Sanchez-Vicario is terug Volleyballers op koers in World League Michael Schumacher wint brokkenrace Laurent Jalabert sterk in de Alpen Almere weer stapje dichter bij profvoetbal Spaanse tennisster heeft publiek in Parijs wéér tegen Geld lonkt op WK volleybal Koch gaat met C-team werken Charleroi in nood voor EK 2000 Bowlers kampioen van Europa Nic. pakt veldtitel korfbal Lammers zesde in Le Mans T wente-marathon neemt in stijl afscheid van stadion Diekman ALMERE - In Almere is de Stichting Betaald Voetbal Or ganisatie Almere opgericht. Al- niada, een bedrijvenconsortium van Mabon, Ballast Nedam en ingenieursbureau Oranjewoud, wil met de bvo een licentie betaald voetbal van de KNVB verwerven voor een profclub in Almere. De club gaat Sporting Almere heten. De stichting omvat een profaf deling, de amateurvereniging De Zwarte Schapen en een voet- balschool. Het bestuur zoekt een directeur betaald voetbal die de bvo moet professionalise ren. Han Berger zou deze functie gaan vervullen, maar hij koos vrijdag toch voor Cambuur Leeuwarden. De bvo vindt on derdak in OMNI-World, een groot sportcomplex dat in Al mere gebouwd gaat worden. De profclub moet vaste bespeler worden van het stadion met maximaal 12.000 plaatsen. In het sportcomplex komen verder een zwembad, sporthallen, een draf- en renbaan en een racket centrum. In een van de hallen gaat een team van jonge basket ballers spelen, dat volgend sei zoen al in de eredivisie wil mee doen. De kosten van OMNI- World worden geraamd op 400 miljoen gulden. Almada biedt eind juni het busi nessplan voor de BVO Almere aan de gemeenteraad aan. „Als alles goed loopt, kunnen we vol gend jaar met de bouw begin nen", aldus P. Spek van de gemeente Almere. „Als de con structie achter elkaar kan door gaan, is het in 2002 allemaal klaar." Enquête Uit een enquête begin dit jaar bleek dat de meerderheid van de Almeerders de komst van een profclub steunt. De nieuwe BVO wil eerst de KNVB-licentie bin nenhalen, zodat profvoetbal mogelijk wordt. Volgens de voetbalbond is een licentie voor Almere mogelijk als de club pro moveert uit de topklasse. Deze klasse tussen betaald en ama teurvoetbal moet nog worden ingesteld. De KNVB heeft daar voor toestemming nodig van de prof- en amateurclubs. Almere direct een licentie geven kan alleen als een andere be taald voetbalorganisatie af staat. „Een van de andere clubs zou moeten verdwijnen. Dat is op dit moment niet aan de orde aldus KNVB-woordvoercler H. Poos. ANP door Paul van den Bosch PARIJS - Voor Arantxa Sanchez-Vicario was het een déja-vu. In 1994 had de klei ne Spaanse heel weinig supporters rond het centre-court van Roland Garros toen ze in de eindstrijd aantrad tegen de Fran- caise Mary Pierce, die dat thuisvoordeel echter niet uitbuitte. Twee jaar later ver loor Sanchez in een klassieke finale van Steffi Graf, een publiekslieveling in Pa rijs door haar privé-onistandigheden. Vader Graf zat immers achter tralies. Drie keer scheepsrecht voor Sanchez, want zaterdag - in haar zesde optreden op een slotdag van de Open Franse ten niskampioenschappen - heette de tegen stander Monica Seles. De Amerikaanse maakte de afgelopen twee weken in de Franse hoofdstad een verrassend succes rijke rentree na de lijdensweg en dood van haar vader en mentor Karolj. Van zorgzame verpleegster werd ze weer een bloedfanatieke tennisster. Het grootste deel van het publiek in Pa rijs stond daardoor onvoorwaardelijk achter haar, maar tegenstandster San chez-Vicario knokte zich zaterdag voor beeldig langs dat nadeel: 7-6 (5) 0-6 6-2. „Ik hoop dat de toeschouwers volgende keer wél op mijn hand zijn", kon de win nares er de humor wel van inzien. „Ik be grijp ook wel dat de mensen hoopten dat Monica zou winnen. Het was haar derde eindzege op het gra vel van Roland Garros, nadat ze de titel in 1989 als 17-jarige voor het eerst in de wacht had gesleept en deze in94 ten kos te van Pierce terug veroverde. Tussen 1990 en 1992 hield Monica Seles de Cou pe Suzanne Lenglen drie jaar lang stevig in handen. „De oudjes groeten u", kopte het Franse sportblad l'Equipe dan ook treffend maar weinig eerbiedig op de fi naledag. In een wereld waarin tieners als de zusjes Williams, Anna Koemikova, Mirjana Lucic en kopvrouw Martina Hingis el kaar overwinningen en vliegen proberen af te vangen, worden twintigers als San chez (26) en Seles (24) al bijna als vetera nen gezien. „Gelukkig hebben wij laten zien dat ze nog rekening met ons moeten houden", zei de winnares na haar vierde overwinning op een Grand Slam-toer- nooi. Woordenwisseling Eerder in het toernooi raakte ze in een felle woordenwisseling met Serena Wil liams verwikkeld. Het gedrag van de Amerikaanse puber op de baan ontlokte Sanchez de uitspraak dat de jongeren geen respect meer hebben voor hun erva ren collega's. „De enige manier om hen een lesje te leren, is door te winnen", riep ze uit. Maar de laatste twee jaar was ze juist dat verleerd. Het medisch dossier, Arantxa Sanchez-Vicario toont haar derde hoofdprijs op Roland Garros. met allerhande blessures, werd langer dan de erelijst. Het kalenderjaar 1997 sloot ze zelfs af zonder een enkele hoofd prijs. Tussen de generatiegenoten Sanchez en Seles was zaterdag absoluut geen sprake van 'hard feelings'. Haar dankwoord tij dens de prijsuitreiking begon de Spaanse zelfs met wanne woorden aan het adres van de verliezer. Niet alleen het tennis- publiek, zei Sanchez, maar zeker ook haar eigen collega's waren blij dat Seles aan de hand van haar nieuwe tennis- en conditietrainer Gavin Hopper in staat is gebleken tot zo'n verbluffende rentree. Op dat moment verloor Seles de strijd te gen de tranen. De twee finalisten speelden op Roland Garros in elk geval het beste tennis. San chez, de 26-jarige Catalaanse, vormde zaterdag zelfs een levende muur op de baseline; hoe hard favoriet Seles de bal ook over het net roste, hij kwam altijd weer terug. Dat brak uiteindelijk de weerstand van de nummer acht van de plaatsingslijst. Ze verloor de partij definitief in de ope- foto Laurent Rebours/AP ningsfase van de derde set. Sanchez, als vierde geplaatst, had de eerste reeks in de tie-break naar zich toegetrokken en ver volgens geen game meer gewonnen. Na het snelle 6-0 verhes in de tweede set, hield de terrier eerst haar eigen service en brak vervolgens door Seles' opslag heen. Deze was toen al lang niet meer in staat haar hoge tempo zonder al te veel fouten vol te houden. In drie verschillen de games in deel drie (6-2) liet Seles in to taal zeven breekpunten onbenut, een fa tale slordigheid voor wie Roland Garros wil winnen. GPD Ploeg van bondscoach Toon Gerbrands loopt twee keer met 3-0 over mak Griekenland heen van onze sportredactie DEN BOSCH - Dat is zes en dat is zeven. De Nederlandse vol leyballers kunnen met zeven ze ges uit acht duels in de World League '98 de halve finales nau welijks meer ontgaan. Grieken land bracht niets mee naar den Bosch om dat te verhinderen. Nederland won verbluffend ge makkelijk met tweemaal 3-0. De Grieken stonden met een groot minderwaardigheids complex in de Maaspoort. Coach Kazazis miste inderdaad zijn jonge ster Tontor Baev. De genaturaliseerde Bulgaar, voor bestemd om te schitteren in Athene 2004, is door een knie blessure een maandje uitge schakeld. Een adequate vervan ger ontbreekt in de selectie. Die geloofde dan ook niet eens in een kansje. „We hadden dit re sultaat verwacht", gaf aanvoer der Marios Gioerdas zonder schroom toe. „Onze ploeg is hier niet klaar voor." Dat was twee weken geleden ln Larissa anders. Toen stond er een gemotiveerd team, dat met behulp van abominabele scheidsrechters en alle bedenk bare trucs er alles aan deed de Europese kampioen de eerste sets en zo mogelijk meer afhan dig te maken. „We hebben het daar zwaar gehad. Ze missen nu twee van hun beste spelers. Dat scheelt een heel stuk. Wij kun nen Bas van de Goor gelukkig veel gemakkelijker vervangen", zei Toon Gerbrands. Moeilijke week De Nederlandse bondscoach vertelde ook een moeilijke week achter de rug te hebben. Het WVL-programma - reizen, trai nen, spelen - begint na een maand z'n tol te eisen. Richard Schuil kreeg last van z'n rug, een bekende kwaal van lange mannen, en trok de sportschoe nen pas zaterdag weer aan. Aanvallend hield Guido Gort- zen hem uit de wind. Dat was hard nodig omdat Schuils mo gelijke vervanger, Mark Broere, de nacht op het toilet had door gebracht. „Ik had drie scenario's in ge dachten. Desnoods had ik Al- bert Cristina in de diagonaal ge zet en Sander Olsthoorn in het midden. Maar ik ben blij dat we er zo goedkoop vanaf zijn geko men. Voor ons was het heel be langrijk twee overwinningen te halen. Daarom hebben we het heel serieus aangepakt." Dat moest opnieuw zonder aan voerder Bas van de Goor, wiens rechterelleboog alle rust krijgt te genezen. „Ik had op een paar dagen gerekend maar het duurt nu al twee weken. Het begon met een tik op een spier maar nu is het een zaak van de aanhech ting. Bij volleyballers komt dat vaker voor door chronische overbelasting. Lastig te zeggen hoelang het nog gaat duren. Ik heb een afspraak gemaakt met een andere arts. Kijken wat die ervan zegt." Cristina bewees opnieuw een waardige vervanger te zijn van de langste Van de Goor. in een team dat zo langzamerhand ste vig staat. Misha Latuhihin, die deze week op de training weer de concurrentie kreeg van Peter Blangé, had bij de spelverdeling ook veel meer keuze dan zijn Griekse collega. Puntenmaken is bij Nederland niet alleen af hankelijk van een goede dag van Schuil en Görtzen. Nummerdor. Cristina en Mike van de Goor. niet in de laatste plaats serve rend, krijgen en nemen hun aan deel. De concurrent keek met veel be wondering toe, heidedagen. Za terdag konden de Grieken niets, zondag leken ze het niet eens te willen. „Ik had wel wat emotie verwacht", bekende Gerbrands. „Helemaal niets. Slecht voor topvolleybal. Ze geven al voor de wedstrijd op." Zijn eigen ploeg verweet hij eni ge laksheid. „Het duel duurde twintig minuten te lang. De der de set had een kwartier korter gemoeten. Zo maken we onno dige overuren. Die worden niet dubbel betaald zoals in het be drijfsleven. Maar, we hebben fantastisch side-out gespeeld. Een van de hoogste percentages ooit." ANP Duitser nadert Hakkinen in totaalklassement van onze sportredactie MONTREAL - De strijd om de wereldtitel in de Formule I heeft in Canada door een brok kenrace weer een nieuwe di mensie gekregen. Michael Schumacher schoof door het uitvallen van Mika Hakkinen en David Coulthard in het WK- klassement weer keurig tussen beide McLaren-rijders. De achterstand van de voormalige wereldkampioen bedraagt na zeven van de zestien WK-races nog wel twaalf punten. Montreal gaf gisteren, een dra matische race te zien. Met na me voor McLaren. Destart ver liep al chaotisch met een flinke botsing. Er moest een tweede poging aan te pas komen om de bolides definitief op pad te stu ren. Vervolgens waren er nog enkele incidenten, zodat de sa fety-car het begin van de race moest begeleiden. Bij de tweede poging ging het ook mis bij de dit seizoen zo on genaakbare Mika Hakkinen, die met motorische problemen de eerste ronde niet afmaakte. „Ik wilde naar de tweede ver snelling schakelen. En dat luk te niet", zei de Fin, net acht dagen getrouwd, zwaar teleur gesteld. Daarmee was de ellen de nog niet voorbij voor McLa ren. In de negentiende ronde verdween de Schot David Coulthard in leidende positie uit de race. Ook Williams ontkwam niet aan pech. Al had Heinz-Ha- rald Frentzen daar een andere mening over. Hij moest opge ven na een „kus" van Schuma chers Ferrari, na diens eerste tussenstop. ..Ik ga ervan uit dat hij me niet gezien heeft. De tv- beelden geven me echter een De start van de GP van Canada: Bennetons Alexander Wurz vliegt boven op Jarno Trulli. ander idee", meende Frentzen. Schumacher raakte zijn land genoot toen hij uit de pits weel de baan opstoof en zonder par don de ideale lijn opzocht en daarbij Frentzen van de baan duwde. De manoeuvre kostte Schuma cher een tijdstraf van tien se conden. Het weerhield hem er niet van alsnog zijn tweede ze ge van het seizoen na Argenti nië binnen te halen. Voor de tweevoudig wereldkampioen uit het verleden was het zijn derde triomf op het circuit Gil les Villeneuve. Fisichella (Be- netton) finishte als tweede. Schumachers teamgenoot Ir vine als derde. De beslissing in de race viel aan het einde van de 49e van de in totaal 69 ron den. Na een korte tweede tussen stop van iets meer dan zeven tellen kwam Schumacher voor Fisichella weer de baan op. Hij foto Adrian Wyld/AP stond de leiding niet meer af. „We hebben duidelijk terrein goedgemaakt op McLaren", vond Schumacher al voor de race. „Met onze banden heb ben de grootste vooruitgang geboekt. Wat nu nog ontbreekt ligt voor 50 procent aan de mo tor." DPA/SID DEN BOSCH - De wereldkampioenschappen volleybal zijn niet langer alleen een zaak van trots en eer. De spelers en speelsters van het Nederlands team kunnen bij de WK in Ja pan (van 3 tot en met 29 november) ook rijk worden. Op de beste speler en speelster van het toernooi ligt een bedrag van, 200.000 gulden te wachten. Bovendien zijn er nog 'nevenprij- zen' van een ton voor de besten op elke veldpositie. Ook bondscoach Toon Gebrands kan een leuk zakcentje verdie nen. Niet alleen de succesvolste coach kan een premie van- 50.000 gulden tegemoet zien, ook de meest tot de verbeelding sprekende coach wordt datzelfde bedrag rijker. GPD DEN BOSCH - De technische staf van het Nederlandse vol-, leybalteam is uitgebreid met een trainer. Ex-international Wim Koch gaat zich intensief (deze zomer nog veertig trainin gen) bezighouden met een in het leven geroepen C-team.. Daarin zijn spelers opgenomen, die nog net niet goed genoeg zijn voor een plaats op de lijst van de eerste twaalf internatio nals. Het gaat vooral om jonge eredivisie-spelers en oud-Jong Oranjespelers, die in potentie wel kunnen uitgroeien tot een volwaardige international. Het project wordt financieel on dersteund door NOCNSF. GPD BRUSSEL - In België dreigt opnieuw een speelstad af te val-, len voor het Europees kampioenschap voetbal in 2000, dat in Nederland en België wordt gespeeld. Als Charleroi eind deze maand geen bouwvergunning voor de vernieuwing van het stadion heeft geregeld, kan Euro 2000 daar niet doorgaan. Eerder dit jaar viel Antwerpen al af doordat de financiering van een nieuw stadion niet rondkwam. Voor de Vlaamse pu blieke omroep VRT zette toernooi directeur Alain Courtois, van Euro 2000 gisteren de stad Charleroi aan tot haast. Cour tois erkent dat mogelijk problemen zullen ontstaan voor de organisatie van het kampioenschap. ANP MALMO - Het Nederlands mannenteam heeft in Malmö (Zwe) de Europese titel bowling gewonnen. In de finale ver sloegen de mannen Spanje met 3-1. Het winnende team be stond uit Geert-Jan van Baest, Bert Beverdam, Frans Claus, Michael Sassen, Michel Theys en Wim van de Veen. De Neder landse vrouwenploeg veroverde zilver. ANP ARNHEM - De korfballers van Nic. hebben zaterdagavond in Arnhem de nationale titel op het veld veroverd. In de finale versloegen de Groningers Die Haghe met 19-15. Bij de rust leidde Nic. met 11-9. De wedstrijd lag drie kwartier stil we gens noodweer. De arbiter stopte het duel na zeven minuten in de tweede helft door enorme onweersbuien en hevige regen val De stand was op dat moment 11-11. ANP LE MANS - Autocoureur Jan Lammers is in de24 uren van Le Mans met de Fransman Eric Comas en de Italiaan Andrea Montermini in een Nissan op de zesde plaats geëindigd. Zij hadden een achterstand van negen ronden op de Brit Allan McNish en de Fransen Laurent Aiello en Stéphane Ortelli die- in een Porsche reden. Op het 13,605 kilometer lange circuit legden de coureurs 352 ronden af. De Belg Thierry Boutsen leidde de race tot iets meer dan een uur voor het einde. Hij moest zijn Toyota echter aan de kant zetten wegens proble men met de transmissie. ANP van onze sportredactie ENSCHEDE - Met Ahmed Sa- leh als winnaar heeft de Twente- Marathon in stijl afscheid geno men van het Diekman stadion. De nummer drie van de ranglijst aller tijden (2.07.07 in Rotter dam in 1988) finishte bij de laatste sportgebeurtenis in de voormalige thuisbasis van FC Twente voor de Keniaan Bor en de Rus Kapitonov. Saleh slaagde er niet in het par koersrecord te verbeteren. Met een tijd van 2.13.25 bleef de ve teraan uit Djibouti mede door regen ver verwijderd van de top tijd van 2.10.57 die Marti ten Kate in 1989 liep. Luc Krotwaar was de beste Nederlander. In zijn vierde marathon eindigde de nationaal kampioen als ne gendeineen tijd van 2.15.32. Bij binnenkomst in Enschede was de kopgroep uitgedund tot vier atleten. Naast Saleh bleven de Rus Kapitonov en de Kenianen Bor, winnaar van de City-Pier- Cityloop, en Langat over. In het stadion beslisten de vier de wedstrijd in de sprint. De routi ne van Saleh gaf daarbij de doorslag. „Het was heel gemak kelijk om te winnenIk ben hele maal niet moe", aldus de win naar. Met de sloop van de start en fmishplaats, er komen wo ningen, krijgt de Twente-mara- thon volgend jaar ook een reor ganisatie. Voor de tweede keer in zeven jaa r komt er een nieuwe route. De marathon gaat de! grens over naar Gronau in Duitsland. ANP van onze sportredactie AIX-LES-BAINS - Laurent Ja labert won zaterdag in de regen de achtste editie van de Classi- que des Alpes. Een dag later bij de start van de Dauphiné Libéré meldde de rappe Fransman zich opnieuw vooraan. In de door de Brit Chris Boardman gewonnen proloog over vijf kilometer gaf de renner van ONCE als» num mer drie slechts drie seconden toe. Zaterdag was Jalabert in de zware Alpenklassieker niet de beste klimmer, wel de meest at tente renner. Halverwege de koers over ruim 160 kilometer kwam Jalabert met zijn landge noot Benoit Salmon en de Itali aan Francesco Casagrande op kop. Het trio bleef negentig ki lometer lang voorop. In de gutsende regen dacht Sal mon te vroeg aan de overwin ning. Op de gladde wegen sloeg hij tijdens een afdaling, negen kilometer voor het einde, een klein gat. Vervolgens ging hij in een bocht onderuit. Jalabert en Casagrande sloten daardoor weer aan. In de sprint het Jala bert zich niet verrrassen. „Blijkbaar is mijn conditie nog niet zo slecht. Ik wilde mezelf testen en weten waar ik op dit moment sta." Verder dan Mi chael Boogerd in elk geval. De Nederlandse Tour-hoop kwam, na een lange rustpauze, als 46e en voorlaatste binnen op bijna twintig minuten. Jan Ullrich handhaafde zich redelijk van voren. De Duitse Tour-winnaar eindigde als veertiende, in het pelotonnetje dat nog geen twee minuten hoefde toe te geven. In zijn gezelschap vertoefden ook Bjarne Riis, Richard Virenque en Abraham Olano. Een dag la ter bij de proloog van de Dauphiné reed Jalabert naar de derde plaats, kort achter win naar Boardman. De Brit ver sloeg bij de start van de vijftig ste editie met mi niscuul verschil Christophe Moreau, 48-hon- derdste. Voor Boardman was het zijn derde seizoenszege en zijn vijfde op rij in de proloog van de Franse etappekoers. Daarvoor maakte Boardman enkele moeilijke maanden mee, omdat hij zich overtrainde. „Ik wist nog niet of ik de Tour wel walde rijden. Nu weet ik dat ik dat moet doen. Ik heb de macht om de proloog in Dublin te win nen",zei hij. Patrick Jonker ver raste in de straten van Villeur- banne. De Rabo-renner finishte als vijfde op vier seconden. Teamgenoot Boogerd moest achttien tellen toegeven. De Ha genaar, vorig jaar vierde in de Dauphiné, eindigde daarmee als 54e. AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 27