Oranje heeft WK-vorm te pakken 3 Armada neemt bezit van de Seine WK-kaartjes binnen vier uur te vervalsen Aanvallend Nederlands elftal verdooft ook Nigeria: 5-1 Titelgevecht Holyfield afgelast Engeland steunt Sepp Blatter Worstelaars knoeien met leeftijd Muntz verder in Open Engelse Spanjaard fluit openingsduel Volleybalsters ver verwijderd van het EK Intertotoclubs later in actie Nigerianen aangeslagen na afgang in de Arena Kameroen profiteert van knoeiwerk Denen NEW YORK - Het gevecht om de wereldtitel in het zwaarge wicht tussen de boksers Evander Holyfield en uitdager Henry Akinwande is geschrapt. Bij de Brit Akinwande is hepatitis B, in de volksmond geelzucht, geconstateerd. Het duel stond voor vandaag, zaterdag, in New York op het programma. He patitis B is gevaarlijk voor boksers. De leverziekte veroor zaakt een chemisch proces, waardoor het bloed bij het oplo pen van wonden niet meer stolt. Akinwande zou bij winst van het titelgevecht vijf miljoen gulden ontvangen. Als Holyfield in Madison Square Garden zijn titel had behouden, zou het de Amerikaan twintig miljoen gulden hebben opgeleverd. DPA PARIJS - Engeland steunt de kandidatuur van Sepp Blatter in de race met UEFA-voorzitter Lennart Johansson om de op volging van Joao Havelange als hoogste baas van de wereld voetbalbond FIFA. Telefonisch betuigde Keith Wiseman, voorzitter van de Engelse voetbalbond, vrijdag Blatter zijn steun. Wiseman liet Blatter weten dat de Engelsen maandag op de Zwitser zullen stemmen. ..Hij is de geschikste kandi daat van de twee. Als algemeen-secretaris - bijna een kwart eeuw - van de FIFA weet hij als geen ander hoe het functio neert bij de FIFA", aldus de argumentatie van de Engelsen. Johansson reageerde zeer geprikkeld op de Engelse voorkeur: „Ze hadden mij hun stem beloofd. Kennelijk handelt Wise man op persoonlijke titel." De Zweed zei er nog steeds van uit te gaan maandag gekozen te worden. „Italië, Spanje, Duits land, Nederland, Portugal en Rusland staan achter me." RTR MOSKOU - Het was een Russisch titeltoernooi voor worste laars van vijftien en zestien jaar. Bedoeld als kwalificatie voor de EK junioren in Manchester. De Russen stonden in de rij, al leen bleken ze bij een steekproef te oud of te jong. Van de deel nemers vervalsten 38 inschrijvers hun leeftijd. Ze werden allen gediskwalificeerd. De voorzitter van de Russische wor- stelbond kondigde direct maatregelen aan om dergelijke uit wassen tegen te gaan. De tuchtcommissie moet zich de komende tijd buigen over de straffen. De commissie moet de komende tijd ook alle inschrijvingen bij andere toernooien controleren. DPA HANBURY MANOR - Golfer Rol f Muntz heeft zich in het met 2,1 miljoen gulden gedoteerde Engelse Open voor de laatste twee ronden geplaatst. Met 141 slagen (drie onder par) staat de Brabander op de gedeelde 22ste plaats, zes slagen achter de leiders Stephen Leanv uit Australië en de Zweed Patrik Sjö- land. Chris van der Velde viel met een schouderblessure op de achtste hole uit. Hij stond op dat moment al zeven boven par. Muntz ging de tweede ronde op de baan van Hanbury Manor rond in par-72 slagen. Hij maakte een eagle en twee birdies, maar ook vier bogeys, waarvan drie op rij. ANP PARIJS - De 42-jarige Spaanse arbiter Jose-Manuel Garcia Aranda fluit op woensdag 10 juni het openingsduel van het WK voetbal in Frankrijk. Hij werd vrijdag aangewezen voor de wedstrijd tussen titelverdediger Brazilië en Schotland, in groep A Het duel wordt in het nieuwe stadion in St. Denis bij Parijs gespeeld. Mario van der Ende kreeg vrijdag bij de ver deling van de eerste 34 wedstrijden Argentinië - Japan, uit groep H, toebedeeld. Dat duel vindt plaats op 14 juni in Tou louse. De openingswedstrijd van Oranje, op 13 juni tegen Bel gië, staat onder leiding van de Italiaan Pierluigi Collina. Op 20 juni bij Nederland - Zuid-Korea hanteert de Pool Ryszard Wojcik de fluit. DPA door Gijsbert Spierenburg AMSTERDAM - De grasmat van de Arena lag er gisteravond mooi bij voor een sportboycot. Niet voor een demonstratie van mooi voetbal, want de de Ame rican footballers van de Am sterdam Admirals hadden de afgelopen weken het laken om getoverd tot een hobbelig wei land. Van het eerste kwam nau welijks iets terecht, van het tweede des te meer en Oranje was er verantwoordelijk voor. Het Nederlands elftal bracht de fans gisteravond in de oefen wedstrijd tegen Nigeria, de der de en laatste in de oefencam pagne, van begin tot eind tot groot enthousiasme. Met een fraaie uitslag en, zeker in de eer ste helft, met een speelwijze die in de eerste plaats op aanvallen was gebaseerd. Voor de massale opwinding in Amsterdam was alle reden. Een week voor het eerste WK-duel, in Parijs tegen AMSTERDAM - Bora Milu- tinovic, bondscoach van Ni geria, werd door een groot gezelschap naar de uitgang van de Amsterdam Arena be geleid. In het tumult ging zijn zaktelefoon af. De trainer kan binnenkort nóg een tele foontje verwachten. Van de minister van sportzaken. Volgens volgers van de Nige- rianen ligt Milutinovic er binnen 48 uur, dus dik voor de WK, uit. De Nigerianen waren aange slagen, boos zelfs. Finidi Geoige, bij Ajax de vriende lijkheid zelve, was kribbig. „Nederland was beter. Daar om hebben jullie gewonnen. En Sunday Oliseh. stopper bij Ajax, bleef heel erg aan de oppervlakte. „Ik weet, wij weten, waar het aan ligt. Geen team? Wel sterren, geen eenheid? Ik ken de oorzaken. Maar het is waar, het gaat niet goed met ons En we heb ben nog maar één week. Be zorgd? We hebben nog maar SITTARD - De volleybalsters dreigen het EK in 1999 mis te lo pen. Oranje verloor gisteren in Sittard in de kwalificatiereeks de derde wedstrijd op rij. Polen was met 3-1 (8-15 15-8 15-6 15- 12) te sterk voor de ploeg van Pierre Mathieu. Oranje kan zich nu geen nederlaag meer permit teren. Het verlies tegen Polen bete kende ook de derde nederlaag sinds de aanstelling van Mathieu. De Doetinchemmer heeft de ploeg sinds half mei on der zijn hoede. In zijn eerste tweede wedstrijden verloor Oranje kansloos van Brazilië. De coach is aangetrokken om zijn kracht een team in korte tij d te laten presteren. Hij zal de za ken anders moeten aanpakken, wil hij in zijn missie slagen: een medaille bij de Olympische Spelen in Sydney. De nederlaag toonde opnieuw aan dat een winter trainen in Sporthallen Zuid in Amsterdam de jonge talenten niet klaars toom! voor het grote werk. Mathieu ziet dit ook in. Hij wil de speelsters na het WK in Ja pan dan ook laten terugkeren in de competitie. De oud-trainer van onder meer Volco was nooit een voorstander van het plan van de internationals uit de liga te stappen. Bij zijn presentatie liet hij dit al voorzichtig door schemeren. In zijn ogen hebben de vrouwen wedstrijdritme no dig om te presteren. In de twee cruciale wedstrijden tegen Letland en Tsjechië kan Oranje beschikken over de rou tiniers Erna Brinkman en.Hen- riëtte Weersing. Maar gezien het verleden had het. duel zonder de ervaren speelsters (plus Boers- ma) niet te veel problemen moe ten opleveren. Vorig jaar versloeg het team Polen in bijna dezelfde samenstelling in de kwalificatiereeks voor het WK. De laatste confrontatie tijdens het WK ging weliswaar verlo ren, maar toen verloor Oranje de controle over de wedstrijd na de ernstige enkelblessure van Elles Leferink. In de voor Mathieu inmiddels vaste basis van Francien Huur man, Kitty Sanders, Leferink, Chaïne Staelens, Riëtte Fled- derus en Ingrid Visser begon Nederland goed aan het duel. De vrouwen wonnen de eerste set met 15-8. De zes van Mathieu slaagde er echter niet in deze lijn voort te zetten. De fouten namen toe en het geloof verdween uit het team. ANP België, lijkt Oranje de smaak en de grote vorm te pakken te heb ben. Paraguay, afgelopen zon dag, en Nigeria, gisteravond, werden overklast, beide met 5- 1Tien doelpunten in twee wed strijden, het is een gemiddelde dat internationaal niet onopge merkt kan blijven. Eenheid Oranje is individueel sterk en in korte tijd bovendien een een heid geworden. Het combina tiespel was een lust voor het oog en de bereidheid van de spelers om voor elkaar arbeid te ver richten, wekte eveneens bewon dering. De uiterst aanvallende tactiek, die de kansloze Nigeri anen hogelijk vex-baasde, deed de rest. Het omstreden duel had plaats in een uitverkochte Are na. De overgrote meerderheid was gekomen voor het sportieve aspect, slechts een enkeling voor het stille protest. De spe lers droegen geen rouwbanden een week, wat denk je. De trainer? Nee, het ligt niet aan de trainer. De oefencampagne van de 'Super Eagles', olympisch kampioen en in Frarikrijk ge zien als kandidaat voor de wereldtitel, is een ramp. Er werd alleen maar - en dan nog dik - verloren. Van Duitsland nog met 1-0, maar toen met 4-0 van het Zwitser se Grasshoppers en 3-0 van Joegoslavië. De 5-1 tegen Nederland staat in het voet balgekke land gelijk aan een schande. En dan woirien er héél snel om slachtoffers ge roepen. Mulitinovic werd de spelers vorig jaar opgedrongen. Jo Bonfrere had de vooikeur van de internationals. De Limburger maakte zich ech ter niet populair bij het be wind van hpt land. Bonfrere zat gisteravond op de tribune in Amsterdam. Ook hij kan waarschijnlijk een telefoon tje veiwachten; Van heel an dere aard. ANP door Paul van den Bosch PARIJS - Na elke partij op Ro land Garros maakte Cédric Pioline de indruk dat hij op de intensive care moest worden opgenomen. De Fransman was op z'n minst toe aan een uitge- breid dutje. Na zijn derde vijf- j setter van het toernooi, woens- j dag tegen de Marokkaan i Hicham Arazi, liet hij alle i journalisten bijna drie uur j! wachten op zijn zieleroerselen. ij Hij deed eerst zijn ogen dicht. In vijf partijen had hij op dat jl moment 15 uur en 15 minuten I gestreden. I Pioline, de laatste week de ten- nisheld aller Fransen, had gis- I teren de pech dat hij voor een I finaleplaats moest strijden te- I gen een Spanjaard, die een in- tensieve tennisdag heel goed aankan zonder siësta. Als het moet, houdt Alex Corretja de ballen urenlang binnen de lij nen, als een menselijke tennis- kanon. De 24-jarige Catalaan was dus de slechtst denkbare tegenstander voor de moege streden Pioline (29). Diens nederlaag was dan ook onver mijdelijk, al verloor hij wel op vallend kansloos: 6-3 6-4 6-2. Daardoor verschuift Frankrijk nu alle aandacht naar het aan staande WK voetbal in eigen I land. Daarentegen kan de Spaanse koning Juan Carlos I zich - net als vier jaar geleden I met Bruguera en Berasategui j in de finale - opmaken voor een jj weekendje Parijs, want Corre- i tja staat morgen oog in oog met I zijn landgenoot Carlos Moya. De ovei'eenkomst met 1994 is bovendien dat nu Arantxa Sanchez-Vicaido weer voor de hoofdprijs gaat. Vandaag speelt de kleine terriér uit Bar celona tegen Monica Seles. Het enkelspel op Roland Gan-os telt drie Spaanse finalisten: de Ai-ma da heeft bezit genomen i| van de Seine. Uitputting Cédric Pioline kon dat gisteren niet voorkomen. De Parijze- I naar had alles overwonnen om I bij de laatste vier te komen: kramp in de eerste ronde en la ter een aan uitputting gi-enzen- de moeheid. Hij wist dat hij Corretja met snelle punten moest verslaan, lange rally's I waren dodelijk. Maar de Fransman met de su blieme backhand miste de kracht om vaak naar het net op en na een half uur golfde, van puur enthousiasme, de wave al over de tribunes. Het legioen raakte opgewonden van het spel van het nationale elftal dat Nigeria te kijk zette op een manier die even spectacu lair als indrukwekkend was en perspectieven biedt. De opstel ling en de speelwijze zijn duide lijk in het team, dat Overmars opnieuw als belangrijkste - wielrenner die met een paar Alpen-etappes in de benen de l'Alpe d'Huez moet beklim men. In de derde, en laatste, set slaagde hij er nauwelijks nog in het ene been voor het andere te zetten. „Nee," zei Pioline na- derhand met gevoel voor un- dei'statement, „ik was niet speerpunt had en z'n snelheid als gevaarlijkste wapen. De linksbuiten van Arsenal was een voortdurende plaag voor de Nigeriaanse verdediging, net als afgelopen zondag voor die van Paraguay. Met een voorzet (op Hasselbaink, 1-0) en een doelpunt brak de snelheidsdui vel nog voor rust de weerstand van de Afrikanen, die ver-vol gens verdoofd rondliepen. Met honderd procent. Ik voelde dat alles een stukje langzamer ging. En als je moe bent, neem je foute beslissingen op de baan." Toch dwingt de zoon van een Franse vader en Roemeense moeder respect af door de ere lijst, die hij op Grand Slams alle middelen moest Overmars worden afgestopt, vaak ook met ongeoorloofde acties. Z'n bewa kers, eerst Shakpoke, later Ok- para, moesten hun charges bei den met een gele kaart bekopen. Kort na nxst leverde Overmars een derde bijdrage: een afgeme ten pass op Kluivex-t (3-0). De Milanees zou ook nog voor de vierde treffer tekenen, een schitterende uithaal, na een kan overleggen. Wie finales haalt op het hardcourt van de US Open ('93) en het gi-as van Wimbledon ('97) en bovendien de halve eindstrijd haalt op zijn 'eigen' Paiijse gravel, is een veelzijdige tennisser. Van dat soort lopen er steeds min der rond in het métier. Het gra- voorzet van Seedorf. Invaller Van Hooijdonk maakte de vijf vol. Het machtsvertoon van Neder land was onverwacht groot te gen de Nigerianen, die door in siders in Frankrijk als één van de kandidaten voor de wereldti tel wordt beschouwd. De Olym pisch kampioenen van Atlanta zijn echter nog ver verwijderd van de grote vorm. Trainer Mi lutinovic beschikt over een im ponerend ax-senaal sterren, maar nog lang niet over een team. In organisatorisch en tac tisch opzicht waren de tekort komingen groot. Wissels De interland, die zoveel stof had doen opwaaien, was halvexwege al beslist. De tweede helft werd door beide coaches aangegre pen voor een aantal wissels: Ro nald de Boer, Stam en Cocu maakten plaats voor Jonk, Bogarde en Davids. Later kwa men Zenden en Van Hooijdonk nog Overmars en Hasselbaink vervangen. De wissels verstoor- den het ritme nauwelijks. Slechts door concentratiever lies konden de Afrikanen, via een strafschop van Kanu, iets terugdoen. Reiziger ontbrak in de opstel ling die Hiddink als z'n favorie te voor ogen heeft. De lichtge- blesseerde rechtsback werd uit voorzoi-g op de bank gehouden. Hiddink gunde de opengevallen plaats aan Hasselbaink. Z'n de buut in de basis bekroonde de man uit Leeds met een doelpunt. Met iets meer geluk had hij er nog twee meer kunnen maken. GPD Nederland - Nigeria 5-1 (2-0). 32. Hasselbaink 1-0, 3S, Overmars 2-0, 60. Kluivert 3-0, 64. Kanu 3-1 (straf schop), 74. Kluivert 4-1, 77. Van Hooijdonk 5-1. Scheidsrechter Messina (Ita). Toeschouwers: 44.500. Gele kaarten: Numan (Ne derland), Shakpoke, Godwin Okpa- ra (Nigeria). Nederland: Van der Sar; Winter, Frank de Boer, Stam (46. Bogarde) en Numan; Ronald de Boer (46. Jonk), Seedorf, Cocu (46. Davids) en Overmars (75. Zenden); Kluivert en Hasselbaink (75. Van Hooijdonk). Nigeria: Rufai(46. William Okpara); Shakpoke (21. Eguavoen), West, Okecliukwu en Babayaro; Finidi (46. Babangida), Godwin Okpara (46. Amokachï), Oliseh en Lawal; Kanu (81. Oruma) en Ikpeba (46. Okocha). velseizoen, dat zo z'n eigen wetten stelt, is zelfs een volle dig Spaanstalige aangelegen heid geworden. Veel topspelers zijn niet meer bereid om zich te verdiepen in het graveltennis, klaagde John McEnroe eerder deze week in de Franse hoofdstad, waar hij als tv-commentator aan het werk is. „Ik sprak met spelers als Patrick Rafter en Petr Kor- da voor dit toernooi en ze had den het al over Wimbledon. Zulke topspelers zijn dus in Parijs, maar denken aan Lon- den..." Zelf won de Amei'i- kaansetennislegendeooknim- mer op Roland Garros, maar hij haalde er in 1984 wel de fi- nale tegen Ivan Lendl. Aan zijn motivatie lag het in elk geval nooit. AUrounder Terwijl Alex Corretja een typi sche loopgravenspeler is. mag zijn opponent in de finale de allround-kwaliteiten worden toebedacht die McEnroe toe juicht. Voor Carlos Moya, die Felix Mantilla in vier sets klopte (5-7 6-2 6-4 6-2), wordt het de tweede finale van een Grand Slam-toei-nooi - en net als in het geval van Pioline op verschillende speelvelden. In 1997 drong de Spanjaard door tot de eindstrijd van de Australian Open, waarin Pete Sampras hem slechts acht games gunde. Het 21-jarige vrouwenidool van Mallorca is een stuk aanvallender inge steld dan Corretja. Hij wil zelfs niet vergeleken worden met de typisch Spaanse speelstijl: kamperen op de baseline, ge duldig en gedegen wachtend op de dingen die komen gaan. Moya beschouwt zichzelf zelfs als een betere speler op de snel lere hardcourt-ondergrond. „Ik heb daar al bewezen dat ik goed kan spelen. Op gravel is het moeilijker om agressief te spelen. Fysiek steek ik nu goed in elkaar, dat is het verschil met bijvoorbeeld voiïg jaar. Dit jaar heb ik op gravel in j Monte Carlo gewonnen en nu sta ik hier in de finale. Ik denk dus dat ik mijn gravelspel een I stuk heb verbeterd. Ik was heel i blij met mijn zege in Monte Carlo. Want dat is toch het op I één na belangxijkste gravel toernooi van de wereld." Tussen hem en de winst in de j allerbelangrijkste staat nu al- leen nog een menselijk tennis- I kanon. GPD van onze sportredactie PARIJS - Supporters zonder kaartje voor het WK voetbal hoeven nog niet te wanhopen. Een toegangsbiljet voor een van de wedstrijden in Frankrijk is binnen vier uur' te vervalsen. Dat blijkt uit testen, uitgevoerd in opdracht van het WK-orga- nisatiecomité CFO. Echte kaartjes zijn „zonder veel technische moeilijkheden" na gemaakt, zei een vertegenwoor diger van het comité. De valse van onze sportredactie KOPENHAGEN - In het laatste oefenduel voor de start van het WK heeft Denemarken de eigen aanhang danig teleurgesteld. De Deense ploeg verloor vrijdag in Kopenhagen met 2-1 van Ka meroen. Bij de Afrikaanse WK-deelne- mer tekende Oman Biyik in de eerste helft met het hoofd voor beide treffers. PSV'er Peter Möller, vijf minuten voor het einde ingevallen voor voorma lig Ajacied Michael Laudrup, gaf de nederlaag enkele secon den voor het einde nog een draaglijker aanzien. Voor de Denen was het de derde neder laag op rij in de oefencampagne. Denemarken werkte vrijdag voor ruim 40.000 fbeschouwers een ontstellend zwakke eei"ste helft af. De defensie lette bij en kele Afrikaanse uitvallen niet bijster scherp op, met als gevolg twee tegentreffers. Na de rast wai'en de Denen agressiever. Ze raakten drie keer de lat. Een blunder van doelman Schmei- chel werd niet door Kameroen afgestraft. Denemarken begint op 12 juni het WK tegen Saudi-Arabië, Kameroen staid een dag eerder de campagne tegen Oostenrijk. Frankrijk had een late treffer van invaller Trezeguet nodig dm Finland in Helsinki af te troe ven. De 20-jarige aanvaller van Monaco kreeg de bal zeven mi nuten voor het einde na een ver re pass met een lob in het Finse doel. De Finnen, zonder Jari Litmanen van Ajax maar met Joonas Kolkka van PSV, kregen diverse kansen op een treffer. Hristo Stoitsjkov zette Bulga rije tegen Algerije op het juiste tickets doorstonden proeven met ultraviolette straling. De oranje inkt op de biljetten is vrij op de markt verkrijgbaar. Een vervalser kan ook* gemakkelijk het hologram met het WK-logo namaken dat op de tickets staat. Zelfs de streepjescodes zijn goed te vervalsen, zodat niets een vrije entree tot de tien stadi ons in de weg staat. „Tegen de tijd dat je bij de ingang een vals van een echt kaartje hebt onder scheiden, is de tweede helft al begonnen", zei de CFO-verte- genwoordiger. AFP/DPA spoor. De geroutineerde aanval ler, weggepest bij Barcelona, scoorde na een half uur. Jordan- ov besliste het duel kort voor het einde in het voordeel van de WK-ganger. Duitsland vloog voor de reis naar Frankrijk nog even over Luxemburg heen. De dwerg in het internationale voetbal dien de als schietschijf in Mannheim: 7-0. Voor de Duitsers scoorden Kii-sten en invaller Bierhoff ie der twee keer. Klinsmann, Hel- mer en Ziege namen de andere treffers voor hun rekening. Halverwege was het 4-0. Voor Klinsmann was hetzijn 103e in terland en zijn 44e treffer in Duitse dienst. Olaf Thom was als libero de beste speler op het veld. In de tweede helft maakte Lothar Matthaus als midden velderzijn opwachting. ANP PARIJS - Van de twee Neder landse deelnemers aan de Inter- toto begint FC Twente op 4 of 5 juli in de tweede ronde met de wedstrijd tegen de winnaar van het duel tussen Ebb Vale (Wal) en Kongsvinger (Noo). Fortuna Sittard komt op 18 of 19 juli in de derde i-onde voor het eerst in actie tegen Leiftur (IJsl), Vorsklava Poltava (Oek) of Akademisk Boldklub (Den). Twaalf ploegen kwalificeren zich voor de „halve finales". De zes winnaars van de halve eind strijd spelen tussen 11 en 25 au gustus om de drie plaatsen die i-echt geven op deelneming aan de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-beker. AFP Feest in de Oranje-gelederen na weer een doelpunt. Van links naar rechts Ronald de Boer, Philip Cocu en Jerrel Hasselbaink. foto Reuters Ook moegestreden Cedric Pioline kan Spaanse finale Roland Garros niet voorkomen Cedric Pioline: reddeloos, redeloos en radeloos. foto Lionel Cironneau/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 21