Schotse surprise voor Brazilië Marokko laat publiek genieten Van staartje naar gouden oorring Alleen op de wereld Nederland-België dure aangelegenheid Pele: we hebben ons slecht gepresenteerd sport donderdag 11 juni 1998 23 Sampaio maakt snelste doelpunt Goal Brazilië haalt persconferentie Aanhoudingen voor openingsduel Brazilianen kopen nep-kaarten Opening: 800 miljoen kijkers Nigeriaanse vlag halfstok over. WK-cijfers j Eigen doelpunt helpt wereldkampioen aan goedkope zege in openingsduel WK FfMWCE 9S SAINT-DENIS - Een doelpunt na drie minuten en 48 secon den betekende een record voor het openingsduel van het WK voetbal. De Braziliaan Cesar Sampaio kopte tegen Schotland 1-0 in. Nooit eerder viel bij de opening zo snel een doelpunt. Brazilië won uiteindelijk met 2-1. In Stade de France viel nog een record te notei-en. Nooit eerder vielen er drie doelpunten in de eerste wedstrijd van de eindronde. Het snelste WK-doel- punt ooit staat op naam van de Tsjech Vaclav Masek en da teert uit 1962 in Chili: na vijftien seconden tegen Mexico. Des tijds was er geen aparte openingswedstrijd. In zestien WK's was er tien keer een afzonderlijk openingsduel. Vier keer was de het 0-0drie keer 1-0twee keer 1 -1 en nu eenmaal 2-1AFP NEW YORK - Een woordvoerder van de Verenigde Naties heeft gisteren een persconferentie in New York onderbroken om te melden dat Brazilië het eerste doelpunt maakte tijdens het WK. ..Omdat onze secretaris-generaal Kofi Annan een grote sportliefhebber is, wil ik u mededelen dat de eerste goal van het WK voetbal is gemaakt", aldus woordvoerder Fred Eckhard. De Marokkaanse premier Abderramane Youssoufi nam dinsdag het vliegtuig om zijn land woensdagavond tegen Noorwegen te zien spelen. De Argentijnse president Carlos Menem ging naar Parijs om de openingswedstrijd Brazilië - Schotland bij te wonen. AFP SAINT-DENIS - Voor aanvang van de openingswedstrijd Brazilië - Schotland tijdens het WK voetbal heeft de Franse politie 25 mensen aangehouden. Het gaat om jongeren uit Saint-Denis en omstreken. De politie arresteerde hen bij het Stade de France, waar de wedstrijd wordt gespeeld. AFP PARIJS - Een groep van zo'n 1100 Braziliaanse fans hebben gisteren ontdekt dat zij niet-bestaande kaarten hebben ge kocht voor het openingsduel van het WK tussen Brazilië en Schotland. Volgens een woordvoerder van de politie had een eerste groep van 100 aanhangers omgerekend 800 gulden vooruit betaald voor de tickets. Bij aankomst in Parijs bleken de toegangsbewijzen niet beschikbaar. De Brazilianen had den de kaarten besteld bij een Spaans reisbureau. Volgens de ze organisatie heeft een Amerikaanse firma verzuimd de toe gangsbewijzen te leveren.,,We zijn belazerd", aldus een woordvoerder van het Spaanse bedrij f. De supporters hebben hun geld teruggekregen. De eerste wedstrijd van Brazilië kunnen ze echter niet zien. ANP PARIJS - Ongeveer 800 miljoen mensen hebben dinsdag avond het WK-openïngsfeest „Festival of Football" op de te levisie gevolgd. Dat maakten officials van de wereldvoetbal bond FIFA woensdag bekend. Volgens de Franse zender TF1 was de helft van de televisietoestellen in Frankrijk afgestemd op de rechtstreekse uitzending van het feest in het centrum van Parijs. Naar het feest op de Place de la Concorde zelf kwa men 200.000 toeschouwers, beduidend minder dan de 1 mil joen die de organisatie had verwacht EFE PARIJS - Bij de opening van het WK in het Stade de France in Saint-Denis hing de vlag van Nigeria halfstok. Dat was ter nagedachtenis van de Nigeriaanse dictator Sani Abacha, die maandagochtend overleed. De vlaggen van de overige 31 deelnemende landen werden wel volledig gehesen. DPA door Mark Caldenhoven Place de la Comedie, zwoel ■plein met razend verkeer en door de nouveau riche van Bordeaux bevolkte terras sen. Vijftien francs voor een espresso, twintig voor een Ri- card. De tegels voor het pand van Lamy, makelaarsgigant in Frankrijk, zijn het domein van Jean-Pierre. Verweerde tatoo's op de arm, een Gau- loise tussen de vingers en een Tupperware-bakje voor de centimes. Een clochard aan wie La Fete de Foot voorbij gaat. Als Wim de Bie een stand-in zoekt voor Walter de Roche- brune is de kandidatuur van Jean-Pierre zonneklaar. Hij is, aan de oevers van de Garonne, een Remi, een 'Re venues Minimum Incertion', alleen op de wereld. Jean-' Pierre moet rondkomen van de wettelijke Franse bijdrage van 2320 francs per maand. Dat bedrag vijzelt hij op door tegen een fooitje de fraaie bo lide van de eigenaresse van Lacy te bewaken. Achter zijn immer stralende glimlach gaat een oorlog van woede schuil. Met een karak teristieke schorre stem he kelt Jean-Pierre Chirac, Bor deaux, alles in La Douce France eigenlijk. Vooral Alain Juppé, burgervader van Bordeaux, moet het ont gelden. „Le maire est un ca- pitaliste. Hij is me eens straal voorbij gelopen, hier, waar ik nu zit. Hij keek niet op of om, terwijl ik metm'n bakje ram melde." Jean-Pierre steekt zijn neus in de lucht, de wijze waarop Juppé moet zijn ge- In de steegjes en pleintjes latigs de oevers van de Ga ronne is voor zwervers en daklozen deze maand, voor het spionerende oog van de ivereld, geen plaats. Juppé lijkt ze te hebben verbannen naar de buitenwijken. Maar Jean-Pierre houdt op zijn trottoir voet bij stuk. Grim mig: „Ik ben niet alleen van Bordeaux, Bordeaux is ook van mij." Geef hem eens on gelijk. Van voetbal heeft hij geen kaas gegeten. Kon-ie het maar, lijktzijnhongerigeblik te willen zeggen. „Zidane? Wat is dat?" Dat Frankrijk het WK in huis heeft, weet Jean-Pierre, maar Allez les Bleus? Ja, uit een donker groene fles zonder bodem, zonder etiket ook. Toch geen Chateau Giscours? van onze sportredactie AMSTERDAM - „Zeshonderd vijftig, meneer ik bied 1000 gul den voor een kaartje Neder land-België. Ik wou dat ik er aan kon komen. Er moeten er duizenden zijn, maar waar? Cupido van den Berg van Cupi do Tickets in Amsterdam gaat ex- prat op dat hij over de hele we reld kaartjes voor de meest uit eenlopende evenementen weet te bemachtigen. Voor de belang- rijkste wedstrijden van het WK voetbal, de halve finales en de finale heeft hij naar eigen zeg gen kaartjes zat. „Maar voor Nederland-België, ho maar." In een advertentie op de voorpa gina van het dagblad de Tele graaf van woensdag biedt hij 650 gulden voor een kaartje. Een bod dat inmiddels achter haald is, want woensdagmid dag wil hij er al 1000 gulden voorbieden. Die advertentie lijkt een nood greep, want Van den Berg zegt hij al twee weken lang vijf man in Parijs heeft rondlopen met maar één opdracht, tickets op de kop tikken voor Nederland- België. Koste wat kost. Ook daar vangen zijn mensen slechts bot. Er moeten duizenden kaai'tjes gekocht zijn door Fransen die eigenlijk niets lie ver willen dan die kaaltjes ver kopen, zo meende vorige week Will van Rhee, manager wed- strijdzaken van de KNVB. Hij dacht toen dat omstreeks 30.000 Nederlandse supporters de wedstrijd zullen bijwonen, ter wijl er maar 8000 kaarten offici eel in Nederland aan de man zij n gebracht. ANP Roberto Baggio terug bij Italië door Mark Caldenhoven BORDEAUX - De kraaltjes van het staartje, gevlochten in de reggaestijl. tikten zachtjes te gen zijn nek. Als een standbeeld keek Roberto Baggio de bal na en voelde de grond onder zijn voeten wegzakken. Als ver doofd door de gemiste straf schop, de laatste. Brazilië, die nieuwe wereldkampioen, huil de van vreugde, Italië van ver driet. Dat bundeltje haar, Baggio's handelsmerk in Amerika, ver dween spoedig na de mislukte missie. En zonder staartje leek hij zich onbewust te hebben ontdaan van zijn brille, raffine ment en klasse. Als Samsom in een ver verleden. Baggio, be hept met goddelijke kwalitei ten, verloor het geloof in eigen kunnen niet, maar de glinste- x-ing van de aureool om kleine 'Robi' verbleekte. Vooral door toedoen van Italië zelf, dat hem min of meer had afgeschreven. Sinds de historische penalty, vier jaar geleden in Pasadena, kreeg Robert Baggio, die Italië met vijf doelpunten nog hoogst persoonlijk de finale had bin nengeloodst, slechts vier invita ties voor de Squadra Azzurra. Voor 'Euro 96' in Engeland was hij al zonder pardon van de lijst geschrapt. Na de interland in en tegen Georgië op 10 september 1997 leek de spits van het nieti ge Bologna, dat hem met open armen had ontvangen na twee wisselvallige seizoenen bij AC Milan, zelfs compleet van het internationale toneel verdwe nen. De manuscripten voor zijn bio grafie lagen vorige maand al op de plank, als ware de schrijvers ervan overtuigd dat Baggio's imposante internationale tijd perk was beëindigd. Tot zijn carrière in mei een even onver wachte als bizarre wending kreeg. Voor de dramatische om wenteling zorgde bondscoach Cesare Maldini, die Baggio in zijn WK-ploeg verkoos boven Gianfranco Zola, publiekslie veling bij Chelsea. Het bi-andende verlangen om de misser van Amerika uit de ban nen, had Baggio, 31 toch pas, overeind gehouden. Vier jaar lang. „Hoewel ik een prima WK speelde, bleef ik een vieze smaak overhouden aan die veel besproken strafschop. Het kost me zelfs na vier lange jaren nog moeite dat te acceptei'en. Dat wilde ik koste wat het kost goed maken. Ik ben zonder druk bij Bologna aan de slag gegaan. Ik merkte dat ik dat na tien tropen- jaren bij Fiorentina, Juventus en AC Milan nodig had. Bij Bo logna heb ik mijn rust gevonden en dat heeft zich uitbetaald. Ik ben weer fris." En doelgericht. Hij nestelde zich afgelopen seizoen in de Se rie A achter Ronaldo en Bierhoff maar vóór Del Piex*o met 22 doelpunten op de derde plaats van de topschutterslijst. Bag gio, terug aan het fi-ont. Na de laatste training voor de WK-ou- verture van Italië tegen Chili, gisteravond in Stade Lescure in Bordeaux, is hij zelfs verzekerd van een basisplaats. Als vei-van- ger van Alessandro del Piero, die kampt met een gekwetste knieband. „Zijn afwezigheid is de enige reden dat ik speel." Illusies Baggio's maatje in de spits is te gen Chili veirassend Christian Vieri, die Fabrizio Ravanelli vervangt. „Nu moeten Christian en ik het maar doen tegen Chili. Nee, zonder gekkigheid: het zal zwaar genoeg worden. Ik neem aan dat jullie net ook hebben ge zien hoe moeilijk Brazilië het had met Schotland. Het zal een zeei'zwaar toernooi worden. De verschillen zijn uiterst klein." Het WK in Frankrijk wordt in elk geval zijn laatste mondiale kunstje. „Al verwacht ik zelf na het herstel van Del Piero weer een stapje terug te moeten doen. Ik maak me verder geen illusies. Al weet je het nooit na het weg vallen van Fabrizio." Na Italië in 1990 en de Verenigde Staten in 1994 krijgt Baggio mogelijk toch een fraai afscheid. En wel licht gloort en na het brons in zijn geboorteland en het zilver van vier jaar geleden nog iets moois aan de hoiizon. GPD GroepA: Brazilië - Schotland 2-1 Marokko - Noorwegen 2-2 Stand: Brazilië 1 1 0 0 3 2-1 Marokko 10 10 1 2-2 Noorwegen 10 10 1 2-2 Schotland 10 0 10 1-2 Resterend programma. 16 juni: Schot land - Noorwegen (Bordeaux). Brazilië - Marokko (Nantes): 23 juni: Brazilië - Noorwegen (Marseille), Schotland - Ma rokko (St Etienne). Moustafa Hadji Ei van Marokko wordt fel op de huid gezeten door de Noor HenningBerg. foto Doug Mills/AP van onze sportredactie MONTPELLIER - Marokko en Noorwegen zijn het WK in groep A met een gelijkspel begonnen, waar ze een overwinning najaag den. Bij de 2-2 in Stade Mosson in Montpel- lier waren de toeschouwers de winnaar. De fris spelende Marokkanen en de fysiek ster ke Noren bezorgden hen een spannende avond, vol prachtige momenten. De veiTassen.de Marokkanen leken het duel voor het enthousiaste publiek tweemaal te beslissen, maar de Noren kwamen telkens terug. Vurig bad het Marokkaanse volk vooraf voor een overwinning. De goden wa ren hen niet gunstig gezind. En de eigen kee per Benzekri ook niet. Bondscoach Henri Michel van Marokko had aan Benzekri op het laatste moment de voorkeur gegeven boven vaste doelman El Brazi. Waarom werd geen moment duide lijk. De stuntelende sluitpost joeg zijn ver dediging voortdui-end de stuipen op het lijf. Vlak voor rust werd zijn paniekerige optre den de Marokkanen fataal. Benzekri tastte, onder dmk van de inkomende Berg, mis bij een vrijetxap van Rekdal. Chippo verlengde de bal ongelukkig in eigen doel. Een tegentreffer die de Marokkanen in het geheel niet verdienden. Frank en vrij voet ballend domineerden de „leeuwen van de Atlas" de wedstrijd. Omhalen, dribbels, combinaties, de toeschouwers konden van vele technische kunstjes genieten. Vooral spelmaker Hadji maakte indruk. De mid denvelder bestreek het hele veld en stond aan het begin van elke aanval. Pijnstiller De 28-jarige Hadji, die wegens een gebro ken teen met pijnstillers speelde, hielp de Marokkanen hoogstpersoonlijk na 38 mi nuten aan de leiding. Na een x-ush langs de geheel vrije linkerzijde dolde hij Eggen en schoot hij hard onder keeper Grodas door: 1-0. Een beloning voor het fraaie en gedurf de spel. De Afrikanen konden slechts kort van het hoogstandje genieten. Rechtsback Saber maakte vlak voor rust een onnnodige overtreding op Tore Andre Flo. Uit de vrije trap volgde de ongelukkige kopbal van Chippo in eigen doel: 1 -1 Een gelukkige wending voor de Noren, die in de eerste helft te verdedigend acteeiden. Alleen Solskjaer kreeg na twee minuten een mogelijkheid. Oog in oog met Benzekri knalde hij over. Meer aanvallende aspira ties toonden de Noren niet. Ze hielden con sequent vier verdedigers achterin tegen twee Marokkaanse spitsen. In het tweede bedrijf herhaalde de geschie denis zich. Wederom kregen de afwachten de Scandinaviërs aanvankelijk het „loon" van de angst gepresenteeid. Hadda, later vervangen door SC Heex-enveen-speler Elk- hattabi, controleerde een dieptepass van El Khalej en kogelde de bal in de linkerboven hoek: 2-1. En weer konden de moedige Ma rokkanen de weelde van de voorsprong niet koesteren. Grabbelaar Benzekri kreeg nog maals een Noorse vrije trap niet klemvast, zodat Eggen 2-2 kon inkoppen. Het moet gezegd, Benzekri voorkwam in het resterende half uur dat de plots wel aan dringende Noren nogmaals scoorden. Hij pareerde gevaarlijke inzetten van de neven Harvard en Tore Andre Flo. Een Noorse zege was ook niet verdiend geweest. Noorwegen - Marokko 2-2 (1-1). 38. Hadji 0-1,45. Chippo (eigen doel) 1-1, 59. Hadda 1-2, 62. Eggen 2-2. Scheidsrechter: Un-Prasert (Tha). Toeschou wers: 32.000. Gele kaart: Chiba (Mar). Noorwegen: Grodas. Berg, Johnsen, Eggen en BjörnebyeHarvard Flo (72. Solbakken), Myk- land, Rekdal, Leonhardsen en Solskjaer (46. Ri- selh): Tore Andre Flo. Marokko: Benzekri: Saber, Rossi, Naybet en El Hadrioui, Chiba, Hadji. El Khalej (90. Azzouziu) en Chippo (78. Amzme): Bassiren Hadda (87. Elk- hattabi). van onze sportredactie RIO DE JANEIRO - De over winning op Schotland (2-1) is in Brazilië met vuurwerk ontvan gen. Maar alle vreugde kon de twijfel toch niet weghalen. „We hebben ons slecht gepresen teerd", zei Pele, minister van Sport. „Wij zijn nog ver van ons niveau verwijderd", oordeelde Roberto Falcao, de middenvelder uit de tachtiger jaren. Romario, na zijn blessure aangetx-okken als televisiecommentator, was nog zuiniger: „Het elftal is mij zwaar tegengevallen". De torcedores, fans, van het Bi'aziliaanse elftal wilden niets van kritiek en analyses weten. Na het winnende doelpunt van de Schot Boyd die zijn eigen doelman passeerde, brak in Rio de Janeiro een groot feest uit. Mensen stormden huilend de straat op, driftig met vlaggen zwaaiend. Overal ontstaken zij vuurwerk. Al uren voor de wedstrijd waren de geelgroen gekleurde straten leeg. Direct na de wedstrijd lie pen ze vol. „Het heeft geholpen dat ik God gebeden heeft de bo ze heksen te verdrijven die ons in de voorbereiding gestoord hebben", zei een kioskhouder trots. Voetballegende Pele zag het an ders. „De druk van de openings wedstrijd is weg. Vanaf donder dag moet de ploeg aan de arbeid om de vele fouten weg te wer ken." Hij kon het niet laten bondscoach Zagallo te bekriti seren. „Tegen zo'n zwak land als Schotland had hij vanaf het be gin met drie aanvallers moeten spelen. Naast Ronaldo hadden Edmundo en Denilson moeten staan." DPA Cesar Sampaio (rechts) werkt de bal met exiig fortuin achter de Schotse-goalie Jim Leighton waardoor Brazilië de leiding neemt. John Col - lins (nummer 11) en Craig Burley zijn kansloos. foto Achim Scheidemann/EPA door Gert van Dijk SAINT-DENIS - Een oude Schotse doelman met klodders vaseline op zijn wenkbrauwen beZbrgde Brazilië bijna een nachtmerrie tijdens de ouvertu re van het WK'98. Maar uitein delijk werd Schotland gister avond in Saint-Denis verslagen zoals alleen Schotten worden ia» verslagen. Op een zeldzaam schlemielige manier. Met een hopeloze carambole passeerde Tommy Boyd zijn eigen doel man Jim Leighton, waardoor wereldkampioen Brazilië wel erg goedkoop met de eerste zege op het WK aan de haal ging: 2-1. 'O triunfo nosso'. De zege is van ons. Met die uitdagende tekst op him T-shiits paradeer den de fans van Brazilië dagen lang apetrots door de straten van Parijs. Maar er zal gister avond heel wat angstzweet dooi de felgele tricots zijn opgeno men. Brazilië bleef r- - ar moei zaam op de been tijdens de eer ste proeve van bekwaamheid op het WK. Het elftal hing zelfs als los zand aan elkaar. Alles is bij de Zuid-Amerikanen afgestemd op die ene bevlieging van Ronaldo. Plet wonderkind door te drukken. Uit een penal ty, uitgerekend veroorzaakt door doelpuntenmaker Sampaio, kwam Schotland op slag van mst via John Collins weer langszij. De Schotse bondscoach Craig Brown begon vanaf dat moment serieus in een stunt te geloven. „We gingen steeds beter voet ballen en mijn spelers toonden geen enkel ontzag voor Brazilië meer. Ik had voor de wedstrij d in de kleedkamer al het gevoel dat we in staat zouden zijn om voor eenveiTassingte zorgen. We zijn gewoon met de juiste instelling aan de wedsti-ijd begonnen en dan kan toch ook een ploeg als Schotland een hele lastige te genstander voor Brazilië zijn." De Zuid-Amerikanen rommel den er in de tweede helft ook maar wat op los. De onzichtbare Giovanni werd in de rust ver vangen door Leonai'do, tweede spits Bebeto moest al snel het veld ruimen voor Denilson. Het haalde allemaal weinig uit. De kleine Jim Leighton werd met de minuut groter in het Schotse doel en het flitsende in de Brazi liaanse aanvallen kwam nooit meer terug. Zeker „We voelden ons te snel zeker na die snelle 1-0 voorsprong. Het was net of iedereen zich toen heel comfox-tabel liet terugzak ken op eigen helft. We dachten dat we niks meer van de Schot ten te vrezen hadden. Maar we hebben de tegenstander op die manier zelf terug in de wed strijd geholpen. Dat konden we vervolgens niet meer terug draaien," luidde de zure analyse van Mario Zagallo. De Brazilianen waren gister avond op eigen kracht niet meer bij machte om nog iets af te dwingen in het Stade de France. Daar hadden de Zuid-Amerika nen de hulp van de Schotten voor nodig. Een kwartier voor tijd sloeg Jim Leighton de bal weg in de richting van Tommy Boyd. De Schotse verdediger stond precies op het verkeerde moment op de verkeerde plaats. De bal sprong vanaf zijn schou der net zo hard weer terug in de richting van het doel. En Leigh ton was niet meer bij machte om het onheil nog te voorkomen. Craig "Brown stierf op dat mo ment duizend doden op de bank. „Het is een enorme klap als je op zo'n manier een wedstrijd ver liest. Dat hadden we eerlijk ge zegd ook niet verdiend." Colle ga Mario Zagallo sprong in de andexe dug-out een gat in de lucht van vreugde. „Een zege in de openingswedstrijd is van on- schatbare waarde. Het doet er niet zoveel toe hoe die tot stand komt. Ik geef toe dat we niet goed hebben gespeeld. De men sen hebben vanavond nog niet het echte Bx-azilië gezien. Maar dat komt nog wel, daai'over maak ik me niet ongex-ust." Brazilië - Schotland 2-1 (1-1). 4 Sampaio 1-0, 38. Collins 1-1 (straf schop), 73. Boyd 2-1 (eigen doel). Scheidsrechter: Garcia Aranda (Spa). Aantal toeschouwers: 80.000. Gele kaart: Sampaio, Aldair (Bra), Jackson (Sch). Brazilië: Taffarel; Cafu, Aldair, Bai- ano en Roberto Carlos; Sampaio, Dunga, Giovanni (46. Leonardoen RivaldoRonaldo en Bebeto (69. De nilson). Schotland: Leighton; Boyd, Calder- ivood en Hendry; Burley, Lambert, Dailly (84. Tosh McKinley) en Col lins, Dune, Jackson (78. Billy Mc Kinley) en Gallacher. met de nog eens extra glad ge- schoren schedel liet tegen de Schotten ook een paar onna volgbare acties zien. Maar doel man Leighton, met zijn 39 jaar de oudste speler op het WK, voelde er niks voor om voor het oog van de wereld voor schut ge zet te worden door Ronaldo. Met een serie knappe reddingen be lette hij de beste aanvaller ter wereld het scoren. Last Brazilië is in last als Ronaldo het net niet weet te vinden. Verdedi ger Cesar Sampaio bezorgde de wereldkampioen al in de vierde minuut met een rake kopbal een 1-0 voorsprong, maar de ploeg van bondscoach Mario Zagallo slaagde er daarna niet in om

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 43