel bezoekers. foto Charles Strijd door Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN - Het was woensdagmid dag gezellig druk tijdens de zomermarkt in woonzorgcentrum de Blide in Terneuzen. De regen gooide aardig roet in het eten en daarom waren de kraampjes naar binnen verhuist. Daar konden de be woners samen met hun kinderen, klein kinderen en andere gasten de uitgestalde waar bekijken en ondertussen de maag vullen met allerlei zoetigheid. In de centrale hal van de Blide kwamen de mensen met groene vingers aan him trek ken. Daar werden'verschillende zomer- en vaste planten aangeboden. Het restau rant was helemaal ingedeeld als markt plein, maar dan met kraampjes vol bij zondere hobb3''s. Zo waren er bijvoor beeld driedimensionele schilderijtjes in kurk van Anton Pieck en ornamenten van brooddeeg te bewonderen. Op de markt is het de gewoonte dat je overal eens aan mag zitten, bij de stand van de maquettes gold de leus: kijken doe j e met je ogen, niet met j e handenPrachti ge huifkarren en molens, tot in het klein ste detail nagemaakt, sierden de gang. Wie even terug in de tijd wou, kon een kijkje nemen bij de stand van Bram Ver linde. Deze Terneuzenaar verzamelt al ja- ren oude prentbriefkaarten met daarop klederdrachten of stadsgezichten uit Ter- neuzen. Sommige dateren zelfs uit 1913. De stoelen en tafels gingen die middag even opzij voor een optreden van kinder volksdansgroep De Grutmolen uit Sas van Gent en wie zi j n geluk wou beproeven waagde een gokje bij de grabbelton of de stekelvarken loterij. De Brusselse wafels en de echte Zeeuwse boterbabbelaars vonden gretig aftrek. De vraag kon bijna niet worden bijgebakken. In voorgaande jaren heette de markt Len temarkt. Om zeker te zijn van zonnig weer werd daarom dit j aar de markt later in het jaar gehouden. Hopelijk doet de markt volgend jaar haar naam wel eer aan. OOSTKAPELLE - Om giste ren het Oostkappels Dictee voor de Jeugd te winnen, moest je veel in je mars heb ben. Andrea Lievense van de Jonkheer Willem Versluys- school uit Aagtekerke maakte maar twee fouten. De winnares struikelde over de woorden pyjama's en goed lopend. Pyjama 'shad ik eerst goed geschreven, maar na twee verbeteringen heb ik er piama van gemaakt. Bij goed lopend heb ik er niet bij stilge staan dat dat woord aan elkaar geschreven moet worden." De juffrouw had vooraf al gezegd dat Andrea een goede kans zou maken om te winnen. „Ik heb dikwijls hoge punten voor dic- negen." Huib Boogert uit Goes was er in geslaagd om een dictee in de belevingswereld van het kind samen te stellen. In een recrea tiepark als een Luilekkerland in de buurt van Oostkapelle moet het een feest voor kinde ren zijn. Boogert sprak van: 'De supermarkt op het terrein is vervangen door een snoep winkel, die vol ligt met zuur tjes, pepermuntjes, lolly's en kauwgom.' Met kauwgom had een aantal grote moeite. Varia ties als kougom en kaugum kwamen rijkelijk voor. Sara Pouwer van de organiserende school de Knotwilg, was blij dat ze het woord constant had goed geschreven. „Je hoort een t, contstant, maar die heb ik toch maar weggelaten." Ijverig gebogen over het Oostkappels Dictee voor de jeugd. foto Ruben Oreel TOYOTA TERNEUZEN Mr. F. J. Haarmanweg 58, 4538 AS Terneuzen Tel. 0115-617751 door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - Het haven schap Zeeland Seaports moet van de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) maar eens diep in de beurs tasten om de nog aan te leggen ecologische verbin dingszone in de Zeeuws-Vlaam- se Kanaalzone wat meer omvang te geven dan wat de plannenmakers van de provin cie nu nog in gedachten hebben. Het voorstel van Gedeputeerde Staten over de begrenzing van de verbindingszone tussen de natuurgebieden in Oost- en West-Zeeuws-Vlaanderen dat woensdag aan de orde kwam tij dens een vergadering van de provinciale commissie voor de Groene Ruimte is volgens de ZMF te mager en te min. Begin jaren '90 werd in het plan voor het Ruimtelijke ordenings- en Milieuproject Kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen de aanleg van een kilometer brede natuur- zone ten noorden van Westdor- pe en Sas van Gent opgenomen. Rijk, Provincie, gemeenten en de grote bedrijven in de Kanaal zone verplichtten zich destijds om die miljoenen guldens kos tende natuurcorridor aan te leg gen. Voorlopig komt daarvan overigens niets terecht. Met na me de provincie is al verschil lende keren op het oorspronke lijke plan teruggekomen. Staptstenen Telkens werd een stuk van de zone afgeknibbeld. In het voor stel dat nu aan de orde is is de zo ne gereduceerd tot twee kleine 'stapstenen' aan weerszijden van het kanaal Gent-Terneuzen en watergang met natuurvrien delijke oevers tussen het na tuurgebied Zwartenhoekse Kreek en het kanaal. Voor de aanleg van deze 'uitgeklede' zo ne heeft de provincie 300.000 gulden gereserveerd en 2,6 mil joen gulden subsidie aange vraagd bij het ministerie van VROM. GS hebben de natuurbescher mingsorganisatie laten weten dat de exacte begrenzing van de zone in een later stadium wel ruimer kan uitvallen, maar dat vooralsnog met het oog op de beheersbaarheid van het gebied slechts invulling wordt gegeven aan een smalle strook. Volgens Thuis Kramer van de ZMF mag dat, maar zal op korte termijn ook duidelijkheid moe-i ten ontstaan over de invulling' van de gronden aan weerszijden van die smalle strook. „Er is in het Plan van Aanpak een zone' van een kilometer breedte be loofd. Die moet er ook komen, want anders worden we toch met een kluitje in het riet ge stuurd. Het beheer hoeft geen probleem te zijn. Ik denk eerder dat de problemen op het finan cieel vlak liggen. De subsidies zijn wel aangevraagd, maar daarmee is de provincie er nog niet. Voor grondverwerving in het gebied is meer nodig. Nou, dan moet in onze optiek het ha venschap maar over de brug ko men om de landschappelijke kwaliteiten in het gebied waar het schap havens wil zien wat te versterken. Gaat het om gron den, dan kan ook het schap wat meters van het industrie- grondareaal afhalen. Er zijn] mogelijkheden te over. Wat ons betreft moet die zone er komen zoals oorspronkelijk is gepland. Het voorstel dat er nu ligt is veel te mager", aldus Kramer. Thema-avond over India in Wereldwinkel TERNEUZEN - Het Koewacht- se echtpaar Els en Erik Colsen zijn al jaren betrokken bij de Village Community Develop ment Society (VCDS), een orga nisatie die zich sinds 1980 be zighoudt met de ontwikkeling van dorpsgemeenschappen in Derde-Wereldlanden. Onlangs bezochten de twee een project Tamilnadu in India en daar raakten zij onder de indruk1 van het werk dat de organisatie in dat land verricht. Morgen,, vrijdag, doen zij in de wereld winkel in Terneuzen, tijdens een India-thema-avond, in woord en beeld verslag van hun erva ringen. De organisatie richt zich na drukkelijk op het verzorgen van onderwijs aan armen en het or ganiseren van projecten die werk opleveren. De thema-avond in de Terneu- zense wereldwinkel aan de Wal- straat begint vrijdag om 20 uur. door René van Stee TERNEUZEN - De Willibrordustoren in Terneuzen is gered van de ondergang. Bur gemeester en Wethouders van Terneuzen hebben besloten om voor de instandhou ding van de toren een subsidie van 3000,- beschikbaar te stellen aan de stichting Wil librordustoren en daarnaast jaarlijks 6000,- te storten in een voorziening ten be hoeve van het onderhoud van de toren. Het stadscarillon wordt geschonken aan de stichting onder het voorbehoud dat bij af braak, verkoop of anderszins vervreemden van de toren het carillon wordt teruggege ven aan de gemeente Terneuzen. Gezien de staat waarin het bandspeelwerk voor het stadscarillon zich bevindt wordt de stich ting eveneens een eenmalige subsidie ver leend van 10.000,- als bijdrage in de kos ten van een computerklavier. Wethouder J. Baard (Top) was woensdag tij dens de vergadering van de culturele com missie zeer verheugd over de grote eensge zindheid onder de leden. P. Broekhuyzen (VVD) benadrukte dat er nu snel gehandeld diende te worden. „Deze zomer moet het ca rillon zijn klanken nog kunnen uitstrooien over Terneuzen." Ook P. Hamelink (SGP) was deze mening toegedaan. Wethouder Baard beloofde de vinger aan de pols te hou den „We zullen niet voetstoots ieder jaar die 9000,- geven. De stichting zal er wel iets voor moeten doen, maar daar heb ik echter alle vertrouwen in." door René van Stee TERNEUZEN - Om de band tussen Terneuzen en de Wester- schelde beter tot uiting te laten komen is meer nodig dan een dijk met een fiets- en voetpad. Het aanzien van de Scheldebou- levard in Terneuzen dient zoda nig te veranderen dat de band tussen land en water weer in ere wordt hersteld. De werkzaam heden in deze richting zouden in april 1999 afgerond moeten zijn. Dat was de uitkomst van de pre sentatie die stedebouwkundige L. Beccan woensdagavond hield in een gezamenlijke verga dering van de commissies Toe risme en Ruimtelijke Ordening Terneuzen. Naar aanleiding van een concept-rapport waarin de Integrale Visie Scheldeboule- vard is vastgesteld liet hij zien hoe de scheiding tussen land en water kan uitgroeien tot een verbinding van beide elemen ten. Voor de Scheldeboulevard is ge kozen voor een koppeling van een djmamische en landelijke inrichting, het zogenaamde ta- pijtmodel. Afhankelijk van de indeling van het aangrenzende gedeelte van de stad wordt ge kozen voor een dynamische of landelijke invulling. De ge meente heeft voor de eerste fase, het stuk tussen het sluizencom- plex en de watertoren, een be drag van 725.000 gereser veerd. Begin juli zullen de Terneuzenaren nader over de plannen worden geïnformeerd. In juli worden de c'r °lgroepen uitgenodigd en hun reacties zul len worden verwerkt in de Inte grale Visie die in november afgerond zou moeten zijn. Tege lijkertijd wordt vanaf septem ber gewerkt aan een aankle dingsplan waarvan de schetsen in december een definitieve uit werking zouden moeten krij gen. Bewoners Groen Links had moeite met de afwezigheid van een bewoners vertegenwoordiging in de stuurgroep, terwijl er wel ie mand van de Westkant zitting heeft. Volgens wethouder P. Ha- melinck heeft het laatste te ma ken met de contractuele relatie. Daarnaast dient volgens hem eerst de raadscommissie te wor den ingelicht voordat omwo nenden in de planvorming kun nen worden betrokken. Op de vraag van G. van den Bergh (GPV) of er voldoende re kening word gehouden met ge handicapten werd positief ge reageerd. Daarnaast werd be nadrukt dat de veiligheid van de Scheldedijk niet in het geding komt. W. de Zeeuw (WD) en C. van Burgh (SGP) vroegen zich af of de privacy van Schelde- dijkbewoners in de plannen vol doende is gewaarborgd, omdat er in die hoek nogal wat onrust is ontstaan. Van Burgh vond de plannen ook nogal ambitieus. Hamelinck erkende dat de am bities wellicht niet geheel in overeenstemming zijn met het budget, maar dat er nietemin een goede start kan worden ge maakt. Uitsmijter Als uitsmijter had Hamelinck nog de mededeling dat het fiets- veer Terneuzen-Hoedekensker- ke van 4 juli tot en met 4 septem ber twee maal daags zal varen en dat de gemeente Terneuzen voor maximaal ƒ20.000,- ga rant zal staan voor eventuele exploitatietekorten. Ook is in dit kader Europese subsidie aangevraagd bij de Benelux- raad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 48