PZC Museumhaven zoekt sponsors De klaagvrouwen hadden het moeilijk PZC Rampspoed in middeleeuws Zierikzee Visserij bezorgd over gevolgen uitdiepen van Westerschelde Gemeente heeft nog half miljoen tekort voor project in Zierikzee Vijf gewonden door ongeval bij Cadzand Jongen (16) zwaargewond bij aanrijding Acties bij kinderopvang MER-studie overlast lesvluchten Belgisch jacht in de problemen Oostburg in finale schoolschaken Thoolse gewond bij botsing Aanrijding met gewonden Afvalberg in brand zeeuwse almanak Winst maandag 8 juni 1998 door Peter van den Belt ZIERIKZEE - De gemeente Schou- wen-Duiveland heeft inmiddels ruim twee miljoen gulden aan toezeggingen binnen voor het prestigieuze Museum havenproject. Het resterende half mil joen hoopt de gemeente te halen uit bij dragen van sponsoren. Zaterdag werd een brochure gepresen teerd die bedrijfsleven en particulieren enthousiast moet maken. Burgemees ter J.J.P.M. Asselbergs hoopt ook nog op een bijdrage van het rijk. Het minis terie van Onderwijs, Cultuur en Weten schappen is volgens de burgervader erg geïnteresseerd in dergelijke projecten. „Het Museumhavenproject heeft een duurzaam karakter. Het is op kwaliteit gericht." Volgens de burgemeester van Schou- wen-Duiveland is het belangrijk dat medio 1999 het groene licht kan wor den gegeven voor het project. „Het eer ste wat dan moet gebeuren is de aan koop van de Zierikzeesche Houthan del. Die moet dan gerestaureerd en ver bouwd worden." biet project, lang de havens van Zierikzee, moet een dagat tractie worden waar jaarlijks zo'n tachtigduizend bezoekers op afkomen. Uitgangspunt is om zo'n historisch ver antwoord mogelijk beeld te geven van Zierikzee rond het jaar 1575: het begin van de Spaanse belegering. Het verbin dende thema is het verhaal van Zierik zee en de watergeuzen. De bezoeker ziet het leven in de stad door de ogen van de ambachtslieden in de rederijde bemanning aan boord en de handela ren op de wal. Historische scheeps- bouwdemonstraties, verantwoord rol lenspel, film en authentieke maaltijden uit de 16e eeuw moeten voor een dag- vullend programma zorgen. CADZAND - Bij een ongeval in dichte mist zijn zaterdagmo- regn in Cadzand vijf inzittenden van een auto gewond geraakt. Een 25-jarige autobestuurder reed volgens de politie met hoge snelheid over de Tienhonderds- emiddenweg en zag door de mist te laat dat hij de T-splitsing met de Zwarte Polderweg naderde. De auto kwam via een schrikhek in de sloot terecht. Alle vijf in zittenden zijn naar het zieken huis gebracht. De bestuurder kon na onderzoek weer naar huis. Hij is bekeurd voor het rij den onder invloed. WOLPHAARTSDIJK - Een 16- jarige Goesenaar is zaterdag middag zeer ernstig gewond ge raakt toen hij bij Kwistenburg in Wolphaartsdijk van zijn fiets viel en werd aangereden door een tegemoetkomende auto. De jongen reed met een groep zeeverkenners twee-aan-twee van Wolphaartsdijk naar Goes. Toen een bestuurder van een au to in de tegenoversgestelde richting wilde passeren viel de jongen plotseling met zijn fiets op de weg. Een helikopter heeft de zwaar gewonde jongen naar het Dijk- zichtziekenhuis in Rotterdam gebracht. Voor de overige betrokkenen bij het ongeluk, onder wie de twin tig zeeverkenners, is het Buro Slachtofferhulp ingeschakeld. MIDDELBURG - Kinderdag verblijven en peuterspeelzalen houden morgen, dinsdag, mas saal de deuren gesloten. In Zeeland doet de Stichting Kinderopvang Middelburg mee aan de staking, die onderdeel is van de landelijke actiedag in de welzijnssector voor betere ar beidsvoorwaarden, waaronder een flinke loonsverhoging. Ook veel buurthuizen, asielzoekers centra, crisisopvang en centra voor dak- en thuislozen blijven dicht. De vakbonden AbvaKabo (FNV) en CFO (CNV) kunnen het met de werkgevers (VOG) niet eens worden over een nieu we eenjarige CAO. Vooral wat de lonen betreft liggen de stand punten nog mijlenver uit elkaar, Ook het plan van de VOG om met minder leidsters grotere groepen kinderen op te vangen vinden de bonden onverant woord. De actievoerders houden mor gen een stakingsdag in Utrecht. Volgens AbvaKabo is de actie bereidheid in het welzijnswerk zeer groot, vooral bij cle kinder dagverblijven. Meer dan 5000 mensen hebben zich aangemeld voor de speciale bus en trein die de bond heeft geregeld. REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 Postbus 80 4300 ABZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454659 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam P. van den Belt M. E. M. Hitzert P. Kleemans A. Molengraaf A.M.L. Pankow P. Godrie(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Peter van den Belt ZIERIKZEE - De blikken van de regis seur en de spelers van het Oproer van Zierikzee waren zaterdag veelvuldig naar boven gericht. Onweersbuien hadden Zierikzee de hele dag geteis terd, maar het zware wolkendek maak te rond half acht een gaatje voor het openluchtspektakel in het centrum van Zierikzee. Het definitieve 'ja, het gaat door' werd gevolgd door een luid ap plaus van de acteurs en een ren naar de kleedkamers. Anderhalf uur later, bij aanvang van het spel, waren de meeste spelers over him zenuwen heen. Vanaf februari was, door de hoofdzakelijk uit amateurs be staande cast. naar dit moment toege- leefd. Het Oproer van Zierikzee kon, na de zes binnenopvoeringen van ander half jaar geleden, ook buiten een aan vang nemen. In het eerste tafereel van het spel was nog weinig te merken van de ramp spoed die het middeleeuwse Zierikzee aanstonds zou treffen. Op het plein voor de Beuze werd vooral een levende ge schiedenisles gegeven. De toeschouwer kwam ogen en oren te kort om alles te volgen. Hoe een kwakzalver door de be volking de stad uitgegooid werd bij voorbeeld, of hoe een valsspelende dob belaar werd ontmaskerd en de kroeg uitgesmeten. Er gebeurde soms zoveel dat het moeilijk te ontdekken was waar een stem vandaan kwam, wat soms voor zoekende gezichten op de tribune zorgde. De markt, met zijn kooplieden, sjou wers, bedelaars en boeren was continu in volle gang, De levende have zoals geiten, paarden en kippen maakten het allemaal zo echt mogelij k. In het prach tige decor detoneerden eigenlijk alleen de brandschone, gehuurde, kleding van de spelers, die wel verhaalden over de modderige straten en vieze pleinen, fotografie Pieter Honhoff maar behalve de schmink in de gezich ten was het ze nauwelijks aan te zien. Een klucht opgevoerd op een boeren wagen kreeg het eerste applausje van het publiek dat later de handen nog vele malen op elkaar zou brengen. Langzamerhand werd de sfeer op het marktplein dreigender. Een sfeer die versterkt werd door de door Mar van der Veer gecomponeerde muziek. Weer een verhoging van de belasting en dat nog wel op bier, dat kon de onderdrukte bevolking niet aan. De aanjagers van de opstand hoefden weinig te doen om de burgers voor zich te winnen. De deken van Walcheren en de Baljuw van Zie rikzee lieten het leven tijdens de op stand die volgde. Grote sprong De sprong in de tijd die regisseur Cees Möhlmann vervolgens maakte, was iets te groot. Direct na de moorden op de no tabelen volgde al een indringende klaagzang van vijf vrouwen. Hun man nen waren omgebracht als vergelding voor de moorden. De dreiging van de vernietiging van de stad door Karei de Stoute, woedend vanwege de geweld dadigheden in Zierikzee, kwam niet duidelijk naar voren. Wel de spijt die de Zierikzeeënaars hadden van hun brute daden. Na een pauze kwam het schip van Karei de Stoute de Oude Haven binnenvaren. Het spel op het water was slecht zicht baar, maar de verwikkelingen op de ka de hielden de aandacht van de toe schouwers vast. Getooid in boetekle den werd Karei om genade gesmeekt. Hij toonde een beetje medemenselijk heid door de stad weliswaar te veroor delen tot grote herstelbetalingen en het verlies van privileges, maar haar wel te behoeden voor vernietiging en plunde ring. Het behoud van de stad werd uitbundig gevierd en afgesloten met een modern maar prachtig vuurwerk. door Peter van den Belt ZIERIKZEE - Regisseur Cees Möhlmann kijkt met een tevre den gevoel terug op de open luchtpremière van het Oproer van Zierikzee. „De inzet was ge weldig. De mensen hebben erg hun best gedaan." Möhlmann sloot zijn ogen even wel niet voor missers in het spel „Technisch ging er soms nog wat fout: het geluid viel af en toe weg en de belichting was soms niet optimaal. Het werken met de zendmicrofoons was voor ac teurs en de mensen van de tech niek nog even wennen, maar we hebben ook niet op locatie kun nen repeteren. Een paar dingen in het spel moeten ook anders. De boerenwagen waarop de klucht werd gespeeld, reed bij voorbeeld te ver door. Die zal volgende week wat centraler op het speelvlak staan." Dan staan wellicht ook de tribu nes nog wat naar achteren. Mensen vanaf de middelste rij en hadden moeite om het spel, vlak voor de tribunes te volgen. Voor het overige is Möhlmann content. Het enthousiasme on der de acteurs heeft hem aange grepen. „De neuzen stonden van het begin van de repetities al de zelfde kant op. Dan kun je hoge eisen stellen aan de prestaties. De groep was direct een een heid. Dat doet iedereen boven zichzelf uitstijgen." Hoewel de meeste acteurs uit volle borst zongen, liep de ge luidsband steeds mee. Volgens Mar van der Veer, verantwoor delijk voor de muziek, is dat ge bruikelijk bij een productie van een dergelijke omvang. „Je werkt met amateurs en de men sen zijn vooral toneelspelers en geen beroepszangers. Door 'half-live' te spelen ondervang ARNEMUIDEN - De bewonersvereniging D'Oranjeplaete in Arnemuiden wil dat Gedeputeerde Staten de milieu-effecten onderzoeken van de uitbreiding van Zeeland Airport. Zoals bekend wil Rotterdam Zestienhoven een deel van de kleine luchtvaart verplaatsen naar het Zeeuwse vliegveld. Het aan tal lesvluchten zal daardoor fors toenemen. De bewonersver eniging noemt een milieu-effect-rapportage (MER) noodza kelijk, omdat de les- en circuitvluchten voornamelijk bestaan uit starts en landingen. Die kunnen veel geluidsoverlast ge ven. Het verzoekschrift aan GS is mede ingediend namens cam ping De Witte Raaf en de stichting Suzan, die strijden tegen uitbreiding van het vliegveld. BRESKENS - De reddingsboten Rien Verloop en Johanna Louisa van het KNRM-station Vlissingen moesten zondag middag in actie komen om een Belgisch jacht te helpen, dat op de rede van Vlissingen in de problemen was geraakt. De Cha Cha Chat had onderweg van Goes naar Blankenberge te kam pen gekregen met motorpech. De reddingsdienst wist het jacht en de twee opvarenden veilig binnen te brengen in de ha ven van Breskens. SPIJKENISSE - De Sint Bavo basisschool uit Oostburg is za terdag in Spijkenisse doorgedrongen tot de finale van de lan delijke schoolschaakwedstrijden. Het team van vier spelers in de leeftijd van elf en twaalf jaar moet het volgende week in de Zuid-Hollandse plaats opnemen tegen vijf andere landelij ke finalisten. Het Zwin College uit Oostburg kwam in de cate gorie voortgezet onderwijs net een half bordpuntje tekort voor het bereiken van een finaleplaats. Beide Oostburgse scholen waren nog de enige Zeeuwse vertegenwoordigers in de nationale strijd. STAVENISSE - Een 22-jarige Thoolse is zaterdag bij Stave- nisse lichtgewond geraakt toen zij met haar hoofd tegen de voorruit klapte van de auto waarin zij als passagier meereed. Zij zat naast een 23-jarige Stavenisser, bestuurder van de vierde auto in een rijtje van vijf. De eerste auto stopte om inde berm te gaan staan, de tweede sloeg linksaf en de derde, een taxi, stopte tijdig. De vierde echter klapte bovenop de taxi, waardoor de Thoolse gewond raakte, de vijfde auto kon ook op tijd remmen. De taxi en de auto van de man uit Stavenisse, moesten door een berger uit Steenbergen worden wegge haald. MELISSANT - Op de kruising tussen de Tweede Weg en de N215 bij Melissant zijn zaterdag rond 1115 uur twee auto's op elkaar gereden. Een vrachtauto, die de N215 overstak, raakte daarbij een personenauto. De bestuurster en bijrijder van de personenauto, beiden afkomstig uit Melissant, werden voor nader onderzoek overgebracht naar het ziekenhuis in Dirks- land. SLUISKIL - De brandweer moest zaterdagavond in actie ko men voor een brand op het woonwagencentrum in Sluiskil. Onbekenden hadden een berg afval aangestoken. Naar de da der wordt een onderzoek ingesteld. door Wout Bareman TERNEUZEN - De visserij maakt zich ernstig zorgen over de gevolgen van de uitdieping van de Westerschelde..,We heb ben de indruk dat de baggeraars rekening houden met de visserij, maar al dat gebagger en al die slibstort blijft natuurlijk een 'crime'", meent secretaris Hans van Geesbergen van de Zeeuwse vissersorganisatie Zevibel. De vissers willen door Vlaanderen gecompenseerd worden voor de schade die de werken aanrich ten aan de visstand. De Westerscheldevissers lopen al geruime tijd te hoop tegen de praktijken van de baggeraars. Woordvoerder Freddy de Rooy uit Terneuzen: „We hebben Rijkswaterstaat geadviseerd over geschikte stortlocaties voor het dumpen van bagger- zand uit de vaargeul. Maar die baggeraars houden zich niet aan de afspraken. Ze baggeren in ondiep water en daarna wordt het ook nog eens terugge stort in ondiep water. Dat is de pest voor het visbroed." Visstand Volgens De Rooy heeft het bag- gerwerk niet alleen verstrek kende gevolgen voor de visstand op de Westerschelde: „Want als die kraamkamerfunctie van de Westerschelde eenmaal is aan getast, heeft dat natuurlijk ook enorme gevolgen voor de visse rij buitengaats." De visserij ver eniging Ons Belang in Breskens vindt dat De Rooy gelijk heeft. De vissers ondervinden niet al leen groot nadeel van de bagger- werken, maar straks ook van de stort van specie, die vrijkomt bij het boren van de Westerschelde- tunnel. Jacques de Bliek van Ons Belang: „We hebben, omdat het om een kwestie gaat die de belangen van ons gebied over stijgen, de kwestie aangekaart bij Zevibel. Maar ook de lande lijke federatie dient zich hier mee bezig te houden. Het probleem is dat door al dat bag- gerwerk en die stort paaiplaat- sen verloren gaan. Zevibel is dat met hem eens. De Zeeuwse visserij-organisatie sloeg al eerder een slag naar de mogelijke economische schade en kwam toen met veel natte vingerwerk uit op 700.000 gul den. De aantasting van de kraamkamerfunctie heeft veel meer gevolgen, meent Zevibel. Secretaris Van Geesbergen. Hij vindt dat internationale projecten, zoals de uitdieping, niet over de rug van een relatief kleine groep - de vissers - mogen worden uitgevoerd. „Compen satie? Ja natuurlijk. "De Rooy vist nu onder Belgische vlag: „Ik heb begrepen dat 'Brussel' al een potje heeft gevormd voor compensatie. Daar hebben ze het beter voor elkaar." je ook het risico van een ver koudheid bij een van de zan gers." Concessies aan zijn composities hoefde Van der Veer niet te doen. Ik heb me geen seconde aan het niveau aangepast. De klaag vrouwen vonden het stuk dat ze moesten zingen bijvoorbeeld vreselijk moeilijk, maar we heb ben net zo lang geoefend tot het ging. Ik ben heel tevreden met de uitvoering." De laatste maanden konden PZC-lezers droogzwemmen op de beurs. Met een denk beeldig startkapitaal konden de deelnemers van het Beurs spel fictief het schip ingaan of virtueel de zilvervloot bin nenhalen. Dat laatste lukte K. Donze uit Terneuzen het best. Bij hem bleef de teller aan het einde van het spel op 680.000 imaginaire florijnen staan. Helaas voor de heer Donze werd dit speelkapi- taal niet in klinkende munt omgezet. Dat het slechts om monopo- lygeld was niet iedereen dui delijk, zo bleek uit de reacties die de winnaar de afgelopen dagen kreeg. De Temeuze- naar werd uitbundig edoch ten onrechte gefeliciteerd met zijn pas verworven kapi taal. Keer op keer moest hij uitleggen dat het gewonnen bedrag niet 'echt' was, dat het slechts een spelletje be trof. Het enige wat hij aan het spel heeft overgehouden is - naast 'de eer en misschien enige spijt dat hij niet met echt geld de beurs is opgegaan - een VW-geschenkenbon, ter waarde van vijftig - dat wel - keiharde gulden. Rolls Roy- ce-dealers en makelaars in villa's hoeven zich dus niet te melden. Dat geldt uiteraard ook voor beleggingsadvi seurs...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 23