Inspraak landinrichting welkom Hertenkamp op bunkerkamp PZC PZC Op weg voor de eerste vijf kilometer Gemeenten willen alleen windmolens in Hoofdplaatpolder zeeland 17 Commissie wil bewoners als streekdeskundigen horen Axel geeft geld voor kachel streekmuseum OMZI<E9t Prijs scholieren voor Franse taal Winkeldievegge met gaspistool Dure GSM gestolen Afspraken duurzaam bouwen Drankrijders van de weg gehaald SP-telefoonlijn huursubsidie Bedrijven werken samen met toeristische sector dinsdag 9 juni 1998 door Marcel Modde HOEK - De uitbreiding van de containerterminal in de Braak- haven van Dow Benelux zal niet zonder gevolgen blijven voor de uiteindelijke uitwerking van het landinrichtingsplan Hoek. De landinrichtingscommissie wijst in dat verband op de be doeling van het chemiebedrijf om tevens de opslagcapaciteit voor containers met honderd duizend eenheden te vergroten. Gedacht wordt daarbij aan een locatie noordelijk van de Sa- voyaardsweg in de Braakman polder, midden in het plange bied. In directe zin hoeft de commis sie geen rekening te houden met de plannen van Dow. Een uit breiding van de terminal valt buiten het gebied. Een grotere opslagcapaciteit zal evenwel gepaard gaan met nieuwe ver keersstromen, zo is de verwach ting. En deze ontwikkelingen kunnen wel degelijk van in vloed zijn op het landinrich- tingsgebied, stelt de commissie in het inspraakverslag op het voorontwerpplan. Om niet voor verrassingen komen te staan, zal met Dow en het havenschap Zeeland Seaports afstemming van ideeën en plannen plaats vinden. Verkeer De verkeersafwikkeling in het gebied bezorgt de commissie nog de nodige hoofdbrekens. De vakorganisatie Transport en Logistiek heeft bezwaar aange tekend tegen het voornemen om de Braakman- en Savoyaards- IJZENDIJKE Midzomerconcert - De stichting Hervormd Kerkgebouw IJzen- dijke houdt zaterdag 20 juni in de Nederlands Hei-vormde Kerk in IJzendijke een midzomercon cert. De Engelsman David Eynon, bekend door diverse opera's in Europa, treedt op als zanger en dirigent. Samen met het groot rooms-katholiek gemengd koor IJzendijke brengt hij werken van Verdi, Fauré, Schubert en Mendelsohn ten gehore. Ook klinken er zaterdag enkele Eu ropese volksliederen. Het con cert begint om 20.00 uur. AXEL - De centrale verwar mingsinstallatie van het Streekmuseum in Axel is sterk verouderd en hoognodig aan vervanging toe. Ook de geiser en de koelkast kunnen wat het college van bur gemeester en wethouders be treft worden bijgezet. Ze zijn bereid voor de vernieuwing van deze apparaten een bedrag van dertienduizend gulden uit te trekken. Het college van B en W wil ook gehoor geven aan de roep van de plaatselijke gymvereniging Voorwaarts om nieuwe spullen. De gymnastiekbruggen en een aantal kleine matten voldoen niet meer aan de veiligheidsei sen. Daarnaast heeft de club een springplank met veren nodig om de landelijke oefenstof op enig niveau te kunnen blijven uitvoeren. B en W willen Voor waarts 10.000 gulden beschik baar stellen. Beide kredietvoorstellen wor den donderdag 11 juni bespro ken in de commissie financiën. De openbare vergadering in het stadhuis begint om 19.30 uur. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AKTERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti M. Modde J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl weg autoluw te maken. ,,Zo wordt het transportonderne mingen vrijwel onmogelijk ge maakt hun beroep naar behoren uit te oefenen," De commissie verdedigt de plannen in haar antwoord door te wijzen op de aanleg van het tracé rond de Westerscheldetunnel en de aan sluiting op de H. H. Dowweg. Daax*mee ontstaat een route die weliswaar in afstand langer is dan het huidige traject, 'maar qua tijd en milieu-effecten de nodige voordelen oplevert'. De commissie meent evenwel dat de problematiek van het sluip- verkeer rond Hoek nader onder zocht dient te worden en zal bin nen dat kader ook de bezwaren van de transporteurs meewe gen. Bos De commissie is vooralsnog niet van plan speciale maatregelen te nemen voor het archeologi sche gebied rond het gehucht Willemskerke. Het gaat om een terrein waar restanten van het in 1583 definitief vei-di-onken dorp zijn gevonden. De bedoe ling is alles is de bodem te laten zitten en zo te béwaren voor het nageslacht, luidt de i-eactie. Mocht het uitvoeren van wer- ken in verband met de herin richting op die locatie noodza kelijk zijn, dan zal dat gebeui'en in goed overleg met de Rijks dienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek. Verschillende belanghebben den hebben kanttekeningen ge plaatst tegen de aanleg van 25 hectare bos. De een noemt dat te weinig, omdat de provincie in het Streekplan mimte laat voor 150 hectare, anderen vragen zich juist weer af of een nieuw bos zo vlakbij de Braakman wel echt nodig is. Ook wordt er in dat verband aangedrongen op een beter wildbeheer, gezien de schade die nu al wordt toege bracht aan de landbouwgewas sen in de omgeving van de na tuurgebieden. Het plangebied rond Hoek om vat zo'n drieduizend hectare. De intentie is het uiteindelijke uitvoeringsplan in nauw over- leg met de 'streekdeskundigen' (bewoners uit het gebied) vast te stellen. Op 12,15 en 22 juni en 8 juli worden er in het Dorpshuis nieuwe overlegronden gehou den. Het streven is eind dit jaar het concept-plan te publiceren. De start van de wandelvierdaagse in Terneuzen. -.ik' - r foto Charles Strijd doorEdy de Witte TERNEUZEN - Wandelaars kunnen hun liefhebberij deze week in Zeeuws-Vlaan deren weer volop uitoefenen. Gisteravond begon in vier plaatsen de wandelvier- De organiserende vereniging Bram de Meijer boekte een massale opkomst in Terneuzen; vanaf sporthal 't Zwaantje gingen 1300 deelnemers op weg voor een tocht van vijf kilometer. Daarnaast waag den zevenhonderd mensen zich aan de route van tien kilometer. Het evenement krijgt donderdag een feestelijke afslui ting met medewerking van diverse mu ziekgezelschappen. In Sint Jansteen schreven zich ruim tweehonderd deelne mers in; ook hier koos het gros, honderd vijftig wandelaars, voor de vijf kilometer. De lopers worden de komende dagen door bosrijk gebied gevoerd. Bij de intocht donderdagavond speelt de Rattenband. Feest Bij de Roselaer in Sas van Gent verzamel den zich gisteravond 170 deelnemers; honderd voor de vijf kilometer, veertig voor de tien kilometer en dertig voor de vijftien kilometer. Het grensdorp Nieuw-Namenhad duide lijk nog te kampen met de naweeën van de de festiviteiten rond het vijftigjarig be staan van het spoil- en feestcomité. Dat jubileum werd afgelopen weekeinde ge vierd met onder meer een zeskamp. Voor de avondviei-daagse schreven zich alleen 52 deelnemers in voor een afstand van vijf kilometer. De organisatoren hebben in Nieuw-Namen een rustdag gepland; de wandelaars worden vrijdag bij de intocht muzikaal begeleid door fanfare De Schel- dezonen. Vandaag begint in Hoek ook een wandel vierdaagse. Belangstellenden om 18.30 uur veilrekken vanaf De Hoekse Waard in de Langestraat. doorConny van Gremberghe Het Hertenkamp in Groede, een pleisterplaats voor toeristen en streekbewoners, viert zaterdag 11 juli het halve eeuwfeest. Op gepaste wijze, dus met heel veel muziek, wordt die dag stilgestaan bij het feit dat 50 jaar terug op de fysieke restanten van een zwarte periode uit de geschiedenis, een recrea tieve voorziening werd geschapen waarin sindsdien mens en dier elkaar hebben getroffen. Toevallig schreef de Vlissingse ama teur-historicus Ben Muller enkele we ken voor het jubileum een boekje over het Stützpunkt Groede, het onderdeel van de Duitse Atlantikwal, dat na de ooi'log werd omgebouwd tot herten kamp. Muller gaat in zijn uitgave uit voerig in op de bouw, inrichting en het leven in het artilleriesteunpunt Groede tussen 1942 en het najaar van 1944. De vele specifiek militair-technische za ken over de bouw van de bunkers, de wapenuitrusting en de organisatie structuur van de vestingbewoners, de Duitse militairen dus, mag voor de ge- interesseerden in krijgsgeschiedenis aardig lijken, voor de doorsneelezer is die informatiebrei - vaak doorspekt met Duitse termen - minder interes sant. Dat is wel het tweede deel van het boek je waarin Muller breed ingaat op de om bouw van het bunkerdorp tot herten kamp. Volgens de Vlissingse auteur koesterde het gemeentebestuur van het toenmalige zelfstandige Groede reeds in 1945 het plan om het dorp te ven-ij ken met een hertenwei. Dat plan was gelanceerd door de plaatselijke VW en ovei'genomen door de lokale bestuur ders, die hun voorziening wilden on derbrengen op een weiland langs de weg Gi-oede-Nieuwvliet. De dieren zouden bij slecht weer gestald kunnen worden in een nabijgelegen schuur, zo dat voor weinig geld - de gemeente ont beerde in die dagen simpelweg geld - Groede toch iets van waarde zou kun nen krijgen. De Rijksdienst voor Land- bouwherstel kreeg lucht van het plan en oppei'de toen het idee om het herten kamp te plaatsen bij de restanten van het Groedese bunkerdorp, dat er kort na de oorlog verwilderd bij lag. De sloop van het bunkercomplex - ge raamd op drie ton - werd door de rijks dienst te kostelijk geacht, waardoor de bouw van een hertenkamp op de restan ten een aardig - en goedkoper - alterna tief leek. Ombouw De overige rijksinstanties, zoals het mi nisterie van Oorlog, gingen uiteindelijk akkoord met de herinrichtingsvoor- stellen, op voorwaarde dat de grote bunkers werden dichtgemetseld en het complex goed in kaax-t werd gebracht. In het najaar van 1947 wilde men in Groede beginnen met de ombouw van het complex, maar er bleken geen ar beiders voorhanden om het karwei te klaren. De jaarlijkse bietencampagne ging voor. Pas in 1948 kon met de wer ken worden begonnen. De betonbaan die de Duitsers hadden aangelegd werd gesloopt en gebruikt voor de aanleg van ï'otspartijen in het park, enorme hoe veelheden puin werden uit het middel ste gedeelte van het parkteiTein ge haald, omdat er anders geen gras op zou groeien. Tevens werden er 14.500 hees ters en 40 bomen aangeplant. Op zater dag 12 juni was het hertenkamp klaar en verrichtte burgemeester Everaars van Groede de officiële opening. Veel dieren liepen er toen in het park niet rond. De eerste drie herten - een schen king van het Hof - arriveerden in sep tember. In de maanden daaropvolgend werden er dieren aangevoerd uit Steen- wijk, Bergen op Zoom en Maastricht. Muller beschrijft in het laatste deel van zijn werkje de ruilhandel in de naoor logse jaren - veel dierenkampen kamp ten met een tekort aan dieren -, die niet altijd even vlekkeloos verliep. Een ruil tussen Groede en vereniging Dieren park in Maastricht liep op een nazie uit tussen de twee partners omdat de een de ander ervan beschuldigde een met huidschurft besmet hert te hebben wil len uitruilen. De burgemeester van Groede stelde in een brief dat het Groe dese hert gezond het dorp verlaten had en waarschijnlijk in de veewagen een besmetting had opgelopen. Een brief wisseling bracht geen uitkomst. Uitein- delijkmoest in 1952 een deurwaarder er aan te pas komen om het voor Groede bestemde ruilobject - een hertenkalf - toch naar Zeeuws-Vlaanderen te krij gen. Dat lukte en het dier loopt nog steeds in het hertenkamp rond. Overigens is dat hert niet de enige bewoner. Het dieren- bestand is de voorbije jaren fors uitge breid. Naast herten \inden er ezels, ganzen, dwerggeiten, struisvogels, hangbuikzwijntjes, pauwen en andere vogels onderdak. Het beheer van het hertenkamp stelde de gemeente Oostburg in de jaren ne- Het Hertenkamp in Groede met de resten van het oude bunkerkamp. Op de voorgrond het boekje van Ben Muller over het ter rein. foto Charles Strijd gen tig jaren voor problemen. De onder houdskosten voor de voorziening waren hoog opgelopen en ook was het ontbreken van een dierenverzorger een tekortkoming. Reden voor de gemeente om aan een snelle privatisering te den ken, hoewel de bewoners van Groede daar niet op zaten te wachten. Uitein delijk diende de Zorginstelling Be schermd Wonen (onderdeel van de stichting Emergis) zich aan, die het plan had opgevat om het park te laten onderhouden door bewoners van de in stelling in de vorm van een arbeidsre habilitatieproject. Zo geschiedde en kon de voorziening gered worden. Mo menteel wordt er zelfs gedacht aan uit breiding, nieuwe speelvoorzieningen en samenwerkingsverbanden met an dere stichtingen en bedrijven. Het her tenkamp trekt jaarlijks zo'n 8000 tot 10.000 bezoekers. Stützpunkt Groede, van artillerieopstelling in de Atlantikwall lol hertenkamp van B. Muller uit Vltssingen is een uitgave in eigen beheer en werd gedrukt bij Krips in Meppel. Het boekje is verkrijgbaar in de boekhandel enkost 12,50gulden. ISBN90-804294-1-4 VLISSINGEN - Negen leerlingen van Zeeuwse middelbare scholen hebben maandag een prijs gekregen voor hun motiva tie en inzet voor en hun kennis van de Franse taal. J. M. Robin, directeur van Total Raffinaderij Nederland NV in Vlissingen, reikte de prijs (een oorkonde, een cd-walkman en een Frans talige cd) uit. De leerlingen zijn gekozen door de schoollei ding. De onderscheiden leerlingen zijn: Johanneke Bezemer (Calvijn College in Goes), Josine Voet (CSW in Vlissingen), Estelle Philippa (Nehalennia in Middelburg), Anita van Grootveld (Buys Ballotcollege in Goes), Idde Lijnse (Sint Wil- librordcollege in Goes), Lian de Hullu (Het Goese Lyceum), Ester Soplantila (DAS in Vlissingen), Sietske Wijnberg (Scheldemond in Vlissingen) en Gisèle Lampe (CSW in Mid delburg). TERNEUZEN - Een 51-jarige vrouw uit de Duitse plaats Noervenich liep zondagmiddag door een winkeldiefstal in Terneuzen lelijk tegen de lamp. De vrouw was betrapt op het wegnemen van make-up ter waarde van zo'n zestig gulden. In de kofferbak van haar auto trof de politie bovendien een gas pistool aan. Ze wordt gedagvaard voor de rechtbank. HULST - Uit een bestelauto die stond geparkeerd op het 's Gravenhofplein in Hulst is een GSM-telefoon ter waarde van 1500 gulden gestolen. De 41-jarige eigenaar uit De Klinge (B) ontdekte de diefstal zondagavond. De dader had de schuif deur van de wagen opengebroken. VLISSINGEN - De aangepaste afspraken tussen provincie, gemeenten, projectontwikkelaars en aannemers over milieu vriendelijk ontwerpen en bouwen zijn opgenomen in de bro chure 'Duurzaam Bouwen in Zeeland hoe en waarom'. De voorlichtingsbrochure volgt op de evaluatie van het conve nant duurzaam bouwen eerder dit jaar. Hieruit kwam naar voren dat het convenant onvoldoende bekend, te vrijblijvend en te lastig was om in de praktijk mee te werken. De voorlich tingsbrochure moet hier verandering in brengen. Vanaf eind juni kan de brochure afgehaald worden op het gemeentehuis van Axel, Borsele, Goes, Hulst, Kapelle, Middelburg, Schou- wen-Duiveland, Tholen en Vlissingen. TERNEUZEN - De politie heeft maandagochtend in de Lan ge Heerenstraat in Schoondijkeeen 28-jarige inwoner van die plaats van de weg geplukt. De man bleek onder invloed van alcohol te verkeren en was niet in het bezit van een geldig rij bewijs. Hij kreeg een dagvaarding voor de rechtbank mee Haarhuis. Eerder haaldedepolitie in deTerneuzenseMauves traat een 32-jarige automobilist naar de kant. De man bleek dermate beschonken dat hem een rijverbod van tien uur werd opgelegd. Ook hij mag zich verantwoorden voorde rechter. VLISSINGEN - De Socialistische Partij zet van 15 tot en met 19 juni een speciale telefoonlijn open voor vragen over huur subsidie. Aanleiding voor het instellen van de lijn is het feit dat niet alle mensen die recht hebben op deze overheidsbij drage het geld aanvragen. Dit leidt volgens de SP tot onnodi ge armoede. Vorig jaar leidde de instelling van de lijn tot de aanvraag van ruim 3,5 miljoen gulden extra aan huursubsi dies. De huursubsidielijn is bereikbaar op nummer 0900- 2025270, tussen 14.00 en 20.00 uur, tegen lokaal tarief. door Pascalle Cappetti OOSTBURG - Individuele boe ren die graag een windturbine op hun land plaatsen, als extra bron van inkomsten, hoeven er niet op te rekenen dat zij daar voor toestemming krijgen. De gemeenten Oostburg en Sluis-Aardenburg willen van wege de aantasting van het landschap geen solitaire turbi nes her en der in de streek. Ook clusters windmolens hebben niet' hun voorkeur. Als er al een groot windmolenpark moet ko men, dan is voor de gemeenten de Hoofdplaatpolder de enige locatie die daarvoor in aanmer king komt. De beide colleges maakten dit maandag duidelijk aan gedepu teerde J. van Zwieten van de provincie. In het streekplan Zeeland is de locatie tussen Nummer Eén en de Hogeweg- dijk aangewezen als gebied waar mogelijk een groot wind turbinepark gehuisvest kan worden. Volgens de gemeenten kan dit alleen onder stricte voorwaarden. Voor al te veel turbines voelen zij niets en de aanwezige bewoners van de wo ningen in dit gebied mogen geen hinder van de roterende wieken ondervinden. Van Zwieten beloofde de ver antwoordelijk wethouders pla nologie dat hij, ondanks de in spanningsverplichting die de provincie naar het rijk heeft om windenergie te stimuleren, naar de wensen van de gemeenten zou luisteren. Hij zou de reactie van de gemeenten in een brief aan het ministerie meenemen. Wethouder C. Bolijn-Hertzber- ger van Oostburg en wethouder G. van Daele van Sluis-Aarden burg hebben dan ook een goed gevoel aan het gesprek overge houden. Structuurvisie Van Daele vernacht dat de ge meenten begin volgend jaar de structuurvisie klaar hebben waarin het standpunt van de ge meenten zijn vastgelegd. Deze regio-visie biedt de gemeenten een houvast om aanvragen voor windmolens te kunnen afwij zen. Op dit moment worden ver zoeken nog aangehouden in af wachting van deze visie. door Marcel Modde TERNEUZEN - Deskundigen uit de toeristische sector, het be drijfsleven en de bankwereld hebben zich verenigd in de Re gionale AanPak Zeeuws- Vlaanderen (RAP). Doel van RAP is te komen tot een integra le en duurzame benadering van de ontwikkeling van de grensre gio. Daarbij gaat de aandacht voor al uit naar de sector toerisme en recreatie, die steeds belangrij ker wordt voor Zeeuws-Vlaan deren. Het streven is tevens stil te staan bij overlappende zaken zoals milieu en mobiliteit. Symposium De RAP houdt op woensdag 24 juni een eerste symposium in Hotel Au Port in Philippine. Sprekers zijn onder meer Bou- we Taverne van Rabobank Ne derland, hoofdredacteur Joop Jansen van het maandblad Re creatie Toerisme en bijzonder hoogleraar aan de faculteit Be drijfskunde van de Erasmus Universiteit prof. dr. Frank Go. Hij is tevens directeur van het Cenrum voor Toerisme Manage ment in Rotterdam. Het sympo sium (aanvang 15.00 uur) is bedoeld voor iedereen met be langstelling voor of belangen in de toeristisch-recreatieve sec tor. De discussie wordt geleid door bedrijfspsycholoog en te levisie-programmamaker Ed win Rutten. Innovatie Als centraal thema is gekozen voor de stelling Plattelandsver nieuwing vereist samenhang, kwaliteit en samenwerking. Binnen dat kader zal het panel onder meer ingaan op de nood zakelijke innovatie bij kwalita tieve en kwantitatieve uitbrei ding. Wanneer ondernemers hun ideeën op dat vlak indivi dueel uitvoeren, maken ze wei nig kans. „Samenwerking om negatieve bijwerkingen tegen te gaan, overaanbod te voorkomen en financiënngsvormen te rea liseren, is hierbij het sleutelbe grip", aldus de RAP.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 45