Evenement organiseren duurder Bouwproject Jannewekken stagneert De oecumenische hostie, tussen strakke regels en modern gebaar PZC PZC Eigenaar discotheek Sint-Annaland wil af van dwangsommen zeeland 15 Schouwen-Duiveland wil deel gemaakte kosten op organisatoren verhalen Auto rijdt de sloot in Mogelijk Aldi in Goese Polder Motorrijder gewond bij botsing Auto schept vrouw en peuter Schade van wraakactie verhaald Eis ontslag van rechtsvervolging voor verboden hormoon in stier Schaaktoernooi Mat in Goes zaterdag 6 juni 1998 door Andries Molengraaf •e ZIER1KZEE - Het organiseren n van evenementen op Schou- nwen-Duiveland wordt in de toe- komst mogelijk duurder. De ge- tneente is van plan een deel van ;r de kosten die zij maakt bij eve nementen op de organisatoren ir te verhalen. Toch zal daar zeer >s behoedzaam mee worden omge- n gaan. Het mag niet zo zijn dat er n I straks niets meer georganiseerd wordt. „Er wordt soms te gemakkelijke een bei'oep op de gemeente ge daan", zegt T. Rigter van de ambtelijke werkgroep evene menten. Deze werkgroep heeft het gemeentebestuur geadvi seerd 'het principe van de door berekening van kosten' te on derschrijven omdat dat past bij 'een bedrijfsmatige manier van werken'. „Evenementen kosten soms nogal wat", aldus Rigter. „Denk maar aan het neerzetten van dranghekken en podia. Of aan de inzet van personeel van gemeentewerken of de reini gingsdienst. Het kost dus man kracht en materieel. Maar als je alles gaat doorberekenen, wordt er op het eiland niets meer georganiseerd. En dat wil len we uiteraard ook niet. Het is daarom zaak, legt Rigter uit, een middenweg te vinden waarbij de gemeente minder geld kwijt is en het voor organi satoren toch niet te duur wordt iets op te zetten. Volgens Rigter kan die middenweg bewandeld worden door de zelfwerkzaam heid van de mensen te vergro ten. „Ze kunnen bijvoorbeeld die dranghekken best zelf ko men ophalen en neerzetten. Dat scheelt personeelskosten." Bij commerciële evenementen zal de terughoudendheid van de ge meente gróter zijn dan bij eve nementen waar geen geld aan wordt verdiend. „Toch is dat on derscheid moeilijk te maken. Kijk maar naar Het Oproer van Zierikzee, of Beachpop. Daar wordt wei entree voor geheven. Maar commerciële evenemen ten zijn het niet." Evenementenladder Behalve over de doorbereke ning van de kosten heeft de pro jectgroep zich ook gebogen over de evenementenladder. Voort aan wordt de samenstelling daarvan gecoördineerd vanuit een punt, de afdeling Externe Contacten van de gemeente. De bedoeling daarvan is de eve nementen beter te spreiden over het zomerseizoen. „Vorig jaar gebeurde het bijvoorbeeld dat op één dag Beachpop, Zonne- maire Buitengewoon en de Brouwse Dag met het Jazzfesti val werden georganiseerd. Dat moet voorkomen worden." Toch beseft de werkgroep dat het sa menvallen van bepaalde evene menten niet altijd voorkomen kan worden. „Er wordt zoveel georganiseerd. En eigenlijk valt alles tussen Hemelvaart en sep tember." SCHARENDIJKE Het braakliggende terrein aan het Jannewekken in Zierikzee wacht op bouwactiviteit. foto Pieter Honhoff Duindienst - Op het terrein waar elk jaar Beachpop wordt gehouden, houdt de Samen Op Weg-gemeente van Scharendij- ke zondag 28 juni een kerk dienst. Deze 'duindienst' begint om 17.00 uur. Gospelkoor To gether uit Nieuwerkerk zal me dewerking verlenen. Voorgan ger is de eigen predikant van de Scharendijkse kerk: H. B. Graafland. Het thema van de dienst is 'onder de open hemel'. door Peter van den Belt ZIERIKZEE - Het zal nog zeker tot 1999 duren voordat op het braakliggende terrein aan het Jannewekken in Zierikzee ap partementen worden gebouwd. Een woordvoerder van aanne mer Valkenburg BV uit Nieu werkerk aan den ÏJssel heeft dit bevestigd. Op het voormalige garageter rein op de hoek van het Jannewekken en de Driekonin genlaan zouden twintig appar tementen moeten komen. De bouw ervan is echter al meerde re malen uitgesteld. In eerste in stantie kon de grond niet ver kocht worden omdat petroleum werd aangetroffen. Na een grondige schoonmaakactie werd begin dit jaar een schone- grondverklaring Vervolgens bleef bouw uit om dat nog te weinig appartemen ten waren verkocht. Volgens M. A Hanse van Driekleur Ma kelaars in Zierikzee wordt dat in de hand gewerkt door de lan ge wachttijd. „We zitten altijd zo rond de acht opties op de wo ningen, maar omdat het zo lang duurt, vallen er steeds weer mensen af. Het zou beter zijn als ze alvast met de bouw beginnen. Dan verkopen de appartemen ten zichzelf." Doorverkoop Voorlopig laten de bouwactivi teiten echter op zich wachten. „We zitten momenteel niet in de situatie dat we kunnen bouwen. Onze agenda is te vol", zegt een woordvoerder van Valkenburg BV. Hij sluit bovendien niet uit dat zijn bedrijf de grond weer doorverkoopt aan andere be langstellenden. „Wanneer er een goed bod komt, valt er altijd te praten." De Zuid-Hollandse aannemer is inmiddels geheel eigenaar van de grond Projectontwikkelaar Grootendorst uit Waddinxveen. die participeerde in het plan, heeft zich teruggetrokken. Vol gens de woordvoerder van Val kenburg BV is dat gebeurd om dat de projectontwikkelaar niet meer aan zijn verplichtingen kon voldoen. Advertentie Met onze Lucent Technologies ISDN-telefooncentrales Be"1305 |nnovations benut u de voordelen van ISDN optimaal ft Centrales van 2 tot 128 toestellen. Onze centrales bellen efficiënt en /VV aanzienlijk goedkoper. Bel voor een adviesafspraak. Nog geen ISDN? Wij zetten u gratis over. r, LEWESTRAAT 43 BEL: 0113-213720 goes/kloetinge BURGH-HAAMSTEDE - Een 26-jarige automobilist uit Hel- levoetsluis is vrijdag bij een aanrijding op de Kraaijenstein- weg in Burgh-Haamstede met zijn auto in de sloot beland. De man reed achterop een 35-jarige automobilist uit Rozenburg, die op de kruising van de weg met de Meeldijk aan het keren was. Geen van beide betrokkenen raakte gewond. De materiële schade was echter aanzienlijk. Beide auto's moesten worden weggesleept. GOES - Het gemeentebestuur van Goes onderhandelt met de Aldi-markt over de vestiging van een Aldi-supermarkt in De Spinne in de Goese Polder. Herhaalde pogingen om De Spinne op te zomeren hebben niet geleid tot een betere bezetting van de winkels in het buurt winkelcentrum. Leegstand, vandalisme en een gevoel van so ciale onveiligheid voeren er nog steeds de boventoon. Burge meester D. J. van der Zaag maakte vrijdag bekend dat Aldi interesse heeft getoond voor een vestiging in De Spinne. De huidige Aldi-discount aan de Oostwal kan met meer uitbrei den. Het is nadrukkelijk niet de bedoeling dat Aldi aan de Oostwal verdwijnt. Een extra winkel in de Spinne kan de druk op de Oostwal naar verwachting enigszins doen afne men. Het is nog even de vraag of voor de vestiging een Distributie Planologisch Onderzoek (DPO) nodig is. Het Goese college zal zich daarover beraden. BIGGEKERKE - Bij een aanrijding op de kruising Zoute- landseweg-Rondweg Biggekerke tussen een personenauto en een motorfiets, is een 35-jarige motorrijder uit Middelbui'g gewond geraakt. Hij kreeg geen voorrang van de 79-jax-ige automobilist uit Rotterdam. De motor werd vernield en ook de auto werd be schadigd. De Middelburger liep beenletsel op en is hieraan behandeld in het ziekenhuis. VLISSINGEN - Een 36-jarige vrouw uit Vlissingen en haar driejarige dochtertje zijn vrijdagmiddag op de kruising van de Torenstraat en de Bussestraat in Vlissingen bij een ongeluk gewond geraakt. Een 26-jarige automobilist uit Koudekerke gaf geen voorrang aan de vrouw dxe met haar dochtertje op een fiets reed. De wouw en het kind zijn met lichte verwon- dingen naar het ziekenhuis vervoerd. TERNEUZEN - De Terneuzense politiei'echter veroordeelde vrijdag een 64-jaxdge man uit Sas van Gent tot twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De verdachte werd ver plicht het schadebedrag van 283 gulden aan de gemeente Sas van Gent te vergoeden. De man ging 11 en 12 maart dit jaar tot actie over, omdat hij niet tevreden was met zijn uitkering. Op 11 maart bekladde hij met verf veertien ruiten van de gemeen telijke gebouwen aan het Vlaanderenplein. Een dag later deed hij het nog eens dunnetjes over door zeventien ruiten met verf te bekladden. Een schoonmaakploeg moest eraan te pas komen om de verf te verwijderen. De kosten hiervan bedi'oe- gen 283 gulden; de schade die de gemeente op de Sassenaar vexhaalt. De verdachte liet gisteren op de zitting blijken dat hij nog steeds worstelt met het probleem van een lage uitkering. „Als het niet verandert, dan zoek ik een andere actie." De politie rechter had daar niets op tegen, mits het allemaal binnen de grenzen van de wet gebeurt. DEN HAAG - Tegen een 58-jari- ge veehouder uit Kapelle is gis teren in hoger beroep voor het Haagse gerechtshof ontslag van rechtsvervolging geëist voor de aanwezigheid van het verboden hormoon glenbuterol in een van zijn stieren. Volgens de openbare aanklager mr. M. van der Horst is de aan wezigheid van het hormoon wel wettig bewezen, maar is de vee houder niet schuldig. Eerder was de veehouder door de poli tierechter in Middelburg vrijge sproken. Het openbaar ministe rie tekende daartegen hoger beroep aan. De kwaliteitsdienst controle rundvee nam 9 novem ber 1995 een bloedmonster bij cle stier. Meer dan twee maan den later kreeg de veehouder belicht dat er glenbuterol in het bloed zat. De man kon echter geen contx-a-expertise meer la ten uitvoeren, omdat de koe in middels geslacht was. De vee houder zegt dat er fouten zijn gemaakt bij het nemen van het bloedmonster. Uitspraak over twee weken. REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 Postbus 80 4300 ABZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454659 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam(chef) P. van den Belt M. E. M. Hitzert P. «leemans A. Molengraaf A.M.L. Pankow P.B. Godrie(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city. n I e-mail: pzcredcity1@pzc.nl van onze regioredactie Hadden Juliana, Bernhard en Mar griet nu wel of niet die hostie mo gen halen tijdens het huwelijk van Maurits en Marilène? Deze discussie houdt Nederland nu al een week in haar greep. Even dreigden zelfs de koppen van dominee Ter Linden en pater Oost vogel te rollen, omdat zij de hervormde familie van de bruidegom uitnodigden ter communie te gaan. Wisten zij dan niet dat de kerken al in 1971 de af spraak hadden gemaakt dat 'intercom munie', oftewel het ter communie gaan van protestanten in een oecumenische dienst, verboden is? Kopstukken uit de hei*voimide hoek willen deze afspraak veel ruimhartiger gaan interpreteren. De katholieke kerk wil juist vasthou den aan deze kerkregels. C. van Oeveren uit Scharendijke is van mening dat de zaken beter van tevoren goed bekeken hadden kunnen worden dan er achteraf zo'n ophef over te ma ken. „Er zijn trouwens veel te veel gelo ven en allemaal zit er inzie en haat", vindt hij. Hij hoopt maar dat het goed gaat, want dat is niet altijd het geval in een huwelijk waar twee geloven zijn. Overigens vindt hij alle ophef sneu voor de pasgehuwden. „De reacties van het Nederlandse volk geven aan dat de mensen slecht weten wat de grondslag van een kerk is", meent mevrouw J. J. Capelle uit Oos- terland. „De mens wordt tegenwoordig als noi-m gesteld. Een norm die trendge voelig is. Dingen moeten kunnen omdat de mensen willen dat ze kunnen. Maai de Hervonnde kerk stoelt op de bijbel en de Katholieke op ti-aditie en hun grondslagen verhinderden een samen gaan. Het paar had een keuze moeten maken voor één geloof." W. G. van Dalen uit Burgh-Haamstede kan zich over de kwestie niet zo druk maken. Hij maakt er weinig woorden over vuil: „Al die ophef is onzin. Ieder een moet zelf weten hoe hij of zij alles doet. En al dat gedoe rond die hostie; de tijden veranderen en zulke zaken zijn nu toch wel achterhaald." Voor P. C. Geluk uit Nieuwerkerk is het wat vreemd dat mensen zo het huwelijk in gaan: „Word katholiek of protestant, want wat ben je nu? Ga je de ene zondag naar de Katholieke kerk en de andere zondag naar de Hex-vox-mde?" Hij heeft het gevoel dat de kerkelijke inzegening er voor het protocol bij gehaald is, hoe wel hij onmiddelijk aangeeft dat hij na tuurlijk niet in de harten van het jonge paar kan kijken. „Regel een volgende keer de zaken in elk geval beter, al zal er waarschijnlijk altijd wel kritiek wor den geleverd." Mevrouw Aarnoudse uit Tholen heeft de bmiloft niet gezien; ze heeft geen te- Prins Maurits en prinses Marilène kort na de kerkelijke inzegening, die een week na dato de gemoederen nog steeds bezig houdt. foto Tom van Dijke levisie. Maar uit de krant weet ze wat er zich in de kerk heeft afgespeeld. Aar noudse vindt het 'heel erg' dat prinses Juliana, prins Bex-nhard en prinses Margriet de euchaitstie hebben ge vierd. „Ons koningshuis heeft een her vormde traditie. Het is diep tx-eux-ig dat leden van het koningshuis aan de ka tholieke mis hebben meegedaan. Chris tus heeft zich opgeofferd. Dat kan maar een keer. De katholieke geloven dat het brood écht het lichaam van Christus is en de wijn écht het bloed van Chx-istus. Dat is afgoderij. Brood en wijn zijn symbolen."Prinses Juliana en prins Bernhard, ze hebben te weinig kennis van de rooms-katholieke kerk, vindt Joke Koster uit Waarde. „Als je de belij denis hebt gedaan, kun je niet ter com munie gaan", zegt Koster, die gerefor meerd is. „Protestanten gedenken bij de tafel des Herens de dood van Jezus, het zoenoffer voor de zondaren. Iemand die dat gelooft kan geen hostie opeten Bij de katholieken is de hostie liet li chaam van Christus. Zij noemen dat transsubstantiatie. Maar dat kan hele maal niet. dan zou zijn lichaam allang zijn opgegeten." Ruud de Jong uit Kattendijke vindt de ophef rond het huwelijk maar niks. „De katholieken en de protestanten moes ten eens wat toleranter tegenover staan", vindt hij. „In Nooi-d-Ierland zijn de verschillen tussen de godsdien sten helemaal uit de hand gelopen, la ten we dan hier een goed voox-beeld ge ven." De Jong is hervormd, zou zelf geen eucharistie vieren, maar ergert zich niet aan het optreden van het pi'in- selijk paar en pi-inses Margriet. „Ka tholieken en pi-otestanten geloven in dezelfde god. Iedereen moet zelf maar weten hoe ze met hun geloof omgaan. Een euchai-istieviei'ing in een protes tantse kerk ik vind het best. Als liet niet op televisie was uitgezonden, had er geen haan naar gekraaid. De hele ophef is een politiek spelletje van de kerklei dingen." Positief De Vlissingse W. van Nassau-Damen vond het heel positief dat prins Maurits en Marilène van den Broek voor een oe cumenische huwelijksdienst hebben gekozen. „Ik ben katholiek, nogal fana tiek zelfs, ik geef catechese en ik vind dat"elke tijd een eigen manier van gelo ven heeft. In deze tijd past een vrijere intexpretatie van de regel dat alleen ka tholieken aan de eucharistieviering mogen deelnemen. Van Nassau-Damen heeft zelf een zoon die getrouwd is met een gerefoi-meerde vrouw. „Zij zijn ook oecumenisch ge trouwd én we gingen ter communie. Dat deed niet iedereen van de gerefor- meei-de kant. maar de keuze om ter communie te gaan was er wel." Zij kon het ook heel erg waarderen dat de her vormde pi'inses Juliana, prins Bernard, prinses Margriet en prins Maurits aan de eucharistie deelnamen. „Ik begrijp die commotie achtei'af niet. Ik vind het ook heel jammer Kardinaal Simonis moet zich waarschijnlijk zo uitspreken. Hij moet waarschijnlijk zeggen dat de eucharistieviering alleen voor katho lieken is. Maar ik zou hem wel eens in het gezicht willen kijken, face to face, en vragen wat hij als mens van deze ont wikkeling zegt." Onzinnig Frans, gereformeerd, een dertiger uit Vlissingen, noemt het een onzinnige re ligieuze twist, die er na het huwelijk van Marilène en prins Maurits is ont staan. „Zij zijn gewoon verliefd en wil den op hun manier trouwen. Voor mij was daar niets mis mee. Eerst was er al dat gezeui' van de SGP, die tegen het hu welijk was en toen nog eens dat gedoe om de eucharistieviering. Prinses Juliana kon ook op zijn sympa thie rekenen. „Heerlijk dat ze ter com munie ging. En dat op haar leeftijd. Ze heeft lekker willen stangen. Zij laat zich de les niet lezen. Ik denk dat het grootste deel van de Nederlanders zich nxet druk maakt over wel of niet mee doen aan de eucharistie. Die paar splin tergroepjes krijgen veel te veel aan dacht." door Arjan Schuiling DEN BLAAG - Eigenaar B. de Man van disco Havenzicht aan de Voorstraat in Sint-Annaland voelt zich het slachtoffer van een door burgemeester en wet houders van Tholen en buur man Poot uitgedachte strategie om zijn bedrijf kapot te krijgen. Advocaat mr. E. Karei van De Man heeft aan de afdeling be stuursrechtspraak van de Raad van State in Den Haag gisteren de vraag voorgelegd of de dwangsommaatregelen tegen zijn cliënt rechtmatig zijn. Havenzicht beschikt sinds april 1995 over een milieuvergunning en op verzoek van buurman Poot, de exploitant van hotel de Gouden Leeuw, hebben B en W van Tholen hei'haaldelijk geme ten of de disco aan de voorge schreven géluidsnormen vol deed. Het verbaast Karei dat het gemeentebestuur op verzoek van één klager in actie komt, tex-wijl navraag in de buurt zijn cliënt heeft geleerd dat geen en kele andere omwonende iets op Havenzicht heeft aan te mer ken. De door B en W verrichte geluidsmetingen hebben alle maal plaatsgevonden in het pand van Poot en waren volle dig onttrokken aan de waarne ming van De Man. Of de gemeten geluidsniveaus zijn toe te schrijven aan Haven zicht, aan geluiden vanaf de Voorsti-aat of uit omringende horecagelegenheden is niet na te gaan. De wijze waarop eeh en ander heeft plaatsgevonden heeft De Man een nare smaak gegeven. De dwangmaatregelen zijn in gang gezet door klachten van een concurrerende hore caondernemer en hebben tot een dwangsom geleid van een gemeente waar hij niet populair is sinds hij betrokken was bij een juridische procedure tegen een watersportvereniging. Een prominent lid van die water sportvereniging was een be- langrijke gemeenteambtenaar, aldus Karei. De advocaat verzocht de Raad van State dan ook de dwang sommen te vernietigen. Zoniet, dan zal de hoogte van de inmid dels verbeurde dwangsommen, het maximum van 120.000 gul den, het bedrijf van zijn cliënt vernietigen. Volgens Karei mag dat nooit het effect van een dwangsom zijn. De namens B en W van Tholen optredende woordvoerder Stouten voelde weinig behoefte om op alle verdachtmakingen van De Man in te gaan. Hij be perkte zich tot de constatering dat één klager in principe vol doende aanleiding kan zijn om controles te verrichten. De ge luidsmetingen zijn volgens de voorschriften verricht en lieten hoge overschrijdingen van de geluidsnoi*men zien tot wel 30 dB(A). Tot grote verbazing leidden de uitkomsten van de geluidsme tingen niet. Havenzicht had immers voor de vergunningver lening in '95 een geluidsonder- zoek laten verrichten, waarin dergelijke overschrijdingen werden aangekondigd indien er geen geluidsisolerende maatre gelen zouden worden getroffen. Sindsdien heeft De Man volgens de gemeente een aantal jaren niets gedaan, totdat hij in de cember '96 geluidwerende voor- zieningen liet aanbrengen Tegen die tijd was echter de maximale dwangsom van 120.000 gulden al verbeurd. Een dwangsom die volgens de ge meente in overeenstemming is met de door De Man te plegen investeringen om de geluids- normen binnen de grenzen te houden. B en W verzochten de Raad van State de dwangsom maatregelen in stand te laten. De uitspraak van de Raad van State zal nog wel even op zich laten wachten. GOES - De Goese Schaakver eniging houdt zaterdag 13 juni een Open Rapid schaaktoernooi om het kampioenschap van Noord- en Zuid-Beveland. Wedstrijdschakers uit Zeeland en daarbuiten, thuisschakers en jeugd, ze kunnen allemaal in schrijven voor het toernooi dat onder de naam Mat in Goes wordt gehouden in het ontmoe tingscentrum De Spinne. Er wordt niet gespeeld in ver schillende categorieën maar uiteindelijk zullen de schakers steeds meer tegenstanders van hun eigen kaliber tegenover, zich vinden. Om het gezellig te maken is een Zeeuwse brood maaltijd met streekeigen pro ducten bij de deelnameprijs in begrepen. Het toernooi begint om 10.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 63