3Vermeend pakt rijke oudere aan Airco? pzc binnenland zaterdag 6 juni 1998 Hoe kom je aan schoenen met genoeg ruimte voor een eksteroog? Rijk onderschat millennium-bug Sorgdrager ziet CDA-Kamerlid als lek in Lancee-zaak i (ISIENlIilLIi kapitale ■antiekveiling Honderden volwassenen gewond door skaten Strijd tegen pensioenvlucht Chaos door botsing met legervoertuig Regen veroorzaakt lange files Joods notarisgeld naar stichting Open TBC Haagse buschauffeur Advies voor luchthaven in zee Excuses aan prinselijk paar Onderzoek zuivert Meijling van alle blaam De Wispelaere krijgt Prijs der Nederlandse Letteren A Paarse partijen zijn het nog op veel terreinen flink oneens Vertrouwen in economie oorzaak van babyboom 1 van onze redactie binnenland !YE al DEN HAAG (ANP) - Als het aan in: staatssecretaris Vermeend (Fi fth nanciën) ligt, kunnen rijke ge gil pensioneerden de fiscus niet meer ontlopen door uit te wij- ken naar het buitenland. Ze S c krijgen een flinke belastingaan- slag als ze proberen hun pensi le oenvermogen naar bijvoorbeeld ns België over te hevelen. )aE Op dit moment brengen Neder- landers geregeld pensioenkapi- talen onder in het buitenland, e®J zodat zij er minder belasting 0ver hoeven te betalen. Pensi- ffli: oenverzekeraars denken hier- s ra yoor een gat in de wet te hebben /lö gevonden. Maar Vermeend is w het daar niet mee eens en acht de truc illegaal. De rechter doet over twee weken uitspraak en beslist wie er gelijk heeft, ert Vooruitlopend op de uitspraak an heeft Vermeend echter voiïge Wf week al opdracht gegeven aan ;0J alle belastinginspecteurs om n pensioenvermogens die met een itü (Advertentie) iiiü 'oli AD erb ioj ati ati ite al? dis its lel eti feii it li A. IMAGE MIDDELBURG Dinsdag 16 juni in de schouwburg te Middelburg I A. I. Verhage van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Ook volwas senen hebben het skaten ont dekt, althans zo is te conclude ren uit de toename van het aantal gewonden in de leeftijd van 25- tot 44-jarigen. In 1997 bedroeg het aantal gewonden in deze leeftijd 19 procent van het totale aantal skatcgewon- den. Het jaar daarvoor was dat nog 13%. Het merendeel (63%) van de gewonden is tussen de 5 en 14 jaar. Over de hele linie steeg het aantal slachtoffei's van inline skaten (vier wielen achter el kaar) vorig jaar met 12% ver- geleken met 1996. Er werden 4.800 mensen in het ziekenhuis behandeld, iets meer mannen dan- vrouwen. Bij 7% was er ernstig letsel en volgde opna me, 2% meer dan in 1996. Dit percentage is hoger dan het op- namepercentage met een sportblessure. Verwondingen met skaten ontstaan vrijwel al tijd (95%) door een 'bail' of 'slam' ('op je plaat gaan'in ska- tetaal). Slechts 1 procent van de verwondingen komt door een ongeval in het verkeer. De Stichting Consument en Vei ligheid in Amsterdam meldt deze nieuwe cijfers in verband met een nieuwe campagne die zij vandaag begint en skaters ertoe moet aanzetten bescher mingsmiddelen te dragen. De populariteit van het skaten neemt toe: in 1997 werden 250.000 skates in Nederland verkocht, 100.000 meer dan in 1996. Er werden 130.000 pols beschermers verkocht, 110.000 kniebeschermers, 36.500 elle boogbeschermers en 30.000 helmen. ANP HARSKAMP - Een ongeval op de provinciale weg bij Harskamp tussen een militaire vrachtwagen en een trailer leidde gisterenmid dag tot een chaos. Ook een personenauto met aanhanger was erbij betrokken. De brandweer was geruime tijd bezig om de militair uit het wrak te bevrijden. foto Hans van Oort/AN P DRIEBERGEN - Regenval veroorzaakte gisteren lange files in de toch al drukke avondspits. Rond kwart over vijf telde de meldkamer van de landelijke politiediensten in Driebergen 73 files met een totale lengte van 307 kilometer. Daarna nam de drukte langzaam af. De langste file stond op de A12. Door een een ongeval onstond een file van vijftien kilometer tussen Bodegraven en De Meern. Op de A28 reed het verkeer stap voets over een lengte van achttien kilometer lussen Leusden en knooppunt Rijnsweert. Her en der botsten auto's in zware regenbuien op elkaar. Volgens een woordvoerder van Drie bergen vielen daarbij enkele licht gewonden maar bleef de schade over het algemeen beperkt tot het blik. ANP DEN HAAG - De 663.000 aan slapende joodse tegoeden die begin dit jaar werd ontdekt bij diverse notarissen, gaat naai de stichting Joods Maatschappelijk Werk (JMW). Het minis- terie van Financiën, waar het geld tijdelijk is gestald, maakt het bedrag binnenkort over, aldus een woordvoerder van het departement. In februari bleek dat verschillende notarissen nog veel geld van in de ooi-log vermoorde joodse Nederlanders op hun reke ning hadden staan. Ook beheerden sommigen nog altijd geld dat de Duitsers in de jaren zestig hadden overgemaakt als schadevergoeding voor oorlogsslachtoffers. De notarissen zeiden het geld niet te kunnen uitkeren omdat ze geen erfge namen konden vinden. ANP DEN HAAG - Bij een chauffeur van het Haagse openbaar ver voerbedrijf HTM is deze week open TBC vastgesteld. Volgens de GGD, die dit gisteren naar buiten bracht, is het zeer on waarschijnlijk dat passagiers van de busbesluurder besmet zijn geraakt. Na vaststelling zijn mensen in de directe kring rond de chauffeur meteen onderzocht. Het betreft familiele den en tien andere HTM-bestuurders. De resultaten van die onderzoeken zijn nog niet bekend. ANP DEN HAAG - Een eiland in de Noordzee is de beste locatie voor een tweede nationale luchthaven. Zo wordt het beste te gemoet gekomen aan de bezwaren tegen milieubelasting en veiligheid. Dat schrijft de adviesraad voor Verkeer en Water staat aan de kabinetsinformateurs. De raad vindt dat uitbreiding van Schiphol of het aanwijzen van een plek voor een tweede nationale luchthaven per se in deze kabinetsformatie moet worden geregeld. De keuze voor een Noordzee-locatie is afhankelijk van de vraag of het eiland economisch rendabel zal zijn. De raad vindt de Flevopolder een goed alternatief. Een luchthaven op een tweede Maasvlakte wordt afgewezen. De kabinetsinfor mateurs wachten nog op advies van het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium en het Centraal Planbureau GPD APELDOORN - De voorzitter van de hei-vormde kerkenraad in Apeldoorn heeft zich bij de koninklijke familie veront schuldigd voor de commotie na de huwelijksinzegening van prins Maurits en Marilène van den Broek. In een brief aan het hof geneert hij zich ervoor dat de dogmatische discussie het vreugdevolle feest heeft overschaduwd. Ds. R. Visser van de Grote Kerk heeft de persoonlijke brief op eigen initiatief geschreven. Hij betreurt het dat de omstreden eucharistieviering onderwerp van gesprek is geworden. Vis ser had gehoopt dat 'het positieve' de boventoon zou voeren: het feit dat jonge mensen in de kerk een zegen over hun huwe lijk willen vragen. ANP zie ook pagina 15 truc naar het buitenland zijn overgeheveld met 60 procent te belasten. Dat is het hoogst mo gelijke tarief. De belastingaan slag geldt volgens een woord voerder van het ministerie voor mensen die de belasting ontdui ken en voor de pensioenverze keraars. De verzekeraars heb ben namelijk ook de constructie van pensioenvlucht bedacht. Vermeend hoopt zo tientallen miljoenen guldens per jaar bin nen te halen die hij nu aan belas tinginkomsten mislooptt. De meeste mensen die een pen sioen hebben opgebouwd, laten het geld jaarlijks uitbetalen. Maar de meer vermogende ge pensioneerden proberen soms hun gespaarde kapitaal in één keer op te nemen. Omdat dit in Nederland erg duur is in ver band met de belasting, zorgen ze ervoor dat hun geld naar het buitenland gaat. Ze vallen daar doorgaans onder een veel lager belastingtarief. DEN HELDER - Staatssecreta ris van Defensie Meijling heeft volgens de gemeente Den Hel der niet onrechtmatig gehan deld bij het indienen van decla raties in de periode dat hij daar burgemeester. Dit blijkt uit een onderzoek van de gemeente. Twee journalisten beschuldigden Meijling ervan tussen 1985 en 1994 ten om-ech te onkosten te hebben gedecla reerd. De gemeente heeft het onder zoek toegespitst op drie onder delen: een verhuiskostenver goeding, de aanschaf van kle ding, toen zijn koffers tijdens een reis naar Italië niet op het vliegveld waren aangekomen, en declaraties van taxi-ritten. Alles bleek in orde te zijn. De staatssecretaris heeft met voldoening kennis genomen van de onderzoeksuitkomsten en overweegt juridische stappen tegen de dagbladen die hem be schuldigden. De Helderse raadsfracties zijn niet minder voldaan. Groen- Links pleit voor een nieuw on derzoek. Ook de PvdA en D66 zijn niet tevreden. ANP Paul de Wispelaere. BRUSSEL - Schrijver Paul de Wispelaere (70) krijgt de Prijs der Nederlandse Letteren. Hij heeft vanaf de jaren zestig on onderbroken vooraan gestaan in de vernieuwende prozalitera tuur in Vlaanderen en Neder land, aldus de jury. Die bestond uit Hugo Brems (voorzitter), W. Bronzwaer, Pierre H. Dubois, Marc Reynebeau, Georges Wil- demeersch en Michaël Zeeman. De Prijs der Nederlandse Lette ren is de belangrijkste literaire prijs van het Nederlandse taal gebied. Zij wordt eens in de drie jaar uitgereikt, beurtelings door het Nederlandse en Belgische Staatshoofd, aan een auteur van oorspronkelijk in het Ne derlands geschreven letterkun dige werken. Vlaming Paul de Wispelaere is sinds de instelling van de prijs in 1952 de vijftiende schrijver die de prijs krijgt. Onder anderen Herman Teirlinck (1956), Adri- aan Roland Holst (1959), Ge rard Walschap (1968), Simon Vestdijk (1971), Willem Frede- rik Hermans (1977), Lucebert (1983), Hugo Claus (1986). Ger- rit Kouwenaar (1989) en Harry Mulisch (1995) gingen hem voor. Koningin Beatrix zal de prijs, waaraan een bedrag is verbon den van 34.000 gulden, woens dag 18 november in Den Haag uitreiken. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet heeft besloten nauwkeuriger toe te zien op het oplossen van het millenniumvraagstuk bij de overheid. Het betreft het verschijnsel dat computers op het moment van de eeuwwis seling in de war kunnen raken. Het probleem blijkt veel om vangrijker te zijn dan op grond van een rapportage in decem ber nog mocht worden ver wacht. Ging men toen uit van 47.407 objecten die met cüt probleem te maken zouden kunnen krijgen, volgens de nieuwste inzichten zijn dat er bijna vijf keer zo veel: 234.916. Dit staat in een rapportage die staatssecretaris Kohnstamm van Binnenlandse Zaken gis teren naar de Tweede Kamer stuurde. Ook het aantal 'vitale objecten' is vijf keer zo groot als tot dusver verondersteld: niet 10.316, maar 51.845. Het verschil in de cijfers is toe te schrijven aan een beter in zicht in computerprogram ma's die zijn ingekapseld in chips. Bovendien waren in de cember de ministeries van De fensie en van Verkeer en Wa terstaat nog niet klaar met hun inventarisatie van het pro bleem. Het kabinet heeft een aantal aanvullende maatregelen ge troffen om het probleem het hoofd te bieden. De ministers dienen voortaan maandelijks te rapporteren als blijkt dat zij de planning niet halen. Als twijfel bestaat of in bepaalde gevallen het probleem zich kan voordoen, moet een con tra-expertise volgen. Uit onderzoek van de Automa tisering Gids onder 264 IT-ma- nagers blijkt overigens dat Nederlandse bedrijven zich nauwelijks zorgen maken over het millenniumprobleem. De deadline wordt met gemak ge haald, een tekort aan 2000- personeel blijft uit en de kos ten vallen mee. Op tijd Van de ondervraagden denkt 97 procent het 2000-probleem op tijd te hebben opgelost. Iets minder dan 15 procent van de managers zegt personeel te kort te komen door extra mil lennium-werk. Zij kunnen echter met gemak terecht bij een van de speciale dienstver leners op dit gebied. Die heb ben volop personeel in de aan bieding, maar de vraag naar hulp blijft nog steeds achter. Zo zijn via Randstad Millenni um Services nu zo'n 150 IT'ers aan het werk, terwijl op veel meer was gerekend. Volgens de Automatisering Gids is er bovendien op dit mo ment nog geen behoefte aan de speciaal geschoolden van het Millennium Platform. Dit platform van de overheid en het bedrijfsleven heeft met een advertentiecampagne al zeker 5000 mensen geïnteresseerd voor een 2000-opleiding en een functie als deskundige. Het Platform heeft herhaalde lijk gewaarschuwd dat bedrij ven het computerprobleem onderschatten. De recentste kostenschatting van het onderzoeksbureau PA Consultants, in opdracht van het platform, wordt door de resultaten van het onderzoek van het weekblad voor auto matiseerders niet onder steund. De ramingen liggen voor Nederland tussen de 15 en 25 miljard gulden. Ruim 55 procent van de IT'ers zegt dat nog geen kwart van het millen niumbudget is besteed. ANP zie ook pagina 19 (Advertentie) Dat zoeken we even op in de Gemeente- gids van Suurland Falkplan. Daarin staan alle adressen van gespecialiseerde schoenenwinkels in je woonplaats ver meld. Evenals allerlei andere informatie en nuttige adressen in je gemeente. Zoals adressen van crèches, maar ook de openingstijden van de bibliotheek en het adres van de plaatselijke handbal vereniging voor 65-plussers. Je hele ge meente in één handig boekje dat elk jaar huis aan huis verspreid wordt. Mocht je de gids niet meer in huis hebben, haal hem dan gratis bij het gemeentehuis. De Gemeentegids. Dat zoeken we even op. sijuriand (Advertentie) Schakel nü de ZVU in voor een airconditioning die bij uw bedrijf past. Deskundigheid in advies, installatie en onderhoud. Bel voor een koele offerte: 01154)13641 of 0113-221116 Zeeuwse Verwarmings Unie B.V. DEN HAAG - De defensiespeci alisten van PvdA WD en D66 zijn er gisteren alsnog in ge slaagd een gezamenlijk rapport aan de kabinetsinformateurs uit te brengen. De groep Kamerleden heeft slechts de bezuinigingsmoge lijkheden bij Defensie in kaart gebracht. Van gezamenlijke conclusies is geen sprake. D66 wil een miljard op het leger be zuinigen, de PvdA een half mil jard, terwijl de WD de uitgaven wil stabiliseren. Van een eventuele samenhang met bezuinigingen op Ontwik kelingssamenwerking, een wens van de WD, is in het rap portje afgezien. De WD houdt vast aan een koppeling tussen de uitgaven van Defensie en die van Ontwikkelingssamenwer king. Ook op het gebied van Onder wijs bestaat er geen overeen stemming. PvdA en D66 willen bijna een miljard gulden steken in het verkleinen van de klassen in de onderbouw bij het basis onderwijs. Informateur Zalm wilde weten of een lager bedrag ook toereikend zou zijnVolgens PvdA en D66 sorteert de maat regel dan te weinig effect. De ge middelde klassengrootte moet volgens deze partijen worden teruggebracht tot 20 leerlingen. Ook de vorming van stadspro vincies en gemeentelijke herin deling kwamen deze week aan de orde. De partijen verschillen daarover eveneens van mening. Wat de WD betreft, staat de he le kwestie opnieuw ter discus sie. De partij staat kritisch te genover het verschijnsel van de stadsprovincies. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Sorg drager van Justitie verdenkt CDA-Kamerlid Van de Camp ervan vertrouwelijke informa tie naar buiten te hebben ge bracht over de zaak-Lancee. Dit blijkt uit een brief van de D66- bewindsvrouw aan de Tweede Kamer. In een reactie betitelt Van de Camp de suggestie als 'absoluut onzuiver'. Het ging om een ambtelijke nota die Sorgdrager in april van dit jaar vertrouwelijk naar de Ka mer had gestuurd. Hierin wordt plaatsvervangend hoofdofficier van justitie in Groningen M. van Capelle aangewezen als degene die zeer waarschijnlijk Sorg drager verkeerd informeerde over de inzet van het arrestatie team tegen de ex-politiechef van Schiermonnikoog. Van de Camp ontkent expliciet dat hij heeft gelekt. Het Kamer lid beschouwt de suggestie van Sorgdrager als ,,een afleidings manoeuvre in dit voor Sorgdra ger zo pijnlijke dossier". „Ik be treur het dat ze het nu zo op de man gaat spelen." De CDA'er is vooralsnog niet van plan Sorg drager aan te spreken op haar opmerkingen. Sorgdrager schrijft de Kamer dat 'niet uit te sluiten' valt dat Van de Camp 'publiekelijk me dedelingen heeft gedaan over de inhoud van de interne ambtelij ke nota'. Zij baseert zich hierbij op perspublicaties. Sorgdrager weerspreekt verder dat zij de Kamer verkeerd heeft geïnformeerd over de inzet van het arrestatieteam tijdens een overleg in januari van dit jaar. Zij was toen al wel op de hoogte van de gewraakte notitie, maai de Kamer nog niet. De Kamer debatteert dinsdag met Sorgdrager over de affaire- Lancee. De voormalige politie man werd in april 1996 door een arrestatieteam van zijn bed ge licht op verdenking van incest. Van die verdenking bleef niets over, toen dochter Bianca de be schuldiging tegen haar vader introk. Sorgdrager heeft erkend dat po litie en justitie fouten hebben gemaakt in deze zaak. ANP van onze redactie economie DEN IIAAG - Het aantal men sen in Nederland gyoeit sterk. In het eerste kwartaal van dit jaar nam de bevolking toe met 20.000 personen. Dat is sinds vijf jaar niet meer voorgeko men, meldt het CBS. Er is zelfs sprake van een baby boom. In de eerste maanden werden tweeduizend meer kin deren geboren dan in het eerste kwartaal van vorig jaar. Neder landers hebben vertrouwen in de economie en kiezen voor kin deren. Het CBS schrijft de stij ging van het geboortecijfer ook toe aan de groei van het aantal allochtone vrouwen in de vruchtbare leeftijd. Niet alleen het aantal geboorten zorgt voor bevolkingsgroei. In januari en februari 1998 stier ven duizend mensen minder dan normaal in de eerste maanden van het jaar. Volgens het CBS komt dat door de zachte winter. In maart echter stierven twee duizend mensen meer, waar schijnlijk vanwege een griep- golf. Ook de immigratie nam toe. In de eerste maanden van 1998 kwamen 2.000 mensen meer naar Nederland, vooral vanaf de Antillen en Aruba. Het aantal Nederlanders dat na een verblijf in het buitenland terug keert steeg eveneens. Nederland at in de eerste maan den niet alleen meer beschuit met muisjes, maar ook meer bruidstaarten. Het aantal hu welijken steeg in het eerste kwartaal met duizend. Vooral weduwen en weduwnaars stap pen opnieuw in het huwelijks bootje. Het aantal hertrouwen de weduwnaars nam toe met 100%, van 200 naar 400. Dat heeft volgens het CBS te maken met de invoering van de nieuwe Algemene nabestaandenwet, waardoor (her)trouwen financi eel aantrekkelijker werd. Naast het huwelijk is ook van de mogelijkheid tot partner schapsregistratie flink gebruik gemaakt. In het eerste kwartaal haalden 1.200 paren zo'n alter natiefboterbriefje. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3