Schuttershof Domburg weer open E A CLINIQUE Zoutelande 1 en Biggekerke 3 naar eerste ringrijklas ril 0118-633601 zeeland 10 Verbouwing en aanpassing gemeenschapshuis gereed Hardrijders betrapt op Walcheren Zevibel viert vijftigjarig bestaan in rustig vaarwater Musical in Serooskerke Fietstoer voor wereldkinderen Koninklijke eer voor weldoener dieren G.P.J. Neijenhof Knoflook en rode pepers voor een lang samenzijn Brassband Schoonhoven wint concertwedstrijd Middelburg Ligfietser Moens rijdt 335 km binnen zes uur Gratis figuur-analyse! Szoiss f-jjjure 1375,- AKTIE ^cu^ime/ue' GEMEENTE MIDDELBURG maandag 8 juni 1998 door Ab van derSluis DOMBURG - Wethouder E. J. Gelok van Veere heeft zaterdag in Domburg het vernieuwde Schuttershof geopend. Het ge meenschapsgebouw is voor bij na één miljoen gulden ver bouwd en aangepast. In zijn openingstoespraak bood de wethouder het bestuur van de Stichting Gemeenschapsbelan gen Domburg-Oostkapelle zijn excuses aan voor de onlangs ge voerde discussie om alle bin nensportaccommodaties en verenigingsgebouwen onder te brengen bij een speciale, ge meentelijke organisatie. Voor het dorpscentrum Biggekerke en de stichting wordt bekeken hoe zij geleidelijk opgaan in die organisatie. Gelok: „Het is nooit mijn bedoeling geweest het be stuur voor vermeende voldon gen feiten te stellen." De plannen voor de verbouwing van het gemeenschapshuis Schuttershof dateren al van be gin jaren negentig. Het podium, de keuken en de gymzaal volde den niet meer aan de eisen van VLISSINGEN - Bij snelheids controles op de Noordweg in Sint Laurens en de Gerbrandys- traat in Vlissingen heeft de poli tie zaterdag 161 overtredingen geconstateerd. De meeste men sen reden te snel op de Noord- weg, waar een maximumsnel heid geldt van 50 kilometer per uur. Daar reden 143 automobi listen te hard. De politie hield verder nog enige tijd lasersnelheidscontroles op de Langeweg in Arnemuiden en op de Ritthemsestraat in Rit them. Op beide wegen geldt een maximumsnelheid van 30 kilo meter per uur. Met dat laserap paraat kan de politie op grote afstand de snelheid van auto's meten. Bij die controles hield de politie vier bestuurders aan. Zij kregen meteen een boete. De hoogste gemeten snelheid bedroeg 124 kilometer per uur op de Rit themsestraat. de tijd. In juli '94 besloot de toenmalige gemeenteraad van Domburg tot de renovatie. Een half jaar later werd de uitbrei ding van het podium weer ge schrapt, wegen financiële pro blemen met vakantiepark Hof Domburg. Twee jaar later stond de verbouwing opnieuw op de agenda. Toen hielden Gedepu teerde Staten de verbouwing te gen. Volgens de provincie was de verbouwing - vlak voor de ge meentelijke herindeling - niet direct noodzakelijk. De nieuwe raad Veere besloot uiteindelijk het krediet te verlenen. „Toen we begonnen met plannen ma ken", aldus voorzitter J. A Francke van de stichting Ge- Adrie Boogaard en Ineke Geertse van muziekverening Apollo - één van de gebruikers van het vernieuwde Schuttershof - steken een handje toe bij de bediening tijdens de heropening. foto Lex de Meester meenschapsbelangen, „hadden we nooit gedacht dat het zo lang zou duren." De verbouwing be stond uit de uitbreiding van de foyer, de herinrichting van de keuken, de vergroting van het podium, de bouw van een nieu we muziekberging en de aanleg van een multi-functionele vloer in de gymzaal. „We hopen nu weer een aantal jaren vooruit te kunnen", zei de voorzitter. Tijdens de verbouwing is aantal problemen aan het licht geko men, die nog opgelost moeten worden. De akoestiek in de gro te zaal is verloren gegaan en ook de ventilatie is nog niet opti maal. Francke beloofde de ge bruikers van het Schuttershof daaraan te werken. Wethouder Gelok beloofde in zijn toespraak dat de gemeente Veere een 'open overleg' zal voe ren met het stichtingsbestuur over het beheer van de twee ge bouwen die de stichting exploi teert. „De accommodatienota geeft slechts een richting aan. Over de definitieve structuur wordt nog verschillend gedacht. Dat is logisch, want beide par tijen denken vanuit hun eigen verantwoordelijkheid." De ge meenteraad van Veere praat donderdag over de accommoda tienota. B en W stellen de raad voor om de binnensportaccom modaties en de verenigingsge bouwen voor een bepaalde pe riode buiten de gemeentelijke organisatie te houden. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De Zeeuwse vissersvereniging Zevibel heeft zaterdag in Vlissingen het vijf tigjarig bestaan gevierd onder een gunstig gesternte. De zee visserij verkeert in rustig vaar water. De mosselsector heeft een goed jaar achter de rug. Uit de oester branche klinken positieve ge luiden over het terugdringen van de ziekte Bonamia Ostrea en de verwachte productie, al bestaan er zorgen over de ver minderde groeisnelheid van creuses (Japanse oesters) in de Oosterschelde en over stroperij en de toekomst van de Zeeuwse platte oester in het Grevelin- genmeer. De kokkelsector heeft hoop op een goede broedval. Al leen de garnalenvisserij heeft het zwaar te verduren door lage prijzen en grote voorraden bij de handel. Goede moed Al met al keek scheidend Zevi- bel-voorzitter J. D. de Voogd vol goede moed vooruit. Hij droeg het voorzitterschap over aan C. J. van Liere, burgemeester van Sluis-Aardenburg. Zonder veel poespas. De aanwezige minister J. van Aartsen van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij was er jaloers op. „Verliep de kabinets formatie maar zo soepel." De Voogd stond uitvoerig stil bij het vijftigjarig bestaan van Ze vibel. Bij de oprichting in 1948 was de Zeeuwse visserij de rampzalige gevolgen van de Tweede Wereldoorlog nog maar nauwelijks te boven. Veel sche pen waren vernield of lagen in buitenlandse havens, opge bracht door de Duitsers. In de vijftig jaar die volgden, heeft de Zeeuwse visserij op alle fronten een enorme modernise ring doorgemaakt. Niet zonder slag of stoot. In de geschiedenis van Zevibel staat de strijd voor een open Oosterschelde met hoofdletters geschreven. Al in 1963 begon dat gevecht, om in 1976 te eindigen met het kabi netsbesluit om de stormvloed kering te bouwen. Visserij en milieubeweging gin gen toen hand in hand. Anno 1998 is de verhouding bekoeld, zeker wat betreft de mossel- zaad- en kokkelvisserij in de Waddenzee. Minister Van Aartsen sprak zaterdag zijn waardering uit voor de visserij die veel heeft gedaan om de vis- serijdruk ,te verminderen. Hij wil niet verder gaan met het sluiten van gebieden in de Wad denzee. Maar: „Wij moeten de komende vier jaar hard werken door Sjaak Janse OOSTKAPELLE - Zoutelande 1 is zaterdag in Oostkapelle kampioen van de tweede klas ringrijden geworden. De wed strijd begon in de regen en ken de na vijf beurten Zoutelande 2 als koploper. Nadat het gestopt was met regenen kwam na twaalf beurten Koudekerke 6 aan kop, mede doordat Zoute lande twee ringen liet hangen in de twaalfde beurt. Na 16 beurten stond Koudeker ke 6 nog steeds aan kop met 43 ringen, op één ring gevolgd door Zoutelande 1 en 2. Ritthem 3 met 41 ringen deed ook nog mee in de kop van het klassement. Met 38 ringen leken Biggekerke 3, Grijpskerke 2 en Koudekerke 4 even aan de kant te staan voor de twee promotieplaatsen. In de zeventiende beurt nam Zoute lande 1 de koppositie over van Koudekerke 6. Het drietal van Zoutelande 1 stak maar zelden een ring mis en ging zodoende, na de degradatie in 1997 naar de tweede klas, af op het kampi oenschap in de tweede klas met 78 van de 90 ringen. De ringen werden gestoken door Lout Vos 28, Job Wisse 24 en Madeion Lievense 26. Missen De tweede plaats leek lange tijd voor Ritthem 3maar in de laat ste beurten miste dit drietal dusdanig veel ringen dat Bigge kerke 3 op gelijke hoogte kwam. In de laatste beurt stak Ritthem 3 maar één ring waardoor beide drietallen 75 ringen staken. Biggekerke 3 won in een kamp het reserve-kampioenschap. De ringen voor Biggekerke 3 wer den gestoken door Evelien van SEROOSKERKE - Gemeente leden van de gereformeerde en de hervormde kerk in Seroos kerke (W) voeren op zondag 14 juni de musical 'Tot ziens op Patmos' op. De musical wordt gespeeld in de gereformeerde kerk tijdens een Samen-op-weg-dienst, die om 10.00 uur begint. Het toneelstuk met zang gaat over Johannes die gevangen zit op Patmos. Maldegem 27, Rudy Koets 24 en Eline Francke 24. Zoutelande 1 en Biggekerke 3 promoveren zodoende naar de eerste klas. Ritthem 3 werd der de en bleef zodoende in de twee de klas, Vierde werd Koudeker ke 6 met 71 ringen en na kamp met Zoutelande 2. Zesde met 68 ringen werd Kou dekerke 4, na kamp met Oostka pelle 2 (zevende) en Koudekerke 5 (achtste). Westkapelle 2 werd met 66 ringen negende. De tiende plaats was voor Grijpskerke 2 met 65 ringen. Elfde werd Gapinge zesde met 61 ringen. Naar de derde klas degradeer den Souburg 3 dat met met 59 ringen twaalfde werd en Kou dekerke 7 dat met 57 ringen ge noegen moest nemen met de dertiende en laatste plaats. Naast de titels voor de drietal len was er ook nog een persoon lijke titel. Deze ging naar Lout Vos met 28 van de 30 ringen, voor Lout betekende dit zijn tweede titel in de tweede klas, in 1985 werd hij eveneens per soonlijk kampioen. Persoonlijk reserve-kampioen werd Evelien van Maldegem met 27 ringen en na kamp met Suzy de Pagter. Agenda ZRV 13 juni: ringrijden 3e klas kampi oenschap in Meliskerke 8.00-17.30 VLISSINGEN - De Wereldkin deren fietstoer wordt dit jaar ge houden op vrijdag 19 juni: op Walcheren voor de veertiende keer en op Zuid-Beveland voor de dertiende. Op Walcheren zijn er twee rou tes, op Zuid-Beveland één. Deelnemers aan de laatste kun nen starten in Goes, 's-Graven- polder of Kapelle. De fietsers op. Walcheren kun nen kiezen uit de startplaatsen Middelburg, Vlissingen, Kou dekerke, Biggekerke, Oostka pelle, Gapinge, Meliskerke, Grijpskerke en Serooskerke. De routes zijn ongeveer twintig ki lometer lang, de start is om 18.00 uur. De opbrengst van de tochten gaat naar projecten in de Derde Wereld: een opvanghuis voor straatkinderen in India en een zuivelproject bij een opvang huis in Nepal. Burgemeester A C. de Bruijn van Veere speldt G. P. J. Neijen- liof de koninklijke onderscheiding op de revers. foto Lex de Meester Behalve bij het Vlissingse asiel was Nijenhof ook be trokken bij de sport in zijn woonplaats. Hij zat jaren lang in het bestuur van de tennisvereniging De Sprink. Nu nog is hij mede-organisa tor van het tennistoernooi. Tussen '88 en '95 was hij voorzitter van het barber- shopkoor Coastline Chorus in Vlissingen, speelde hij contrabas in het loodsen- koor. Toen hij in '91 met func tioneel leeftijdsontslag ging bij het Loodswezen, verkoos Neijenhof ervoor om niet stil te blijven zitten. Tot op de dag van vandaag is hij assis tent-havenmeester bij Zee land Airport in Arnemuiden. „Als iemand het verdient om koninklijk onderscheiden te worden", zei De Bruijn, „bent u het wel." Neijenhof zei blij verrast te zijn met het koninklijke lint je. „Wie had dat nu gedacht, 't Gaat allemaal vanzelf. Ik vind het een grote eer dat hiermee het vrijwilligers werk wordt gewaardeerd." door Ab van derSluis VLISSINGEN - Voor zijn ve le verdiensten voor het Vlis singse dierenasiel is G. P. J. Neijenhof uit Oostkapelle zaterdagavond koninklijk onderscheiden. Burgemees ter A C. de Bruijn van Veere speldde hem de versierselen op die horen bij het Lidmaat schap in de Orde van Oranje Nassau. Ze deed dat tijdens de viering van het 25-jarig jubileum van het asiel. Neij enhof is al 25 jaar secretaris van het dierenasiel. Neijenhof heeft zich naast zijn beroep op vele manieren verdienstelijk gemaakt. Hij is en was vooral actief in het vrijwilligerswerk. Burge meester De Bruijn noemde hem 'een grote dierenvriend'. „Hij staat altijd klaar voor het asiel. Dat is zijn lief en zijn leed." Ook in financieel moeilijke tijden kon het asiel een beroep op hem doen. „Daar is wilskracht en be trokkenheid voor nodig. Het diamanten paar Bergmann-van Warmelo. foto Lex de Meestei' aan het herstel van stabiele mosselbanken, bijvoorbeeld door mosselzaad over te bren gen naar kansrijke gebieden." Zoals de kokkel- en mossel zaadvisserij aan vergunningen zijn gebonden, zo wil de demis sionair minister dat ook doen met de visserij op spisula's en ensis (mesheften). Op de jubileumbijeenkomst nam een aantal oudgedienden afscheid van het Zevibel-be- stuur: voorzitter De Voogd, de mosselsector-vertegenwoordi- gers J. Louwerse uit Yerseke en W. J. de Jonge uit Tholen en de oester-specialist M. Scheele uit Yerseke. door Ab van derSluis MIDDELBURG - Knoflook en rode pepers in een Indonesische maaltijd. Dat is volgens het Middelburgse echtpaar J. F. E. Bergmann (84) en P. Bergmann- van Warmelo (82) het geheim om op hoge leeftijd nog zo gezond en vitaal te zijn. Zaterdagmid dag vierde het paar haar zestig jarig huwelijk met een receptie in de ontvangsthal van het Ja cob Roggeveenhuis. Het echte feest vond al op 1 juni plaats, de dag waarop het echt paar elkaar zestig jaar geleden het ja-woord gaf in Semarang in het voormalige Nederlands-In- dië. De vijf kinderen gaven hun ouders een vijftiendaagse reis naar het Spaanse Mallorca. Bergmann werkte medio jaren dertig bij de Algemeene Han delsmaatschappij in Semarang (Midden-Ja va). Dat bedrijf im porteerde onder meer Norton- motoren. Bergmann kreeg van de directie opdracht reclame te maken voor die motoren, door deel te nemen aan races. Tijdens een training, ontmoette hij zijn vrouw die samen met een aantal vriendinnen kwamen kijken naar de renners. „Het was liefde op het eerste gezicht", vertelt zijn vrouw in een aanleuning- woning van het Jacob Rogge veenhuis. „Ik vond het geweldig dat hij meedeed aan motorra ces. Ikvondhemer ookgoed uit zien", lacht ze. In '38 trouwden ze, nadat hij voldoende ge spaard had als werknemer bij de Nederlands-Indische Gasmaat schappij. De Japanse bezetters dwongen Bergmann voor hen te blijver werken. Op allerlei manieree probeerde hij de bezettings macht te saboteren. Dat leverdf hem uiteindelijk 28 maande: gevangenisstraf op. Zijn vrouw leefde met de kinderen wisse lend bij tantes en ouders. „Zi had het zwaarder dan ik. Zi heeft de hele oorlog moete: zwerven", zegt Bergmann. Toe: hij na de capitulatie uiteindelijk vrijkwam, herkende zijn echt genote hem nauwelijks. „Ik woog 87 kilo toen ik de gevange nis inging en 42 toen ik er w uitkwam. Ze stond naast me er. herkende me niet." Contae hadden ze in die tijd niet of nau welijks. Met de hulp van cor rupte bewakers kon af en tot een berichtje worden overge bracht. Na de oorlog trad hij in dienst bij de Overzeese Gas et Elektriciteits Maatschappij (OGEM). In '57 werden alle be drijven in Indonesië genationa liseerd. Het echtpaar Bergmanc was alles kwijt. Werk In april '58 trad hij in dienst bij de NV Maatschappij tot Gas- voorziening Midden-Zeeland die in '65 opging in de Zeeuws Gasmaatschappij, de ZEGAM Tot zijn pensionering in '75 bleef hij bij de latere PZEM werkzaam als technisch hoofd ambtenaar. Het echtpaar verhuisde in de tussentijd van Oost-Souburg naar Vlissingen, weer naar Oost-Souburg en uiteindelijk Middelburg. „We hebben", zegt het echtpaar, „een heerlijk le- MIDDELBURG - De brassband Schoonhoven leverde zaterdag tij dens nationale federatieve concertwedstrijden in de Middelburgse Concert- en Gehoorzaal de beste prestatie. De band speelde in de vaandelafdeling 90 punten bij elkaar, goed voor een eerste prijs, een juryonderscheiding en een wimpel. De wedstrijden, waaraan acht korpsen - alle van buiten Zeeland - meededen, waren georganiseerd door de afdeling Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Muziekverenigingen (KN- FM). Resultaten Introductieafdeling harmonie: Crescendo, Alphen a/d Rijn, geplaatst in tweede divisie. Tweede afdeling fanfare: Excelsior, Genderen, 85 pt, le prijs met promotie. Tweede afdeling harmonie: Sint Hubertus, Almere, 77.36 pnt, 2e prijs. Eerste afdeling brasband: B-orkest Schoonhoven, 88.34 pnt, le prijs met promotie. Eerste afdeling harmonie: Utrecht uit Utrecht, 73.89 pnt, 2eprijs. Afdeling uitmuntendheid fanfare: Wittenburg's fanfare orkest, Amsterdam, 70.69 pnt, 2e prijs. Ereafdeling harmonie: KNA, Uithoorn, 86.11 pnt, le prijs met promotie. Vaandelafdeling brassband: Schoonhoven uit Schoonhoven, 90 pnt, le prijs, juryonderscheiding en wimpel. LELYSTAD - De Middelburgse ligfietsbouwer en -coureur Bram Moens heeft zaterdag de zes-uursrace van Lelystad ge wonnen. Hij legde in vijf uur en drie kwartier 335 kilometer af. Het zes-uursrecord lag op 320 kilometer. De race moest van wege onweer een kwartier eer der dan gepland worden ge staakt. Moens reed op een eigenge maakte M5-ligfiets met een ge stroomlijnde kuip eromheen. De eerste plaats leverde hem een prijzengeld van 10.000 gulden op. De wedstrijd werd ven-eden op de testbaan van de Rijks dienst voor het Wegverkeer ie Lelystad, tijdens het internatio nale tweedaagse ligfietsevene ment Cycle Vision. Derk Thijs uit Middelburg, eer! vriend van Moens, eindigde op een roei-ligfiets als vijfde. De jongste deelnemer aan de zes uursrace, de 16-jarige Reinoud Wiers, kwam ook uit Middel burg. Hij haalde op een 'gewone M5-ligfiets een gemiddelde snelheid van 40 kilometer pei uur. Hij legde al met al 235 kilo meter af. Aan de zes uurs-race deden veertig ligfietsers mee, onder wie ook Duitsers en Zwitsers. Al 12 jaar zeer goede resultaten door de complete Thermo-Fysische-Methode (T.F.M.) en speciaal opgeleid personeel, kunnen wij u garanderen: plaatselijk afslanken bij figuurproblemen een gladdere en strakkere huid de bestrijding van een sinaasappelhuid geen gebruik van wikkels, spuiten of pillen een goede conditie, mede door het gebruik van de ozoncabines BEL NU en maak een afspraak voor een gratis figuuranalyse X, Figuurcorrectie- en Afslankinstituut Lammerensteeg 9, 4331MB Middelburg Openingstijden: ma do 10.00 - 20.00 uur di, wo, vr 10.00 - 16.00 uur Autorijschool OMPACT Hoezo rijlessen duurder? 32 lessen met examen Dit kan alleen bij Compact Tel: 0118 591977 b.g.g. 06 52970900 let op Vol is Vol iedereen leest de krant altijd en overat. WOENSDAG 10 JUNI Laaf u GRATIS opmaken of huidadvies door een CLINIQUE specialiste PARFUMERIESPECIAALZAAK Caroline en Jan Louisse Walstraat 91Vlissingen, tel. 0118-412446 Werkzaamheden spoorwegovergang Schroeweg In de nacht van 9 op 10 juni en van 10 op 11 juni 1998 zullen werkzaamheden plaatsvinden aan de spoorwegpvergang Schroeweg. De werkzaamheden zullen plaatsvinden van 22.00 tot 06.00 uyr. Voor het wegverkeer houdt dit in dat j de eerste nacht het verkeer over de westkant van de Schroeweg zal worden gestuurd. De tweede nacht zal dit andersom zijn. Het fiets- en voetgangersverkeer zullen van deze werkzaamheden geen hinder ondervinden. De werkzaamheden bestaan uit het opnieuw aanbrengen van het asfalt tussen het spoor en het bestaande asfalt van de rijbaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 10