Sprankje hoop voor Havenfront Garage vol Lego voor reuzenpanda PZC PZC Spelen in een veilige straat Dikke Dame zoekt met kinderen troep ifllïl Schouwse horeca en detailhandel heeft tekort aan personeel Schouwen voorzichtig met vliegende winkels zeeland 19 Overeenkomst voor project Kortgene moet in noodtempo rond zijn Nieuwe cursus gebarentaal in Middelburg mensenwerk Greenery verwacht minder omzet Hasjzaak opnieuw voor rechter Veerse VVV's mogen fuseren Meer lopers in Goes Automobilist rijdt tegen boom Poging tot inbraak verijdeld donderdag 11 juni 1998 door Mieke van der Jaqt MIDDELBURG - Het Bestem mingsplan Havenfront Kortge ne staat nog steeds op losse schroeven. Tijdens een zitting van de hoorconnnissie Bestem mingsplannen van de provincie, woensdagochtend in Middel burg, werd duidelijk dat de ge meente Noord-Beveland, ook als Gedeputeerde Staten het plan gedeeltelijk goedkeuren, nog maar een maand of drie de tijd hebben om tot een exploita tieovereenkomst te komen. De procedures om het plan aan te passen aan de wensen van de provincie nemen namelijk drie kwart in beslag van het jaar, dat voor de reparatie van het be stemmingsplan is gegeven. Een exploitatieovereenkomst, waaraan de partijen: Delta Ma rina, de projectontwikkelaar Korteweg en de gemeente, al sinds januari met extra druk op de ketel werken, zit er nog niet direct in. Delta Marina was woendag één van de bezwaar den die naar Middelburg kwam om een toelichting te geven. Het recreatiebedrijf vindt nog steeds dat de gemeente heeft ge handeld in strijd met de algeme ne beginselen van behoorlijk bestuur. Er zou pas worden be gonnen met de inrichting als met alle partijen een overeen komst zou zijn bereikt. Dat is nog steeds niet het geval. Delta Manna vindt bovendien dat haar deel van het plan ten on rechte uit het Bestemmingsplan is gelaten. Ook de Vereniging van Eigena ren van Woonschepen in Kort gene kwam het bezwaar toe lichten. De Vereniging heeft het idee dat de gemeente de woon booteigenaren heeft willen wegpesten door hen in onzeker heid te laten. Tot op de dag van vandaag weten de eigenaren van de boten niet waar ze komen te liggen. Ze willen een positieve bestemming per ligplaats. In het door de gemeente goedgekeurde Bestemmingsplan kunnen de zeventien woonboten overal ko men te liggen, terwijl voor de woningen precies is aangegeven waar recreatiewoningen en waar permanent bewoonde hui zen komen. Gedeputeerde Staten nemen vóór de zomervakantie, binnen vijf weken, een beslissing over het Bestemmingsplan Haven front Kortgene. door Esme Soesman HEINKENSZAND - Dikke pret vonden ze het, de leerlingen van openbare basisschool Het Stel- leplanlder in Colijnsplaat. Met de Dump Dame, een kolossale mevrouw op een kar, trokken ze woensdagochtend door de stra ten van him woonplaats om af val te verzamelen. In de mid daguren was het zwerfafvalbe- strijdingsteam van de partij bij de Schaapskooi in Heinkens- zand. Daarmee zijn deel vijf en zes van het in totaal zeventien afleve ringen tellende zwerfafvalpro- ject van het Olaz afgesloten. De bedoeling is kinderen en gezin nen bewust te maken van het zwerfafvalprobleem. Met suc ces tot dusverre, meldt coördi nator van het Olazproject Ste fan Franke. „Je merkt dat het aanslaat. Kinderen zijn heel MIDDELBURG - De Zeeuwse Stichting Welzijn Doven houdt op 16 juni vanaf 20.00 uur in kerk de Morgenster aan de Adr. Lauwereystraat in Middelburg een informatieavond over de basis-communicatiecursus en de nieuwe cursus Nederlandse Gebarentaal. De basis-communicatiecursus leert de deelnemers communi ceren met gebaren en mimiek, waarbij men de grammatica van het Nederlands vast houdt. Tijdens de cursus Nederlandse Gebarentaal leert men gebaren, maar dan volgens de grammati ca van de taal van dove mensen. POORTVLIET REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. deJongh E. Soesman te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis R. Thannhauser(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl eerlijk, geven toe dat ze zelf ook weieens wat op straat gooien. Maar naderhand hoor je ze wel aan hun ouders vertellen wat ze hebben opgestoken." Het pro ject kent dit jaar een actievere invulling dan vorige jaar. Zui vere Zelda en Simon Schoon voeren een stukje theater op waarin ze kinderen direct aan spreken. Aansluitend gaat de jeugd aan de slag in de troep-de- troep race, met het spelletje Pak je troepje of met de Dump Da me. In Colijnsplaat werden twee tot drie vuilniszakken met afval opgehaald. Geen slechte score, want op recreatieterreinen ligt de eindscore meestal aanmerke lijk hoger. Bij de Schaapskooi konden kinderen spontaan meedoen. Dump Dame bleef hier onaangekleed. Het team komt 17 juni naar Yerseke, 20 juni naar Tholen en 26 juni naar Wemeldinge. In Heinkenszand mochten de kinderen een auto wegslepen om de weg vrij te maken om te spelen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman KAPELLE - Volop spelen midden op straat. Dat kon woensdag onder andere in Sint-Maartensdijk, Heinkenszand, Goes enKapelle. Nauwelijks gehinderd door de af en toe hevige stortbuien maakten kin deren dankbaar gebruik van de ruimte die de afgezette straten hun boden. In het ka der van de Nationale Straatspeeldag kon den zij meedoen aan vele activiteiten. De Bloemenlaan, Tulp- en Rozenstraat in Sint-Maartensdijk werden voor even om gedoopt in Kinderstraat. Met name het door Jeugd- en Jongerenwerk Tholen neergezette luchtkussen kon op een grote belangstelling rekenen. Zo'n tachtig kin deren kwamen op de activiteiten af, voor de organisatie een flinke opsteker. Ook de gezamenlijke buurtverenigingen in Hein kenszand klapten na afloop van de straatspeeldag, gehouden op het Clara's pad, in hun handen. Aan die activiteiten deden zo'n 180 kinderen mee, nadat wet houder P. J. Vollaard van de gemeente Bor- sele het officiële startsein had gegeven. „We wilden hiermee een signaal afgeven om toch ook eens aan de kinderen te den ken in het verkeer. Op een positieve ma nier aandacht schenken en dat is zeker voor herhaling vatbaar", lichtte mede-or ganisator J. Minnaart toe. In Kapelle ging de organiserende buurt vereniging De Mauritsstraat nog een stapje verder. Behalve het opzetten van een serie straatspelletjes inventariseerde de buurtvereniging de verkeersknelpun ten in de Mauritsstraat. De lijst is naar de gemeente gestuurd. „Dat is normaal ge sproken een erg drukke onoverzichtelijke weg, waar veel schoolkinderen fietsen. Volgend jaar gaat de gemeente herbestra- ten en wij hopen daar een stem in te heb ben, dat is ook de reden waarom we die problemen op een rij hebben gezet," aldus mede-organisator Carla van Kleef. De Nationale Straatspeeldag is een initiatief van de Stichting Kinderen Voorrang. De bedoeling is aandacht te vragen voor ver keersonveiligheid. Schuurfeest - De PJZ (Platte lands Jongeren Zuid), afdeling Tholen en Sint-Philipsland, houdt zaterdag 20 juni het jaar lijkse schuurfeest aan de Bitter- hoekseweg in Poortvliet. De aanvangstijd is 21.00 uur. De band Bodypaint treedt op. Voor wie het WK-voetbal niet wil missen zijn er tv's aan wezig. door Anita Hoekman Ze kunnen er nog net van slapen, maar de spanning stijgt langzaam. Vrijdag 19 en zaterdag 20 juni zijn de dagen dat het moet gebeuren. Drie kinderen uit Goes Overzuid houden dan een Legotentoon stelling ten bate van de reuzen- panda in China. Na jarenlange speelervaring met Lego en drie maanden ernstige voorberei dingen is de garage aan de Bachlaan langzaam omgeto verd tot een miniatuur-Lego- land. „Ik ben nog niet echt ze nuwachtig, maar spannend is het wel", aldus Sebastiaan Dubbelman, één van de orga nisatoren. Het drie koppige brein achter de tentoonstelling bestaat uit de elfjarige Sebastiaan Dub belman, zijn evenoude vrien dinnetje Sanne de Visser en zijn vier jaar jongere zus Ny- dia. Met zijn drietjes (en een klein beetje hulp van moeder) hebben ze het voor elkaar ge kregen om een fantasievolle en technische tentoonstelling op te zetten. Zo staat er onder an dere een dinosaurus, zijn er wat mensen en huizen van Le go en Duplo gebouwd en rijdt er een trein door de garage. „Dat is mijn favoriet", roept Sebastiaan. „Want die rijdt ook echt. Midden door de gara ge." Sebastiaan en Sanne vormen al lang een koppel. „We kennen elkaar van het kinderdagver blijf." Samen met Nydia bren gen de drie heel wat uurtjes door in de slaapkamer achter een grote kist Lego. Sebasti aan: „We spelen altijd al veel met Lego. We hadden ook al wat dingen gebouwd. Toen dachten we ineens: we moeten een tentoonstelling houden. Daarna hebben we een goed doel opgezocht en zo is het alle maal begonnen." Natuur Het goede doel werd het We reld Natuur Fonds (WNF). „Dat wisten we al gelijk. We hadden het geld ook wel zelf wallen houden, maar we waren bang dat er dan niet zoveel mensen zouden komen. Nu gaat al het geld wat binnen komt naar het Wereld Natuur Het driekoppige brein achter de Legotentoonstelling in Goes (vlnr): Nydia Dubbelman, Sebastiaan Dubbelman en Sanne de Visser. foto Dirk-Jan Gjeltema Fonds. Ze weten dat we 19 en 20 juni een tentoonstelling houden. Het is alleen nog even afwachten hoeveel we op kun nen sturen naar WNF. We ho pen natuurlijk heel veel." Om te kunnen genieten van het werk van de jonge kunstenaars moeten volwassenen een rijks daalder neerleggen. Kinderen mogen voor twee gulden naar binnen. De voorbereidingen aan de Bachlaan nummer acht zijn nog in volle gang. De meeste stukken Lego en Duplo zijn al opgebouwd, maar de garage moet nog schoongemaakt wor den en alles moet nog goed uit gestald worden, zodat de be zoekers de kunstwei'ken van alle kanten kunnen bekijken. Na schooltijd zijn Sebastiaan, Sanne en Nydia nog druk in de weer om alles op tijd klaar te krijgen. De taken zijn in elk ge val al verdeeld. Sanne kan goed rekenen en neemt dus plaats achter de kassa. Nydia loopt door de garage om uitleg te geven bij al het moois en Se bastiaan staat achter de bar om voor de consumpties te zor gen. Bij de toegangsprijs zit namelijk ook een gratis con sumptie. „We hebben fanta, cola, appelsap, sinas en nog veel meer." Het trio uit Goes maakt zich ernstige zorgen over het wrel en wee van de reuzenpanda. „Vroeger kwamen panda's in een groot deel van China voor", legt Sebastiaan uit. „Toen wa ren er enorme bossen vol bam boe. Bamboe is het lievelings eten van de panda. De bossen zijn nu bijna allemaal verdwe nen en de reuzenpanda is een van de zeldzaamste dieren ter wereld geworden. Alleen mid den in China is er nog een bos waar ongeveer dertig reuzen- panda's wonen. Maar het bos is niet goed beschermd. Wij, San ne, Nydia en ik willen ervoor zorgen dat het een veilig bos wordt voor de panda's, zodat er weer meer reuzenpanda's bij komen en hij niet meer zeld zaam is. Daarom houden we deze tentoonstelling." Mooi De drie hebben er goede hoop op dat de tentoonstelling veel bezoekers zal trekken. Het moet wel, want anders heeft de reuzenpanda nog geen bos om zich veilig in te voelen. „We hebben zelfs posters gemaakt om iedereen te laten weten dat ze 19 en 20 juni in de Bachlaan nummer acht kunnen komen kijken. Vrijdag van 16.00 tot 17.30 uur en van 18.30 tot20.00 uur en zaterdag de hele dag van 10.00 tot 16.00 uur. Dan zullen we het misschien wel druk hebben met de kassa en de bar, maar we hebben deze drte maanden ook best hard ge werkt. Wij vinden het in elk geval wel een mooie tentoon stelling. En ik denk dat als er mensen komen kijken, dat ze het ook best mooi zullen vin den. De trein is gewoon heel mooi. en de dinosaurus na tuurlijk ook. Die is wel dertig centimeter hoog en dertig cen timeter breed!" DEN BOSCH - De veilingorganisatie Greenery International verwacht in 1999 een daling van de omzet van 5 procent. Dat is het gevolg van het besluit van een kleine 800 telers om hun groenten en fruit niet meer af te zetten via de Greenery. Tot nu toe hebben 758 leden van de coöperatie VTN (VoedingsTuin- bouw Nederland), de enige aandeelhouder van de Greenery, hun lidmaatschap opgezegd. Ongeveer de helft doet dat omdat ze met hun bedrijf stoppen, de rest is ontevreden over de Greenery en denkt via een ander afzetkanaal meergeld te verdienen. In Zeeland kiest een toe nemend aantal fruittelers voor afzet van hun producten via Fruitmasters BV. ANP MIDDELBURG - Voor de rechtbank in Middelburg dient vandaag, donderdag, de verdere behandeling van de drugs zaak Sail tegen zes verdachten. Bij het hasjtransport van vier duizend kilo zijn ook twee Zeeuwen uit Nieuw- en Sint Joos- land en Zierikzee betrokken. In een monumentale loods van de 54-jarige Zierikzeëenaar is september vorig jaar de helft van de buit, met een straatwaarde van veertien miljoen gul den, teruggevonden. De resterende tweeduizend kilo werd in Hellevoetsluis onderschept. Het dossier Sail werd eerder in maart behandeld, maar de zaak werd voor nader onderzoek terugverwezen naar de rechter-commissaris. Voor de Sail- zaak verwacht de rechtbank twee zittingsdagen nodig te heb ben. VEERE - De vier plaatselijke VW's in de kustgemeente Veere mogen fuseren. Dinsdag hebben de ledenvergaderingen van Westkapelle en Veere/Vrouwenpolder ingestemd met het fu- sievoorstel. Hiermee is de weg vrij voor de nieuwe Kust VW Walcheren. Woensdag 1 juli is de fusie een feit. Dan wordt het nieuwe bestuur geïnstalleerd. De kans dat dan ook al de nieu we directeur wordt voorgesteld is echter gering. De sollicita tieprocedure is nog in volle gang. Het is de bedoeling dat vanaf 1 januari 1999 ook de strandex- ploitatie wordt ondergebracht bij een nieuwe organisatie. Het beheer van de stranden in de kustgemeente gebeurt nu nog op de 'oude' manier. Dat wil zeggen dat in enkele plaatsen een aparte stichting actief is en in plaatsen als Westkapelle en Zoutelande de VW's de strandexploitatie verzorgen. GOES - De Avondvierdaagse in Goes heeft veertig wande laars meer op de been gebracht dan in het voorgaande jaar. In totaal zijn 1072 deelnemers aan de start verschenen, van wie 866 kozen voor het vijf kilometertraject en de rest voor de tien kilometer. De groepswandelaars blijken in de meerderheid. Op de vijf kilometer lopen 677 mensen in groepsverband mee. Het aantal individuele lopers op de lange afstand is 73. VROUWENPOLDER - Een 18-jarige automobilist uit Vrou wenpolder heeft dinsdagmiddag omstreeks half zes zijn wa gen total loss gereden op de Koningin Emma weg in zijn woon plaats. De man verloor de macht over het stuur en botste tegen bomen en struiken langs de weg. Zelf liep hij kneuzingen op. MIDDELBURG - De politie heeft woensdagnacht om kwart voor vijf op de Langevieleweg in Middelburg een 18-jarige man uit die plaats aangehouden. Een bewoner betrapte hem bij het openbreken van een garagedeur op heterdaad. oorzaak kan ze daar niet voor aangeven. Nancy Koster van uitzendbureau Creatief in Zie rikzee denkt dat de vakantie spreiding van invloed zou kun nen zijn. Volgens haar is het 'ontzettend moeilijk' om men sen te vinden voor de vele vaca tures in horeca en schoonmaak branche. Dat heeft vooral te maken met de afwijkende wei'k- tijden in deze sectoren. Zodra de arbeidsmarkt aan- trekt en mensen meer keus heb ben, tonen ze zich minder flexi bel om werk buitexi de uren van negen tot vijf aan te nemen, al dus de ervaring van Koster. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Veel onderne mers in horeca en detailhandel op Schouwen-Duiveland kam pen met personeelstekort. In tegenstelling tot voorgaande ja ren blijkt het thans veel moeilij ker om voor het drukke zomer seizoen voldoende tijdelijke medewerkers aan te trekken. Voox-zitter D. Meulblok van de Federatie van Ondernemers verenigingen op Schouwen- Duiveland (FOS) heeft signalen ontvangen, dat er inmiddels tachtig vacatures open staan. De reacties op personeelsadver tenties blijken vrijwel nihil. De krapte op dé arbeidsmarkt heeft, volgens Meulblok, tot ge volg dat de lonen danig onder druk komen te staan. De onder nemers hebben de neiging el kaar te gaan beconcun-ex-en bij het aantrekken van pei-soneel en dat acht de FOS-vooi'zitter een kwalijke zaak. Rini Ruefli, vestigingsmanager van Arbeidsvoorzieningen in Zierikzee kan de signalen be vestigen. Ze weet niet of er exact tachtig vacatures open staan, maar de vraag is inderdaad veel groter dan net aanbod. De vraag naar arbeidskrachten komt vooral vanuit de horeca en re creatiesector; maar ook in de zorgsector zijn er behoorlijk wat vacatui'es en in de bouw kan nauwelijks worden voldaan aan de vraag naar gespecialiseerde ambachtslieden. Het valt Ruefli op, dat het aan bod aan scholiei'en die een va- kantiebaan zoeken momenteel opvallend minder is dan voor gaande jaren. Een duidelijke Arbeidsmarkt Bij uitzendbui'eau Vedior in Ziei'ikzee is er nog geen x-eden tot paniek, zegt Chi'ista Paau- wer, maar ook hier is in vrijwel alle branches meer vraag dan aanbod. Het feit. dat de arbeids markt flink aantrekt, heeft vol gens haar tot logisch gevolg, dat tijdelijke banen moeilijker zijn in te vullen. Schoolverlaters, die in voorgaande jaren voorlopig vast een t ijdelijke job in de hore ca of recreatie aannamen, heb ben nu direct veel meer kans op een vaste baan. „Daar geven ze dan de voorkeur aan", aldus Pa^uwer. „Deze tx'end deed zich vorig jaar elders in Nederland al voor. Zeeland volgt nu", zegt Elly Dekker, distiictsmanager van Randstad uitzendbux-eau. De situatie is volgens haar niet dra matisch, maar voor de seizoen- bi-anche op Schouwen-Duive land kan de schaax'ste aan tijdelijke ax-beidskrachten knap lastig wox-den. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil voor zichtig zijn met vliegende win kels. Daaronder wordt verstaan de bedrijfsmatige verkoop aan particulieren van courante arti kelen, tegen een al dan niet (ge suggereerde) lage prijs. Het be zwaar tegen vliegende winkels is dat ze het bestaande verzor gingsniveau kunnen aantasten door afroming van de markt. Op dit moment is er, volgens het college van burgemeester en wethoudei's nog geen sprake van een alarmerende situatie. De kwetsbaarheid van het ver zorgingsniveau op Schouwen- Duiveland is echter moeilijk in te schatten.Als de aanvx-agei-s voor het oi'ganiseren van vlie gende winkels aan alle wettelij ke voorwaai'den voldoen, heeft de gemeente weinig beleids- i-uimte om regulerend op te tre den. Wel is het mogelijk om via de exploitatie van de dorpshui zen het aantal 'landingsplaat sen' van de vliegende winkels te beperken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 35