Serviërs doof voor protesten «ff-PHONE Defect aan wiel waarschijnlijk oorzaak van Duitse treinramp Deense brug open voor fietsers India wijkt niet in kernwapen-conflict 10rganisaties melden I tienduizenden doden 1 bij gevechten Atjeh Cellwa Confrontatie getuigen van ongeval Diana heeft weinig resultaat buitenland zaterdag 6 juni 1998 Aanhangster ETA gedood Frauderend parlementslid vast Partij Chinese Indonesiërs Frankrijk koopt kasteel Voltaire Hl V-besmetting China Zuiveringen in Kosovo voortgezet Smartengeld gesteriliseerden Zonnebloemstraat 49 - Goes Tel. 0113-221293 Fax 231273 7~e>{?e,coit(mu.n/coLtie, van onze redactie buitenland PARIJS - De confrontatie tussen achttien getuigen van het fatale auto-ongeval van de Britse prinses Diana, gis teren in het paleis van justitie in Parijs, heeft weinig nieu we gezichtspunten opgele verd. Dit blijkt uit medede lingen van advocaten die bij de zitting achter gesloten deuren aanwezig waren. Bij de bijeenkomst, die tot het begin van de avond duur de, waren ook de moeder van Diana, de vader van Dodi Fayed en de ouders van de eveneens omgekomen chauf feur Henri Paul aanwezig. De enige overlevende van het ongeval, de lijfwacht Trevor Rees-Jones - die sedert het ongeval aan geheugenverlies lijdt - had zich laten veront schuldigen. Opheldering De onderzoeksrechter had de ontmoeting georganiseerd om van de tegenstrijdige ver klaringen een kloppend ver haal te kunnen maken en om opheldering te krijgen over de vraag in hoeverre de ach ter Diana en haar vriend Dodi Fayed aanjagende persfotografen schuld aan het ongeluk treft. Tegen ne gen fotografen en een chauf feur loopt een onderzoek we gens dood door schuld en het niet verlenen van hulp na een ongeval. Volgens een advocaat moes ten de fotografen ieder op hun beurt vertellen wat er in de nacht van 31 augustus vo rig jaar was gebeurd. Ook moesten ze uitleggen wat ze direct na het ongeluk deden. Daarna werden acht oogge tuigen gehoord die moesten vertellen of ze de fotografen herkenden en of de verhalen klopten. De advocaat van Mohammed al-Fayed - de vader van Diana's vriend - stelde de ge tuigen ook vragen. Hij zei dat de achtervolgingsjacht door de pers de belangrijkste oor zaak van het ongeval was. Al-Fayed is woedend dat de fotografen ook na het onge val opnamen hebben ge maakt. „Ik zou ze ophangen als ik niet in de rechtbank zat." De meeste deskundigen me nen dat de hoge snelheid van de auto en het percentage al cohol in het bloed van de chauffeur de hoofdoor- zaaken waren van het onge luk. DPA/RTR/AFP NYBORG - De Deense kroonprins Frederik laat de eerste van 500 duiven los bij de opening van deStorebaelt-brug tussen de eilanden Funen en Seeland voor fietsers en voetgangers. De plechtigheid gisteren werd bijgewoond door rond 100.000 mensen die per l'iels of te voet de brug overstaken. Op 14 juni gaat de brug open voor autoverkeer. foto Soeren Steffen/A Een onderzoeker van de Duitse spoorwegen controleert de assen van een van de snelle ICE-treinen, die na de ramp in Eschede alle maal aan een strenge inspectie worden onderworpen. foto Andreas Altwein/EPA van onze redactie buitenland NEW DELHI - India heeft af wijzend gerageerd op de oproep van de Grote Vijf aan India en Pakistan een eind te maken aan hun nucleaire wapenwedloop en een dialoog te beginnen over het omstreden gebied Kashmir. In een verklaring deelde het mi nisterie van Buitenlandse Za ken in New Delhi mee dat India geen enkele concessie doet op het gebied van nucleaire wa pens en dat hel alle buitenland se bemoeienis in het conflict met Pakistan om Kashmir blijft af wijzen. India zegt dat het geen enkel verdrag heeft geschonden waarin het partij is. Het be schuldigt China ervan dat wel te hebben gedaan door nucleaire technologie door te geven aan Pakistan. Het vindt dat de nu cleaire grootmachten schendin gen van het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens oogluikend toestaan. Donderdag gaven de ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, China, Rus land, Groot-Brittannië en Frankrijk een gezamenlijke verklaring uit over de recente atoomproeven door India en Pa kistan Daarin drongen ze er bij de buurstaten op het Indische subcontinent op aan na hun kernproeven geen nucleaire wa penwedloop te beginnen en geen kernkoppen te plaatsen op raketten. Zij vroegen India en Pakistan zich aan te sluiten bij het verdrag over een verbod op kemproeven en het verdrag te gen de verspreiding van kern wapens te ondertekenen, ook als zij nog geen kemmogend- heid zijn. AFP BILBAO - Een vrouwelijke aanhanger van de ETA is gister ochtend om het leven gekomen bij een actie van de politie te gen de Baskische afscheidingsbeweging. De 30-jarige vrouw werd door twee kogels getroffen toen de politie een huis aan de Pablo Picassostraat in Guernica in Baskenland bestormde. Volgens de politie opende de vrouw het vuur toen de agenten binnendrongen. Bij de schietpartij kreeg een agent een kogel in de arm. Een vermoedelijke aanhanger van de ETA raakte gewond toen hij door een raam probeerde te ontsnappen. Hij en nog een ver dachte werden aangehouden. In het huis nam de politie wa pens, aanzienlijke hoeveelheden contant geld, afluisterappa ratuur, papieren, valse nummerplaten in beslag. Tevens werd een gestolen auto in beslag genomen. AFP WENEN - De met de partijkas van de Oostenrijkse rechts-na- tionalistische partij FPÖ en zijn secretaresse verdwenen par lementariër Peter Rosenstingl is in Brazilië gearresteerd* De Oostenrijkse minister Schlögl van Binnenlandse Zaken zei gisteren dat de 46-jarige Rosenstingl binnen enkele weken wordt uitgeleverd. Ook zijn secretaresse is aangehouden. De affaire rond Rosenstingl. die 26 miljoen gulden verduister de. stortte de "schone-handen'-partij van Jórg Haider in een diepe crisis. De parlementariër, die kennelijk grote schulden had, verdween eind april spoorloos. Eerder deze week werd de voormalige FPÖ-voorzitter in Niederösterreich. Bernhard Gratzer, aangehouden omdat hij Rosenstingl zou hebben ge holpen. DPA/AFP JAKARTA - De Chinese gemeenschap in Indonesië is vanplan een eigen politieke partij op te richten. Een woordvoerder zei dat de nieuwe partij zal werken aan het dichten van de kloof tussen de Chinezen en de oorspronkelijke bevolking in Indo nesië. De Chinese gemeenschap maakt maar 4 procent uit van de 200 miljoen mensen tellende Indonesische bevolking, maar heeft naar schatting 80 procent van de economie in handen. De Chi nezen zijn tijdens ongeregeldheden vaak het mikpunt van de volkswoede. Tijdens de rellen in mei gingen duizenden Chine se winkels, woningen en kantoren in vlammen op. RTR PARIJS - Plet kasteel van de Franse schrijver Voltaire in Fer- ney-Voltaire wordt binnen afzienbare tijd een museum. Dit is mogelijk geworden doordat de Franse staat het gebouw ge kocht heeft voor een bedi'ag van bijna zes miljoen gulden. Na restauratie zullen het kasteel, dat veertien vertrekken heeft, en het pai'k van zeven hectai-e voor het publiek openge steld worden. Voltaire (1694-1778), die eigenlijk Francois Marie Aimxet heette, beti-ok het kasteel toen hij 65 was. Hij heeft er tot zijn dood gewoond. Koxl na zijn oveiTijden wei'd het gebouw ver kocht. DPA/AFP PEKING - In China zijn 132 mensen met het aidsvirus HIV be smet door een seropositieve bloeddonor die herhaaldelijk bloed heeft gegeven. Naar aanleiding van de ontdekking heeft het ministerie van gezondheid de plaatselijke functio- naiissen opdracht gegeven meer voorzorgsmaatregelen te treffen, zo is vrijdag bekendgemaakt. Begin dit jaar was al besloten niet meer te betalen voor het ge ven van bloed. Er wordt nu alleen nog maar bloed van vrijwil ligers geaccepteerd. Toen er nog een financiële vergoeding be stond, kwamen veel drugverslaafden bloed geven. AP (Advertentie) (Advertentie) Libertel personal abon. v.a. 29,74 Bellen v.a. 30 cent/min. Regio piekuren 55 ci.min. Libertel Professional abon. v.a. 60,- Bellen v.a. 30 ct./min. Regio piekuren 40 ct./min. GRATIS GSM-TELEFOON BIJ EEN 1 -JARIG CONTRACT De eerste 4 maanden worden vergoed door Libertel. De volgende 2 maanden door Cellway. (Prijzen exclusief btw.) van onze redactie buitenland 3P& ROME -Belgrado nxag van Kos ovo onder geen voorwaarde een nieuw Bosnië maken, zo heeft de Britse premier Blair gisteren ge waarschuwd. Toch is dat precies wat er lijkt te gebeuren. De Ser viërs gaan onverdroten voort - niet hun zuiveringen, terwijl de internationale gemeenschap /C, vastloopt in omtrekkende be- wegingen en Rusland zich op- A maakt om te gaan dwarsliggen. De Britse premier; wiens land ieB: momenteel EU-voorzitter is, uitte zijn waarschuwingen aan niUl het adi'es van Milosevic tijdens 'tffr een bezoek aan Rome. Hij zei dat de pai-tijen in het conflict de jpjj. vastbeslotenheid van de inter- ifror nationale gemeenschap vooral las- niet moeten onderschatten, akke Zijn gespiex'de taal lijkt voorals- 3edi nog weinig daden op te leveren. 'da9 Een spoedig optreden van de van onze redactie buitenland JAKARTA - Het Indonesische J leger heeft de afgelopen jaren meer dan 39.000 mensen gedood bij de onderdrukking van de on- afhankelijkheidsbeweging in de procincie Atjeh, in het noor den van Sumatra. Dit hebben niet-gouvernementele organi saties vrijdag gemeld. Het NGO-Forum voor Atjeh voegde daar aan toe dat duizend 2i5 van de 3000 Indonesiërs die de g afgelopen twee maanden het 0 buurland Maleisië het land zijn uitgezet nog altijd door politie en leger worden vastgehouden. Ze worden ervan verdacht ban- den te hebben met het verzet. 52 De officiële Nationale Commis sie voor de Mensenrechten wil met opperbevelhebber Wiranto praten over de situatie op aten im NAVO in het gebied behoort niet tot de mogelijkheden. Rusland torpedeerde gisteren de hoop op goedkeuring voor een snelle in terventie. De NAVO kan geen militairen naar de Sexvische provincie sturen zonder dat de Joegoslavische autoriteiten en de VN-Veiligheidsraad daax- mee vooraf hebben ingestemd, meldde Jastrjembski, woord voerder van president Jeltsin. Op 12 juni praten de leden van de Contactgroep - VS, Rusland, Groot-Bi-ittannië, Duitsland, Frankrijk en Italië - in Londen over Kosovo. Volgende week komen in Bi'ussel de ministers van Defensie van de NAVO-lan- den bijeen om zich op de kwestie te beraden. Vluchtelingen Ook de VN lijkt niet bereid tot snel handelen. De vluchte lingenorganisatie UNHRC be- Nooi'd-Sumatra. Een zegsman van de commissie zei Wiranto te zullen vragen alle troepen uit Atjeh ter-ug te trekken en het speciale militaire statuut voor het gebied in te trekken. Niet alleen in Atjeh, maar ook Irian Jaya en het geannexeerde Oost-Timor heeft zo'n speciaal militaix-e status. Die geeft het le ger alle vrijheid op te treden te gen vermeende afscheidingsbe- wegingen.Sinds begin jai'en '90 voert het leger, en met name de gevreesde elite-eenheid Kopas sus, een grote campagne tegen de separatistische bewegingen in Oost-Timor, Man Jaya en At jeh. Mensenrechtenorganisaties zoals Amnesty International en Human Rights Watch wijzen met regelmaat op de grove schendingen van de mensen rechten in deze gebieden.AFP perkte zich gisteren tot het ope nen van een kantoor in Albanië, vlak bij de gx-ens met Kosovo. Het ligt in de regio Tropoje, waar al veel Kosovo-Albanese vluchteüngen ver-blijven. Intussen x-ukken de troepen van Milosevic verder op in de zuid- Sexrische pi'ovincie, en lijken zowel de bxirgers als het gewa pend verzet steeds meer in het nauw te komen. De Servische politie in Kosovo zei vi'ijdag de belangrijke weg Pec-Djakovica in het zuid westen van de provincie ver overd te hebben op de sti-ijders van het Kosovo Bevrijdingsle ger (UCK). De weg scheidt het grensgebied met Albanië van de rest van de opstandige Sexri- sche provincie. De Sexrische troepen proberen ook de weg van de hoofdstad Pristina naar Pee op het UCK te hero ver-en. Dutchbat Nederland verlangt van Belgx-a- do de teruggave van gestolen Defensie-materieel dat cle Ser vische politie momenteel ge bruikt bij etnische zuiveringen in Kosovo. Het gaat daarbij om in ieder geval één YPR-pantser- voei'tuig, maar het vermoeden bestaat dat de Serviërs nog meer van die voertuigen in bezit heb ben. Het materieel is afkomstig van Dutchbat, dat het in 1995 bij de val van Srebrenica moest af staan aan de Bosnische Sexriërs van generaal Mladic. De afgelo pen jaren kon de SFOR-vredes- macht inBosnië in opdracht van Den Haag rijf van de veertien gestolen YPR's achterhalen, maar die waren geheel vernield. Opmerkelijk is dat het gestolen materieel van Bosnisch-Sexri- sche in Servische handen is ovei'gegaan. Belgx-ado ontkende tijdens de Bosnische oorlog di- x-ecte banden te hebben met de troepen van Mladic. Dat nam de intex-nationale gemeenschap niet serieus. Officiële bewijzen van uitwisseling van matexïeel ontbraken echter, wat het vol gens Den Haag weinig zinvol maakte om officieel om terug- gave te vragen. AFP/RTR/ANP 20door Peter van Nuijsenburg BONN - Het wordt steeds waar- schijixlijker dat een defect aan een wiel de oorzaak is van de treiixramp bij het Noord-Duitse Eschede, waarbij 98 mensen om het leven zijn gekomen. Deskundigen van de spooxwe- gen verklaarden gisteren dat een breuk in de ijzeren band om een wiel van de wagon achter de locomotief vermoedelijk de ont- sporing heeft veroorzaakt. De band is vermoedelijk zes kilo meter voor de noodlottige bot sing tegen een viaduct van het wiel los geraakt. Op die plaats zijn donderdagavond stukken ijzer gevonden die deze theorie lijken te staven. Waardoor de band brak is nog niet duidelijk. Het uit 48 man bestaande onderzoeksteam gaat alle mogelijkheden na: menselijk falen, technische de fecten, zoals metaalmoeheid, en sabotage. Dat laatste wordt voorlopig onwaarschijnlijk ge acht. Tegen het tweede spreekt dat de trein een dag voor zijn do denrit in München is onder zocht en in orde was bevonden. De specialisten gaan er van uit dat het in elk geval drie maan den kan duren voor definitief vast staat hoe de grootste trein ramp in de geschiedenis van de Bondsrepubliek heeft kunnen gebeuren. Intussen gingen de bergings- en opruimwerkzaamheden giste ren hun laatste fase in. Gistei-- ochtend werden de laatste drie lichamen geborgen, vanonder de brokstukken van de ingestor- te bx-ug. Het dodental steeg tot 98. Het is niet uitgesloten dat dit nog verder omhooggaat. Een aantal van de 43 zwaargewon den verkeert nog steeds in le vensgevaar. De identificatie van de slachtof- fex's verloopt moeizaam. De van onze redactie buitenland EDMONTON - De Canadese provincie Alberta zal schadevergoe ding betalen aan ongeveer 500 mensen die tussen 1928 en 1972 on vrijwillig zijn gesteriliseerd. Dat maakte het provinciebestuur gis- terexx bekend. De sterilisaties zijn op grond van een niet meer bestaande wet uitge voerd op psychiatrische patiënten. De regeling stelt ongeveer 48 miljoen Canadese dollar (66 miljoen gulden) smartengeld beschik baar. Per persoon is dat bijna 100.000 dollar 138.000). AP meeste lijken zijngruwelijk ver minkt. Tot dusver zijn twintig slachtoffers geïdentificeerd De Duitse Spoorwegen hebben gisteren zoals ze "een dag eerder hadden aangekondigd de zestig Intercitj'-treinen van het zelfde type als de ramptrein voor een technische controle uit roulatie genomen. Vijftien bleken in per fecte staat en konden gistei-en weer ingezet woi'den. Omdat de Intercities op diverse tx-ajecten verwangen worden door tragere treinen, moeten de passagiers ook de komende da gen rekening houden met aan zienlijke vertragingen. De meeste passagiers hadden giste ren begrip voor het ongemak. De spoorbaan bij Eschede zal pas begin volgende week voor- het treinverkeer vrijgegeven worden.Om rampentoexisme in het weekend te voorkomen, zal de politie het gebied rond de plek des onheils hermetisch af zetten. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5