PZC zeeland Politieteam voor probleemwijken PZC Hulst swingt verder na de buien Muziekconcours scouts Visserij bezorgd over gevolgen uitdiepen van Westersehelde Vechtpartijen in Kloosterzande en Waterlandkerkje Speciale eenheid in Terneuzen voor ZeldenrustSint Annapolder en Triniteit Jongen (16) zwaargewond bij aanrijding Acties bij kinderopvang Belgisch jacht in de problemen Exhibitionist krijgt bekeuring Oostburg in finale schoolschaken Auto schept elfjarig meisje Pinnen met gestolen pas Spacecakes in beslag genomen Afvalberg in brand Vijf gewonden door ongeval bij Cadzand zeeuwse-almanak Winst maandag 8 juni 1998 door Marcel Modde TERNEUZEN - De politie heeft een speciaal team geformeerd om de problemen in de Terneu- zense wijken Zeldenrust, Sint Annapolder en Triniteit te lijf te gaan. Zeldenrust en Sint Anna worden al enkele maanden ge teisterd door een inbraakgolf van de beruchte 'gaatjesboor- der'. De angst onder de bewoners is groot, zo werd zaterdag duide lijk tijdens een bijeenkomst in café De Vriendschap. Ook in Triniteit zijn inbrekers actief, maar daar spitst de problema tiek zich vooral toe op een groep jongeren die de buurt terrorise ren. Het 'forse team', zoals de Zeeuws-Vlaamse politiecom missaris F. Goudswaard de spe ciale eenheid omschrijft, is sinds dinsdag operationeel, ont hulde de districtschef tijdens het Politiek Café. Die actie is ge nomen in overleg met burge meester drs. R. Barbé. Waaruit de aanpak precies bestaat, wil de het tweetal niet uit de doeken doen. Duidelijk werd wel dat er REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti M. Modde J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl intensiever wordt gesurveil leerd. Daar schort het nogal eens aan, aldus discussieleider W. van Loon. De voormalige woord voerder van Dow Benelux er vaart de onrust in zijn wijk (Zel denrust) dagelijks aan den lijve. ,De mensen daar slapen de laat ste maanden niet meer zo goed", hield hij Goudswaard voor. „Doet de politie wel voldoende z'n best om -op z'n minst- het onveiligheidsgevoel bij de bur gers weg te nemen. Want als ik één verhaal telkens hoor terug komen, dan is dat wel dat er 's nachts zo weinig politietoezicht is op straat. Je ziet ze nooit, is het veel gemaakte verwijt.Vol gens Goudswaard heeft het ech ter weinig zin om constant te surveilleren. „De meerwaarde daarvan is uiterst marginaal. Het klinkt misschien wat flauw, maar dat is wetenschappelijk bewezen. Een politieauto is twintig seconden op een bepaal de plaats. Zo vlug 'ie weg is, is het daar weer net zo onveilig als voordat enemoment. Daaromis het veel beter te investeren in preventie. Dat beogen we onder meer met het schooladoptiepro ject, waarbij we als politie de jeugd uit de bovenbouw bewust proberen te maken van de risi co's van crimineel gedrag, ge weld en wapens op zak dragen. Maar dat kunnen we absoluut niet in ons uppie. Zoiets heeft puur en alleen effect wanneer dat gebeurt in samenwerking met de ouders, verenigingen en de gemeente. Het gaat om een stukje verantwoordelijkheid, sociale controle, die we met z'n allen moeten dragen. Anders red je het nooit. Nog met geen honderd man extra." Punica Oase Dat geldt volgens de politiechef ook voor onveilig verkeersge drag. „Wanneer ik op iedere hoek van de straat een agent neerzet, wordt het daar ver domd veilig. Maar dat is niet de manier. Haal ze later weer weg en wat dan? Het gaat er om dat mensen zelf bewust bezig zijn met zaken die feitelijk iedereen aangaan. Waarom moet er op re cepties alcohol worden ge schonken? Ik heb er persoonlijk voor gezorgd dat dat bij de re giopolitie niet meer gebeurd. Ze hebben het al over de Gouds waard Punica Oase. Prima toch. Zit ik niet mee." Wat Goudswaard aangaat mag de horeca best wat meer verant woordelijkheid nemen ten aan zien van haar clientele. Woord voerder namens die sector F. Lievens gaf hem daarin gelijk, voor waar het gaat om het besef met welk vervoermiddel de klant naar huis denkt te gaan. Bij jongeren gaat het op dat vlak steeds beter, aldus Lievens. De jeugd maakt steeds vaker af spraken over wie rijdt en niet drinkt. „Al leidt dat soms wel weer tot andere excessen." Bij wie Bob nog niet wil door dringen, is de 'natte groep' der tig tot zestigjarigen, zo stelde WN-coördinatrice M. He- melsoet-de Jaeger. „Die zijn ontzettend moeilijk te bereiken en te beïnvloeden wat gedrag betreft." De suggestie uit het ca- fépubliek om een 'standaard pilsje' van de tap in te stellen met maximaal 2,5 procent alco hol, vond weinig gehoor. Het Politiek Café was een initia tief van het voormalige CDA- raadslid E. Brus-Rensen. De be doeling is maandelijks een der gelijke (openbare) discussiebij eenkomst te organiseren. WOLPHAARTSDIJK - Een 16- jarige Goesenaar is zaterdag middag zeer ernstig gewond ge raakt toen hij bij Kwistenburg in Wolphaartsdijk van zijn fiets nel en werd aangereden door een tegemoetkomende auto. De jongen reed met een groep zeeverkenners twee-aan-twee van Wolphaartsdijk naar Goes. Toen een bestuurder van een au to in de tegenoversgestelde richting wilde passeren viel de jongen plotseling met zijn fiets op de weg. Een helikopter heeft de zwaar gewonde jongen naar het Dijk- zichtziekenhuis in Rotterdam gebracht. Voor de overige betrokkenen bij het ongeluk, onder wie de twin tig zeeverkenners, is het Buro Slachtofferhulp ingeschakeld. MIDDELBURG - Kinderdag verblijven en peuterspeelzalen houden morgen, dinsdag, mas saal de deuren gesloten. In Zeeland doet de Stichting Kinderopvang Middelburg mee aan de staking, die onderdeel is van de landelijke actiedag in de welzijnssector voor betere ar beidsvoorwaarden, waaronder een flinke loonsverhoging. Ook veel buurthuizen, asielzoekers centra, crisisopvang en centra voor dak- en thuislozen blijven dicht. De vakbonden AbvaKabo (FNV) en CFO (CNV) kunnen het met de werkgevers (VOG) niet eens worden over een nieu we eenjarige CAO. Vooral wat de lonen betreft liggen de stand punten nog mijlenver uit elkaar. Ook het plan van de VOG om met minder leidsters grotere groepen kinderen op te vangen vinden de bonden onverant woord. De actievoerders houden mor gen een stakingsdag in Utrecht. Volgens AbvaKabo is de actie bereidheid in het welzijnswerk zeer groot, vooral bij de kinder dagverblijven. Meer dan 5000 mensen hebben zich aangemeld voor de speciale bus en trein die de bond heeft geregeld. Liefst 28 dweilbands, afkomstig uit Zeeuws-Vlaanderen, Noord-Brabant en Utrecht, speelden in het centrum van Hulst. door Jean-Lou de Gucht HULST - Hulst, dat zichzelf met haar slogan 'De meest Vlaamse stad van Ne derland' zo graag wil afficheren als sfeervol en gezellig, had het dit week end niet getroffen. Wat een 'bruisend weekend in Hulst' had moeten worden, werd wegens het niet doorgaan van Bertha teruggebracht tot de Hulster dweildag op zondag. De publieke belangstelling kwam aan vankelijk wat aarzelend op gang, maar in de loop van de middag wisten de mensen toch massaal de weg naar de Reynaertstad te vinden. De Hulster dweildag, georganiseerd door dweilband de Bareélen in samen werking met ondernemersvereniging Hulst Reynaertstad, werd dit jaar voor de vijfde maal gehouden. De dag werd geopend met een jubileumconcert van de fanfare St. Jan uit St. Jansteen. Aan sluitend werd de eerste CD van de Ba reélen gepresenteerd, met als titel 'Het spoor bijster'. De zondagmiddag stond geheel in het teken van het muzikale ge weld van de dweilbands. Liefst 28 dweilbands, afkomstig uit Zeeuws- Vlaanderen, Noord-Brabant en Utrecht zorgden voor sfeer in het cen trum van Hulst. De bands met namen als Termenieke VolobU t mag hin noam én, Pink Panthers en de Lamsöören wisten de aandacht te trekken van de vele duizenden bezoekers. Op het Havenfort stond een grote feest tent. Ieder half uur trad er een dweil band op. Nieuw dit jaar waren de acti viteiten voor de kinderen. Zo was er een springkussen en kinderen konden zich laten schminken. Toine Mens van de or ganiserende dweilband de Bareélen toonde zich aan het einde van de 5 e Hui foto Charles Strijd ster dweildag een tevreden mens. „Aan het begin van de middag had ik nog mijn twijfels, maar uiteindelijk ben ik tevreden over de publieke belangstel ling. Volgend jaar willen we het aantal bands zelfs nog uitbreiden. We denken eraan om dan 35 dweilbands naar Hulst te halen". Burgemeester A Kessen van Hulst sloot de dag af. „We hebben vandaag weer eens bewezen dat Hulst een stadje is, dat midden in het Bourgondische leven staat. We kunnen terecht zeggen dat Hulst de 'swinging city of Europe' is. door Wout Bareman TERNEUZEN - De visserij maakt zich ernstig zorgen over de gevolgen van de uitdieping van de Westersehelde en de bouw van de tunnel. „We heb ben de indruk dat de baggeraars rekening houden met de visserij, maar al dat gebagger en al die slibstort blijft natuurlijk een 'crime'", meent secretaris Hans van Geesbergen van de Zeeuwse vissersorganisatie Zevibel. De vissers willen door Vlaanderen gecompenseerd worden voor de schade die de werken aanrich ten aan de visstand. De Westerscheldevissers lopen al geruime tijd te hoop tegen de praktijken van de baggeraars. Woordvoerder Freddy de Rooy uit Terneuzen: „We hebben Rijkswaterstaat vooraf geadvi seerd over geschikte stortloca- ties voor het dumpen van bag- gerzand uit de vaargeul. Maar die baggeraars houden zich ab soluut niet aan de afspraken. Ze baggeren op bepaalde plaatsen in ondiep water en daarna wordt het ook nog eens terugge stort in ondiep water. Dat is de pest voor het visbroed." Visstand Volgens De Rooy heeft het bag- gerwerk niet alleen verstrek kende gevolgen voor de visstand op de Westersehelde: „Want als die kraamkamerfunctie van de Westersehelde eenmaal is aan getast, heeft dat natuurlijk ook enorme gevolgen voor de visse rij buitengaats." De visserij ver eniging Ons Belang in Breskens vindt dat De Rooy gelijk heeft. De vissers ondervinden niet al leen groot nadeel van de bagger- werken, maar straks ook van de stort van specie, die vrijkomt bij het boren van de Westerschelde- tunnel. Jacques de Bliek van Ons Belang: „We hebben, omdat het om een kwestie gaat die de belangen van ons gebied over stijgen, de kwestie aangekaart bij Zevibel. Maar ook de lande lijke federatie dient zich hier mee bezig te houden. Het probleem is dat door al dat bag- gerwerk en die stort paaiplaat- sen verloren gaan. Zevibel is dat met hem eens. De Zeeuwse visserij-organisatie sloeg al eerder een slag naar de mogelijke economische schade en kwam toen met veel natte vingerwerk uit op 700.000 gul den. De aantasting van de kraamkamerfunctie heeft veel meer gevolgen, meent Zevibel. Secretaris Van Geesbergen. Hij vindt dat internationale projecten,- zoals de uitdieping, niet over de rug van een relatief kleine groep - de vissers - mogen worden uitgevoerd. „Compensatie? Ja natuurlijk. In verhouding met de werkelijke kosten van dit soort projecten praat je dan toch over een be perkte kostenpost?! Over com pensatie aan de visserij is tot nu toe niet gepraat. Dat moet ver anderen." De Rooy: „Ik ris tegenwoordig onder Belgische vlag. Ik heb be grepen dat 'Brussel' al een potje heeft gevormd voor compensa tie. Daar hebben ze hun zaakjes dus beter voor elkaar." door Ab van derSluis MIDDELBURG - Scouts hou den zich niet alleen bezig met 'traditionele' activiteiten, zo als kamperen, kanoën, spoor zoeken, ze maken ook nog muziek. Zaterdag traden in Middelburg tien scoutings- bands op tijdens het Lande lijk Band Concours. Sommige bands bestaan uit leden, die naast hun gewone scoutingactiriteiten, met el kaar muziek maken. Andere bands hebben het samen mu ziek maken tot hun voor naamste bezigheid gemaakt. Ieder jaar wordt onder auspi ciën van de Landelijk Band commissie een landelijk con cours gehoudenIn N ederland zijn tweeëntwintig bands ac tief op verschillende niveaus. Hoewel in Zeeland geen scou- tingsband actief is, werd de organisatie van het Landelijk Band Concours aan Middel burg gegund. Bij de presentatie op de Mid delburgse Markt was veel pu bliek aanwezig. Na een défilé langs het bordes werd er ge marcheerd naar het sportpark Nadorst. De organisatie stond op dat moment voor een moeilijke keuze, 's Ochtends was er nog sprake van prachtig weer, maar omdat de weersvooruit zichten slecht waren werd be sloten het concours in de sporthal aan de Nassaulaan te houden. Het concours leverde een kleurig spektakel op, om dat alle deelnemers gekleed waren in een scoutinguni- form. foto Lex de Meester. BRESKENS - De reddingsboten Rien Verloop en Johanna Louisa van het KNRM-station Vlissingen moesten zondag middag in actie komen om een Belgisch jacht te helpen, dat op de rede van Vlissingen in de problemen was geraakt. De Cha Cha Chat had onder-weg van Goes naar Blankenberge te kam pen gekregen met motorpech. De reddingsdienst wist het jacht en de twee opvarenden veilig binnen te brengen in de ha ven van Breskens. MIDDELBURG - Tegen een 24-jarige man uit Oost-Souburg is zaterdagmiddag om kwart over drie proces-verbaal opge maakt, omdat hij zijn geslachtsdeel toonde aan een vrouw die op de Zuidsingel in Middelburg wandelde. De man zat in zijn auto. Aan de hand van het kenteken, kon de politie hem ach terhalen. SPIJKENISSE - De Sint Bavo basisschool uit Oostburg is za terdag in Spijkenisse doorgedrongen tot de finale van de lan delijke schoolschaakwedstrijden. Het team van vier spelers in de leeftijd van elf en twaalf jaar moet het volgende week in de Zuid-Hollandse plaats opnemen tegen rij f andere landelij ke finalisten. Het Zwin College uit Oostburg kwam in de categorie voortge zet onderwijs net een half bordpuntje tekort voor het bereiken van een finaleplaats. „Een dramatisch verlies", aldus een woordvoerder van die school. Beide Oostburgse scholen wa ren nog de enige Zeeuwse vertegenwoordigers in de nationale strijd. WATERLAND KERKJE - Een elf jarig meisje uit Sas van Gent werd zondagmiddag op de Philipsbaan in Waterlandkerkje aangereden door een auto. Ze kwam er af met een klein wond je aan het hoofd en een pijnlijke pink. Het ongeluk gebeurde doordat het meisje plotseling de rijbaan overstak. SLUIS - Een 49-jarige campinggast in Sluis is ernstig gedu peerd geraakt na de diefstal van zijn bankpasje. De man merkte zaterdagochtend dat er was ingebroken in zijn cara van op het kampeerterrein aan de Heilleweg. De buit bestond uit een portefeuille, met daarin 125 gulden en een bankpasje. Toen hij zijn pas wilde blokkeren, bleek de dader inmiddels drieduizend gulden van zijn rekenrng te hebben gepind. TERNEUZEN - In de binnenstad van Terneuzen werd in de late vrijdagavond een 19-jarige man uit Gent aangehouden. De Belg was in bezit van 12,5 gram wiet en 24 spacecakes. De man is voor verhoor meegenomen naar het politiebureau waar proces verbaal tegen hem werd opgemaakt. Nadien werd hij weer in vrijheid gesteld. De drugs zijn in beslag geno- SLUISKIL - De brandweer moest zaterdagavond in actie ko men voor een brand op het woonwagencentrum in Sluiskil. Onbekenden hadden een berg afval aangestoken. Naar de da der wordt een onderzoek ingesteld. door Marcel Modde KLOOSTERZANDE - De poli tie heeft zaterdagavond een 17- jarige inwoner van Klooster zande en diens 26-jarige plaats genoot aangehouden in verband met onlusten bij een discotheek in het dorp. Ze worden verdacht vernielingen te hebben ge pleegd en uit te zijn geweest op bedreiging. Volgens een woordvoerder was het de hele avond al onrustig rond de bar-disco in de Cloos- terstraat. Tot twee keer toe werd de hulp van de politie ingeroe pen om de gemoederen te sus sen. Daarbij ging het steeds om groepjes jongeren die ruzie kre gen met elkaar. Eén van de be trokkenen, een 17-jarige Kloos- terzandenaar, was halverwege de nacht de toegang tot de disco ontzegd. In een poging toch bin nen te komen, sloeg hij met zijn vuist twee ruitjes in de deur ka pot. Daarbij liep hij een slag aderlijke bloeding op, die moest worden behandeld in het zie kenhuis in Terneuzen. IJzeren pijp Nadien bemoeide een 26-jarige plaatsgenoot zich met de situa tie. De man trachtte zijn woor den kracht bij te zetten door het tonen van een ijzeren pijp. Hij kon vlak voor zijn woning door de politie worden aangehouden, waarna de man werd overge bracht naar het bureau in Hulst. De staaf werd in beslag geno men. In Waterlandkerkje kwam het zaterdag tot ongeregeldheden tussen twee bezoekers van het Meerminnefeest. Een 26-jarige inwoner van IJzendijke deed bij de politie aangifte van mishan deling door een 31-jarige plaatsgenoot. Hij zou van hem een harde klap op het hoofd hebben gehad. De verdachte kon nog die zelfde dag bij de feesttent worden aangehouden. CADZAND - Bij een ongeval in dichte mist zijn zaterdagmo- regn in Cadzand vijf inzittenden van een auto gewond geraakt. Een 25-jarige autobestuurder reed volgens de politie met hoge snelheid over de Tienhonderds- emidden weg en zag door de mist te laat dat hij de T-splitsing met de Zwarte Polderweg naderde. De auto kwam via een schrikhek in de sloot terecht. Alle vijf in zittenden zijn naar het zieken huis gebracht. De bestuurder kon na onderzoek weer naar huis. Hij is bekeurd voor het rij den onder invloed. De laatste maanden konden PZC-lezers droogzwemmen op de beurs. Met een denk beeldig startkapitaal konden de deelnemers van het Beurs spel fictief het schip ingaan of virtueel de zilvervloot bin nenhalen. Dat laatste lukte K. Donze uit Terneuzen het best. Bij hem bleef de teller aan het einde van het spel op 680.000 imaginaire florijnen staan. Helaas voor de heer Donze iverd dit speelkapi- taal niet in klinkende munt omgezet. Dat het slechts om monopo- lygeld ging was niet iedereen duidelijk, zo bleek uit de re acties die de ivinnaar de afge lopen dagen kreeg. De Ter- neuzenaar werd uitbundig edoch ten onrechte gefelici teerd met zijn pas verworven kapitaal. Keer op keer moest hij uitleggen dat het gewon nen bedrag niet 'echt' was, dat het slechts een spelletje betrof. Het enige wat hij aan het spel heeft overgehouden is - naast de eer en misschien enige spijt dat hij niet met echt geld de beurs is opgegaan - een WV-geschenkenbon, ter waarde van vijftig - dat wel - keiharde gulden. Rolls Roy- ce-dealers en makelaars in villas hoeven zich dus niet te melden. Dat geldt uiteraard ook voor beleggingsadvi seurs...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 29