City stoot Terneuzen voor hoofd PZC PZC OBK leeft na 100 jaar als nooit tevoren Tingels, watersnuffels en ander spul Kessen sust zorg Hulster middenstand over verhuizing bank zeeland 19 College furieus over 'onjuiste en voorbarige' uitlatingen ondernemersclub Opfokwedstrijd kalveren jeugd in Oostburg Scooter gestolen mensenwerk Greenery verwacht minder omzet Hasjzaak opnieuw voor rechter Drugstoerist in auto drankrijder Winkeldievegge betrapt met trui Geld weg uit jas in kantine Dealer 21 maanden cel in Ds. Ter Linden bespreekt boekencyclus Zomerfeest Huize Emmaus in IJzendijke donderdag 11 juni 1998 door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het eerste pu blieke optreden van de nieuwe voorzitter van de Terneuzense ondernemersvereniging City Terneuzen, Pierre Eysackers, is bij het dagelijks bestuur van de gemeente Terneuzen in het ver keerde keelgat geschoten. Eysackers zei woensdag in de PZC bedenkingen te hebben bij het plan van BAM Bredero Bouw om in de nabijheid van het nieuwe theater in de Schel- destad ook nog winkels te bou wen. Het college van burgemeester en wethouders vindt dat Eysac kers daarmee de indruk gewekt dat er concrete plannen bestaan voor de invulling van het Arse- naalgebied, het stadsdeel waar het nieuwe theater moet komen terwijl er met BAM nog onder handeld wordt over het aan gaan van een intentieovereen komst die vervolgens in een planuitwerking moet resulte ren. Volgens wethouder K. van der Hoofd (volkshuisvesting en the ater) verlopen die onderhande lingen naar wens en ziet het er naar uit dat de gemeenteraad in juli een voorstel voorgeschoteld krijgt om met BAM Bredero in zee te gaan. Overleg Het college meent dat de voor zitter van City Terneuzen er be ter aan had gedaan om zich vooraf over de stand van zaken op de hoogte te laten brengen. Hij had dan kunnen vernemen dat de gemeente in het kader van de Europese aanbeste dingsprocedure vier marktpar tijen had uitgenodigd om hun visie te geven op de realisatie van een nieuwe theater in het gebied Arsenaal en de verdere ontwikkeling van dat gebied. Het Temeuzens college vervolgt dan in het persbericht dat giste ren werd uitgegeven dat 'op ba sis van die ingediende plannen en de toelichting die de partijen hebben gegeven de gemeente heeft gekozen om te gaan onder handelen met BAM Bredero Bouw'. Eysackers reageerde gisteren lichtelijk verbaasd op de reactie van het college op zijn gedach ten. „Ik heb in een artikel in de krant gelezen dat in de visie of OOSTBURG - De kalveropfok- wedstrijd voor kinderen is een populair onderdeel van de jaar lijkse veetentoonstelling. Kin deren tussen 5 en 14 jaar kunnen him kalfje laten keuren door een professionele jury. Die let er onder andere op of de kalfjes mooi gewassen en ge schoren zijn. Het 'opvoeden' van het kalfje neemt veel tijd in beslag en daarom sluit de in schrijving vroeg. Elke deelne mer krijgt na afloop een prijs. De veetentoonstelling wordt ge houden op woensdag 15 juli. Deelnemers aan de kalverop- fokwedstrijd kunnen zich tot en met morgen, vrijdag, aan melden bij A Vermue uit Oost- burg. SAS VAN GENT - Een bor deauxrode Honda scooter is in de nacht van dinsdag op woens dag gestolen voor het huis van de eigenaresse, een 34-jarige vrouw uit Sas van Gent. De waarde van de scooter is onbe kend. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115) 620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti M. Modde J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl plan of hoe je het noemen wilt van BAM bij het theater de bouw van winkels voorzien was. Of die er komen is nog een twee de. Ik heb niet meer gezegd dan dat nog meer winkels in onze stad niet wenselijk zijn en zeker niet in dat deel van de stad. Als voorzitter van de ondernemers vereniging heb ik de belangen van onze leden te behartigen en dat heb ik gedaan. Niet meer, niet minder. Dit woordenspelle tje vind ik een beetje flauw. Dat er geen ruimte meer is in Terneuzen voor nieuwe winkels blijkt volgens Eysackei-s ook uit het distributieplanologisch on derzoek dat de gemeente eind tachtiger jaren het uitvoeren en dat sindsdien nooit meer is her zien. Dat bood namelijk nog ruimte voor 5000 vierkante me ter detailhandel, ruimte die in middels - met de bouw van Steenen Beer en de uitbreiding van winkelcentrum Zuidpolder - volledig is ingevuld. Volgens de gemeente is Eysac kers door wethouder Van der Hoofd inmiddels uitgenodigd om op korte termijn bijgepraat te worden over de stand van za ken. De voorzitter wist niets van een dergelijke uitnodiging, al leen dat hij zelf dagen geleden al de wethouder gevraagd had om een gesprek en daarop was tot gisteren geen respons gekomen. City-secretaris A Meeusen vond de reactie van het college op de uitspraken van de voorzitter 'gewoonweg belachelijk'. „De machtswellustelingen zeggen in hun persverklaring dat er geen plannen zijn om vervolgens er aan toe te voegen dat ze BAM op basis van ingediende plannen en de toelichting die er op gege ven werd, uitgekozen hebben om verder te gaan. Nou dan, als er in dat plan sprake is van nieu we winkels, dan mag onze voox-- zitter daar zijn zorgen over uit spieken", aldus Meeusen. Jubilerende bieb Axel biedt jeugd natuurspeurtocht in bos aan door René Hoonhorst AXEL - Door met de richting van de 'haartjes' op de plant mee te strijken, voelt IVN-medewerkster Hanneke van Haelst niets. Maar iedereen die de brandnetel tegen de baren instrijkt, voelt direct zijn handen 'tingelen' door bijtend mierenzuur. Dat irritante, beet je pijnlijke gevoel heeft de brandnetel zijn Zeeuws-Vlaamse dialectnaam 'tingel' bezorgt, legde Van Haelst uit aan leergierige leerlingen van de ver schillende Axelse basisscholen. Zo'n 25 scholieren tussen negen en twaalf jaar gingen gistermiddag op na tuurspeurtocht door het Axelse Bos. De Bibliotheek Axel viex-t dit jaar zijn gou den jubileum en had daarom Staats bosbeheer, natuurbeschenningsvex- eniging" De Steltkluut en de Zeeuws- Vlaamse IVN-afdeling gevraagd om een aantal kinderen vexlrouwd te ma ken met de natuur. „In het jaar van dc natuur was de geleide natuurwande ling een groot succes en daarom leek het ons een aardig idee om het in ons jubile umjaar nog eens te doen", verklaarde bibliothecaresse S. Hofman. De deelnemende kinderen zijn dolent housiast. Elk plantenblaadje. en voor al, insecten amfibietje wordt direct on der de door de boswachter uitgedeelde vergrootglaasjes gelegd. Hele kleine padden, libellen - waaronder watex-- snuffels - en een keur aan insecten en plantjes gaan mee in potjes om in de bi bliotheek nader te bestuderen. De meeste aandacht trekt een door 'Stelt- kluuter' Lucien Calle met een schepnet gevangen karpei*. De vis is aan één zijde behoorlijk gehavend, waai'schijnlijk door wat te wild paaigedrag. Opeten, zoals één van de meisjes voorstelt, wil Calle het beest liever niet. Maar alvo rens de kaxper terug te zetten, neemt hij de vis wel even mee om hem ook aan de Leerlingen van verschillende Axelse basisscholen snuffelden woensdagmiddag aan de natuur onder leiding van een IVN- gids. foto Charles Strijd andere kinderen - er struinden drie groepjes door het bos - te laten zien. Sommige kindei'en weten al behoorlijk wat van de natuur omdat ze natuur- jeugdwacht zijn of bij de scouting zijn aangesloten. Anderen weten het meest van eigen onderzoek. Zoals de negenja rige Marco Donze. Hij herkent direct het blad van de paai'denbloem als Van Haelst er naar vraagt, maar valt even later door de inand als hij voorstelt om de zieke zeelt aan een verderop kijken de 'ooievaar' te voeren. De door Marco geziene ooievaar bleek echter een rei ger te zijn, die immer midden in de weel van het Axelse Bos naar vis spiedt. Na de vex-kenning in het bos gingen de kinderen terug naar de bibliotheek. Daar werden velschillende wezentjes onder de mici'oscoop nader bekeken en konden dejeugdige deelnemers ook nog eens in de kasten van het uitleencen- trum snuffelen om hun kennis van de natuur te vergroten. door Wilma Valk Sport-, muziek- en buurt verenigingen waren vroe ger de belangrijkste middelen tot vermaak in onze dorpen. Verenigingen waar een dorp trots op was en die de onderlin ge band versterkten. Ook nu zijn er nog dorpen waar het verenigingsleven groeit en bloeit, zoals in Hoofdplaat. Maar geen dorpsraad of ver eniging kan zonder bestuur ders. mensen die zich volledig inzetten voor hun vereniging of dorp. les Jacobse in Hoofd plaat is zo iemand, les heeft het vooral nu extra druk, in het jubileumjaar van muziekvereniging Oefening Baart Kunst (OBK): de vereni ging bestaat exact honderd jaar. „We hadden natuurlijk ook onze dieptepunten: er wa ren tijden dat de muzikanten meer rond de biljart liepen dan oefenden. Zo hebben we door gesudderd tot aan de brand in 1973." In dat jaar is het repetitielo kaal, het café van Jofian Mar- tens, geheel uitgebrand en gin gen veel documenten, het vaandel uit 1898, muziekin strumenten en petten verloren. „Mede door die brand is OBK uit de slaap herrezen. Er wer den inzamelingsacties gehou den en al in 1974 konden we in nieuwe uniformen optreden." Dorpsraad Zelf is les sinds 1976, met een korte onderbreking van vier jaai', voorzitter van OBK. „Van 1987 tot 1991 was ik voorzitter van de voetbalvereniging van Hoofdplaat." Besturen zit er in, les is ook lid van de dorps raad. „Ik ben zelf geen muzi kant, maar ik heb samen met mijn zoon notenleer gedaan, want als voorzitter moet ik er toch iets vanaf weten. Eerst voelde ik me niet zo bij de mu ziek betrokken. Ik werd voor zitter op aandringen van Han- ny Thomas en bleef het ruim tien jaar. Toch heb ik het in 1991 weer opgepakt. Het is goed dat er mensen van buiten de muziek in het bestuur zit ten. Ze kunnen meer afstand nemen en dat komt de vereni ging ten goede." Oefening Baai-t Kunst uit Hoofdplaat oefent elke maandagavond. Naast de voox-zitter is de vice- voorzitter Marcel Maas de eni ge niet-muzikant binnen het bestuur. „En dat zal voorlopig wel zo blijven." Jacobse vindt persoonlijk dat kleine gemeen schappen niet zonder voetbal of muziek kunnen. „Een dorp zonder verenigingsleven is dood. Ik hoop er ook via de dorpsraad mijn steentje aan te kunnen bijdragen dat Hoofd plaat een gezellige plaats blijft." Concerten In het kader van het honderd jarig bestaan van OBK ver zorgt de vei-eniging dit jaar een aantal bijzondex-e concerten, waaronder een optreden op zondag 5 juli van Harmonie St. David uit Voerendaal. St. Da vid werd in 1996 kampioen in de Superieur afdeling; het is een hanhonie met 55 leden en een drumband van 40 leden. Ook de organisatie van het jaarlijkse Muziekfestival van West-Zeeuwsch-Vlaandei-en op 6 september is dit jaar in handen van OBK. Dat bete kent veel werk. vooral ook voor de voorzitter. „Ik kan vooral het jubileumsconcert op 3 ok tober in de Rooms-Katholieke kerk warm aanbevelen", zegt les. "We sluiten de activiteiten af met een receptie op 24 okto ber en een fototentoonstel ling." Elke maandagavond repeteert OBK en ook dan is de voorzit ter altijd even ter plaatse. „Meestal ga ik op het einde even kijken, als het gezellig wordt. We spelen nu ook veel populaix-e muziek die iedei'een leuk vind. Volksliederen van diverse landen hebben we ook in ons repertoire. We zijn over al inzetbaar." Het jubileum boek dat in Hoofdplaat huis aan huis is verspreid, kwam tot stand door een sponsoractie en vooral door hulp van de inwo ners van Hoofdplaat „We kunnen niet zonder onze inwo ners", verklaart les. "Al twin tig jaar gaan we rond met de 'glazen pot'. Deze inzameling is altijd goed voor duizend gul den. Maar we treden ook veel foto Peter Nicolai op, want dat moet het geld in 't laatje brengen. Zowel OBK als de in 1995 opgelichte dweil band Leute boven Alles treden gemiddeld veeitig keer per j aar op. Daar moeten we van leven, de subsidiekraan is al lang be- vroren. Misschien dat het nieu we college daar verandexing in brengt. Maar tot nu toe geldt: hoe meer optredens, hoe meer geld." Het ledenbestand van OBK is met 32 mensen vrijwel con stant Maar toch is er in Hoofd plaat nog een bijzonderheid waar de voorzitter bijzonder trots op is: "Al onze leden ko men uit Hoofdplaat, geen spe lers uit andere plaatsen, zoek zoiets maar in de regio." DEN BOSCH - De veilingorganisatie Greenery International verwacht in 1999 een daling van de omzet van 5 procent. Dat is het gevolg van het besluit van een kleine 800 telers om hun groenten en fruit niet meer af te zetten via de Greenery. Tot nu toe hebben 758 leden van de coöperatie VTN (VoedingsTuin- bouw Nederland), de enige aandeelhouder van de Greenery, hun lidmaatschap opgezegd. Ongeveer de helft doet dat om dat ze mpt hun bedrijf stoppen, de rest is ontevreden over de Greenery en denkt via een ander afzetkanaal meer geld te ver dienen. In Zeeland kiest een toenemend aantal fruittelers voor afzet van hun producten via Fruitmasters BV. De directie van de Greenery betreui*t de gang van zaken, maar ziet het als iets onveiTOijdelijks gezien grote verandei'ingsprocessen. ANP MIDDELBURG - Voor de rechtbank in Middelburg dient vandaag, donderdag, de verdere behandeling van de drugs zaak Sail tegen zes verdachten. Bij het hasj transport van vier duizend kilo zijn ook twee Zeeuwen uit Nieuw- en Sint Joos- land en Zieiïkzee betrokken. In een monumentale loods van de 54-jaiige Zierikzeëenaar is september vorig jaar de helft van de buit, met een straatwaarde van veertien miljoen gul den. teruggevonden. De resterende tweeduizend kilo werd in Hellevoetsluis onderschept. Het dossier Sail werd eerder in maart behandeld, maar de zaak werd voor nader onderzoek terugverwezen naar de rechter-commissaris. Voor de Sail- zaak verwacht de rechtbank twee zittingsdagen nodig te heb ben. TERNEUZEN - Op de Terneuzense Guido Gezellestraat werd in de nacht van dinsdag op woensdag een Franse auto aange houden. De bestuurder, een 28-jarige man uit Wattrelos, zat dronken achter het stuur. De blaasproef wees uit dat hij ruim drie keer teveel had gedronken. Hij kreeg een boete van 650 gulden en een rijverbod van drie uur. Zijn passagiex-, een 23- jai'ige man uit dezelfde plaats, was in het bezit van dertien gram hasjHij moest, de softdrugs inleveren en kreeg een boete van 100 gulden. BRESKENS - Een 70-jarige vrouw uit Essen werd dinsdag namiddag in een winkel aan het Spuiplein in Breskens be trapt op de diefstal van een trui. Het kledingstuk kostte 28 gulden. De vrouw kreeg een boete van 240 gulden. TERNEUZEN - Een 28-jarige Terneuzenaar deed woensdag aangifte van de diefstal van zijn portemonnee met daaiin 300 gulden. De portemonnee werd weggenomen uit zijn jas die hij had opgehangen in de kantine van een bedrijf in de Lange Re kestraat in Terneuzen. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft woens dag een 53-jarige Terneuzenaar veroordeeld tot een celstraf van 21 maanden. De man stond twee weken geleden terecht voor de handel in hard- en softdrugs en LSD-strips. Volgens justitie had de man minstens anderhalf jaar gehandeld. De rechtbank vond dat slechts een kortere periode kon worden bewezen. Daarvoor kreeg hij twintig maanden celstraf. De Terneuzenaar moet een maand extx*a zitten omdat de 325 gram hennep die in een garagebox was gevonden van hem was. door Barend Pelgrim HULST - Burgemeester van Hulst AAL.G.M. Kessen heeft begrip voor de ongerustheid van de Hulster middenstand over de toekomstige verhuizing van de ABN/Amro-bank. De bank zit nu nog aan de Grote Markt maar gaat nieuwbouw plegen aan de Stationsstraat. Vertegenwoor digers van de Hulster midden stand en enkele leden van de commissie voor Midden- en Kleinbedrijf hebben hun be zorgdheid geuit over de geplan de verplaatsing. Zij vinden dat dit een verzwakking van de eco nomische positie van het cen trum van Hulst betekent. „Een begrijpelijk standpunt, dat ech ter enkel op gevoelens geba- seerd is en niet op harde feiten", meent Kessen. De ABN/Amx'o wil nieuwbouw plegen omdat de behuizing op de markt te krap is geworden. Tegenstanders van de verhuizing van de bank uit de binnenstad naar de locatie Sta tionsstraat 12/14, waar nu het architectenbureau DBM en de tandartspi'aktijk J. Brugge- mans zitten, wijzen op een mo gelijk sneeuwbaleffect als ge volg van deze verhuizing. In de loop van 1997 vertrok ook de VSB-bank vanuit het centrum naar een plek aan de Stations straat. Deze verhuizingen staan lijn recht tegenover de Hulster poli tiek om het centrum econo misch sterk te houden en de activiteiten zo vèel mogelijk binnen de wallen te concentre ren. De winkeliei-s en horeca-ex- ploitanten wijzen er ook op dat veel klanten door een bezoekje aan de bank op de Markt ook vaak gaan winkelen en mogelijk een drankje of hapje nemen in de stad. Dat effect wordt vol gens hun door de verplaatsing van de bank teniet gedaan. De burgemeester vindt dat het allemaal niet zo'n vaart loopt. „De verplaatsing van de ABN/Amro is misschien een af stand van 300 meter. Ik denk niet dat het daar op aan komt. En dat er nu twee bankfilialen op zo'n koxte tijd verhuizen is louter toeval. Dit is zeker niet het begin van een uittocht. Wij streven er naar om de dienstver lenende sector binnen de wallen te houden, maar zo dicht tegen het centrum is geen flagrante schending van dit gegeven." Wat er met het bankgebouw aan de markt gaat gebeuren is nog niet duidelijk. Een woordvoer der van de ABN/Amro geeft aan dat nog niet bekend is of het pand verkocht zal worden of dat het in eigen beheer gehouden wordt. In Hulst gaan echter ge ruchten over de bouw van ap partementen. „Ik heb begrepen dat er een mogelijke hei-bestem ming komt", beaamt Kessen. „Van leegstand is geen sprake. Het gaat inderdaad om apparte menten, iets in de zeex- luxe sfeer. Ik denk dat die als wai-me bx-oodjes verkocht of verhuurd zullen worden." OOSTBURG- Ds. Nico ter Lin den houdt vandaag een lezing over zijn boekencyclus Het ver haal gaat, een hervertelling van de bijbel, in de N.H. kerk van Oostburg. Ter Linden was tot 1995 domi nee in de Westerkerk van Am sterdam en t.v.-predikant in het programma Op verhaal komen in de Wester. Tevens is hij co lumnist bij dagblad Trouw. Hij heeft tien boeken geschreven. Zangeres Lya Hirsch en harpis te Geitru Pasveer maken mu ziek. De lezing is een initiatief van de Hervoraide Gemeente Oostbux-g-Zuidzande in samen werking met boekhandel Bas ting en begint om 20.00 uur IJZENDIJKE - In en rond ver zorgingshuis Emmaus in IJzen dijke wordt op woensdag 24 juni het jaarlijkse zomerfeest gehou den. 's Ochtends maken de be woners van Huize Emmaus een tocht met de huifkar door IJzen dijke. Om 13.30 uur is de officiële ope ning van het feest. Jong en oud laten dan ballonnen op. Tot drie uur kunnen er diverse spelletjes gespeeld worden waarondereen kikkerspel en touwtje trekken. Daarna volgt een optreden van kindercircus Reinai'di uit Hulst Kinderen kunnen zich de hele middag laten schminken en voor de lekkere trek zijn er olie bollen en wafels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 47