Zelfdoding moet netjes kunnen Nederland helpt bij opruimen nucleaire erfenis van Rusland PZC feiten en meningen Kaartjes Zwitsers zijn woedend op Wiesenthal Centrum 11 juni 1948 Die laatste jaren zijn gewoon niet leuk meer donderdag 11 juni 1998 MEDEDELING voor GEBRUIKERS van ANTI-RIMPELCRÈME Q10 uit het NIVEA VISAGE-assortiment Beiersdorf NV heeft de verkoop van de onlangs geïntrodu ceerde Anti-Rimpelcrème Q10 opgeschort. Dit product is zoals gebruikelijk voor introductie uitgebreid dermatologisch getest, zonder enige indicatie op huidirritatie. Desondanks is gebleken dat het gebruik in sommige gevallen kan leiden tot een over gevoeligheidsreactie van de huid. Indien u klachten ondervindt na het gebruik van dit product, raden wij u aan met het gebruik ervan te stoppen. De klachten zullen verdwijnen na het staken van het gebruik. Wij betreuren het ten zeerste dat sommigen van u ongemak hebben ondervonden na het gebruik van dit product. De Anti-Rimpelcrème Q10 is als volgt te herkennen: Het 50 ml.-potje heeft op het achterzijde^etiket het artikel nummer (Art.Nr.) 81287. Het 15 ml.-potje heeft Art.Nr. 81236. Van de crème zijn ook gratis proefmonsters in omloop gebracht. Heeft u vragen en/of klachten, dan kunt u van maandag tot en met vrijdag bellen met onze Consumentenservice onder het gratis telefoonnummer 0800-3000320. Dit nummer is van 8.00 tot 20.00 uur bereikbaar. Wanneer u daar prijs op stelt, kunt u bovengenoemde crème kostenloos terugsturen naar: Beiersdorf NV, Antwoord nummer 10487, 2700 WB ZOETERMEER. U ontvangt dan zo spoedig mogelijk het aankoopbedrag retour. Vermeld daarom alstublieft duidelijk uw naam, adres, het aankoopbedrag en bank- of gironummer. Wij willen benadrukken dat deze mededeling alleen het bovengenoemde product betreft. Voor alle duidelijkheid, de Herstellende Anti-Rimpelcrème van Nivea Visage is niet in het geding. Beiersdorf NV biedt haar oprechte verontschuldigingen aan voor het eventueel ontstane ongemak. Beiersdorf NV van onze redactie buitenland De Zwitserse president Cotti heeft woedend ge reageerd op een rapport van het Simon Wiesenthal Cen trum. Zwitserland wordt daarin afgeschilderd als pro nazi tijdens de Tweede We reldoorlog, hoewel het neu traal was. Cotti verwerpt het rapport als een 'belediging'. In het rapport wordt gesteld dat de anti-joodse gevoelens wijdverbreid waren tijdens de oorlog en dat de Zwitserse regering feitelijk nazi-Duits- land hielp. Volgens de presi dent zijn in het rapport een paar uitspraken uit docu menten uit de oorlog ge bruikt om Zwitserland neer te zetten als volledig pro-na zi. „Deze voorstelling van za ken is onhoudbaar en laf en wij werpen het krachtig van ons", zei Cotti. Het rapport is gebaseerd op papieren die zijn gevonden in de Zwitser se nationale archieven, zei het Wiesenthal Centrum in Los Angeles. De Amerikaan se joodse organisatie gaf eer der een andere omstreden rapport uit, waarin Zwitser land ervan werd beschuldigd dat het tijdens de oorlog joodse vluchtelingen heeft behandeld als werkslaven. De Zwitserse regering heeft erkend dat zij 30.000 vluch telingen, meest joden, tijdens de oorlog naar Duitsland heeft teruggestuurd. RTR De organisator van het WK-voetbal riskeert met de oneerlijke verkoop van kaartjes voor het voetbalevenement een boete van tien procent van de opbrengst. De betrokkenen hebben echter wil lens en wetens een te groot deel van de fel begeerde kaarten aan landgenoten verkocht. Echt wakker liggen van de hen boven het hoofd hangende sanctie zullen ze dus niet. Een groot deel van de 110.000 laatst beschikbare kaar ten gaan naar Frankrijk. Europees Commissaris Van Miert, die waakt over de concurrentie binnen Europa, had een telefonische verkoop bij de organisatie afge dwongen om een einde te maken aan de ongelijke ver deling van de toegangsbiljetten voor het WK. Blijkbaar heeft de commissaris weinig gezag bij de WK-organisa- tor CFO. De opengestelde telefoonnummers waren voor buitenlandse bellers bijna onbereikbaar. Het is bekend dat Frankrijk niet houdt van inmenging in interne zaken. Er zijn veel voorbeelden te noemen waarbij het land van Marianne uitermate eigenzinnig handelt. Men houdt vaak vast aan interne politiek, zon der daarbij het belang van Europese partners in ogen schouw te nemen. De strijd om de benoeming van de topman van de Europese Centrale Bank is een goed voorbeeld van de Franse navelstaarderij. Uit de hoge Franse hoed werd een eigen kandidaat getoverd, terwijl de Nederlander Duisenberg eigenlijk al op alle steun binnen de Europese Unie kon rekenen. De plotseling afgebroken staking van Air France is ook zo'n kwestie waar vraagtekens bij geplaatst kunnen worden. Met het WK in zicht hadden de Air France-me- dewerkers een machtig middel in handen om betere ar beidsvoorwaarden af te dwingen. Geen vluchten; geen fans naar Frankrijk. Op de dag van het grote voetbale venement was de oplossing plotseling daar. Ook daar kunnen vraagtekens bij worden geplaatst. En dan nu het gedonder met de kaartjes voor het WK. De helft van de laatste beschikbare kaartjes ging naar Frankrijk. De overige plaatsbewijzen werden verdeeld over de 31 landen waar de voetballiefhebbers stonden te trappelen om naar Frankrijk te mogen afreizen. Ge volg: boze fans en een boze Europees commissaris Van Miert. Vastgesteld moet worden dat de dreigementen uit Brus sel om oneerlijke kaartverkoop te beteugelen geen en kel effect hebben gehad. Van Miert is daarnaast blijk baar verstrikt geraakt in de netten van de Europese wetgeving. Een juridische bezwaarprocedure stuitte op zoveel problemen dat zelfs het bezwaarschrift nog niet is verstuurd. Dat toont de onmacht van de Europese Commissie aan als het gaat om het aanvechten van on eerlijke concurrentie. Wel heeft de individuele voetbalfan die zich gediscri mineerd voelt een goede kans op enige financiële ge noegdoening. Maar wat heeft een voetbalfan aan geld? De CFO heeft de voetballiefhebber de kans ontnomen naar Frankrijk af te reizen om zijn favoriet te zien spe len. Frankrijk heeft heel wat sportief plezier vergald. Kevers bedwongen Dankzij de inzet van de jeugd is de invasie van coloradoke vers bedwongen. Het grootste gevaar lijkt geweken. Gisteren spoelden in Baarland en Hoe- dekenskerke nog kevers aan, maar hun aantal was slechts eenderde van de eerdere da gen. Het KLM-werkkleding- bedrijf Echo zal onder de scho len die hebben geholpen bij de bestrijding, enkele vliegtoch ten verloten. Russische controle De spanning inBerlijn is giste ren weer opgelopen door plot seling verscherpte controle aan de grens tussen de Russi sche en de drie andere bezet tingszones in de stad. De Sovjet-autoriteiten maakten hierdoor het verkeer tussen Oost en West bijzonder moei- lijk. De Berlijners vermoeden dat de controle te maken heeft j met de aanstaande geldher- vorming in de westerse zone. West-Berlijners zouden met hun binnenkort waardeloze j oude marken nog snel dure spullen willen kopen in de Russische zone. Munitie in gracht De vestinggracht rond Hulst zal worden leeggepompt om alle munitie die erin is ge dumpt boven water te halen De Hulpverleningsdienst ver wacht vèertien ton te kunnen bergen. Bij de eerste werk zaamheden werd al een vrachtwagenlading springstof verwijderd. Uitgever: W. F. de Pagter Hoofdredactie: A. L. Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Redactiefax-(0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen Tel (0115)694457 Fax (0115)620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (0115)568000 Fax. (0115)561415 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden: zaterdags tot 14.00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal ƒ95,00; franco per post 125,50; per maand 34.75. per jaar 366,50; franco per post 485.00, bij automatische afschrijving per termijn 1.50 korting. losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 p.st.; (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek.nr.: 3754316 t.n.v PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 184 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27,60; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities: tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad 7,- meer (excl. 17,5 pet btw), volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag, (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen Advertentie Wie oud is en der dagen zat, moet de mogelijkheid hebben om er netjes een eind aan te makenDat bepleit Elisabeth Willing-Versteegh, 7 5 jaar. voormalig anesthesist en lid van de stichting Vrijiuillig Leven. Ze neemt morgen in Utrecht deel aan een symposium over 25 jaar euthanasiebeleid, maar denkt al veel verder. „Als je geen zin meer hebt, ivaarom dan nog al dat gedoe?" door Dick Hofland Dagelijks word ik geconfron teerd met mensen uit mijn omgeving voor wie het afschu welijk is om ouder te worden. Al die jaren die er nog bij zijn geko men hebben hun leven alleen maar slechter gemaakt. De afta keling maakt dat het totaal van hun leven negatief word. Dat geldt voor zoveel oude mensen: die laatste jaren zijn gewoon niet leuk meer. Bovendien ben je bang dat het alleen maar slech ter kan worden. Als je boven een bepaalde leeftijd bent, moet je de mogelijkheid hebben er net jes een eind aan te maken. Door de goede middelen te krijgen op een tijd en een manier die je zelf wilt. Elisabeth Willing-Versteegh, 75 jaar en voormalig anesthesist, ziet het helder voor zich: lande lijke steunpunten waar medicij nen te krijgen zijn voor ouderen- of ongeneeslijk zieken die uit het leven willen stappen. „De overheid moet dat mogelijk ma ken. Zelfdoding is uit het straf recht gehaald, dus moet ook hulp bij zelfdoding worden toe gestaan. Op die manier laat je het aan mensen zelf over en hoef je niet meer aan een arts te vra gen of die je alsjeblieft dood wil maken, want dat is voor artsen heel erg belastend." Eenvoudig Jaren geleden deed Huub Drion, oud-president van de Hoge Raad, het voorstel dat oude mensen eenvoudig aan dodelij ke medicijnen moeten kunnen komen. Zijn pleidooi werd be kend en berucht, als de Pil van Drion. Willing-Versteegh vindt dat zo'n mogelijkheid voor meer dan alleen oude mensen be schikbaar moet zijn. „Ik wil het zo ruim mogelijk. Dan hoeven mensen ook niet eerst te bewij zen dat ze psychisch gezond zijn. Er zijn heel veel psychia ters die zeggen dat iemand die zelf dood wil, ziek is. Dus als je oud bent, door het huis schuifelt omdat je strak en stx*am bent, bijna blind en doof bent, als je dan dood wilt ben je dan psy chisch ziek? Het is allemaal ge baseerd op angst, dat iemand vindt dat er niet meer zijn beter is dan er nog wel zijn." Willing-Versteegh was lid van de commissie 'Zelfgewild einde oudere mensen' van de Vereni ging voor Vrijwillige Euthana sie (NVVE). Daarnaast is ze lid van de Stichting Vrijwillig Le ven (SVL), die opkomt voor het recht op zelfbeschikking van ie dereen, oud èn jong. „Mijn ge dachten wijken af van een hele boel andere. Ik vind dat ook mensen die niet direct met de dood bedreigd worden, maar wel een uitzichtloos leven lij den, recht hebben om op een ac ceptabele manier dat leven te beëindigen. Daarvoor hoef je van mij echt niet ondraaglijk te lijden. Moet je nou echt zeggen: je hebt recht op de dood, maar pas als je ondraaglijk lijdt? Nou, daar begrijp ik helemaal niets van." Plannetjes Wie er precies voor de medicij nen in aanmerking komen en hoe het geregeld moet worden om misbruik te voorkomen, daarover zou de komende jaren uitvoerig moeten worden gedis cussieerd. „Ik heb alleen maar plannetjes over hoe je het zou kunnen inrichten. Maar je moet als maatschappij natuurlijk wel duidelijk afspreken onder wel ke voorwaarden en voor welke groepen het gaat gelden. Dat zouden bijvoorbeeld mensen boven een bepaalde leeftijd kunnen zijn. Ik denk aan 75 jaar. maar het zou ook 7 0 jaar kunnen zijn. Daarnaast vind ik dat het moet gelden voor groepen bij wie een bepaalde diagnose is ge steld.'Te denken valt aan men sen met een ongeneeslijke ziekte die nog maar korte tijd te leven hebben. Dat kunnen dus ook jonge mensen zijn." door Joris Voorhoeve Er is dezer dagen weinig goeds te melden over de ver mindering van de kernbewape ning in de wereld. Na de kern proeven van India en Pakistan is de dreiging van een regionale wapenwedloop toegenomen. In Rusland besloot de Doema de ratificatie van het Start-2 ver drag uit te stellen. We zouden bijna vergeten dat het einde van de Koude Oorlog het perspectief heeft geopend op een dramati sche vermindering van de nu cleaire bewapening. De aandacht hiervoor mag niet verslappen en ons land moet zich op dit terrein bereid tonen samen met andere landen een bijdrage te leveren. In 1993 werd het Russisch- Amerikaanse Start-1 verdrag van kracht, waarin een vermin dering van het aantal strategi sche kernwapens tot elk 6.000 werd overeengekomen. Nog in hetzelfde jaar werd Start-2 ge tekend, dat voorziet in verla ging van de niveaus tot 3.000- 3.500 kernwapens. Onderhan delingen over nog verdergaande verminderingen in een Start-3 verdrag moeten wachten op de ratificatie van Start-2. In het begin van de jaren '90 kondigden de VS en Rusland ook ingrijpende reducties aan van hun tactische kernwapens. Problemen Al doen zich tal van problemen voor op het gebied van de nucle aire ontwapening, het is van historische betekenis dat de af gelopen jaren een begin is ge- maaktmet de feitelijke ontman teling van de strategische en de tactische kernwapens van de beide nucleaire supermachten. We moeten er dan ook alles aan doen om te voorkomen dat de voortgang hiervan stagneert. Een groot obstakel is dat de nu cleaire wap en verm i n d eri ng voor de Russische Federatie een te zware last is. De Russische ontmantelingscapaciteit is be perkt en verouderd; er is niet noeg geld voor de bouw van op slag- en ontmantelingsfacilitei ten. De uitvoering van Start-2 zal dit probleem nog vergroten, nog afgezien van de aangekon digde. maar slechts ten dele uit gevoerde, vermindering van de Russische tactische kernwa pens. De voorrhalige Sovjet- Unie bezat naar schatting 30.000 nucleaire wapens, 1.200 ton hoog verrijkt uranium en De commandocentrale van een Russische nucleaire onderzeeboot. 200 ton plutonium. Ruslands nucleaire erfenis vormt een niet te onderschatten bedreiging van het natuurlijke milieu. Ook uit een oogpunt van proliferatie van nucleaire materialen en kennis is de nucleaire erfenis een nachtmerrie. D e oplossing van dit probleem is niet alleen een Russische aange legenheid. Het is ook een Wes ters, en dus ook een Europees belang. Uit dat besef kwam in 1992 het initiatief voort van de Amerikaanse senatoren Nunn en Lugar tot een omvangrijk - en intussen succesvol gebleken - hulpprogramma voor de ont manteling van Russische kern wapens en de daarmee verbon den nucleaire installaties. Ook andere landen bieden hulp. Noorwegen heeft een Actieplan opgesteld met meer dan zestig projecten in Rusland op het ge bied van nucleaire veiligheid. Juist op dit terrein liggen er gelijkheden om de inspannin gen van kleinere landen te bun delen. Finland heeft zich aange sloten bij een Nederlands- Russisch project om in Kambar- ka, in de Oeral, opgeslagen Rus sische chemische wapens te ver nietigen. Een bijdrage aan de ontmanteling van Russische kernwapens dient onderdeel te zijn van het Nederlandse veilig heidsbeleid. Er zijn problemen bij de Noor delijke vloot van de Russische Federatie. Deze heeft haar thuisbasis op het Kola-schierei land, sinds jaar en dag het meest kernwapendichte gebied ter wereld. In de afgelopen jaren zijn meer dan honderd nucleaire onderzeeboten buiten dienst ge steld. Daartoe behoren ook tien tallen strategische nucleaire onderzeeboten. Van een deel van deze schepen moeten eerst de strategische kernwapens worden verwijderd. Voor alle schepen geldt dat de kern- brandstof en de koelvloeistof dienen te worden afgevoerd, waarna de ontmanteling van de nucleaire reactoren volgt. Het radioactieve afval dient veilig op de wal te worden opgeslagen alvorens het voor vex-werking kan worden afgevoerd naar de nucleaire opslagplaats in Mayak (Oexal). Alle genoemde schakels in de verwex-king van het nucleaire afval vormen evenzoveel knelpunten. Rus land beschikt, bijvoox-beeld, slechts over één trein met vier wagons die geschikt is voor het vei-voer van nucleair afval. De mogelijkheden voor tijdelijke opslag zijn ontoereikend. Vroe ger werd veel radioactief mate- naal gewoon inzeegedxxmpt. De Russische financiële middelen zijn volstrekt ontoex-eikend om foto Leonid Porosjkov/RTR het vx'aagstuk doeltreffend aan te pakken. D e afgelopen maanden is met de Russische, Amerikaanse en Noorse autoriteiten gesproken over een Nederlandse bijdrage. Nederland zou kxxnnen deelne men aan een Noox-s project dat, hoop ik, dit najaar begint en de reparatie en de uitbreiding van opslagtanks voor x-adioactief afval op het Kola-schiereiland beoogt. Mede op grond van de exwaringen met de organisatie en de uitvoering van een derge lijk project kunnen dan andere projecten ter hand woi~den ge nomen. Voor hulpverlening als deze dient Nedex-land de nodige middelen vrij te maken in het besef, dat als de Russische auto riteiten - met internationale steun - het nucleaire probleem niet beheersbaar weten te ma ken, de gevolgen alle grenzen letterlijk en figuurlijk te buiten zullen gaan en het Europese ecosysteem zullen belasten. Daarom heeft de Nederlandse regering besloten, een reeks sa menwerkingsprojecten met Rusland te staiten. Het eerste proj eet is het verbeteren van op slagtanks voor radioactief afval dat uit nucleaire onderzeeboten moet woi'den gehaald. Joris Voorhoeve is demissionair mi nistervan Defensie Ze vindt dat deze groepen men sen zelf moeten kunnen kiezen: wil ik het leven tot het eind le ven met alle narigheid die daar bij komt öf wil ik de aftakeling voor zijn en er, nu ik er nog goed uitzie en nog normaal met men sen kan px-aten, op een keurige manier een eind aan maken? „Ik zou het zeer prettig vi nden om te kunnen zeggen: volgende week komen we allemaal bij elkaar en 's avonds slaap ik in. Maar wie dat niet wol, moet dat niet doen. Iedereen moet zelf kunnen be slissen, ik wilhelemaal niemand dwingen. Er zijn ook mensen die zeggen: al lig ik in mijn bed en kan ik niets meer bewegen, ik leef en dat is genoeg. Ik zou zeg gen: vooral doen. Dat moet kun nen. Maar niet voor mijIk vind: als ik niet verder wil en ik heb een goed leven achter de xoxg, wat is er dan mooier dan ergens middelen te krijgen waardoor ik nxstig kan inslapen op het mo ment dat ik zelf kies?" Taak Haar oixders, vertelt ze, overle den beiden op hun zestigste. Tot vlak voor hxrn dood waren ze nog gezond. Tegenwoox-dig kan dat bijna niet xneer, omdat de medische wetenschap voor komt dat mensen dood gaan, al was het maar door betex-e voe ding. „Maar de vex-oudexing gaat wel door. We zitten daar door allemaal met een lichaam en geest die minder functione ren. Het ergst, en het duide lijkst, zie je dat in de verpleeg huizen, waar al die dementen op him dood zitten te wachten. Vroeger had je als oud mens ten minste nog een taak. Gezinnen bleven bij elkaar, grootouders hadden het druk met oppassen en mede opvoeden van de klein- kinderen. Die rol is verdwenen en de kinderen wonen verspreid over het land, zoniet over de we reld. Stap „De technische ontwikkelingen gaan ook razendsnel. Ik kan ge lukkig nog mijn videorecorder programmeren, maar Interne- t...ik heb nog niet eens een com puter. Die stap heb ik dus al niet gemaakt. Dat is nu niet erg, maar over een paar jaar wel. Ouderen lmjgen steeds meer moeite om bij te blijven en deel te nemen aan de maatschappij. Alles bij elkaar levert ouderdom een negatief saldo op. Daai'door kan er een moment komen dat je zegt: geef mijn portie maar aan Fikkie. Als je geen zin meer hebt, waai'om dan nog al dat ge doe? Als je mensen de fatsoenlijke manieren onthoudt om dood te gaan, zullen ze voor de afschu welijke manieren kiezen. Dan spi'ingen ze van het dak, of voor de trein, of hangen zich op. In slaap vallen op een moment dat je zelf wilt is geen nare manier-. Ja, dan ben je er niet meer, maar naarmate je ouder wordt of zo ziek bent dat je nog maar een half jaar te leven hebt, is dat minder erg." GPD Elisabeth Willing-Versteegh: „Als je boven een bepaalde leeftijd bent, moet je de mogelijkheid hebbexx er netjes een eind aan te maken." foto Roland de Bruin/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 2