Carlos Moya veelzijdige winnaar Olifantje Pantani kan vliegen Haarhuis/Eltingh winnen Parijs in sfeerloos decor Davids mijdt de pers niet langer Spelers Nigeria eisen meer geld Lennart Johansson zeker van verkiezing Amsterdam Arena zwaait Oranje uit Spanjaard geeft in Parijs vervolg aan anarchie in mannentennis Ajax slaat bod op Ronald de Boer af Steffi Graf weer in actie BIRMINGHAM - Steffi Graf doet vanaf vandaag, maandag, mee aan het WTA-toernooi in Bir mingham. De Duitse ten nisster kreeg van de toer- nooi-organisatie een wildcard.. De voormalige nummer één van de wereld kreeg ook voor het toernooi van Eastbourne, dat volgende week begint, vrije toe gang. Graf zou normaal niet in aanmerking komen voor deelname, omdat ze op 7 juni van de wereldrang lijst is afgevoerd.SID door Paul van den Bosch PARIJS - De bekendste man van heel het park zat op het ereter- ras. Pelé, ooit de beste voetbal ler ter wereld. Hij showde wat voetbaltrucjes en deelde de hoofdprijs van Roland Garros, de zogeheten 'Coupe des Mous- quetaires', uit samen met de Amerikaan Donald Budge. Als eerste tennisser won deze krasse tachtiger de vier Grand Slam- toernooien in hetzelfde kalen derjaar: 1938. Het internationale mannenten nis heeft geen Pelé-figuur, want de beste aller tijden - Pete Sampras - staat dit jaar niet meer als een zonnekoning boven alle partijen. En een Donald Budge is er al helemaal niet meer bij. De laatste vijf Grand Slam-toernooien werden door vijf verschillende spelers ge wonnen. Carlos Moya, de bekendste zoon van het Spaanse vakantie-ei land Mallorca, werd gistermid dag in Parijs de laatste in dat opmerkelijke rijtje. Hij klopte zijn landgenoot Alex Corret j a in drie sets (6-3 7-5 6-3). Het was een finale om snel te vergeten, eenzijdig en vlak. Juist in Parijs, waar men vorige maand de studentenopstand van mei 1968 herdacht, begon vorig jaar juni de anarchie. De toenmalige nummer 66 van de wereld, de Braziliaan Gustavo Kuerten, kaapte de Roland Gar- ros-titel weg voor de neus van de gevestigde orde. Weliswaar won Pete Sampras daarna op Wim bledon, maar hij was er de enige geplaatste speler bij de laatste vier. En in New York (de Austra liër Patrick Rafter) en Melbour ne (Petr Korda uit Tsjechië) kwamen de winnaars uit de lucht vallen. Magische klank Namen lijken him magische klank verloren te hebben, en plaatsingslijsten hun nut. Tij dens de nu afgesloten kampi oenschappen in Parijs haalde slechts één speler uit de top-10, Marcelo Rios, de laatste acht. Toen liet Carlos Moya, zelf als twaalfde geplaatst, ook voor de Chileen het doek vallen. Die partij voorkwam dat Sampras voor de tweede keer dit jaar zijn status als beste speler op de computeruitdraai moest inleve ren. Maar dat de positie van de Amerikaan na vijf tropenjaren op de tocht staat, werd in Parijs nog eens onderstreept. Geluk kig voor hem begint nu het sei zoen op gras, waarop concur rent Rios liever koeien ziet grazen. Iedereen lijkt van iedereen te kunnen winnen. De top is voort durend in beweging en breder dan ooit, maar dat heeft ook een schaduwzijde. De alleskunners melden zich - elke week een an der, zo lijkt 't - maar er zijn nog geen nieuwe sterren. Elke sport heeft grote namen nodig - zoals Sampras, Agassi, Becker en als Ronaldo in het voetbal - en bo venal grote rivaliteit. Maar in Jacco Eltingh (links) en Paul Haarhuis op weg naar de dubbeltitel van Roland Garros. foto AP van onze sportredactie PARIJS - „Tot volgende week zaterdag", riep Paul Haarhuis nadat hij al op de tweede dag van Roland Garros was gesneu veld in het enkelspel. Hij wist toen uiteraard nog niet dat de fi nale van het mannendubbel door de regen zou worden ver schoven naar de allerlaatste dag van het Parijse Grand Slam. Maar het was wel een mooie in dicatie van het zelfvertrouwen van het duo Haarhuis/Eltingh. Het dubbeltoernooi moest toen nog beginnen. In de eindstrijd won het als eer ste geplaatste tweetal gister morgen inderdaad van de Cana dees Mark Knowles en Daniel Nestor van de Bahamas- 6-3 3-6 6-3. Al had het Nederlandse duo had het in de 105 minuten du rende partij moeilijker dan ver wacht. Voor Haarhuis en Eltingh, die samen een geldbedrag van zo'n 550.000 gulden mogen verdelen, was het de vijfde toernooizege dit jaar en de vierde Grand Slam-titel. Eltingh heeft er één meer achter zijn naam staan. Terwijl Paul Haarhuis zich voorbereidde op het vader schap, ging zijn dubbelmaatje begin dit jaar 'vreemd' met de Zweed Jonas Björkman en won meteen de Australian Open. De finale van gistermorgen vol- tx-ok zich in een ongezellig leeg tennisstadion met familieleden en een handjevol toeschouwers, dat al uren voor de mannenfina- le Moya-Corretja op hun plaats wilde zitten. Ondanks de successen van dit jaar is Jacco Eltingh niet van plan om terug te komen op zijn besluit om te stoppen met ten nis. Vorig jaar beëindigde hij méde door chronische kniebles sures z'n single-carrière, na dit seizoen is het ook afgelopen met het dubbelspel. „Door zulke overwinningen ben ik juist nog zekerder van mijn zaak," lachte de Epenaar. „Het is toch prach tig om op deze manier afscheid te nemen en de concurrentie volgend jaar te laten vechten om de botjes..." Volgend jaar komt hij in elk ge val één keer in actie. „Ik wil me dan nog een keer voorbereiden op een toernooi. Welke dat zal zijn, weet ik niet. Het kan een Grand Slam zijn, Ahoy' maar ook het clubkampioenschap in Epe," aldus de helft van het bes te tenniskoppel in het eerste half jaar van 1998. GPD van onze sportredactie DEN HAAG - Edgar Davids is teruggekeerd in het Nederlands elftal om te werken. Niet om te kletsen. Dat zei de middenvel der zaterdagmiddag in het eer ste interview dat hij gaf sinds zijn rentree in Oranje, in het NOS-radioprogramma Langs de Lijn. „Ik kom om te preste ren. De fans hebben dat begre pen." Hij zei „blij verrast" te zijn met de wijze waarop het Nederland se publiek hem de afgelopen we ken begroette. „Dat was een aardige opsteker. Maar echt ge voelig ben ik er niet voor. Als ik uit speel bij bijvoorbeeld Fio- rentina fluit het publiek mij ook alleen maar uit. Daar moet een speler mee leren leven. Toch ziet het publiek kennelijk dat ik goed bezig ben. Dat is leuk." De ontvangst door zijn ploegge noten was zoals hij zich dat had voorgesteld. Davids speelde twee jaar niet voor Oranje, na een ruzie met bondscoach Hid- clink op het EK in Engeland. „Ik ben net als ieder ander ontvan gen. Dat is normaal, ik had ook niet anders verwacht. Ze ken nen me al langer." Over zijn rol in het Nederlands elftal hield de middenvelder van Juventus zich op de vlakte. „Hopelijk wordt het een belang rijke. Het gaat er om dat we, met z'n allen, een uitstekende pres tatie neerzetten. Nederland heeft de kwaliteit om heel ver te komen. Het doel heiligt de mid delen en iedereen moet zich wegcijferen in het belang van het elftal." Het argument dat het opstellen van Davids vanwege zijn agres sieve speelstijl een risico bete kent. gaat hem te ver. „Natuur lijk loop ik weieens tegen een gele kaart op, maar het wordt allemaal wat overtrokken. Bergkamp is dit seizoen vaker geschorst geweest dan ik. Bekend is dat Davids niet of nauwelijks praat met de media uit zijn eigen land. Hij verklaar de de pers in Nederland „niet objectief" te vinden. „Maar een bepaald gedeelte schrijft ook gewoon heel goed. Ik wil niet ie dereen over één kam scheren. Ik vind het alleen erg kinderachtig dat wanneer ik iemand een in terview weiger, hij of zij dat on middellijk persoonlijk op neemt. Dergelijke zaken moet men gescheiden houden." Davids zei zich niet te storen aan sex-ieuze kritieken, ook al zijn die negatief. „We zijn profs en moeten zoiets aanvaai'den. Dat hoort er ook bij." ANP van onze sportredactie PARIJS - De spelers van Ni geria liggen overhoop met hun voetbalbond en de mi nister van Sport over de hoogte van de wedstrijdpre mies. Een afvaardiging van de selectie heeft voor een overwinning 30.000 dollar per speler geëist, terwijl de officials niet verder willen gaan dan de helft van dat be drag. Aanvaller Daniel Amokachi, lid van de spelersraad, ver klaarde zondag in Pax-ijs moe te worden van de mensen van de bond. Volgens hem komen de spelers in opstand als de bond en de minister niet ak- koox-d gaan met hun eis. „Wij weigeren voor een schijntje te spelen en sommigen heb ben dat geld hard nodig", zei Amokachi. De voorzitter van deNigeriaansebond, Aminu, liet niettemin weten dat de spelers echt niet op meer geld moeten rekenen. Afgezien van het conflict over de premies, is het toch al onrustig binnen de Nigeri- aanse ploeg. De positie van bondscoach Box-a Milutino- vic ligt zwaar onder vuur na de slechte x-esultaten in de voorbereiding. Voox-al de 5-1 nederlaag tegen Oranje kwam hard aan bij de bond en de invloedrijke minister van Spox-t. Hij verklaarde dreigend dat Milutinovic spoedig een tele foontje kan vex-wachten. Zelf wilde de coach niets zeggen. Ajacied Sunday Oliseh zei: „Het zou een slechte zaak zijn Mulitinovic nu te ont slaan". SID van onze sportredactie PARIJS - De Zweed Lennart Jo hansson, voorzitter van de Eu ropese voetbalunie UEFA, is vanaf vandaag, maandag, de hoogste voetballeider ter we reld. „Ik word gekozen tot voor zitter van de FIFA", meent hij zelf, „en niemand anders." De grootste tegenstander van Johansson (68) voor de opvol ging, na 24 jaax-, van de Brazili aan Joao Havelange komt uit de gelederen van de wex-eldvoet- balunie; secretai-is-generaal Jo seph Blatter (62) uit Zwitser land. „Mijn verwachting", aldus Johansson zondag in Pa i'ijs, „is gebaseerd op realiteit. Ik krijg de meeste stemmen." Tijdens zijn persconferentie za ten naast Johansson Issa Hayatou, de vooi-zitter van de Afxikaanse voetbalunie, de in- vloediijke Italiaan Antonio Matarrese en de Braziliaanse „supei'star" Pele. „Democi-atie, solidariteit, transparantie" zijn de leuzen waarmee Johansson zieltjes heeft proberen te win nen. Volgens Matai-rese kan de Zweed rekenen op de meerder heid van de stemmen uit vier van de vijf confederaties: Euro pa, Afrika, Azië en Oceanië. In Europa stemmen alleen Frank rijk en Engeland niet op JohansT son, in Oceanië is Australië een uitzondering. In Azië is 75 pix>- cent van de stemmen voor de Zweedse zwaargewicht." In to taal zullen er 192 stemgerech tigde bonden tijdens de verga dering in Parijs zijn. AFP/RTR van onze sportredactie AMSTERDAM - Paul de Leeuw, Trijntje Oosterhuis, Lee Towers, Willeke Alberti en bijna vijftig duizend fans, allen in oranje ge stoken, hebben gistermiddag in de Amsterdam Arena de spelers van de selectie van het Neder lands elftal uitgewuifd naar Frankrijk. De manifestatie, georganiseei-d door een fi-isdranken-sponsor van de KNVB, was een groot succes. De sterren van Oranje met hun pax-tners en kinderen werd tijdens een bijna vier uur durende show op een hartstoch telijke wijze uitgeleide gedaan. Van de 22 spelex-s wax-en er twin tig aanwezig. Alleen Michael Reiziger en Edgar Davids ont braken, wegens verplichtingen respectievelijk in Bai-celona en Milaan. Het Nederlands elftal is nog tot en met woensdag in Nedei'land. Het verblijft in Hoendex-loo en heeft vandaag en moi-gen nog twee tx-ainingsessies op het bij- veld van de Arena. Donderdag vliegt de ploeg van bondscoach Hiddink naar Pax-ijs, waar het zatei-dag moet aantreden voor de eex-ste WK-wedstrijd tegen België, GPD AMSTERDAM - Ajax heeft een bod van dertig miljoen gulden voor Ronald de Boer van Arsenal afgeslagen. De landskampi oen blijft bij zijn standpunt dat Ronald de Boer niet mag vertrekken. „Een transfer is onbespreekbaar en het zal ook onbespreekbaar blijven", zei financieel directeur Maarten Oldenhof zondag. Het contract van de middenvelder loopt, net als dat van zijn broer Frank, nog door tot medio 2004. „Tot die tijd laten we hem niet gaan", aldus Oldenhof. „Wat voor bod er ook nog zal komen." De zaakwaarnemer van Ronald de Boer, Rob Jansen van het bureau Sport Promotion, had dondex-dag een onderhoud met een delegatie van Ajax. „De kans is groot dat Ronald volgend seizoen in Amsterdam speelt", zei Jansen. „Het idee een ver- trek via de rechter af te dwingen, is nog niet ter sprake geko men. Wellicht komt dat ook niet ter sprake." ANP Carlos Moya toont zijn trofee na de zege op zijn landgenoot Alex Corretja, foto Lionel Cironneau/AP het mannentennis regeex-t voor alsnog de anarchie. Misschien is het wachten op iemand als Ma- rat Safin, de Russische tiener die op Roland Garros uitgroeide tot één van de grote verrassin gen. Een weddenschap op zijn toekomst lijkt niet riskant. Is dat ook bij Moya het geval? Dat is de vraag die iedereen zich ui- teraard stelt na dé comfortabele overwinning op zijn goede vriend Corretja. De in Palma de Mallorca' geboren inwoner van Bai-celona stond vorig jaar al in de top-10 na zijn finaleplaats in de Australian Open (februa- ri'97) en in vijf andere toernooi en, waaronder de Grolsch Open in Amsterdam. Hij werd zelfs zo populair in Spanje, dat hij niet meer ongehinderd op straat kon lopen. Maar de druk werd hem vooral begin dit jaar, toen hij alle ver- overde ATP-punten moest ver dedigen, te groot. Hij viel weg uit de top-10. Maar door zijn vorm in dit gx-avelseizoen, met winst in Monte Carlo en nu Pa x-ijs, is het verloren terrein terug in Moya's bezit. In de nieuwste lijst, vandaag, staat hij weer vijfde. Carlos Moya lijkt alles mee te hebben om aan de top te blijven. Hij staat nog aan het begin van zijn loopbaan, na een succesvol le jeugdperiode. Hij islang(1.90 meter), serveert sterk, is op de baseline redelijk veelzijdig, kan de bal laten druipen van de top spin, maar imponeerde gisteren tegen Corretja vooral aan het net. Niet bepaald het prototype dus van een Spaanse gravelbij- ter, een beeld dat sowieso steeds meer vei-vaagt. Moya en Corretja zijn produc ten van de gedegen jeugdoplei ding in Barcelona. Vijftien jaar geleden opgestart, nu een door slaand succes. De Nederlandse tennisbondzal er met jaloerse ogen naar kijken. Drie mannen bij de laatste vier; een Spaanse winnares in Arantxa Sanchez- Vicario en ook nog een finalist in het jongenstoernooi. Roland GaiTOs'98 was in de greep van de 'conquistadores' - de Spaan se vei'overaars. GPD zie ook pagina 15 Italiaanse pechvogel doet in de Giro oude tijden herleven door Guido Bindels MILAAN - In de winter, in die korte perio de van rust en ontspanning, placht Marco Pantani langs barretjes aan de Adriati- sche Zee te trekken. Als zanger wel te ver staan. Zijn stem is al vergeleken met die van Eros Ramazzotti, in kleine kring is zelfs een heus cd'tje in omloop. Daar zal nu snel verandering in komen. Ramazzot ti, ja zelfs Pavarotti; sinds gisteren is Pan tani van een nóg grotere orde. Hij heeft de Giro gewonnen, bewezen dat er nog won deren bestaan. Klein bestaat voor hem niet meer. Kan een écht klimmex-tje in het moderne wieh-ennen nog één van de dx-ie grote Ron des op zijn naam schrijven? Nee, zo weten de kenners al j arenJawelzo bewees Mar co Pantani. Lucien van Impe (Tour '76), Luis Herrera (Vuelta '87) en Chax-ly Gaul (Giro '59); het is allemaal alweer zo vx-ese- lijk langgeleden. En dus deed Marco Pan tani anno 1998 oude tijden hexieven. Eigenlijk was de Giro al lang beslist. Tij dens de individuele tijdrit in Triëst had Alex Zülle vox-ige week immex-s machtig uitgehaald. De Zwitser raasde toen de drie minuten eerder veitrokken Pantani zomaar voorbij. In het Zwitserse weekblad Sport Zürich werd de zegetocht van Zülle al uitvoerig in alle toonaarden bezongen, maar uitge rekend op de dag dat de zwart-op-wit-ge- di-ukte zekerheden bij de abonnees in de brievenbus gleden, werd Zülle uit de rose leiderstrui gereden. Kan niet bestaat niet, is echter de levens filosofie van Marco PantaniII Elefantino (het olifantje; vanwege zijn kale hoofd en die grote oren) erkent geen grenzen, kent geen angst. „Ik kan door een fysieke en een mentale pijngrens heen breken. Als je die moed op kunt brengen, kun je doelen bex-eiken die iedereen voor onmogelijk houdt", zegt de Italiaan regelmatig. Hij bewees niet alleen in de twee volgende bergetappes, waarin Zülle kraakte en ten slotte definitief brak, dat dat geen loze woorden zijn. Want wat Pantani in de tijdrit van zaterdag presteex-de, grensde veel meer aan het onmogelijke! Daags voor de tijdrit hadden de teamgenoten, soigneurs, mecaniciëns en de ploegleiding geroepen, dat ze zich allemaal net zo kaal als Pantani zouden laten scheren als die er in zou slagen niet al te veel tijd op Tonkov te vexiiezen. Ongekende wil Veel kale hoofden dus een dag later (na een slotritje dat vanwege de ovei-vloedige re genval in gesloten formatie werd gereden en waarin Fagnini de eindspi'int won) bij de huldiging in Milaan. Want Pantani overtrof zichzelf. Angst voor de naderen de nederlaag, angst voor de dingen die ko men zouden? Niets daarvan. Het was zijn ongekende wil, die de angst het zwijgen oplegde en haar onder moed bedolf. Pan tani trapte in de tijdrit de longen uit zijn lijf, tx-apte zijn eigen schaduw voorbij en was zelfs nog vijf tellen sneller dan Tonk ov. Het Olifantje kon vliegen, Dombo schitterde zelfs op het terx-ein dat het zijne rüet was. Italië stond op z'n kop. De Tifosi gingen uit hun bol. Aan supexiatieven vandaag in de Itali aanse kranten dan ook geen gebrek. Het is Marco Pantani gegund. Iedex-een is de schepper van zijn eigen geluk, maar het Olifantje had in zijn wielerloopbaan wel heel veel pech. De geschiedenis van zijn leven op de fiets heeft alles weg van een Alpenlandschap; diepe dalen, afgewis seld met hoge toppen. Nu nog denkt Pantani vaak aan één van die vele, vele ongelukken. Het gebeurde op 18 oktober 1995, tijdens de wedstrijd Milaan-Turijn, in de afdaling van de Pi- domare. Helemaal voorover gebogen over het stuur, suisde Pantani met tachtig kilo meter per uur naar beneden. En opeens kwam er een jeep de bocht om en ging het licht uit. Zijn linkerbeen was op verschil lende plaatsen gebroken, de ene zware operatie volgde op de andere. Pantani moest opnieuw leren lopen. Jaren, zo zeiden de doktoren, zou zijn her stel duren, maar elf maanden later koerste hij weer. In de Giro van 1997 wilde Panta ni vervolgens laten zien wat hij nog kon. Ditmaal was het geen jeep, maar een witte kat, die opeens voor hem opdook. De ge volgen van een nieuwe val waren minder ernstig, maar toch, het was weer zo ty pisch Pantani, dat kon alleen hém overko men. Uitex-sten, daar houdt hij van. „Bij mij is het altijd alles of niets. Ik heb weinig haar, dat wil ik niet. Dus heb ik me maar kaal la ten scheren". Pantani herbergt deze en nog veel meer uitersten in zich. Daarom werd gisteren weer voor het eerst sinds lange, lange tijd een klimmer pur-sang als winnaar van één van de drie grote Rondes gehuldigd. GPD Voormalig pechvogel Marco Pantani is na zijn zege in de Giro in Italië een volksheld. foto Alessandro T rovatie/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 13