Project stimuleert flora en fauna Brand verwoest Bruse hooischuur Middelburger slaat alarm over toestand vieze waterbodems Sorgdrager bij debat geweld op straat Kindersongfestival Griezelig echte rampoefening op klipper Dankzij Zonnestraal grotere verscheidenheid in onbewerkte akkerranden zeeuwse almanak Rollenspel Minder kernafval door hoger verrijkt uranium in centrale Borssele MIDDELBURG - Minister W. Sorg- drager van Justitie woont woensdag 17 juni het debat 'Geweld op Straat' bij dat wordt gehouden in theatercafé Schuttershof in Middelburg. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en is georganiseerd door de gemeente Middelburg in samenwerking met de ministeries van Binnenlandse Zaken, Justitie, Onderwijs, Cultuur en We tenschappen, Volksgezondheid, Wel zijn en Sport, Sociale Zaken en Werk gelegenheid. In alle hoofdsteden wordt een soort gelijk debat gehouden. Aanleiding voor de debatten is de notaGeweld op Straat' die het kabinet in februari dit jaar presenteerde. De gespreksbijeenkomsten in de Ne derlandse hoofdsteden zijn een uit vloeisel van die nota. Daarin kwam het kabinet met een aantal maatrege len. Eén daarvan is om in samenwer king met allerlei organisaties lokale bijeenkomsten te houden om ideeën en kennissen uit te wisselen. Verder zullen er voorlichtingscampagnes ko men over het thema geweld, waarbij het uitgaans- of straatgeweld cen traal staan. Het accent zal komen te liggen op voorlichting voor jongeren en ouders. Het is de bedoeling dat het publiek deelneemt aan de discussie. Belang stellenden kunnen zich aanmelden bij de gemeente Middelburg. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het project Zon nestraal in de polders rond Brouwershaven, Zonnemaireen Kerkwerve zorgt voor een gro tere verscheidenheid aan flora en fauna. Het project omvat een strook akkerranden die bemest noch bespoten noch geoogst worden. Ze zijn ingezaaid met kleurig bloeiende planten. De oorspronkelijk ingezaaide en daarna onbewerkt gelaten ak kerranden leveren de meeste plantensoorten op. Dat blijkt uit een recent onderzoek naar de effecten van Zonnestraal. Het project werd op initiatief van Agrarisch Schouwen-Dui- veland (ASD) in het najaar van 1994 uitgewerkt om te bezien of de landbouw de bestaande na tuur extra kan versterken. Daartoe ging ASD een samen werking aan met de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duive- land en de Stichting Land schapsbeheer Zeeland. Er werd begonnen met een route van twaalf kilometer tussen Brou wershaven en Zonnemaii-e. La ter is daar drie kilometer langs de Tellei'sweg nabij Kerkwerve bij gekomen. Er werden zowel wilde bloe- menmengsels (klaproos, koren bloem, x-idderspoor en bolderik) als cultuui-planten (rammenas, teunisbloem, gele mosterd en phacelia) gezaaid. Na drie jaar Zonnestraal kun nen enkele belangrijke conclu sies worden getrokken. Zo blij ken de cultuurgewassen het onkruid beter te onderdrukken dan de wilde bloemen. De insec tenrijkdom in de akkerrandenis groot, zowel in aantal als in sooiden. Verder werden er 29 broedvogelsooxden en 47 foera- gerende vogelsoorten geteld. Ook werden er veel meer roof vogels dan in de gangbare land bouwgebieden waargenomen. Op de meerjarig onbewerkte stukjes blijken veel muizen te leven. Een geïnteresseerde be zoeker heeft de gegevens over de insectenpopulaties verwerkt tot vx-agen voor het CITO voor de eindexamens voor het vooilge- zet ondex*wijs. Onzeker De start van Zonnestraal werd financieel mogelijk gemaakt door het ministerie van LNV. de voormalige gemeente Brouwer shaven, het Waterschap Schou- wen-Duiveland en de provincie Zeeland. Lange tijd was het on zeker of het project kon worden vooi-tgezet. Ook nu loopt er weer een nieuwe subsidieaanvx-aag bij het Rijk. Coördinator P. de Koeyer heeft goede hoop dat ex- volgend jaar geld van het Rijk beschikbaar komt uit de nieuw te vormen subsidiepot voor pai-- ticulier natuux-beheer. Om die periode te overbruggen, hebben de provincie en de Landinrich- tingsdienst het project vooxdo- pig de helpende hand toegesto ken. Het geld wordt gebruikt voor de aankoop van vrij kostbare zaadmengsels, het onderhoud van de akkerranden en als com pensatie voor de boeren die een strook van hun landbouwgx-ond voor het project beschikbaar stellen. De Koeyer venvacht dat de xijkssubsidie in de toekomst niet toereikend zal zijn. Hij denkt aan een aanvxxlling in de vorm van bijdragen van bur- gers. Hoe dat in zijn werk zal gaan, moet nog worden uitge- werkt. door Harmen van der Werf GOES - Is paling, gevangen in de Herengracht in Middelburg, nog gezond genoeg om te eten, of niet? Met die vraag klopte de Middelburger J. Moekotte gis teren aan bij het waterschap Zeeuwse Eilanden. Hij bezorg de dijkgraaf W. A Gosselaar een in de Herengracht gevangen pa ling, voor onderzoek op zware metalen. Gosselaar nam de korte, dunne paling in ontvangst, maar zegde geen onderzoek toe. „Onder zoek van één paling heeft weinig zin. Je weet ook xxiet hoe lang die paling in de Herengx-acht was. De gracht staat tenslotte direct in verbinding met het Kanaal door Walcheren." Moekotte, redacteur van het blad Wantij van de Zeeuwse Mi lieufederatie, ondex-kende dat ook, maar wees er teg^ijleertijd op dat in de Herengx-acht de nor men voor zware metalen (koper, lood en zink) gigantisch worden overschreden. Zo zit er op som mige plaatsen meer dan 6.000 milligram koper in één kilo grond, terwijl de norm om in te gi-ijpen op 190 milligx-am ligt. Leerlooierijen In de vorm van een beeldspx-aak kenschetste hij de situatie als volgt: ..Daar staat een pand in brand." L. Willemse, mede werkster waterbodem en water kwaliteit van het waterschap, reageerde in dezelfde trant: „Dan staat het pand al eeuwen in brand. Het is bekend dat daar nog vervuiling zit van leexiooie- rijen uit de middeleeuwen." Op de vraag of het eten van vis uit de Herengracht gevaarlijk is, kon Willemse geen antwoord geven. „Die vei-vuilingsnormen geven voox-al aan wat slecht is voor diei'tjes in de waterbodem, voor de ecologie. Dat zegt nog niet of het ook slecht is voor mensen om paling uit die gracht te eten." Het waterschap Zeeuwse Eilan den neemt de problemen met vervuilde waterbodems wel se rieus, aldus Gosselaar, maar het saneren is gigantisch duur. „Wij beginnen dit najaar met de ge meente Goes en rijkssubsidie met het saneren van de Oostvest in Goes. Dat is een miljoenen- px-oject." Een bijkomende handicap is dat Zeeland met over een provinci aal slibdepot beschikt. De Koegorspolder bij Terneuzen is daarvoor aangewezen, maar dat laat zeker tot 2002 op zich wachten. Dus krijgt het zwaar vervuilde slib uit de Goese Oost- vest buiten de provincie een plekje, wat de saneringskosten opdrijft. Verder sluit Willemse niet uit dat het gebrek aan een plaats om het verontreinigde slib te laten in de toekomst tot vertraging" van projecten zal lei den. Top vijf Wantij-redacteur Moekotte heeft een aantal toekomstige sa- neringspx-ojecten in een top vijf samengevat. Nummer één staat de Herengx-acht in Middelbux-g. Een kwelsloot langs het Kanaal door Walcheren tussen Middel- bui-g en Veere staat met stip op de tweede plaats, gevolgd door de Otheense kreek bij Terneu zen. Een vijver bij Oudelande is goed voor de vierde plaats en de Goese vesten staan op nummer vijf. Aan de Goese Oostvest zal dus worden gewerkt. Wanneer de andere locaties van de lijst aan de beurt komen, kon dijkgraaf Gosselaar niet zeggen. De lan delijke Unie van Waterschap pen heeft bij de kabinetsfonma- teurs een verzoek ingediend om de komende tien jaar vijfhon derd miljoen gulden voor water bodem-sanering uit te trekken. De watex-schappen zijn bereid daar drie- tot vierhonderd mil joen gulden bij te leggen. De onbewerkt gelaten akkerranden leveren meer plantensoorten op dan de ingezaaide stroken. foto Pieter Hon hoff door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Vijftien kinderen uit Zeeland nemen zaterdag 20 juni deel aan de finale van het Vara Kindersongfestival. Het spekta kel vindt vanaf 16.00 uur plaats op de Markt in Middelburg. Presentator is Henk Westbroek. De jury bestaat onder meer uit Hanne Depoorter, de winnares van vorfg jaar, en staat onder leiding van Majel Lustenhouwer van Kinderen voor Kinderen. De beste deelnemer gaat doornaar de landelijke finale op 25 oktober in Hoo- geveen. Het Kindersongfestival gaat zijn zesde seizoen in. Kindex-en die ge boren zijn tussen 1985 en 1989 werden tijdens de voorronden in de gelegenheid gesteld te laten horen hoe goed zij de liedjes uit de be kende Kinderen voot Kinderen-repertoire kunnen zingen. De deelnemers wox-den begeleid door een orkestband. De Vax-a maakt opnamen tijdens de landelijke finale. Beelden daarvan zijn in november te zien. Het songfestival staat overigens los van het tv- programma Kinderen voor Kinderen. Dat Vlissingse collie-baasje liep die dag aanmerkelijk minder soepel te wandelen met zijn hond dan anders. De anders zo energieke tred waarmee hij, weer of geen weer, onveranderlijk welge moed zijn hond langs het grasveld bij de watergang voert, toonde ditmaal rond uit kreupel. Wat er aan scheelde, infor meerde een collie-bazinne tje, eveneens al jaren vaste bewandelaarster van de hon- denuitlaatroute. ,,M'n rug", kreunde hij, voor zichtig opzij blikkend. „De hele avond wasgoed staan strijken. Maar jij loopt ook niet bepaald te huppelen. „Ook m'n rug", knikte zij. „De hele dag in de tuin staan spitten. zeeland donderdag 11 juni 1998 door Ben Jansen BORSSELE - Door gebruik van hoger verrijkt uranium ontstaat in de kerncentrale Borssele minder radioactief afval en plu tonium. Voor het eerst vervangt de ex ploitant van de centrale, de Elektriciteits Px-oductiemaat- schappij Zuid-Nedex-land (EPZ), een deel van de splijt stofstaven in de reactorkern door staven die 3,8 px-ocent Ux-a- niurn 235 bevatten. Tot nu toe was het verrijkingspercentage van de splijtstof 3. De nieuwe elementen kunnen langer in de reactor blijven, waardoor per saldo minder af val ontstaat. Ook levert het splijtingsproces van hoger ver- rijkt uranium minder plutoni um op. De kerncentrale gaat vandaag voor dx-ie weken uit bedrijf voor de jaarlijkse splijtstofwisseling. Van de 121 splijtstofstaven in de x-eactoi'kern worden er 40 ver vangen. De gebruikte elemen ten worden geplaatst in het op slagbassin van de centrale om af te koelen. Na ongeveer een jaar zijn ze geschikt voor transport naar de opwex-kingsfabriek van Cogema in Frankrijk. Tijdens de stop worden ook on- derhoudswei-ken, periodieke inspecties en tests gedaan. Een van die tests is een beproeving van de stalen veiligheidsomhul ling van de centrale. Verder moeten enkele laatste onderde len van het project Modificaties worden uitgevoerd. Met dat project heeft EPZ het afgelopen jaar de veiligheid van de centra le verbeterd. De vex-wachting is dat de kem- centx-ale begin juli weer stroom levex-t. Tijdens de stop nemen de andere Nederlandse centrales de elektriciteitsproductie zoals gebruikelijk over. Advertentie Aanvulling dienstregeling. Meer informatie, behorend bij Spoorboekje en NS Reisplanner, vindt u in de speciale folder. Met extra treinen, vroegere treinen, latere treinen en treinen die stoppen op meer stations. Haal de folder bij een NS-loket <=5^ door Andries Molengraaf Gemeente Goes houdt discussie over veiligheid rond splijtstof GOES - Op initiatief van de ge meente Goes wordt maandag 22 juni in de Prins van Oranje in Goes een openbare discussie ge houden over transport, opslag en opwerking van splijtstof. De leden van de comxnissie Al gemene Zaken hebben aange drongen op een openbare dis cussie met als doel te peilen hoe inwoners van Goes tegen de problematiek aankijken. Met name de veiligheidsaspecten van transport, opslag en opwex-- king van spli j tstoff en komen tij - dens de discussie aan bod. Rapport Directe aanleiding voor de sa menkomst is het rapport van het Energieonderzoek Centrum Nederland (ECN), dat inmid dels ook in de Tweede Kamer is besproken. Om een basis voor de discussie te leggen zijn drie sprekers met uiteenlopende standpunten uit genodigd. Directeur ir. J. den Boer van de Elektidciteits-Produktiemaat- schappij Zuid-Nederland, me desamensteller van het ECN- rapport dr. R.J.M. Konings en J. Rodenburg van Greenpeace vex'zorgen inleidingen. Inwoners van Goes en maat schappelijke groeperingen zijn welkom. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. BRUINISSE - Een enorme brand heeft gisterochtend een hooischuur aan de Langeweg in Bruinisse in de as gelegd. De brandweergroepen van Bruinisse en Oosterland, die met veertig man het vuur probeerden te bestrijden, konden niet voorkomen dat de schuur totaal af brandde. Twee nabije schuren konden wel wor- den gered. De rookontwikkeling leidde tot ongeruste telefoontjes vanuit de be volking. Schadelijke stoffen kwamen echter niet vrijEr deden zich ook geen pei-soonlijke ongelukken voor Passanten op de N59 zagen rond dx-ie uur in de ochtend vlammen uit het ge bouw slaan, belden de alax-mcentrale en gingen erop af. „Ze belden bij ons aan en zeiden dat een van onze schuren in brand stond", aldus J. Stouten van de gelijknamige foeragehandel waartoe de schuur behoox-t. „Dan schrik je je rot. Mijn man is meteen naar achteren ge rend om eventueel nog wat uit de schuur te redden." Assistentie Dat lukte niet meer. De bx-and bleek zo hevig dat de zestien brandweermannen van de blusgroep Bx-uinisse al snel iriza- gen dat assistentie van collega's uit Oostex-land nodig was. Daar kwamen vijfentwintig bx-andweex-mannen van daan. „Het was een schuur van tachtig bij vierendertig meter, met achttien honderd ton hooi erin", zei postcom- mandant J. de Ronde van de brandweer Bruinisse gisterochtend tijdens het na blussen. „Je kunt wel nagaan dat dat brandt." Twee tractoren en een vrachtwagen in De brandweer was de hele dag bezig met nablussen. de schuur gingen in de vlammen op. De bi-andweer hield een aangrenzende loods met vrachtwagens en onderdelen en een kolossale schuur met stro aan de overkant van de weg vooi-tdurend nat. Omdat de blusgroep van Bruinisse be schikt over een slang van drie kilometer en de blusgroep van Oostex-land over een grootvermogenpomp, kon water uit een watergang op anderhalve kilome ter betrokken worden. „Anders waren beide schuren, waarvan er een hon derdvijfentwintig bij dertig meter is, zeker ook in rook opgegaan", verzeker- de De Ronde. Het nablussen heeft nog de hele dag geduurd. Het werk van de foeragehandel is giste ren ondanks alles gewoon dooi-gegaan. foto Pieter Honhoff „Er stonden al een paar geladen wacht- wagens klaar om te vertrekken", zei Stouten. ..Die zijn gewoon uitgereden." Hoe groot de schade is, wist zij gisteren nog niet. Het bedrijf is tegen brand ver zekerd. Over de oorzaak van de brand was gisteren nog niets bekend. De tech nische recherche heeft een onderzoek ingesteld. door Mieke van der Jagt WEMELDINGE - Een rampoefening aan boord van de tweemastklipper De Avon tuur leek gisteravond griezelig echt. Niet in de laatste plaats dank zij de medewer king van dertig Lotusslachtoffers. Die maakten zogenaamd als passagiers een plezierreisje met het zeilschip. Op het schip, dat voor anker lag in het Brabantse Vaai-water, waren een ontploffing en een brand nagebootst, waarbij op een nabij gelegen ponton, zogenaamd beladen met gevaarlijke stoffen, van alles echt brand de. De slachtoffers speelden zeer ovei-tuigend shock-toestanden, brandwonden, bot breuken, doodsangst en totale verwar- ring. Het was aan de waterpolitie, de brandweer, het Rode Kruis en mensen van Rijkswatei-staat om hulp te verlenen en de brand te blussen. De slachtoffers werden opgevangen en verzorgd in Wemeldinge. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 39