de zaaier Stemmen in je hoofd kunnen soms hard schreeuwen PZC reportage 26 zaterdag 6 juni 1998 RUDEN RIEMENS Met het maken van tekeningen lukte het echter wél om uiting te geven aan wat er in haar' hoofd gebeurde. Jeannette hoort nu geen stemmen meer. ,,Ik ben uiteindelijk genezen, doordat ik een psychiater tegenkwam die mijn ver haal wel geloofde. Hij heeft mij vijf jaar behandeld en nam de stemmen wél seri eus. Hij vroeg wat ze zeiden, hoeveel het er waren, wanneer het 't ergst was." Haar eigen tekenmethode van vroeger vormde de basis van haar huidige thera pie, nu ze zelf als hulpverlener aan het werk is. „Door kinderen of volwassenen iets van de stemmen te laten tekenen, kun je om hun macht heen. De stemmen heb ben minder kritiek op tekenen dan op praten. Zo kan er toch een vorm van com municatie tot stand komen, waardoor je als therapeut een ingang krijgt voor be handeling. De mensen krijgen ook zelf in zicht in wat er zich van binnen afspeelt". Volgens de therapeute is de methode ze ker bij kinderen zeer effectief. Die vinden het nog heel gewoon om van alles te teke nen. De tekenmethode is overigens niet de eni ge vorm van begeleiding die ze toepast. „Belangrijk is de stemmen zeer serieus te nemen, ze helemaal in kaart te brengen en op zoek te gaan naar de bron waaruit ze zijn ontstaan. Het is nodig om de levens geschiedenis te achterhalen, want het is gebleken dat er vaak een traumatische gebeurtenis aan het stemmen horen voor af is gegaan.De begeleiding bestaat ver volgens uit een combinatie van diverse therapievormen. De therapie beoogt overigens niet de stemmen te laten verdwijnen. Er wordt gezocht naar de reden van hun komst, naar de boodschap die zij hebben. Soms verdwijnen ze dan, soms ook niet. Probleemloos Niet voor iedereen is stemmen horen een probleem. Ineke (32) is afdelingssecreta resse bij een grote multinational en heeft recent een aanbod gekregen om directie secretaresse te worden. Haar collega's en superieuren zijn heel tevreden over haar. Ineke is een goedlachse vrouw, die zowel thuis als op het werk het zonnetje in huis is. Zij is moeder van een zoon van zeven en een dochtertje van ruim elf jaar. Ze is ruim tien jaar getrouwd met Peter, met wie zij een goede relatie heeft. Toch hoort Ineke stemmen sinds haar kleuterjaren. Er zijn meer mensen die stemmen horen en toch uitstekend functioneren en zon der problemen door het leven gaan. Maar anderen komen er hopeloos door in pro blemen. Uit onderzoek is gebleken dat de beginfase van stemmen horen bij iedereen gelijk is. De oorzaak is meestal onbekend. Vaak gaan er echter onbevredigende of i zelfs ondraaglijke levensomstandighe- den aan vooraf. Er is nogal eens sprake van een trauma op jonge leeftij d en een te- kort aan mogelijkheden om op een effec tieve manier problemen op te lossen. Op den duur blijken de stemmenhoorders zich echter te splitsen in mensen die geen hinder van de stemmen ondervinden en mensen die er wél veel last van hebben. „De mensen die er geen last van hebben, hebben vaak positieve stemmen, krijgen minder opdrachten, hebben goede steun van de omgeving, stellen zelf duidelijk grenzen en luisteren selectief. De mensen die wél veel van de stemmen te lijden heb ben, hebben vaak negatieve stemmen, die veel opdrachten geven. Zij ervaren de stemmen als machtiger dan zij zelf. Het horen van stemmen moet je je voorstellen als het horen van iemand die gewoon naast je staat te praten of te schreeuwen, j Het lijken zelfstandige wezens die er spe-1 ciaal voor jou zijn. De stemmen leiden een volstrekt eigen leven." Afreageren In het geval van Marcel, die alleen thuis I onhandelbaar is en op school een engeltje, geeft Jeannette aan dat dit wellicht ver klaard kan worden uit het feit dat kinde ren zeker weten dat ze hun ouders toch niet echt kwijtraken. Daar kan het kind i zich dan eindelijk wel uiten en aan de stemmen toegeven. Daarbuiten moet het 'normaal' doen. De therapeute zegt er zelf van: „Ik mocht vroeger nooit boos zijn, maar de stemmen in mijn hoofd warenhet wél. Zo kon ik me dan afreageren. In feite leverde het me iets op om de stemmen te hebben, maar het kostte me ook wat. Ik had namelijk geen rust en moest allerlei dingen doen, waardoor ik totaal geen na- j tuurlijke regelmaat meer in mijn leven had. Alle basisbehoeften, zoals eten, drin- ken, slapen en dergelijke werden door de i stemmen verhinderd." Jeannette Woolthuis is als bestuurslid en hulpverlener verbonden aan de Stichting Weerklank, die dit jaar haar tienjarig ju bileum viert. De stichting bestaat uit er varingsdeskundigen en alternatieve en reguliere hulpverleners, die patiënten en hulpverleners ondersteunen door middel van onder andere voorlichting en lotge notencontact. Hanneke Houkes De Stichting Weerklank heeft als adres Postbus 195, 1900 AD Castricum, lel.(0251) 23 62 86 oi (0181) 31 71 75. Jeannette Woolthuis is bereik baar via tel. (023) 536 05 43. Verbod Het komt echter veelvuldig voor dat de stemmen in iemands hoofd hem of haar verbieden daar over te praten. Als dat het geval is, dan lukt het dus niet om datgene wat de stemmen te zeggen hebben in the rapie te gebruiken, zo is de ervaring van psychosociaal werker Jeannette Woolt huis uit Haarlem. Woolthuis heeft zich ge Het 'horen van stemmen' kan het leven van sommige mensen danig vergallen. Het zijn stemmen die bepalen wat je wel of niet mag doen en je meestal verbieden iets over hun bestaan te zeggen. Tekenen mag soms wel. Marcel is bij zijn ouders thuis al enige jaren volkomen onhandelbaar. Hij lijkt constant ontevreden, slaat zijn moe der, komt 's avonds thuis wanneer hij dat zelf wil en heeft regelmatig last van hevi ge woedeaanvallen. Het merkwaardige is echter dat Marcel op school superlief is, goed presteert en dat er nog nooit een wanklank is gevallen. Alleen als hij thuis is, misdraagt hij zich. Marcel is pas zeven jaar. Sinds kort is dui delijk dat hij stemmen in zijn hoofd hoort. Stemmen die hem ertoe aanzetten om zich thuis te misdragen. Hoeveel mensen in ons land last hebben van stemmen horen, is niet exact bekend. De schattingen lopen uiteen van 25.000 tot meer dan. 100.000 gevallen. Mevrouw A Escher, wetenschappelijk medewerker van de Rijksuniversiteit van Maastricht, stelt dat het in elk geval gaat om aanzien lijke aantallen. Ook over de oorzaak van het horen van stemmen bestaat binnen de universitaire wetenschap weinig zekerheid. Volgens Escher lijkt het erop dat het bij volwasse nen vaak voorkomt in combinatie met een of ander trauma. De universiteit doet al enkele jaren on derzoek naar het fenomeen. Tachtig kin deren die last hebben van het horen van stemmen, worden vier jaar lang gevolgd en behandeld, om te zien hoe de verschijn selen zich ontwikkelen. De behandelingis heel individueel bepaald. „Stemmen ho ren is een heel persoonlijke aangelegen heid, waar we niet één specifieke behan deling voor toepassen." Onderdeel van de therapie is in elk geval dat goed geluisterd wordt naar wat de stemmen te zeggen hebben. De stemmen geven waardevolle informatie, waar in de therapie iets mee kan worden gedaan. specialiseerd in het behandelen van kin deren en volwassenen die stemmen horen. Ze werkt met een speciale tekenmethode, die ze na jarenlange ervaring ontwikkeld heeft. „Vroeger hoorde ik zelf stemmen", vertelt Jeannette. „In het begin waren het positieve stemmen, ze hielpen me met huiswerk, er waren gezellige praters bij en andere die grapjes maakten. Ik dacht dat iedereen dat had, dus voor mij was er toen nog niks bijzonders aan de hand." Toen Jeannette echter op elfjarige leeftijd een traumatische gebeurtenis doormaak te, ontstonden er 'kwaadaardige' stem men. „Ik deed mijn uiterste best om toch gewoon te doen, tot het extreme doorge voerd. Ik werd knettergek van de stem men, maar voor anderen leek het of er niets aan de hand was." Gaandeweg werd de macht van de stem men steeds sterker en boosaardiger en uiteindelijk belandde Jeannette in de psychiatrie. „In totaal ben ik zo'n acht jaar diverse malen opgenomen in klinie ken en door psychiaters gezien. Niemand wilde mij echt helpen. Ik kreeg wel pillen, maar geen hulp. Ik werd absoluut niet se rieus genomen. De pillen hielpen niet en volgens de psychiater kwam dat omdat ik alleen maar aandacht wilde, anders zou den de pillen wel helpen." Hoe Jeannette ook vertelde dat ze allerlei dingen moest doen van de stemmen, de klacht werd door de hulpverleners gene geerd en bleef onbesproken. In die perio de ging Jeannette eindeloos veel tekenin gen maken. Ze tekende alles wat ze voelde, omdat ze er niet over kon en mocht praten. De stemmen verboden haar dat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 26