In het voetspoor van Grettir de Sterke Avonturen op Noord-IJsland 40 45 vrije tijd zaterdag 6 juni 1998 ^F ^F Serre en dakkapel geven extra leefruimte Tuin vraagt in juni volop werk Overzicht hypotheken Zoet tussendoortje het meest in trek Salie heilzaam kruid Gemaksvoeding rukt op Valkuilen bij aankoop klassieke Porsche Sportieve Ford Cougar Motorfiets minder gewild Alle telefoonnummers op één schijfje Computerspel hoeft niet duurte zijn Postzegels puzzel Nog een geluk dat de poolcirkel precies over Grimsey loopt, anders waren de bewoners van het eiland, ruim veertig kilometer uit de noordkust van IJsland, helemaal van alles en iedereen verlaten. De noorderbreedtegraad van 6633' is een voorname attractie van Grimsey. Jaarlijks komen er ongeveer drieduizend bezoekers op af. Wanneer ze over de denkbeeldige lijn aan de kop van het vliegveldje op het eiland zijn gestapt, ontvangen ze een getuigschrift waarin staat vastgesteld dat ze de poolcirkel hebben overschreden. Met dat papier in het vooruitzicht krijgt de reis naar Grimsey iets gewichtigs. Voor ontmoetingen met walvissen in deEyjafjördur is het in het IJslandse voorjaar nog te vroeg. Noordelijke IJszee Grimsey Noordpoolcirkel V Reykjavik JQ zeggen, op de skyr, een kwarkachtig zui velproduct, na- Wie het mogelijk bij de beklimming van Drangey heeft moeten laten afweten, kan zich rehabiliteren tijdens een tocht met een rubberboot op een gletsjerrivier. Van uit Saudarkrókur brengt een zware ter reinwagen de in degelijke waterdichte pakken gestoken deelnemers en de boten naar de rivier. Voordat de boten in het wa ter gaan, krijgt iedereen een helm op en een zwemvest aan. Dan volgt een uitge breide instructie over voor- en achteruit peddelen en wat te doen wanneer men overboord valt midden in een stroomver snelling. De grondigheid van deze aan wijzingen doet sommigen verbleken, maar er is geen weg terug. Het varen over de wild spattende rivier blijkt toch mee te vallen. Uitgelatenheid verdringt de angst. De werkelijk stoutmoedigen sprin gen overboord en laten zich enige honder den meters aan de boot meetrekken. Het enige ongemak zijn koude voeten in de dunne schoentjes. Daar is in IJsland mak kelijk een oplossing voor te vinden. Over al zijn heet waterbronnen. In een bocht van de gletsjerrivier verraadt stoom de aanwezigheid van zo'n bron. De boten gaan aan de kant. Op de plek waar het he te water de rivier in stroomt, zijn de koude voeten snel weer op te warmen. De bron biedt nog andere gebruiksmogelijkheden. De begeleiders van de wildwatertocht la ten bekers met een schep instant-cacao vol heet water lopen. Een chocoladedrank van precies de juiste temperatuur is het resultaat. Paard De woeste leegte van het IJslandse land schap wordt in het Skagafjödur-gebied aangenaam gestoffeerd door het IJsland se paard. Deze streek is het centrum van de fokkerij van dit ponyras. Overal staan groepen van deze kleine maar sterke paardjes. Ze hebben de naam vriendelijk, tredzeker, intelligent, buitengewoon be reidwillig en handelbaar te zijn en hun berijders nauwelijks problemen te bezor gen. Degene die voor het eerst een paard bestijgt, zal toch wel enige moeite hebben deze eigenschappen in de IJslander te herkennen. Voor meer bedreven paarden liefhebbers bestaan in het noorden van IJsland volop mogelijkheden om korte en zelfs meerdaagse tochten te paard te ma ken, niet slechts over gebaande paden, maar ook bergop- en bergafwaarts over rotsen, door rivieren en door ruwe lava- velden. Het IJslandse paard geniet ook faam om dat de meeste exemplaren van het ras naast de stap, de draf en de galop een vier de gang beheersen, de zogenaamde tölt. Dat is een snelle, comfortabele gang, waarbij de ruiter niet, zoals bij draf. uit het zadel wordt opgegooid. Magnus Sig- mundsson uit Saudarkrókur, eigenaar van een van de bedrijven die tochten te paard organiseren, beweert dat een ruiter op een töltend IJslands paard een uur met een glas wijn in de hand kan rijden zonder een druppel te morsen. Dat moet in het licht van de - net als in andere Scandina vische landen - hoge prijzen voor alcoho lische dranken op IJsland een zeer ge waardeerd kenmerk van het paard zijn. Ben Jansen Nadere informatie: IJslands Verkeersbureau/I- celandair, Amsterdam (http://www.ice- landair.nl): Toeristisch bureau Eyafjödur, Akureyri (http://www.est.is/tourist) Een ongezond woon- en leefklimaat in de van opgestapelde graszoden gemaakte boerderij in Glaumbaer. Het vissersdorp Hrfsey op het gelijknamige eiland in de Eyjafjördur. fotografie Ben Jansen Slechts op één plek is het eiland te be klimmen. Het vergt enige moed en abso luut ontbreken van hoogtevrees om via een steile helling, een smalle richel en een stalen ladder de met gras begroeide bo venkant te bereiken. Enkele van Eriks- sons familieleden verrichten de klauter- partij met onthutsend gemak. Zij komen echter al van jongs af aan op Drangey om eieren te rapen en vogels te vangen. Eieren van bijvoorbeeld de noordse stormvogel vinden nog steeds gretig aftrek en in me nig IJslands restaurant staat gebraden zeekoet op de menukaart Tentoonstelling In een oud houten pakhuis in Hofsós, aan de oostkant van de Skagafjödur is een tentoonstelling ingericht die een beeld geeft van de halsbrekende toeren die IJs- landers als Eriksson uithaalden met lad ders en touwen om eieren uit nesten te ha len en vogels te vangen. Hofsós herbergt ook het IJslands Emigratie Centrum. De ze tentoonstellingsruimte annex docu mentatiecentrum is gewijd aan het mas sale vertrek van IJslanders in de tweede helft van de vorige eeuw naar de Verenig de Staten en Canada. Een klimaatsveran dering door de drift van ijsbergen van Groenland naar IJsland en asregens na een vulkanische uitbarsting maakten het bestaan in het noorden van het land toen vrijwel onmogelijk. Tussen 1850 en 1914 ontvluchtten zestienduizend IJslanders, een vijfde van de toenmalige bevolking, de bittere armoede en emigreerden. In welke omstandigheden de bevolking op het platteland van IJsland heeft ge leefd, blijkt in Glaumbaer, meer naar het zuiden in het Skagafjödur-gebied. Daar is een uit de 18de en 19de eeuw stammen de boerderij bewaard gebleven. In het vrijwel boomloze IJsland was hout een schaars artikel en daarom waren alleen de voorgevels van dergelijke behuizingen van hout. De andere wanden en het dak zijn gemaakt van zigzagsgewijs opgesta pelde graszoden. Het geheel wekt niet de indruk van een bijster gezond woon - en leefklimaat. In Glaumbaer bestaat ook de mogelijkheid originele IJslandse lekker nijen te proeven. Zo is er haaienvlees, dat eerst een maand in de open lucht en ver volgens een maand onder de grond heeft mogen rotten om wat malser te worden. De doordringende smaak doet de vraag rijzen of de haai niet beter vers te eten zou zijn geweest. Welke smaakversterkende behandeling de eveneens gepresenteerde schaapstestikels hebben ondergaan, is onduidelijk. Dit gei-echt blijft pnaange- roerd. Neen, de oorspronkelijke IJslandse keuken kan maar matig bekoren. Dat wil Drieduizend bezoekers is veel voor een eiland met een krappe honderd be woners. De toeristenötroom is niettemin van harte welkom. Ragnhildur Hjalt- adóttir („zeg maar Gaga, dat praat mak kelijker") weet wel hoe ze met gasten moet omgaan. In een half uur tijd loodst ze een groepje bezoekers langs de twee toeristische verdienpunten van Grimsey: de supermarkt en het winkeltje in de school annex gemeenschapscentrum, waar dure petjes en T-shirts met het beeldmerk van het eiland te koop zijn. In tussen praat ze honderduit. Over de ster ke band tussen de bewoners van Grimsey, over de kinderen van twaalf jaar en ouder die bij pleeggezinnen op het vasteland worden ondergebracht om daar voortge- zet onderwijs te volgen en over de dokter die eens in de drie weken naar het eiland vliegt om spreekuur te houden. In het gemeenschapscentmm is ook de bi bliotheek van Grimsey gevestigd'. Er is een bijzondere collectie boeken bij, die de bevolking van het eiland eind vorige eeuw ten geschenke kreeg van de Amerikaanse taalkundige en schaakpublicist D. Wil- lard Fiske. Hij vernam dat bewoners van Grimsey zulke goede schakers waren. Dat zal ongetwijfeld iets te maken hebben ge had met de behoefte een zinvolle tijdsbe steding te vinden voor de lange winter nachten. Behalve twee kasten met boeken zond Willard Fiske, die nooit een voet op Grimsey heeft gezet, geld en elk gezin kreeg een fraai schaakspel. Zijn geboox-te- dag op 11 november is nog steeds een feestdag op het eiland. Hjaltadóttix*: „Na tuurlijk spelen we dan ook schaak." Grimsey is per vliegtuig en per boot te be reiken. Vanuit Akureyri, de grootste stad buiten het zuidwesten van IJsland, is het 25 minuten vliegen. De boot vanaf het eveneens aan de Eyjafjödur gelegen vis- sersdoi'p Dalvik doet er 3,5 uur over. Er zijn ook combinaties van beide middelen van vervoer mogelijk: met de boot heen en met het vliegtuig terug of omgekeerd. Walvissen Dalvik is ook het vertrekpunt voor veel kortere tochten door de Eyjafjödur: een speurtocht naar walvissen. Er moeten dwergvinvissen en buitruggen te zien zijn, maar ook orka's en verschillende soorten dolfijnen. Op 95 procent van deze vredelievende jachten op zeezoogdieren is het prijs. Helaas is het half mei nog aan de vroege kant. Er zit te weinig voedsel in het koude water. De sneeuw op de heuvels die de fjord omzomen, duidt aan dat de winter nog maar net aan het terugtrekken is. Walvisspeurtochten voor toeristen zijn een overblijfsel van de walvisvaart die de IJslanders midden jaren '80 tot hun grote spijt onder internationale druk hebben moeten opgeven. Walvisvlees geldt als een lekkernij. Toch kan iemand die over de juiste connecties beschikt nog wel een walvisbiefstuk bemachtigen. „Ach", ver telt een IJslander met een stalen gezicht, Na een lang en gevaarlijk leven als eier- verzamelaar en vogelverschalker op Drangey laat Jon Eriksson het klimwerk nu aan zoons en kleinzoons over. Hij vaart met toeristen naar het eiland. De markering van de poolcirkel op Grim sey. welddadige dood gestor-ven die een vrij buiter van zijn kaliber past. Schipper Jon Eriksson, naar wordt be- weei'd een reïncarnatie van Grettir - zij het wat grijs geworden, vaart met zijn boot rond het eiland. Wolken zeekoeten, alken, dx-ieteenmeeuwen, noordse storm vogels en zo tragikomisch ogende pape gaaiduikers vliegen krijsend op van hun ongemakkelijke zit- en nestelplaatsen aan de loodrecht oprijzende rotswanden. Het is niet moeilijk te x-aden waarom Gre ttir zich veilig waande op Drangey. Loodrecht oprijzende rotswanden maken Drangey tot een vrijwel onneembare ves ting. „er overlijdt in zo'n fjox-d wel eens een walvis aan een hartinfarct. Dan zou het toch zonde zijn om hem niet op te eten." Walvissen met een puike conditie dan wel exemplaren die aan hartzwakte lijden, zijn evenwel niet te bekennen, hoe nauw gezet de snelle motorboot het water ook doox'kxaxist. Dan maar naar Hrfsey, een ei land midden in de Eyjafjödur. Een visser shaven met een kex'kje en enkele tiental len huisjes in Lego-kleux'en. Tussen de narcissen in knop schaxTelt een sneeuw hoen. Het uitzicht over de fjord is adem benemend. Steenklomp Vijftig kilometer naar het westen ligt nog zo'n schitterende inham in IJslands noordkust, de Skagafjödur. Middenin de ze fjord rijst een sombere steenklomp op met de vonn van een schoenendoos. Dit eiland, Drangey is het toevluchtsoox-dge weest van Grettir de Sterke, held uit een van de IJslandse sagen. Gx-ettir was een onhandelbaar, twistziek en gewelddadig jongmens, dat vandaag de dag stellig in een gesloten inlichting voor moeilijk op voedbare, criminele jongex-en zou zijn ge plaatst. Reeds op jeugdige leeftijd pleeg de hij zijn eerste moord. Eertijds sprak de mate van sociale onaangepastheid die Grettir aan de dag legde evenwel zo zeer tot de verbeelding in IJsland dat hij hoofdpersoon in een overgeleverd volks verhaal is geworden. De saga wil dat Gre ttir de zeven kilometer van Drangey naar het vasteland zwemmend heeft afgelegd toen het vuur op zijn eiland was uitge gaan. Uiteindelijk is hij op Drangey de ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 39