1 Strijd tegen Servië noodzakelijk z— L J 1 J PZC varia Een leek kon voelen dat het mis zou gaan CDA'ers trachten de schare iets te zeggen Tom Poes en de Grootdoener Toonder Studio's puzzel 15 16 24 27 soest t- -t- oever f --n-stal j apon-e-o a-l-o-n-s spoorloos -m-i-r-e oppasser receptJannvvanderLee Albanese separatist Adem Demaci is de Nelson Mandela van Kosovo het weer Weerlijn 0900- 501 50 44 Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de let-ters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar inge-vuld moet worden "sta" of "tal". Welke van die twee het moet worden, moetblijken uit de kruisende woorden.) HorizontaalsBoterton; 5. kinderbed; 7: ijl; 8. voorspoed; 9. onvriendelijk; 11 .rangtelwoord; 14. geslo ten; 16. lofdicht; 17. azijn; 18. edelgas; 19.wiel; 20. voertuig; 22. gevangenis; 25. deel v.e. bijenkorf; 27. kil; 29.plezier; 30. nors; 31. boeket. Verticaal:2. Geen uitgezonderd; 3. ooft; 4. stelling; 5. slingerplant; 6. derhalve; 8. herkauwer; 10. schoorsteenzwart; 12. niet slapend; 13. horizon; 15. ver-driet; 16. wapen; 19. voldoende gekookt; 21. advies; 22. eenjarig dier;23. insekt; 24. oxydatie; 26. brilslang; 28. verbond. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 17 19 20 21 23 25 29 30 31 Oplossing zaterdag Tomatensalade met Mozzarella en knoflook- en basilicumdressing (4 personen) Deze Italiaanse salade draagt de drie kleuren van de Italiaanse vlag: rood groen wit. Het lekkerst smaakt de salade met de Italiaanse langwerpige tomaten (plumtomatoes in het Engels, Roma-to- maten bij ons). Kunt u geen langwerpige tomaten krijgen, neem dan trostomaten. De Italiaanse naam van de salade is Sala de Caprese. Ingrediënten: 6 langwerpige tomaten of 8 trostomaten 2 bolletjes (a 125 g) mozzarella verse basilicumblaadjes 4 eetlepels olijfolie 4 theelepels witte wijnazijn 1 teen knoflook zout en peper. Bereiding: Was en droog de tomaten en snijd ze in plakken. Snijd de mozzarella in plakken. Leg plakjes tomaat en mozzarella afwis selend en dakpansgewijs op 4 bordjes. Scheur grote basilicumblaadjes in repen. Klop olie en azijn dooreen. Pel het knoflookteentje en pers het hier boven uit. Breng op smaak met peper en zout. Sprenkel de knoflookvinaigrette over de bordjes en bestrooi met de verse basili cum. MAANDAG 8 JUNI Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Stellendam Buiten Wemeldinge Philipsdam West DINSDAG 9 JUNI Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Stellendam Buiten Wemeldinge Philipsdam West Hoog water uur cm 01.49 192 02.09 219 03.08 257 01.50 138 03.15 138 02.20 123 03.25 158 03.15 149 uur cm 14.09 210 14.32 237 15.27 277 14.10 157 15.35 153 14.30 142 15.40 176 15.40 164 Hoog water uur cm 02.26 206 02.45 235 03.46 274 02.25 150 04.00 147 02.50 136 04.00 169 04.00 156 uur cm 14.46 220 15.06 248 16.06 289 14.40 165 16.15 159 15.10 149 16.20 182 16.20 168 Laag water uur cm uur cm 08.08 186 20.26 185 08.36 195 20.50 194 09.32 221 21.53 221 08.05 141 20.20 139 09.15 143 21.40 141 08.15 089 20.25 092 I 09.25 158 21.45 1561 09.15 152 21.45 150 Laag water uur cm uur cm 08.46 189 21.00 194 09.10 199 21.31 202 10.12 224 22.33 228 08.40 143 20.55 146 09.50 143 22.20 146 08.50 086 20.55 095 10.00 158 22.20 161 09.55 152 22.15 155 i- Lagedrukgebied H Hogedrukgebied zonnig lichte sneeuw matige sneeuw mist k k Koufront WanrJefronl richt bewolkt éStM. zware sneeuw lichte regen, matige regen onweer hagel Samengesteld front zwaarbewolkt zware regen Isobaar maandag 8 juni 1998 Een brandweerman in Gulpen tilt zaterdagavond de deksels op van het riool om het regenwater weg te kunnen laten lopen. foto Frits Widdershoven/GPD van onze redactie binnenland Frank Kroonenberg, meteoroloog bij het KNMI, blikte gisteren tamelijk te vreden terug op het noodweer van zater dag. „Er is natuurlijk schade, maar door onze waarschuwingen zijn grote ongeluk ken uitgebleven. Onze verwachtingen zijn uitgekomen: alleen de zware windstoten vielen uiteindelijk mee. Maar goed, je kunt het beter ietsje te zwaar aanzetten dan er te lichtvaardig mee omspringen." Het KNMI gaf zaterdagochtend om zeven uur en om twaalf uur al een 'voorwaar- schuwing'. „Die is bedoeld om het publiek op scherp te zetten. Daarmee proberen we te voorkomen dat mensen domme dingen gaan doen of zich overvallen voelen. In de loop van de middag was het zo vochtig en klef weer, dat zelfs een leek kon voelen dat het mis zou gaan." Vanaf dat moment heeft de telefoon in de Bilt niet meer stilgestaan. Zeker niet toen het KNMI om half drie een officiële waar schuwing voor noodweer uit liet gaan. „De media hebben het goed opgepikt. On ze media-meteoroloog Harry Bakker heeft in veel uitzendingen zijn verhaal kunnen doen." Overspoeld Ook hulpdiensten en overheidsinstellin gen werden door de waarschuwingen al vroeg attent gemaakt op het naderende noodweer. Het KNMI werd zaterdag be halve door regen ook overspoeld door te lefoontjes van allerlei instellingen en or ganisaties. Allemaal wilden ze weten of hun evenement nog kon doorgaan. Het ruige weer voldeed zaterdag aan alle cri teria die de meteorologen hebben gesteld aan de benaming noodweer: zware tot zeer zware windstoten, langdurig regen of korte heftige buien en zwaar onweer met veel ontladingen in de grond. In het midden van het land is de meeste neerslag gevallen, zo blijkt uit de metin gen van het KNMI. In De Bilt viel maar liefst 47 millimeter. Ook de Oostelijke Mijnstreek (38 mm) en Zeeuws-Vlaande- ren (30 mm) kregen een flinke portie. De minste neerslag (10 millimeter) viel in de Achterhoek, Groningen en Friesland. Op onweer werd het land gelijkelijk ge trakteerd. Het kaartje van Kroonenberg staat zwart van de inslagen, enkele hon derden per uur. ANP door Harald Doornbos Ten tijde van het Joegoslavië van Tito en daarna dat van Milosevic zat Adem Demaci (63) bijna 28 jaar gevangen. De aan klacht luidde: 'Albanees sepa ratisme'. Hij werd in 1990 vrij gelaten en draagt inmiddels de bijnaam 'de Nelson Mandela van Kosovo'. Demaci staat aan het hoofd van dc Parlementaire Partij van Kosovo (PPK), de ra dicaalste partij van etnisch Al banezen die streeft naar een on afhankelijk Kosovo. - Uw partij weigert het geweld van de Albanese rebellen van het Kosovo Bevrijdings Front, UCK, te veroordelen. Waarom „Albanezen in Kosovo hebben tien jaar lang gezocht, gepro beerd en gesmeekt om een vreedzame oplossing voor het probleem in Kosovo te vinden. Zonder succes, aangezien het Servische regime er slechts op uit is om de Albanezen te vernie tigen. Zij willen van ons af. voe ren etnische zuiveringen uit en die paar Albanezen die er daar na nog in Kosovo wonen, krij gen iets vaags als culturele au tonomie aangeboden. Dat is het plan van de Serviërs, dat accep teren wij niet. Vanzelfsprekend zijn wij tegen oorlog, maar wij veroordelen het Kosovo Bevrijdings Front niet. Het geweld van de Albane zen is een gevolg van de jaren lange Servische terreur. Het is tevens een gevolg van de slappe politiek van de Albanezen in het recente vei'leden. Albanese lei ders als Rugova hielden ons altijd voor dat we onafhanke lijkheid zouden krijgen via de politieke weg en middels druk uit het buitenland. Maar wij we ten dat onze vrienden als Ame rika of Europa geen onafhanke lijk Kosovo willen. Die politieke weg gaat veel te langzaam. 'Daarom zijn wij de Servische terreur zat. Dan maar geweld tegen geweld. De UCK vecht voor hetzelfde doel als onze par tij. Zij doen dat met geweld, wij met vreedzame middelen." - Staat u in direct contact met de UCK? „Ha, dat zou veel te gevaarlijk zijn." - Denkt u dat de UCK er in zal slagen om Kosovo te bevrijden? „Een paar maanden geleden had het UCK slechts 200 vier kante kilometer bevrijd gebied. Nu hebben ze tussen de drie- en vierduizend. Grote gebieden van Kosovo zijn te gevaarlijk geworden voor de Servische po litie, die komt er niet meer in. Het Servische regime heeft niet genoeg manschappen, aange zien veel Servische politieagen ten deserteren en niet willen vechten. Dat is goed nieuws. De UCK is zelfs bij machte om de hoofdweg Pristina-Pec af te sluiten. In februari van dit jaar had het UCK vijfhonderd leden. Dat is inmiddels gegroeid tot 25.000. In de afgelopen maan den hebben ze dus al heel wat voor elkaar gekregen. De UCK heeft een gemengde tactiek, bestaande uit guerrilla acties en het creëren van bevrij de gebieden. Dat laatste snap ik niet. Dan maak je je veel te kwetsbaar voor mogelijke Ser vische contra-offensieven zoals die nu in de buurt van Decani gebeuren. Ze zouden veel meer van de ene plek naar de andere plek moeten gaan. Klassieke guerrilla dus." - De leider van de grootste Alba nese partij in Kosovo, Ibrahim Rugova, pleit nog altijdvoor een vreedzame oplossing van het probleem en is zelfs enkele we ken geleden nog bij de Joegosla vische president Milosevic op bezoek geweest voor onderhan delingen. Wat vindt u daarvan? „Rugova beweert altijd dat het Westen ons steunt in onze vreed zame strijd voor onafhankelijk heid. Dat is niet waar. Zij steu nen ons niet in onze strijd voor vrijheid. Het Westen wil dat Kosovo binnen Servië of Joego slavië blijft. Dat kunnen wij niet accepteren. Wij hebben gekozen voor vrijheid, niets anders. Het zou goed zijn als de NAVO actief zou worden. Als zij troepen stu ren naar de buurlanden van Kosovo is dat goed, maar ons lij den hier zal gewoon doorgaan. De NAVO moet zich zeer krach tig gaan opstellen. Het Servi sche regime heeft een sterke hand nodig, anders stoppen ze niet. Kijk maar naar Bosnië." - Wat stelt uio partij voor om een einde te maken aan de oorlog? „Wel, ik heb in de gevangenis 28 jaar lang de tijd gehad om na te denken. De enige oplossing is om een einde te maken aan de hegemonie van Servië. Omdat te bereiken, moet er een einde ko men aan het federale Joegosla vië. Seivië, Montenegro en Kosovo moeten drie aparte re publieken worden, bijeenge houden door de confederatie ge naamd 'Balkania'. Wij willen best met Servië leven, maar niet onder hen. Wij houden als enige rekening met niet alleen onze ei gen belangen. De Serviërs heb ben recht op territorium, dus krijgen ze Servië. Wij Kosovo, en de Montenegrij nen Mon tenegro. Iedereen dient te weten dat wij niet tegen Serviërs vech ten, maar tegen het Servische regime dat van Joegoslavië een Groot-Servië heeft gemaakt. Er moet echter zo spoedig moge lijk een einde worden gemaakt aan de oorlog in Kosovo. De UCK is te sterk om door de Ser vische ordetroepen opgeslokt te worden en wij hebben niet ge noeg kracht om de Serviërs te verslaan. Serieuze, daadkrach tige internationale bemiddeling is nu geboden." GPD Vrij krachtige zuidwestelijke wind, 5 Beaufort. In de middag tijdelijk iets afnemend naar matig tot vrij krachtig. Het zicht is goed. De watertemperatuur is tot omstreeks 14,5 graden opgelopen. Waterstanden Europa: Weinig zon christen-democratische bood schap - inmiddels helemaal toe gesneden op de 21e eeuw - dringt maar niet door in de sa menleving. Het CDA moet nu heel snel de gebaande paden verlaten, anders raakt de partij in de marge. 'De uitbraak' heet het al bij het CDA aan het Bin nenhof. Zaterdag was nog geen uitbraak-dag. Een klassieke CD A-bij eenkomst, deze partij raad. Huishoudelijk deel, ge bed, bijbellezing, vaste sprekers en een debat over de verkiezin gen dat niet op gang wil komen. Gezicht De tachtigduizend CDA-leden spreken vooral elkaar. Ze zullen worden aangespoord hun omge ving op te zoeken. Teus Jan Vlot, de voorzitter van de CDA-jon- geren, wil 'buitenstaanders, specialisten op vele terreinen uitnodigen om over maatschap pelijke thema's te praten'. De nieuwe CDA-fractie moet direct aanspreekbaar worden voor kiezers. Bij elk CDA-the- ma hoort van nu af een CD A-ge zicht. Bij ouderenbeleid hoort Nancy Dankers. Veiligheid: Wim van de Camp. Het besef dat er geen dag meer te verliezen is, maakt d" partijtop haastig. Pieter Jan .biesheuvel, CDA-veteraan in de Tweede Kamer, waarschuwt dat over minder dan een jaar de verkie zingen voor de provinciale sta ten worden gehouden. „In het najaar, bij de begrotingsbehan delingen, moet de nieuwe CDA- fractie er al staan." Paars Het is nog sterker: stel dat Paars toch mislukt, dan moet het CDA onmiddellijk, deze zomer al, de formatie-onderhandelingen in. Probleem blijft voorlopig: Paars, dat de gelederen zo goed gesloten houdt. In de CDA- wandelgangen klinkt zacht ge mopper. „Wij hebben verschillende the ma's neergezet, die door andere partijen worden overgenomen. Gezin, 24-uurs economie, gren zen aan marktwerking. En nu bekritiseert De Nederlandsche Bank het kabinet dat er te wei nig wordt gedaan aan tekortre ductie. De bank onderschrijft onze analyse dat je niet door kunt gaan met lastenverlich ting. Maar in de campagne kwam ons dat op de beschuldi ging te staan dat we te weinig banen scheppen. Nu krijgen we gewoon gelijk. Dat is zuur." GPD Hij ging in het maanlicht op een steen zitten en tekende met een tak je in het zand. „Kijk", sprak hij, „zo ongeveer moet het worden. Vier wanden en een dak er op. En een deur en ramen, als je begrijpt, wat ik bedoel. Niet te klein, hoor! Groter dan het was, dat zal Tom Poes leuk vin den." Zo pratend schetste hij voort, doch de robot, die het eerste ontwerp nauwlettend bekeken had, was reeds lang aan het werk. Men kan misschien zeggen, dat hij wat traag op gang kwam, maar wanneer hij eenmaal bezig was ontwikkelde hij een geweldige snelheid. Heer Ollie was dan ook nog doende met het krassen van een schoorsteen in het zand toen hij achter zich de metalen stem hoorde galmen: „Stenen zijn op. Groot is leuk; groter is mooier; stenen zijn op." De bouwmeester keek gestoord naar het vormloze metselwerk en fronste de wenkbrauwen. „Ga dan nieuwe halen!", riep hij korzelig. „Stenen zijn er genoeg, maar een goed plan is zeldzaam." De robot verwerkte dit even, maar toen klom hij snel naar beneden en begaf zich op weg. Intussen hadden Tom Poes en Pastuiven Verkwil in de herberg be grepen dat ze dezelfde robot op het oog hadden en dat hun zorgen el kander dus raakten. „Het is een domme machine, die alles overdrijft", zei Tom Poes. „Daardoor heeft hij mijn huis verwoest." „Hij wordt verkeerd gebruikt!", riep deknopenmaker. „Dat is het!" Een depressie boven het noorden van de Noordzee trekt via Scandinavië naar het oosten weg. Rond deze depressie stroomt koele en vochtige lucht over het westen van Europa naar het oosten. De overgangszone tussen warme lucht boven Oost-Europa en de koele lucht vanuit het westen ligt vandaag van Finland, via Polen en Oostenrijk naar Noord-ltalië. In deze overgangszone komen zware buien voor waarbij veel onweer, hagel en windstoten voorkomen. Meer naar het oosten is het bij veel zon warm. De tem peratuur loopt op veel plaatsen tot ruim 30 graden op. Zo wordt het bijvoorbeeld in Griekenland plaatselijk 32 graden. Een uitzondering vormt Turkije. Hier vallen diverse buien waarbij ook onweer voor komt. Onder een bewolkte hemel loopt de temperatuur in Turkije tot 23 graden op. Alleen aan de zuidelijke kusten is het zonniger en wordt het 27 graden. In Spanje houdt het zomerse weer onvermin derd aan. Bij veel zon loopt de temperatuur in het binnenland op tot 30 graden. Aan de costas brengt een zeewindje verkoeling en wordt het 25 graden. In het westen van Frankrijk, Engeland en de Benelux is het wisselvallig en met 15tot 19 graden koel. In Noorwegen komen de laagste middagtemperaturen van Europa voor, 10 tot 15 graden. Het is hier bewolkt en valt af en toe regen. door Maurice Wilbrink De stokoude professor Die penhorst kan zich niet lan ger inhouden. Breekbaarder dan ooit - 'ik word slechts door mijn kleren bijeengehouden' - verschijnt zijn gestalte bij de in terruptiemicrofoon. „Wij zijn er voor het volk", spuwt hij in de richting van het CDA-partijbe- stuur. De christen-democrati sche kopstukken zwijgen. De CD A-kaders probeerden za terdag in Zutphen te analyseren waarom hun partij een maand geleden opnieuw vijf zetels kwijtraakte. Aan hun program ma lag het niet, was steeds de constatering. Hun lijsttrekker? Jaap de Hoop Scheffer mag één landelijke verkiezing verliezen, hij moet de tijd krijgen, vindt men. De campagne? De media? De kiezer? Uitbraak Diepenhorst kent, zoals altijd, geen spoor van twijfel. „Men moet trachten de schare iets te zeggen. Wij moeten in staat zijn de mensen te boeien, en soms tot vrolijkheid te bewegen. CDA, maak uzelf hoorbaar." De partij-elite weet het. De (Advertentie) 8o ct p/m 1. VOOR KORTE VERWACHTING NEDERLAND 2. UITGEBREID NEDERLANDS WEERBERICHT 3. STRAND- EN WATERSPORTWEER 4. REIS- EN VAKANTIEWEER 5. EXPERIMENTELE WEEKVERWACHTING Wegener Arcade Zon maandag O onder 21.58 dinsdag op 5.29 Maan maandag onder4.48 dinsdag op 20.58 Vooruitzichten weer dinsdag woensdag At donderdag vrijdag Ak max. 20° 18° 17° 16° min. 13° 12° 11° 10° wind ZW 5 ZW 5 W 4 W 4 Nautisch bericht Na de regen van de afgelopen dagen Door: Wim Zikkenheimer begint de dag vandaag vriendelijker. Vannachttrokken nog een paar buitjes over de regio naar het oosten. In de ochtend schijnt de zon regelmatig. Dit is het begin van een redelijke dag waarbij het weer een stuk beter is dan elders in het land. De kans op een bui is klein en de temperatuur loopt op naar circa 18 graden. De zuidwesten wind is wel een spelbreker want die is windkracht 5, dat is vrij krachtig. In de loop van de middag neemt de wind iets in kracht af. Hierdoor is het weer gelijk vriendelijker. Deze verbetering is echter maar van tijdelijke aard, want een oceaan storing trekt snel via Engeland naar het oosten. In de tweede helft van de middag neemt de bewolking toe en aan het eind van de middag gaat het al regenen. Tegelijkertijd draait de wind naar het zuiden en neemt toe naar vrij krachtig en langs de kust krachtig (windkracht 6). In de nacht van maandag op dinsdag regent het enige tijd. Door de aanvoer van zachte lucht daalt de temperatuur niet verder dan tot omstreeks 15 graden. Dinsdag overdag is er maar weinig ruimte voor de zon Weinig zon füjS maar de luchttemperatuur I I p f kan vrij gemakkelijk tot 20 IzwsrmM l-/— graden oplopen. Vanuit het C-^-IÏ3°' t zw4 westen nadert alweer snel -1 1 j een nieuwe storing die in rCt de avond en nacht buien ^"trqci veroorzaakt. Na de passage - i van deze storing breekt een jjjgd *12 4* P periode met koel en onstand- i'-A- zwjL vastig weer aan. De middag- ,T8°k?%-.^ temperatuur daalt naar 16 j 1 graden en regelmatig vallen ï;"'20°1 er buien. Op donderdag Jliyi draait de wind naar het tóTamtemperatuurvoorvandug noordwesten en daalt de Minimumtemperatuur voor de komende nacht qjf temperatuur nog een graadje tot 15 graden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4