Buurt vreest komst brede school Ffïïïl Reddend zwemmen is echt sport PZC zeeland PZC Watertanden bij het kinder dictee Boekwerkje over de wortels van de familie Midavaine Emergis maakt het goed met bloemen Bewoners Middelburg willen wijkcentrum niet kwijt 19 Scooter gestolen Nieuwe cursus gebarentaal Lasergun snapt 85 hardrijders mensenwerk Greenery verwacht minder omzet Hasjzaak opnieuw voor rechter Veerse VVV's mogen fuseren Automobilist rijdt tegen boom Poging tot inbraak verijdeld Bromfietsster gewond bij botsing donderdag 11 juni 1998 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De bewoners van de Middelburgse Magi straat- en Erasmuswijk staan huiverig tegenover de plannen van het gemeentebestuur om op één centrale locatie een zogehe ten 'brede school' op te richten. In zo'n school krijgen niet alleen kinderen les, maar het gebouw krijgt ook een functie als ont moetingsplaats voor buurtbe woners. Er kan bijvoorbeeld ruimte komen voor de wijkbe- middelaar, de wijkagent, het so ciaal-cultureel werk, een filiaal van de bibliotheek of een con sultatiebureau. De bewoners zijn bang dat de gemeente daar voor wijkcentrum Het Zuider baken wil opofferen. Zij vrezen dat daardoor activiteiten uit de wijk verdwijnen. De gemeente Middelburg, ver antwoordelijk voor het open baar onderwijs, en het bestuur van de protestants-christelijke Cypressenhof willen inde Magi straat een dubbele uni-locatie realiseren. De twee scholen heb ben nu zes verschillende gebou wen, wat niet goed is voor het basisonderwijs in de wijken. De omgeving van het Zuiderbaken komt wat het college van B en W betreft het beste in aanmerking voor de (verjbouw tot twee scholen, die gebruik kunnen maken van eikaars voorzienin gen. Te denken valt bijvoor beeld aan één gemeenschappe lijke aula, gymzaal of computerruimte. Dat de keuze is gevallen op het Zuiderbaken heeft te maken met de centrale ligging van het gebouw in de Magistraatwijk. Identiteit Voordat de gemeenteraad be slist of er in Middelburg een bre de school kan of moet komen, worden informatiebijeenkom sten gehouden. Gisteravond vond de eerste plaats. Bewoners SAS VAN GENT - Een bor deauxrode Honda scooter is in de nacht van dinsdag op woens dag gestolen voor het huis van de eigenaresse, een 34-jarige vrouw uit Sas van Gent. De waarde van de scooter is onbe kend. MIDDELBURG - De Zeeuwse r(J Stichting Welzijn Doven houdt op 16 juni vanaf 20.00 uur in J kerk de Morgenster aan de Adr. J Lauwereystraat in Middelburg len' een in^ormatieavond over de Jej basis-communicatiecursus en j de nieuwe cursus Nederlandse Gebarentaal. De basis-communicatiecursus leert communiceren met geba ren en mimiek, waarbij men de grammatica van het Neder lands vast houdt. De cursus Ne derlandse Gebarentaal leert ge baren volgens de grammatica van de taal van dove mensen. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld A.M.van derJagt M.A. deJongh E. Soesman te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis R. Thannhauser(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl konden daar hun ideeën spuien over de vorming van een brede school. Wethouder Peter Brak man (Onderwijs en Verkeer) kreeg aanvankelijk veel vragen of de vorming van één grote school met rond de achthonderd leerlingen sowieso wel voorde len oplevert en of daarmee de identiteit niet verloren gaat. „Het wordt geen fusie", verdui delijkte hij. „Beide scholen be houden hun identiteit. Ze zullen alleen gehuisvest worden dicht tegen elkaar aan." Een aantal bewoners zag hele maal niets in de vorming van een brede school. Zij zijn bang dat de lessen worden verstoord, als er andere functies in of bij het gebouw komen. Ze willen dat de school de school blijft en dat Het Zuiderbaken de func ties behoudt die het nu heeft. „Laat Het Zuiderbaken de in vulling hebben die het nu heeft. Het gaat er ons om dat we hou den wat we hebben. Of dat nu in een brede school is of niet." Geen garantie Brakman antwoordde daarop dat hij niet de garantie kan ge ven dat het wijkgebouw in zijn huidige vorm kan blijven be staan. Het gebouw wordt nu voor slechts acht procent gebruikt voor sociaal-maat schappelijk werk. Het wijkon- dersteuningspunt is verder een belangrijke gebruiker, evenals het Sociaal-Kultureel Werk dat in Het Zuiderbaken zijn cen traal kantoor heeft. „Maar is het nu werkelijk nodig dat het kan toor van het SKWM in de Magi straatwijk blijft", daagde Brak man de zaal uit. „Dat kan toch ook verhuizen naar de Griffi oen. Je moet kijken welke wijk- gebonden activiteiten je hier wilt hebben." Aarzelend kwamen de bewo ners met wat voorzichtige suggesties. De wijk heeft bij voorbeeld behoefte aan een consultatiebureau, een consul tatiespreekuur van de wijkver pleegkundige en voorschoolse opvang. Oudere bewoners we zen de wethouder erop dat zij niet vergeten willen worden. „Het Zuiderbaken heeft zijn doel bewezen. Voor vragen over huursubsidie of voor trombose- prikken moeten we hier zijn. Mensen zijn het loopje naar Het Zuiderbaken gewend. Laat de invulling zoals die nu is." Taal is leuk, maar over sommige woorden moest hard worden nagedacht tijdens het Oostkappels Dictee voor de jeugd. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers OOSTKAPELLE - Vanuit Ouddorp kwam Johanneke Sperling om het Oostkappels Dictee voor de Jeugd mee te maken. Gewoon omdat ze taal leuk vindt. Ze liep net een van de zes prijzen mis. Maar het was toch de moeite waard ge weest en helemaal niet verve lend dat niemand anders van haar school mee wilde doen. Om gisteren de zesde editie van het jeugddictee te winnen, moest je ook veel in je mars hebben. Andrea Lievense van de Jonkheer Willem Versluys- school uit Aagtekerke maakte maar twee fouten. De winnares struikelde over de woorden pyjama's en goed lopend. „Pyjama's had ik eerst goed geschreven, maar na twee verbeteringen heb ik er piama van gemaakt. Bij goed lopend heb ik er niet bij stilge staan dat dat woord aan elkaar geschreven moet worden." De juffrouw had vooraf al ge zegd dat Andrea een goede kans zou maken om te winnen. „Ik heb dikwijls hoge punten voor dictee. Een tien meestal, soms een negen." Huib Boogert uit Goes was er in geslaagd om een dictee in de belevingswereld van het kind samen te stellen. In een recrea tiepark als een luilekkerland in de buurt van Oostkapelle moet het een feest voor kinde ren zijn. Boogert sprak van: De supermarkt op het terrein is vervangen dooreen snoepwin kel, die vol ligt met zuurtjes, pepermuntjes, lolly's en kauw gom. Met kauwgom had een aantal grote moeite. Varia ties als kougom, kaugum kwa men rijkelijk voor. Sara Pou- wer van de organiserende school de Knotwilg, was blij dat ze het woord constant had goedgeschreven. „Je hoort een t, contstant, maar die heb ik toch maar weggelaten." Lolly's Op de achterste rij overlegden twee jongetjes in het geheim snel over het woord lolly's. „Eindigt dat niet op ies." Ze keken hulpeloos rond, maar zwoegden toch weer voort. Marie Jeanine Oostdijk van Groep 8 van de Sprong uit Koudekerke schatte vooraf in dat ze vij f fouten had gemaakt. Ze had moeite met pasteitjes, die volgens de samensteller door ijverige kabouters voort durend voor je gereed werden gezet. „Een korte of lange ij", vroeg zij zich af. Zij eindigde op de vijfde plaats met negen fouten. Een ereplaats, die zij moest de len met Anton van de Woestij- ne van de Jan Willem Versluys- school. Op de gedeelde tweede plaats met vijf fouten eindig den Lianne de Jong van de Be verburg uit Middelburg en Pe tra Rewijk van de Lichtboei uit Westkapelle. Vierde werd Brita Kam, ook van de Licht boei, met zes fouten. VLISSINGEN - Bij snelheids controles met radarapparatuur heeft de politie woensdag 85 au tomobilisten op Walcheren be trapt op te snel rijden. Met het nieuwste wapen tegen snelheidsduivels, de zogeheten lasergun, betrapte de politie nog eens twaalf weggebruikers op snelheidsoverlredingen.Op de Langeweg in Arnemuiden reed iemand veertig kilometer te snel. door Edith Ramakers De tijd dat Conzuela Navest zich druk maakte om de minimale aan dacht die reddend zwemmen kreeg, ligt achter haar. De Vlissingse 28-jarige reddend zwemster verwacht dit week einde aan haar laatste EK Life Saving in Eindhoven mee te doen. „Het is na dik twaalf jaar actief sporten - ik vind het trouwens echt een sport - nutteloos om nog over achterstelling van het zwemmend redden te spreken." Een goede reddend zwemmer moet over de vaardigheden snelheid, kracht en behendigheid beschikken. Zeker als niet de nuttigheidssport, met haar be wakingstaken, maar de wedstrijdsport beoefend wordt. „Conzuela heeft dui delijk voor de wedstrijdsport gekozen", vult Jan Brink, bondscoach en partner van Conzuela aan. „Elke dag staat in het teken van zwemmen. Zeker de laat ste maanden, toen het EK naderde." Ze was zes jaar toen ze lid werd van de Dr. Stavermanbrigade, de Vlissingse reddingsbrigade. Nadat ze al haar bre vetten had gehaald, ontdekte de dokter dat ze astma had en adviseerde haar om meer te gaan zwemmen. „Ik zag een paar mensen trainen voor de wedstrijd sport reddend zwemmen en ik dacht: dat kan ik ook. Ik geloof dat ik zestien jaar was toen ik voor de eerste keer voor het nationale team uitkwam. Daar zit ik nu nog steeds in. Onderdelen Het is de combinatie die haar boeit. De zes onderdelen bestaan uit 200 meter hinderniszwemmen, pop vervoeren, popduiken met zwemvliezen, reddingsestafettes, balwerpen, redden met roeiboot. Ze veroverde wereld- en Europese titels op de onderdelen bal- werpen en roeien. „Soms als ik iemand baantjes zie trekken, schrik ik als het ware van de snelheid. Dan denk ik als die nou eens zou gaan reddend zwem men, dan zou ik het moeilijk krijgen. Maar vaak komen die snelle zwemmers weer met popzwemmen traag vooruit. Ja, ik ben fanatiek. Ik wil de eerste zijn, maar dat moet ook wel als je al zolang op niveau meedraait." De top van het zwemmend redden is volgens hen niet klein. Bij het laatste EK zat er in het algemeen klassement tussen de nummer één en twee bij zowel de mannen als vrouwen een minimaal verschil. Ook de nummers drie en vier zouden met een sterk eindschot nog goud hebben kunnen halen. „Daaruit blijkt dat de onderlinge concurrentie groot is." Italië en Duitsland zijn de toonaange vende landen. Tegen die deelnemers uit Conzuela Navest en bondscoach Jan Brink: ...gekozen voor reddend zwemmen, omdat die sport heel veel plezier gaf... foto Ruben Oreel die landen moet de Nederlandse af vaardiging zich wapenen. Een groot aantal Zeeuwen is vertegewoordigd in de landenteams, die uit vijf personen bestaat. Waarschijnlijk hebben Conzu ela Navest en Jan Brink aanstekelijk gewerkt op andere sportsters. Eelco van Gemert en Sander van de Berg ko men uit voor het B-team. Geert Meesen en Sandra Temmerman versterken het Nederlandse A-team. „De Staverman is in enkele jaren tijd gegroeid van twee naar negen leden, die zich op de sporttak richten. Jan geeft training en het gaat er regelmatig fana tiek aan toe." Begeleiding Jan Brink (36) is twee jaar geleden bondscoach geworden. Hij steekt heel wat uurtjes in de begeleiding vanzijn in totaal twintig nationale pupillen. Maar krijgt daar geen premies voor. „Nee. de enige vergoeding is dat er straks zwem mers met een medaille uit het water ko men. Het is een mooie ervaring om met zoveel mensen om te gaan en die alle maal voor te bereiden op het EK. Ik hou ook van de sport en geniet ervan als mensen beter, sneller worden." Ze vinden het absoluut geen amateuris tische sport. „Maar zwemmend redden is natuurlijk ook weer niet te vergelij ken met een professionele sport. Wij zijn wel professioneel bezig, ambitieus ook. Het is moeilijker om je professio neel te gedragen als je er geen betaling- voor krijgt. Daardoor is de prestatie die straks op het EK geleverd wordt des te groter. Er wordt puur vanuit eigen ge drevenheid en motivatie een toppresta tie verlangd en gegeven zonder dat er iets tegenover staat. Daar heb ik be wondering voor." Dooreen grote geldprijs, zou de sporter niet aantrekkelijker op worden. „Hoe wel het natuurlijk toch aardig is als er zoals in Australië voor het winnen van een wedstrijd Life Saving 10.000 dollar ligt te wachten. Er zijn Europeanen die daar op de stranden hun geluk beproe ven. Ze combineren werk met sport, maar voorlopig komen de Europeanen er daar niet aan te pas. Ze passen een iets andere vorm toe, een soort Surf Life Saring, waarin het golfsurfen is opge nomen." Gonzuela Navest en Jan Brink geloven niet in een buitenlands avontuur. Ze zijn er ook helemaal niet mee bezig. Ze werken, wonen en sporten in Zeeland naar hun plezier. Conzuela is betrokken bij het project van de Westerschelde- tunnel en ze werkt in het zwembad. Jan is informaticaspecialist bij De Schelde. „Dat is ook weer zo'n verschil met de echte toplanden in het zwemmend red den. Die sporters hoeven niet meer te werken, maar kunnen hun hele dag in delen naar het reddend zwemmen." Maar over een ongelijke strijd wil ze verder niet meer spreken. „Als ik ten nisster was geworden, had ik ook een ander leven gehad. Maar ik heb voor reddend zwemmen gekozen, omdat die sport me heel veel plezier gaf." Nog een keer heeft ze veel opzij gezet voor een goede prestatie op een groot toernooi. Het is het EK geworden dat van vrijdag tot zondag duurt. „Door die vele trainingsuren in Vlissingen en Eindhoven staat het sociale leven vaker onder druk. Daar moet je eens mee te stoppen en niet als je over je top heen bent. Het lijkt me vreselijk als kleine meisjes mij voorbij zwemmen. Dit wordt waarschijnlijk mijn laatste EK." DEN BOSCH - De veilingorganisatie Greenery International verwacht in 1999 een daling van de omzet van 5 procent. Dat is het gevolg van het besluit van een kleine 800 telers om hun groenten en fruit niet meer af te zetten via de Greenery. Tot nu toe hebben 758 leden van de coöperatie VTN (VoedingsTuin- bouw Nederland), de enige aandeelhouder van de Greenery, hun lidmaatschap opgezegd. Ongeveer de helft doet dat om dat ze met hun bedrijf stoppen, de rest is ontevreden over de Greenery en denkt via een ander afzetkanaal meer geld te ver dienen. In Zeeland kiest een toenemend aantal fruittelers voor afzet van hun producten via Fruitmasters BV. ANP MIDDELBURG - Voor de rechtbank in Middelburg dient vandaag, donderdag, de verdere behandeling van de drugs zaak Sail tegen zes verdachten. Bij het hasjtransport van vier duizend kilo zijn ook twee Zeeuwen uit Nieuw- en Sint Joos- land en Zierikzee betrokken. In een monumentale loods van de 54-jarige Zierikzeëenaar is september vorig jaar de helft van de buit, met een straatwaarde van veertien miljoen gul den, teruggevonden. De resterende tweeduizend kilo werd in Helievoetsluis onderschept. Het dossier Sail werd al in maart behandeld, maar de zaak werd voor nader onderzoek terug verwezen naar de rechter-commissaris. Voor de Sail-zaak venvacht de rechtbank twee zittingsdagen nodig te.hebben. VEERE - De vier plaatselijke WV's in de kustgemeente Veere mogen fuseren. Dinsdag hebben de ledenvergaderingen van Westkapelle en Veere/Vrouwenpolder ingestemd met het fu- sievoorstel. Hiermee is de weg vrij voor de nieuwe Kust VW Walcheren. Woensdag 1 juli is de fusie een feit. Dan wordt het nieuwe bestuur geïnstalleerd. De kans dat dan ook al de nieu we directeur wordt voorgesteld is echter gering. De sollicita tieprocedure is nog in volle gang. Het is de bedoeling dat vanaf 1 januari 1999 ook de strandex- ploitatie wordt ondergebracht bij een nieuwe organisatie. Het beheer van de stranden in de kustgemeente gebeurt nu nog op de 'oude' manier. Dat wil zeggen dat in enkele plaatsen een aparte stichting actief is en in plaatsen als Westkapelle en Zoutelande de WV's de strandexploitatie verzorgen. VROUWENPOLDER - Een 18-jarige automobilist uit Vrou wenpolder heeft dinsdagmiddag omstreeks half zes zijn wa gen total loss gereden op de Koningin Emma weg in zijn woon plaats. De man verloor de macht over het stuur en botste tegen bomen en struiken langs de weg. Zelf liep hij kneuzingen op. MIDDELBURG - De politie heeft woensdagnacht om kwart voor vijf op de Langerieleweg in Middelburg een 18-jarige man uit die plaats aangehouden. De man werd bij het open breken van een garagedeur op heterdaad betrapt door een be woner. De politie heeft de Middelburger ingesloten op ver denking van poging tot inbraak. KOUDEKERKE - Een 17-jarige bromfietsster uit Arnemui den is woensdagochtend gewond geraakt bij een botsing met een andere bromfietsster. Het slachtoffer is met been- en arm- letsel naar het ziekenhuis gebracht. De botsing vond plaats op het fietspad van de Koudekerkseweg in Koudekerke. De aan rijding ontstond doordat een 18-jarige Westkappelse onvol doende rechts hield. door Ab van derSluis MIDDELBURG - De familie naam Midavaine klinkt niet erg Zeeuws. Toch staan er al zeven Midavaines in het telefoonboek van Middelburg. J. H. Midavai ne uit Veere achterhaalde de herkomst van de familie in zijn onlangs verschenen boekwerkje 'De familie Midavaine', een ver volg op eerdere publicaties over het geslacht. De Midavaines waren hugeno ten, die vanwege hun protes tantse geloofsovertuiging Frankrijk aan het begin van de achttiende eeuw verlieten om in Nederland een nieuwe toekomst op te bouwen. Veel konden de vluchtelingen niet meenemen. Veerenaar Midavaine moest om zijn gegevens te achterhalen naar Leiden. Bij de brand in mei 1940 werden vrijwel alle gege vens van de Waalse kerk ver woest. Toch wist hij te achterha len dat de eerste Midavaine al in 1709 trouwde in de Waalse kerk te Leiden met de eveneens uit Frankrijk afkomstige Marie de la Rivière. Een jaar later ver huisden ze al naar Middelburg, waar hun zeven kinderen ge doopt werden. Midavaine ver moedt dat zijn voorvaderen niet onbemiddeld uit Frankrijk wa ren gevlucht, omdat zij in korte tijd veel bezittingen wisten te vergaren, waaronder kapitale hofstedes als Zandvoort aan de Seisweg bij Middelburg en de boerderij Konijnenburg in Kle- verskerke. Midavaine besteedt in het twee entwintig pagina's tellende boekjes gedetailleerd aandacht aan de huwelijken, geboortes en overlijdens van zijn familie. Om die voor niet-Midavaines wat taaie kost op te fleuren, be schrijft hij een aantal anekdo tes, zoals het geheim van een dienstbode die een betrekking had bij de familie Reynierse- Midavaine. Zij werd door de rechter in 1868 schuldig ver klaard aan 'doodslag, onwillig veroorzaakt door achteloosheid en verzuim van voorzorg'. Wat wil het geval Dina Mida vaine vond bij een ton achter het wc-hokje een babylijkje. Het bleek dat de dienstbode had verzwegen dat ze zwanger was. Omdat ze dacht dat haar kind dood was geboren, had ze het begraven. De Midavaines zelf stonden in de vorige eeuw af en toe ook voor de rechter. De vergrijpen waren klein. Ze varieerden van vloeken, dronkenschap, bedrei ging tot bedelarij. Eén familie lid was vaste klant bij de recht bank. Tussen 1896 en 1912 zat hij welgeteld 35 maal in de bak, meestal wegens openbare dron kenschap. Het boekje is uitgegeven in eigen be heer, lcosl vijftien gulden en is uit sluitend te koop bij de schrijver aan de Warwijcksestraat in Veere. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Emergis, de in stelling voor geestelijke ge zondheidszorg, heeft gisteren de bewoners aan de Landing straat in Vlissingen verrast met een bos bloemen. Ook kregen ze een informatiefolder over de manier waarop Reilof versla vingszorg van Emergis te werk gaat. In geval van overlast of als er vragen zijn, weten de Vlissin- gers wie ze kunnen benaderen. Deze geste komt voort uit de on rust die in de buurt was ont staan, nadat er maandagmid dag brand in een woonhuis aan de Landingstraat was uitgebro ken. Door de brand werd de be nedenverdieping vernield. Het pand wordt voor begeleid wo nen gebruikt, om mensen voor te bereiden op een nieuw zelfstan dig bestaan. De laatste bewoner had uit psychische nood zelf brand gesticht, verklaarde hij. De omwonenden spraken maandag hun ongerustheid uit over de bewoning van het pand in het laatste half jaar. Zij ver baasden zich over de geringe be geleiding van de kant van Emer gis en zij vonden het niet van goed nabuurschap getuigen dat zij niet op de hoogte waren dat het een pand voor begeleid wo nen was. Een medewerker van Emergis zei gisteren te hopen dat het bij deze ene nare erva ring blijft. De buurtbewoners waardeerden het gebaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 19