Zeeland versloeg Spanje en verloor de toekomst in deze bijlage PZC reportage zaterdag 6 juni 1998 Detail van Adriaan van de Venne's schilderij 'Het vertrek van Robert Sydney uit Middelburg op 21 juni 1616 na be ëindiging van zijn functie als gouverneur van Vlissingen en Rammekens als gevolg van het afkopen van het verdrag met Engeland van 1585'. Het oorloggsschip - met de wapens van Zeeland, de Admiraliteit van Zeeland en van Mid delburg, verbeeldt de soevereine provincie Zeeland. Kluiver heeft Van de Venne's schilderij gebruikt als omslagillu stratie van zijn proefschrift. Munster was de stad waar de ambassadeurs van Spanje en de Verenigde Provinciën hun zwie rige signaturen onder het vredes verdrag plaatsten. Die Vrede van Munster is de afgelopen maanden in Nederland ruim herdacht. Met exposities, lezingen en verluchte boekwerken. Vele steden en ge westen - Holland en Utrecht voor- op - bliezen op eigen wijze hun deuntje op de feesttoeter. Eén pro vincie echter liet het historisch verantwoorde koekhappen gro tendeels aan zich voorbij gaan. De Zeeuwse popgroep Blof zorgde in dat opzicht gisteren in Den Haag voor een dissonant. Is het toeval dat in Zeeland zeer weinigen warm lopen voor de roemruchte Munsterse vrede? Je zou de verant woordelijke bestuurders en muse umbeheerders in de provincie bijna enig historisch besef gaan toedichten. Aan het eind van de Tachtigjarige Oorlog waren de Zeeuwen als enigen mordicus te gen een vergelijk met de Spaanse aartsvijand. Om dan bij een natio nale viering drieëneenhalve eeuw later net te doen of je neus bloedt, daar valt naar de Zeeuwse voorva deren toe iets voor te zeggen. Stelling Toch wordt er deze dagen in Mid delburg in elk geval in één huis een stille dronk uitgebracht. J.H. (Hein) Kluiver promoveerde giste ren (vrijdag) in Utrecht op zijn ge schiedschrijving van Zeeland en de Tachtigjarige Oorlog, die hij on der de titel De souvereine en inde pendente staat Zeeland het licht deed zien. Zonder overdrijving mag er van een levenswerk worden gesproken. Sinds 1971, toen hij zijn doctoraalexamen geschiede nis behaalde met scripties over Zeeland en de Munsterse vredes onderhandelingen en over het or gel in de Grote Kerk van Goes, speelde Kluiver met de gedachte om het Munsterse werkstuk uit te breiden tot een proefschrift. Hij heeft - naast zijn wei'k voor het In stituut voor Nederlandse Geschie denis in Den Haag - ruimschoots de tijd genomen om in archieven in binnen- en buitenland de relevan te informatie voor zijn verhaal op te diepen. In de dertigste, tevens laatste stelling bij zijn proef schrift, verwijst hij naar de niet al te voortvarende afronding van zijn onderzoek: „Het op latere leeftijd promoveren leidt in de regel tot een grotere wetenschappelijke pro ductiviteit dan het in aansluiting op de academische opleiding pro moveren: vroeggepromoveerden hebben de neiging op hun (snel verdorrende) lauweren te gaan rusten." Nu kan er dus geklonken worden in huize Kluiver. Temeer - maar dat zal hij niet aan de grote klok hangen - omdat hij vandaag pre cies 56 jaar geleden als predikan tenzoon in Colijnsplaat werd ge boren. De meeste felicitaties zullen zijn proefschrift gelden. Er valt ook veel voor te zeggen om de schrijver met zijn bijna di'iehonderd blad zijden beslaande geschiedverhaal geluk te wensen. Kijken we naar de artikelen, brochures en boekwer ken, die de afgelopen jaren over de Zeeuwse geschiedenis zijn ver schenen, dan komt het maar een enkele keer voor dat een geschrift een rimpeling in de histox'ische vij ver verooi-zaakt. Al te dikwijls zien we opgeklopt detailwerk waar bij lezing steeds het gevoel opduikt dat de Zeeuwse horizon meteen het einde van de wereld is. Het in 1996 verschenen proefschrift van C. Rooze-Stouthamer over de Her- vonxxing in Zeeland is een wel zeer gunstige uitzondering in de ruime stroom grijze publicaties. Ethisch sausje Kluiver, in Zeeland bekend als één van de stuwende krachten in het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen, hoort met zijn dis sertatie in dezelfde A-categorie thuis als Rooze-Stouthanxer. Zijn boek vult één van de vele gaten in de Zeeuwse geschiedschi'ijving. Tot nu toe moesten we het stellen met wat de Nijmeegse hoogleraar J.J. Poelhekke pakweg een halve eeuw geleden schreef over de Zeeuwse opstelling tijdens de ge- boortestrijd van de Republiek: „Zeeland, meer dan enig gewest gebaat bij het piratenbedrijf van Met het vreugdevolle klokgebeier van gisteren, de vijfde juni, nog in de oren kan Nederland zich ondanks de dreigende Europeanisatie weer even een trotse, zelfstandige natie voelen. Precies 350 jaar geleden werd Spanje na een tachtigjarige oorlog definitief buiten de deur gezet. De kleine maar o zo ondernemende Republiek aan de Noordzee zou tot het einde van de zeventiende eeuw wereldgeschiedenis schrijven. De Middelburgse historicus Hein Kluiver: „Misschien zou het leuk ge weest zijn om in de zeventiende eeuw te leven." foto Lex de Meester de West Indische Compagnie, sa boteert hem (de vrede) met ieder middel dat maar te bedenken valt. Doorgaans middelen met een ethisch sausje, waarvan ons de in grediënten niet onbekend voorko men, te weten als nog maar Unie, Religie, Militie." Recalcitrant Die zienswijze - door Poelhekke nog verder uitgetekend met ter men als 'obstructiepolitiek' en 'recalcitrante Zeeuwen' - moest volgens Kluiver nodig worden bij gesteld. In die opvatting staat hij rxiet alleen. De in 1985 overleden hoogleraar Poelhekke genoot be kendheid als een barok schrijver, die zich herig met zijn studie-ob jecten vereenzelvigde. Van hem wordt vexteld dat hij ooit in Zwolle verdwaalde, omdat hij dacht daar met een zeventiende-eeuwse kaart uit de voeten te kunnen. Hij kon heel ver gaan in zijn voor- en af- kexiren. De aversie tegen gods- dienstfanatisme, zeker als het om calvinisten ging, stak hij niet on der stoelen of banken. Wie hem ooit tijdens een hoorcollege heeft horen afgeven op de steile, gierige en halsstaiTige bewoners van het Deltagebied, weet dat het tussen hem en de 17e-eeuwse Zeeuwen nooit goed kon komen. Kluiver is een minder uitbundig wetenschapper Poelhekke zou hem ongetwijfeld een 'echte' Zeeuw hebben genoemd. Beschei den en hard werkend zijn typerin gen waax-mee de Middelburgse his toricus geen moeite heeft. In zijn woning in de Gortstraat heeft hij naar 17e-eeuws gebruik de 'beste' kamer op de eerste verdieping in gericht. Twee Zeeuwse kasten (zeventiende eeuw, eikerxhout met vlakvullingen van 'edel' hout), een deur met fx-aaie omlijsting (zeven tiende eeuw, copie met oud hout), een plafond met in blauw, bruin en geel geschilderde ornamenten (ze ventiende eeuw, met zelfgemaakte sjablonen opgebi-acht), een monumentale schouw (17e eeuw, zelf ingebracht). En boeken, heel veel boeken. ,Het is prachtig om in zo'n histori sche ruimte te weiken", zegt Klui ver. „Misschien zou het leuk geweest zijn om echt in de zeven tiende eeuw te leven. Maar zelfs mensen met geld hadden het toen niet gemakkelijk. Stel je voor dat je naar Indië moest, op zo'n rollen de Oostindiëvaardex: Ik moet er niet aan denken.De historie in de woning in de Gortstx-aat is meer dan aankleding. Kluiver ontdekte dat het pand in de 17e-eeuw be woond werd door Steven Comeliss Teni j séén van de leden van het ou de inheemse patriciaat van Mid delburg. Diens dochter Catalina trouwde in 1610 met Johan de Knuyt. En daai-mee is Kluiver er zeker van dat één van de hoof drol- spelers in de vredesondex-hande- lingen regelmatig in zijn huis is ge weest. Tenijs' schoonzoon De Knuyt (1587-1654) was als verte genwoordiger van stadhouder Frederik Hendrik in de Staten van Zeeland een zeer vooraanstaand en machtig heer in de provincie. In 1645 werd hij als ambassadeur van Zeeland naar de onderhandelin gen in Munster afgevaardigd. Daar ging hij ernstig in de fout door tegen de zin van de Zeeuwen in het vredestx-actaat te onderteke- nen. Kaapvaart Als het gaat om het nuanceren van Poelhekke's weinig lovende op- merkingen aan het adres van Zee land, is de kaapvaart voor Kluiver een belangrijk onderwerp. Te lang werd aangenomen dat de Middel burgse regenten en handelaren de strijd tegen Spanje wilden voort- zetten, omdat Spaanse buit op zee veel geld opleverde. Kluiver: „Daarbij wordt vergeten dat Frankrijk in 1646 Duinkerke ver overde. Zo had Spanje geen uit valsbasis meer, er was in de daarop volgende jaren nauwelijks een Spaans schip op de Noordzee te bekennen. De kaapvaaxl was dus geen motief om tegen de vrede te zijn." Kluiver besteedt in zijn proef schrift ruim aandacht aan de eigen identiteit van Zeeland. Ten on rechte wordt de provincie maar al te vaak in één adem met Holland genoemd. Daarbij blijft onver meld dat de meeste Zeeuwse staten bestuui'lijk en economisch onaf hankelijk waren en dat de provin cie cultureel gezien op Vlaandei-en was georiënteerd. Belangrijk ver schil met Holland was vei'der dat in Zeeland het calvinisme op de troon zat. In Middelburg huisden 'Religieuse Heeren'. die sterk ver schilden van de meer libertijnse regenten in Amsterdam. Kluiver kan ook hard maken, dat de Gere formeerde Kei-k in Zeeland sterk was geworteld. Uit archiefstukken over de Avondmaalsviering in Middelburg concludeert hij aan de hand van de bestelde hoeveelhe den brood en wijn dat tweederde deel van de hoofdstedelijke bevol king aan de viering deelnam. Het toen zelfstandige Zeeland kan dan ook als een gereformeerde staat beschouwd worden. Levensvisie Met die schets komt Kluiver aardig in het vaarwater van Poelhekke te recht, die Zeeland een steile pro vincie noemde. Toch is er volgens de Middelburgse historicus een verschil In elk geval zal hij nooit het woord schijnheilig in de mond nemen. „Voor de calvinisten", zegt hij, „was er één levensvisie: als je van God en der nature voorbe stemd bent met bijvoorbeeld wa terwegen om handel te drijven, dan volg je die door God aangege ven richting. Van God en der natu re, die opvatting zat als een weefsel in de hoofden van de calvinisten. Ik vind dat je moet proberen door hun bril naar de toenmalige wereld te kijken om zuiver te kunnen oor delen. Wie dat doet zal niet van schijnheiligheid spreken. De cal vinisten waren zeker niet voor een louter agressieve ooidog. Daaren tegen hadden ze wel het idee dat ze namens de hemel orde op zaken mochten stellen en zo mogelijk ook heel de wereld bekeren. De Tachtigjarige Ooi-log is voor Zeeland een beslissende periode geweest. Waren de Zeeuwen aan het begin van de strijd volwaardi- ge gespi-ekspartners van de Hol- landex-s, aan het eind van het veel jarige conflict waren ze dat niet meer. Amstei-danx werd het cen trum van de wereldhandel, terwijl Middelburg duidelijk naar de tweede rang werd teruggewezen. Dat Vlaanderen, en dan vooral Antwerpen, onder buitenlands ge zag bleef, is van doorslaggevend belang geweest. In dat verband mogen Zeeuwen, die zich vandaag de dag beklagen over het Hol- landocentrisme van Den Haag, nog eens tei-ugdenken aan het jaar 1632. Als er ooit een kans geweest is om de Zuidelijke Nederlanden te veroveren of in een statenbond op te nemen, dan was het toen. De Spanjaarden waren elders in Eu ropa in het defensief gedx-ongen en hadden slechts een klein leger in Vlaanderen. Kluiver: „Als Fx-ede- rik Hendrik doortastender was ge weest, zouden er daarna vrijwel zeker geen Spaanse Nedei-landen geweest zijn. België zou geen vreemde overheersing meer gehad hebben en had zich zeker anders ontwikkeld. De huidige belasting- moraal - om maar een voorbeeld te noemen - zou er ongetwijfeld beter geweest zijn als ze hun geld niet zo lang aan een vreemde mogendheid hadden moeten afdragen." Nieuw verbond En zo leed het souvex-eine en inde pendente Zeeland bij de glorieuze overwinning op Spanje in eigen land een smadelijke nederlaag. Binnenlands maakte de Republiek meteen na 1648 enkele roerige ja ren door, met de aanslag op Am sterdam als dramatisch hoogte punt. Kluiver concludeei't dat de oorlog pas in 1651 echt is afgelo pen, als de provincies hun geza menlijke staatkundige belangen regelen in een nieuw verbond. Het proefschift is, als het aan de schrijver ligt, geen afsluiting van een histox'ische cairière. De lauwe ren mogen niet verdorren. Studies over Zeeuwse meubelkunst en mu ziekwetenschap zijn in voorberei- ding. Ook de Middelburgse abdij intx-igeert nog steeds. Later dit j aar wordt het project 'Inventaris van de correspondentie van Willem van Oranje' - waar'hij sinds 1974 als assistent bij betrokken is - vol tooid. Behalve veel Zeeuwse on- derwexpen dus ook aandacht voor de nationale geschiedenis. Dat is een bewuste keuze. Kluiver: „Het Hollandocentx-isme is erg sterk. Verschijnt er een studie over de Re- formatie in Maassluis, dan is dat nationale geschiedenis. De Refox-- nxatie in Veere of Tholen wordt daarentegen als regionale ge schiedschrijving afgedaan. Ik pro beer me dus ook met nationale ge schiedenis bezig te houden, want ik wil niet in de hoek van het regio- naaltje gezet worden." Jan van Damme J.H. Kluiver: De souvereine en inde pendente staat Zeeland, De politiek van de provincie Zeeland inzake vre desonderhandelingen met Spanje tij dens de Tachtigjarige Oorlog tegen de achtergrond van de positie van Zee land in de Republiek - uitgeverij De Zwarte Arend Middelburg, gebonden, geïllustreerd, 296 pag.; in de boekhan del f 49,50, bij toezending f 54,50; ook te bestellen door storting van 54,50 op gironummer 7986317 onder vermel ding van De souvereine staat. Stemmen in je hoofd kunnen het leven moeilijk maken Fotorubriek: de zaaier Nederlands elftal biedt bedrijfsleven kansen op extra contracten Wubbo Ockels ziet Europese toekomst op de maan De genie is al 250 jaar klusjesdienst van het leger Professional: Leo Marijs, caravanverkoper Televisie en Paul Witteman passen goed bij elkaar Ontvoeringen zijn in Mexico aan de orde van de dag

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 25