Luchtbrug voor bezoekers WK ■■71 PZC GOED KOOP Duitse Spoorwegen beproeven wielen ICE-treinen nogmaals Groenen Duitsland matigen programma uit vrees voor kiezer Pakistan beschuldigt India van aanslag buitenland Franse treinmachinisten sluiten zich aan bij stakende piloten Protest Suriname mB CHIPS 99 Zwitsers voor gentechnologie Excuses voor bericht dood Hope Dehaene bereid tot derde termijn Smartengeld ongeval drankrijder Comedian Harmonists wint prijs Zorgen over dure potentiepil Burgemeester Teheran ontkent aantijgingen fraude en corruptie Afghanistan Tientallen slachtoffers bij opstand in Guinee-Bissau maandag 8 juni 1998 van onze redactie buitenland PARUS - Stakende piloten van Air France hebben de directie van de luchtvaartmaatschappij gisteravond laten weten bereid te zijn voetbalsupporters die naar de wereldkampioenschap pen willen en in het buitenland vastzitten te vervoeren. Woordvoerder Christian Paris van de pilotenvakbond SNPL zei voor de Franse televisie dat de piloten speciale vluchten willen organiseren waar alleen passagiers met een toegangs kaartje voor een wedstrijd wel kom zijn. Piloten die bij de SNPL zijn aangesloten zullen de vluchten gratis uitvoeren. De woordvoer- I der van Air France sprak van een 'positief gebaar' en zei dat de directie van de onderneming onmiddellijk contact met de SNPL zal opnemen. Eerder zei een zegsman van de bond dat de piloten vastbeslo ten zijn hun staking voort te zet ten, totdat de directie het plan schrapt om hun salarissen met 15 procent te verlagen. „Wij zul len tot het uiterste gaan", aldus SNPL-voorzitter Jean-Charles Corbet na afloop van een bui tengewone vergadering van cle centrale ondernemingsraad. Machinisten Gelijktijdig met het afwijzen van het directievoorstel door de piloten gaf een vakbond van treinmachinisten een stakings parool voor morgen. De vraag is nog hoeveel machinisten het PARAMARIBO - De gezamen lijke politieke oppositie en de vakbeweging in Suriname heb ben de bevolking opgeroepen morgen een protestmanifestatie te houden. De partijen willen dat de rege ring-Wij denbosch haar beleid ombuigt danwel nieuwe verkie zingen uitschrijft. De regering moet een einde maken aan haar beleid van 'verspilling, arro gantie en machtsmisbruik' stelt de oppositie. Zij wil ook dat er een einde komt aan het beleid dat voortdurende stijging van prijzen en verarming van het volk tot gevolg heeft. ANP werk zullen neerleggen. Een stakingsoproep van een vak bond van conducteurs werd af gelopen week maar matig ge volgd. Maar de vakbond van machinisten, de FGAAC, verte genwoordigt wel dertig procent van alle treinbestuurders. Alleen als het stakingsparool van de machinistenbond niet al gemeen wordt gevolgd, blijft de binnenlandse ellende te over- zien. Air France schrapte vorige week dertig tot veeitig procent van zijn binnenlandse vluchten. Supporters die zich binnen het land per vliegtuig wilden ver plaatsen, kunnen echter ge makkelijk de trein nemen. Het spoox-wegbedrijf SNCF is van plan om extra treinen in de zetten op bijvoorbeeld de lijn Parijs-Marseille, een traject dat veel Oranjefans zullen afleggen. Premier Jospin bagatelliseerde zatei'dag de gevolgen voor het WK voetbal van de luchtsta- king. „De Fransen hebben niet het vliegtuig nodig om naar het WK te gaan en de Europeanen ook niet", zei de socialist in zijn eerste commentaar op de sta king. British Airways heeft inmiddels de capaciteit op de lijn Londen- Parijs met dertig procent ver- groot door grotere vliegtuigen in te zetten. Maar niet in alle ge vallen zullen buitenlandse maatschappijen die beperkte landingsrechten hebben in Frankrijk aan de vraag kunnen voldoen. Publiek Anders dan bijvoorbeeld het stakende spooxwegpersoneel eind 1995 en de blokkerende vrachtwagenchauffeurs vorig jaar. ontberen de piloten de steun van het publiek. Blijkens een opiniepeiling, waarvan de uitslag gisteren door de krant Journal du Dimanche werd ge- publiceerd, staat slecht 38 pro cent van het volk achter de pilo ten. De vrachtwagenchauffeui'S hadden in november 1997 de steun van 79 procent. De i'eden daarvoor ligt in de me- ga-salarissen van de piloten, die aan het einde van hun loopbaan met een half miljoen gulden per jaar naar huis gaan. Dat is veel meer dan de piloten van bij voorbeeld KLM, British Air ways en Lufthansa. GPD/R- TR/AFP door Peter van Nuijsenburg BONN - Met het aannemen van een nieuw, 'verkort' verkie zingsprogramma hopen de Duitse Groenen dat ze de crisis die hen sinds maart teistert, hebben overwonnen. De mi lieupartij hield gisteren een spe ciaal ingelast verkiezingscon gres, dat de fouten van het in maart aangenomen programma moest corrigeren. De Groenen hadden toen in Maagdenburg voorgesteld om de benzineprijs binnen 10 jaar tot 5 mark per li- ter te verhogen. Daarnaast had- den ze zich uitgesproken tegen de verlenging van de deelname van Duitse eenheden aan de vi'e- desmacht in Bosnië. Met name de benzine-kwestie stortte de partij in een diepe cri sis. Het werd beschouwd als een J anti-autobesluit en dat staat in I het land van Sint Mercedes ge lijk aan politieke zelfmoord. De rekening kwam bij de deelstaat verkiezingen in Saksen-Anhalt I waai* de partij uit het paiiement verdween. De pai-tij leed opeens weer aan een oude, maar inmid dels als genezen gewaande Advertentie naturel, paprika of bolognese zak 200 gram van T59 m RUNDERGEHAKT p 500 gram j xo NUV NU APPELSIENTJEL^Ür literpak 185 Maximaal 3 trays per klant Aarbcdingen gödïg van ma. S juni t/m ra 13 juni 1993 ASP Services B V. lel 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS kwaal. Het conflict tussen rea listen (tegen het benzinebesluit) en fundamentalisten (voor) zoi-gde voor grote verdeeldheid. De partij zakte in de peilingen ver weg en de kans dat ze bij de Bondsdagverkiezingen van 27 september de kiesdrempel van 5 procent niet zou halen, werd zeer reëel. En de sociaal-demo cratische SPD, die aanvanke lijk na een overwinning van 27 september met de Gi'oenen wil de regei-en, nam direct op afstand. SPD-lijsttrekker Schroder trok openlijk de ge loofwaardigheid van de beoog de coalitiepartner in twijfel. De Groenen bleken gisteren van het Maagdenburger fiasco ge leerd te hebben. Eensgezind heid en harmonie waren troef. Het benzinebesluit blijft welis waar een 'lange-teimijndoel' maar verdween uit het nieuwe verkiezingsprogramma. En de Bundeswehr mag in Bosnië blij ven. De nadi-uk ligt nu versterkt op de bestrijding van de werk loosheid en de 'ecologisch-soci- ale vernieuwing' van Duitsland. De partij hoopt bovendien munt te slaan uit het recente schan daal rond de met te veel radioac tieve straling belaste transpox-- ten van kernafval. De Groenen willen dat een rood-groene i-e- gering in Bonn het uittreden uit het 'atoomtijdperk' boven aan de agenda plaatst. GPD BERN - De Zwitsers voelen er niets voor gentechnologie aan banden te leggen. Nadat giste ren de meeste stemmen bij een referendum waren geteld, bleek 65 procent van de kiezers het voorstel af te wijzen om genen- onderzoek bij dieren te verbie den als dit leidt tot veranderin gen van het erfelijk materiaal. Ongeveer 40 procent van de kiesgerechtigden bracht zijn stem uit. De Zwitsers konden zich giste- ren spreken over gentechnolo gie. Universiteiten, de voedings middelenindustrie en farma ceutische bedrijven als Novar- tis, Roche en Ares Serono hadden gezegd dat als een meer derheid zich achter het verbod zou schai-en, veel arbeidsplaat sen zouden verdwijnen en on- derzoekers zouden uitwijken naar het buitenland. DPA Een rechercheur onderzoekt de beschadigde trein op het station van Tandu Masti. foto AamirQureshi/EPA van onze redactie buitenland ISLAMABAD - Pakistan heeft India er van beschiddigd achter de aanslag te zit ten op een trein die gisteren aan 23 mensen het leven kostte. Meer dan dertig mensen liepen verwondingen op. Volgens Islama bad is de aanslag het werk van de Indiase geheime dienst en zou de aanslag te ma ken hebben met de recente kernproeven. India wees de Pakistaanse beschuldigin gen van de hand. Het ministerie van Bui tenlandse Zaken in New Delhi sprak van 'verzonnen' aantijgingen. De bom explodeerde in een oveivol rijtuig van de Khyber-posttrein die net vertrok ken was van het station van Khairpur om zijn rit van Zuid-Palcistan naar de noor delijke stad Peshawar voort te zetten. De Pakistaanse minister van Informatie, Mushahid Hussain, beschuldigde India van het opzetten van een terreurcampag- ne, na de recente kemproeven. Volgens hem beschikt Pakistan over bewijzen waaruit blijkt dat New Delhi achter de jongste aanslag zit en ook eerder terreur daden heeft gepleegd. „De bommen zijn een poging Pakistan te destabiliseren", zei Hussain. Donderdag ontplofte een bom in Lahoi-e en zaterdag ontploften drie bommen in Hyderabad. Vier mensen kwamen om het leven. De Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties is zaterdag unaniem akkoord gegaan met een resolutie waai'in van India en Pakistan wordt geëist dat ze geen kern proeven meer uitvoeren, hun kemwapen- progiamma's stopzetten en anti-kemwa- penakkoorden ondertekenen. Ook wordt de twee landen in de resolutie de status van officiële kernmacht onthouden. Kernproeven Zowel India als Pakistan wees de resolu tie van de hand. Het Indiase ministeide van Buitenlandse Zaken noemde het 'be lachelijk' dat de VN India 'op een dergelij ke manier' toespiaken. De Pakistaanse VN-ambassadeur Ahmad Kamal zei dat non-prolifeiatie niet meer aan de orde is in Zuid-Azië. India voerde vorige maand vijf kernproeven uit, waarop Pakistan reageerde met een serie eigen kernproe ven. ANP/RTR/AP van onze redactie buitenland ESCHEDE - De Duitse Spoorwegen zijn in het weekeinde begonnen met een speci ale controle van de wielen van de eerste generatie hogesnelheidstreinen. De maatschappij overweegt alle snelle trei nen met een elektronisch waarschu wingssysteemvoor de wielen uit te rusten. De stappen volgen op het ernstigste trein ongeluk in de geschiedenis van de Bonds republiek waarbij het onderzoek zich concentreert op de wielen van de veronge lukte Intercity Express (ICE). Een wiel- bi'euk geldt steeds meer als meest waai'- schijnlijke oorzaak van de ramp bij het Noord-Duitse plaatsje Eschede. Helft Zaterdag meldden de autoriteiten dat het aantal slachtoffers was gestegen tot 102, nadat reddingswerkers onveiwacht nog vier stoffelijke overschotten hadden ont dekt. Maar gisteren verlaagden zij hun schatting nadat onderzoek uitwees dat enkele van de gevonden lichaamsdelen hoi'en bij lijken die eerder uit de wrak stukken waren gehaald. De trieste balans staat nu op 97 of 98. Vijf personen bezwe ken in het ziekenhuis aan hun verwondin gen. Inmiddels is de helft van de deels ernstig venninkte slachtoffers geïdentifi ceerd. De Duitse Spoorwegen namen zaterdag alle treinen van hetzelfde type als de bij het ongeluk betrokken ICE uit dienst. In werkplaatsen test het bedrijf de toestand van de wielen met ultrasone golven. Me teen na het ongeluk vorige week woens dag waren de 59 overgebleven ICE's van de eerste generatie al aan een onderzoek onderworpen. „Veiligheid gaat voor alles", motiveerde minster Wissmann van Verkeer de maat regelen. De Deutsche Bahn AG gaat ervan uit dat over twee weken alle ICE's weer rijden. Door de inderhaast ingelaste con troles blijven aanzienlijke vertragingen onvermijdelijk, met name in het noord- zuidverkeer. Uit voorzorg maakte Deutsche Bahn za terdagavond in Beieren een einde aan de rit van de ICE Pi'inz Eugen van Wenen naar Hamburg, nadat er bonkende gelui den waren gehoord. De 700 passagiers moesten in bussen overstappen. Uit on derzoek bleek een defect aan de motor de reden voor het geratel. Oorzaak Wat de mogelijke oorzaak van de wiel- breuk van de ICE bij Eschede betreft, tast de speciale ondei-zoekscommissie nog in het duister. Een aanslag behoort tot de mogelijkheden. Het weekblad Focus meldt in de jongste uitgave de vondst van een ijzeren haak bij de verongelukte trein. Bij de plek van het ongeluk vormden inwoners van Eschede met houten pallets een kruis ter nagedachtenis aan de slachtoffers. Voor vrijdag is een officiële herdenkings bijeenkomst gepland. foto Fabian Matzerath/EPA Volgens de politie is de veiToeste klauw, waai-mee het bijvoorbeeld mogelijk is stroomdraden kapot te trekken, overblijf sel van een mislukte aanslag door tegen standers van kernafvaltranspoi-ten enige tijd geleden- In Eschede gingen de moeizame bergings- en opruimingswerkzaamheden verder Troepen groeven op de plek van het onge luk tot vier meter diep op zoek naar stoffe lijke overschotten. De Deutsche Bahn hoopt midden komende week minstens één spoor te kunnen vrijgeven voor het verkeer tussen Hannover en Hamburg. ANP WASHINGTON - De Amerikaanse parlementariër Bob Stump heeft zijn excuses aangeboden voor het feit dat hij vrij dag per abuis in het Huis van Afgevaardigden dé dood meldde van de Ameidkaanse acteur Bob Hope. De dochter van de 95-jai-ige Hope meldde al snel dat het be richt onjuist was. „Vader zit op dit moment thuis te ontbij ten", aldus Linda Hope vanuit het kantoor van haar vader in Burbank. Daar werd zij bestookt met condoléancetelefoon tjes. Stump kreeg tijdens de pai'lementszitting een belicht van de Internetsite van het persbui'eau Associated Press (AP) aange- ï'eikt. Dat verscheen daai'op volgens een multimedia-redac- trice van het Amerikaanse persbureau als gevolg van een technisch probleem. RTR/EFE LEUVEN - De Belgische px-emier Dehaene is bereid tot een derde ambtstermijn. Hij zei dat zaterdag in Leuven op het congx-es van zijn partij, de christen-democratische CVP. De aankondiging komt als een verrassing, omdat de premier in 1996 in een interview met de kx-ant De Standaard zei dat hij niet als px-emier in een nieuwe regering zou tenxgkei-en. Dehaene (57) is premier sinds maart 1992. Daax-voor was hij vice-premier en minister van Communicatie en Institutionele Hervox-mingen in het kabinet-Mai-tens. De pax-lementsverkie- zingen in België hebben in juni 1999 plaats. ANP SEATTLE - De eigenaar van een restaux-ant in Seattle, Ver enigde Staten, heeft nabestaanden van een verongelukte fietsster circa 250.000 gulden betaald. De vx-ouw was door een gast van het x-estaurant ovexr-eden die het etablissement had verlaten met twee maal zoveel alcohol in het bloed als wettelijk is toegestaan. Hij reed na het ongeval door maar werd later door de politie opgepakt en zit een ge vangenisstraf uit. Lokale media in de VS meldden zaterdag dat het een unieke niet-jiu-idische schikking betreft. DPA BERLIJN - Comedian Harmonists va n Joseph Vilsmaier heeft de Duitse filmprijs, de gouden filmband, gekregen. De film gaat over de tragische geschiedenis van een legendarische Duitse zanggroep in de jaren twintig en dertig die voor de helft uit joden bestond en door de nazi's werd verboden. Met een geldbedrag van een miljoen mark is de prijs te verge lijken met de Amerikaanse Oscar en de F ranse César. De Duit se minister van Binnenlandse Zaken, Manfred Kanthei-, reik te zateixlagayond de gouden filmband uit. De 82-jarige Ame rikaanse acteur Gregory Peck kx-eeg in Bei-lijn een ereprijs voor zijn gehele oeuvre. DPA/AFP BONN - De KBV, de vereniging van artsen die Duitse zieken fondspatiënten behandelen, maakt zich grote zorgen om de kosten als de potentiepil Viagra op recept beschikbaar komt. De vice-secretai-is-generaal van de KBV, Lothar Krimmel, schrijft in het nieuwste nummer van het KBV-blad dat 7,5 miljoen Duitse mannen erectiepi-oblemen hebben. Als elk van die mannen per week één potentiepil ter waarde van 20 mark (23 gulden) slikt, bedragen de jaarlijkse kosten 8,5 miljard gulden. 'Wordt de aanbeveling van Maarten Luther aangehouden - twee keer per week - dan lopen de kosten op tot 17 miljard gul den. Voor de financiering van dagelijkse seks zouden de ziek tekostenverzekeraars per jaar 59 miljard gulden moeten be talen. AFP van onze redactie buitenland TEHER AN - Onder strenge vei ligheidsmaatregelen is gisteren in Teheran het proces begonnen tegen de van fraude beschuldig de burgemeester van de stad, Gholamhossein Karbaschi. De politie had straten in de omge ving afgezet uit vrees voor de- monsti-aties. Kaï'baschi ging onmiddellijk in de aanval. Hij wees in een volge pakte rechtszaal alle aanklach ten van de hand en bestx-eed de bevoegdheid van de rechtbank om zich over de kwestie uit te spreken. „Ik wijs alle beschuldi gingen af. Het zijn allemaal leu gens", aldus de burgemeester De rechter ging niet in op de eis van de beschuldigde en ver daagde het px-oces tot morgen. Waarnemex-s zeggen dat de po ging van de advocaten van Kar- baschi om de competentie van de i-echter in twijfel te trekken duidelijk is bedoeld om het pro ces in de politieke sfeer te trek ken. „Karbaschi wil duidelijk maken dat een eventuele ver oordeling niets met coiTuptie te maken heeft, maar alleen met politiek." De 44-jarige hervormingsge zinde burgemeester staat te recht op beschuldiging van fraude en con-uptie. Hij is een van de voox-naamste politieke bondgenoten van de relatief ge matigde president Mohammed Khatami. Khatami won vorig jaar de verkiezingen met grote overmacht en aanvaardde in augustus zijn ambt. Kaï-baschi voerde openlijk campagne voor Khatami. Volgens zijn tegen- standei-s zou hij daarbij over heidsgeld hebben gebx-uikt. Het proces geldt als een poging van behoudende kringen om de hexvonningsgezinden te ondei-- mijnen. De rechterlijke macht in het land is een bolwei'k van de conservatieve geestelijkheid. AFP/ANP FAIZABAD - Overlevenden van de aai-dbeving in Afghanistan worden getroffen door ziektes. Zo is er shigella ofwel bacteriële dysenterie, die acute diarree- veroorzaakt. vastgesteld. Dat meldde de BBC zondag. Zonder behandeling is deze ziekte do delijk. ANP/RTR kei voor de MFDC, een opstan delingengroep die in het buur land Senegal actief is. De MFDC strijdt al bijna twintig jaar te gen de regering in Dakar. De president sprak van een 'wanhoopsactie' van de voox-- malige leider van het leger. Minister van Defensie Samba Larnine Mané verklaarde op de nationale x-adio dat regerings- trouwe tx-oepen de toestand on der controle hebben. Maar vol gens diplomaten vinden er nog steeds hevige gevechten plaats en zijn schietpartijen, waaron der met zware wapens, hoor baar. Volgens Lusa houden re bellen nog altijd een groot hotel omsingeld in een deel van de stad waar ook Ansoulmane Ma né woont. Bovendien zouden zij ook nog twee kazernes in han den hebben. Zaterdag benoemde de regering generaal Humbex-to Gomes tot opvolger van Ansoulmane Ma né. Volgens waarnemex-s is dit de aanleiding voor de militaire re volte. DPA/RTR van onze redactie buitenland LISSABON - Ondanks bewe ringen van de regering van Gui nee-Bissau dat zij gisteren een revolte van opstandige militai ren had onderdrukt, lijkt de strijd nog niet beslist. Volgens ooggetuigen hebben x-ebelleren- de eenheden nog altijd een deel van de hoofdstad van het Afri kaanse land in handen, zo meldt het Portugese persbureau Lusa. Tijdens de gevechten, die gister ochtend uitbraken, zou - een tiental militairen aan beide zij den om het leven zijn gekomen. Er zouden ook slachtoffers zijn onder de burgerbevolking. Pre sident Joao Bernardo Vieira be schuldigde voor de radio de voonnalige chefstaf van de stiïjdki'achten, Ansumane Ma né, ervan de aanstichter van de opstand te zijn. De regering zet te hem afgelopen januari uitzijn functie nadat de autoriteiten enkele officieren hadden opge pakt die beti'okken waren bij een omvangx-ijke wapensmok-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5