Ultimatum voor strandpaviljoen Elke boom een verhaal PZC Werk cursisten in de kerk GRAFMONUMENTEN Zevibel viert feest in rustig vaarwater Havendag in Middelharnis lijdt niet onder noodweer zeeland maandag 8 juni 1998 s 10 herman jansen Gratis figuur-analyse! Winnaar concertwedstrijden Gebouw op locatie reddingspost in Renesse moet vóór 20 juni zijn afgebroken TIMMERMAN NATUURSTEEN B.V. Veilig wonen begint bij: Wij hebben een enorm assortiment: SLOTEN CILINDERS SLEUTELS VEILIGHEIDSDEURBESLAG LIPS KLUIZEN ENZ. in voorraad Deltastraat 12-14 4306 BK Nieuwerkerk Tel: 0111 -641465 door Peter van den Belt BROUWERSHAVEN - Jarenlang was de eindpresentatie van de cursisten van Schildersclub Perspectief te zien in Zie- rikzee. Dit jaar hangen de beste werken van de leden in de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven. Docent Kees van de Wetering toont zich tevreden met de nieuwe locatie. „Deze ruimte is veel groter. Cursisten kunnen nu meerdere werken inleveren. In de Vis markt in Zierikzee was die mogelijkheid er niet. Voor de bezoekers is het ook leu ker. Een kleine galerie heb je zo gezien. In zo'n grote kerk kun je veel langer rondlo pen." In Brouwershaven hangen ruim tachtig werken die gemaakt zijn door dertig cur sisten. Zij waren vrij in de keuze van hun onderwerp.,De meeste mensen zijn al vrij lang lid. Die gaan steeds meer zelf met thema's werken'', meent Van de Wetering. De schilderijen in de Sint Nicolaaskerk zijn nog te zien tot 18 juni. Van de Wete ring vindt twaalf dagen voor een tentoon stelling niet te kort. „Wanneer de schilde rijen langer te zien zijn, gaan mensen het bezoek voor zich uit schuiven en uiteinde lijk komt er niets van. Door in korte tijd te exposeren dwing je de mensen een beetje om snel eens te komen kijken. En natuur lijk scheelt het ook in de kosten." De overzichtstentoonstelling werd zater dagmiddag geopend door Annemarie Heiligers-Jansen uit Renesse. Zij deed dit op originele wijze door een gedicht voor te dragen, waarbij het afgelopen cursusjaar als onderwerp was gekozen. foto Pieter Honhoff Figuurcorrectie- en Afslankinstituut Lammerensteeg 9, 4331MB Middelburg Openingstijden: ma do 10.00 - 20.00 uur di, wo, vr 10.00 - 16.00 uur door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De Zeeuwse vissersvereniging Zevibel heeft zaterdag in Vlissingen het vijf tigjarig bestaan gevierd onder een gunstig gesternte. De zee visserij verkeert in rustig vaar water. De mosselsector heeft een goed jaar achter de rug. Uit de oester branche klinken positieve ge luiden over het terugdringen van de ziekte Bonamia Ostrea en de vernachte productie, al bestaan er zorgen over de ver minderde groeisnelheid van creuses (Japanse oesters) in de Oosterschelde en over stroperij en de toekomst van de Zeeuwse platte oester in het Grevelin- genmeer. De kokkelsector heeft hoop op een goede broedval. Al leen de garnalenvisserij heeft het zwaar te verduren door lage prijzen en grote voorraden bij de handel. Goede moed Al met al keek scheidend Zevi- bel-voorzitter J. D. de Voogd vol goede moed vooruit. Hij droeg het voorzitterschap over aan C. J. van Liere, burgemeester van Sluis-Aardenburg. Zonder veel poespas. De aanwe zige minister J. van Aartsen van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij was er jaloers op. „Ver liep de kabinetsformatie maar zo soepel." De Voogd stond uitvoerig stil bij het vijftigjarig bestaan van Ze vibel. Bij de oprichting in 1948 was de Zeeuwse visserij de rampzalige gevolgen van de Tweede Wereldoorlog nog maar nauwelijks te boven. Veel sche pen waren vernield of lagen in buitenlandse havens, opge bracht door de Duitsers. In de vijftig jaar die volgden, heeft de Zeeuwse visserij op alle fronten een enorme modernise ring doorgemaakt. Niet zonder slag of stoot. In de geschiedenis van Zevibel staat de strijd voor een open Oosterschelde met hoofdletters geschreven. Al in 1963 begon dat gevecht, om in 1976 te eindigen met het kabi netsbesluit om de stormvloed kering te bouwen. Waddenzee Visserij en milieubeweging gin gen toen hand in hand. Anno 1998 is de verhouding bekoeld, zeker wat betreft de mossel- zaad- en kokkelvisserij in de Waddenzee. Minister Van Aartsen sprak zaterdag zijn waardering uit voor de visserij die veel heeft gedaan om de vis- serijdruk te verminderen. Hij wil niet verder gaan met hel sluiten van gebieden in de Wad denzee. Maar: „Wij moeten de komende vier jaar hard werken aan het herstel van stabiele mosselbanken, bijvoorbeeld door mosselzaad over te bren-' gen naar kansrijke gebieden." Zoals de kokkel- en mossel zaadvisserij aan vergunningen zijn gebonden, zo wil de demis sionair minister dat ook doen met de visserij op spisula's en ensis (mesheften). Op de jubileumbijeenkomst nam een aantal oudgedienden afscheid van het Zevibel-be- stuur: voorzitter De Voogd, de mosselsector-vertegenwoordi- gers J. Louwerse uit Yerseke en W. J. de Jonge uit Tholen en de oester-specialist M. Scheele uit Yerseke. Derde plaats voor blusgroep uit Oosterland SCHOONHOVEN - De blus groep Oosterland van de brand weer van Schouwen-Duiveland is tijdens wedstrijden in het Zuid-Hollandse Schoonhoven als derde geëindigd. De ploeg van Middelburg legde beslag op de zesde plaats. De wedstrijd vond plaats onder wisselende weersomstandighe den. In de ochtenduren werd oefening onderbroken vanwege onweersbuien: 's middags speelde de hitte de deelnemers parten. Vanwege deze omstandigheden besloot de jury de wedstrijd al leen op techniek te beoordelen. De gebruikelijke bonificaties) voor red- en werktijd werden niet toegekend. De opdracht was het bestrijden van een brand in een fabriek waar groente werd gedroogd. Bij aankomst bij het wedstrijd object bleek er veel meer aan de hand te zijn: een bestuurder zat bekneld in zijn auto en er was een slachtoffer in een waterbas sin beland. Ook met een lekkage uit een vat met gevaarlijke stof fen moest rekening worden ge houden. De wedstrijd werd gewonnen door een ploeg uit Sprang-Ca- pelle. Ad Hoe brengt beste stuk op kluchtenfestival in Ouddorp OUDDORP - Op initiatief van de evenementencommissie van Ouddorp is op zaterdag 6 juni een kluchtenfestival gehouden. Het geheel werd georganiseerd door Rubilita Hooff en Manja Broere, die het draaiboek voor deze dag als afstudeerproject van hun studie hadden gekozen. Vanwege de regen die zaterdag ochtend in bakken naar bene den kwam, koos de organisatie van het kluchtenfestival ervoor het festival in verenigingsge bouw De Dorpstienden te hou den. Een goede keuze aangezien later op de dag heuse hagelste nen de oorspronkelijke locatie, het parkeerterrein, teisterden. Jürgen Klapwijk, directeur van VW Ouddorp aan Zee die het geheel presenteerde, sprak over de zeer geslaagde middag als 'het begin van een traditie'. Hoewel de aanloop van bezoe kers wat weifelend op gang kwam was er uiteindelijk de ge hele dag door veel belangstel ling voor dit oud-Hollandse fes tival. Competitie Drie Zeeuwse toneelverenigin gen speelden in competitiever band een kluchtenspel op. In dialect bracht toneelgroep Ons Boerengoed uit Kapelle Liefde in 't Oenderkol. Een klucht rond de huwelijksperikelen van een familiebedrijf. De klucht Het Café van Guust, opgevoerd door De 's Heerenhoekse Comedie speelt in de jaren vijftig. Het stuk laat zien dat vrouwen ook in die tijd hun mannetje wel konden staan. De uiteindelijke winnaar van het kluchten festival werd to neelgroep Ad Hoc die met Loge ren bij de Boer een hedendaags thema aansneed in onvervalst Zuid-Bevelands dialect. Klederdracht De evenementencommissie van Ouddorp had een middagvul- lend programma opgezet waar in de kluchten werden afgewis seld door vertellingen in dialect door Paul Heerschap en Jopie Minnard. Tussen de voorstellin gen presenteerde Ensemble Eeuwkant uit Dirksland een modeshow in klederdrachten van Goeree-Overflakkee. Ge toond werden authentieke kle dingstukken en accessoires aangevuld met naar oud model gemaakte kleding. Kinderen konden'deze middag kennisma ken met oud-Hollandse spelle tjes zoals schuiftafel en steltlo pen. Tijdens de stadswandeling in Zierikzee blijkt dat bomen méér zijn dan alleen het groene behang van de straten. foto Pieter Honhoff Jan Doeswijk gidst op groene stadswandeling door Peter van den Belt ZIERIKZEE - Voor veel mensen is een boom maar een boom, maar wie - zoals Jan Doeswijk - dagelijks met eiken, elzen, lin den, beuken en kastanjes te ma ken heeft, ziet vele verschillen. Zaterdagmiddag verzorgde de adviseur groenbeheer van de gemeente Schouwen-Duive land. op initiatief van de Werk groep Schoolbiologie, een bo men-stadswandeling door Zierikzee. Daarbij bleek al snel dat achter iedere boom een ver haal schuilgaat. Neem nou de linde op het Kraanplein, de rechter, wan neer je met je gezicht naar de Oude Haven staat. „Niemand weet meer dat dit een herinne ringsboom is", stelt Doeswijk. ..Hij is in 1933 geplant vanwege een jubileum van de Nederland se Wielrijders Bond. Het bordje is al lang verwijderd, maar het zou toch aardig zijn als iemand dat weer eens onder de aan dacht bracht." Twee andere herinneringsbo- men weet de 63-jarige Doeswijk te staan; de Beatrixboom aan de Wandeling en de Wilhelmina- boom aan de Poststraat. Deze zijn nog wel voorzien van een bijschrift Zij zijn geplant ter ere van de kroning van de beide koninginnen. De tweehonderd jaar oude brui ne beuk op de hoek van 't Vrij- poortje en de Hoge Molenstraat heeft volgens Doeswijk zijn langste tijd gehad. „Van boven wordt hij ieder jaar dunner. Door de nieuwe gebouwen van Albert Heijn heeft hij veel min der ruimte gekregen voor zijn wortels." Deze eik is een van de weinige bomen in Zierikzee die de ramp van 1953 hebben over leefd. In een ideale situatie had hij zo'n vijfhonderd jaar kunnen worden. Iepziekte De iepen aan de Basterstraat zijn een beetje kaal, maar heb ben geen iepziekte, zegt de be vlogen gids. De meeste iepen in Zierikzee schijnen daar overi gens wel veel last van te hebben. Inenten is mogelijk, maar kost een gulden per centimeter door snede. Een kostbare zaak dus? „Als je den boom kunt behou den, is het nooit te duur." Dus kom bij de groenbeheerder niet aan met kapplannen. ..Voor ie dere boompje dat je wilt kappen is een vergunning nodig, maar met vergunningen zijn we bij de gemeente heel zuinig. Alleen als mensen echt last hebben van een boom, ga je belangen afwegen." De eik op het hoekje met de Ou de Haven is de enige op de hele Wandeling die de ramp heeft doorstaan. „Dat is een zo- mereik. Die gedijt heel goed in Zeeland en die bomen kunnen gigantisch oud worden, soms wel duizend jaar. Maar deze is onder aan de stam beschadigd. Er groeien zwammen in een hol te en dat is niet ideaal." Dat er nog niet zo lang geleden zilverlinden op de Scheepstim- merdijk zijn geplant heeft de goedkeuring van Doeswijk. „Die stellen niet zulke hoge ei sen aan hun omgeving. Je hebt hier te maken met getij de water en ze kunnen zout water goed verdragen." Beton Op zijn tocht door het centrum van Zierikzee doorloopt de Zie- rikzeeënaar vele smalle straat jes die uitsluitend uit steen en beton bestaan. Dat het groen ook daar toch overheerst komt door de bomen en struiken uit de naastgelegen tuinen. „En zo wordt zo'n straat toch mooi. Daarom is het zo belangrijk dat particulieren groen in hun tuin hebben. Eigenlijk zou ik ieder een willen oproepen eens een boompje kort tegen de schei ding te plaatsen. Maar je moet wel weten watje plant. Sommi ge mensen willen gelijk weelde rig groen, maar tot hun schrik blijkt de boom vervolgens maar door te groeien." Bij het kiezen van de juiste boomsoort worden volgens Doeswijk nog wel eens miskleu nen gemaakt, ook door de ge meente Schouwen-Duiveland. Neem nou de platanen op Den Domp in Ouwerkerk. Die staan te dicht op de woningen. Daar moest een groot deel wegge zaagd worden. En over de iepen en eiken die ruim twintig jaar geleden in Poortambacht zijn neergezet is Doeswijk achteraf ook niet helemaal tevreden. „Die zijn te hoog. We hadden voor een lagere boomsoort moe ten kiezen." Al 12 jaar zeer goede resultaten door de complete Thermo-Fysische-Melhode (T.F.M.) en speciaal opgeleid personeel, kunnen wij u garanderen: plaatselijk afslanken bij figuurproblemen een gladdere en strakkere huid de bestrijding van een sinaasappelhuid geen gebruik van wikkels, spuiten of pillen een goede conditie, mede door het gebruik van de ozoncabines BEL NU Ligfietser Moens komt dicht bij record in zesuurs race Lelystad LELYSTAD - De Middelburgse ligfietsbouwer en -coureur Bram Moens heeft zaterdag de zes-uursrace van Lelystad ge wonnen. Hij legde in vijf uur en drie kwartier 335 kilometer af. Het zes-uursrecord lag op 320 kilometer. De race moest van wege onweer een kwartier eer der dan gepland worden ge staakt. Moens reed op een eigenge maakte M5-ligfiets met een ge stroomlijnde kuip eromheen. De eerste plaats leverde hem een prijzengeld van 10.000 gulden op. De wedstrijd werd verreden op de testbaan van de Rijks dienst voor het Wegverkeer in Lelystad, tijdens het intematio-' nale tweedaagse ligfietsevene ment Cycle Vision. Thijs Derk Thijs uit Middelburg, een vriend van Moens, eindigde op een roei-ligfiets als vijfde. De jongste deelnemer aan de zes uursrace, de 16-jarige Reinoud Wiers, kwam ook uit Middel burg. Hij haalde op een 'gewone' M5-ligfiets een gemiddelde snelheid van 40 kilometer per uur. Hij legde al met al 235 kilo meter af. Aan de zes uurs-race deden veertig ligfietsers mee, onder wie ook Duitsers en Zwitsers. MIDDELBLTRG - De brassband Schoonhoven leverde zaterdag tij dens nationale federatieve concert wedstrijden in de Middelburgse Concert- en Gehoorzaal de beste prestatie. De band uit Schoonho ven speelde in de vaandelafdeling 90 punten bij elkaar, goed voor een eerste prijs, een juryonderscheiding en een wimpel. De wedstrijden, waaraan acht korpsen - alle van buiten Zeeland - meededen, waren georganiseerd door de afdeling Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Muziekverenigingen (KN- FM). De deelnemers werden beoordeeld door de juryleden J. Koops, J. Conjaerts en R. Goorhuis. Resultaten Introductieafdeling harmonie: Crescendo, Alphen a/d Rijn, geplaatst in tweede divisie. Tweede af deling fanfare: Excelsior, Genderen, 85 pt, le prijs metpromotie. Tweede afdeling harmonie: SintHubertus, Almere, 77.36 pnt, 2e prijs. Eerste afdeling brasband: B-orkest Schoonhoven, 88.34 pnt, le prijs met promotie. Eerste afdeling harmonie: Utrecht uit Utrecht, 73.89 pnt, 2e prijs. Afdeling uitmuntendheid fanfare: Wittenburg's fanfare orkest, Amsterdam, 70.69 pnt, 2e prijs. Ereafdeling harmonie: KNA Uithoorn, 86.11 pnt, le prijs met promotie. Vaandelafdeling brassband: Schoonhoven uit Schoonhoven, 90 pnt, le prijs, juryonderscheiding en wimpel. 0118-633601 en maak een afspraak voor een gratis figuuranalyse Sunss figure door Peter van den Belt RENESSE - Strandpaviljoen Blasa Bloeza in Renesse moet vóór 20 juni zijn afgebroken. Zo niet. dan doet de gemeente Schouwen-Duiveland dit op ei gen houtje en draait onderne mer Kees Heijboer voor de kosten op. Het dagelijks ge meentebestuur heeft een brief met deze strekking naar de on dernemer gestuurd. Heijboer heeft het strandpavil joen aan de Jan van Renesseweg vorige maand neergezet op de plaats waar al jaren een post van de reddingsbrigade staat. Deze reddingspost is inmiddels zo'n honderd meter verder opge bouwd, maar dat is volgens wet houder C. W. Veerhoek (recrea tie en ruimtelijke ordening) niet bevorderlijk voor de veiligheid. „Het college van Schouwen- Duiveland vindt het uitermate belangrijk dat de post van de reddingsbrigade direct zicht baar is voor de strandbezoekers. De mensen moeten meteen we ten waar ze terecht kunnen als ze hulp nodig hebben." Dat de reddingspost alvast op een andere plaats is neergezet, vindt Veerhoek niet meer dan logisch. De suggestie dat de ge meente aan het muggenziften is wijst hij ook resoluut van de hand. „Het publiek mag niet de dupe worden van deze situatie; daarom is de reddingspost wel opgebouwd. Maar we willen de post echt graag direct aan de strandopgang. Zo gauw het pa viljoen weg is, zullen we de red dingspost weer verplaatsen." Heisa Wanneer Heijboer zijn pavil joenvijftig meter verder had ge bouwd, had alle heisa waar schijnlijk achterwege gebleven. De paviljoenhouder wenst op dit moment echter geen com mentaar te geven en verwijst naar zijn advocaat. Heijboer: „Dat lijkt mij in dit geval het verstandigste." Vorige maand noemde de strandtenthouder de houding van de gemeente 'over dreven' We zien wel wat er ge beurt". stelde hij toen. In het uiterste geval kan Heij boer de zaak op de spits drijven en de rechtbank in Middelburg om een uitspraak vragen. Wet houder Veerhoek verwacht ook dat de ondernemer dit zal doen, maar het college is vastbesloten. Veerhoek: „In een eerste brief hebben we bestuursdwang aan gekondigd. Nu gaan we het toe passen. Binnen twee weken moet het strandpaviljoen weg zijn." J. van Hengel, voorzitter van de Vereniging Paviljoen houders Schouwse Kust noemt de handelwijze van de gemeente 'uitzonderlijk belachelijk'. „Wat de gemeente nu doet, is knap verzonnen, maar het moet nu afgelopen zijn. Heijboer heeft een vergunning. Er wordt niet meer gedold met strand tenthouders." Veerhoek ontkent niet dat Heij boer mag bouwen, maar niet op de plek waar het paviljoen nu staat. „De exacte plaats moet door een ambtenaar worden aangewezen. Dat is niet ge beurd omdat wij nog niet zo ver waren. Desondanks is Heijboer gaan bouwen. Dat kan niet en dat mag niet." door Maria Evers MIDDELHARNIS - De Stich ting Evenementen Middelhar nis kan terugkijken op een zeer geslaagde Havendag. Afgelo pen zaterdag is het de organisa tie gelukt voor de 17e maal een gevarieerd en aantrekkelijk programma samen te stellen dat vele bezoekers naar de haven van het voormalige visserstadje trok. Er werden vele demonstraties gegeven. Smit Tak was van de partij met duikdemonstraties in de haven. Er waren demonstra ties van modelbouwverenigin- gen en politie. Met rondvaart boot, kano of waterfiets kon het Ruime verscheidenheid in materiaalkeus, zoals marmer, graniet etc. water verkend worden. Voor de dappersten onder het publiek was het mogelijk in te stappen voor een rondje space moun tainbike. Langs de haven was een gedeel te gereserveerd voor de vrijmarkt van de jeugd. De Stichting vluchtelingenwerk presenteerde de bezoekers di verse hapjes van Irakeese en Af- gaanse origine. Secretaris G. Barkel: „We heb ben verschrikkelijk geboft. Het is een ontzettend geslaagde dag geweest. We zijn net voor het ergste noodweer gespaard ge bleven en niemand heeft schade geleden. Alleen het touwtrek ken in de haven is door het slechte weer afgelast." iedereen leest de krant altijd en overal. Keuzemogelijkheid uit tientallen modellen Exkiusieve uitvoering haar eigen ontwerp Groot aantal modulen irt onze-showroom Vervaardigen van urnenmonumenten NIEUWERKERK (ZLD) - VIERBANNENSTRAAT 1 -TEL. 0111-64'1^98 ROTTERDAM WALEN BURGERWEG 83 -TEL. 010-4660368/4663161 ROTTERDAM - NIEUWE CROOSWTJKSEWEG 66B - TEL. 0104136910

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 26