Verdeling WK-kaarten blamage SCAPINO START DE OPRUIMING! FéS" muziek EU gruwelt van bijtring in baby's mond Maasvlakte buiten beeld voor komst luchthaven §UHIS „ctiVAL nieuwe r Smeekbede voor NAVO-interventie Kosovo a E3S3193SS HÉÉL veel koop® Politie Bergen pakt Zeeuws-Brabantse misdadigers op 4 WEKEN |To° Fransen kapen groot deel voor buitenland bestemde toegangsbewijzen weg Air France vliegt Actiedreiging streekvervoer Nederland helpt Russen met kernafval 11 t/m 15 Brazilië opent met overwinning Dossier Elsta 27 t/m 29 Oost-Timorezen betogen tegen voorstel Habibie VOOR 15,00 JA, ik wil: wmm 16° i a IU I N5 Koel Vrij veel bewolking en nu en dan buien. Koel met temperaturen van ongeveer 16 graden. In buien enkele graden lager. 241e jaargang no. 138 donderdag 11 juni 1998 losse nummers ƒ1,75 aHMM door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Frankrijk heeft ook de laatste be schikbare 110.000 WK- kaartjes grotendeels in handen gekregen. De Fransen bemachtigden via de telefonische ver koop - die buitenlandse fans een eerlijke kans op de koop van een kaartje had moeten verschaffen - meer dan vijftig procent van de entreebewijzen, de overige 31 WK-landen mogen de rest verdelen. De oneerlijke verdeling is een blamage voor Europees com missaris Van Miert (concurren tie), die er niet in is geslaagd de voortdurende discriminatie door WK-gastheer Frankrijk te beteugelen. Medewerkers van de Europese Commissie bevestigden giste ren - de openingsdag van het WK - dat 'meer dan de helft' van de resterende kaartjes naar Franse voetbalfans is gegaan. Beschermheer Van Miert wierp zich begin dit jaar op als beschermheer van de (niet-Franse) voetballiefheb ber. Een nobel streven want uit de gegevens van WK-organisa- tor CFO bleek dat ruim 35 pro cent van de beschikbare 2,5 mil joen kaarten al in Franse handen was gekomen. De Euro commissaris eiste dan ook dat de resterende circa 160.000 kaaiden allemaal buiten Frank rijk verkocht zouden worden. Het CFO honoreerde deze wens gedeeltelijk: vijftigduizend kaaiden gingen naar de nationa le (niet-Franse) voetbalbonden, de overige 110.000 zouden 'eer lijk' per telefoon verkocht wor den. Onmiddellijk bleek al dat de speciaal opengestelde telefoon nummers in Frankrijk voor bui tenlanders onbereikbaar wa ren. Van Miert heeft enkele maanden geleden al aangekondigd een boeteprocedure tegen het CFO te starten wegens 'discrimine rende praktijken'. Maar door 'juridische problemen' is het be nodigde bezwaarschrift nog steeds niet verstuurd. Rechter Een club van 32 Europarlemen tariërs heeft de oneerlijke kaartverkoop eerder bij de Franse rechter aangevochten. De parlementariërs werden weliswaar 'niet ontvankelijk' verklaard, maar de rechter sug gereerde wel dat iedere indivi duele voetbalfan die zich gedis crimineerd voelt een goede kans maakt op een financiële genoeg doening. Als commissaris Van Miert uiteindelijk gelijk krijgt, hangt het CFO een boete van tien procent van de kaartop- brengst boven het hoofd. Vanwege de kaartjesproblema- tiek dreigt voor diverse Neder landse reisorganisaties een enorme financiële strop omdat ze, terwijl de reizennaar het WK al geboekt en betaald zijn, niet aan toegangsbewijzen kunnen komen. Een van de bedrijven is Van de Kerkhof Beheer, het bedrijf van oud-profvoetballer René van de Kerkhof. De onderneming voorziet meer dan een miljoen gulden schade. Van de Kerkhof moet 1735 fans teleurstellen, onder wie 600 mensen die via de Lotto hun kaartjes zouden krij gen. Volgens advocaat Liesker PARIJS - Air France heeft giste ren een akkoord met de staken de piloten bereikt. De piloten hebben erin toegestemd hun staking, die tien dagen heeft ge duurd en extra grote problemen veroorzaakte in verband met het WK-voetbal, te beeindigen. De luchtvaartmaatschappij heeft de piloten opgeroepen on- middelijk het werk te heiwatten maar eerder had het bedrijf al gezegd dat het na de staking nog wel drie dagen duurt voordat al le vluchten weer volgens sche ma vliegen. De luchtvaartmaat schappij maakte bekend dat met de grootste pilotenvakbond een akkoord is bereikt dat in houdt dat de piloten genoegen nemen met een loonverlaging, in ruil voor aandelen Ajr Fran ce. De gewraakte nieuwe sala risindeling wordt echter ge schrapt. AP UTRECHT - De onderhandelin gen over een nieuwe CAO voor de ongeveer 14.000 werknemers in het streekvervoer zijn gister avond mislukt. Het eindbod van Verenigd Streekvervoer Neder land (VSN) is volgens de bonden onder de maat. Zij houden er ernstig rekening mee dat er de komende dagen spontane acties bij het streekvervoer uitbreken. De werkgevers hebben 3,6 pro cent loonsverhoging geboden. Maar omdat die niet doorwerkt in de onregelmatigheidstoesla gen komt de loonsverhoging volgens FNV-bestuurder D. Ketting in feite neer op 3,2 pro cent. De bonden eisen 3,75 pro cent. Ook over de omzetting van de VUT in een pre-pensioenre- geling is onenigheid ontstaan. ANP DEN HAAG - Nederland gaat Rusland helpen bij het oprui men van radioactief afval af komstig uit opgelegde nucleaire onderzeeërs. Het gaat zowel om het ontman telen van kernwapens als het verwijderen van kernbrandstof en koelvloeistof. Dat meldt mi nister Voorhoeve van Defensie. De steun kan volgens Defensie uiteindelijk oplopen tot circa vijftig miljoen gulden. GPD zie ook pagina 2 DEN HAAG - Albanezen demonstreer den gisteren in Den Haag tegen het Ser vische geweld in Kosovo. Ongeveer zes honderd demonstranten liepen van het Malieveld via het ministerie van Defen sie naar het ministerie van Buitenland se Zaken om een petitie aan te bieden. In Pristina in Kosovo, de Albanese hoofdstad Tirana en de Macedonische hoofdstad Skopje eisten duizenden de monstranten een interventie van de NAVO. De betogingen verliepen zonder geweld. Betogers in Pristina betuigden steun aan het Kosovo Bevrijdingsleger U£K en droegen spandoeken met de tekst 'NAVO in Kosovo' en 'Alleen de NAVO kan aan de slachtpartij een einde ma ken'. foto Roger Dohmen/ANP zie ook pagina 4 en 5 Verbod op verkoop van speelgoed met giftige stoffen komt er aan (Advertentie) door Paul Koopman BRUSSEL - De Europese Com missie kondigt volgende week een noodmaatregel af tegen de verkoop van plastic bijtringen en ander speelgoed waarop ba by's en peuters kunnen kauwen. Wetenschappelijk onderzoek heeft volgens deskundigen van de Europese Unie aangetoond dat een chemische stof die veel vuldig in zacht pvc-speelgoed wordt gebruikt, kankerverwek kend is en het erfelijk materiaal kan beschadigen. Een meerderheid van de Euro pese commissarissen vond de gezondheidsrisico's gisteren al zo ernstig, dat zij wilden over gaan tot een verbod en een for mele waarschuwing aan de con sumenten. Greenpeace trok ruim twee jaar geleden aan de alarmbel met het verhaal dat phtalaten - zacht- makers voor plastic - bij opna me via het slijmvlies schadelijk zijn voor de volksgezondheid. Phtalaten worden door de speelgoedindustrie vooral ge bruikt om plastic speelgoed zacht, duurzaam en glanzend te maken. In sommige elastische bijtringen zit volgens de Com missie tussen de 20 a 50 procent van deze chemische stof. De speelgoedindustrie bestrijdt met klem dat phtalaten via kau wen of sabbelen in het lichaam kunnen worden opgenomen. Diverse wetenschappelijke stu dies zouden dat bevestigen. De Verenigde Speelgoedfabrikan ten in Brussel vinden dat de Eu ropese Commissie geen paniek moet zaaien, omdat de schade voor de gezondheid niet is aan getoond en in de sector anders maximaal 15.000 banen op de tocht komen te staan. Bij een ruim toegepast verbod op het gebruik van phtalaten zou bo vendien voor ruim 4,5 miljard gulden aan speelgoed vernie tigd moeten worden. De lobby van de speelgoedindu strie lijkt enig effect te hebben gehad. Het plan om gebruik van phtalaten in vrijwel alle speel goed te verbieden, is zo goed als van tafel. „Het verbod zal gel den voor een klein toepassings gebied", heette het gisteren. Ko mende week wil de Commissie meer advies over speelgoed dat in de categorie 'mogelijk scha delijk' moet vallen. GPD Uniek in antiek- en gele ogd grenen meubelen Chr. Huygensstraat 3 Strijen (Woonstrada op 't industrieterrein) tel. 078 674 30 00 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Tweede Maas vlakte en het Markermeer zijn voorlopig afgevoerd van de lijst van mogelijke lokaties voor uit breiding van Schiphol. Een eventuele nieuwe luchthaven komt óf in de Noordzee, of in de Flevopolder. Omdat de Noord zee vermoedelijk te duur is, maakt Flevoland de beste kans. Tot die conclusie zijn gisteren de onderhandelaars over een twee de paars kabinet gekomen. De fractieleiders van PvdA VVD en D 6 6 hebben niet willen wachten op nieuwe gegevens over de mo gelijkheden voor groei op Schiphol, alvorens de lokaties over nieuwe luchthavens onder de loep te nemen. In opdracht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat wordt onder zocht hoe met een ander banen stelsel de capaciteit van Schip hol kan worden opgerekt. De drie partijen zijn unaniem van mening dat de Tweede Maasvlakte minder geschikt is voor een nieuwe luchthaven. Dat is opmerkelijk, omdat eer der PvdA-minister van Milieu De Boer een uitgesproken voor keur had voor deze lokatie. De onderhandelaars over het nieu we kabinet menen echter dat de veiligheidsrisico's, met de pe trochemische industrie op een steenworp afstand, wel heel groot zijn. Ook de bevolkings concentratie, de files rond Rotterdam en de afstand tot Schiphol maken de Maasvlakte minder aantrekkelijk. GPD MEER DAN 190 WINKELS Kijk vc :e adressen in de Gouden Gids. SCHOENEN KLEDING SPORT van het bedrijf waren de tickets via de officiële kanalen besteld, bij het Belgische bureau CIB. Liesker: „Dit bureau is door de FIFA (de wereldvoetbalbond) officieel aangewezen als make laar. Er liggen rechtsgeldige contracten. Het is onbegrijpe lijk dat de FIFA zich daar niet aan houdt. De heer Pauwels van CIB heeft ons in een fax gemeld dat de FIFA fraude en bedrog pleegt. Hij vermoedt dat de kaarten zijn doorverkocht aan de Brazilianen, via de connectie met hoofdsponsor Nike. De nieuwe FIFA-voorzitter Blatter zou dit hebben gestimuleerd." GPD zie ook pagina 2: Commentaar pagina 23: Kaartjesgekte A Brazilië haalde gisteren opgelucht adem na de openingswed strijd van het WK-voetbal in Frankrijk. De titelverdediger begon met een nipte zege op Schotland (2-1). De winnende treffer was van Schotse makelij; Boyd werkte de bal in eigen doel. De andere wedstrijd in poule A tussen *3 Marokko en Noorwegen, eindigde in 2-2. Zeeland krijgt er een nieuwe stroomproducent bij, de warm tekrachtcentrale bij Terneuzen van Elsta bv. De bouw leverde de afgelopen tijdproblemen te over op, en zorgt voorteveella- waaioverlast voor de omwonenden. Daar is wat op gevonden: de bouw van een muur. die het lawaai binnen het terrein moet feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; nieuwe muziek:: 11 t/m 15; zeeland: 17,18,19 en 21; sport: 23,24 en 25; elsta: 27 t/m 29. door Ab van derSluis VLISSINGEN - Met de aanhou ding van vier Zeeuwen en drie Brabanders heeft de politie in Bergen op Zoom 25 misdrijven opgelost. Die variëren van wo ninginbraken tot mishandeling en heling. Vijf van de verdach ten zitten nog vast. Een 19-jari- ge inwoonster van Halsteren is inmiddels door de politierech ter veroordeeld. Zij kreeg zes maanden cel, waarvan twee voorwaardelijk. De buit be draagt volgens een voorzichtige schatting honderdduizend gul den. De zaak kwam in april aan het rollen toen de politie in Steen bergen een 29-jarige Tholenaar en de 19-jarige vrouw uit Hal steren aanhield. De twee pro beerden een cheque te verzilve ren, die was gestolen bij een i nbraak in een woning in Bergen op Zoom. In het onderzoek werden zeven verdachten gehoord, onder wie een 61-jarige Tholenaar, een 27- jarige Middelburger en een 43- jarige inwoner van Rilland. De drie Brabantse verdachten ko men uit Bergen op Zoom, Dus- sen en Halsteren. De zeven hebben in verschillende samen stellingen ingebroken in wonin gen en bedrijven, auto's gestolen en heling gepleegd. Daarnaast waren zij in het bezit van-vuur wapens, gingen ze er bij het tan ken vandoor zonder te betalen en waren ze verantwoordelijk voor mishandeling. DILI - Duizenden mensen heb ben gisteren in de Oost-Timore- se hoofdstad Dili op vreedzame wijze betoogd voor de onafhan kelijkheid van Oost-Timor. De demonstranten maakten duidelijk dat het plan van de In donesische president Habibie om Oost-Timor een bijzondere status te verlenen, bij lange na niet voldoet aan hun eisen. Ha bibie wil dat het gebied bij Indo nesië blijft, de Oost-Timorezen willen onafhankelijkheid. Ha bibie legde gisteren ook schrif telijk vast dat vijftien Oost-Ti - morese politieke gevangenen vrij komen. AP De misdrijven werden gepleegd in Bergen op Zoom, Rotterdam, Ouderkerk aan de IJssel, Krim pen aan de IJssel, Steenbergen, Loosdrecht, Den Bosch en Dor drecht. Van de buit zijn een au tosleutel, een autotelefoon en een bij de aanhouding ingevul de cheque teruggevonden. De rest is omgezet in geld voor ver dovende middelen. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) O een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1