Sprankje hoop voor Havenfront doordacht design. PZC Eerste paal ziekenhuis Dirksland Kinderen watertanden bij Oostkappels Jeugddictee Milieubeleid veertien gemeenten volgens ZMF ondermaats Middelburgs verzet tegen brede school zeeland donderdag 11 juni 1998 s 20 Overeenkomst voor project Kortgene moet in noodtempo rond zijn v Centrale huisvesting thuiszorg Middelburg Mercedes A-klasse: de auto van morgen. Automobielbedrijf P. Louwerse B.V. door Andries Molengraaf DIRKSLAND - Burgemeester D. Boon stra van Dirksland heeft woensdagmid dag de eerste paal geslagen voor de afron dende nieuwbomvfase van het Van Weel Bethesda ziekenhuis in Dirksland. De bouw bestaat uit twee stappen. De eerste betreft de realisering van een nieuwe vleugel en de renovatie van de eerste en tweede verdieping van de Zweedse vleu gel. Tijdens de tweede stap wordt het oude deel van het gebouw gesloopt en vervan gen door nieuwbouw. In de gerenoveerde Zweedse vleugel en de nieuwbouw (eerste stap) worden de operatieafdeling (inclusief centrale steri lisatie), de afdeling fysiotherapie, de apo theek, de accommodatie voor specialis ten, de civiele dienst, de archiefruimte en de magazijnruimte ondergebracht. Vol gend jaar juli wordt een en ander opgele verd, is de verwachting. Een of twee maanden later begint de sloop van het oudste en meest karakteristieke deel van het gebouw om voor nieuwbouw plaats te maken. Daarin worden het personeelsres- taurant, het management, de directie en de technische dienst gehuisvest. De sloop werkzaamheden zullen twee maanden duren. De nieuwbouw van deze tweede en laatste stap wordt in mei of juni van het jaar 2000 opgeleverd. Plannen De totale kosten van de stapsgewijze af ronding van de nieuwbouw van het zie kenhuis bedragen twintig miljoen. De nieuwbouw heeft, als deze laatste fase klaar is, zo'n vijfentwintig jaar geduurd. Eind jaren zeventig werden de eerste plannen al gemaakt. Toen zou een geheel nieuw ziekenhuis gebouwd moeten wor den, in twee kort op elkaar volgende fa sen. Slechts één fase stond het ministerie uiteindelijk toe, waardoor in december 1990 alleen het beddenhuis, het laborato rium en de poliklinieken konden worden opgeleverd. Later vonden andere ver- of nieuwbouw projecten plaats, zoals (twee keer) de uit breiding van de poliklinieken, renovatie van de röntgenafdeling en de realisering van de kraamafdeling. Het ziekenhuis verwacht in het jaar 2000, als alle werk zaamheden afgerond zijn, weer helemaal 'up to date'te zijn. door Richard Hoving GOES - Het milieubeleid van de veertien gemeenten waar in maart van dit jaar gemeente raadsverkiezingen zijn gehou den is ver onder de maat. In sommige gemeenten lijkt de aandacht voor het milieu zelfs terug bij af te zijn. Dat conclu deert de Zeeuwse Milieufedera tie (ZMF) na het doornemen van de beleidsprogramma's van de nieuwe colleges van burgemees ter en wethouders. De Zeeuwse Milieufederatie omschrijft de beleidsvoorne mens en actiepunten van de ver schillende colleges van burge meester en wethouders in het tijdschrift Wantij als 'erg alge meen'. „Verdergaande concrete acties worden sporadisch ge noemd." Het enige milieuthema waaraan alle gemeenten volgens de ZMF aandacht schenken is afval. „Maar dan gaat het vaak alleen over de financiering." Bij de grote gemeenten en een aantal kleinere komt ook duurzaam bouwen en het stimuleren van het f ietsverkeer regelmatig naar voren." De gemeenten Goes, Vlissingen en Terneuzen scoren het beste in het onderzoek van het ZMF. De milieuminnende organisatie prijst de gemeente Goes vanwe ge haar voornemen om de Grote Markt autoluw te maken. Vlis singen heeft veel aandacht voor de fietser en het openbaar ver voer in het collegeprogramma. Terneuzen gaat alternatieve energie en het besparen van drinkwater stimuleren. De ge meente Noord-Beveland kan zich eveneens voorstaan op een redelijk milieubeleid, aldus de ZMF. Verwijt Minder positief is de ZMF over de gemeenten Reimerswaal, Sas van Gent en Hontenisse. „Rei merswaal laat meer een tech- nisch-fiscaal stuk zien dan een concreet actieprogramma." De twee gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen krijgen het verwijt dat ze met hun nieuwe beleids voornemens niet verder zouden komen dan het niveau van tien jaar geleden. Eind jaren tachtig was afval vaak het enige milieuthema in collegeprogramma's. In een po ging om een gemeentelijk mi lieubeleid van de grond krijgen heeft het Rijk destijd verschillende subsidieregelin gen in het leven geroepen. De regelingen, die tot doel had den een milieubeleid te ontwik kelen op de terreinen van bou wen, wonen, groenvoorzienini en verkeer, liepen begin dit jaat af. Gevolgen Voor de ZMF zijn de gevolgei duidelijk. „Blijkbaar is het ver dwijnen van een geldstroom re den om natuur en milieu geen volwaardige plaats in het colle geprogramma te geven. Vooi verkeersveiligheid is wel subsi die beschikbaar, dus dat is we! een belangrijk aandachtspunt.' De programma's van de ge meenten Middelburg, Schou- wen-Duiveland en Veere zijt niet door de ZMF beoordeeld. Ie deze gemeenten werden afgelo pen maart vanwege de recente herindelingen geen verkiezinJ gen gehouden. CAO-akkoord voor personeel bungalowparken RIJSWIJK - Werkgevers in de verblijfsrecreatie hebben gis teravond laat met de bonden af spraken gemaakt over een col lectieve arbeidsovereenkomst voor de ongeveer 15.000 werk-: nemers. De contractperiode duurt ruim twee jaar tot 1 juli 2000. Volgens M. Verkerk van de Horecabono FNV gaan de lonen het eerste jaar met drie procent en het vol-| gende jaar met tweeënhalf pro-I cent omhoog. Er komt ook een pensioenrege ling voor de gehele bedrijfstak en een zogenoemd vroegpensi- oen per 1 april volgend jaar. Dat houdt in dat werknemers er op hun 62ste mee kunnen stopper, tegen een uitkering van tachtig procent van het loon. Individue le werkgevers zoals Center- Pares en Grandorado hadden al wel een pensioenregeling, maar bij een aantal kleinere parken ontbrak het daar nog aan. ANP De laatste fase van de nieuwbouw voor het Van Weel Bethesda ziekenhuis in Dirksland is begonnen. fotoPieterHonhoff door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De bewoners van de Middelburgse Magi straat- en Erasmuswijk staan huiverig tegenover de plannen van het gemeentebestuur om op één centrale locatie een zogehe ten 'brede school' op te richten. In zo'n school krijgen niet alleen kinderen les, maar het gebouw krijgt ook een functie als ont moetingsplaats voor buurtbe woners. Er kan bijvoorbeeld ruimte ko men voor de wijkbemiddelaar, de wijkagent, het sociaal-cultu reel werk, een filiaal van de bi bliotheek of een consultatiebu reau. De bewoners zijn bang dat de gemeente daarvoor wijkcen trum Het Zuiderbaken wil op offeren. Zij vrezen dat daardoor activiteiten verdwijnen. De gemeente Middelburg, ver antwoordelijk voor het open baar onderwijs, en het bestuur van de protestants-christelijke Cypressenhof willen in de Magi straat een dubbele uni-locatie realiseren. De twee scholen heb ben nu zes verschillende gebou wen, wat niet goed is voor het basisonderwijs in de wijken. De omgeving van het Zuiderbaken komt wat het college van B en W betreft het beste in aanmerking voor de (ver)bouw tot twee scholen, die gebruik kunnen maken van eikaars voorzienin- gen. Te denken valt bijvoor beeld aan één gemeenschappe lijke aula, gymzaal of computerruimte. Dat de keuze is gevallen op het Zuiderbaken heeft te maken met de centrale ligging van het gebouw in de Magistraatwijk. door Mieke van der Jagt MIDDELBURG - Het Bestem mingsplan Havenfront Kortge ne staat nog steeds op losse schroeven. Tijdens een zitting van de hoorcommissie Bestem mingsplannen van de provincie, woensdagochtend in Middel burg, werd duidelijk dat de ge meente Noord-Beveland, ook als Gedeputeerde Staten het plan gedeeltelijk goedkeuren, nog maar een maand of drie de tijd hebben om tot een exploita tieovereenkomst te komen. De procedures om het plan aan te passen aan de wensen van de provincie nemen namelijk drie kwart in beslag van het jaar, dat voor de reparatie van het be stemmingsplan is gegeven. Een exploitatieovereenkomst, waaraan de partijen: Delta Ma rina, de projectontwikkelaar Korteweg en de gemeente, al sinds januari met extra druk op de ketel werken, zit er nog niet direct in. Delta Marina was woendag één van de bezwaar den die naar Middelburg kwam om een toelichting te geven. Het recreatiebedrijf vindt nog steeds dat de gemeente heeft ge handeld in strijd met de algeme ne beginselen van behoorlijk bestuur. Er zou pas worden be gonnen met de inrichting als met alle partijen een overeen komst zou zijn bereikt. Dat is nog steeds niet het geval. Delta Marina vindt bovendien dat haar deel van het plan ten on rechte uit het Bestemmingsplan is gelaten. woonboten Ook de Vereniging van Eigena ren van Woonschepen in Kort gene kwam het bezwaar toe lichten. De Vereniging heeft het idee dat de gemeente de woon booteigenaren heeft willen wegpesten door hen in onzeker heid te laten. Tot op de dag van vandaag weten de eigenaren van de boten niet waar ze komen te liggen. Ze willen een positieve bestemming per ligplaats. In het door de gemeente goedgekeurde Bestemmingsplan kunnen de zeventien woonboten overal ko men te liggen, terwijl voor de woningen precies is aangegeven waar recreatiewoningen en waar permanent bewoonde hui zen komen. Gedeputeerde Staten nemen vóór de zomervakantie, binnen vijf weken, een beslissing over het Bestemmingsplan Haven front Kortgene. Ijverig gebogen over het Oostkappels Dictee voor de jeugd. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers OOSTKAPELLE - Vanuit Ouddorp kwam Johanneke Sperling om het Oostkappels Dictee voor de Jeugd mee te maken. Gewoon omdat ze taal leuk vindt. Ze liep net een van de zes prijzen mis. Maar het was toch de moeite waard ge weest en helemaal niet verve lend dat niemand anders van haar school mee wilde doen. Om gisteren de zesde editie van het jeugddictee te win nen, moest je ook veel in je mars hebben. Andrea Lieven- se van de Jonkheer Willem Versluysschool uit Aagteker- ke maakte maar twee fouten. De winnares struikelde over de woorden pyjama's en goed lopend. „Pyjama's had ik eerst goed geschreven, maar na twee verbeteringen heb ik er piama van gemaakt. Bij goed lopend heb ik er niet bij stilge staan dat dat woord aan elkaar geschreven moet wor den." De juffrouw had-vooraf al ge zegd dat Andrea een goede kans zou maken om te winnen. „Ik heb dikwijls hoge punten voor dictee. Een tien meestal, soms een negen." Belevingswereld Huib Boogert uit Goes was er in geslaagd om een dictee in de belevingswereld van het kind samen te stellen. In een recre atiepark als een luilekkerland in de buurt; van Oostkapelle moet het een feest voor kinde ren zijn. Boogert sprak van: De supermarkt op het terrein is vervangen door een snoep winkel, die vol ligt met zuur tjes, pepermuntjes, lolly's en kauwgom. Met kauwgom had een aantal grote moeite. Variaties als kougom, kaugum kwamen rijkelijk voor. Sara Pouwer van de organiserende school de Knotwilg, was blij dat ze het woord constant had goed geschreven. „Je hoort een t, contstant, maar die heb ik toch maar weggelaten." Op de achterste rij overlegden twee jongetjes in het geheim snel over het woord lolly's. „Eindigt dat niet op ies." Ze keken hulpeloos rond, maar zwoegden toch weer voort. Marie Jeanine Oostdijk van Groep 8 van de Sprong uit Koudekerke schatte vooraf in dat ze vijf fouten had ge maakt. Ze had moeite met pasteitjes, die volgens de sa mensteller door ijverige ka bouters voortdurend voor je gereed werden gezet. „Een korte of lange ij", vroeg zij zich af, Zij eindigde op de vijf de plaats met maar negen fou ten. Een ereplaats, die zij moest delen met Anton van de Woes- tijne van de Jan Willem Ver sluysschool. Op de gedeelde tweede plaats met vijf fouten eindigden Lianne de Jong van de Beverburg uit Middelburg en Petra Rewijk van de Licht boei uit Westkapelle. Vierde werd Brita Kam, ook van de Lichtboei, met zes fouten. door Ab van derSluis MIDDELBURG - De familie naam Midavaine klinkt niet erg Zeeuws. Toch staan er al zeven Midavaines in het telefoonboek van Middelburg. J. H. Midavai ne uit Veere achterhaalde de herkomst van de familie in zijn onlangs verschenen boekwerkje 'De familie Midavaine', een ver volg op eerdere publicaties over het geslacht. De Midavaines waren hugeno ten, die vanwege hun protes tantse geloofsovertuiging Frankrijk aan het begin van de achttiende eeuw verlieten om in Nederland een nieuwe toekomst op te bouwen. Veel konden de vluchtelingen niet meenemen. Achtergelaten boerderijen wer den door hun katholieke buren in bezit genomen. De Veerenaar wist te achterha len dat de eerste Midavaine al in 1709 trouwde in de Waalse kerk te Leiden met de eveneens uit Frankrijk afkomstige Marie de la Rivière. Een jaar later ver huisden ze al naar Middelburg. Midavaine vermoedt dat zijn voorvaderen niet onbemiddeld uit Frankrijk waren gevlucht, omdat zij in korte tijd veel bezit tingen wisten te vergaren, waaronder kapitale hofstedes als Zandvoort aan de Seisweg bij Middelburg en de boerderij Konijnenburg in Kleverskerke. Midavaine besteedt in het twee entwintig pagina's tellende boekjes gedetailleerd aandacht aan de huwelijken, geboortes en overlijdens van zijn familie. Hij beschrijft een aantal anekdotes en, zoals het geheim van een dienstbode die een betrekking had bij de familie Reynierse- Midavaine. Zij werd door de rechter in 1868 schuldig ver klaard aan 'doodslag, onwillig veroorzaakt door achteloosheid en verzuim van voorzorg'. Toen Dina Midavaine op de boerderij aan het werk was, zag ze omge woelde grond bij een ton, die achter het wc-hokje stond. Sa men met haar man deed ze een gruwelijke ontdekking. In de grond lag een babylijkje. De po litie bracht al snel de oplossing. De dienstbode had verzwegen dat ze zwanger was. Omdat ze dacht dat haar kind dood was geboren, had ze het begraven. De Midavaines zelf stonden in de vorige eeuw af en toe ook voor de rechter. Eén familielid was vaste klant bij de recht bank. Tussen 1896 en 1912 zat hij welgeteld 35 maal in de bak, meestal wegens openbare dron kenschap. Het boekje kost vijftien gulden en is uitsluitend te koop bij de schrijver aan de Warwijcksestraat in Veere. door Nicole Kluijtmans MIDDELBURG - Personeel van de Thuiszorg Walcheren is de af gelopen dagen druk in de weer geweest met het inrichten van het nieuwe, centrale gebouw van de Thuiszorg aan de Stad huisstraat in Middelburg. Er is niet veel tijd voor de grote verhuizing uitgetrokken. Alles moet vandaag klaar zijn, omdat het consultatiebureau voor kind- en ouderzorg weer open gaat. De vestigingen in de Nieuwstraat, de Mortierestraat en het Wijkgezondheidscen trum in Dauwendaele zijn opge heven. Niet alleen voor de consultatie- bezoeken en de zwangerschaps- gym moeten alle Middelburgers voortaan naar de Stadhuis straat, ook voor de uitleen van materiaal of diëtisten. Een van de vleugels is bovendien inge richt met kantoor- en vergader ruimte voor de wijkverpleging en de teamleiders gezinsverzor ging. Tot voor kort opereerde de wijkverpleging nog vanuit de verschillende vestigingen. De teamleiders gezinsverzorging waren ondergebracht in het hoofdkantoor aan de Bree- straat. Veel medewei'kers op de ze afdeling ontmoeten elkaar dan ook voor het eerst. Daar voor hadden zij alleen telefo nisch contact. De thuiszorg hoopt met het on derbrengen van de diensten in een centrale huisvesting geld te besparen. Niet alleen kan op de ze manier efficiënter worden gewerkt, ook de huisvestings kosten worden een stuk lager. Soms moet je vandaag de dag op de auto van morgen even wachten, maar dal is! geen verloren tijd. De nieuwe Mercedes A-klasse is de auto voor een nieuwe generatie. Het fraaie uiterlijk kenmerkt zich door sportiviteit. Het exclusieve design-interieur biedt de inzittenden verrassend veel //*T\ ruimte en comfort. De veiligheid met-ABS, ESP, airbags en sidebags standaard is optimaal. Hoogste tijd voor een proefrit vindt u niet. Mercedes-Benz Roterij 7, 4328 BB Burgh-Haamstede, telefoon 0111-654292, fax 0111-654493

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 42