Scheldeboulevard op de schop colijiu De oecumenische hostie, tussen strakke regels en modern gebaar PZC Steeds een stukje minder school zeeland 15 Terneuzen reserveert 725.000 gulden voor eerste fase Schade van wraakactie verhaald Drankrijders krijgen rijverbod Buitengebied in raad Oostburg Motorrijder gewond bij botsing Auto schept vrouw en peuter Zeeuws-Vlaanderen op weg naar één beleid voor bouw woningen Wandelen door. Bos van Erasmus La Chorale in Antwerpen TELECOMMUNICATIE Kessen leidt bijeenkomst over kerk Nieuw-Namen zaterdag 6 juni 1998 TERNEUZEN - De Temeuzense politierechter veroordeelde vrijdag een 64-jarige man uit Sas van Gent tot twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De verdachte werd ver plicht het schadebedrag van 283 gulden aan de gemeente Sas van Gent te vergoeden. De manging 11 en 12 maart dit jaar tot actie over, omdat hij niet tevreden was met zijn uitkering. Op 11 maart bekladde hij met verf veertien ruiten van de gemeen telijke gebouwen aan het Vlaanderenplein. Een dag later deed hij het nog eens dunnetjes over door zeventien ruiten met verf te bekladden. Een schoonmaakploeg moest eraan te pas komen om de verf te verwijderen. De kosten hiervan bedroe gen 283 gulden; de schade die de Gemeente op de Sassenaar verhaalt. De verdachte liet gisteren op de zitting blijken dat hij nog steeds worstelt met het probleem van een lage uitkering. „Als het niet verandert, dan zoek ik een andere actie." De politie rechter had daar niets op tegen, mits het allemaal binnen de grenzen van de wet gebeurt. HULST - Een 55-jarige automobilist uit Hulst werd donder dagavond op de Minderbroedersstraat in zijn woonplaats be trapt op het rijden onder invloed. Hij had ruim drie maal de maximum toegestane hoeveelheid gedronken. De man kreeg een rijverbod van acht uur opgelegd en kreeg een dagvaar ding. Diezelfde avond kreeg een 41-jarige automobilist uit het Bel gische Koekelberg een dagvaarding en een rijverbod van vijf uur. Hij werd op de Hulsterse Zoetevaart betrapt met teveel alcohol op. OOSTBURG - De vaststelling van de bestemmingsplannen Landelijk Gebied en Buitengebied is donderdag 18 juni het belangrijkste onderwerp van de vergadering van de gemeen teraad van Oostburg. De raad buigt zich dan over de wijzigin gen en aanpassingen in de plannen, die nodig of mogelijk zijn om aan een deel van de bedenkingen tegemoet te komen. De gemeente kreeg de afgelopen maand ongeveer vijftig be zwaarschriften op de plannen binnen. Afgelopen donderdag waren de bezwaarmakers in de gelegenheid deze mondeling toe te lichten. De raad bespreekt daarnaast de verbouwing van het voorma lige gereformeerde kerkje in Breskens tot woonhuis, de inte- gratie van de openbare lichamen AVZV en OLAZ en een kre diet voor de vervanging van een bedrijfsvoertuig a 36.500 gulden. De vergadering begint om 19.30 uur. BIGGEKERKE - Bij een aanrijding op de kruising Zoute- landseweg-RondwegBiggekerke tussen een personenauto en een motorfiets, is een 35-jarïge motorrijder uit Middelburg gewond geraakt. Hij kreeg geen voorrang van de 79-jarige au tomobilist uit Rotterdam. De motor werd vernield en ook de auto werd beschadigd. De Middelburger liep beenletsel op en is hieraan behandeld in het ziekenhuis. VLISSINGEN - Een 36-jarige vrouw uit Vlissingen en haar driejarige dochtertje zijn vrijdagmiddag op de kruising van de Torenstraat en de Bussestraat in Vlissingen bij een ongeluk gewond geraakt. Een 26-jarige automobilist uit Koudekerke gaf geen voor rang aan de vrouw die met haar dochtertje op een fiets reed. De vrouw en het kind zijn met lichte verwondingen naar het ziekenhuis vervoerd. door Marcel Modde TERNEUZEN - De vertegen woordigers van de Zeeuws- Vlaamse gemeenten zijn het gis teren eens geworden over de op stelling van een gezamenlijk volkshuisvestingsplan. Het streven is zo een eenduidig be leid te gaan voeren met betrek king tot het woningenaanbod in de regio. Ook spraken de verschillende wethouders zich in de bestuurs vergadering van het samenwer kingsorgaan Budgetbeheer Wo ninggebonden Subsidies (BWS) 'in principe' uit voor een onder zoek naar de mogelijkheid tot herstructurering van de huur sector. Een definitief besluitmet betrekking tot dat onderdeel hangt af van de precieze kosten, die nog op een rij moeten wor den gezet De beleidsafstemming gebeurt naar aanleiding van het wo ningmarktonderzoek dat Zeeuws-Vlaanderen vorig jaar op aandrang van de provincie liet uitvoeren, nadat 'Middel burg' kenbaar had gemaakt dat de komende jaren in de grensre gio nog slechts mondjesmaat nieuwe huizen mogen worden gebouwd. De totale kosten van het ver volgtraject worden geraamd op een slordige tweehonderddui zend gulden. Voor opstelling NIEUWVLIET - Wandelaars kunnen zondag een stevige wandeling maken in de Knok- kert en het Bos van Erasmus aan de Knokkertweg bij Nieuwvliet. Onder leiding van de boswach ter wordt de lopers vanaf 14.00 uur een goed beeld gegeven van het natuurgebied. De twee uur durende tocht gaat niet altijd over gebaande wegen en paden, dus goed schoeisel is aanbevolen. Voor meer avontuurlijke wan delaars is er woensdagavond in hetzelfde gebied een volle- maanswandeling. De gids van staatsbosbeheer vertelt tijdens deze tocht onder meer over planten en dieren die met legen des te maken hebben. Wat te denken bijvoorbeeld van sa- tansboleet, heksenboter of dui- velseieren? De wandeling be gint om 22.00 uur. van het volkshuisvestingsplan moet zo'n 75 mille worden uit getrokken. De provincie heeft 'informeel ambtelijk' toegezegd eenderde van dat bedrag voor haar rekening te nemen, aldus BWS-secretaris G. Gernaert. Daarnaast leveren de woning bouwcorporaties een beschei den bijdrage. Het Rijk heeft een subsidieverzoek afgewezen. Het gros van de investering komt dus op het bordje van de gemeenten en daarmee was van tevoren geen rekening gehou den. Tot dusver waren ze akkoord met het opzetten van een huis vestingsplan, maar dan wel on der de voorwaarde dat de boel financieel rond zou zijn. Toch bleek dat gisteren geen pro bleem. Wel werd, met name van de kant van Hontenisse, een voorbehoud gemaakt voor de gemeentelijke bijdrage in het (aanvullende) herstructure- ringsonderzoek. Trubbels De bedoeling is op korte termijn met de opstelling van het volks huisvestingsplan te beginnen. Een initiatief dat zeker verder reikt dan een gewoon onder zoek, zo benadrukte waarne mend BWS-voorzitter en wet houder van Oostburg C. Bolijn- Hertzberger, met name in de richting van haar sceptische collega's B. Pauwels van Honte nisse en W. Kayzer van Hulst. „Het gaat er om dat we hiermee ook daadwerkelijk een geza menlijk beleid maken. We moe ten zelf gaan nadenken, dat is nog veel erger!" Kayser verhulde niet dat de uit eindelijke uitvoering van het plan 'heel wat trubbels' zal gaan opleveren tussen de gemeenten. Het is immers te vernachten dat Hulst een pas op de plaats moet maken, omdat eerst de leeg stand in Terneuzen moet zijn weggewerkt. „U begrijpt dus wel waarom", waarschuwde hij bij voorbaat. TERNEUZEN Rommelmarkt - Buurtvereni ging Oranjekwartier houdt za terdag 13 juni een rommelmarkt op het schoolplein van de Prins Willem van Oranjeschool aan de Leeuwenlaan in Terneuzen. De stands zijn nadrukkelijk be doeld voor kinderen tot en met zestien jaar. De rommelmarkt duurt van 9.30 tot 13 uur. door Marcel Modde TERNEUZEN - Het is een keuze tussen dynamisch druk, lande lijk saai of iets daar tussenin. De stedebouwkundigen van de ge meente Terneuzen hebben ge kozen voor dat laatste scenario, het zogeheten tapijtmodel, om het aanzien van de Scheldebou levard danig te veranderen. Het doel is van de route een heuse promenade te maken en zo het evenwicht tussen dijk en stad te herstellen. De gemeente heeft voor de eerste fase, het stuk tus sen de jachthaven en het gemaal Othene, een bedrag van 725.000 gulden gereserveerd. Voor het gedeelte de bocht om naar het sluizencomplex - een van de meest ingrijpende onder delen uit het plan - is nog geen geld beschikbaar. Daarbij gaat het om de inrichting van een 'balkon' op de Westerschelde tussen Paviljoen Westkant en de watertoren. Het ontwerp maakt gebruik van hoogteverschillen, uitzichtposten (zowel naar de HULST - Het Zeeuws-Vlaams vocaal ensemble La Chorale verzorgt zondag 7 juni in de St. Carolus Borromeuskerk in Ant werpen de gezangen tijdens de artiestenmis van 11.30 uur. Het koor onder leiding van Paul Meeusen zingt onder meer de Choralmesse van Anton Bruck- NIE UW-NAMEN Wandelvierdaagse - Het feest en sportcomité tekent voor de organisatie van de wandelvier daagse die in Nieuw-Namen maandagavond 8 juni van start gaat. De deelnemers hebben vijf dagen de gelegenheid om de ver eiste vier wandelingen te ma ken. De tochten van vijf en tien kilometer zijn uitgezet in de polderrijke omgeving. Maan dagavond vertrekt men om 18.30 uur bij café St. Cecilia. De laatste wandelavond (vrijdag) is de start om 18.00 uur vanaf café De Veehandel. De fanfare De Scheldezonen haalt de vol houders in. stad als het water) en sfeermeu- bilair. Royale trappen moeten het karakter van het balkon ac centueren. Dit stuk moet vol gens de concept Integrale Visie Scheldeboulevard gaan gelden als een échte toegang tot de stad, gematerialiseerd aan de hand van verschillende kleuren en zware materialen zoals granito en hout. Rustplaatsen De promenade blijft in het plan- ontwerp vooral een rechtlijnige weg, aangevuld met aantrekke lijke rustplaatsen. Op een aan tal locaties wordt de dijk ver breed en verhoogd. Tevens is het de bedoeling diverse kunstele menten aan te brengen, waarbij de nadruk wordt gevestigd op het specifieke karakter van de Westerschelde. Binnen dit sce nario is het eveneens de bedoe ling in te grijpen in de verkeers drukte langs de boulevard. Zo wordt geprobeerd meer een een heid te smeden tussen het cen trum en de nu nog achter de dij k verscholen jachthaven. In de gemeentelijke planvisie wordt ook een aantal randvoor waarden aangegeven. De lage woningbouw aan 'Het Balkon' (de Scheldekade) moet op de be staande hoogte blijven. De stadsrand tussen Scheldorado en het gemaal Othene zou z'n huidige 'transparante' beleving dienen te behouden. Uitzicht Ook moet er bij de aankleding terdege rekening worden ge houden met het uitzicht vanuit de woningen op de begane grond van de Stuvesandeflats. Als algemene voorwaarde geldt verder dat er niet op de dijk of binnen een gebied van dertig meter vanaf de kruin mag wor den gebouwd. Wat verkeers maatregelen betreft, voorziet het concept-plan in veilige oversteekplaatsen voor voet gangers en fietsers en in aanpassing van het kruispunt Boulevard-Nieuwstraat-Schel- dekade. De Integrale Visie Scheldebou levard wordt op woensdag 10 juni besproken in een gezamen lijke vergadering van de com missies toerisme en ruimtelijke ordening. Het openbare beraad in het stadskantoor begint om 19.00 uur. De sloop van het polderschooltje in Reuzenhoek is in volle gang. foto Charles Strijd door Sheila van Doorsselaer REUZENHOEK - Een handje vol kinderen scharrelt rond tussen het puin van wat een uurtje daarvoor nog de grote gang was. Het sloopwerk van het oude polderschooltje in Reuzenhoek schiet goed. Basisschool Reuzenhoek is het allerlaatste polderschooltje in Zeeuws-Vlaanderen. Het slopen van de bewuste vleugel moet voorzichtig ge beuren, want het is niet de be doeling dat het hele schooltje tegen de vlakte gaat. Het oud ste gedeelte van de school is 87 jaar oud en zal vakkundig worden gerenoveerd. Vooral het karakteristieke puntdak moet worden gerestaureerd. In de nieuwbouw komt een in- fotheek, waar computers en boeken komen te staan. Tij dens de verbouwing krijgen de kinderen van groep drie tot en met acht les in het kerkelijk verenigingsgebouw De Poort in Zaamslag. De leerlingen kunnen vermoedelijk aan het begin van het nieuwe school jaar. in september, beginnen met de lessen in de nieuw bouw. (Advertentie) Met onze Lucent Technologies ISDN-telefooncentrales Be"13,35 ,r benut u de voordelen van ISDN optimaal Centrales van 2 tot 128 toestellen. Onze centrales bellen efficiënt en aanzienlijk goedkoper. Bel voor een adviesafspraak. Nog geen ISDN? Wij zetten u gratis over. BEL: 0113-213720 LEWESTRAAT 43 GOES/KLOETINGE NIEUW-NAMEN - De Hulster burgemeester A Kessen leidt maandagavond 8 juni vanaf 20 )t. uur een informatieavond over ea de toekomst van de Heilige Jo- dezefkerk in Nieuw-Namen in dorpshuis de Kauter. De bevolking van het kerkdorp is sterk verdeeld over de moge lijkheden voor het grote kerkge bouw. De dorpsraad heeft een herstelplan opgezet, waardoor met inzet van bescheiden mid delen en veel vrijwilligers de kerk behouden kan blijven. Het kerkbestuur ziet echter nogal wat moeilijkheden en acht de plannen van de dorpsraad niet haalbaar. Vertegenwoordigers van dorps raad en kerkbestuur krijgen beiden maandag de gelegenheid om hun standpunten uiteen te zetten. Burgemeester Kessen leidt als onpartijdig voorzitter na de pauze een discussie over de waag hoe het nu verder moet met kerk en dorpsraad. De dorpsraad roept alle bewoners van Nieuw-Namen op maandag de informatiebijeenkomst te be zoeken. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax:(0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti M. Modde J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl van onze regioredactie Hadden Juliana, Bernhard en Mar griet nu wel of niet die hostie mo gen halen tijdens het huwelijk van Maurits en Marilène? Deze discussie houdt Nederland nu al een week in haar greep. Even dreigden zelfs de koppen van dominee Ter Linden en pater Oost vogel te rollen, omdat zij de hervormde familie van de bruidegom uitnodigden ter communie te gaan. Wisten zij dan niet dat de kerken al in 1971 de af spraak hadden gemaakt dat 'intercom munie', oftewel het ter communie gaan van protestanten in een oecumenische dienst, verboden is? Kopstukken uit de hervormde hoek willen deze afspraak veel ruimhartiger gaan interpreteren. De katholieke kerk wil juist vasthou den aan deze kerkregels. „Kerkhoofden moeten niet zo zeuren, waar bemoeien ze zich eigenlijk mee", zegt mevrouw M. Hoorman uit Axel. „Die hele discussie is behoorlijk opge blazen. Ik vind dat kerken niemand mogen zeggen wat hij of zij moet doen. Iedereen moet dat toch zelf weten? In welk jaar leven we nou eigenlijk." „Het is gewoon belachelijk dat mensen in deze tijd nog vallen over het eten van een hostie", vindt E. Odijk uit Oost burg. „Die hele discussie is de grootst mogelijke onzin. Ik dacht dat we hier in dit land vrijheid van godsdienst had den? Als je dan toevallig lid bent van het Koninklijk Huis, geldt dat blijkbaar niet. Ze doen net alsof het de eerste keer was dat protestanten ter communie gaan. Het gebeurt waarschijnlijk elke zondag wel ergens. Daar hoor je toch ook niks van?" Mevrouw D. Bak uit Zaamslag kan het standpunt van kardinaal Simonis wel begrijpen, maar zegt dat er toch ook nog iets anders is dan dé leer van dé kerk. „Ik vond het een hele stap vooruit dat uitgerekend Juliana ter communie ging, maar ja, regels zijn er toch ook om je aan te houden. Toch mogen we er nog blij om zijn dat dat jonge koppel ervoor gekozen heeft een kerkelijk huwelijk te houden. Dat is tegenwoordig toch ook niet meer vanzelfsprekend", vindt zij. Diep treurig Mevrouw Aamoudse uit Tholen heeft de bruiloft niet gezien; ze heeft geen te levisie. Maar uit de krant weet ze wat er zich in de kerk heeft afgespeeld. Aar- noudse vindt het 'heel erg' dat prinses Juliana, prins Bernhard en prinses Margriet de eucharistie hebben ge vierd. „Ons koningshuis heeft een her vormde traditie. Het is diep treurig dat leden van het koningshuis aan de ka tholieke mis hebben meegedaan. Chris tus heeft zich opgeofferd. Dat kan maar Prins Maurits en prinses Marilène kort na de kerkelijke inzegening, die een week na dato de gemoederen nog steeds bezig houdt. foto Tom van Dijke een keer. De katholieke geloven dat het brood écht het lichaam van Christus is en de wijn écht het bloed van Christus. Dat is afgoderij. Brood en wijn zijn symbolen." Dat Maurits ter communie is gegaan, dat is zo erg nog niet, vindt Aarnoudse. Hij heeft immers geen belijdenis ge daan, denkt zij. „Maar Juliana, Bern hard en Margriet, dat is veel erger. Zij hebben belijdenis gedaan, zij hebben ooit een keuze gemaakt." Aarnoudse heeft het niet zo op met de oecumeni sche gedachte. „De kerkelijke inzege ning had niet in een oecumenische dienst gemoeten. En het was niet eens een oecumenische dienst. In wezen was het gewoon een rooms-katholieke dienst. Het koningshuis buigt voor Ro me." Zoenoffer Prinses Juliana en prins Bernhard, ze hebben te weinig kennis van de rooms- katholieke kerk, vindt Joke Koster uit Waarde. „Als je de belijdenis hebt ge daan. kun je niet ter communie gaan", zegt Koster, die gereformeerd is. „Pro testanten gedenken bij de tafel des He- rens de dood van Jezus, het zoenoffer voor de zondaren. Iemand die dat ge looft kan geen hostie opeten. Bij de ka tholieken is de hostie het lichaam van Christus. Zij noemen dat transsubstan tiatie. Maar dat kan helemaal niet, dan zou zijn lichaam allang zijn opgege ten." Koster vindt de eucharistievie ring door leden van het Oranjehuis een smet op de bruiloft. „Het avondmaal, de eucharistie, het zijn wezenlijke za ken die leerstellig gigantisch van el kaar verschillen. Daar mag je niet mee sjoemelen. Je kunt niet zeggen: het is een leuke dag, mijn kleinzoon trouwt, dus ik ga als hervormde de eucharistie vieren. De trouwerij van mijn broer was in een katholieke kerk. Daar was ik wel bij natuurlijk. Als toeschouwer. Ik heb dus geen kaarsje gebrand bij het Maria beeld. Ik ben blij dat Beatrix zo ver standig was om te blijven zitten." Ruud de Jong uit Kattendijke vindt de ophef rond het huwelijk maar niks. „De katholieken en de protestanten moes ten eens wat tolerante? tegenover staan", vindt hij. „In Noord-Ierland zijn de verschillen tussen de godsdien sten helemaal uit de hand gelopen, la ten we dan hier een goed voorbeeld ge ven." De Jong is hervormd, zou zelf geen eucharistie vieren, maar ergert zich niet aan het optreden van het prin selijk paar en prinses'Margriet „Ka tholieken en protestanten geloven in dezelfde god. Iedereen moet zelf maar weten hoe ze met hun geloof omgaan. Een eucharistieviering in een protes tantse kerk, ik vind het best. Als het niet op televisie was uitgezonden, had er geen haan naar gekraaidDe hele ophef is een politiek spelletje van de kerklei dingen." De Vlissingse W. van Nassau-Damen vond het heel positief dat prins Maurits en Marilène van den Broek voor een oe cumenische huwelijksdienst hebben gekozen. „Ik ben katholiek, nogal fana tiek zelfs, ik geef catechese en ik vind dat elke tijd een eigen manier van gelo ven heeft. In deze tijd past een vrijere interpretatie van de regel dat alleen ka tholieken aan de eucharistieviering mogen deelnemen." Waardering Van Nassau-Damen heeft zelf een zoon die getrouwd is met een gereformeerde vrouw. „Zij zijn ook oecumenisch ge trouwd én we gingen ter communie. Dat deed niet iedereen van de gerefor meerde kant, maar de keuze om ter communie te gaan was er wel." Zij kon het ook heel erg waarderen dat de hervormde prinses Juliana, prins Bernard, prinses Margriet en prins Maurits aan de eucharistie deelnamen. „Ik begrijp die commotie achteraf niet. Ik vind het ook heel jammer. Kardinaal Simonis moet zich waarschijnlijk zo uitspreken. Hij moet waarschijnlijk zeggen dat de eucharistieviering alleen voor katholieken is. Maar ik zou hem wel eens in het gezicht willen kijken, face to face, en vragen wat hij als mens van deze ontwikkeling zegt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 69