Redelijk jaar voor Dow Benelux Nazomer Festivals met grote namen PZC Schuld bij justitie is 1 geen excuus om weer in drugs te handelen Jaar gevangenis voor handel in hard-drugs Justitie claimt 35 min van drugsbaron Faas Vier maanden voor neersteken buurman zeeland 18 Grootscheeps reorganisatieprogramma begint vruchten af te werpen ondernemend zeeland Expositie van bedrijven met nominatie milieuprijs Asselbergs commissaris bij Algemene Zeeuwse detail Programma ingekort van vijf naar ruim drie weken kunst cultuur Dennis Nowé treedt op in Terneuzen donderdag 11 juni 1998 door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Dow Benelux NV heeft een redelijk jaar ach ter de rug. De omzet over 1997 kwam uit op 6068 miljoen gul den, een stijging ten opzichte van het voorgaande jaar met 850 miljoen gulden. De winst bedroeg 262 miljoen gulden, negen miljoen minder dan in 1996. Dat de winst iets lager uitpakte dan een jaar tevoren was te wijten aan een matig laatste kwartaal. Algemeen manager Peter Ber- ner van Dow Benelux toonde zich zeer ingenomen met de be drijfsresultaten. omdat de Dow-fabrieken in de Benelux, en zeker die in Temeuzen on danks dalende marktprijzen voor producten door producti- vestiging van het concern in Europa van de Dow-top toe stemming om een van de twee naftakrakers in Temeuzen vol- zen. Dat aantal zal eind dit jaar uitkomen op een kleine 2000 medewerkers, omdat dit jaar voor het laatst een groep mede werkers gebruik kan maken van een regeling om vervroegd uit te treden. In zeven jaar tijd is het personeelsbestand bij De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. viteitsverbeteringen en volu megroei zeer concurrerend ble ken te zijn, zowel binnen het concern als ten opzichte van andere concerns op de markt. Investeringen „Uit de resultaten blijkt dat het verbeteringsprogramma 'Im plementing the Strategie Blue print' (ISB) - een mondiaal reorganisatieprogramma waarmee in 1992 werd begon nen - vruchten begint af te wer pen. De verbeterde kosten structuur maakt dat onze producten gewild zijn en dat we dus weer in aanmerking ko men voor capaciteitsuitbrei dingen en investeringen", al dus Beraer. Bij Dow Temeuzen wordt dan ook fors geïnvesteerd. Dit voorjaar kreeg de grootste gelijkt hij bedrijven die zonder winstoogmerk milieuvriende lijke technologie en methoden ontwikkelen met avant-garde kunstenaars die him tijd voor uit zijn. De genomineerde bedrijven die zich op Neeltje Jans presente ren zijn: Koppert Biological Systems (biologische gewasbe scherming in de tuinbouw), de ASN Bank (ideële belegger/in- vesteerder), de Triodos Bank (ideële investeerder), Ben Jerry's Homemade Ice (sociaal verantwoord ondernemen, gebruik van natuurlijke grond stoffen), Van Melle (duurzame bedrijfsvoering bij zoetwaren- productie), Forest Steward ship Council (keurmerk instantie voor duurzame hout productie) en PYMWYMIC (Put Your Money Where Your Mouth Is Company, ideële be legger/investeerder). door Ernstjan Rozendaal NEELTJE JANS - Op 4 juli wordt in WaterLand Neeltje Jans de Milieu Kunstprijs 1997 uitgereikt aan een bedrijf dat zich op een uitzonderlijke of moedige manier heeft ingezet voor een verbetering van het milieu. Tegelijk begint de ex positie 'Groen Morgenrood' over de zeven ondernemingen die voor de prijs zijn genomi neerd. De tentoonstelling, die duurt tot en met 30 augustus, wordt geopend door Frans Haks, de voormalige directeur van het Groninger Museum. Beeldend kunstenaar Niek Verschoor uit Rotterdam stelde de expositie samen en ondei-- zocht welk bedrijf voor een no minatie in aanmerking kwam. Een dix-ecte link met kunst is er niet, aldus Verschoor. Wel ver ledig te modernisex-en. Dit pro ject kost het concern bijna een miljard gulden. Over andere investeringen op of rond het Dow-teri-ein in Zeeuws- Vlaanderen bestaat nog geen duidelijkheid. Dow onderhan delt momenteel met verschil lende bediijven over bedrijfs vestiging op de Mosselbanken, maar dat proces vergt volgens Dow-woordvoerder Peter Paul van de Wijs behooxiijk wat tijd. „Ook over de bouw van een nieuwe containerterminal in de Braakrnanhaven wordt nog steeds gesproken. Zo ook over de joint venture met Du Pont voor een elastomeerfabriek, maar in beide gevallen wach ten ook wij nog steeds op inves teringsbeslissingen", aldus Van de Wijs. Winst Wereldwijd boerde het concern ook niet slecht. De omzet over 1997 bleef met twee miljoen dollar achter op vorig jaar en kwam uit op 20.018 miljoen dollar. The Dow Chemical Company boekte een winst van 1802 miljoen dollar, 98 miljoen minder dan in 1996. Het personeelsbestand in de Benelux liep voiig jaar door vervroegde pensioneiingen verder terug. Begin dit jaar werkten er bij Dow 2776 men sen, waax-van 2171 in Temeu- De Dow-fabrieken in Temeuzen. foto Charles Strijd Dow in Terneuzen met bijna duizend mensen terugge- bi-acht. Volgens Van de Wijs is het einde van de personeelsre ductie nu wel in zicht gekomen. Dow stak vorig jaar voor 22 miljoen gulden in milieumaat regelen. Dit jaar wordt verder gegaan met milieu-investerin gen. Het bedrijf wil alles in het werk stellen om de emissies van schadelijk stoffen in lucht en water tegen 2005 temg te bren gen met nog eens 75 procent. Ook streeft men naar een re ductie met 90 procent van de bedrijfsstoringen die schade lijke gevolgen voor het milieu kunnen hebben. Per ton pro duct dient het energiegebruik met 20 procent verder worden teruggebracht. MIDDELBURG - Burgemees ter mr. J. Asselbergs van de ge meente Sehouwen-Duiveland is benoemd tot commissaris voor de Algemene Zeeuwse Verzekeringsmaatschappij NV en de Onderlinge Zeeuwse Waarborgmaatschappij UA te Middelburg. Asselbergs volgt mr. J. A Lantsheer uit Oostkapelle op. Lantsheer trad terug wegens het bereiken van de leeftijd van 72 jaar. Hij is zeventien jaar commissaris geweest van de Zeeuwse verzekeraar. De rechtbank in Middelburg heeft woensdag Provema BV uit Yerseke failliet verklaard. Het bedrijf veiTichtte promotie voor de groothandel en ver- zorgde de marketing voor nieu- we pi-oducten. De BV had twee mensen in dienst. Joop Maas en Maarten Walra ven zijn nieuwe krachten voor communicatie- en reclamebu reau Boom Kollektief in Goes. Het bureau, dat in het recent geopende kantorengebouw De Tol zetelt, telt nu veertien me dewerkers. Maas is copywriter en account manager. In die functie acquireert en adviseert hij klanten en begeleidt hij pro- jecten. Maas is afkomstig van de Kamer van Koophandel Zeeland. Walraven is ait direc tor en afkomstig van TRN Art Group in Etten-Leur Schoonmaakbedrijf De Jong in Zierikzee heeft de activitei ten in schoonmaakwerk, riool reiniging en afvoerontstoppin- gen onder-gebracht in apai*te bedrijven. De Jong Reiniging houdt zich bezig met het schoonmaken van kantoren, werkplaatsen, glasbewassing, nieuwbouw- reiniging, tapijtx-einiging en vloeronderhoud. De Jong Ri ooltechniek maakt riolen en af- voerleidingen schoon, inspec teert die en levert video- en getekende rapportage. Voor het leegmaken van vetputten bij restaurants en eethuizen, septictanks, containers voor voedingsproducten en straat- kolken kan het bedrijf sinds kort een speciale wagen inzetten voor vacuümreini- ging. door Maurits Sep MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft woensdag een 41-jarige Vlissinger veroor deeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan drie voorwaardelijk. De man had vlak nadat hij een straf voor het dealen in heroïne had uitge zeten, weer gehandeld in hard drugs. De man verdedigde zich door te stellen dat hij niet an ders kon dan zijn oude vak weer uitoefenen: hij was justitie nog 8600 gulden schuldig en dat geld had hij niet. Om te voorkomen dat bijvoor beeld drugsdealers nadat zij uit de gevangenis komen gaan ge nieten van het geld dat ze met hun handel hebben verdiend, is de Plukze-wetgeving inge- voeird. De Vlissinger was justitie 8600 gulden schuldig, maar kon dat niet betalen. Hij verklaarde dat de Plukze-wetgeving hem dus weer naar de drugshandel had geleid. Een zakje heroïne dat de politie bij een huiszoe king over het hoofd had gezien was de aanzet tot een terugkei in de handel. [Zl De rechtbank accepteerde dijm uitleg niet. Afgezien van de mojot gelijkheden die de man had oqpe via legale werkzaamheden h6g£ benodigde geld bijeen te sprok.re kelen, is een openstaandjke schuld bij justitie volgens dise rechtbank nooit een excuus own weer strafbare feiten te gaajVt plegen, zeker niet dezelfde fei-'Fi ten als waarvoor iemand al ijvt veroordeeld. Bovendien is d(D Vlissinger niet tegen die schuli in beroep gegaan. Doordat de Vlissinger nog zijn proeftijd verkeerde toen hl weer terugviel in de drugshan del, eiste de officier van justitii bij de behandeling van de zaak twee weken geleden, dat d vooiwaardelijke gevangenis straf van een eerdere veroorde ling nu ten uitvoer zou wordei gelegd. De rechtbank wees di eis af, maar verlengde wel d i proeftijd voor de Vlissinger me R: een jaar. De man moet nadat hi vrijkomt ten minste di"ie jaar oj het rechte pad blijven. door Maurits Sep MIDDELBURG - Een 35-jarige man uit Oostburg moet van de rechtbank in Middelburg twaalf maanden de gevangenis in omdat hij in hard-drugs heeft gehandeld. Tegen de man was achttien maanden geëist. De rechtbank vond echter dat door de officier van justitie niet was bewezen dat de Oostburger in derdaad ruim twee jaar had ge deald. De man zelf had ver klaard dat hij wel in 1997 maar niet in 1996 in drugs had gehan deld. De Oostburger werd op 24 fe bruari van dit jaar vlakbij Bres- kens op hetex-daad betrapt bij een coaïnedeal met twee man nen uit Den Haag. De Zeeuws- Vlaming bleek honderd gram cocaïne bij zich te hebben. In zijn woning trof de politie nog eens 144 gram van deze hard drug aan. De Hagenaars (26 en 31 jaar oud) verklaarden ter zitting twee weken geleden dat zij nieti met de drugs te maken hadden Zij beweerden naar Zeeuws- Vlaanderen te zijn gekomen oir' 1 te wandelen en uit te kij ken naai. tweedehands auto's. Het geld dat zij bij zich hadden, zoid daarvoor zijn bedoeld. De offi-j cier van justitie wees er echtej E op dat zij 6600 gulden op zaav hadden, precies genoeg voor de o] honderd gx-am cocaïne, die voo:| le 66 gulden per gram werd ver-j d kocht. a De jongste van de twee - door de n officier van justitie beschouwd t< als de koper - werd door de a rechtbank veroordeeld tot ach; d maanden gevangenisstraf. Da si 31-jarige - de chauffeur - werdjd vrijgesproken. Hij zou volgens z; de rechtbank alleen maar in de; E auto hebben gezeten. h Overigens werd de Oostburgeij le vrijgesproken van de handel in C xtc-pillen. Dat was in de ogen k van de rechtbank niet be wezen,j n Weet u, wat u gemist heeft in Jachthaven 5 - Yerseke Tel. 0113-572101 Het speciale dagmenu Zeeuwse krabscharen vissoep gegrilde zeebaars en dessert voor 55,- p.p. Maar U heeft geluk, dit menu komt terug! TERNEUZEN - De Belgische stand-up comedian Dennis No wé treedt morgen, vrijdag, op in Porgy Bess in Terneuzen. Hij reist langs een tiental Neder landse podia met zijn show Son- ja barend, at moeder rustig 'n taartje. Daarmee wil hij volgend sei zoen in grotere Nederlandse theaters optx-eden. In België kreeg Nowé lovende ki'itieken. Hij wordt omschreven als een kruising tussen Herman Fin kers en Hans Dorresteijn. Aanvang: 21.30 uur. Concert in kader open tuindagen Beveland KLOETINGE - In het kader van Zeeland Natuurmaand geeft het Zeeuws Vocaal Ensemble zaterdag 20 juni een concert in de Geerteskerk in Kloetinge. De Bevelandse Open Tuindagen vormen de directe aanleiding voor dit concert, dat de toepas selijke naam 'Flora gave me fai rest flowex-s' meekrijgt. Op het programma staan onder meer werken die te maken hebben met bloemen, bomen, insecten en vogels. Medewerking ver leent harpiste Lenie de Meij. Kees van Eex-sel, die leiding geeft aan het Zeeuws Vocaal Ensemble, componeerde dx-ie stukken voor vrouwenkoor en harp op gedichten van Ida Ger- hardt, Rutger Kopland en Hax-- men Wind. Deze composities beleven tijdens dit concert hun première. De aanvang is 20.00 uur. (Advertentie) door Jacques Cats MIDDELBURG - Moet drugs baron Jef Faas uit Terneuzen 35 miljoen gulden aan verkregen winsten uit criminele praktij ken in de Nederlandse staatskas storten? Die vraag staat volgen de week donderdag centraal tijdens een zitting van de meer voudige strafkamer in Middel burg. Officier van justitie mr. J. Valente heeft de vordering inge steld. De Terneuzenaar moest vier jaar zitten voor zijn leidende rol in grootscheepse hasjtranspor ten vanuit Marokko en Senegal. Met de Plukze-wetgeving in de hand besloot het Openbaar Mi nisterie de drugsbaron ook nog eens een rekening voor te hou den ter afroming van de crimi nele winsten. Aanvankelijk be droeg de vordering ruim 12 miljoen gulden. In een later sta dium werd die opgetrokken tot 35 miljoen. Onduidelijkheden De ontnemingszaak diende al in januax-i vorig jaar voor de recht bank. Bij die gelegenheid be toogde i-aadsman mr. J. Le Cocq d'Annandville dat er geen spra ke meer is van een reële benade ring. Opgevoerde drugstrans- porten werden onderschept of gingen om andere redenén de mist in. Bovendien is de vorde ring voor een belangxij k deel ge baseerd op wat aangeduid wordt als 'het dossier Helgo land', een door het opsporings-r apparaat als een drugstransport; aangemerkte activiteit die van-i wege allerlei onduidelijkheden niet aan de rechter is voorge-j legd. Codewoorden Faas heeft van meet af aan ont-i kend dat de door de politie ach terhaalde omschrijvingen als 'trainingspakken', 'jassen' en 'grote mappen' codewoorden zouden zijn. Hij bood aan om door middel van het horen van getuigen duidelijk te maken dat er wel degelijk is gehandeld inl trainingspakken, jassen en gro te mappen. De met het hernieuwde onder zoek belaste rechtex-commissa- ris heeft inmiddels enkele tien tallen getuigen gehoord. Om enige zekerheid te hebben dat er inderdaad ook tot daadwerke lijk 'plukken' kan worden over gegaan heeft justitie beslag la ten leggen op een Zwitsei'se banki-ekening van de Terneuze naar. Volgens zijn raadsman be treft dat vennogen echter 'oud geld' dat al tientallen jaren in Zwitserland wordt beheerd en in geen enkele relatie staat tot de strafbare feiten. De zitting van de meervoudige strafkamer onder voorzitter schap van rechtbankpresident mr. M. M. Steenbeek begint vol gende, week donderdagmorgen om 9.00 uur door Maurits Sep MIDDELBURG - Een 27-jarige Middelburger is woensdag door de Middelburgse rechtbank ver oordeeld tot negen maanden ge vangenisstraf, waarvan vijf voorwaardelijk. Omdat hij er al bijna vier maanden voorarrest heeft opzitten, komt de man door deze uitspraak over een paar dagen vrij. De officier van justitie had twee jaar cel geëist. De Middelburger had een buur man met een mes in de rug ge stoken. De rechtbank achtte het niet be wezen dat de Middelburger zijn buurman van het leven had pro- beren te beroven. De officier van justitie had de man dat ten laste gelegd. Volgens de rechtbank kon alleen poging tot zware mishandeling worden bewezen. Het slachtoffer werd op drie plaatsen in de rug gestoken. Volgens een medisch x-appoxt zal een long door de beschadiging niet meer goed werken. Het vex-- weer van de veroordeelde dat hij uit noodweer had gehandeld, werd verworpen. De steekpartij was een gevolg van agressief gedrag van het slachtoffer In het trappenhuis van het complex waar de man nen wonen, was het tot een ruzie gekomen. Het slachtoffer had te veel gedronken en was erg agressief. Volgens de veroor deelde had zijn buurman hem met een fles willen raken. De rechtbank vond de reactie van de Middelburger op dit gedrag evenwel buitenpi-oportioneel. „Dat x-echtvaardigt nog niet de ze actie", aldus i'echtbankpx-esi- dent mr. R. C. P. Rammeloo. Courtney Pine. vervreemding van de werke- lijkheid: is wat ik zie wel wat ik zie? Bezoekei-s van de hal krij gen dan ook een heel andere wereld vooxgeschoteld dan ze gewend zijn. Er zijn onder meer activiteiten gepland van het Nederlandse poptalent Eboman, de schrijfsters Mens jevan Keulen, Kaxin Spaink en Kristien Hemmerechts, het Griftheater installaties van kunstenaars als Shinkichi Ta- jixi en Bill Viola, films, een the aterkerkdienst en een techno- houseparty. Wereldmuziek Tijdens Muziek Monumentaal (11 t/m 13 sept) in Zierikzee, Brouwershaven en Burgh staat wereldmuziek centraal. Top pers zijn het eerste Nederland se optreden in complete bezet ting van Juan Jose Mosalini y su gran orchuestra de Tango, een concert van de Nederland se cubopgi'oep Nueva Manteca en een muzikale boottocht over de Oosterschelde. In het kader van Jazz by the sea (17 t/m 20 sept) vinden dit jaar concerten plaats op heel Wal cheren. Voor een tent in het centrum van Vlissingen is een spectaculair progx-amma be dacht waarvoor in ieder geval de Britse saxofonist Couxtney Pine en de Nederlandse New Cool Collective van altsaxofo nist Benjamin Herman zijn vastgelegd. Het Metxupole Or kest zal optreden met twee be kende jazzsolisten, van wie de naam later bekend wordt ge maakt. In Domburg treedt on der anderen Cor Bakker op. Op zondag 20 september wordt een jazzkerkdienst gehouden in Veere en is in zo'n twintig standpaviljoens jazz te beluis terden. Filmfestival Het Filmfestival Zeeland (16 t/m 20 sept) vindt plaats in Middelbux-g, Vlissingen en Goes. Zierikzee en Oostbux'g zijn afgevallen. Ook wordt niet meer samengewex-kt met het Nederlands Filmfestival in Utrecht, omdat dat volgens co ordinator R. van Meij el van de Nazomer Festivals 'niets ople verde'. Avant-premières - ti tels worden later bekend ge maakt - vormen nog steeds de hoofdmoot, maar met work shops, filmvertoningen op de Markt in Middelburg, in win kels, in de Zeeuwse Biblio theek en vertoningen van oude Zeeuwse films op locatie pro- beexl het festival zoveel moge lijk uit de donkere bioscoop zaal te ti-eden. door Ernst Jan Rozendaal BRESKENS - Het programma van de Zeeland Nazomer Fes tivals is in vergelijking met voorgaande jaren ingedikt. In een kortere periode zijn groot schaliger evenementen ge pland, zoveel mogelijk gerela teerd aan het thema 'Zee- Land'. Duurden de Zeeland Nazomer Festivals voorheen ruim vijf weken, de komende - tiende - editie duurt iets langer dan drie weken, namelijk van 3 tot en met 27 september. Het programma, dat woensdag in Breskens werd gepresenteerd, bevat grote namen, zoals het Residentie Orkest, Het Metro- pole Orkest, dirigent Jaap van Zweden, violiste Isabella van Keulen, tangoster Juan José Mosalini en saxofonist Court ney Pine. Grootschalig zijn in ieder ge val de opening in Kats en de af sluiting in Bx-eskens. Zoals eer der gemeld zal in Kats (van 3 t/m 6 en op 11 en 12 september) het toneelstuk De Dijk van Jan Schuurman Hess worden op gevoerd. Dat is letterlijk thea ter x'n het water, omdat in een kreek bij de jachthaven van Kats een podium zal worden gebouwd. Er zal een overdekte tx-ibune voor 800 toeschouwers verrijzen en behalve onder an deren de acteur Huib Rooy- mans en Petra Laseur en het Noox'd-Bevelands Mannen koor maken zelfs een schaap herder en zijn kudde deel uit van de voorstelling. In Breskens wordt van 24 tot en met 27 september vijf keer de opera Riders to the sea van de Britse componist Ralph Vaug- han Williams opgevoerd in de botenloods van Standfast Yachts. Dat is een Nederlandse première door onder meer het Residentieorkest, het Zeeuws Philharmonisch Koor en alt Hebe Dijkstra, die ook alleen in Breskens te zien zal zijn. De opera is niet vertaald maar in enscenering wel aan de Zeeuwse situatie aangepast. Thema is de zee die geeft en neemt. Er wordt ook werk uit gevoerd uit de opera Peter Gri mes vanBenjaminBritten. Een van de voorstellingen is al uit verkocht. Topper Riders to the sea is georgani- seex-d in samenwei'king het Festival van Zeeuwsch-Vlaan deren en de opera is dan ook de topper in de programmex-ing van dat festival. Tijdens de presentatie gaf interim-direc teurs W. de Clerq van het Zuid- landtheater aan dat in Zeeuws-Vlaanderen met even veel geld minder concerten zijn georganiseerd, waai-door de kwaliteit van het programma is toegenomen. Het Residentie Orkest treedt 19 september nog eens op in Koewacht en het Ox-kest van het Oosten onder leiding van Jaap van Zweden opent het Zeeuws-Vlaamse festival op 12 september in Aardenburg met een program ma waarmee in 1999 ook een tournee door de Verenigde Sta ten wordt gemaakt. Bekende namen in het pro gramma zijn verder The Aca demy of Ancient Music (Hulst, 15 sept), het Hilli ard Ensemble (Temeuzen, 16 sept), pianiste Regina Albrink (Kloostei-zan- de, 19 sept), mezzo-sopraan Jard van Nes (Hengstdijk, 19 sept) en violiste Isabella van Keulen, pianist Ronald Bi-au- tigam en klarinettist Michael Collins (Westdorpe, 20 sept). Op Zuid-Beveland zijn initia tieven uit vorige Nazomer Fes tivals gebundeld tot één festi val dat onder de titel FLY akf van 4 tot en met 9 september in een voormalige fabrieksloods van De Schelde een mix brengt van theater, film, literatuur, beeldende kimst en intei'actie- ve mediakunst. Thema is de Hel Orkest van het Oosten, onder leiding van Jaap van Zweden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 40