29ct Miljoenenschade door noodweer ROVIHCIALI Nederlands fregat evacueert buitenlanders uit Eritrea Groots oproer in Zierikzee 4 WEKEN Westen dreigt Servië met militaire acties d* FOTO VERSCHOORE Glastuinbouw zwaar getroffen, situatie in Zeeland valt mee Visserij zal moeten inkrimpen Dossier Picornie op straat Opening in conflict Air France Vissers eisen compensatie Spanje heerst op Roland Garros 13 VOOK 15,00 ZW 5 Af en toe zon In de middag meer bewolking gevolgd door perioden met regen. Een vrij krachtige zuidwesten wind. 241e jaargang no. 135 maandag 8 juni 1998 losse nummers 1,75 33Ê}*. ■/W'j' i i BUDGET PRINT v -SiSïv'"I AL VANAF: VLISSINGEN «GOES MIDDELBURG ZIERIKZEE HULST TERNEUZEN van onze verslaggevers VLISSINGEN - Overvloe dige regenval met bliksem en harde windstoten heeft zaterdag grote delen van Nederland parten ge speeld. Er vielen drie do den en er is sprake van een miljoenenschade, vooral in de glastuinbouw. In Zeeland viel de schade mee. In Harderwijk leidde het nood weer tot de dood van een 21-ja- rige man en een 32-jarige vrouw uit Putten. De man belandde door een verblindende hoosbui op de verkeerde weghelft en botste tegen de auto van de vrouw. In Gorinchem schrok een 85-jarige hartpatiënt zich let terlijk dood toen regenwater zijn woning in kwam stromen. In de glastuinbouw heeft de ha gel een schade van zeker tien miljoen gulden veroorzaakt, al dus verzekeraar de Hagelunie. Elder's in de land- en tuinbouw is de schade ook enorm. Vooral in Limburg zijn veel akkers met gewassen weggespoeld en is er schade aan het fruit. In Goedereede ontstond brand door blikseminslag. De brand weer van Bruinisse kreeg natte voeten. In een woning aan de Jongkoenstraat in Goedereede is zaterdagavond de bliksem in geslagen in de zolder. Hierdoor ontstond brand in het dak. Ook het dak van een naastgelegen woning vatte vlam. In Bruinisse liep de pas anderhalf jaar oude brandweerkazerne onder water. In het gebouw kwam rioolwater naar boven. Ook vorig jaar ont stond tijdens hevig noodweer al VLISSINGEN - De Ne derlandse vissersvloot moet in de toekomst in krimpen. Minister J. van Aartsen verwacht daar voor financiële steun van de Europese Unie. Hij denkt onder meer aan be perking van het motor vermogen door vernieu wing van de vloot en aan de toepassing van nieuwe vistechnieken die de zee bodem minder verstoren. Nederland heeft een rela- tief kleine, maar moderne vissersvloot, die het fi- nancieel-economisch niet slecht doet. Sanering 'van die vloot is geen gemakkelijke opga ve, onderkende Van Aartsen zaterdag in Vlis- singen, zeker niet omdat de vangstcapaciteit jaar lijks al wordt ingeperkt door de toekenning van een beperkt aantal zeeda gen waarop mag worden gevist. Toch zal ook Ne derland er in Europees verband op termijn niet aan ontkomen de vissers vloot te saneren, al hoeft dat niet te leiden tot ver- mindering van het aantal schepen. Het gaat om het motorvermogen, de vangstcapaciteit. Van Aartsen ziet daarvoor dus twee mogelijkheden: een beperking van het mo torvermogen door ver nieuwing van de vloot en de introductie van nieu we, milieuvriendelijkere vistechnieken. Het zal vooral gaan om schepen met een motor vermogen van meer 2.000 pk. Die moeten twintig jaar na de nieuwbouwda- tum terug naar 2.000 pk; dat wil zeggen tussen 2003 en 2008. In Zeeland gaat het om zeven Arne- muidse kotters, vier Vlis- singse en drie uit Bres- kens. De verbouwingskosten wor- den nu geschat op drie miljoen gulden per schip. Nieuwbouw kost tien mil joen gulden. Een nieuwe, milieuvrien delijke vistechniek is het elektrisch vissen, waar aan Verbxxrg Holland BV in Colijnsplaat werkt. grote schade aan het complex .aan de Dorpsweg. De Bruse brandweer moest ook in actie komen bij wateroverlast in een woning aan de Schoolstraat. Bij de politie Zeeuws-Vlaande- X'en kwamen zaterdagochtend verschillende meldingen bin nen van overlast door hevige re genval en onweer. In Nieuw- Namen sloeg de bliksem in op een bankgebouw. De schade bleef beperkt tot de meterkast. Later op de dag sloeg de bliksem ook in op een huis aan de Ferdis- traat in Terneuzen. Ook daar was slechts sprake van geringe schade. Clinge en Hoek hadden te lijden onder hoosbuien, waardoor riooldeksels naar bo ven kwamen en straten blarxk kwamen te staan. Bertha '98, ofwel het volksfeest van Hulst, is zaterdag afgebla zen. „Zaterdagmorgen werd Hulst al getroffen door flink noodweer-. Een zijwand van de tent had het toen begeven. De opgelopen materiële schade en de vexwachte weersomstandig heden zetten ons meteen vroeg aan het denken", licht voorzit ter E. Verwer van de Bertha Boys de beslissing toe. In het centrum van Terneuzen had de politie een waarschu wing laten uitgaan aan de orga nisatoren van het Schelde Jazz Festival. Bij het opkomen van de wind, werd het jazzconcert op de Markt stilgelegd en kreeg het publiek het advies een goed heenkomen te zoeken in de om liggende cafés. Terneuzen kreeg uiteindelijk slechts een staartje van de depressie te verduren. Elders in het land zorgden buien als moessonregens voor aanrij dingen met voornamelijk blik schade. In de omgeving van Rot terdam en Zeewolde sloegen hagelstenen ter grootte van ten nisballen in. In Zeewolde kwam daardoor een kat om het leven. Een man moest met hoofdwon den door de hagel naar het zie kenhuis. In Limburg leidde het noodweer in de avonduren tot grote problemen. In Heerlen, Landgraaf, Valkenburg en tus- van onze redactie buitenland ASMARA - Meer dan duizend buitenlanders, onder wie 7 G Ne derlanders, hebben het afgelo pen weekeinde per vliegtuig of boot Eritrea verlaten uit vrees voor een verder oplopen van het grensconflict tussen Ethiopië en het Oost-Afrikaanse land. Het Nederlandse fregat Abraham van der Hulst is gisteravond laat met 136 buitenlanders uit de Eritrese havenstad Massawa naar Jemen vertrokken. Onder de 76 Nederlanders zijn 33 medewerkers van de inter kerkelijke ontwikkelingsorga nisatie Dienst Over Grenzen (DOG). Drieënzeventig Neder landers reisden op advies van de ambassade in Addis Abeba met een vliegtuig van de Duitse luchtmacht naar Jeddah in S au- di-Arabië. Ze kwamen gister middag in Keulen aan en keren vandaar naar hun land terug. Drie andere Nederlanders vlo gen via Djibouti naar Nairobi. Een twintigtal Nederlanders heeft er de voorkeur aan gege ven in Eritrea te blijven. Ethiopië had de evacuatie van de buitenlanders zaterdag mo gelijk gemaakt door voor der tien uur een staakt-het-vuren af te kondigen. Enige uren daar voor had de Ethiopische lucht macht nog de luchthaven van de Eritrese hoofdstad Asmara ge bombardeerd. Eritrees afweer geschut haalde een toestel neer. Nadat het bestand was verlo pen, hebben er geen nieuwe luchtaanvallen op het vliegveld plaatsgehad, maar de burgers durfden de straat niet op. Asma ra (350.000 inwoners) leek gis teren op een 'spookstad'. De Nederlandse regering be sloot zaterdag het marinefregat Abraham van der Hulst naar Massawa op te laten stomen, maar schakelde het schip pas gisteravond bij de evacuatie in. Het fregat hoopt vanochtend aan te komen inEl-Hudaida, Je men. Onder deze vluchtelingen zijn geen Nederlanders, maar wel Jemenieten, Duitsers, Zwe den, Russen en Britten. Herovering Ethiopië meldde gisteren de herovering van de grensplaats Zalambessa. Volgens de rege ring in Asmara is er echter geen sprake van herovering, maar heeft het Eritrese leger zich te ruggetrokken. President Isaias Afewerki van Eritrea zei zater dag dat het niet de bedoeling is dat het Eritrese leger de grens met Ethiopië overschrijdt. Dit dit eerder wel was gebeurd, komt volgens hem doordat 'oor log nu eenmaal zijn eigen regels heeft'. Zalambessa ligt buiten het grensgebied van 400 vierkante kilometer bij Badme dat beide landen opeisen en dat Eritrese troepen op 6 mei innamen. Het grensconflict liep vrijdag op toen beide partijen bombarde menten op eikaars grondgebied uitvoerden. Daarbij vonden 44 burgers de dood en raakten 135 mensen gewond. De Verenigde Naties, de Europese Unie en Rusland hebben Ethiopië en Eritrea opgeroepen de wapens neer te leggen en via onderhan delingen een vreedzame oplos sing voor hun conflict te zoeken. In de Burkinese hoofdstad Ouagadougou doet de Organi satie voor Afrikaanse Eenheid pogingen om een bestand tussen Ethiopië en Eritrea tot stand te brengen. Maar er is weinig hoop. Gisteren riep de Ethiopi sche radio op tot een algehele mobilisatie. ANP/RTR/AFP DEN HAAG - Delen van het politiedossier over de zaak-Picornie en het sec tierapport zijn in het bezit van zowel hooligans van Ajax als Feyenoord. In het dossier over de Aj ax-f an die vorig j aar bij supportersrellen werd ge dood, staan namen en adressen van verdachten. De papieren doken op bij Omroep Gelderland en werden ook in het week einde door de Amster damse omroep AT5 pu bliek gemaakt. GPD door Peter van den Belt ZIERIKZEE - In Zierikzee werd zaterdagavond de eerste van vier openluchtvoorstellin gen gegeven van het Oproer van Zierikzee. Een historisch spektakelstuk op het Haven plein en rondom de Oude Haven waar meer dan hon derdvijftig vrijwilligers en professionals van Schouwen- Duiveland aan mee werken. Het doorgaan van de première stond lange tijd ter discussie. Het schminken van de spelers werd zelfs enige tijd uitgesteld vanwege het steeds dreigende noodweer. Gedurende het grootste deel van de voorstel ling, die door zo'n zevenhon derd mensen werd bijge woond, bleef het echter droog. In het historische stuk worden de toeschouwers meegenomen naar het jaar 1472. Toen ver moordden boze burgers de baljuw van Zierikzee en de de ken van Walcheren die op nieuw hogere belastingen wil den aankondigen. Deze opstand is bekend geworden als het Oproer van Zierikzee. Het spel werd afgesloten met een indrukwekkende fakkel optocht van alle spelers rond om de Oude Haven. Daarbij smeekten zij hertog Karei de Stoute om de stad te sparen voor zijn voorgenomen plun dering en vernietiging. Een mooi vuurwerk besloot de voorstelling. Het Oproer van Zierikzee wordt op de zaterda gen 13, 20 en 27 juni nog eens herhaald. foto Pieter Honhoff sen Gulpen en Vaals over stroomden in korte tijd riolerin gen. Brandweerkorpsen uit alle gemeenten in Zuid-Limburg kwamen in actie om de riolen weer schoon te krijgen. In Val kenburg aan de Geul stroomde de modder in kolkende rivieren van de heuvels. In Gulpen trad het riviertje de Gulp voor het eerst in veertig jaar buiten zijn oevers waardoor in een groot aantal huizen het meubilair door de kamers dreef. zie ook pagina 4 Stakende Franse pilo ten hebben gisteren aangeboden om bui tenlandse voetbalfans die een kaartje voor het WK hebben gratis naar Frankrijk te ver voeren. Het baggeren in de Westerschelde schaadt de kraamkamer- functie van de riviermonding. Dit heeft nadelige gevolgen voor de visstand in de zuidelijke Noordzee. De visse- rij vreest schade en eist financiële compensatie van Vlaanderen. Carlos Moya heeft zondag in Parijs zijn eerste grandslamze- ge behaald. In de finale op Ro land Garros versloeg de 21-jari- ge Spanjaard zijn drie jaar oudere landgenoot en vriend Alex Corretja in drie sets, 6-3 7- 5 6-3. Een dag eerder won Moy- a's langenote Aranxta Sanchez de vrouwenfinale. Ze versloeg Monica Seles in drie sets. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7, 9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,19 en 20. van onze redactie buitenland LONDEN - De internationale gemeenschap lijkt te willen in grijpen in de Servische provin cie Kosovo om een nieuwe oor log op de Balkan te voorkomen. Het Westen, én via de Contact groep ook Rusland, heeft presi dent Milosevic van Joegoslavië in het weekeinde gewaar schuwd te stoppen met geweld. Partijen moeten naar de onder handelingstafel terugkeren, zo luidde de algemene opvatting. De Russische president Jeltsin telefoneerde gisteren met pre mier Blair van Groot-Brittan- nië, de huidige EU-voorzitter. Zij kwamen overeen dat pogin gen om de crisis op te lossen niet mogen leiden tot schending van de territoriale integriteit van Joegoslavië, aldus het Kremlin. De Contactgroep - de Verenigde Staten, Rusland, Duitsland, Frankrijk, Italië en Groot-Brit- tannië - zowel als NAVO, Ver enigde Naties en Europese Unie beraadt zich deze week op her nieuwing van sancties tegen Servië en op militaire maatrege len. Centraal bij de sancties staat herinvoering van het verbod op buitenlandse investeringen. Dat verbod was juist vorige maand door de VS en Europese bondgenoten opgeschort nadat Milosevic en de voor afschei ding vechtende Kosovaren had den ingestemd met onderhan delingen. De gesprekken leidden echter tot niets waarna de huidige militaire operatie volgde, de grootste van de Ser viërs sinds het einde van de oor log in Bosnië in 1995. Bombarderen In het koor van pleiters voor harde maatregelen tegen Milo sevic klonk gisteren ook minis ter Voorhoeve van Defensie. Hij wil dat de NAVO het bombarde ren van militaire doelen in Ser vië overweegt en dat er een vliegverbod boven Kosovo komt. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Kinkel, eiste onmiddellijke terugtrek king van de Servische troepen op straffe van militaire en ande re maatregelen. Kinkels Britse ambtgenoot Co ok zei: „Milosevic heeft vorige week de drempel overschreven Door tanks, artillerie en lucht macht in te zetten tegen bevol kingscentra zijn vorige week 50.000 mensen op de vlucht ge dreven Wij overleggen met bondgenoten over de tekst van een resolutie van de VN-Veilig- heidsraad voor alle nodige maatregelen tegen Belgrado. Die moet de juridische basis voor actie van de NAVO vor men." Cook sprak van puur et nisch zuiveren door Servië. Het Rode Kruis zei gisteren slechts met grote moeite vol doende voedsel en medicijnen te kunnen aanvoeren voor de stroom van duizenden vluchte lingen uit Kosovo in Noord-Al banië. ANP/RTR/DPA zie ook pagina 4 Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: O een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC 71 3214 000002 wêêêm Potplantenkweker van 't Hoff uit Hendrik Ido Ambacht bekijkt zaterdagavond de schade in zijn kassen, nadat het noodweer voorbij trok.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1