Artsen hervatten thuisbevallingen intra Sanering terrein Emulsion onzeker Zes Blauwe Vlaggen voor Walcheren Kabinet vraagt Brussel om bescherming van Zeeuwse watergebieden IVECO zeeuwse almanak Consternatie Huisartsen zien voldoende alternatieven na sluiting kraamkliniek Zierikzee Arbeidsvoorziening Gewonde bij ongeval met zeven auto's I PZC zeeland 1 zaterdag 6 juni 1998 door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Het kabinet heeft een aantal Zeeuwse waterge bieden bij de Europese Comissie aangemeld als natuurgebieden waarvoor speciale bescherming nodig is. Het gaat om de Voordelta, delen van de Westerschelde, Grevelin- gen en die gebieden in de Oos- terschelde en het Volkerak waarvoor nog geen specifieke bescherming gold. Ook het Ha ringvliet wordt aangemeld. Als Brussel ermee akkoord gaat, gelden er voortaan zware beper kingen voor activiteiten die schadelijk zijn voor de natuur. De activiteiten mogen er alleen plaatsvinden als er een gr'oot openbaar belang mee is ge moeid en als ze nergens anders kunnen. Daarom hebben de Zeeuwse ha vens bij de Tweede Kamer ge protesteerd tegen de aanwijzing van de stukken in de Wester schelde als bijzonder natuurge bied. Zij vrezen dat zij belem merd zullen worden in hun economische ontwikkeling. Saeftinge In Zeeland zijn al een paar spe ciale natuurbeschermingswet- gebieden: het Verdronken Land van Saeftinge en een groot deel van de Oosterschelde en het Vol kerak. De verwachting is dat de Euro pese Commissie snel over de aanvragen beslist. Via de zoge naamde Habitat-richtlijn hoopt de Europese Unie uiteindelijk tien procent van het Europese grondgebied tot beschermde natuur te verklaren. NEW DAILY: MEER VOLUME VOOR MINDER GI=£D I Leaseprijs van I fl 399,- per maand "ormeer naar de voorwaarden Truck Service Zeeland Kapelle 0113-342840 Auto Service Terneuzen Terneuzen 0115-618888 INTERIEUR TAPAS EL PUERTO WEMELDINGE Uitgevoerd door: Kapelle. tel. 0113-344151 De consternatie was ont staan door een simpele men selijke reactie: geeuwen. Of het nu kwam doordat ze ver moeid was of zich verveelde, dat ivist de oudere dame uit Goes niet precies meer. Wél wa t er volgde op haar uitbun dige gapen: een ontioricht kaakmechanisme, waardoor de bejaarde vrouw met geen mogelijkheid meer haar mond dicht kon krijgen. Bij een beginnende vogel die gretig een ouderlijke voed- seldropping afwacht, is dat een normaal gezicht. In een menselijke situatie geeft zo 'n stilstaand beeld alle reden om in actie te komen. IJlings toeschietende hulpverleners brachten het slachtoffer naar een arts, die met enig ivrik- ken en duwen de tuijdge- opende mond iveer in de uit gangspositie bracht. De gebeurtenis werd het ge sprek van de dag. Zelfs een van de kleinkinderen kwam bezorgd kennis nemen van het voorval. Op de vraag van de kleine hoe dat allemaal zo had kunnen gebeuren maak te oma aanstalten er uitge breid verslag van te doen. „Ik deed zo luidde het begin van de uitleg, „alleen maar zó." En heel beeldend sperde ze de mond krampachtig wa genwijd open. Daarop kon oma opnieuw naar de dokter. Burgemeester A C. de Bruijn van Veere (links) was duidelijk in haar nopjes met de toekenning van zes Blauwe Vlaggen aan haar gemeente. foto Ruben Oreel door Jacques Cats VEERE - De Walcherse zeekant is overstelpt met Blauwe Vlaggen. Op maar liefst zes stranden wappert het fel begeerde dundoek. Dat is een derde deel van al le aan kustvakken in Nederland toegekende interna tionale onderscheidingen. Elders in Zeeland komt alleen het strand van Renesse voor het predikaat in aanmerking. Het kwaliteitskeurmerk valt ook ten deel aan vier jachthavens op Schouwen-Duivelanden Goeree-Overflakkee. Op het moment dat burgemeester A C. de Bruijn van de gemeente Veere vrijdag als eerste werd bedolven onder een lawine aan vlaggen was er geen hond op het strand te bekennen. Het betrof hier geen boycot van deze huisdierensoort, voor wie op Blauwe Vlaggen- stranden beperkende bepalingen gelden, maar had hoofdzakelijk te maken met het heersende beestach tige weertype. De straffe wind trok de vlaggen feestelijk strak. Het leverde een triomfantelijk beeld op, toen het redding wezen met snelle boten het schuimend sop koos om de onderscheidingen op de andere uitverkoren stranden te bezorgen. Prestigieus De burgemeester was duidelijk in haar nopjes met de 'prestigieuze keurmerken'. Het verwerven van de ere tekenen betekent dat 34 kilometers kust binnen de ge meente Veere voldoen aan de niet misselijke criteria. Het fenomeen van de Blauwe Vlaggen is een initiatief van de stichting voor milieu-educatie in Europa, kortweg FEEE genoemd. Daarom is de Blauwe Vlag te beschouwen als een milieuonderscheiding voor ge meenten die zich bijzonder inspannen voor het schoonhouden van stranden en jachthavens en voor een milieuvriendelijk beheer. De bekroonde stranden zijn die van Koudekerke-Dis- hoek, Oost- en Westkapeile, Zoutelande, Biggekerke en Domburg. Op Goeree zijn dat het badstrand van Ouddorp Westerweg en De Kous bij de Brouwersdam. De jachthavens die aan de vereiste criteria voldoen zijn de op Goeree-Overflakkee gesitueerde Marina Port Zélande in Ouddorp, Herkingen Marina BV in Herkingen en de Schouwse Jachthaven Brouwersha ven en Jachthaven Scharendijke. door Willem van Dam ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland heeft nog altijd geen duidelijkheid over het tijdstip waarop kan worden begonnen met de schoonmaak van het vervuilde terrein van de voormalige gas fabriek in Zierikzee. Al ruim tien jaar geleden wezen bo demonderzoeken uit dat het terrein, waarop nu het bedrijf Emulsion Holland staat, ern stig is verontreinigd. Tot een sanering is het dusver echter niet gekomen. Dat is vooral een geldkwestie. De schoon maakkosten worden geraamd op ongeveer achttien miljoen gulden. i door Andries Molengraaf ZIERIKZEE - De kans is groot dat de huisartsen op Schouwen- Duiveland weer thuisbevallin gen gaan doen. De adviezen van de commissie die alternatieven heeft gezocht voor de sluiting van de kraamkliniek in Zierik zee - de reden voor het stoppen van de thuisbevallingen - bie den daar voldoende aankno pingspunten toe. Dat heeft voorzitter P. de Doel- der van de Districts Huisartsen Vereniging (DHV) vrijdag ge zegd. De huisartsen besloten enige tijd geleden het thuisbe- vallen te staken omdat zij dat niet meer verantwoord vonden na de sluiting van de kraamkli niek in Zierikee. Bij complica ties zou het dichtstbijzijnde zie kenhuis te ver weg zijn. Daarom verwijzen zij sindsdien hoog zwangere vrouwen bij voorbaat (en dus preventief) naar de zie kenhuizen van Goes of Dirks- land. Komende week vindt een ge sprek tussen de huisartsen en het ziekenhuis plaats over de aanbevelingen van de commis sie. „Ik kan nog niet op de in houd van het rapport ingaan, maar er staan oplossingen in die jertoe bij kunnen dragen dat wij ons werk weer verantwoord kunnen doen. We hebben in elk j geval besloten dat de eerstelijns I verloskunde een taak is van de I huisartsen. Dat is een principië le keuze. Wij moeten er dus voor zorgen dat de thuisbevallingen zullen blijven plaatsvinden." Helikopter j Cruciaal voor het hervatten van de thuisbevallingen is een gega randeerd snel ambulancetrans port naar de ziekenhuizen in Goes of Dirksland. Waterdichte afspraken met brugwachters, een andere spreiding van de am- bulance-uitrukposten en een helikoptervoorziening behoren daarbij tot de mogelijkheden, bestuur; waarin vertegenwoor digers van gemeenten, provin cie, werkgevers en werknemers zitting hebben, zijn vrijdagmid dag geïnformeerd over de stand van zaken. Buffer Volgens een woordvoerder van het Centraal Bureau Arbeids voorziening (CBA) is de kern van het probleem dat de ar beidsbureaus geen financiële buffer mogen vormen. Dat bete kent dat tijdelijke financiële te genvallers, zoals nu het geval is, direct tot grote problemen lei den. Een van de tegenvallers is het uitblijven van een grote be taling door het GAK van onge veer 60 miljoen gulden. Ar beidsvoorziening heeft begin dit jaar de activiteiten op het ge bied van arbeidsintegratie van het GAK overgenomen. Een ander probleem is dat de ar beidsbureaus hun geld niet meer alleen van het Rij k krijgen. Voor een deel worden de midde len via de gemeenten verstrekt en dat is tevens een oorzaak van vertragingen bij het binnenko men van het geld. Trage beta ling uit Brussel draagt ook bij aan het tijdelijke kastekort. Het CBA krijgt nog 180 miljoen gul den uit het Europees Sociaal Fonds als bijdrage aan projec ten die door Arbeidsvoorzie ning worden gefinancierd. Geen blaam Verschillende regionale afde lingen zijn in de problemen ge komen omdat ze vooruitlopend op de Europese subsidies voor schotten hebben verstrekt, denkt Verburg. „Arbeidsvoor ziening Zeeland besteedt het geld uit Brussel niet voordat het binnen is." De Zeeuwse ge meenten treft geen blaam bena drukt Verburg „In Zeeland is alles goed geregeld." De woord voerder van het CBA gaat ervan uit dat de problemen in juli on der controle zijn. - PvdA-fractie mist bijdrage NIOO in plan natuurherstel YERSEKE - Het Nederlands In stituut voor Oecologisch On derzoek (NIOO) in Yerseke had betrokken moeten worden bij het natuurherstelplan voor de Westerschelde. Tot deze conclu sie kwam de statenfractie van de PvdA vrijdag tijdens een werkbezoek aan het instituut dat fundamenteel onderzoek verricht naar de ecologie van land en water. Het NIOO had de discussie vol- gens PvdA-fractievoorzitter D. Holtkamp van de nodige feiten kunnen voorzien. „De menin gen zijn door emoties gevoed. Een gedegen wetenschappelijke onderbouwing ontbrak." Holt kamp riep in één moeite door het onderzoeksinstituut op om het vastgestelde natuurherstel plan alsnog eens tegen het licht te houden. Compensatie Door de verdieping van de vaar geul van de Westerschelde gaan er schorren en slikken verloren. Het natuurherstelplan moet dit verlies compenseren. Na een ja renlange discussie, waarbij ook met de gedachte werd gespeeld om te ontpolderen, aanvaardde een meerderheid in de Staten van Zeeland begin dit jaar het natuurherstelplan. De PvdA noemde de voorgestelde com pensatie 'ver onder de maat' en stemde tegen. Tijdens het werkbezoek spra ken verschillende NlOO-mede- werkers eveneens hun zorg uit over de gevolgen van de verdie ping van de Westerschelde en het bijbehorende natuurher stelplan. Prof. dr. M. Hemminga waarschuwde dat de schorren nauwelijks beschermd worden. „Met uitzondering van het Zuidgors bij Ellewoutsdijk wordt er niets voor het Zeeuwse oerlandschap gedaan." Terughoudend Holtkamp vroeg zich hardop af waarom het NIOO zich nooit in de discussie heeft gemengd. „U heeft de kennis en onderzoeks vaardigheden in huis." Hem minga erkende dat het instituut zich erg terughoudend heeft op gesteld. „Medewerkers hebben zich individueel wel met de zaak bemoeid, maar als instituut hebben we dat niet gedaan." Volgens Hemminga heeft het NIOO zich min of meer bewust niet in de discussie gemengd. „We moeten ervoor oppassen dat we als wetenschappelijk in stituut politiek gaan bedrij ven." Volgens milieuambtenaar P. C. de Winter van de gemeente Schouwen-Duiveland zijn de gesprekken over de financie ring van de saneringskosten nog steeds niet afgerond. De schoonmaak zal moeten wor den betaald door het Rijk, de provincie, Delta Nutsbedrij ven en de gemeente. Over de verdeling van de kosten wordt nog onderhandeld. De Winter gaat er echter van uit dat de gemeente Schouwen-Duive land ettelijke miljoenen gul dens zal moeten bijdragen. Hij zegt geen idee te hebben wan neer met de sanering begon nen wordt. „Dat kan binnen tweejaarzijn.hetkanbij wijze van spreken ook nog tien jaar duren." Gasfabriek Het vervuilde terrein aan de Grachtweg heeft een opper vlakte van ruim vijfduizend De gemeente Schouwen-Duiveland wil het Emulsion-terrein zo snel mogelijk saneren. foto Pieter Honhoff vierkante meter. Vroeger, van 1857 tot 1953, stond daar een gasfabriek. Sinds het begin van de jaren zestig is Emulsion HoUand (voedingsmiddelen industrie) er gevestigd. In de jaren tachtig wezen diverse bodemonderzoeken uit dat het fabrieksterrein is verontrei nigd met pak's en cyanide, een 'erfenisje' van de vroegere gas fabriek. Ook de manier waarop de grond moet worden schoonge maakt vormt nog altijd een punt van discussie. Dat heeft onder meer te maken met de toekomstige bestemming van de locatie. Het is niet uitgeslo ten dat Emulsion Holland wordt verplaatst naar het nieuwe bedrijventerrein aan de Straatweg. De vrijkomende grond kan dan worden benut voor woningbouw. Indien die plannen doorgaan, moet het terrein met de grootste preci sie worden gereinigd. Volgens milieuambtenaar De Winter levert de huidige situatie ('je moet die grond niet gaan eten, natuurlijk') geen gevaar op j voor de volksgezondheid. De gemeente Schouwen-Dui veland vindt een spoedige rei nigingsbeurt van groot belang Ondanks de weinig rooskleu rige financiële positie waarin de gemeente zich bevindt, be schouwt het dagelijks ge meentebestuur sanering van het Emulsionterrein als één van de projecten die de ko mende jaren hoe dan ook moe ten worden uitgevoerd. maar of die allemaal in het rap port worden genoemd kari De Doelder nog niet zeggen. Ze staan wel hoog op zijn eigen wensenlijstje. „Wat die helikop ter betreft zal waarschijnlijk een landingsplatform in Zierik zee moeten worden aangelegd", zegt De Doelder. De kraamkliniek werd vorig jaar uit bezuinigingsoverwe gingen al gesloten, maar na een storm van protest weer ge opend. De Stichting Ooster- scheldeziekenhuizen, waartoe het Zierikzeese ziekenhuis be hoort, besloot daarop de com missie van deskundigen te laten onderzoeken of sluiting van de kraamkliniek wel verantwoord was en zo ja, onder welke voor waarden. Terwijl die commissie haar werk deed, werd de kliniek enige tijd geleden voor de twee de keer gesloten, toen wegens ziekte van een gynaecoloog. Daarop besloten de huisartsen op Schouwen geen thuisbeval lingen meer te doen. Hun Duive- landse collega's gingen daar wel mee door. Zij kondenbij compli caties immers nog doorverwij zen naar het het ziekenhuis in Dirksland. De Doelder hoopt, als hij het ko mende week met het ziekenhuis eens wordt, de thuisbevalüngen over 'misschien' twee of drie maanden te hervatten. Toch be schouwt hij alle oplossingen als second best. „We zijn nog steeds boos over de sluiting van de kraamkliniek. Het liefst hadden we 'm gewoon open gehouden." door Richard Hoving MIDDELBURG - De ongeveer 250 werknemers van de negen arbeidsbureaus en vier centra voor vakopleiding in Zeeland en op Goeree-Overflakkee krijgen deze maand mogelijk geen sala ris. Het Centraal Bureau Ar beidsvoorziening in Zoeter- meer, de overkoepelende instantie van arbeidsbureaus in Nederland, kampt met financi ële problemen en heeft alle re gionale afdelingen een beta lingsstop opgelegd. Het regionaal bureau Arbeids voorziening Zeeland wordt vol gens directeur S. B. Verburg ge straft voor het goede financiële beleid dat de afgelopen jaren is gevoerd. „De arbeidsbureaus in Zeeland en op Goeree- Overflakkee hebben voldoende geld in kas. Het probleem is dat we onderdeel zijn van een groter verband waarbij arbeidsbu- reaus zijn aangesloten die de za ken minder goed op orde heb ben." Deurwaarder Arbeidsvoorziening Zeeland mag sinds twee weken geen uit staande rekeningen meer beta len. De betalingsverplichtingen zijn inmiddels opgelopen tot 200.000 gulden. De eerste be- chijven hebben inmiddels ge dreigd een deurwaarder in de ann te nemen. Schuldeisers die in de financiële problemen ko men worden met voon-ang be handeld, verzekert Verburg. „Helaas ben ik niet bij machte om ze direct te betalen." Of het personeel van de arbeids bureaus en centra voor vakop leiding deze maand wel gewoon salaris ontvangen is nog ondui delijk. „Ik hoop dat de salaris sen kunnen worden betaald, maar een garantie heb ik hier voor nog niet gekregen", aldus de directeur van arbeidsvoor ziening Zeeland. Het regionaal (Advertentie) NIEUWERKERK - De N59 is vrijdagmiddag een uur lang af gesloten geweest dooreen onge luk ter hoogte van Nieuwer- kerk, waarbij in totaal zeven personenauto's betrokken wa ren. Daarbij viel één gewonde. Een takelbedrijf moest vijf au to's wegslepen. Het ongeval ontstond doordat een 63-jarige automobilist uit Köln (D) te laat in de gaten had dat er een file voor de verkeers lichten stond. Hij probeerde door sterk te remmen een aan rijding te vermijden, maar bots te toch op de achterste auto van de file, waardoor vijf auto's in elkaar werden gedrukt. De auto schoot door de klap de andere rijbaan op en botste frontaal op de wagen van een 72-jarige in woner van Oosterland. Deze au to kwam in de sloot naast de weg terecht. Een 67-jarige passagiere in de auto van de Oosterlander liep een gebroken borstbeen op en werd met een ambulance over gebracht naar het ziekenhuis in Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 61