Fagnini vaart wel bij rustdag Han Berger volgt zijn gevoel PSV tast diep in de buidel België verlangt te veel van EK 2000 Amerikanen krijgen het meest voor titel Roemenen spelen liever in Bulgarije sport Stilte voor de storm in Giro Veteranentoernooi VC Vlissingen Schwarz naar Valencia Honda terug in de Formule I Zware blessure Menno Willems Bowlers bereiken EC-finale Kort geding tegen Van Seggelen Europeanen gokken op Brazilië Zubizarreta fit voor WK Marciano Vink blijft bij PSV zaterdag 6 juni 1998 yan onze sportredactie °oi' MENDRISIO - Normaal trekt riel hij de sprint aan voor zijn chef rijk Mario Cipollini. Vrijdag in de twintigste rit van de Giro d'Ita- ve'- lia mocht Gian Matteo Fagnini zijn eigen gang gaan. Met de "te kennis van het voorbereidende n sprintwerk in zijn achterhoofd pos klopte de 27-jarige Italiaan in het Zwitserse stadje Mendrisio zijn 21 medevluchters. b: i Marco Pantani hield op de rust- t°è dag voor de vedetten zijn lei- derstrui zonder problemen in bezit. Hij arriveerde met zijn aartsrivaal Pavel Tonkov in het peloton op 7 minuten en 20 se conden achterstand aan de streep na een weinig enerveren de rit. Het peloton nam vrijdag rust met het oog op de individuele tijdrit van vandaag, zaterdag, over 34 kilometer. Daarin mag hij één minuut en 28 seconden verspelen op Tonkov. Na 27 ki lometer reden vijf man weg uit het peloton. Even later sloten er nog zeventien aan. Gestaag liep ZEIST - Het organisatiecomité van Euro 2000, het EK voetbal i' dat in Nederland en België wordt gehouden, is in conflict met de Belgische autoriteiten. Die vragen op het gebied van veiligheid wel erg veel, vindt Harry Been, die namens de KNVB in de organisatie zit. „Het zijn de naweeën van het Heizel-drama." Been verzet zich tegen nieuwe beperkende maatregelen van de Belgische overheid. „Ze kwa men in één keer met de verplich ting 5 procent van de stadionca paciteit leeg te laten. ANP de voorsprong van de kanslozen voor het klassement op. Fagni ni, prof sinds 1994 en goed voor zijn zesde zege, bleek in Mendri sio cle rapste sprinter uit de kop groep. Het was de veertiende Italiaanse ritwinst in twintig etappes en de vijfde voor het team van Saeco. De andere vier kwamen op naam van Cipollini, het sprintwonder. Voor Pantani was het slechts een dag van wei nig kracht verspelen. Bochtenwerk „Ik heb gehoord dat het tijdrit parkoers veel bochtenwerk telt en steeds op en neer gaat. Dat zou me wel uitkomen", zei de Italiaanse kanshebber, die in de specialiteit van zaterdag een klasse minder is dan zijn tegen stander Tonkov. Eerder ver speelde Pantani veel tijd tijdens de chronorit in en rond Triest. „Daar zaten lange, rechte stuk ken bijDat is in mijn nadeel. Nu ziet het er iets beter uit." AFP/DPA Gian Matteo Fagnini wint de twintigste etappe van de Ronde van Italië. foto Alessandro Trovati/AP Han Berger. door Gerrit Kloosterman LEEUWARDEN - Han Berger liet zijn gevoel spreken en dat zei hem dat hij toch voor Cam- buur moest kiezen. De trainer, die enkele maanden geleden nog te kennen gaf de promo vendus te verlaten, krijgt nu vergaande bevoegdheden als algemeen en technisch direc teur in Leeuwarden. ,Ik heb me door mijn gevoel la ten leiden, maar tegelijk is het ook een geweldige uitdaging. Bovendien heeft Cambuur mij een fantastisch contract gege ven." Het is een verbintenis voor onbepaalde tijd. Niettemin moet er een enorm karwei geklaard worden, reali seert Berger zich. „De doelstel ling voor volgend seizoen is klip en klaar. We moeten in de eredivisie blijven, maar dat zal een gigantische toer worden." Eerste prioriteit van Berger, die zich zeer nadrukkelijk met het aan- en verkoopbeleid gaat bezig houden, is de samenstel ling van de spelersgroep. Berger: „We moeten er eerst voor zorgen dat we het wegval len van Oosterhof, Van dei- Laan en Keizer opvangen voordat we over versterkingen gaan spreken." Han Berger had een functie aangeboden gekregen bij een nieuw te realiseren multi functioneel sportcomplex in Almere. Mede dankzij de na drukkelijke bemoeienis van ex-Cambuurvoorzitter Jan Piet Stam kon hij echter onder die mondeling gemaakte af spraak uit. „Had dat proble men gegeven dan was ik ge woon naar Almere gegaan", aldus Berger. „Maar als je ge waagd wordt voor zo'n functie bij Cambuur doet je dat toch wel iets. Bovendien heeft Gert Kruys (de nieuwe trainer van Cambuur, red.) er diverse keren bij mij op aangedrongen te blij ven. Ik ga er voor zorgen dat hij alleen maar hoeft te denken aan trainen en coachen van het elftal. Ik wil hem van zoveel mogelijk dingen ontlasten, die ik er de afgelopen jaren wel steeds heb bijgedaan. Ik ga er ook voor zorgen dat de oplei ding nog veel beter wordt op gezet." Berger heeft zijn taken en be voegdheden duidelijk laten omschrijven, zodat daarover met het nieuw te vormen be stuur geen misverstand kan ontstaan. Bovendien heeft hij in het contract een eenzijdige optie laten opnemen om na een jaar te beslissen of hij al dan niet doorgaat in de nieuwe functie. Berger: „Ik wil als een Engelse manager gaan funge ren. Ik leg verantwoording af aan een soort raad van com missarissen die boven mij staat. Zo heeft het mij altijd voor ogen gestaan en zo hoort het ook. Zo wil ik proberen om stapje voor stapje vaste grond onder de voeten te krijgen met Cambuur." De nieuwe directeur vindt het heel belangrijk dat Cambuur zich gaat profileren. „We moe ten er mee ophouden om ons steeds maar weer tegen Hee renveen af te zetten." GPD VLISSINGEN - Aan de Irislaan in Vlissingen wordt moi-gen (zondag) door voetbalclub Vlissingen voor dé 36e keer het Ve- teranenentoernooi gehouden. Twaalf teams, verdeeld over twee poules, komen vanaf 10.00 uur in actie. De deelnemende ploegen zijn: VC Vlissingen (twee teams), RCS, Breskens, Goes, Axel, Kapellen, Muizen (beide België), Old Bromleians (Engeland), MOC'17, SC Gastel en Roosendaal. De finale is om 15.00 uur. VALENCIA - De Zweedse international Stefan Schwarz komt komend seizoen uit voor Valencia. De middenvelder, die vanhet Italiaanse Fiorentina overkomt, tekende een vierjarig contract bij de Spaanse club. Schwarz krijgt bij Valencia op nieuw te maken met trainer Claudio Ranieri, die hem drie jaar geleden van Arsenal naar Fiorentina haalde. Voor reiziger Schwarz is de Spaanse competitie de vijfde die hij aandoet. Het rijtje: Zweden, Portugal, Engeland, Italië en Spanje. RTR HAMBURG- Honda keert volgend jaar met een eigen auto te rug in de Formule I. Dat staat in het laatste nummer van het vaktijdschrift Auto, Motor und. Sport. Teamchef van de Hon- da-renstal moet de voormalige Formule I-coureur Satoru Na- kajima worden. De Japanners willen TYrrell-ingenieurs Har vey Postlethwaite en Mike Gascoigne als constructeurs vastleggen. Het Japanse merk wil ook net als dit jaar het En gelse Jordan-team van motoren voorzien. Honda deed in de jaren '60 aan 35 Grote Prijzen mee. Het team haalde twee ze ges. Volgend seizoen komt ook British American Racing met een eigen auto aan de start. DPA AMSTERDAM - Vitesse-verdediger Menno Willems is acht maanden uitgeschakeld. Willems is in Amsterdam geope reerd in verband met een afgescheurde voorste kruisband in de knie. De 21-jarige voetballer liep de blessure op tijdens een training met Jong Oranje tijdens het EK in Roemenië. ANP MALMO - De Nederlandse bowlingteams hebben zich tijdens de Europa Cup bowlen in elk geval van een medaille verze kerd. De kleur wordt in het weekeinde bepaald. Dan komt de topdrie in Malmö voor het laatst in actie. De Nederlandse vrouwen bowlen eerst tegen Engeland. De winnaar speelt vervolgens om goud tegen Finland, dat de voorronde als eer ste afsloot. Ook de Nederlandse mannen slaagden er in de fi nale te halen. Ze eindigden na overwinningen op San Marino en Oostenrijk en een nederlaag tegen Ierland als eerste in de voorronde. Denemai-ken en Spanje eindigden respectievelijk als tweede en derde. ANP HAARLEM - Spelersmakelaar Mino Raiola uit Haarlem heeft voorzitter Van Seggelen van de WCS voor de rechter ge daagd. Raiola eist rectificatie van een in januari verschenen artikel in Vrij Nederland, waarin de preses van de spelersvak bond uitspraken óver hem doet. „De VVCS-voorzitter heeft onwaarheden overme verteld", aldus Raiola. „Hij noemdeme een rommelaar, ik zou niet van onbesproken gedrag zijn. Hij beweerde ook dat ik Oscar Moens een wurgcontract heb laten tekenen. Oscar kan voor de rechter getuigen dat we niet eens een contract hebben." Van Seggelen: „Ik blijf bij mijn woor den dat-ie een rommelaar is en dat zal bij het kort geding, ook worden aangetoond. Zo simpel is het." ANP Dl-tj Ruud van Nistelrooy is volgens voorzitter Van Raaij PSV's duurste aankoop ooit. foto Peter Smulder/GPD Brabander Van Nistelrooy duurder dan Ronaldo in 1994 Picc van onze sportredactie ,5.s '0; BOEKAREST - De Roemeense WK-ploeg heeft geweigerd om i.fe vandaag, zaterdag, in Boekarest te spelen. De bond heeft de laat- !H ste oefeninterland, tegen Mol- 3.41,5 davië, daarom verplaatst naar lli fis Ploiesti. Roemenië oefende woensdag in Boekarest tegen Paraguay (3-2). >sit Het publiek floot de buiten- landse sterren van de ploeg uit. Dan Petrescu (Chelsea) liet we- ten de thuiswedstrijden voort- aan liever in Bulgarije te spelen. Gheorghe Hagi (Galatasaray) emK gaf de journalisten de schuld, ij! Die zouden de spelers afschilde- 3.11|ren als geldwolven. eJ Doelman Bogclan Stelea toonde ;onfij zijn ongenoegen over het gedrag ),2.N van de fans al tijdens de wecl- strijd. Hij stak twee middelvin- gers omhoog en toonde, toen cle anfjji hatelijke spreekkoren aanhiel- ipins den, zijn achterwerk. Bondscoach Iordanescu bood zijn verontschuldigingen aan au voor het gedrag van de sluit- Ne£ post. „Het was ongepast, maar driemaal onbegrijpelijk. |Gi De spelers verdienen meer res- peet van het publiek." De spelers lieten wel weten be- 'en£ paalde Roemeense media tot het einde van het WK niet meer te AMSTERDAM - Europeanen voorspellen een nieuwe wereld- i titel voor de Braziliaanse voel- baliers. Het elftal van Ronaldo lied verslaat in de finale Duitsland, leii<zo is de verwachting. Dat blijkt [deiuit onderzoek van het NIPO on der 2800 inwoners van zeven r hïEuropese landen. eatDe ondervraagden in België, anfÈrankrijk, Spanje, Duitsland, Groot-Bx-ittannië en Ne- noemen Brazilië het «meest (24 procent) als winnaar WK. Duitsland en Italië 12 procent. De Euro- oprpeanen schatten de kansen van Nederland (2) niet hoog in. ^Historisch gezien heeft het gast land goede kansen op het kam- erlf'pioenschap. De Fransen hebben echter weinig vertrouwen in litjïhun team (17). Ook zij zien Bra- en^zilië de cup pakken (36). De Ne- rorciderlanders hebben meer ver- fgetrouwen in Oranje (35) dan in de (24). ANP woord te staan. „We zijn diep geraakt door de houding van enkele dagbladen en privézen- ders. We werken niet meer mee aan interviews", stond er in een verklaring, die door alle 22 WK- gangers was ondertekend. De Roemeense staatstelevisie krijgt wel interviews. Daar naast zullen de spelers verschij nen op de enkele door de wereldvoetbalbond verplicht gestelde persconferenties rond het WK. „Deze beslissing heb ben we genomen om de rust te bewaren. Die is noodzakelijk bij een moeilijke uitdaging als het WK", legden de spelers de boy cot uit. DPA Leuke schnabbel preses Kameroen YAOUNDE - De voorzitter van de Kameroense voetbalbond, Vincent Onana, zou een aardige manier van bijverdienen heb ben gevonden. Justitie verdenkt hem ervan in Europa WK- kaartjes te hebben verkocht die voor fans uit zijn eigen land wa ren bedoeld. De politie in Kameroen hield Onana woensdag op het vlieg veld aan toen hij op het punt stond naar Frankrijk te vertrek ken. De autoriteiten in Yaounde kwamen op Onana's spoor door berichten uit Engeland. Daar kwam het gerucht vandaan dat de preses 3000 kaartjes had ver kocht. En dat terwijl in het Afri kaanse, voetbalgekke land, vele fans teleurgesteld moesten con stateren dat zij geen ticket kon den bemachtigen. RTR CHANTILLY - De Spaanse doelman Andoni Zubizarreta heeft een laatste fysieke test voor de start van het WK in Frankrijk doorstaan. De aan voerder van het Spaanse team kampte met een kuitbeenbles- sure. Hij miste daardoor afgelo pen week de laatste oefenwed strijd tegen Noord-Ierland. Spanje trainde vrijdag voor het eerst in Frankrijk. Zubizarreta deed op het slechte veld niet met de anderen mee. De 36-jarige keeper was de laatste twee jaar de vaste man in het doel van de Spaanse ploeg. Spanje speelt op 13 juni de eerste WK-wedstrijd tegen Nigeria. Dat wordt waar schijnlijk de 124e interland van Zubizarreta. RTR door Mark Caldenhoven EINDHOVEN - Hij verblikt of verbloost niet. Ruud van Nistel rooy duwt zijn wenkbrauwen naar beneden en haalt zijn schouders op. Hij, de pas 21-ja- rige aanvaller van Heerenveen, de duurste speler in de historie van PSV. Met naar verluidt veertien miljoen duurder dan het Braziliaanse wonderkind Ronaldo, voor wie Harry van Raaij in 1994 nog twaalf miljoen gulden moest neertellen. Van Nistelrooy, nuchter: „Het geeft me alleen de drang om het ver trouwen van PSV niet te be schamen. Verder niets. Daar ben ik heel koel in." Van Nistelrooy, geboren in Oss, is na een leerzaam avontuur bij Heerenveen weer terug in de vertrouwde schoot van Noord- Brabant. „Want een Brabander in Brabant voelt zich wel zo prettig. Met Friezen heb ik geen enkel probleem, maar ze zijn toch anders." En juist om pro vinciegenoten is het voorzitter Van Raaij te doen, de kritiek pa rerend dat PSV zich louter bui ten de landsgrenzen ophoudt. „Met Ruud, nu een van de vijf Brabanders bij PSV, krijgt de binding met de regio een extra accent." Dat PSV een recordbedrag moest neertellen om het nog twee jaar durende contract van de spits bij Heerenveen af te ko pen, was Van Raaij een zorg. Het prijskaartje noemde hij niet, maar de preses van PSV liet wel doorschemeren dat de transfer Van Nistelrooy in de geschiede nisboekjes van PSV kan worden bijgeschreven. Met de speler zelf was PSV er in twee dagen uit, de afwikkeling met confra ter Riemer van der Velde bleek „een grote hobbel". Die werd gisteren platgestreken. Van Ni- stelrooyondertekende een ver bintenis voor vijf jaar. Een gok is het aantrekken van Van Nistelrooy niet, erkende Van Raaij. De flinke transfer som, vermoedelijk rond de veer tien miljoen gulden, kon na de verkoop van Zenden, Stam en Numan probleemloos worden opgehoest. Barcelona, Man chester United en Glasgow Rangers lieten onlangs 62 mil joen gulden in de Eindhovense kas vloeien. Van Raaij: „Dan moet je ook het lef hebben een deel daarvan weer te investeren. Het was een te groot risico om Ruud te laten lopen. ITij is nog een van de weinige talenten in Nederland." De suggestie dat de komst van Van Nistelrooy de morrende achterban enigszins gerust zal stellen, lachte Van Raaij weg. Onbekende spelers als Lucius, Nikiforov en Marcos, die de leegloop in Eindhoven moeten compenseren, spreken bij de trouwe supporters van PSV nauwelijks tot de verbeelding. Dat blijkt overduidelijk uit de trage verkoop van nieuwe sei zoenkaarten. PSV verkocht tot op heden 'slechts' 16.000 sei zoenkaarten. Van Nistelrooy zal dat aantal de komende dagen ongetwijfeld doen opschroeven. De 26e en vrijwel zeker laatste speler in de gerenoveerde selectie van PSV, inclusief de twijfelaars Peter Möller en Luc Nilis, was al eens in beeld in Eindhoven. Een jaar geleden wilde PSV de Brabant se jeugdinternational al inlij ven, maar Dick Advocaat noch Van Nistelrooy zag een over gang na zes seizoenen FC Den Bosch zitten. Van Nistelrooy zou het Abe Len- sti'a-stadion dit seizoen alleen de rug toekeren bij interesse van een Nederlandse topclub. Om die reden ving Andexiecht eer der bot. Mooie club, maar niet wat de zelfverzekerde carrière planner Van Nistelrooy voor ogen had. Na FC Den Bosch en Heerenveen eerst een topclub binnen de landsgrenzen, pas daarna is een eventuele over gang naar het buitenland be spreekbaar. GPD van onze sportredactie PARIJS - Een wereldtitel levert de Amerikaanse voetballers het meeste op van alle deelnemers, ruim 1,5 miljoen gulden. De Iraanse voetballers stelden zich het meest bescheiden op. In het kleine voetballand durfden ze niet eens over een premie voor de wereldtitel te praten. Voor Ernie Stewaxt en zijn ploeggenoten ligt de hoogste premie klaar, maar vlak daar achter volgt Engeland met 1,3 miljoen per speler. Het gat met de achtervolgers is groot: Spanje (550.000 gulden), gast- LONDEN - De onrust binnen de Engelse WK-selectie is verder opgelopen door een rel rond aanvaller Teddy Sheringham. Britse kranten melden dat de voetballer twee dagen achter een in nachtclubs in het Portu gese Algarve zou hebben gefeest en gedronken. Foto's op de voor pagina's tonen Sheringham met een sigaret in de mond en zijn arm om een vrouw. Eerder ontstond ophef over de verwijdering van Paul Gascoig- land Frankrijk (360.000 gulden) en titelverdediger Brazilië (330.000 gulden). In Saudi-Arabië keek de selec tie noch bond ver vooruit. Het overleven van de groepswed- strijden levert 200.000 gulden op. En een extraatje: een grote, dure bolide. De KNVB stelde de spelex-sx-aad van Oranje in eerste instantie 140.000 gulden per speler in het vooruitzicht voor de titel. Na ondei'handelingen kwamen de raad en de bond tot een akkoord dat in de buurt van de 200.000 gulden per speler zou liggen. RTR/SID ne uit de selectie. Bondscoach Glenn Hoddle vond de midden velder niet fit genoeg voor het WK. Gascoigne gaf toe dat hij de avond voor de beslissing van Hoddle dronken was. De bondscoach droeg zijn spe lers op thuis te blijven in de drie vrije dagen voor de reis naar Frankrijk. De Engelse voetbal bond wil pas reageren op de be schuldigingen aan het adres van Sheringham „als we de feiten boven tafel hebben." RTR EINDHOVEN - Marciano Vink blijft bij PSV. De middenvelder heeft een nieuw contract getekend voor één jaar. Vink was langdurig geblesseerd, sinds hij in het seizoen 1996/1997 in het uitduel met RKC zijn kniebanden scheurde. De medische staf van PSV heeft de voetballer echter fit verklaard na een uitgebreide keuring. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 23