PZC zeeland Vissers willen geld van België Muziekconcours scouts in Middelburg PZC Van Zeeland kun je prima eten Kinderopvang sluit deuren op actiedag in Middelburg Uitdiepen Westerschelde schaadt kraamkamerfunctie Vijf gewonden door ongeval i bij Cadzand Jongen (16) zwaargewond bij aanrijding Asbestdeeltjes komen vrij bij schuurbrand in Baarland TÏ Jongen in Goes overvallen MER-studie overlast lesvluchten Belgisch jacht in de problemen Exhibitionist krijgt bekeuring Oostburg in finale schoolschaken Vandalisme in gloednieuw pand Thoolse gewond bij botsing zeeuwse almanak Winst maandag 8 juni 1998 door Wout Bareman TERNE UZEN - De visserij maakt zich ernstig zorgen over de gevolgen van de uitdieping van de Westerschelde en de bouw van de Westerscheldetun- nel. ,.Tot nu toe hebben we de in druk dat de baggeraars reke- CADZAND - Bij een ongeval in dichte mist zijn zaterdagmo- regn in Cadzand vijf inzittenden van een auto gewond geraakt. Een 25-jarige autobestuurder reed volgens de politie met hoge snelheid over de Tienhonderds- emiddenweg en zag door de mist te laat dat hij de T-splitsing met de Zwarte Polderweg naderde. De auto kwam via een schrikhek in de sloot terecht. Alle vijf in zittenden zijn naar het zieken huis gebracht. De bestuurder kon na onderzoek weer naar huis. Hij is bekeurd voor het rij den onder invloed. WOLPHAARTSDIJK - Een 16- jarige Goesenaar is zaterdag middag zeer ernstig gewond ge raakt toen hij bij Kwistenburg in Wolphaartsdijk van zijn fiets viel en werd aangereden door een tegemoetkomende auto. De jongen reed met een groep zeeverkenners twee-aan-twee van Wolphaartsdijk naar Goes. Toen een bestuurder van een au to in de tegenoversgestelde richting wilde passeren viel de jongen plotseling met zijn fiets op de weg. Een helikopter heeft de zwaar gewonde jongen naar het Dijk- zichtziekenhuis in Rotterdam gebracht. Voor de overige betrokkenen bij het ongeluk, onder wie de twin tig zeeverkenners, is het Buro Slachtofferhulp ingeschakeld. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. deJongh E. Soesman te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis R. Thannhauser(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl ning houden met de visserij, maar al dat gebagger en al die slibstort blijft natuurlijk een crime", meent secretaris Hans van Geesbergen van de Zeeuwse vissersorganisatie Zevibel. De vissers willen door Vlaanderen gecompenseerd worden voor de schade die de werken aanrich ten aan de visstand. De Westerscheldevissers lopen al geruime tijd te hoop tegen de praktijken van. de baggeraars. Hun woordvoerder, Freddy de Röoy uit Temeuzen: „We heb ben Rijkswaterstaat vooraf ge adviseerd over geschikte stort- locaties voor het dumpen van baggerzand uit de vaargeul. Maar die baggeraars houden zich absoluut niet aan de af spraken. Ze baggeren op.be paalde plaatsen in ondiep water en daarna wordt het ook nog eens teruggestort in ondiep wa ter. Dat droogbaggeren is de pest voor het visbroed. Visstand Volgens De Rooy heeft het bag- gerwerk niet alleen verstrek kende gevolgen voor de visstand op de Westerschelde, maar ook voor die ver daarbuiten, in het zuidelijke deel van de Noordzee. „Want als die kraamkamer- functie van de Westerschelde eenmaal is aangetast, heeft dat natuurlijk ook enorme gevolgen voor de visserij buitengaats." De visserijvereniging Ons Be lang in Breskens vindt dat De Rooy gelijk heeft. De vissers on dervinden niet alleen groot na deel van de baggerwerken, maar straks ook van de stort van specie, die vrijkomt bij het bo ren van de Westerscheldetun- nel. Jacques de Bliek van Ons Belang: „We hebben, omdat het om een kwestie gaat die de be langen van ons gebied overstij gen, de kwestie aangekaart bij Zevibel. Maar ook de landelijke federatie dient zich hiermee be zig te houden. Het probleem is dat door al dat baggerwerk en die stort paaiplaatsen verloren gaan. De schade is moeilijk te kwantificeren. Daar zou je ei genlijk een bioloog voor in de arm moeten nemen." Zevibel is dat met hem eens. De Zeeuwse visserij-organisatie sloeg al eerder een slag naar de mogelijke economische schade en kwam toen met veel natte vingerwerk uit op 700.000 gul den. De aantasting van de kraamkamerfunctie heeft veel meer gevolgen, meent Zevibel. Secretaris Van Geesbergen: „De Westerschelde heeft inderdaad een uiterst belangrijke functie als kraamkamer. Ik kan me wel voorstellen dat vissers die hele maal afhankelijk zijn van dat water, zoals Freddy de Rooy, zich daarover zorgen maken. We zitten wel in de klankbordgroep voor de Westerschelde, maar die werken kunnen we nu eenmaal niet tegenhouden. De visserij sector heeft in dat overleg een algemeen voorbehoud gemaakt en - vrij vertaald - houdt dat in dat wij ons bezinnen op schade claims." Van Geesbergen vindt dat internationale projecten, zoals de uitdieping, niet over de rug van een relatief kleine groep - de vissers - mogen worden uit gevoerd. „Compensatie? Ja na tuurlijk. In verhouding met de werkelijke kosten van dit soort projecten praat je dan toch over een beperkte kostenpost?! Neem die uitdieping van de Westerschelde. België trekt 44 miljoen gulden uit voor natuur- herstel, voor compensatie. Ne derland doet daar nogeens 22 miljoen bij. Over compensatie aan de visserij is tot nu toe niet gepraat. Dat moet veranderen." Belgische vlag De Rooy: „Ik vis tegenwoordig onder Belgische vlag. En ik heb begrepen dat 'Brussel' al een potje heeft gevormd voor com pensatie. Daar hebben ze hun zaakjes dus kennelijk beter voor elkaar." BAARLAND - Bij een brand in een schuur in Baarland is zon dagmiddag asbest vrijgekomen. De brand ontstond omstreeks kwart over vier achter een wo ning aan de Herverkavelings- weg. De omgeving rond de woning is afgezet en de politie verwacht dat het opruimen van de asbest deeltjes nog geruime tijd in be slag zal nemen. In de schuur waren geen mensen of dieren aanwezig toen het vuur uitbrak. De bewoners wa ren op dat moment niet thuis. Zowel schuin- als een deel van de woning werd door de brand zwaar beschadigd. De getroffen bewoners zijn gis teren ondergebracht bij hun fa milie. Het vuur lokte veel publiek naai de Herverkavelingsweg. De politie Oosterscheldebekken stelt in samenwerking met de technische recherche te Middel burg een onderzoek in naar de oorzaak van de brand in Baar land. doorMieke van der Jagt HEINKENSZAND - Als Zeeland plot seling geisoleerd zou raken, er zou niets meer in- of uit kunnen, dan zouden we nog niet omkomen van de honger. Ster ker nog, we zouden er prima van eten. Zeeuws brood, Zeeuws bier, wijn, jam, chutney, schapen- en geitenkaas, Zeeuwse mosterd, blanke witlof en vlees van scharrelbeesten, zaterdag werd het allemaal gepresenteerd bij de Zeeuwse Schaapskudde in Heinkens- zand. In het informatiecentrum en bij de schaapskooi lieten ondernemers zien, proeven en proberen wat ze allemaal met grondstoffen uit de Zeeuwse bo dem kunnen doen. Behalve de streekeigen voedingsmid delen, waren er natuurlijk ook de klom penmaker, de rietvlechter en enkele kunstenaars. Een fietstocht, die behalve de streekei gen productenmarkt ook de braderie in 's Gravenpolder aandeed, eindigde voor sommigen door het streekeigen onweer in een kletsnat pak maar voor de deelnemers was er een potje jam als aandenken: streekeigen jam van zwarte bessen, natuurlijk. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Scouts hou den zich niet alleen bezig met 'traditionele' activiteiten, zoals kamperen, kanoën, spoorzoe ken, ze maken ook nog muziek. Zaterdag traden in Middelburg tien scoutingsbands op tijdens het Landelijk Band Concours. Sommige bands bestaan uit le den, die naast hun gewone scou- tingactiviteiten, met elkaar muziek maken. Andere bands hebben het samen muziek ma ken tot hun voornaamste bezig heid gemaakt. Ieder jaar wordt onder auspi ciën van de Landelijk Band commissie een landelijk con cours gehouden. In Nederland zijn tweeëntwintig bands actief op verschillende niveaus. Een aantal van hen heeft een zeer GOES - Een 17-jarige inwoner van Kamperland is in de nacht van zaterdag op zondag beroofd in Goes. De jongen liep om streeks half vier op de Singel- straat, ter hoogte van de Zuster straat, toen hij een klap kreeg van iemand die achter hem liep. Hij viel, waarna zijn belager hem zijn portemonnee en hals kettingen afnam. De dader vluchtte maar kwam nog geen minuut later terug, nu in gezelschap van een andere man. De jongen uit Kamperland moest onder dwang zijn horloge afgeven. De politie, die vermoedt dat de overvaller deel uitmaakt van een groepje jongeren, is op zoek naar getuigen van de beroving. hoog niveau. Dat blijkt onder meer uit deelname aan het be kende internationale muziek evenement in Kerkrade. In '97 behaalden zij daar goede resul taten. Hoewel in Zeeland geen scoutingsband actief is, werd de organisatie van het Landelijk Band Concours toch aan Mid delburg toegekend. Het concours begon enigszin met vertraging, omdat de korp sen die uit alle delen van het land naar Zeeland kwamen last hadden van mist en regen on derweg. Bij de presentatie op de Middelburgse Markt was veel publiek aanwezig. De deelne mers werden welkom geheten door loco-burgemeester J. C. van Dijk-Sturm, de voorzitter van de Regio Scouting Zeeland en de voorzitter van de Lande lijk Band Commissie. Na een de- filé langs het bordes werd er ge marcheerd naar het sportpark Nadorst. De organisatie stond op dat mo ment voor een moeilijke keuze, 's Ochtends was er nog sprake van prachtig weer, maar omdat de weersvooruitzichten slecht waren werd besloten het con cours in de sporthal aan de Nas- saulaan te houden. Dat bleek geen slechte keuze. De toe schouwers konden daar zitting nemen op de tribune om de di verse bands te zien en te horen. Het concours leverde een kleu rig spektakel op, omdat alle deelnemers gekleed waren in een scoutinguniform. Iedere band gaf daar een eigen invul ling aan. Sommige korpsen droegen het 'vroegere' padvin dersuniform, dat bestaat uit hoed, korte broek en kousen. Aan het einde presenteerden al le bands zich tegelijk in de sporthal. Bij de Stichting Ar duin kregen de ongeveer zeven honderd deelnemers en organi satoren een maaltijd. Daar vond ook de prijsuitreiking plaats. UITSLAG: Jeugddivisie, mars. stilstaand en marcherend: 1. Jeugddrumband Scouting Den Haag. Derde divisie, mars. stil staand en marcherend: Ravo- Scoutingband Vlaardingen (sectie D. 3e prijs, 67 punten). Graaf Otto Band Lochem (sectie E, 2e prijs, 71,5 punten). Baden Powell Band Spijkenisse (sectie D, 2eprijs, 72 punten), Scouting Drumband Den Haag (sectie D. 2e prijs, 75,5 punten). Derde di visie, mars, uitsluitend marche rend: Scoutingband Minerva Den Helder (sectie B, 2e prijs, 72,5 punten). Tweede divisie, mars, stilstaand en marcherend: Arnhem Band (sectie A 2e prijs. 72 punten). Eerste divisie, mars. uitsluitend marcherend: Alme lose Padvinders Band (sectie B, 3e prijs, 65 punten). Eredivisie: mars, stilstaand en marcherend: Jeroen Bosch Verkennersband (sectie B. Ie prijs, 82,5 punten), ARNEMUIDEN - De bewonersvereniging D'Oranjeplaete in Arnemuiden wil dat Gedeputeerde Staten de milieu-effecten onderzoeken van de uitbreiding van Zeeland Airport. Zoals bekend wil Rotterdam Zestienhoven een deel van de kleine luchtvaart verplaatsen naar het Zeeuwse vliegveld. Het aan tal lesvluchten zal daardoor fors toenemen. De bewonersvereniging noemt een nulieu-effect-rapportage (MER) noodzakelijk, omdat de les- en circuitvluchten voor namelijk bestaan uit starts en landingen. Die kunnen veel ge luidsoverlast geven. Het verzoekschrift aan GS is mede inge diend namens camping De Witte Raaf en de stichting Suzan, die strijdt tegen uitbreiding van het vliegveld. BRESKENS - De reddingsboten Rien Verloop en Johanna Louisa van het KNRM-station Vlissingen moesten zondag middag in actie komen om een Belgisch jacht te helpen, dat op de rede van Vlissingen in de problemen was geraakt. De Cha Cha Chat had onderweg van Goes naar Blankenberge te kam pen gekregen met motorpeeh. De reddingsdienst wist het jacht en de twee opvarenden veilig binnen te brengen in de ha ven van Breskens. MIDDELBURG - Tegen een 24-jarige man uit Oost-Souburg is zaterdagmiddag om kwart over drie proces-verbaal opge maakt, omdat hij zijn geslachtsdeel toonde aan een vrouw die op de Zuidsingel in Middelburg wandelde. De man zat in zijn auto. Aan de hand van het kenteken, kon de politie hem ach terhalen. SPIJKENISSE - De Sint Bavo basisschool uit Oostburg is za terdag in Spijkenisse doorgedrongen tot de finale van de lan delijke schoolschaakwedstrijden. Het team van vier spelers in de leeftijd van elf en twaalf jaar moet het volgende week in de Zuid-Hollandse plaats opnemen tegen vij f andere landelij ke finalisten. Het Zwin College uit Oostburg kwam in de cate gorie voortgezet onderwijs net een half bordpuntje tekort voor het bereiken van een finaleplaats. Beide Oostburgse scholen waren nog de enige Zeeuwse vertegenwoordigers in de nationale strijd. GOES - Het pas geopende kantorencentrum De Tol aan de 's Gravenpolderseweg in Goes werd in de nacht van vrijdag op zaterdag het doelwit van vandalen. Zij richtten voor 750 gul den schade aan door het vernielen van bloembakken en het kapot slaan van lampen. De politie stelt een onderzoek in en verzoekt eventuele getuigen zich te melden. STAVENISSE - Een 22-jarige Thoolse is zaterdag bij Stave- nisse lichtgewond geraakt toen zij met haar hoofd tegen de voorruit klapte van de auto waarin zij als passagier meereed. Zij zat naast een 23-jarige Stavenisser, bestuurder van de vierde auto in een rijtje van vijf. De eerste auto stopte om in de berm te gaan staan, de tweede sloeg linksaf en de derde, een taxi, stopte tijdig. De vierde echter klapte bovenop de taxi, waardoor de Thoolse gewond raakte, de vijfde auto kon ook op tijd remmen. De taxi en de auto van de man uit Stavenisse, moesten door een berger uit Steenbergen worden wegge haald. nfflnsn S3 van onze regioredactie MIDDELBURG - Kinderdag verblijven en peuterspeelzalen houden morgen, dinsdag, mas saal de deuren gesloten. In Zeeland doet de Stichting Kinderopvang Middelburg mee aan de staking, die onderdeel is van de landelijke actiedag in de welzijnssector voor betere ar beidsvoorwaarden, waaronder een flinke loonsverhoging. Ook veel buurthuizen, asielzoekers centra, crisisopvang en centra voor dak- en thuislozen blijven dicht. De vakbonden AbvaKabo (FNV) en CFO (CNV) kunnen het met de werkgevers (VOG) niet eens worden over een nieu we eenjarige CAO. Vooral wat de lonen betreft liggen de stand punten nog mijlenver uit elkaar. Ook het plan van de VOG om met minder leidsters grotere groepen kinderen op te vangen vinden de bonden onverant woord. De actievoerders houden mor gen een stakingsdag in Utrecht. Volgens AbvaKabo is de actie bereidheid in het welzijnswerk zeer groot, vooral bij de kinder dagverblijven. Meer dan 5000 mensen hebben zich aangemeld voor de speciale bus en trein die de bond heeft geregeld. Het is voor het eerst in de ge schiedenis dat het personeel van de kinderdagverblijven staakt. Landelijk moeten zeker tien duizend werkende ouders daar om een vrije dag opnemen of an dere opvang voor hun kroost zoeken.. Al 400 van de in totaal 2200 kinderdagverblijven heb ben bij de bond gemeld dat ze gesloten blijven. „Maar dat worden er veel meer", zegt Die ten stellig. Niet-leden staken in veel gevallen mee. Want als er een paar collega's niet komen, moet de tent dicht. Anders zijn er te weinig leidsters voor te grote groepen. De Belangenvereniging van Ou ders in de Kinderopvang (BOink) heeft begrip voor de staking. „De salarissen in de kinderopvang zijn echt heel laag", zegt coördinator Thecla de Vent. „Ook ouders willen dat de lonen omhoog gaan. Als leid sters naar behoren worden be taald, zijn ze beter gemotiveerd en dat is goed voor de kinderen en de ouders", zegt ze. De Vent vindt dat de vakbonden de staking goed hebben georga niseerd. ..Hij is ruim van tevoren aangekondigd dus hebben de meeste ouders zich kunnen voorbereiden." BOink heeft de directies van kinderdagverblij ven geadviseerd zelf naar crea tieve oplossingen te zoeken. „Veel organisaties stellen hun ruimtes ter beschikking, zonder personeel weliswaar. Dan kun nen ouders onderling afspreken wie daar de boel opvangt." GPD foto Lex de Meester Arnhem Band (sectie D, leprijs, 85 punten). Bij' de showwedT strijd behaalde de Jeugddrum band Scouting Den Haag een 2e prijs met 75,6 punten. In de tweede divisie won de Almelose Padvinders Band een 2e prijs met 71 punten. De Nico Salzherrprijs, een prijs voor de band die het afgelopen jaar de meeste vooruitgang heeft geboekt, werd uitgereikt aan de Graaf Otto Band uit Lo chem voor hun progressie van 9,5 punt. De laatste maanden konden PZC-lezers droogzwemmen op de beurs. Met een denk beeldig startkapitaal konden de deelnemers van het Beurs spel fictief het schip ingaan of virtueel de zilvervloot bin nenhalen. Dat laatste lukte K. Donze uit Temeuzen het best. Bij hem bleef de teller aan het einde van het spel op 680.000 imaginaire florijnen I staan. Helaas voor de heer Donze werd dit speelkapi- I taal niet in klinkende munt I omgezet. I Dat het slechts om monopo- I lygeld ging was niet iedereen I duidelijk, zo bleek uit de re- I acties die de winnaar de afge- I lopen dagen kreeg. De Ter- neuzenaar iverd uitbundig edoch ten onrechte gefelici teerd met zijn pas verworven kapitaal. Keer op keer moest hij uitleggen dat het gewon nen bedrag niet 'echt' was, dat het slechts een spelletje betrof. Het enige ivat hij aan het spel heeft overgehouden is - naast de' eer en misschien enige spijt dat hij niet met echt geld de beurs is opgegaan - een VVV-geschenkenbonter waarde van vijftig - dat wel - keiharde gulden. Rolls Roy- ce-dealers en makelaars in villa 's hoeven zich dus niet te melden. Dat geldt uiteraard ook voor beleggingsadvi seurs...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 7