Nieuwe stroomfabriek bij Terneuzen m Zoveel mogelijk winst uit warmte E Elsta sr,'>-Pï*' dossier donderdag 11 juni 1998 issg?l)gBM (SÜSflf Zeeland heeft er een stroomproducent bij. Deze week gaat de warmtekrachtcentrale van Elsta bv, een samenwerkingsverband van de Brabantse energiemaatschappij PNEM, het Zeeuwse Delta Nutsbedrijven en Applied Energy Services (AES), officieel commercieel en begint de maatschappij met de leverantie van stoom en stroom aan Dow Chemical in Terneuzen. Alle stroom die de centrale met een vermogen van 475 Megawatt produceert en die niet door de chemiegigant wordt afgenomen komt via een schakelstation van Delta op het openbare net. Probleemloos verloopt de elektriciteitsopwekking in de Elsta-centrale nog niet. De turbines produceren nog steeds te veel geluid. Het bedrijf moet om de hinder voor omwonenden té beperken op zeer korte termijn nog een 25 meter hoge muur in U -vorm om het hele terrein bouwen. De kosten van de geluidsmuur bedragen 15 miljoen gulden. Het is de zoveelste extra uitgave die de bouwers van de stoom/stroomfabriek moeten bekostigen, want al wat er bij de bouw van de centrale bij Terneuzen mis kon gaan is ook daadwerkelijk misgelopen. Murphy's wet bleek de voorbije twee jaar telkens opgeld te doen. Aan de tekentafels ging het al mis, de opstart van de fabriek in juli vorig jaar liep uit op een debacle en in latere maanden moesten de Elsta-medewerkers concluderen dat ook de leveranciers van turbines en andere technische installaties steken hadden laten vallen. Uiteindelijk staat de centrale er, draaien de turbines en wordt er stroom en stoom geleverd aan de chemische buurman die al negen maanden vergeefs zat te wachten op de aanvoer. De vertraging van de commerciële ingebruikname van de centrale kostte de afnemers en moedermaatschappij AES handenvol geld. Doordat de centrale bij Terneuzen geen elektriciteit kon leveren moest Delta dure stroom inkopen bij de SEP en dat kostte het nutsbedrijf miljoenen. AES zag de extra rekeningen voor de aanpassingen en technische ingrepen in Terneuzen oplopen tot 120 miljoen gulden boven de geraamde kosten van ruim 800 miljoen gulden. Meerkosten die op niemand te verhalen zijn. De Elsta-centrale zal zich de komende jaren moeten bewijzen. De 34 medewerkers hebben er - ondanks alle problemen in de beginfase - alle vertrouwen in dat dit ook zal gebeuren. Herbert H. Dow, grondlegger van het Amerikaanse chemieconcern Dow Chemical, was een van de eerste ondernemers die begin deze eeuw zelf zocht naar mogelijkheden om bij elektriciteit opwekking vrijkomende warmte aan te wenden voor nuttige doeleinden. Zoals zoveel pioniers was hij niet direct succesvol, maar met zijn onderzoek gaf hij voor latere onderzoekers wel de richting aan hoe winst uit warmte kon worden gehaald. De warmtekrachtcentrale van de Electric and Steam Association (Elsta bv), die deze week commercieel in gebruik wordt genomen, beschikt over alle moderne technische voorzieningen om meer rendement - tot meer dan 40 procent - te halen uit dezelfde hoeveelheid grondstof die conventionele thermische centrales nodig hebben om één Megawatt stroom te produceren. Gaat bij een conventionele centrale de bij de elektriciteitsopwekking opgewekte warmte verloren, bij de Elstacentrale wordt die warmte in de vorm van stoom aangewend om er extra elektrisch vermogen uit te putten. Johan Swemmelaar, hoofd operations van Elsta, draait zijn hand niet om voor een klein lesje in warmtekrachtkoppeling. „Bij gewone centrales is er gewoonlijk sprake van een rendementsverlies van zo'n 70 procent, omdat de rookgassen gewoon de atmosfeer in worden geblazen, terwijl er technisch gesproken mogelijkheden te over zijn om die gassen nog eens te gebruiken en door een ketel te jagen. Dat doen we hier dan ook." De installatie van de nieuwe Elsta-centra (Elsta is een samenwerkingsverband van Delta, Pnem en het Amerikaanse Applied Energy Services) bestaat uit drie op aardgas gestookte turbines, met elk een vermogen van 125 Megawatt. Naast die drie turbines staat er op het terrein van Elsta nog een stoomturbine met een vermogen van 100 Megawatt. De vier turbines drijven elk weer een generator aan waarmee elektriciteit kan worden opgewekt. In totaal kan de centrale een elektrisch vermogen produceren van 475 Megawatt. De uitlaatgassen van de gasturbines bevatten een grote hoeveelheid warmte die in de centrale nog eens gebruikt worden voor het opwekken van stoom. Achter elke gasturbine is voor dat doel een stoomketel geplaatst waarin de stoom fotografie Charles Strijd met behulp van gasbranders verder verhit wordt en onder hoge druk (90 Bar) wordt gebracht. De Elsta-centrale is geschikt gemaakt voor een stoomproductie van 1350 ton per uur. Het overgrote deel van de stoom wordt door de centrale geleverd aan het chemieconcern Dow dat de stoom gebruikt in haar productieprocessen. Eenmaal gebruikt wordt de stoom - maar dan in de vorm van water - teruggeleid naar de centrale, waar het opnieuw gebruikt wordt als voedingswater voor de stoomketels. Niet alle stoom gaat naar Dow, wat overblijft in de centrale wordt nog eens door een stoomturbine gejaagd die dan weer elektriciteit produceert. „Door gebruik te maken van gasturbines èn stoomketels èn een stoomturbine kunnen wij uitkomen op een rendement van 74 procent. Dat maakt een warmtekrachtcentrale zo aantrekkelijk, maar er is nog meer. De centrale draait op zwavelloos aardgas, waardoor de uitstoot van C02 en Nox ook minimaal is. Ook op het gebied van onze waterhuishouding is nadrukkelijk rekening gehouden met het milieu. Dat zijn. zeker in deze tijd, bijkomende voordelen", zegt Swemmelaar. Dow zal ongeveer een kwart van de opgewekte elektriciteit afnemen. Eenderde zal in Zeeuws-Vlaanderen worden aangewend, de rest gaat via een schakelstation van Delta op het openbare pet. Voorbeeld Swemmelaar is ervan overtuigd dat de warmtekrachtcentrale bij Terneuzen, ondanks alle problemen die er in de opstartfase zijn geweest, geldt als voorbeeld voor de toekomstige energieopwekking in Nederland en elders in West-Europa. „AES, onze moedermaatschappij, is niet voor niets doorgegaan met dit project. De centrale in Terneuzen wordt beschouwd als een sleutelproject, het eerste van AES in West-Europa. Ook hier is de energiemarkt behoorlijk in beweging en het moederbedrijf wil, als de mogelijkheden zich voordoen, in kunnen springen op nieuwe ontwikkelingen. Mochten de huidige energieproducenten in deze contreien besluiten om zich louter en alleen toe te gaan leggen op de distributie, dan zijn er op dit terrein nog mogelijkheden om de huidige centrale uit te breiden. We hebben nog ruimte over", aldus Swemmelaar. Connv van Gremberghe

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 27