ÏWrevel over EU-bijdrage blijft Dubbelrol commissaris Westerterp Rust terug op Russische beurs FSV wil overleg met NS hervatten FN V-boekje vol successen WAO'ers economie zaterdag 6 juni 1998 Kwart kuikenbedrijven is besmet Opsteker arbeidsmarkt VS Boerenbonden niet goedkoper Heineken biedt bewust te laag Verzet tegen 24-uurseconomie Belgische minister waarschuwt voor krenterigheid d Sanering bij Motorola li Inkomens jj bollentelers kelderen Uitgever van miljonairsblad failliet verklaard Een handelaar op de Russische beurs zit ontspannen achter zijn beeldscherm, waar de koersmeldingen tot rust zijn gekomen. foto Mikhail Metzel/AP MOSKO - De koers van de roebel heeft zich gisteren goed weten te handhaven nadat de centrale bank van Rusland donderdag haar belangrijkste rentetarief had verlaagd van 150 tot 60 pro cent. Met een koers van ongeveer 6,175 per dollar was de Russische munteenheid slechts fractioneel lager dan op donderdag. „Bui tenlandse investeerders kopen nu roebels om te beleggen in Rus sische staatsobligaties en aandelen", aldus een valutahandelaar in Moskou. Op de aandelenmarkt was eveneens sprake van rust. KRF/ANP RIJSWIJK - Ruim een kwart van de bedrijven met vleeskui kens blijkt besmet met salmonella. Dat blijkt uit cijfers bij het Plan van Aanpak van de pluimveesector voor de bestrijding van salmonella en Campylobacter. Dit plan is opgesteld omdat staatssecretaris Terpstra van Volksgezondheid eind 1996 de noodklok luidde over de be smettingen. Volgens het departement was vorig jaar ruim 30 procent van het kippenvlees in de winkel besmet. Dat zorgt jaarlijks voor 400.000 voedselvergiftigingen. Een belangrijk onderdeel uit het plan van aanpak is het vast stellen van de besmettingsgraad op de bedrijven. De 1200 vleeskuikenhouders laten daarvoor elke zes weken mestmon- sters nemen. ANP WASHINGTON - Het aantal banen in de Verenigde Staten is in mei onverwacht sterk gegroeid met 296.000. Het percenta ge werklozen onder de beroepsbevolking bleef staan op 4,3, het laagste niveau sinds 1970. Bovendien bleek dat de werkgelegenheid zich in de voorgaan de twee maanden gunstiger ontwikkelde dan eerder was ge meld. Analisten hadden voor mei in doorsnee een geringere banengroei verwacht De gisteren gepubliceerde cijfers duiden op aanhoudend krachtige groei van de Amerikaanse economie. De expansie zou kunnen leiden tot een stijging van de lonen en de prijzen, wat voor de centrale banken in de VS aanleiding kan zijn de rente te verhogen. KRF/ANP LEEUWARDEN - De fusie van de FLTO in Leeuwarden en de NLTO in Assen zal niet direct tot financieel voordeel leiden. Wel zullen er, door natuurlijk verloop, vijftien van de 150 ar beidsplaatsen verdwijnen, maar daar staan hoge aanloop kosten tegenover. Dat staat in een tussenrapport van beide organisaties. Die ex tra kosten hoopt men in een later stadium terug te verdienen door een verhoogde doelmatigheid. In Drachten wordt, een nieuw kantoor gebouwd. Daarnaast komen er wellicht enkele regionale steunpunten. GPD AMSTERDAM - Heineken heeft gisteren een verplicht bod gedaan op de laatste 25 procent van de aandelen van de Poolse brouwerij Zywiec. De brouwer biedt een prijs die onder de beurskoers ligt en gaat ervan uit dat niemand zijn stukken zal aanbieden. De Poolse wetgeving verplicht bedrijven die meer dan 50 pro cent van een onderneming in bezit hebben, een bod uit te brengert op de overige aandelen. Heineken heeft driekwart van Zywiec in handen en wil ook niet meer hebben Mochten er toch aandeelhouders zijn die nu hun stukken aan bieden, dan zal Heineken die weer van de hand doen, als het er maar geen verlies op lijdt. ANP AMSTELVEEN - Kei-ken en vakbeweging hebben in hun strijd tegen de 24-uux-seconomie een onverwachte bondge noot gevonden: de werkgevers. De Vei'eniging van Christelijke Grafische Ondernemers (VCGON) heeft haar 300 leden opgeroepen zich aan te sluiten bij een landelijke actie door een petitie te ondertekenen. De VCGON-leden zijn doorgaans kleine tot middelgrote drukkerijen, die ook nu meestal niet op zondag werken. Dat moet zo blijven, vindt hun belangenvei-eniging, die op haar beurt weer is aangesloten bij het Koninklijk Verbond van Grafische Ondernemingen. ANP -°» Hoor Mare Peeperkorn ;roé 'P3® BRUSSEL - Het debat over de nettobijdrage van de lidstaten aan de Europese Unie dreigt volgens de Belgische minister UG van financiën Maystadt te ont aarden in gezeur en krenterig- lcet heid. Maystadt vertelde zijn Europe- v< se collega's gisteren dat alleen r v' Duitsland - jaarlijkse netto bij- nt- drage 22 miljard gulden - recht del van klagen heeft. Volgens mi- de3 nister Zalm (financiën) zou ant Maystadt hem achteraf verze- 'ijn, kerd hebben dat ook de Neder- W landse positie allerminst floris sant is. Dat Maystadt Nederland niet expliciet noemde, baart Zalm geen zorgen. „Het is immers de ede laatste keer dat Maystadt de Europese raad van financiën- ministers bijwoont", aldus -ievf Zalm. De Belg treedt binnen- -Briï kort af als minister om zijn par tij - de Franstalige christen-de- el" mocratischePSC-uithetslopte >ree Clf NEW YORK- Het Amerikaanse elektronicaconcern Motorola rstn schrapt de komende twaalf eeè maanden 15.000 arbeidsplaat- cku sen, tien procent van het totale rdo: aantal werknemers. Tot de dras- ij tische ingreep is besloten we- spre gens een verslechtering van de azi) resultaten, vooral door de fi- bet nanciële crisis in het Verre Oos- enlö ten. ing: Motorola, producent van onder meer halfgeleiders en mobiele telefoons, voox-spelde eind voi'ig jaar nog een winststijging in 1998. Voor de kosten van de reorgani- n h satie is een vooi-ziening getrof- ïns fen van 1,95 miljard dollar (ƒ3,9 irdz miljard) ten laste van het resul- 3.08 taat over het tweede kwartaal van dit jaar. Ook zonder deze ?me post zal er over het kwartaal D: waarschijnlij k een verlies zij n okc bep; De reorganisatie omvat onder meer een concentx-atie van de ina- productie en het afstoten van :ndi slecht renderende activiteiten s vtt die het concern niet als strate- VP gisch beschouwt. KRF/RTR, trekken. Zalm di-eigt de besluit vorming rond EU te frustreren als de Nederlandse afdracht aan de EU niet drastisch words ver laagd. Maystadt noemde in zijn af scheidsrede de Duitse positie 'onhoudbaar'. Als grootste net tobetaler aan de Europese Unie heeft Duitsland volgens May stadt recht op een kortingsme chanisme. Nederland, Oosten rijk en Zweden die om eenzelfde mechanisme vragen, wei-den niet door de Belg genoemd. Pas bij haastige navraag werd Zalm gerustgesteld dat Nederland 'in bepei'kte mate' reden tot klagen zou hebben. Verwerpelijk Maystadt hekelde de lidstaten die zich blind staren op hun net- tobijdrage. Het profijt van de EU laten zich volgens de Belg niet in een simpele rekensom vatten. De handelsvoordelen worden bijvoorbeeld niet mee gerekend, iets waar Nederland veel profijt van heeft. Een kor tingsregeling voor meerdere lid staten noemde Maystadt 'ver werpelijk'. De Duitse minister Waigel dankte zijn collega uitdrukke lijk voor deze steunbetuiging en waarschuwde dat de EU op den duur uiteenvalt als de betalin gen onevenwichtig zijn. Neder land betaalt nu cix-ca zes miljard meer aan de EU dan ze ont vangt. Minister Zalm vreest dat dit bedrag de komende jaren minimaal zal verdubbelen. De kortingsx-egeling die Zalm voor ogen staat zou de Nederlandse bijdrage met een kleine twee miljard kunnen verlagen. Italië en Spanje (beiden netto ontvangers) wijzen een kor tingsregeling voor de rijkere lidstaten echter resoluut van de hand. Komend weekend zullen de regeringsleiders in Cardiff de zaak opnieuw aankaarten. Een besluit over een andere lasten verdeling valt echter niet voor eind dit jaai-, als ook de Europe se Commissie haar oordeel klaar heeft over de huidige verdeling van de bijdragen. Spaarfraude Spaarders die hun geld over de grens op de bank hebben gezet om de belasting te ontlopen, hoeven voorlopig niets te vre zen. Een voorstel van de Euro pese Commissie om een eind de maken aan deze belastingfrau de, strandde op een diepgaande verdeeldheid in de EU. De Com missie geeft de lidstaten de keus minimaal twintig procent be lasting te heffen over de buiten landse spaartegoeden, dan wel de fiscus in het 'thuisland' van de spaarder te informeren over de uitbetaalde i-ente. Deze na tionale belastingdienst kan de aanslag dan verder afhandelen. Nederland geeft de voorkeur aan de gegevensuitwisseling. Dat stuit echter op onoverko melijke bezwaren van de EU- landen met een bankgeheim: Luxemburg, Oostenrijk en Duitsland. De uitweg voor deze landen - twintig procent belas ting ter plekke - is voor minister Zalm echter nauwelijks ver- teerbaar. Het percentage is te laag, en bovendien ontvangt het land dat de mogelijkheid tot fraude geeft de opbrengst. Zalm wil dat de heffing wordt overge maakt naar het land waar de spaarder daadwerkelijk woont. De ministers krijgt hiervoor echter weinig steun van zijn col lega's. Zalm vindt wel dat de EU de 'morele verplichting' heeft, komend half jaar een compro mis te vinden. GPD ienc KE HAARLEM - De inkomens van ïken bollentelers kelderen. Het ge- caCf zinsinkomen uit het bedrijf zak- L92< te in 1997 tot gemiddeld 36.000 ïeka gulden. In 1996 was dat nog bis ruimschoots het dubbele, 76.: 82.000 gulden. In het 'gouden' jaar 1995 was het zelfs 174.400 rsbe gulden, zo blijkt uit gegevens n te van het Landbouw Economisch f3,: Instituut (LEI). nvï De terugval leidde ei*toe dat de oper telersin 1997 gemiddeld 59.000 anse gulden inteerden op hun vermo- Zuiè gen. nmiij „Daarmee is een eind gekomen aan een reeks van jaren waarin rsiÈj het de bloementeelt behoorlijk erdfj voor de wind ging", concludeert opi het LEI. aan» Het LEI schrijft de terugval on- aafc der andere toe aan de uitbrei- ie rf ding van het bollenareaal, met •ban! zo'nvijf procent, inmet name de pvd Kop van Noord-Holland en de gaat IJsselmeerpolders. Daai-naast i zn was er sprake van scherpe prijs- haf- dalingen van lelies, tulpen en crocussen. Voor narcissen, irissen, dahlia's, - gladiolen en hyacinthen wei'd overigens wel meer betaald. Terughoudendheid Opmerkelijk is dat de prijzen voor gewassen daalden, teiwijl de oogst onder andere door wa terschade, tegenviel. Voorzitter M. Zandwijk van de vakgroep Bloembollen van de Westelijke Land- en Tuinbouwoi-ganisatie WLTO schi-ijft dat toe aan te rughoudendheid van expor- 100,- teurs. „Zij hielden al rekening met een slechte oogst en hebben heel mager ingekocht. Toen de oogst iets minder slecht uitpak te dan verwacht kwam de markt toch onder druk te staan." Ook Zandwijk ziet de sterke groei van het ai-eaal als een ne gatieve factor. „Een paar pro cent kan de markt wel aan, maar wat nu gebeurt is gewoon te veel." Hij wijst daarbij ook op de nieu- we 'nettenteelt'-methode waar- 7 door akkerbouwers op klei- 9de grond ook tulpen kunnen telen. Een andere negatieve invloed is de druk van milieu-investerin gen. Volgens Zandwijk staat het wa ter de telers nog niet aan de lip- en pen. Maar hij concludeert ook J dat het dit jaar echt beter moet J gaan. „Voor een gezonde be- ap drijfstak met perspectief is evenwicht nodig. Dat is er nu in elk geval niet."GPD van onze redactie economie UTRECHT - De spoorwegvak bond FSV wil het overleg over de nieuwe NS-CAO, dat vorige week is vastgelopen, hervatten. De bond heeft dat gisteren in een brief aan de NS-top gemeld na raadpleging van de kaderle den. Als de spoorwegen niet be reid zijn het gesprek te herope nen, zijn acties niet uitgesloten, aldus de FSV. Hoewel de stakingsdreiging nog niet voorbij is, lijkt de houding van de FSV iets milder dan vori- ge week na afloop van het over leg. „De soep is niet zo heet ge geten als ik had gedacht", aldus FSV-voorzitter G. Hardeveld. Dat neemt niet weg dat de ach terban ontevi-eden is over het eindbod van de NS om de lonen met 3,25 procent te verhogen. De FSV eist 4 procent. Ook wil len de leden een gunstiger rege ling voor ombouw van de VUT in een vroegpensioen. De FSV wil uiterlijk volgende week vrijdag van de NS hoi-en of het bedrij f bei-eid is opnieuw te onderhandelen. Zo niet, dan overweegt de bond acties. Eer der hebben de spoorwegen laten weten dat verder praten geen zin heeft omdat de bonden niet wilden opschuiven. De FSV ver wijt juist de NS-dii-ectie star heid tijdens de onderhandelin gen. ANP van onze redactie economie DEN HAAG - De FNV heeft gis teren een boek gepresenteerd met 150 succesverhalen van WAO'ers die ondanks hun be perkingen weer aan het werk zijn gegaan. Een trendbreuk, ty peerde FNV-voorzitter De Waal het boek. „De vakbeweging schetst meestal een somberder beeld", aldus de Waal. Ook staatssecre taris De Grave van Sociale Za ken merkte op dat hij nu eens met veel plezier naar een FNV- bijeenkomst was gekonlen. In het boek 'Ik zou er dolgraag een WAO'er bijwillen' staat naast de 150 persoonlijke ver halen van de gereïntegreerde werknemers ook wat er alle maal bij komt kijken om weer aan de slag te gaan. Het gaat vooral om doorzettingsvermo gen van de werkzoekenden en wil en kennis van de wet- en re gelgeving van de werkgevers. Verreweg de meeste mensen zijn minder uren gaan werken dan voor hun uitval. Bijna allemaal wijzen ze op het belang van een flexibele baan waarbij de werk- nemer invloed heeft op de tijden van het werk en wat er wanneer wordt gedaan De Waal vindt het van groot be lang dat bij het ingaan van de Wet op de reïntegratie, 1 juli aanstaande, er goede voorbeel den beschikbaar zijn van terug keer naar het arbeidsproces. Hij gaat er van uit dat door de nieu we wet veel meer WAO'ers aan de slag komen. De Grave deelt die mening. „We kunnen het ons als samen leving niet meer veroorloven mensen met het stempel van WAO'er buiten de arbeidsmarkt te plaatsen", aldus de staatsse cretaris. Hij wil arbeidsplaat sen als Melkei-tbanen reserve- ren voor mensen in de WAO. ANP ROTTERDAM - Elitair Périodi- que, het nieuwe lijfblad voor Nederlandse miljonairs, is na één nummer voorlopig ter ziele. Op verzoek van een aantal me dewerkers heeft de rechtbank in Rotterdam Neil Lachman, de uitgever van het tijdschrift, failliet verklaard. Lachman werkt via een omweg aan een herstart. 'Het faillisementsverzoek kwam van negen voormalige werkne mers die in totaal 110.000 gul den salaris tegoed hebben. De totale schuld van Lachman Pu blishing bedraagt ruim een half miljoen gulden. Tot de schuldei sers behoren verder drukkerij Humburg in het Duitse Bremen. Philips, futuroloog Chriet Titu- laer en fotograaf Paul HufANP door Frank Hendrickx DEN HAAG - Aandeelhouders spreken zich vandaag uit over de toekomst van de aan lagere wal geraakte computerfabri kant Tulip. De al even omstre den participatiemaatschappij Begemann werpt zich op als redder van het voormalige suc cesnummer uit Rosmalen. Een opmerkelijke dubbelrol hierbij speelt oud-minister Tjerk Wes terterp (67), die zowel commis saris bij Tulip als Begemann is. „Het is geen toeval dat hij be trokken is bij de twee meest spe culatieve fondsen van de Am sterdamse beurs." Een profiel. Het had misschien voor de hand gelegen dat Tjerk Westei-terp na zijn afscheid als directeur van de Optiebeurs in 1993 in de ano nimiteit was vei'dwenen. Hij had kunnen genieten van een goed boek, een glas wijn en in al le ï-ust nog een aardig zakcentje kunnen bijvei'dienen als com missaris van enkele bedrijven. In de regel zijn dergelijk bij baantjes zonder risico en baren ze weinig opzien. Maar laat Tjerk Westexieip nou net com missaris zijn bij bedrijven waar altijd iets aan de hand is, Bege mann en Tulip. „Nee, dat is geen toeval", zegt Peter Paul de Vries van de Ver eniging van Effectenbezitters. „Waar Tjerk Westeiierp is, ge beurt altijd wat. Bij normale on dernemingen zou het waar schijnlijk te saai zijn voor hem." De oud-minister mag dus van daag uitleggen hoe het contact tussen Begemann en Tulip tot stand is gekomen. Pikant is het in elk geval. Onder het toeziend oog van Westerterp ver-valt het enkele jaren geleden nog ijzer- sterke Tulip in surseance van betaling en meteen daarna wil een andere onderneming van Westerterp de computerfabri kant voor een prikkie (30 pro cent van de schulden) overne men. „Ik heb overwogen terug te treden als commissaris van Tu lip,maar mij is te verstaan gege ven dat dat een verkeerd signaal zou zijn naar de buitenwereld", zegt Westerterp zelf. En volgens Begemanns bestuursvoorzitter André Deleye - de opvolger van Joep van den Nieuwenhuyzen - heeft de commissaris zich 'zeer afzijdig' gehouden bij de be sprekingen over Tulip. De aan deelhouders zullen het maar moeten geloven. Hetere vuren Westerterp heeft in zijn lange carrière voor hetere vuren ge staan. Hij staat al ruim dertig jaar indeschijnwerpers. In 1963 nam hij voor de KVP zitting in zichtbaar van genoot. De ijdel- heid van Westerterp werd in die periode haast spreekwoorde lijk. Geen minister verscheen zo vaak in de krantenkolommen als hij Geen kabinetslid produceerde zoveel plannen en ideeën. ..Ik hanteer de spaghetti-techniek", zei Westerterp ooit. „Ik gooi een bord spaghetti tegen de muur en zie vanzelf wel wat er blijft han gen." Optiebeurs Het kon niet verhinderen dat hij in 1978 zonder werk kwam te zitten. Een terugkeer in een vol gend kabinet was uitgesloten en een bestaan als Kamerlid zag hij inmiddels niet meer zitten. De nieuwe Optiebeurs in Amster dam bood uitkomst. Westerterp werd directeur en hoewel hij weinig verstand van opties had, zette hij zich onvermoeibaar in voor naamsbekendheid van het nieuwe instituut. Dat hij zich op deze manier ook zelf kon laven aan het publieke leven was mooi meegenomen. Schertsend werd hij directeur en enige medewer ker van de Stichting Tjerk Wes terterp Voor-uit! genoemd. Hij liep het hele land af voor lezingen, gaf druk bezochte partijtjes en sponsorde een voetbalclub (Roda JC) en springpaarden. Die laatste acti viteit bleek Westerterps grote passie. Zo financierde Tulip nog het springconcours in Den Bosch en is Begemann inmid dels geldschieter van ruiter Emiel Hendriks. De hand van Westerterp is tenminste op dit gebied zichtbaar. Komisch Toen hij in 1993 afscheid nam van de optiebeurs beloofde hij zich 'bescheiden' terug te trek ken in België, maar dat moet ko misch bedoeld zijn geweest. Westerterp is zonder tvVijfel de bekendste 'pensionaro' van het land. Hij frustreerde met succes de carpoolstrook van Hanja Maij-Weggen, hij stapte naar de rechter om de leeftijdsdiscrimi natie voor commissarissen aan te vechten (deze moeten op hun 72-ste verplicht opstappen), hij was juryvoorzitter van de secre taresse van het jaar-verkiezing („Een goede secretaresse wordt nooit eigenwijs") en hij trad on langs nog op als gelegenheids formateur in het programma Buitenhof („Doctors van Leeu wen moet minister van Justitie worden"). Eén ding is zeker, het is nooit saai met Westerterp. En Tulip mag dan nagenoeg failliet zijn, het einde van de Stichting 'Tjerk Westerterp Vooruit!' is nog lang niet in zicht. GPD Regionaal Jaguar Centrum Jaguar Centre Breda B.V. A C" 1 IA Tuinzigtlaan 22, 4814 JE Breda JAUUAK Telefoon: 076 - 514 30 07, fax: 076 - 514 05 28 don-t dream it. drive it. de Tweede Kamer. In de periode 1967 tot 1971 was hij niet alleen vice-fractievoorzitter, maar ook lid van het Europees parlement en wethouder in zijn woon plaats Nieuwe Ginneken bij Breda. „Wat is tegen hard wer ken?", vroeg Westerterp zich re gelmatig in retorische zin af. In het kabinet Biesheuvel werd hij vervolgens staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. Maar Westerterps finest hour kwam toen hij in 1973 na een moeiza me formatie aantrad als minis ter van Verkeer en Waterstaat. Het bracht hem de status van bekende Nederlander, waar hij Tjerk Westerterp, commissaris bij zowel Tulip als Begemann foto Roland de Bruin/GPD Advertentie vgXJV8-SERIE Klassieke schoonheid, onovertroffen luxe en 'state of the art' techniek kenmerken de nieuwe Jaguar XJ V8. Toch zijn er meer eigenschappen waarmee deze automobiel nieuwe maatstaven stelt. Zo is Jaguar uniek in het verschaffen van duidelijkheid over vaste onderhoudskosten. Voor de XJ V8 is dat het zeer lage bedrag van fl. 3.549,- (excl. BTW) over de eerste 3 jaar of 100.000 km. Voeg daarbij de uiterst scherpe leaseprijs, de hoge restwaarde en óók het mooiste kostenplaatje is compleet. Bij een bezoek aan ons Regionaal Jaguar Centrum vertellen wij u hier graag meer over.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 7