Reddingsplan voor Tulip is rond PZC Paarse partijen dichter bij akkoord asielzaken Beraad over korten op leger spat uiteen Migrantenclubs laken bevoogding van de overheid Gevel-spektakel opent Holland Festival Man gewond door reuzenrad Koningin op bezoek bij Claus Bond noemt nieuwe telefoontarieven strijdig met wet binnenland Begemann pompt via aandelenemissie 25 miljoen in noodlijdend bedrijf Radioactief schroot duikt op in Rotterdam Brand na explosie op Moerdijk Brabants statenlid stapt uit CD Hond in kadavercontainer leeft Huis-schoolcontract op komst Pijplijn tegen concurrenten VS in chemiesector Slagen bij Luzac van onze redactie binnenland DEN BOSCH - Het reddings plan voor de Bossche computer fabrikant Tulip is rond. Volgens bestuurder A Verhoeven van de vakbond de Unie is over alle onderdelen van het plan over eenstemming bereikt door be trokken partijen. Dat zijn de Be gemann Groep, Ingram, de bewindvoerders en de directie van Tulip. Begemann neemt het bedrijf over en pompt er via een aande lenemissie 25 miljoen in. In gram Micro neemt de productie over. Uitvoering van het plan op dit moment betekent dat 81 mensen hun baan verliezen, de helft waarschijnlijk via ge dwongen ontslag. „Ik vind het een felicitatie waard aan alle betrokkenen, al blijft het na tuurlijk jammer dat toch een be perkt aantal mensen zijn baan verliest", aldus Verhoeven. Woensdagavond zijn de vak bonden over het plan geïnfor meerd, dat afgelopen weekein de al aan de aandeelhouders is gepresenteerd. Aangezien 'een formaliteit' nog niet is vervuld, wil Tulip vandaag pas zelf met een officiële mededeling komen. Op de aandeelhoudersvergade ring van afgelopen weekeinde verklaarde topman Deleye van Begemann dat Tulip over een aantal jaren een omzefvan 300 a 400 miljoen moet halen, waarbij hij zei te mikken op een bruto marge van 4 procent. Dit jaar zou Tulip 60.000 computers moeten produceren, oplopend naar 150.000 exemplaren in 2001. Dat moet gebeuren onder een nieuwe directie, want de huidige bestuurders Hetzenau- er en Romein vertrekken. Met de schuldeisers is een rege ling getroffen waarbij preferen te (voorrang) vorderingen 60 procent van hun tegoed krijgen, de concurrerende (gewone) 30 procent, terwijl van de achter gestelde vorderingen 15 procent wordt betaald. Onder die laat ste categorie bevindt zich een door de Staat gegarandeerde le ning van de NIB van 45 mil joen. Tulip leed vorig jaar een recordverlies van 27 miljoen. Op 24 april van dit jaar vroeg het bedrijf uitstel van betaling aan nadat huisbankier FMN (onderdeel van Fortis) de kre dietkraan dichtdraaide- Op de achtergrond speelde mee dat toeleveranciers en klanten steeds minder geneigd waren om zaken te doen met Tulip. Het bedrijf raakte in moeilijkheden door een hypermoderne, maar slechtdraaiende fabriek. Verder had de Bossche computerfabri kant te kampen met forse tegen vallers uit het Verre Oosten na dat daar de economische crisis toesloeg. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Schroothande- laren in de Rotterdamse haven vinden steeds vaker verstopt ra dioactief materiaal in aange voerde ladingen roestvrij staal schroot. Het gaat daarbij met name om zendingen uit Afrika en Oost-Europa. Bij het minis terie van Milieu komen weke lijks twee tot drie meldingen binnen. Terugsturen van het materiaal blijkt vaak onmogelijk en han delaren komen sterk in de ver leiding dit te dumpen in plaats het aan te melden. Want met de ontvangst van het radioactieve materiaal is de handelaar daar voor wettelijk aansprakelijk. Dit meldt het weekblad Vrij Ne derland deze week aan de hand van verklaringen van onder meer A Klinkenberg van de In spectie Milieuhygiëne. In het actualiteitenprogramma Net werk werd gisteren melding ge maakt van het feit dat er twee jaar geleden zelfs plutonium en verrijkt uranium in de Rotter damse haven is aangetroffen. Haan Een ander voorbeeld is dat van schroothandelaar Van Helvert in Rotterdam. Die vond een lo den staaf met kobalt 60, even eens radioactief. „We hadden het kunnen laten verdwijnen" zei hij, „want er is dan geen haan die ernaar kraait. Volgens D. Samson van Green peace verdwijnt er om die reden ongetwijfeld radioactief afval in het niets. „Kern van het pro bleem is dat in de wet de eerlijk heid niet wordt aangemoedigd, zegt hij. „Dumpen is nog steeds goedkoper." GPD Brussel verlaagt braaklegging van akkers naar 10% BRUSSEL - De Europese Com missie stuurt aan op een verdub beling van het aantal hectaren akkerland dat volgend jaar ver plicht ongebruikt blijft. Zonder deze ingreep lopen de graan voorraden te hoog op. Dinsdag bepleitte EU-land- bouwcommissaris Fischler nog een braakpercentage van twaalf procent. Gisteren schroefde hij dit na ruggen- spraak met de Commissie terug tot tien. De landbouwministers van de Europese Unie bespre ken het braakleggingsvoorstel eind deze maand. De uitbrei ding van de braaklegging is no dig nu de graanoogst dit jaar ho ger lijkt uit te vallen, terwijl de vraag nagenoeg gelijk blijft. GPD Deze zangeres maakte gisteravond deel uit van het openlucht-openingsspektakel van het Holland Festival op het Amsterdamse Leidseplein. foto Paul Vreeker/ANP donderdag 11 juni 1998 MOERDIJK - De ontploffing van een vat met organische chloren heeft gistermorgen een flinke brand veroorzaakt bij het bedrijf Gentenaar op het industrieterein Moerdijk. Er raakten geen mensen gewond. Gentenaar reinigt vrachtwagen- en treintanks waarin chemi sche stoffen hebben gezeten. Het vervuilde reinigingswater wordt in containers opgevangen en als chemisch afval afge voerd. Door nog onbekende oorzaak ontplofte even na half twaalf een container. De loods waarin de container stond, vloog daarna in brand. De omliggende bedrijven werd in verband met de rookont wikkeling geadviseerd deuren en ramen gesloten te houden. Gevaarlijke stoffen zijn verder niet vrijgekomen. De brand weerkorpsen van Klundert en Moerdijk hebben de brand be streden. Omstreeks 13.00 uur kon het sein brand meester wor den gegeven. ANP DEN BOSCH - Het enige CD-statenlid in Noord-Brabant. J. van der Steen, is uit de partij gestapt. Eerder al legde hij bin nen de CD een aantal functies neer omdat hij het volgens zijn zeggen niet eens is met de handel en wandel van partijleider Janmaat. Van der Steen blijft actief in de provinciale politiek. Hijj gaat op persoonlijke titel deel uitmaken van Provinciale Staten. ANP SCHIJNDEL - Een dierenarts heeft eerder deze week in een kadavercontainer in de Brabantse gemeente Schijndel een le vende hond aangetroffen. De politie is, aldus een woordvoerder gisteren, naarstig op zoek naar de man of vrouw die het beest in de bak heeft ge gooid. De dierenarts vond de Ierse Setter toen hij een dood dier wilde deponeren in de speciaal daarvoor bedoelde container op de plaatselijke gemeentewerf. Het beest was dermate verwaar loosd en verkeerde in zo'n slechte toestand, dat de arts niets anders restte dan cle hond af te maken. ANP DRIEBERGEN - Leerüngen, ouders en leraren kunnen in de nabije toekomst met elkaar een onderwijscontract afsluiten. Daarin verplichten alle drie de 'partijen' zich te streven naar het halen van vooraf gestelde onderwijsdoelen en sociale vaardigheden. Met het huis-schoolcontract moeten de pres taties van de leerlingen op termijn verbeteren. Een experiment begint na de schoolvakantie op vijf scholen. Aan het begin van de schoolloopbaan worden individueel met de leerlingen afspraken gemaakt over de verwachtingen van de leerling, de ouder en de leraar. In het contract komen uit eenlopende zaken aan de orde. Zo zijn afspraken vastgelegd over het maken van huiswerk, op tijd naar bed gaan, te veel televisie kijken en het al dan niet hebben van voldoende lichaamsbeweging. GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Dertig pizzakoeriers hebben gisteravond in Amsterdam het Holland Festival op hun brommertjes ge opend. Hun optreden maakte deel uit van het openlucht-openingsspektakel Gevels, dat was samengesteld door performer en componist Harry de Wit. Het hele Leid- scheplein was gisteravond zijn toneel en concertpodium. Blazers, slagwerkers, een zangeres, een cellist en de dertig pizzabezorgers zorg den voor een donderend concert van strakke tonen, terwijl danseres Desiree Delauney zich op bevallige wijze via een smalle balk van het Leidscheplein naar het hooggelegen balkon van de Amster damse Stadsschouwburg begaf. Enkele honderden mensen sloegen het schouw spel gade. De pizzabezorgers zijn afkomstig van de keten Domino. De jongens reden van een hoog plankier voor de Stadsschouwburg de stad in. De koeriers komen onder meer van vestigingen in Amsterdam, Nijmegen, Tilburg, Deventer en Vlaardingen. Het Holland Festival duurt tot en met 27 juni. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De fractiespecia listen van PvdA VVD en D66 zijn elkaar de afgelopen dagen dicht genaderd over een aange scherpt asielbeleid. Vandaag sluiten de paarse partners een akkoord over de materie. De meest vergaande WD-voor- stellen om de asielzoekers- stroom in te dammen hebben van deskundigen het stempel HEERLEN - De Europese che- mie-industrie moet onderling met elkaar worden verbonden met behulp van pijpleidingen. Op die manier kan Europa zich weren tegen de Amerikaanse concurrentie langs de Golf van Mexico, bepleit DSM-topman Simon de Bree. De Amerikaanse concurrentie werkt vaak goed koper en efficiënter. Zelf nog efficiënter produceren is volgens de DSM-topman voor Europa niet genoeg. Een onder ling pijpleidingnet is volgens hem onontbeerlijk. De Bree: „De productie wordt dan veel flexibeler. Als een che miebedrijf bijvoorbeeld zelf ethyleen, een van de voornaam ste grondstoffen van de basi- schemie, tekort komt, kan het eenvoudig inkopen bij een an dere producent. Bovendien kan de sector kosten besparen door onderhoud gezamenlijk te plannen." Daarnaast zouden chemiebedrijven hun produc tieprocessen beter kunnen inte greren. Dat leidt volgens De Bree tot kostenbesparingen. Een deel van de Europese che miebedrijven is al met elkaar verbonden door pijpleidingen. Vanaf de DSM-productielocatie in Geleen lopen pijpleidingen naar de Botlek en naar de regio Keulen en cle DSM-fabriek in Gelsenkirchen. Daarnaast kent de chemie pijpleidingnetten in midden-Engeland en in de Franse Rhöne-vallei. Chemie bedrijven in de snel groeiende .polypropeen-productie praten al over een ringpijplijn in de Be nelux en Duitslan. De Bree vindt echter dat dergelijke voorzieningen niet alleen een zaak van het bedrijfsleven zijn. ..Het is infrastructuur. De over heid zal daarom ook een bijdra ge moeten leveren." GPD 'onuitvoerbaar' hebben gekre gen. WD-woordvoerder Rijp- stra zal de zaak daardoor niet zo hoog opspelen als eerder werd verwacht. Vorige week stemden de onder handelaars Wallage (PvdA) en De Graaf (D66) al in met de WD-eis om Nederland af te grendelen voor economische vluchtelingen, de zogenoemde 'gelukszoekers'. Ambtelijke deskundigen heb ben veel WD-voorstellen van de hand gewezen. Het aantal asielzoekers aan een maximum verbinden waar de WD mee schermde, js bijvoorbeeld strij dig met het Vluchtelingenver drag. En beroepsmogelijkheden voor asielzoekers kunnen niet zomaar worden afgeschaft. Volgens een PvdA-ingewijde zijn de partijen door de ambte lijke adviezen (veel) dichter bij elkaar gekomen. „Wat de WD wilde, kón helemaal niet. Het is goed dat ze dat nu zelf ook be seffen." Wat ook in het voordeel van een snel akkoord werkt, is de finan ciering van de WD-voorstellen. „Iedereen weet dat die voorstel len veel geld kosten; geld dat el ders moet worden gevondenOp zich zou dat geen probleem hoe ven zijn, ware het niet dat juist de WD voorstander is van een sober uitgavenpatroon. Voor de verkiezingen leek een akkoord over het asielzoekers- vraagstuk één van de zwaarste klussen voor de samenstellers van een tweede paars kabinet. De WD had geen goed woord over voor het beleid van PvdA- staatssecretaris Schmitz. Vol gens de liberalen heeft de soci- aal-democfate veel te veel bui tenlanders toegelaten, -zijn de procedures te lang en wordt uit geprocedeerde asielzoekers geen strobreed in de weg gelegd. Om hier paal en perk aan te stel len, schermde de WD met een voorstel om het aantal asielzoe kers aan een maximum te bin den. Verder dienden alleen reizende-, minderjarige asiel zoekers direct te worden uitge wezen en moest het aantal beroepsmogelijkheden voor af gewezen asielzoekers worden beperkt. GPD Koningin Beatrix verlaat samen met professor Tauber (r) en anesthesist Schockenhoff het Alge- meine Krankenhaus Barmbek. fóto Rolf Rick/ANP HAMBURG - Koningin Beatrix en prins Wil- lem-Alexander hebben gisteren de in Ham burg in het ziekenhuis liggende prins Claus bezocht. Het gaat inmiddels goed met de echt genoot van de koningin. Na zijn prostaatklier- verwijdering in Hamburg, heeft hij volgens de Rijksvoorlichtingdienst goed geslapen. De prins deed gisteren kort aan gymnastiek. Vol gens de behandelend geneesheer, prof. dr. R. Tauber, heeft de prins ook zijn opgewekte hu meur hervonden. foto Rolf Rik/ANP DEN DUNGEN - In het Brabantse Den Dungen is een 21-jari- ge inwoner van Maarheeze op de kermis gewond geraakt bij een ongeval in een reuzenrad. De man kwam klem te zitten tussen de gondel en het frame van het rad. Hij is met een ge broken been overgebracht naar een ziekenhuis. Toen de gondel op het hoogste punt was, bemerkte het slacht offer dat het bakje aan een kant los raakte. Daarop klemde hij zijn been om het frame van het rad. Onderzoek heeft aan het licht gebracht dat in de ophanging een bout ontbrak. Hoe dat heeft kunnen gebeuren, is niet duidelijk. De kermisattractie was in mei technisch gekeurd en in orde bevonden. ANP van onze redactie binnénland DEN HAAG - De ruzie tussen PvdA D66 en VVD over de be zuinigingen op Defensie heeft een hoogtepunt bereikt. Giste ren hebben de fractiespecialis ten van de drie partijen hun opdracht aan de informateurs terug gegeven. De drie partijen konden het wederom niet eens worden over bezuinigingen op het defensiebudget. „Het heeft geen zin nog langer door te gaan", vindt PvdA'er Zijlstra. „De VVD blijft weige ren mee te werken aan een com promis. Ze willen absoluut niet bezuinigen. Nu moeten de in formateurs zelf maar beslissen of er bezuinigd moet worden en zo ja, hoeveel." WD'er Weisglas is zeer slecht te spreken over Zijlstra, voorzitter van het onderhandelingsgroep je. ,,Ik betreur het ten zeerste dat hij voordat het eindverslag was opgesteld al voor de tweede keer uit de school is geklapt. Verder wil ik er niets over kwijt." De ruzie tussen PvdA en WD liep eerder deze week hoog op nadat Zijlstra herhaalde dat de liberalen 'kiezersbedrog' ple gen. In de verkiezingsstrijd vond de partij dat er niet bezui nigd mocht worden op Defensie, terwijl WD-leider Bolkestein twee weken terug zei dat dat wel bespreekbaar was Na deze be schuldiging ging de VVD met de hakken in het zand staan en was er niet meer over bezuinigingen te praten. Hoe de partijen uit de impasse denken te raken, durft Weisglas niet te voorspellen. „Dat merken we dan wel weer", aldus de liberale Defensie-on derhandelaar. GPD (Advertentie) door Louis Burgers DEN HAAG - De overheid houdt zich te veel bezig met het oplossen van problemen van migranten. Dat werkt in de hand dat migranten een slechte naam krijgen. Er beslaat te wei nig aandacht voor de bijdrage die migranten leveren aan ont wikkeling van de samenleving. Ook wordt vaak vergeten dat ze een onlosmakelijk onderdeel vormen van onze maatschappij. Dit schrijven zeven samenwer kingsverbanden van migranten aan de kabinetsformateurs. Het nieuwe kabinet moet een beleid voeren dat gericht is op de ont wikkelingvan de multiculturele samenleving. Zij pleiten daar om voor een minderhedenpara- graaf in het regeerakkoord. „Een geïsoleerde benadering van minderheden als probleem- groep werkt niet. Daarvoor is de groep. die inmiddels meer dan één miljoen mensen telt, ook te groot. Integratie vraagt de inzet van minderheden en meerder heden", schiïjven de organisa ties uit het Landelijk Orgaan Minderheden (LOM). Daarom moeten voor alle inge zetenen gelijke rechten en plichten gelden. Dat lukt alleen indien de dominante cultuur een open geesteshouding aan neemt, en ruimte biedt aan an dere culturen. Wei-kgevers, scholen en welzijnsinstellingen moeten samenwerken bij de ontwikkeling van zo'n werke lijk multiculturele samenle ving. De overheid moet dit pro ces sturen en versnellen en de bevoegdheden van de minister van binnenlandse zaken moet worden uitgebreid. Het LOM noemt het met name teleurstel lend dat de minderheden zelf nauwelijks betrokken zijn bij het ontwikkelen van het inte gratiebeleid. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Consumenten bond eist dat KPN Telecom de nieuwe telefoontarieven die per 1 juli ingaan ongedaan maakt. De bond vindt dat de consu ment, die juist zou moeten pro fiteren van de vrije telefoon- markt, de dupe wordt, omdat voor de meeste abonnees de kos ten omhoog gaan. De verhoging van de abonne mentstarieven is goedgekeurd door de Opta, de toezichthouder op de telecommarkt. Dit orgaan vindt dat KPN Telecom de kos ten van het gebruik van het net werk in de abonnementen moet opnemen. Vooruitlopend op een definitief standpunt van de Op ta over de kostenberekening door KPN zijn de nieuwe tarie ven goedgekeurd In felle bewoordingen eist di recteur D. Westendorp van de Consumentenbond van zowel KPN als de Opta dat de zaak wordt tei-uggedraaid. Bij de bond regent het klachten over de nieuwe tarieven die KPN in een brief aan al zijn abonnees heeft aangekondigd. Ook de beperking van het dalta rief met 2 uur is de bond in het verkeerde keelgat geschoten. De oorspronkelijke daluren vanaf zes uur 's avonds wordt 8 uur) moeten gehandhaafd blij ven. Klanten die dat willen moeten kunnen overstappen op het goedkoopste BelBudget- abonnement en de mogelijkheid krijgen zelf een telefoonmaat- schapij te kiezen. Westendorp wijst Telecom-di- recteur J. Kooij erop dat het nu nog niet zo moeilijk is de klein verbruikerals klant vast te hou den. Maar of die straks als er wel meer keus is nog vertrouwen in KPN heeft, is de vraag. In zijn brief aan de Opta schrijft de bond dat de nieuwe tarieven in strijd zijn met de Europese te- lecomregels. Die schrijven voor, dat consumenten tegen redelijke voorwaarden gebruik moeten kunnen maken van tele- comdiensten, met name als vol doende concurrentie nog ont breekt. ANP \<p\ Vestigingen van het Luzac College: Alkmaar 072 515 65 11 Hilversum Amsterdam 020 428 65 60 Rotterdam Arnhem 026 442 81 68 Sittard Bergen op Zoom 0164 23 33 90 Utrecht la 076 522 09 45 Zwolle Oen Haag 070 358 83 23 Eindhoven 040 246 59 78 Schoten (B) )NcJcim. Adres: Postc./woonpl.: Vestiging van mijn keuze: Stuur deze bon naar: V.A.V.0. scholengemeenschap Luzac College, postbus 82284,2508 EG Den Haag Het Luzac College is een particuliere school voor versneld onderwijs MAVO, HAVO en VWO. De belangrijkste kenmer ken van het Luzac-onderwijs zijn: laatste twee klassen MAVO/HAVO ofVWO in één'jaa veel aandacht voor de leerling intensieve examentraining les in kleine groepen studievaardigheidstraining indien nodig aanpak van faalangst diploma via schoolonderzoeken en centraal examen Geïnteresseerd? Vul dan de bon in. Bellen kan natuurlijk ook: 070 350 84 55

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3