Bollentelers vrezen zout water PZC Paarden gered bij brand in schuur Borden vertellen Dichter bij Zee Zeeuws-Vlaanderen bekijkt oprichting brandweerduikploeg zeeland 17 Zout Haringvlietwater maakt beregening velden gevaarlijk Vlaamse bejaarden bekijken voorzieningen De Weistede in Axel Hennepkwekerij Hulst opgerold Politie lost benzinediefstallen op Gift voor vogel- en egelopvang Boete na stelen van kinderkopjes Drankrijder probeert te vluchten Wielen van auto afgehaald Zeeslagtocht vanuit Breskens College Terneuzen houdt vast aan plan buitendijks restaurant Wandeltocht )67E.NLjJAR.M VffkOfaST** JeoOK&t£2€H m 'TAWTAL. I BziïofömLSN \J&1)$\Z\JOUDI60IS<! [7=- jfA ff s? 'is M^ee&rwihaikrt BzKENPMer ONZE cAMmszm "mnszsHeLViWKUtyB- Sauna-actie in De 17 ►Parel zaterdag 6 juni 1998 door Pascalle Cappetti BRESKENS - De negenjarige Esther Leijte, leerlinge aan de basisschool Inspecteur Leen- houts in Waterlandkerkje, is een van de winnaars van de poëziewedstrijd Dichter bij Zee. Haar gedicht wordt maandagochtend onthuld op de Boulevard in Breskens door wethouder C. Bolijn van de ge meente Oostburg. Die dag, op WereldZeeDag, worden er ruim honderd bor den met gedichten over de zee langs de Nederlandse kust ge plaatst. Elk winnend gedicht, veertig in totaal, komt gedu rende de zomer in drie van de 26 deelnemende kustgemeen- ten te staan. Het project is een initiatief van het Landelijk Servicebureau Ontwikkelingseducatie. Met de onthulling van de borden wordt in Nederland het start sein gegeven voor het Interna tionaal Jaar van de Oceanen. De organisatie van dit jaar is in handen van de Nationale Com missie voor Internationale Sa menwerking en Duurzame Ontwikkeling. De presentatie van het gedicht van Esther begint om 9.45 uur voor het appartementenge bouw De Wulpen in Breskens. doorAndries Molengraaf STELLENDAM - De bollente lers op Goeree-Overflakkee ma ken zich ernstige zorgen over de plannen van Rijkswaterstaat om de Haringvlietsluizen ge deeltelijk open te zetten. De in laat van zout water in het nu zoete Haringvliet, goed voor de natuurontwikkeling, brengt de beregening van de bollen in ge- Het beregenings water wordt uit het Haringvliet betrokken. Dat zegt vice-vooi'zitter A Struik van de afdeling Goeree- Overflakkee van de Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (WLTO). Struik vx-eest dat het 'einde verhaal' is voor de bollen teelt als het zoute' water zover oprukt dat het bij de inlaatpun- ten en dus in de sloten terecht komt. „Als er voldoende zoet water op Goeree-Overflakkee beschikbaar is, kun je hier heel goed tulpenbollen telen", zegt Struik. Steeds meer boeren doen dat dan ook. De zogeheten 'Zeeuw se bloembollen' zijn van een I goede kwaliteit en komen 's winters in de kassen eerder uit dan bollen van elders. „Dat komt door de relatief zachte winters en koele zomers hier We krijgen er per bol ook meer voor", aldus Stnxik. Beregening Eén voorwaarde voor een goede bollenteelt is echter cruciaal: beregening. Bloembollen mo gen geen groeivertraging oplo pen en dus is beregeningswater vaak nodig. Uit het Haringvliet. Als dat echter verzilt en het zout, hoe gering en verdund ook, tot in de sloten op Goeree- .Overflakkee oprukt, zijn de ge volgen voor de bollenteelt niet •te overzien. Bij andere gewassen, zoals aardappelen, is beregening minder hard nodig. Worden die in droge jaren niet beregend, dan scheelt dat volgens Struik slechts 'een procent of tien' van de oogst. Toch maken ook niet- bollentelende agrai'iëx'S zich zorgen over de zoutinlaat in het Haringvliet. Zekerheid „Als we xxiet hondei'd pxecent zeker weten dat de openstelling van de sluizen geen nadelen op- levex-t voor de zoetwatervoox-- ziening, moeten er compensa tiemaatregelen genomen worden", zegt Struik. De WLTO denkt daarbij aan pijpleidingen vanuit die delen van het Haring vliet die zeker zoet blijven. Rijkswaterstaat doet naar de haalbaarheid van dex-gelijke compensatiemaatx'egelen on derzoek. Struik vreest dat er bijna niet aan te ontkomen is. „Bij Rijkswaterstaat denken ze dat ze de zoutinlaat in het Ha ringvliet in de hand kunnen houden omdat zout water zwaarder is dan zoet water, maar het risico is te groot. Het Haringvliet is geen meng- kraan." Tij terug Rijkswaterstaat wil de Haiing- vlietsluizen gedeeltelijk open zetten om het getij er te doen terugkeren. Dat zal stroomop waarts veel natuurherstel geven. De afsluiting van de zee arm, nu bijna dertig jaar gele den, heeft over vele kilometex-s gezorgd voor verschraling en oeverafkalving, ondermeer om dat het getij vex-dween. Bij ge vaarlijke situaties, zoals noox-d- westex'stoxm en spxingtijzullen de sluizen dicht gaan. De veilig heid van het achterland staat voorop, heeft Rijkswatex"staat voortdurend gezegd. Bollentelers op Goeree-Overflakkee vrezen voor verzilting van het Haringvliet als Rijkswaterstaat de plannen doorzet om de sluizen ge deeltelijk open te zetten. foto Pieter Honhoff door René Hoonhorst AXEL - Ruim zeventig ouderen van de Seniorenraad Middel- kerke bezochten vrij dag het Ax- else ouderencomplex De Wei stede. Een aantal bewoners had op speciaal verzoek de deur open gezet om de Vlamingen een in- dxnxk te geven van de moderne ouderenhuisvesting zoals de Regionale Zeeuwsch-Vlaamse Woningbouwvereniging (RZ- VW) die voorstaat. Een vex-tegenwoordiger van verzorgingshuis De Vurssche bx-acht de zuiderburen op de hoogte van de verschillende verzorgingsmogelijkheden in Nederland. De Belgische ouderen toonden zich onder de indruk van de nieuwe bouwstijlen die de cor poratie de laatste jaren voox-- staat. De bouw van 'levensloopbe- stendige' worxingen, huizen die eenvoudig op elke levensfase zijnaantepassen.isinVlaande- ren nog geheel onbekend. De Vlaamse wetgeving dwingt ou deren eei'st hun eigen geld op te souperen, waarna hun kinderen nog langere tijd voor de kosten van huisvesting opdraaien. De kosten voor hun eigen senio- renwoningen liggen weliswaar meestal wat lager dan in Neder land, maar allerlei zaken (zoals wassen en verzekeringen) zijn niet bij de huurprijzen inbegre pen. De Seniox-enraad wil de infor matie die hij tijdens het bezoek opdeed, doorspelen naar de po litiek verantwoordelijken om ook in België meer mogelijk te maken, hooi'de hoofd x-ayonbe- heer E. Merckx van de RZVW. Hij nodigde de Middelkerkers uit om nog eens terug te komen naar Axel zodra de Hoven van Axel (het oorspronkelijke doel van de Vlamingen) klaar zijn. De ouderen kunnen dan nog eens bekijken hoe de nieuwste ideeën over seniox-enhuisves ting en duux'zaam én levens- loopbestendig bouwen uitpak ken. HULST - Op de zolder en in de schuur van een woning aan de Hulsterse Zoutestraat heeft de politie gisterochtend drie hen nepkwekerijen aangetx-offen. Op de eerste etage hingen enke le planten te drogen en in twee dozen werden gesneden t oppen aangetroffen. In totaal werden 365 planten en de kweekappa- ratuur zoals lampen en de afzuiginstallatie in beslag geno men. Naar de bewoners van het pand, een 48-jarige man en een 54-jarige vrouw wordt een onderzoek ingesteld. SINT WILLEBRORD - De politie denkt dat zij met de aan houding van vijf verdachten een groot aantal benzinedief stallen en diefstallen uit auto's heeft opgelost. Van de ver dachten, allen afkomstig uit West-Brabant, zitten er nog drie in voorarrest. Het vijftal wordt verdacht van negen diefstal len van tankpasjes. Met deze pasjes werd later in 218 keer ruim 27.000 liter bx-andstof getankt bij pompen in West-Bra bant en het oosten van Zeeland. Volgens de politie hebben de vijf zich ook schuldig gemaakt aan heling van telefoonkaar ten met een totale waarde van 150.000 gulden.ANP VLISSINGEN - Vogel- en egelopvang De Mikke in Middel burg is 2150 gulden rijker geworden. Twaalf HTS-studenten van de Hogeschool Zeeland in Vlissingen gaven gisteren dé winst van hun mini-onderneming 4T aan een goed doel. De keuze viel op De Mikke. Het bedrijfje, dat ongeveer een schooljaar lang gerund werd door de studenten, stond onder supervisie van de Stichting mini-ondernemingen Nedei-land. Doel daaxwan was om ervaring op te doen in het zelfstandig ondernemen, het werken in teamverband en om de communi catieve vaardigheden te ontwikkelen. De studenten gaven aandelen uit om een startkapitaal te vergaren. Daarna werd een product ontwikkeld en op de markt gebracht. 4T koos voor voor fotoklokjes en printplaatklokjes. TERNEUZEN - Een 30-jarige inwoner van Sint-Jansteen is gisteren door de Temeuzense politierechter veroordeeld tot een boete van 200 gulden. De man werd een poging tot diefstal verweten. Hij zei op de zitting stenen voor zijn tuin nodig ge had te hebben. Toenhij op 12 maaid bij werken van de provin cie in Axel zijn kans schoon zag door honderd kinderkopjes in zijn aanhangwagen te laden werd hij dooreen politieagent op de schouder getikt. De verdachte was al eens eerder pools hoogte gaan nemen. „Ik hoorde van een kraanchauffeur dat de kindei'kopjes zouden worden afgevoerd." Hij dacht dat er geen bezwaar tegen zou zijn dat hij de stenen mee naar huis nam. Dat pakte anders uit. GOES - Spierballen moesten er vrijdagochtend vroeg aan te pas komen om een automobilist staande te houden in de Goese Zonnebloemstx-aat. De politie wilde de bestuurder van een personenauto controleren maar die ging er vol gas vandoor. De politie vloog erachteraan totdat de man uitstapte en ver der ging hai'dlopen. De politie volgde het voorbeeld en na een behoorlijke sprint kon de overtreder in de kraag worden ge vat. De man had geen geldig ï-ijbewijs, had teveel gedronken eix de auto was bovendien niet verzekerd. VLISSINGEN - Van een auto op de Vrijdom weg in Vlissingexx zijn donderdagnacht alle vier wielen gestolen, De eigenaar vond de auto met het chassis op de weg, doorConny van Gremberghe TERNEUZEN - Aan de oprich ting van een Zeemvs-Vlaamse brandweerduikersploeg, die kan worden ingezet bij calami teiten in heel de regio, zitten heel wat haken en ogen. Allereerst zijn er momenteel in de streek geen gediplomeerde brandweerduikers te vinden; verder is de irxzetbaarheid van een eventueel team niet volledig te garanderen en kost de opxüch- ting ervan handenvol geld. Of erin de regio een brandweer- duikersploeg komt valt daarom nog te bezien. Toch willen de Zeeuws-Vlaamse colleges van burgemeester en wethouders op [donderdag 11 juni tijdens de kwartaalvergadering van het. Intergemeentelijk Samenwer kingsorgaan Zeeuws-Vlaande- ren (ISOZ) de zakexx eens op een rijtje zetten. Twee maanden geleden nog deed een bedrijfsarts uit Lams- waarde, na een ongeluk bij de Axelse Sassing, waarbij de in zittende van een auto in het zij kanaal van het Kanaal Gent- Temeuzen verdronk, een beroep op de gemeentebesturen om snel een duikersploeg op te richten. Volgens ISOZ-secretaris G. jChxistiaanse is de oprichting van zo'n team in eex'ste instantie een zaak van de Regionale Brandweer. Binnen dat koxps is inhet kader van het project Ver sterking brandweer al diverse malen over dit onderwex-p ge sproken. Christiaanse: „Het is een moei- hjk onderwerp. Ook al omdat de 'opleiding van duikers en het in stand houden van een duikers ploeg een ex-g kostbare zaak is. Daar komt nog bij dat onder zoek heeft uitgewezen dat, zelfs al bestaat er zo'n ploeg, deze in tachtig procent van de gevallen waar hij kan worden ingezet te laat komt. Met andex'e woox'den: van zo'n team is ook niet alle heil te ve:rwachten. Terneuzen heeft voor dit soort gevallen wel een contract met een professio neel duikersbedi'ijf. Andex-e ge meenten zetten - indien nodig - amateurduikers in. Er zijn dus wel mogelijkheden voox-handen om het probleem op te lossen." BRESKENS - De grootse Her denking van de Zeeslag op Schoneveld mag daxx xxa ver scheidene edities definitief ter ziele zijn gegaan, de geplande Zeeslagtocht gaat dit jaar nog wél door. Voor de laatste keer organiseert de stichting Herdenking Zee slag op Schoneveld op 13 juni de jaarlijkse wandeltocht langs de kust van West-Zeeuws-Vlaan- deren. De tocht van vijf, tien, vijftienen 25 killometer stond al sinds vorig jaar vastgelegd in de agenda van de Zeeuwse Wan delsportbond. Vandaar dat is besloten om de tocht wel door gang te laten vinden. De start is in hotel-restaurant 't Wapen van Breskens in Breskens vanaf 10 uur. Lopers van de twee kort ste afstanden kunnen tot uiter lijk 14 uur vertrekken, anderen tot 12 uur. door Mieke van der Jagt 's-GRAVENPOLDER - Een trekker, spuitapparaten, een kuixstmeststrooier en enkele andere gereedschappen zijn vrijdag gesneuveld bij een brand in een loods bij een boe renbedrijf aan de Pietersweg in 's-Gravenpolder. De brand weer kon voorkomen dat drie paarden in een naastgelegen houten schuur door rookont wikkeling om het leven kwa men. De brand, die koxt na de mid dag werd ontdekt moet zijn ontstaan in de trekker; die om 12.00 uur in de loods was ge zet. De gewaarschuwde brandweer van 's-Gravenpol der zag bij aankomst zeer hef tige rookontwikkeling, waar door het zich liet aanzien dat het om een grote brand ging. De korpsen van Ovezande en Heinkenszand werden ge- waarschuwd en de 's-Gx-aven- polderse brandweer bevrijdde eerst de drie paarden. Met be hulp van perslucht drongen de brandweexdieden de schuur binnen en blusten de branden de trekker. Hoe de brand is ontstaan zal nog worden onderzocht door de technische x-echerche. De schade, die gelukkig beperkt bleef tot de in de schuur gestal de landbouwwerktuigen, be loopt naar schatting over an derhalve ton. foto Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde TERNEUZEN - De plannen voor de bouw van een horeca- etablissement op de strekdam bij de jachthaven van Terneu zen, liggen weliswaar in de koelkast maar worden nog ze ker niet weggegooid. Burge meester en wethouders houden daaromtrent zeer nadrukkelijk de deur op een kier in hun voor stel tot vaststelling van het defi nitieve bestemmingsplan Steenen Beer. Het oorspronkelijke plaxx om in het Steenen-BeëXTrgebied ook een buitendijks x-estaux-ant te realiseren stuitte februari dit jaar op fel verzet van Rijkswa terstaat Zeeland. Nieuwbouw op het strand of een dijk wordt in Nedexiand uit veiligheids overwegingen in principe niet meer getolei'eerd. Rijkswaterstaat vex*wees in haar bezwaarschrift naar de be leidsuitgangspunten van Gede puteerde Staten en het stanpunt wat de i'egering daai'omtrent september vorig jaar innam. De organisatie had kenbaar- ge maakt naar de Raad van State te zullen stappen, indien de ge meente de mogelijk voor de bouw van een horeca-voorzie- ning zou handhaven. Zo ver wil het dagelijks gemeen tebestuur van Terneuzen het evenwel niet laten komen. „In het belang van het in stand hou den van de relatie met Rijkswa ter-staat en uit bestuurlijk-poli tiek opzicht, wordt het niet aanbevelenswaardig geacht om van een dergelijk project een principekwestie te maken", zo stelt het college in zijn voorstel aan de raad. Om daar echter di rect op te laten volgen: „Met be trekking tot de horeca-inrich- ting spreken wij overigens wél de intentie uit op termijn alsnog te streven naar de oprichting van een dergelijke voorziening op de beoogde locatie op de Scheldeboulevai'd." In het bestemmingsplan wordt ook de HEMA de nodige ruimte geboden. Het wax-enhuis bleek groter dan volgens het ontwerp plan in het nieuwe winkelge bied zou zijn toegestaan. Die dreigende beperking is in het definitieve voorstel weggeno men. Het bestemmingsplan Steenen Beer wordt donderdag 11 juni bespi'oken in de commissie ruimtelijke ordening. De open bare vergadering in het stads kantoor begint om 19.30 uur. ZUIDDORPE - De derde Zuid- dorpse Natuurwandel tocht wordt niet gehouden op zondag 14 juni, zoals eerder gepland, maar op zaterdag 20 juni. De dorpsroute telt 6 kilometer, de grensroute 18 en de forten-as- pex-geroute 24 kilometer. Deel nemers beginnen tussen 8.00 en 14.00 uur bij dorpshuis 't Kaai- kein Zuiddorpe. (Advertentie) /eidse ruimte van het uitgebreide saunaland schap is een verademing voor ([ervaren) saunaliefhebbers. De 3 saunacabines, kruidenlichtkamer, stoombad, binnen- en buitenbad, zonne-patio, whirlpools, zonnebanken en de gezellige bar zorgen ervoor dat u volledig tot rust komt. Daarom nu ter kennismaking of gewoon als zomervoordeel 3x komen 2x betalen in juni, juli en augustus. Pagtarief volwassenen 26,p.p. 3=2 Kaart van f voor f 52,p.p. lfcibclucg 2 4357 BT Domburg Tel. Muru 0118-588261 Openingstijden: zo t/m do 12 00-22.00 u vrij en za 12.00-23 OO u di vanaf 17.30 u r (in vakanties t< r damesa vond

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 57