Plaatselijk i milieubeleid rammelt Koningshof even veilig om te spelen Meisje gewond na val vijf meter van kademuur Vlissingse Vissershaven Griezelig echte rampoefening Middelburger slaat alarm over toestand vieze waterbodems Kindersongfestival ZMF kraakt programma's Minder kernafval door hoger verrijkt uranium in centrale Borssele zeeuwse almanak Rollenspel PZC zeeland donderdag 11 juni 1998 door Richard Hoving GOES - Het milieubeleid van de veertien gemeenten waar in maart van dit jaar gemeente raadsverkiezingen zijn gehou den is ver onder de maat. In sommige gemeenten lijkt de aandacht voor het milieu zelfs terug bij af te zijn. Dat conclu deert de Zeeuwse Milieufedera tie (ZMF) na het doornemen van de beleidsprogramma's van de nieuwe colleges van burgemees ter en wethouders. De Zeeuwse Milieufederatie omschrijft de beleidsvoorne mens en actiepunten van de ver schillende colleges van burge meester en wethouders in het tijdschrift Wantij als 'erg alge meen'. „Verdergaande concrete acties worden sporadisch ge noemd." Het enige milieuthema waaraan alle gemeenten volgens de ZMF aandacht schenken is afval. „Maar dan gaat het vaak alleen over de financiering." Bij de grote gemeenten en een aantal kleinere komt ook duurzaam bouwen en het stimuleren van het fietsverkeer regelmatig naar voren." De gemeenten Goes. Vlissingen enTerneuzen scoren het beste in het onderzoek van het ZMF. De milieuminnende organisatie prijst de gemeente Goes vanwe ge haar voornemen om de Grote Markt autoluw te maken. Vlis singen heeft veel aandacht voor de fietser en het openbaar ver voer in het collegeprogramma. Terneuzen gaat alternatieve energie en het besparen van drinkwater stimuleren. De ge meente Noord-Beveland kan zich eveneens voorstaan op een redelijk milieubeleid, aldus de ZMF. Minder positief is de ZMF over de gemeenten Reimerswaal, Sas van Gent en Hontenisse. „Rei merswaal laat meer een tech- nisch-fiscaal stuk zien dan een concreet actieprogramma." De twee gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen krijgen het verwijt dat ze met hun nieuwe beleids voornemens niet verder zouden komen dan het niveau van tien jaar geleden. Subsidie Eind jaren tachtig was afval vaak het enige milieuthema in collegeprogramma's. In een po ging om een gemeentelijk mi lieubeleid van de grond te krijgen heeft het Rijk destijds verschillende subsidieregelin gen in het leven geroepen. De re gelingen, die tot doel hadden een milieubeleid te ontwikkelen op de terreinen van bouwen, wonen, groenvoorziening en verkeer, hepen begin dit jaar af. Voor de ZMF zijn de gevolgen duidelijk. „Blijkbaar is het ver dwijnen van een geldstroom re den om natuur en milieu geen volwaardige plaats in het colle geprogramma te geven. Voor verkeersveiligheid is wel subsi die beschikbaar, dus dat is wel een belangrijk aandachtspunt." De programma's van de ge meenten Middelburg, Schou- wen-Duiveland en Veere zijn niet door de ZMF beoordeeld. In deze gemeenten werden afgelo pen maart vanwege de recente herindelingen geen verkiezin gen gehouden. Fietsjes, skelters, een voetbal en echte stelten: er werd eindelijk volop op straat gespeeld in de Koudekerkse wijk. foto Ruben Oreel door Maurits Sep KOUDEKERKE - Eigenlijk wilden ze dit jaar niet meer meedoen aan de Straatspeeldag. Al sinds de wijk Ko ningshof in Koudekerke klaar is, vijf jaar nu, proberen de bewoners een speelveld te krijgen voor hun kinderen en nog steeds is dat er niet. „We worden van het kastje naar de muur gestuurd. De gemeente ver wijst naar de projectontwikkelaar, en die verwijst naar de gemeente. Maar ja", ver zucht Monica de Voogd, „je doet dit voor de kinderen en dus geef je niet op." De Koningshof is een kinderrijke buurt. Bovendien hebben veel huishoudens er een tweede auto. De eerste staat op de op rit, de tweede voor het huis, langs de straat. De straten, waar dertig kilometer per uur mag worden gereden, zijn smal. „Er blijft dus weinig ruimte over voor de kinderen om te spelen. Bovendien moet je al snel op straat lopen omdat er overal au to's staan. Dat is gevaarlijk omdat hier te hard wordt gereden", legde De Voogd uit. „Ook door de bewoners inderdaad", geeft zij ruiterlijk toe. Woensdag kon de jeugd ongestoord fiet sen, voetballen, tennissen en andere spel letjes doen op het Binnenhof en de Dom- melrode. De straten waren afgezet met hekken, de auto's verbannen naar omlig gende straten. R. van der Meer, raadslid voor AO V/Unie 55 en nestor van de Veer- se gemeenteraad, opende de Straatspeel dag in Koudekerke. Trapveldje Op een step ging hij een kijkje nemen bij een braakliggend perceel aan de rand van de wijk. De bewoners willen daar graag een trapveldje voor hun kinderen. Van dei- Meer beloofde dit schriftelijk onder de aandacht van het college van B en W te brengen. Hij voorzag weinig problemen bij de aanleg van het veldje, mits de pro jectontwikkelaar van wie de grond is, meewerkt. „De kosten hoeven in ieder ge val geen probleem te zijn", stelde Van der Meer. „Met een duizend gulden ben je al een heel eind." Een andere klacht van de bewoners van de Koningshof is dat de oversteek voor fiet sers van de wijk, over de enorm drukke Beatrixlaan, naar de Brouwerijstraat, heel onoverzichtelijk is en daardoor ge- vaarlijk voor kinderen. Hoe dat probleem kan worden opgelost, wisten de bewoners niet. Misschien moeten de ouders zelf gaan helpen, als een soort verkeersbrigadiers", stelde Van der Meer voor. Sorgdrager bij debat over geweld op straat MIDDELBURG - Minister W. Sorgdrager van Justitie woont woensdag 17 juni het debat 'Ge weld op Straat' bij dat wordt ge houden in theatercafé Schut tershof in Middelburg. De bij eenkomst begint om 19.30 uur en is georganiseerd door de ge meente Middelburg in samen werking met de ministeries van Binnenlandse Zaken, Justitie, Onderwijs, Cultuur en Weten schappen, Volksgezondheid, Welzijn en Sport, Sociale Zaken en Werkgelegenheid. In alle hoofdsteden wordt een soortgelijk debat gehouden. Aanleiding voor de debatten is de nota 'Geweld op Straat' die het kabinet in februari dit jaar presenteerde. De gespreksbij eenkomsten in de Nederlandse hoofdsteden zijn een uitvloeisel van die nota. Daarin kwam het kabinet met een aantal maatre gelen. Eén daarvan is om in samen werking met allerlei organisa ties lokale bijeenkomsten te houden om ideeën en kennissen uit te wisselen. Verder zullen er voorlichtingscampagnes ko men over het thema geweld, waarbij het uitgaans- of straat geweld centraal staan. Het ac cent zal komen te liggen op voorlichting voor jongeren en ouders. Het is de bedoeling dat het pu bliek deelneemt aan de discus sie. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij de gemeente Middelburg. door Mieke van der Jagt WEMELDINGE - Een rampoefening aan boord van de tweemastklipper De Avon tuur leek gisteravond griezelig echt. Niet in de laatste plaats dank zij de medewer king van dertig Lotusslachtoffers. Die maakten zogenaamd als passagiers een plezierreisje met het zeilschip. Op het schip, dat voor anker lag in het Brabantse Vaarwater, waren een ontploffing en een brand nagebootst, waarbij op een nabij gelegen ponton, zogenaamd beladen met gevaarlijke stoffen, van alles echt brand de. De slachtoffers speelden zeer overtuigend shock-toestanden, brandwonden, bot breuken, doodsangst en totale verwar ring. Het was aan de waterpolitie, de brandweer, het Rode Kruis en mensen van Rijkswaterstaat om hulp te verlenen en de brand te blussen. De slachtoffers werden opgevangen en verzorgd in Wemeldinge. foto Dirk-Jan Gjeltema Advertentie Aanvulling dienstregeling. Meer informatie, behorend bij Spoorboekje en NS Reisplanner, vindt u in de speciale folder. Met extra treinen, vroegere treinen, latere treinen en treinen die stoppen op meer stations. Haal de folder bij een NS-loket door Edith Ramakers VLISSINGEN - Een zestienja rig meisje uit Vlissingen heeft gisteravond even na acht uur een val van vijf meter gemaakt, toen ze over het muurtje rond de Vissershaven in haar woon plaats struikelde. Zij heeft daarbij vermoedelijk een been gebroken. De rand van de haven stond op dat moment droog, omdat het laag water was. Het meisje kwam zodoende op de modder- achtige ondergrond terecht. De doktoren wilden gister avond geen mededelingen doen over de precieze aard van de verwondingen, maar gevreesd wordt dat het slachtoffer ten minste een been heeft gebroken. Op een van de hangplekken van de Vlissingse jeugd, het Arse naalplein bij de Carrousel aan de Vissershaven, groepen vaker jongeren samen. Ook gister avond was een groepje aanwe zig. Een ooggetuige vertelde dat het meisje met haar vriendin en vriend aan het stoeien was. Zij daagden elkaar uit en liepen over het randje, tot het misging. Vanaf de steile wand kon nie mand afdalen. Een van de jon geren rende naar het sluizen- complex, om via de loopplanken van de jachthaven naar het meisje te zwemmen. Na ongeveer tien minuten kwa men de brandweer en ambulan ce. Zij volgden dezelfde weg als de jongen. Aan het eind van de looppi anken legden ze een groot vlot met brancard in het water om zo het meisje te bereiken. door Harmen van der Werf GOES - Is paling, gevangen in de Herengracht in Middelburg, nog gezond genoeg om te eten, of niet? Met die vraag klopte de Middelburger J. Moekotte gis teren aan bij het waterschap Zeeuwse Eilanden. Hij bezorg de dijkgraaf W. A Gosselaareen in de Herengracht gevangen pa ling, voor onderzoek op zware metalen. Gosselaar nam de korte, dunne paling in ontvangst, maar zegde geen onderzoek toe. „Onder zoek van één paling heeft weinig zin. Je weet ook niet hoe lang die paling in de Herengracht was. De gracht staat tenslotte direct in verbinding met het Kanaal door Walcheren." Moekotte, redacteur van het blad Wantij van de Zeeuwse Mi lieufederatie, onderkende dat ook, maar wees er tegelijkertijd op dat in de Herengracht de nor men voor zware metalen (koper, lood en zink) gigantisch worden overschreden. Zo zit er op som mige plaatsen meer dan 6.000 milligram koper in één kilo grond, terwijl de norm om in te grijpen op 190 milligram ligt. Leerlooierijen In de vorm van een beeldspraak kenschetste hij de situatie als volgt: „Daar staat een pand in brand." L. Willemse, mede werkster waterbodem en water kwaliteit van het waterschap, reageerde in dezelfde trant: „Dan staat het pand al eeuwen in brand. Het is bekend dat daar nog vervuiling zit van leerlooie rijen uit de middeleeuwen." Op de vraag of het eten van vis uit de Herengracht gevaarlijkis, kon Willemse geen antwoord geven. „Die vervuilingsnormen geven vooral aan wat slecht is voor diertjes in de waterbodem, voor de ecologie. Dat zegt nog niet of het ook slecht is voor mensen om paling uit die gracht te eten." Het waterschap Zeeuwse Eilan den neemt de problemen met vervuilde waterbodems wel se rieus, aldus Gosselaar, maar het saneren is gigantisch duur. „Wij beginnen dit najaar met de ge meente Goes en rijkssubsidie met het saneren van de Oostvest in Goes. Dat is een miljoenen project." Een bijkomende handicap is dat Zeeland niet over een provinci aal slibdepot beschikt. De Koegorspolder bij Terneuzen is daarvoor aangewezen, maar dat laat zeker tot 2002 op zich wachten. Dus krijgt het zwaar vervuilde slib uit de Goese Oost- vest buiten de provincie een plekje, wat de saneringskosten opdrijft. Verder sluit Willemse niet uit dat het gebrek aan een plaats om het verontreinigde slib te laten in de toekomst tot vertraging van projecten zal lei den. Top vijf Wantij-redacteur Moekotte heeft een aantal toekomstige sa neringsprojecten in een top vijf samengevat. Nummer één staat de Herengracht in Middelburg. Een kwelsloot langs het Kanaal door Walcheren tussen Middel burg en Veere staat met stip op de tweede plaats, gevolgd dooi de Otheense kreek bij Terneu zen. Een vijver bij Oudelande is goed voor de vierde plaats en de Goese vesten staan op nummer vijf. Aan de Goese Oostvest zal dus worden gewerkt. Wanneer de andere locaties van de lijst aan de beurt komen, kon dijkgraaf Gosselaar niet zeggen. De lan delijke Unie van Waterschap pen heeft bij de kabinetsforma teurs een verzoek ingediend om de komende tien jaar vijfhon derd milj oen gulden voor water bodem-sanering uit te trekken. De waterschappen zijn bereid daar drie- tot vierhonderd mil joen gulden bij te leggen. Gemeente Goes houdt discussie over veiligheid rond splijtstof GOES - Op initiatief van de ge meente Goes wordt maandag 22 juni in de Prins van Oranje in Goes een openbare discussie ge houden over transport, opslag en opwerking van splijtstof. De leden van de commissie Al gemene Zaken hebben aange drongen op een openbare dis cussie met als doel te peilen hoe inwoners van Goes tegen de problematiek aankijken. Met name de veiligheidsaspecten van transport, opslag en opwer king van splijtstoffen komen tij - dens de discussie aan bod. Rapport Directe aanleiding voor de sa menkomst is het rapport van het Energieonderzoek Centrum Nederland (ECN), dat inmid dels ook in de Tweede Kamer is besproken. Om een basis voor de discussie te leggen zijn drie sprekers met uiteenlopende standpunten uit genodigd. Directeur ir. J. den Boer van de Elektriciteits-Produktiemaat- schappij Zuid-Nederland, me desamensteller van het ECN- rapport dr. R.J.M. Konings en J. Rodenburg van Greenpeace verzorgen inleidingen. Inwoners van Goes en maat schappelijke groeperingen zijn welkom. De bijeenkomst begint om 19.30 door Ben Jansen BORSSELE - Door gebruik van hoger verrijkt uranium ontstaat in de kerncentrale Borssele minder radioactief afval en plu tonium. Voor het eerst vervangt de ex ploitant van de centrale, de Elektriciteits Productiemaat schappij Zuid-Nederland (EPZ), een deel van de splijt stofstaven in de reactorkern door staven die 3,8 procent Ura nium 235 bevatten. Tot nu toe was het verrijkingspercentage van de splijtstof 3. De nieuwe elementen kunnen langer in de reactor blijven, waardoor per saldo minder af val ontstaat. Ook levert het splijtingsproces van hoger ver rijkt uranium minder plutoni um op. De kerncentrale gaat vandaag voor drie weken uit bedrijf voor de jaarlijkse splijtstof wisseling. Van de 121 spli j tstofstaven in de reactorkern worden er 40 ver vangen. De gebruikte elemen ten worden geplaatst in het op slagbassin van de centrale om af te koelen. Na ongeveer een jaar zijn ze geschikt voor transport naar de opwerkingsfabriek van Cogema in Frankrijk. Tijdens de stop worden ook on derhoudswerken, periodieke inspecties en tests gedaan. Een van die tests is een beproeving van de stalen veiligheidsomhul ling van de centrale. Verder moeten enkele laatste onderde len van het project Modificaties worden uitgevoerd. Met dat project heeft EPZ het afgelopen jaar de veiligheid van de centra le verbeterd. De verwachting is dat de kern centrale begin juli weer stroom levert. Tijdens de stop nemen de andere Nederlandse centrales de elektriciteitsproductie zoals gebruikelijk over. doorAbvanderSluis MIDDELBURG - Vijftien kinderen uit Zeeland nemen zaterdag 20 juni deel aan de finale van het Vara Kindersongfestival. Het spekta kel vindt vanaf 16.00 uurplaats op de Markt in Middelburg. Presentator is Henk Westbroek. De jury bestaat onder meer uit Hanne Depoorter, de winnares van vorig jaar, en staat onder leiding van Majel Lustenhouwer van Kinderen voor Kinderen. De beste deelnemer gaat door naar de landelijke finale op 25 oktober in Hoo- geveen. Het Kindersongfestival gaat zijn zesde seizoen in. Kinderen die ge boren zijn tussen 1985 en 1989 werden tijdens de voorronden in de gelegenheid gesteld te laten horen hoe goed zij de liedjes uit de be kende Kinderen voor Kinderen-repertoire kunnen zingen. De deelnemers worden begeleid door een orkestband. De Vara maakt opnamen tijdens de landelijke finale. Beelden daarvan zijn in november te zien. Het songfestival staat overigens los van het tv- programma Kinderen voor Kinderen. De hulpverleners moesten gebruik maken van een vlot om het slachtoffer met een brancard te vervoeren. foto Ruben Oreel Dat Vlissingse collie-baasje liep die dag aanmerkelijk minder soepel te wandelen met zijn hond dan anders. De anders zo energieke tred waarmee hij, weer of geen weer, onveranderlijk welge moed zijn hond langs het grasveld bij de watergang voert, toonde ditmaal rond uit kreupel. Wat er aan scheelde, infor meerde een collie-bazinne tje, eveneens al jaren vaste bewandelaarster van dehon- denuitlaatrouie. „M'n rug", kreunde hij, voor zichtig opzij blikkend. „De hele avond wasgoed staan strijken. Maar jij loopt ook niet bepaald te huppelen." „Ook m'n rug", knikte zij. „De hele dag in de tuin staan spitten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 17