COLIJIU Kastuinders sluiten weg Rilland De oecumenische hostie, tussen strakke regels en modern gebaar PZC PZC Eigenaar discotheek Sint-Annaland wil af van dwangsommen Delta bezint zich op koop eigen aandelen zeeland zaterdag 6 juni 1998 b 1 5 Blokkade zwemliefhebbers Oosterschelde en gebruikers recreatieve fietsroute Mogelijk Aldi in Goese Polder Dronken bestuurder gepakt Motorrijder gewond bij botsing Auto schept vrouw en peuter Schade van wraakactie verhaald Schaaktoernooi Mat in Goes Geen straf voor verboden TELECOMMUNICATIE hormoon in Kapelse stier Borsele doet mee aan Roefeldag GOES - Het gemeentebestuur van Goes onderhandelt met de Aldi-markt over de vestiging van een Aldi-supermarkt in De Spinne in de Goese Polder. Herhaalde pogingen om De Spinne op te zomeren hebben niet geleid tot een betere bezetting van de winkels in het buurt winkelcentrum. Leegstand, vandalisme en een gevoel van so ciale onveiligheid voeren er nog steeds de boventoon. Burge meester D. J. van der Zaag maakte vrijdag bekend dat Aldi interesse heeft getoond voor een vestiging in De Spinne. De huidige Aldi-discount aan de Oostwal kan niet meer uitbrei den. Het is nadrukkelijk niet de bedoeling dat Aldi aan de Oostwal verdwijnt. Een extra winkel in de Spinne kan de druk op de Oostwal naar verwachting enigszins doen afne men. Het is nog even de vraag of voor de vestiging een Distributie Planologisch Onderzoek (DPO) nodig is. Het Goese college zal zich daarover beraden. GOES - Zonder rijbewijs en met een rijverbod van zes uur moest een dertigjarige Goesenaar in de nacht van donderdag op vrijdag naar zijn bed. Hij reed met 2,5 keer de wettelijk toegestane hoeveelheid al cohol in zijn bloed over de Appelstraat in zijn woonplaats en werd door de politie gesnapt. BIGGEKERKE - Bij een aanrijding op de kruising Zoute- landseweg-Rondweg Biggekerke tussen een personenauto en een motorfiets, is een 35-jarige motorrijder uit Middelburg gewond geraakt. Hij kreeg geen voorrang van de 79-jarige automobilist uit Rotterdam. De motor werd vernield en ook de auto werd be schadigd. De Middelburger liep beenletsel op en is hiei'aan behandeld in het ziekenhuis. VLISSINGEN - Een 36-jarige vrouw uit Vlissingen en haar driejarige dochtertje zijn vrijdagmiddag op de kxixising van de Torenstraat en de Bussestraat in Vlissingen bij een ongeluk gewond geraakt. Een 26-jarige automobilist uit Koudekerke gaf geen voor rang aan de vrouw die over de kruising met haar dochtertje op een fiets reed. De vx'ouw en het kind zijn met lichte verwondingen naar het ziekenhuis vervoerd. TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter vei'ooxdeelde vrijdag eexx 64-jaxige man uit Sas van Gent tot twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De verdachte werd ver plicht het schadebedrag van 283 gulden aan de gemeente Sas van Gent te vex-goeden. De man ging 11 en 12 maart dit jaar tot actie over. omdat hij niet tevreden was met zijn uitkering. Op 11 maait bekladde hij met verf veertien ruiten van de gemeen telijke gebouwen aan het Vlaandei-enplein. Een dag later deed hij het nog eens dunnetjes over doorzeventien ruitenmet verf te bekladden. Een schoonmaakploeg moest eraan te pas komen om de verf te verwijderen. De kosten hiervan bedroegen 283 gulden. Dat is het schadebedi'ag dat de gemeente Sas van Gent op de man verhaalt. De vex'dachte liet gisteren op de zitting blijken dat hij nog steeds worstelt met het probleem van een lage uitkering. „Als het niet verandert, dan zoek ik een andex-e actie." De politie rechter had daar niets op tegen, mits het allemaal binnen de grenzen van de wet gebeux't. door Arjan Schuiling DEN HAAG - Eigenaar B. de Man van disco Havenzicht aan de Voorstraat in Sint-Annaland voelt zich het slachtoffer van een door burgemeester en wet houders van Tholen en buur man Poot uitgedachte strategie om zijn bedrijf kapot te krijgen. Advocaat rnr. E. Karei van De Man heeft aan de afdeling be stuursrechtspraak van de Raad van State in Den Haag gisteren de vraag voorgelegd of de dwangsommaatregelen tegen zijn cliënt rechtmatig zijn. Havenzicht beschikt sinds april 1995 overeen milieuvergunning en op verzoek van buurman Poot, de exploitant van hotel de Gouden Leeuw, hebben B en W van Tholen herhaaldelijk geme ten of de disco aan de voorge schreven geluidsnormen vol deed. Het vei'baast Karei dat het gemeentebestuur op verzoek van één klager in actie komt, terwijl navraag in de buurt zijn cliënt heeft geleerd dat geen en kele andere omwonende iets op Havenzicht heeft aan te mer ken. De door B en W vexrrichte geluidsmetingen hebben alle maal plaatsgevonden in het pand van Poot en waren volle dig onttrokken aan de waarne ming van De Man. Nare smaak Of de gemeten geluidsniveaus zijn toe te schrijven aan Haven zicht, aan geluiden vanaf de Voorstraat of uit omringende horecagelegenheden is niet na te gaan. De wijze waarop een en ander heeft plaatsgevonden heeft De Man een nare smaak gegeven. De dwangmaatx-egelen zijn in gang gezet door klachten van een concurrerende hore caondernemer en hebben tot een dwangsom geleid van een gemeente waar hij niet populair is sinds hij betrokken- was bij een juridische procedure tegen een watersportvereniging. Een prominent lid van die water sportvereniging was een be langrijke gemeenteambtenaai-, aldus Karei. De advocaat vexzocht de Raad van State dan opk de dwang sommen te vernietigen. Zoniet, dan zal de hoogte van de inmid dels verbeurde dwangsommen, het maximum van 120.000 gul den. het bedrijf van zijn cliënt vernietigen. Volgens Karei mag dat nooit het effect van een dwangsom zijn. De namens B en W van Tholen optx-edende woordvoerder Stouten voelde weinig behoefte om op alle verdachtmakingen van De Man in te gaan. Hij be perkte zich tot de constatering dat één klager in principe vol doende aanleiding kan zijn om controles te verrichten. De ge luidsmetingen zijn volgens de voorschiiften verricht en lieten hoge overschrijdingen van de geluidsnormen zien tot wel 30 dB(A). Geluidsisolatie Tot grote verbazing leidden de uitkomsten van de geluidsme tingen niet. Plavenzicht had immers voor cle vergunningver lening in '95 een geluiclsonder- zoek laten verrichten, waaiïn dergelijke o verschil j dingen werden aangekondigd indien er geen geluidsisolex-ende maatx-e- gelen zouden worden getroffen. Sindsdien heeft De Man volgens de gemeente een aantal jax-en niets gedaan, totdat hij in de cember '96 geluid werende voor-, zieningen liet aanbrengen. Tegen die tijd was echter de maximale dwangsom van 120.000 gulden al verbeurd. Een dwangsom die volgens de ge meente in overeenstemming is met de door De Man te plegen investeringen om de geluids normen binnen de grenzen te houden. B en W vexzochten de Raad van State de dwangsom- maatx-egelen in stand te laten. De uitspraak van de Raad van State zal nog wel even op zich laten wachten. GOES - De Goese Schaakver eniging houdt zaterdag 13 juni een Open Rapid schaaktoernooi om het kampioenschap van Noord- en Zuid-Beveland. Wedstrijdschakers uit Zeeland en daarbuiten, thuisschakers en jeugd, ze kunnen allemaal in schrijven voor het toernooi dat onder de naam Mat om 10.30 uur'in Goes wordt gehouden in het ontmoetingscentrum De Spinne. Er wordt niet gespeeld in verschillende categoxieën maar uiteindelijk zullen de' schakers steeds meer tegenstan ders van hun eigen kaliber te genover zich vinden. Een Zeeuwse broodmaaltijd met streekeigen px-oducten is bij de deelnameprijs inbegrepen. door Frank de Klerk DEN HAAG - Tegen een 58-jari- ge veehouder uit Kapelle is gis teren in hoger beroep voor het Haagse gerechtshof ontslag van rechtsvex*volging geëist voor de aanwezigheid van het verboden hormoon glenbuterol in een van zijn stieren. Volgens de openbax-e aanklager mr. M. van der Horst is de aan wezigheid van het hormoon wel wettig bewezen, maar is de vee houder niet schuldig. Eerder was de veehouder door de poli tierechter in Middelburg vx-ij ge sproken. Het openbaar ministe rie tekende hoger beroep aan tegen die uitspraak. De kwaliteitsdienst controle rundvee nam op 9 november 1995 een bloedmonster bij de stier. Meer dan twee maanden later kreeg de veehouder bericht dat glenbuterol in het bloed was aangetroffen. De man kon ech ter geen contx-a-expertise meer laten uitvoeren, omdat de koe inmiddels was afgevoerd naar het slachthuis. Zelf ontkent de veehouder ooit het verboden hormoon gebruikt te hebben. Hij gaat ervan uit dat er fouten zijn gemaakt bij het nemen van het bloedmonstex-. Het gerechtshof doet over twee weken uitspraak. De nieuwe eigenaren hebben de doorgang geblokkeerd. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ben Jansen of het wenselijk is - en zo ja in welke mate - zelf aandelen in de MIDDELBURG - Delta Nuts- eigen onderneming aan te ko- bedrijven beraadt over de vraag pen. (Advertentie) Met onze Lucent Technologies ISDN-telefooncentrales >.Be"ubs innovations benut u de voordelen van ISDN optimaal Centrales van 2 tot 128 toestellen. Onze centrales bellen efficiënt aanzienlijk goedkoper. Bel voor een adviesafspraak. Nog geen ISDN? Wij zetten u gratis over. BEL: 0113-213720 LEWESTRAAT 43 GOES/KLOETINGE Verwerving van aandelen bete kent dat geld uit het bedrijf gaat, waardoor de winst daalt en het minder makkelijk is de tarieven stabiel te houden. Di recteur van Delta, ir. P. Stoter- merkt dit op in een wij dag uitgegeven verklaring naar aanleiding van uitlatingen van WD-fractievoorzitter P Bou- man in de gemeenteraad van Borsele. Donderdagavond pleitte Bou- man eivoor het belang van Boi*- sele in Delta maar van de hand te doen, omdat de gemeente toch geen invloed heeft op het beleid van het nutsbedrijf. Sto ter erkent in zijn verklaring dat de zeggenschap in Delta als ge volg van de liberalisering van de energiemarkt afneemt. De aan deelhouders (provincie en ge meenten) moeten him deelne ming in Delta meer zien als een financiële belegging dan als een mogelijkheid om maatschappe lijke doelen te bereiken. Vei'koop van aandelen is vol gens Stoter op dit moment al leen mogelijk binnen eigen kring, dat wil zeggen aan de provincie of aan een andere Zeeuwse gemeente. Wat de aan delen waard zijn, is moeilijk vast te stellen, omdat er nu geen handel in is. door Mieke van der Jagt RILLAND - In Rilland zijn ze niet blij, zeker niet de mensen die graag in het schone Oosler- scheldewater een baantje trek ken. Al sinds onheugelijke tij den gaat Rilland zwemmen bij 'Nieuwenhuuze', zoals het in de volksmond heet, een zanderig opwasje aan de zeewering in het Verdronken Land van Zuid-Be veland. Tot hun grote verbazing en ongenoegen vonden de Ril- landers de toegangsweg tot de Zeedijk, de Dwarsweg, onlangs afgesloten. Reclameren bij het Waterschap de Zeeuwse Eilan den hielp niet, het Waterschap beheert de zeewering en de weg onderlangs, maar heeft er ver der niets over te vertellen. De vorige eigenaar van de Eei"- ste Bathpolder, de belegger AMEV, heeft nooit een vinger uitgestoken naar de zwemmers die gebruik maakten van de we gen en de zeewering. Nu de grond in de polder is verkocht ten behoeve van de ontwikke ling van glastuinbouw, zijn de glastuinbouwers officieel eige naar geworden van de dijk en de weg langs de dijk. Hoewel de weg onderdeel uit maakt van een toeristisch recre atieve route, staat de eigenaar formeel in zijn recht. Zwem mers en fietsers moeten recrea tief medegebmik overeenko men met de eigenaar. Een probleem is alleen dat niet dui delijk is wie de Dwarsweg heeft afgesloten en al helemaal niet waarom. De Rillanders zijn van plan de gemeente te vragen om te be middelen in de kwestie. De ge meente Reimerswaal was vrij dag niet voor commentaar bereikbaar. 'S-GRAVENPOLDER - De ge- raeente Borsele doet op woens dag 17 juni voor de vierde keer an mee aan de Jantje Beton Roefel- dag. Tijdens die dag kunnen j kinderen van zes tot twaalf jaar bij diverse bedrijven rondsnuf- egfelen ('roefelen'). In Borsele gaan 75 kindei-en uit erj s-Gravenpolder roefelen bij l twaalf bedrijven. Jeugdclub J Technika 10 Oudelande organi seert het evenement, onder steund door het Borsels Orgaan voor Samenlevingsopbouw. De kinderen brengen vanaf 13.00 uur vanuit sporthal De Zwake in groepjes van vier of vijf bezoeken aan de bedrijven. Zo kunnen ze zien hoe het eraan toegaat, en misschien zelfs mee- helpen in een kapsalon, han- (]e delsmaatschappij, bloemen- je winkel, supermarkt en bij een en reddingshondengroep. te iel BAARLAND Koersbal - Het Juliana Welzijn Jl Fonds heeft de Vereniging Ou- derensociëteit in Baarland een bijdrage van 1500 gulden gege ven voor de aanschaf van een koersbalmat met bijbex-horend materiaal. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113)273000 .Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. de Jongh E. Soesman te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis R. Thannhauser(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl van onze regioredactie Hadden Juliana, Bernhard en Mar griet nu wel of niet die hostie mo gen halen tijdens het huwelijk van Maurits en Marilène? Deze discussie houdt Nederland nu al een week in haar greep. Even dreigden zelfs de koppen van dominee Ter Linden en pater Oost vogel te rollen, omdat zij de hervormde familie van de bruidegom uitnodigden ter communie te gaan. Wisten zij dan niet dat de kerken al in 1971 de af spraak hadden gemaakt dat 'intercom munie', oftewel het ter communie gaan van protestanten in een oecumenische dienst, verboden is? Kopstukken uit de hervormde hoek willen deze afspraak veel ruimhartiger gaan interpreteren. De katholieke kerk wil juist vasthou den aan deze kerkregels. Mevrouw Aarnoudse uit Tholen heeft de bmiloft niet gezien; ze heeft geen te levisie. Maar uit de krant weet ze wat er zich in de kerk heeft afgespeeld. Aar noudse vindt het 'heel erg' dat prinses Juliana, pi*ins Bernhard en prinses Margriet de eucharistie hebben ge vierd. „Ons koningshuis heeft een her- vormde traditie. Het is diep treurig dat leden van het koningshuis aan de ka tholieke mis hebben meegedaan. Chris tus heeft zich opgeofferd. Dat kan maar een keer De katholieken geloven dat het brood écht het lichaam van Christus is en de wijn écht het bloed van Chris tus. Dat is afgoderij. Bi-ood en wijn zijn symbolen." Dat Maurits ter communie is gegaan, dat is zo ex-g nog niet, vindt Aarnoudse. Hij heeft immers geen belijdenis ge daan, denkt zij. „Maar Juliana, Bern- hard en Margriet, dat is veel erger. Zij hebben belijdenis gedaan, zij hebben ooit een keuze gemaakt." Aax-noudse heeft het niet zo op met de oecumeni sche gedachte. „De kerkelijke inzege ning had niet in een oecumenische dienst gemoeten. En het was niet eens een oecumenische dienst. In wezen was het gewoon een rooms-katholieke dienst. Het koningshuis buigt voor Ro me." Zoenoffer Px-inses Juliana en pxins Bex-nhard, ze hebben te weinig kennis van de rooms- katholieke kerk, vindt Joke Koster uit Waarde. „Als je de belijdenis hebt ge daan, kun je niet ter communie gaan", zegt Koster, die gei-efoi-meei-d is. „Pro testanten gedenken bij de tafel des He- x-ens de dood van Jezus, het zoenoffer voor de zondaren. Iemand die dat ge looft kan geen hostie opeten. Bij de ka tholieken is de hostie het lichaam van Christus. Zij noemen dat transsubstan tiatie. Maar dat kan helemaal niet, dan zou zijn lichaam allang zijn opgege ten." Prins Maurits en prinses Marilène kort na de kerkelijke inzegening, die een week na dato de gemoederen nog steeds bezig houdt. foto Tom van Dijke Koster vindt de eucharistieviering door leden van het Oranjehuis een smet op de bruiloft; „Het avondmaal, de euchaxis- tie, het zijn wezenlijke zaken die leer stellig gigantisch van elkaar verschil len. Daar mag je niet mee sjoemelen. Je kunt niet zeggen: het is een leuke dag, mijn kleinzoon trouwt, dus ik ga als hervormde de eucharistie vieren. De trouwerij van mijn broer was in een ka tholieke kerk. Daar was ik wel bij na tuurlijk. Als toeschouwer Ik heb dus geen kaarsje gebrand bij het Maria beeld. Ik ben blij dat Beatrix zo ver standig was om te blijven zitten." Ruud de Jong uit Kattendijke vindt de ophefrond het huwelijk maar niks. „De katholieken en de protestanten moes ten eens wat toleranter tegenover staan", vindt hij. „In Noord-Iexiand zijn de verschillen tussen de godsdien sten helemaal uit de hand gelopen, la ten we dan hier een goed voorbeeld ge ven." De Jong is hervoiTnd, zou zelf geen eucharistie vieren, maar ei'gext zich niet aan het optreden van het prin selijk paar en prinses Margriet. „Ka tholieken en protestanten geloven in dezelfde god. Iedei-een moet zelf maar weten hoe ze met hun geloof omgaan. Een eucharistieviering in een protes tantse kerk, ik vind het best. Als het niet op televisie was uitgezonden, had er geen haan naar gekraaid. De hele ophef is een politiek spelletje van de kerklei- dingen." De Vlissingse W. van Nassau-Damen vond het heel positief dat pi-ins Maurits en Marilène van den Broek voor een oe cumenische huwelijksdienst hebben gekozen. „Ik ben katholiek, nogal fana tiek zelfs, ik geef catechese en ik vind dat elke tijd een eigen manier van gelo ven heeft. In deze tijd past een vrijere interpretatie van de regel dat alleen ka tholieken aan de eucharistieviering mogen deelnemen." Keuze Van Nassau-Damen heeft zelf een zoon die getrouwd is met een gereformeerde vrouw. „Zij zijn ook oecumenisch ge trouwd én we gingen ter communie. Dat deed niet iedereen van de gerefor- meerde kant, maar de keuze om ter communie te gaan was er wel. Zij kon het ook heel erg waarderen dat de hervormde prinses Juliana, piïns Bernard, prinses Margriet en prins Maurits aan de eucharistie deelnamen. „Ik begrijp die commotie achteraf niet. Ik vind het ook heel jammer. Kardinaal Simonis moet zich waarschijnlijk zo uitspreken. Hij moet waarschijnlijk zeggen dat de eucharistieviering alleen voor katholieken is. Maar ik zou hem wel eens in het gezicht willen kijken, face to face, en vragen wat hij als mens van deze ontwikkeling zegt." Frans, gereformeerd, een dertiger uit Vlissingen, noemt het een onzinnige re ligieuze twist, die er na het huwelijk van Marilène en prins Maurits is ont staan. „Zij zijn gewoon vexiiefd en wil den op hun manier trouwen, Voor mij was daar niets mis mee. Eex-st was er al dat gezeur van de SGP, die tegen het hu welijk was en toen nog eens dat gedoe om de eucharistieviering." Prinses Juliana kon ook op zijn sympa thie i-ekenen. „Heerlijk dat ze ter com munie ging. En dat op haar leeftijd. Ze heeft lekker willen stangen. Zij laat zich de les niet lezen. Ik denk dat het grootste deel van de Nederlanders zich niet druk maakt over wel of niet mee doen aan de eucharistie. Die paar splin- tergroepjes krijgen veel te veel aan dacht." C. van Oeveren uit Scharendijke is van mening dat de zaken beter van tevoren goed bekeken hadden kunnen worden. „Er zijn trouwens veel te veel geloven en allemaal zit er ruzie en haat", vindt hij. Hij hoopt maar dat het goed gaat. want dat is niet altijd het geval in een huwelijk waar twee geloven zijn. Ove rigens vindt hij alle ophef sneu voor de pasgehuwden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 55