Mooi computerspel hoeft niet duur te zijn Alle telefoonnummers op één enkel schijfje WipeOut Down Under Publiceren wordt kinderspel met Microsoft Publisher wetenschap en techniek 45 computertaal -4 puzzel postzegels zaterdag 6 juni 1998 Goede spellen op cd-rom hoeven niet duur te zijn. Soms tref je het en vind je een spel waarvan de verpakking alleen al het geld waard is. Computerspellen, iedere dag weer worden ze groter, mooier maar vooral duurder. Een beetje spel kost tegenwoordig al honderd gulden en de eisen die de grotere jongens onder de spellen aan de computer stellen worden absurd hoog. Voor wie niet langer zin heeft om onderdelen voor de pc te blijven kopen zijn de iets oudere spellen een interessante optie. Zo kan het voorkomen dat je in een computerzaak net een spiksplinternieuwe computer ge kocht hebt. Het nieuwste van het nieuwste. De aanschaf bleek goedkoper dan verwacht en je hebt nog wat geld voor een mooi groot spel. Je wijst het pakket aan en je ziet de verkoper moeilijk kij ken. „Mmm, dat zou wel gaan met deze computer", zegt hij na wat gezucht en met enige moeite. Een splinternieuwe, supersnelle com puter maar nog steeds maar net goed genoeg voor de grootste spel len. Sam Forrest is woordvoerder van het Engelse Microprose; het be drijf dat het veelbesproken bloe derige Carmageddon op de markt bracht. Carmageddon is onder de spellen een grotere jongen. De in stallatie van het spel neemt 2 0 0Mb van de harde schijf in beslag, maar het kan nog erger. Het nog niet uit gebrachte spel Falcon 4.0 zal waarschijnlijk een ram (werk)ge- heugen van 64 Mb eisen. Forrest vindt 64 Mb absurd veel, maar hij denkt dat de eisen die aan de computers gesteld worden wel nog hoger worden. „Voor het einde van de eeuw zou de gemiddelde minimumeis voor een computer spel best wel eens een Pentium II computer kunnen zijn. Momenteel wordt meestal een Pentium 133 megahertz met 16 Mb ram ge vraagd." Forrest zegt dat zijn bedrijf (Mi croprose) wel rekening houdt met de mensen die nog niet in het bezit zijn van de allergrootste, snelle computers. „We bieden vaak de optie om bepaalde onderdelen van het spel af te zetten, zodat er min der capaciteit nodig is. Maar ja, de mensen willen steeds .sneller. Aangetroffen in zo'n bak voor nog geen twee tientjes: WipeOut. Het is een redelijk bekend race-spel waar de deelnemers in anti-zwaarte kracht voertuigen een meter boven het surrealisti sche parcours scheren. Alleen al de verpakking die door de topontwerpers van Designers Republic verzonnen is, is de twee tientjes al waard. De mu ziek die je onder het racen hoort is van bands als The Prodigy en The Chemical Brothers, dus als je van het soort muziek houdt heb je voor twee tien tjes ook nog een echte muziék-cd die normaal het dubbele kost. WipeOut werkt prima, klinkt prima, stelt hoege naamd geen eisen aan je computer en kost een f ractie van de prijs van de grotere spellen. Het en i ge dat er op tegen is is dat het spel alweer wat ou der is. V'oor vijftien gulden een cd-rom gekocht uit de serie Doivn Under. De kangoeroe op de hoes belooft honderden midifragmenten (midi is mu ziek zonder zang in computerformaat - klinkt als keyboard) en verschillende geluidsbewerkings programma's. Wanneer de verpakking open is blijkt dat de be loofde programma's slechts demo's zijn. Eén pro gramma is slechts 30 minuten bruikbaar, maar wanneer het geopend wordt blijkt dat de dertig minuten al gebruikt zijn want het programma doet niets. De midi-files klinken zoals verwacht: niet. De gi- taarsolo'svanJimiHendrixverliezentochwatvan hun charme wanneer ze zijn nagespeeld op een or geltje. Het nummer Fire van dezelfde Jimi Hendrix blijkt We Didn't Start the Fire van Billy Joel te zijn en tot overmaat van ramp veroorzaken de meegeleverde hulpprogramma's een crash waarmee de betreffende redacteur nog dagen zoet is geweest. De boekenplank hoeft niet meer door te buigen onder het gewicht van alle telefoonboeken van Nederland: de hele inhoud staat op de jongste versie van de cd- foongids, een uitgave van KPN Telecom. Eén cd-rommetje is genoeg om alle Nederlanders die in de telefoongids staan en alle bedrijven uit het roze gedeelte van de gids onder te brengen, compleet met adres, postcode, faxnummers en woonhuisaansluitingen. Tn het witte gedeelte gaat opzoeken -Lop drie manieren: woonplaats met naam, woonplaats met straat en huisnummer en postcodegebied met naam. Het roze gedeelte is nieuw in de ver sie van 1998.-Daar is wel zoeken in heel Nederland mogelijk, of anders onder provincie, netnummer, woon plaats of zelfs postcodegebied. Ui teraard ook zoeken op naam of op rubriek, of ook beide tegelijkertijd. Locatie Bijzonder handig is ook de optie om de locatie van een telefoonnummer te krijgen. Daartoe is een kaart van Nederland opgenomen, waarin een vlaggetje geprikt wordt van de ge kozen aansluiting. Deze kaart is in negen stappen zo ver in te zoomen, dat de zoeker uiteindelijk op straat niveau zijn vlaggetje terugvindt. Niet precies op de juiste plaats, maar wel in het hart van het betrok ken postcodegebied. KPN Telecom mikt op een groot pu bliek, omdat de cd-foongids onder DOS en onder Windows werkt, als mede op de Mac. Hij werkt dus al op pc's met een 386-processor, en op Macs vanaf een 68020-processor. Je hebt natuurlijk wel een cd-romspe- ler nodig, en als je automatisch wilt kiezen een modem. Een prima en zeer gebruiksvriendelijk product, dat overigens ook voor de zakelijke markt beschikbaar is. Naast de cd-rom zijn telefoonnum mers ook op te zoeken op de home page van PTT Telecom: http://ww- w.kpn.nl Will de Raaff Cd-foongids. KPN Telecom. Minimum systeemeisen- DOS- 3S6. 640KB ram, 350KB vrij op harddisk, cd-romspeler; Windows (vanaf 3.11): 3S6, 6,5MB ram. 5MB vrij op harddisk, schermresolutie 640x480, 256 kleuren: Mac: Motorola 68020, of Powerpc met 601-processor, 4MB ram, 6MB vrij op harddisk, 256 kleuren. Prijs f 79 Eén klein schijfje, handig te gebruiken, met alle telefoon nummers in Nederland. steeds mooier en dat kost nu eenmaal veel schijfruimte." Een mooi spel hoeft geen honderd gulden te kosten, het kan veel goedkoper. De prijzen van cd- roms gaan van 7,50 tot honder den guldens. Het vereist wat snuf- felwerk, maar juist in de bakken met de afgeprijsde spellen sla je je slag. Je kunt het treffen, maar voor precies hetzelfde geld kun je ook enorme pech hebben. Guido van der Heijden Microsoft Publisher 98 is een programma waarmee - de naam is duidelijk genoeg - publicaties gemaakt kunnen worden. Met Publisher kunnen op een kinderlijk eenvoudige wijze brieven, visitekaartjes, brochures en zelfs websites vormgegeven worden. Het hele programma werkt bij zonder consequent. Je kunt he lemaal zelf aan de slag en voor witte vellen kiezen om daar op te ontwer pen, je kunt je eigen huisstijl door voeren en je kunt gebruik maken van de wizard (hulpmethode). In de wizard worden voorbeelden gegeven uit een groot aantal catego rieën die variëren van visitekaartje, brochure tot complete website. In iedere categorie is er weer de keuze uit een aantal voorbeelden. Het eni ge dat de gebruiker nu nog hoeft te doen - als hij het ontweip van de pu blicatie goed vindt - is de tekst aan passen. Als er een ander lettertype gewenst wordt kan dat aangepast worden. Een complete homepage moet met Publisher voor de gemid delde gebruiker niet al te veel pro blemen opleveren. Of je nu een bestellijst maakt of een zeer formele brief, de werkwijze is steeds hetzelfde. Je kiest een catego rie, dan een voorbeeld en je past het aan. Het enige dat de wizard-optie in Publisher doet is het geven van suggesties met daarbij de mogelijk heid om die aan te passen aan de ei gen wensen. De gegeven voorbeel denziener redelijk goed uit, alleen is het jammer dat er niet voor meer kleuren gekozen kan worden. Ge bruikers kunnen kiezen uit een serie kleurcombinaties. Hulpvensters Omdat de met Publisher ontworpen webpagina's als html-document weggeschreven en opgestuurd kun nen worden, wei'kt het programma ook nog eens als een vrij aardige ht- ml-editor.. Wie met Microsoft Publisher niet (sf (Naamloze publicatie) - Microsoft Publisher kan werken moet maar de moed op geven dat hij of zij ooit nog iets zal begrijpen van computers. Gevraagd en ongevraagd schieten de hulpven sters je tegemoet en er zijn maar wei nig wei-kzaamheden die je kunt uit voeren zonder van links en rechts advies te krijgen. Microsoft heeft een oerdegelijk simpel programma gemaakt dat zeker voor kleine zelf standigen en stichtingen een ideaal hulpmiddel is bij het maken van pu blicaties. Guido van der Heijden gestand Beyverten 8eey {nvoegen Opmaais Eïtra label Schikken fifdnjk samenvoegen Help j:ES - jè 1? <3. <3,. 0 Ontwerp Kleurencombinatie Formulier Navigataebak T Pagina invoegen Achtergrondgeluid Achter gr ondpalioon T PetsoonSke rtotmaiie Gebtuk bovenstaande opbss A Isy-outvragen van de waard anders besntwootden. LlUuEi.lu,JVlUug.l.l.l,.l^.,ln„i:fi.l„,,l?^l....^.l.i,i Wizard verbggen J Jj Publicaties maken met Microsoft Publisher '98: alles wijst zichzelf. BAGGERLAARS BALSCHOEN BLOKSCHOEN DANSSCHOEN FLAT GESP KAPLAARS KLOMP LAKSCHOEN LEEST LOAFER MANSLAARS MOCASSIN MOLIERE MOTORLAARS OPANK OVERSCHOEN PANTOFFEL PUNTSCHOEN RUBBERLAARS SANDAAL SCHOENLEER SCHOENMAKER SCHOENZOOL SPORTSCHOEN VETERSCHOEN ZOMERSCHOEN R E E L N E O H C S L A B E N M N E O H C S K O L B K E A R N 1 S S A C O M S A O N R E F A O L K z A S M H S N IJ G F P A N N N R N C L R E L M P E D E E A E S A L A O L O A O O R A O R A T L A H A H V H E L H E R K A C L C E P C 1 R C M S R S E S R S A S L O S O S K E R S E E S A O T T z A S E C G R S G N M O R L T T H K N A P O G A M O N E O H C S T N U P A D P V E L E F F O T N A P B S N S R A A L R E B B U R Oplossing vorige week -o- -bankje -o-d-u- -k-b- onderbroekenlol -d-r-e-p-e-o-e- gangloper-luis e-e-t-a-ke - nummers-geland -o-i-n-c-a-i woongemeenschap -t-g-n-n-g-h-f- -tas-tutu -r-t-e-r- ka-elkeen -1-r-o-d- verstoken -i-n- De prijswinnaars van het crypto gram van afgelopen zaterdag zijn: M.J. Achterberg, Hertenweg 6, Nieuwdorp (VVV-bon f 50,-). DeVVV-bonnen vanf25,-gaan naar: I.C. Hoogerheide-Seton, Deltastraat 10, Scharendijke; V. van Boven, Middelburgsestraat 81, Oost-Sou burg en J. v.d. Welle, Prs. Margriet straat 23, Bruinisse.prijzen worden zo spoedig mogelijk toegezonden. In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin.Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woor den door. De resterende letters vor men dan regel voor regel van boven naar beneden nog een woord. Stuur dit woord uitsluitend op een brief kaart naar: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 ALVLISSINGEN Uw briefkaart moet uiterlijk woens dagmorgen in ons bezit zijn.Ver- meldt uw naam, adres en woon plaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VW-bon van 50,Tweede, der de en vierde prijs een VW-bon van 25,—. De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgen de week. PTT Post heeft met de april-af- levering, na 112 nummers, een einde gemaakt aan de uitgifte Stempelnieuws en per 1 juli houdt ook Pro-Fil op te bestaan. Op bei de uitgiften moesten verzame laars zich abonneren. Nu KPN is opgesplitst in Telecom en TNT Post Groep (TPG; voor Nederland blijft het PTT Post) en TPG op 29 juni naar de beurs gaat zal er nog meer dan voorheen op de kleintjes worden gelet. In dit kader sneu velden waarschijnlijk Stempel nieuws en Pro-Fil, onrendabel. Wat het gebruik van stempels be treft zijn verzamelaars van bij zondere stempels, stempel vlag gen, eerste en bijzondere vluchten, en veldpost vanaf heden dus aan gewezen op publicaties in het elf keer per jaar verschijnende blad Philatelie en op deze rubriek. Eer lijk gezegd ben ik daar niet onge lukkig mee. Pro-Fil is altijd voor de echte lief hebbers geweest. Het eerste num mer (toen nog grootformaat) ver scheen in augustus 1983 met afbeeldingen van de Rode-Kruis- zegels. Hoewel de nummers, voor al de eerste tien jaar, een schat aan achtergrondinformatie bevatten (met ingang van 1992 kwam die informatie in Pro-Fil-verzamel- bladen) ging het de liefhebbers toch vooral om de afbeeldingen. Daarop werden namelijk de des betreffende zegels opgeplakt en men toog ermee naar het postkan toor om daar een dagstempel op te laten aanbrengen van de eerste dag van uitgifte. Met nog één nummer te gaan (nummer 143) houdt na vijftien jaar dus ook Pro-Fil op te bestaan. Wat, aldus PTT Post Verzamelser- vice. wel blijft zijn de Pro-Fil-ver- zamelbladen op dikker papier (abonnement). Deze worden sinds 7 januari 1992 (Technische Uni versiteit Delft 150 jaar), apart uit gegeven. Ze zijn per jaar genum merd: 1/1998, 2/1998, enz., zijn voorzien van een afgestempelde zegel en ze bevatten ook veel ach- tergrondinforamtie. - FINLAND: 12 maart, boekje met tien zelfklevende le klas-zegels (28,00 Fm.), bloeiende grasklokjes in Pohjanmaa; 12 maart, Rode- Kruisserie, drie zegels met var kens in waarden van 2,80 0,60 Fm. (oplage 600.000), 3,20 0,70 Fm. (500.000) en 3.40 0,70 Fm. (500.000); 27 maart, de natuur ontwaakt, 2,80 Fm. (3 miljoen), bloeiend kleinhoefblad in de sneeuw; 27 maart, Europa (nat. festivals), 3,20 Fm., Vappu (3 mil joen) en 3,40 Fm., Midzomerfees ten (2 miljoen) Behalve de reeds besproken Nor- den-zegels (gemeenschappelijk thema: scheepvaart) verschenen verder nog in: - ALAND: 27 april, Europa-zegel (gemeenschappelijk thema: natio nale festivals/feesten), 4,20 Fmark, midzomerfeesten (oplage: 400.000 stuks); 8 mei, internatio naal Jaar van de oceaan, 6,30 Fm., SlIOMI FINLAND "IK'/' Op 7 mei, 150 jaar nationaal volkslied 'Oi Maamme Suomi', 5,00 Fm., landschap, notenbalk en vlag; 4 juni, boekje met acht le klas-zegels (22,80 Fm.) met af beeldingen van honden (ook vier maximumkaarten nrs. 38-41); 4 juni, 4,00 Fm.-postkaart met af beeldingen van loks (oplage 60.000). SUOMI FINLAND 3,20+0,70 gezicht op de zee (oplage 500.000); 8 mei. eerste luchtpostbrief van Aland met afbeelding van vogels. 5 Fm. (30.000 stuks). venplaats Egersund, 3,80 kr„ ge zicht op Egersund (7,5 miljoen) en 6,00 kr., aardewerk (2,5 miljoen); 20 april, drie toeristische zegels, alle in boekjes van acht stuks, 3,80 kr., Holmenkollen (oplage 1 mil joen), 4,50 kr., Alesund (450.000) en 5,50 kr., Hamaröyskaftet (450.000 boekjes). STEMPELNIEUWS - Op 10 juni wordt, ter gelegenheid van de aan komst van het nieuwe vlaggen schip ms Rotterdam van de HAL in de haven van Rotterdam een bijzonder stempel gebruikt. In het stempel het ms Rotterdam en de Euromast als herkenningspunt voor de thuishaven van het schip, dat in Italië is gebouwd, 62.000 brt meet en een lengte heeft van 237 meter. Aan boord bevinden zich 659 hutten, die plaats bieden aan maximaal 1668 passagiers; de be manning bestaat uit 630 personen. Correspondentie kan tot uiterlijk 17 juni worden gezonden naar: PTT Post, de Verzamelservice, Postbus 30051, 9700 RN Gronin gen. Op de omslag vermelden: Stempel ms Rotterdam. Hero Wit -NOORWEGEN: 20 april. 200-ja- rig bestaan van de zuidelijke ha-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 45