Ik slaap gewoon bij m'n ventje Leontien wordt nooit meer super PZC Erwin Simpelaar kan Europees niet imponeren De Koeijer twee jaar naar Kortrijk Waarom krijgen we geen drinken? sport 20 Tolhoek in hel naar tiende plek Leontien van Moorsel stralend middelpunt van sterrenparade Baukje Doedee in top twintig maandag 8 juni 1998 door Maarten Wijffels MALMÖ - Atleet Erwin Simpe laar is er tijdens wedstrijden om de Europa Cup voor landen teams in het Zweedse Malmö niet in geslaagd zich te profile ren. De 20-jarige Goesenaar eindigde zaterdagmiddag als vierde bij het kogelstoten met een afstand van 16.80 meter. Als totaal presteerde de Nederland se afvaardiging dit weekeinde naar behoren. Zowel de mannen STEIN - Wielrenner Pa trick Tolhoek uit Yerseke heeft in abominabele om standigheden de tiende plaats behaald in de Ron de van Limburg. De Bata- vus-coureur ploeterde door modder, regen en ste nen, kwam als één van de achttien finishers over de meet, maar was deson danks niet tevreden. „Ik was bevangen door de kou en zat klappertan dend op mijn fiets. We moesten door dikke lagen modder en we fietsen stroomopwaarts door de regen. Helaas gedij ik slecht in zulke omstan digheden", aldus een te leurgestelde Tolhoek. „Ik ben in momenteel goed in vorm. Het is frustrerend dat ik in deze wedstrijden mijn top niet kan halen. Jongens als Meys en Kap- pes liet ik vorige week nog minuten achter me en nu zit ik achter hen. Winnaar van de Ronde van Limburg over ruim tweehonderd kilometer werd Pronk uit Warmen- huizen in 513.2 5Tolhoek finishte met zijn metge zellen Henrix (Duitsland) en Engels (Zwartemeer) op 1.16. Zeelands enige profwiel renner Davy Dubbeldam heeft in Strombeek de ze vende plaats behaald in een plaatselijke kermis- koers over 166 kilometer. als de vrouwen handhaafde, zich in de eerste divisie, de mid denklasse van Europa. Voor Simpelaar, bezig aan zij eerste jaar bij de senioren, wa ren zijn prestaties wat achterge bleven bij de verwachtingen Die waren gewekt, nadat Sim pelaar veertien dagen geledei met een afstand van 180 7 mete de beste seizoensprestatie hai laten noteren. „Wat ik heb vei nomen, is dat hij nog vrij vei last had van een griepje dat vo rige week de kop opstak. Daar door was zijn voorbereiding o; dit evenement niet optimaal' meldde vader Jan Simpelaa; die via de telefoon op de hoogst was gebracht. „En wat hem ooi parten speelde was een gebrei aan ervaring. Dit seizoen goo: hij pas voor het eerst bij de 'gro te jongens'. Dat vergt de nodig aanpassing is gebleken." De winst bij het kogelstote ging naar de Noor Houge, di een afstand van 20.07 overbrug de. „Dat is ruim drie meter ver der dan de worp van Erwin", re kende Jan Simpelaar voor. „Ei dat is op internationaal niveai een behoorlijk gat. Voor Erwi! dus een teken dat er nog vet werk aan de winkel is." Wie zich in het voetbalstadio; van Malmö wel met de beste! konden meten, waren Este Goossens en Patrick van Bal kom. Goossens won de 400 me ter in een tijd van 51.35 secon den en verbeterde daarmee he zeven jaar oude nationale re cord van Gretha Tromp (51.68 Van Balkom finishte op de 20 meter als eerste in een tijd va 20.76 seconden. Surfer Gideonse derde bij NK VLISSINGEN - Stefan Gideon se uit Veere neemt na de vierd race om het Nederlands kampi oenschap windsurfen de derdi plaats in. Hij moet in het klasst ment Ramses Landman en Adi Keet voor zich dulden. Bij de jeugd pakte de 18-jarig Christian Sandee uit Vrouwen polder de leiding. Hij profiteer de van de afwezigheid van Ed wy Zoonekynd. De strijd omö s' nationale titelstrijd wordt ze terdag 4 en zondag 5 juli in Ha: gen voortgezet. De grote finai wordt 19 en 20 september i Ul Scheveningen gehouden. door Maarten Wijffels TERNEUZEN - Erik De Koeijer speelt de komende twee seizoe nen voor KV Kortrijk. De 31-ja- rige doelman uit Temeuzen, die eerder een overgang naar Roda JC op het laatste moment zag af ketsen, bereikte afgelopen vrij dag overeenstemming met de kersverse eersteklasser. De Koeijer is afkomstig van Excel sior Moeskroen. Met zijn overgang naar Kox*t- rijk, afgelopen seizoen kampi oen in de Belgische tweede klasse, sluit De Koeijer een tur bulente periode af. Half maart was de Zeeuws-Vlaming zo goed als rond met Kortrijk, toen eredivisionist Roda JC hem een aantrekkelijk aanbod deed. De Koeijer: „Het bestuur van Kox*t- rijk reageerde vol begrip. 'Mocht je er niet uitkomen, dan blijft de deur voor jou hier open', zeiden ze zelfs." Wachten De doelman voerde vervolgens een positief gesprek met be stuurslid technische zaken Nol Hendriks. „Hij wilde me direct hebben, maar zei dat ik nog even moest wachten of de nieuwe trainer (Sef Vergoossen, red.) ook met mij in zee wilde. Blijk baar zag die mijn komst niet zit ten, want vrijwel gelijktijdig met zijn komst trok Roda een Australische keeper aan." „Of ik een slechte smaak aan de gang van zaken heb overgehou den? Mwoh, niet echt. Ik heb nooit geroepen dat ik definitief naar Roda zou gaan. Dat heeft de pers ervan gemaakt. Zelf heb ik altijd een slag om de arm ge houden. Achteraf kan ik alleen maar zeggen dat het spijtig is dat Sef Vergoossen mij niet wil de, want zelf was ik enthousiast Ik had graag nog een paar jaar in Nederland gespeeld." Revanche Na het afketsen van de transfer nam De Koeijer weer contact op met Kortrijk, dat de zaak ver volgens snel rondmaakte. Bij de ploeg van trainer Regis van Ac ker hoopt de sluitpost revanche te kunnen nemen voor een ui terst teleurstellend jaar bij Ex celsior Moeskroen, waar hij na de komst van trainer Hugo Broos zijn basisplaats verloor. „Vanaf de eerste trainingsdag was duidelijk dat ik de strijd met Yves Feys, een aankoop van Broos, niet kon winnen. Meer dan wat wedstrijdjes in he tweede heb ik niet gespeeld." Bij Kortrijk wordt hij echte weer eerste keus. „Dat staa vast. De tweede doelman is ee: 21-jarige knul die ik de komen de jaren wegwijs ga maken i: het profwereldje, zodat hij o; termijn mijn plaats kan overne men. Wat ik verder van Kortriji weet? Het is een jonge, onerva ren ploeg, die de komende we ken nog wel wat versterkingei zal krijgen. Ik heb in elk geva wel een goed gevoel over het ko mende seizoen. De laatste jare: presteren de meeste clubs die ui de tweede klasse promoverei meteen goed op het hoogste ni veau. Denk maar aan Harelbeki een paar jaar geleden, Westerli afgelopen seizoen en natuurlij! aan Moeskroen, waarmee ik ii mijn eerste seizoen meteen Eu ropees voetbal haalde. Vierde plaats Irma Heeren TILBURG - Irma Heeren is gisteren vierde gewor den op de tien kilometer van Tilburg. De voormali ge Middelburgse, die te genwoordig in Zeewolde woont, legde de afstand af in een tijd van 33 minuten en 30 seconden. Die tijd was goed voor de beste Nederlandse prestatie van het jaar. Heeren maakte haar rentree na een slepende blessure (stressfractuur), die haar bijna tien maanden uit competitie hield. De wedstrijd werd ge wonnen door de Keniaan- se Tegla Loroupe in 32.02. Loroupe ging de Ethiopi sche atlete Merima Dem- boba en de Russische Na- dezhda Iljina vooraf. Bij de mannen, die tien mijl 'aflegden, ging de over winning naar Worku Bek- ila. De Ethiopiër won in 46.58 voor de Keniaan Ehud Kurgat en de Mexi caan German Silva. Greg van Hest finishte als vier de in 472 6Hi j verbeterde hiermee de beste j aarpres tatie van Bert van Vlaan deren, die zich ziek had afgemeld. van onze sportredactie KLOOSTERZANDE - „Ik heb kramp, dorst en ik ben klets nat", kreunde Nicole Vermast zaterdag aan het eind van een etappe in de gutsende regen. Ze keek bedremmeld naar de ploegleider van Opstalan en zei: „Waarom krijgen we hier toch geen drinken?" Leontien van Moorsel reageer de: „Ik snap het ook niet. D'r zat geen zuurstof in de lucht en hal verwege waren alle bidons al leeg." Wedstrijdleider Eddy Bogaert had er een passende verklaring voor. „Het is niet toe gestaan om te verzorgen in een wedstrijd minder dan 150 kilo meter. Bovendien is het veel te riskant voor valpartijen. Met de schade viel het nog mee. De Duitse wielrenster Suzanne Gall, die zaterdag ten val kwam, was een van de slachtoffers. Ze moest ter observatie één dag in het ziekenhuis blijven en bleek een lichte hersenschudding te hebben 'opgelopen. Melanie Mansveld, vrijdagavond geval len, mocht zaterdag naar huis met een sleutelbeenbreuk en een hersenschudding. En dan was er - in de overigens voortreffelijke organisatie - nog wat ongemak bij de start van de tijdrit op zondagmorgen in Walsoorden. De politieagent klaagde over een aantasting van de openbare orde. Hij zei: „Ikzie overal plassende dames in de bosjes, voordat ze van start gaan. Ze hadden toch op z'n minst voor een piaslokaaltje kunnen zorgen." Pikant detail: de start van deze tijdrit was voor de hoofdingang van Pabo, het verzendhuis voor sexartikelen. door Frits Bakker KLOOSTERZANDE - Wie heeft Jenita Smit in drie dagen koersen op kop zien rijden? Het kan nooit lang zijn geweest, want ze houdt niet van kasseien, wind en waaiers. Maar toch zag je vóór en na de koers af en toe een toeschouwer wijzen: „Kijk, da's de vrouw van Erik Huize bosch..." Ze reed drie dagen mee met het vrouwenpeloton in Zee land. met niks anders 'aan de kop' dan fietsen. „Want Erik moet zingen, hij kon niet komen kijken." Mariëlle van Scheppingen reed wel voorin de wedstrijd. Zater dag, in een schuchtere vlucht poging, toen het peloton de be nen even stilhield. En zondag toen het klassement werd ge maakt. Mariëlle is de vriendin van Gianni Romme. Zelf een ta lentvolle rijdster in het peloton, maar toch vooral bekend door haar relatie met de schaatsheld, die met twee keer goud in Naga no werd gekroond. Edith Klep won zaterdag een etappe, na een heroïsche finale met bliksemflitsen, donder en hagelbuien. Ze bleef op de lange aankomst in Westdorpe nog net uit de greep het aanstormende peloton. Edith is de vriendin van profrenner Koos Moeren hout, die vorig jaar op het we reldkampioenschap in San Se bastian een prachtige finale reed. Leontien van Moorsel won twee etappes en het eindklassement van de Ster van Zeeland. Het optreden was indrukwekkend en stijlvol, als in de glorietijd. Leontien is de vrouw van Mi chael Zijlaard. Hij is een ex- amateur, de zoon van gangma ker Joop Zijlaard en ploegleider van de Opstalan-ploeg. Kwellingen Michael Zijlaard heeft zijn be kendheid meer te danken aan zijn beroemde echtgenote dan andersom. Hij heeft haar - zo wordt gezegd - gered uit een die pe crisis. Tinus (haar koosnaam in het peloton) heeft de kwellin gen van het afkicken gevoeld. Ze was ooit, in haar toptijd, een lichtgewicht van 44 kilo, smeet twee jaar geleden de fiets aan de kant en sloeg door naar 86 kilo. Daar zit ze nu tussenin met 65. „Ze leidt nu een normaal leven, met tijd voor het fietsen en tijd voor zichzelfzegt Michael Zij- laard. En Tinus is ook gewoon weer een vrolijke meid. ..Wil je wat van me weten? Kom maar naar het hotel. We zitten in ka mer 121. Ja, gewoon met Mi chael op één kamer. Ik slaap ge woon bij m'n ventje hè..." Het tweetal beweegt zich onaf scheidelijk door het peloton, maar zonder dat andere tekort komen. Michael is het aan spreekpunt voor iedereen. „Ze zeggen wel eens dat de ploeg om Leontien is gebouwd. Dat is niet waar. Maar als Leontien in top vorm is, zoals nu, dan wordt ze wel beschermd. We komen ten slotte om te winnen." En niemand kan er omheen: Le ontien is drie dagen het stralen de middelpunt van de sterren parade. Veel meer dan Mariëlle van Scheppingen en Jenita Smit. En nóg veel meer dan In- grid Haringa, ook een ex-we reldkampioene (baan), maar heel bitsig in de omgang en als ploegleidster van de nationale selectie zeker geen boegbeeld. Lacherig Wat een verschil met Michael Zijlaard, die weet wat de spon sor van hem wil. „We hebben een prachtig team met Opsta lan, dat willen we ook uitdra gen." En met Van Moorsel zelf. Het hoofd is nooit op hol gesla gen, de gulle lach is echt. „Weet je wat ik nou zo stom vind", zegt ze op zaterdagmiddag net na de etappe. „Dat we geen drinken krijgen onderweg." Kritiek, oké, maar wel mild. En geen ve dette-neigingen. Het is ook minder stressiger dan in de tijd dat alles nog moest wijken voor de fiets. Maar toen was er de druk van buitenaf, de welhaast ongezonde ambitie. Hoe kwam dat ook weer? Piet Hoekstra, de coach, had in een onbewaakt moment gezegd dat het maar niks was met die dikke konten in het vrouwenpeloton. Dat het geen gezicht wasEn dat alleen drastisch vermageren en eindeloze trainingen de presta ties konden verhogen. Hij trof Leontien waar hij haar wilde hebben. De vrolijke Bra bantse lachebek werd een klui zenaar op een racefiets. Ze at met de weegschaal naast haar bord en woog zelfs een droge bruine boterham, in een zieke lijke drang om de beste te wor den. „Tinus leefde op yoghurt en sla, verder was ze wereld vreemd", weet Michael Zijlaard nog uit de begintijd van de rela tie met haar. Het bracht haar de roem en de glorie van het succes, maar daarna ook de geestelijke in storting. Ze stapte het gewone leven in en ging weer extreem. Tinus zei dat er een nieuwe we reld openging, omdat ze gewoon „patat en ijs" kon eten en van al le andere geneugten mocht ge nieten. Dat heeft twee jaar ge duurd. Ze werd twee keer zo zwaar, maar kreeg later toch weer heimwee naar het peloton. Michael Zijlaard: „En nu is Le ontien wat ze zelf graag wil zijn. Ze rijdt weer mee voorin, wint wedstrijden en heeft ook nog een leven buiten de fiets om. „We gaan veel meer met vrien den om, we gaan uit eten en af en toe op stap. Ik zeg ook gewoon: als je wint in Zeeland, gaan we Chinezen met de ploeg. En Tinus eet lekker mee. Ze heeft nu geleerd wat het echte leven is." KLOOSTERZANDE - De 22- jarige Baukje Doedee leefde op een wolk. De Zeeuwse renster, die rijdt voor de sponsorploeg van Hartol, vond zichzelf zon dagmiddag na drie dagen fietsen terug op een keurige ze ventiende plaats. Ruim twee minuten achter Leontien van Moorsel. Ze was - net als de wedstrijd zelf - de Ster van Zeeland in haar eerste grote optreden. „Het is wel heel zwaar geweest, maar ook heel mooi", glunderde ze aan de finish. Baukje Doedee, geboren aan de rand van Kloosterzande, maar sinds kort woonachtig in Ovezande, was er intens geluk kig mee. Ze had de laatste we ken al bewezen dat er progressie was. „Ik was ook al zevende in 's-Heerenberg, een klimkoers waar Van Moorsel won." Maar dat ze al zo sterk was... „Ik heb wel al heel veel geleerd dit jaar. En ik train ook wat meer. Veel gerichter, met het verstand erbij." Dat vertaalde zich vooral in een sterke tijdrit: 21e op een achterstand van 1.51 op Van Moorsel. Haar indruk van de koers? „Ik heb het zwaar gehad, maar ik kan goed afzien. En ik heb goed gekeken. Wat de mees te indruk heeft gemaakt? Zoals Van Moorsel reed. Zo onvoor stelbaar hard." Naast Doedee was Karin Krij ger uit Biervliet getuige van het machtige optreden van Van Moorsel. Ervan genieten kon ze niet, want bij een val in de eerste etappe Kwadendamme-Kwa- dendamme liep ze gekneusde ribben op. Toch reed Krijger de Ster van Zeeland uit. „Ik heb hard op mijn tanden gebeet", toonde ze mentaliteit. Baukje Doedee Een samengepakt peloton houdt zich rustig in de buurt van Groenendijk. foto Charles Strijd Winnares van Ster van Zeeland richt zich na dit jaar op de baan door Frits Bakker KLOOSTERZANDE - Het machtsgevoel was even terug, maar het was anders dan vroe ger. „Ik voel me veel beter, om dat ik meer power heb", zei Le ontien van Moorsel, nadat ze met overmacht de driedaagse Ster van Zeeland op haar naam had geschreven. De klasse van de vroegere wereldkampioene verloochent zich nog altijd niet. Dat werd weer eens onder streept in die drie dagen. Leon tien is terug, na een lange lij densweg. „Het zal nooit meer echt super worden zoals vroe ger", beseft ze zelf het best. „Ik wil nooit meer honger lijden om de wereldtop te halen." Het succes op de weg is ook van korte duur. Aan de finish in Kloosterzande, de inspanning alweer te boven, onthulde ze dat dit haar laatste jaar is waarin de nadruk op het wegfietsen ligt. Leontien gaat de baan op. „Ik rijd volgend jaar alleen nog wat Nederlandse wedstrijden op de weg", verklaarde ze stellig. „Mijn voorkeur gaat meer uit naar de baan, waar ik me ga spe cialiseren op de drie kilometer." Dat geldt ook al voor dit jaar. De ooit tot vallende ster van het wegfietsen gedoemde Van Moorsel wil nog één keer vlam men Het zal haar een gevoel van revanche geven. Ze wil wraak nemen op mensen die haar heb ben gekwetst. „Ze hebben me uitgelachen en gezegd: die komt dus nooit meer terug. Daar doe ik het nu voor. Ik zit dicht tegen mijn topvorm aan. Het NK (4 ju li) is een volgende doel. Daarna het WK in eigen land. Het is een parkoers voor renners met po wer, dus..." Macht heeft ze, meer dan ooit Nicole Vermast (links) mag van ploeggenoot Leontien van Moorsel in Kloosterzande winnen. zelfs. De souplesse om swingend een berg op te rijden niet meer. „Maar ik wil nooit meer 44 we gen, dus dat komt niet meer te rug." Leontienis ook selectiever geworden in haar planning. En zegt: „Het is uitgesloten om in deze tijd nog een heel jaar goed te zijn. Het beste is nu pas op komst. Ik heb de koers in Zee land benut om naar mijn top toe te groeien." Tijdrit De manier waarop maakte grote indruk. De 28-jarige Leontien van Moorsel was de aanvoerster van de Opstalan ploeg (budget een half miljoen) die de koers drie dagen lang souverein naar de hand zette. Vier etappes le verden vier individuele over winningen op. Twee keer was Van Moorsel zelf de beste: in de vrijdagrit en in de tijdrit. Zatex- dag, in een opkomend nood weer, won Edith Klep. En zondag werd de zege aan de na tional e kampioene Nicole Ver mast gegund. Het machtsblok van de rood zwarte brigade verlamde de verzamelde concurrentie. Twee ploegen (Greenery en Hartol) deden nog wel verwoede pogin gen. Het waren slechts spelde- prikjes voor de leiders in de koers. Nicole Vermast: „Leon tien was zo sterk, dat wij alleen af en toe moesten corrigeren." Michael Zijlaard, de ploeglei der, zei vooraf: „Het maakt mij niet uit wie er wint, als het maar iemand van de ploeg is." Hij voorzag wel een hoofdrol voor Van Moorsel. „Ze zal vooral in de tijdrit moeilijk te verslaan zijn." En zo gebeurde het ook. De toon werd tijdens die zon- dagrit tegen de klok gezet. Van Moorsel reed op 'de veer tien' een tempo dat het hele veld deed verbleken. Chantal Belt man (Greenery) kwam nog het foto Charles Strijd dichtst in de buurt van de eind- tij d van de leidster, maar was al- tij d nog een kleine halve minuut langzamer. Edith Klep, Marije Gemser en Sonja van Kuik, de subtoppers, moesten nog meer toegeven. Daax; tussen Walsoorden en Kloosterzande, werd de basis voor de eindoverwinning ge legd. De slotiït werd daardoor een fox-maliteit. De Opstalan- ploeg controleerde met bijna speels gemak. Met de finish in zicht werden de rijen gesloten. Nicole Vermast sprintte naar de etappewinst, als dank voor de bewezen diensten onderweg. MVVv,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 20