ROVINCIALE ZEEUWS Ethiopië en Eritrea in oorlog Nigerianen boos over acties Koninklijk publiek voor optreden Blpf Ver* op zonda?! 4 WEKEN W Grensconflict escaleert tot luchtaanvallen op burgerdoelen S\uwn d&E/xeeïi 0113-234000 KQUMar Onderzoek wielen na treinramp Rijke oogst aan Blauwe Vlaggen Tachtigjarige Oorlog in Zeeland Zeeuw betrokken bij poging oplichting door 'erfgenaam' Soekarno VOOR 15,- .VACATURES 30° •14° Z 3 Onweer Zonnige perioden, 's Middags regen- en onweersbuien met kans op zeer zware windstoten. Maximum 27-31 graden. ALLEEN ACHTER EEN GOEDE NAAM STAAT NVM o.a. Geschiere-Joziasse in Middelburg J.H.F. Janssen in Oostburg 241e jaargang no. 134 zaterdag 6 juni 1998 losse nummers 2,50 MB lyan onze redactie buitenland ASMARA - Gevechts vliegtuigen van Ethiopië en Eritrea hebben gisteren bombardementen uitge voerd op eikaars grondge bied. De aanvallen veran deren het tot dusverre vrij plaatselijk gebleven grensconflict in een open lijke oorlog tusen beide landen in Oost-Afrika. Ethiopië meldde dat Eritrese gevechtsvliegtuigen tweemaal de Ethiopische provinciehoofd stad Mekele aanvielen. Daarbij zouden tientallen doden en mo gelijk meer dan honderd gewon den zijn gevallen. Ethiopische Migs bestookten als vergelding op de eerste luchtaanval de luchthaven van de Eritrese hoofdstad Asmara. Daarbij viel zeker één dode en raakten en vijf mensen gewond. De twee Ethiopische toestellen jzouden zijn neergehaald, tot 1 uitzinnige vreugde van de inwo- [ners van Asmara. De vertrekhal |van de luchthaven zat op het i moment van de Ethiopische aanval vol met mensen die Eri- Itrea willen verlaten. Groot- Brittannië, Canada en VS roe pen hun burgers op het land te verlaten. Ondanks de luchtaan val heeft Washington vrijdag een vliegtuig naar Asmara ge stuurd om de Amerikanen er weg te halen. De Duitse regering overweegt ongeveer 70 Duitsers en 130 an dere Europeanen te evacueren uit Eritrea. Mogelijk zullen ook Nederlanders gebruik kunnen maken van de Duitse evacuatie- Advertentie) actie. Momenteel verblijven zo'n negentig landgenoten in het gebied. Den Haag zei eerder op de dag dat het 'verstandig' zou zijn om Eritrea te verlaten. De escalatie kwam een dag na dat Ethiopië een Amerikaans- Rwandees vredesplan had geac cepteerd. Dat moest de omstre den vruchtbare Yirga driehoek, in het uiterste noorden van Ethiopië, demilitariseren. De Eritrese troepen die de afgelo pen maand het gebied binnen vielen zouden zich terugtrek ken. Internationale onderzoek zou daarna bepalen tot welk land de omstreden grensstreek behoort. Eritrea aanvaardde het plan evenwel nog niet. As mara heeft vrijdag wel beklem toond dat de bemiddeling door moet gaan. Het is niet duidelijk waarom Asmara de luchtaanval uitvoerde op een moment dat een diplomatieke oplossing in zicht leek. De regimes in Asma ra en Addis Abeba waren tot voor kort bevriend. Beide ko men voort uit guerrillagroepen die in 1991 de Ethiopische dic tator Haile Mengistu Mariam verjoegen. Eritrea scheidde zich in rijf jaar geleden vreedzaam af van Ethiopië. De onderhandelingen over het grensgebied liepen evenwel op niets uit. Begin mei raakten Eri trese en Ethiopische troepen Kinderwagens, Generale worstelt met bod van ABN 1,2. BRUSSEL - De raad van be- 79 stuur van De Generale Bank iusi vergaderde gisteravond over pei een tegenzet waarmee ABN Amro kan worden afgehouden Jnr van een overname. Persbureau Belga zegt dit te hebben verno- .31 men uit betrouwbare bron. 1 Als de meerderheid van het be- js. stuur oordeelt dat het bod van iBit ABN Amro vijandig is vergroot De Generale het eigen kapitaal 2 met 10% en biedt de bank dit :hr' pakket voor 45 miljard Bfrs (2,5 miljard gulden) aan Fortis aan. rt Gisteren kreeg Fortis van de aandeelhouders de ruimte tot ,2C 15% over het bod van ABN Am- ier. ro heen te gaan. BELGA/ANP Koningin Beatrix schudt de hand van de Blef-leden Paskal Jakobsen, Chris Götte en Bas Kennis (vlnr). door Lianne Sleufjes DEN BLAAG - Het hele nummer hoorde de koningin aan, vanonder een druipende paraplu. Na afloop klapte ze met haar rechterhand tegen de steel ervan, bij wijze van applausje. En ze schudde ook nog eens de handen van de vier Zeeuwse muzikanten die hoog en droog op hun podium stonden. ,,Ze zei 'aangenaam"', vertelt een grijnzende Peter Slager, tekstschrijver en bassist van de popgroep Blof. Of het behalve de beleefdheidsfrase tegelijk ook een koninklijke blijk van waardering was, weet hij niet. Slager vond het in elk geval een maffe maar mooie dag. Zo maai- even op het Haagse Binnenhof spelen voor koningin Beatrix is immers geen dagelijkse kost. „Het is toch wel een eer", zegt Slager half lachend en half ernstig. Terwijl het er even van tevoren naar uitzag dat zij niets meer zou horen van zijn speciaal voor de herden king van de Vrede van Münster geschreven 'Boven'. Ze had immers al enkele regels beluisterd uit hun Top- 100-hitje 'Aan de kust' en was doorgewandeld naar een braaf koor, in klederdracht, dat een stukje verder op op het Binnenhof zijn voorstelling afdraaide. Maar dat was buiten de Zeeuwse commissaris van de koningin gerekend. Drs. W. T. van Gelder zat in eerste instantie klem tussen honderden andere genodigden in de Ridderzaal, waar vrijdag eerder op de middag het herdenkingsprogramma van de Vrede van Münster was begonnen. De koningin met haar escorte maakte al een rondje op het Binnenhof, langs vendelzwaaiers uit alle provin cies en diverse eetstandjes, toen Van Gelder nog ver woede pogingen deed de Ridderzaal te verlaten. Hij moest immers de bandleden voorstellen aan de konin gin. Maar eindelijk buiten bleek dat zij Zeeuwse bij drage al had bekeken. Dus verzocht Van Gelder of de majesteit nog een keer naar Blof wilde komen luisteren. En ze kwam, geflan keerd door prins Willem-Alexander. Dat betekende foto's Lex de Meester twee keer de onverdeelde aandacht van de koningin voor een provincie die in 1648 het vredesverdrag juist niet wilde tekenen. De Vrede van Münster maakte een einde aan de oorlo gen in Noord-, West- en Midden-Europa, maar Zee land wilde er in eerste instantie niet aan. Officieel vanwege religieuze motieven - het betekende immers een verdrag met het katholieke Spanje - maar vooral vanwege de belangen van de Zeeuwse vaart op Spaanse koloniën. Later ging de provincie toch door de knieën. Wellicht dat die dwarsheid van 350 jaar geleden een beetje meespeelde bij de Zeeuwse keuze om Blof af te vaardigen naar Den Haag. De inbreng van andere provincies had daarentegen een hoog koninginnedag gehalte: een koor, een theaterstuk over de strijd tegen het water, gildes in fluwelen wambuizen.Het is voor uitstrevend om ons te sturen, ook al krijgen we zo langzamerhand de functie van het Nederlands elftal in Zeeland", lacht Peter Slager. Hij heeft 'Boven' spe ciaal geschreven. M D E D E l_ I N G Afrikanen dreigden interland af te gelasten Gedurende de ingebruikname van de nieuwe telefooncentrale op vrijdag 12 juni 1998 van 19.00 tot 19.30 uur is de locatie Goes niet bereikbaar Voor CPA, brandweer en politie zijn noodvoorzieningen getroffen. Noodgevallen kunnen via het alarmnummer 112 aangemeld worden. Na 19.30 uur is het ziekenhuis gedeeltelijk bereikbaar via het hoofdnummer: OOSTERSCHELDEZIEKENHUIZEN 's-Gravenpolderseweg 114, postbus 106, 4460 BB Goes Telefoon 0113-234000 van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Nigeriaan- se voetbalbond heeft gedreigd niet tegen Nederland te spelen. Dat heeft de KNVB gisteravond laten weten na afloop van de oe feninterland (uitslag 5-1). De Afrikaanse bestuursdelega- tie wilde kort voor aanvang van het duel tot de ingrijpende stap overgaan, na het zien van een advertentie in het programma blad. Daarin riep de initiatief groep Nigeria, waarin organisa ties als Amnesty International, Norib, FNV, Milieudefensie en Pax Christi, op de mensenrech ten in het land te inspecteren. De Nigeriaanse officials eisten dat ze zouden worden gevrij waard van andere acties. Met de Advertentie De Konmar in Middelburg is elke zondag open van 12.00 - 17.00 uur! MIDDELBURG: Pottenbakkerssingel. initiatiefgroep Nigeria was ech ter de afspraak gemaakt dat een zogenoemd alternatief Neder lands elftal op de tribune T- shirts met afbeeldingen van slachtoffers van het regime in Nigeria zou dragen. Daarnaast had de KNVB twee reclamebor den laten neerzetten met daarop de tekst Fair Play for All. De Nederlandse bond liet weten het te zullen betreuren als de Ni geriaanse spelers de dupe zou den worden van de gevolgen van de actie. De KNVB legde er daarnaast ook de nadruk op dat in Nederland wel recht op vrije meningsuiting is. De toelichting was voor de Nigerianen vol doende de ontmoeting te laten plaatsvinden. De betreffende acties in de Are- nA waren een gevolg van een eerdere oproep van minister Pronk van Ontwikkelingssa menwerking de wedstrijd af te gelasten wegens een door de EU uitgeroepen sportboycot tegen Nigeria. De KNVB legde het verzoek naast zich neer. Er wa ren al (commerciële) afspraken over het duel gemaakt, boven dien speelt Nigeria ook elders in Europa. Het land neemt deel aan de WK. Op initiatief van Pronk werden vervolgens wel andere afspraken gemaakt om de situatie in Nigeria rond de wedstrijd in Amsterdam onder de aandacht te brengen. De wedstrijd kende wel een pri meur. Er werden geen volkslie deren ten gehore gebracht. In plaats daarvan klonk de hymne van de FIFA.AJVP zie ook pagina 21 met elkaar slaags in de omstre den Yirga-driekhoek van 400 vierkante kilometer groot. Ethi opische troepen leden volgens waarnemers deze week zeer grote verhezen. Het Eritrese le ger is beter utgerust en opgeleid. Het is op tal van plaatsen meer dan 10 kilometer Ethiopië bin nengetrokken. ANP/RTR/AFP Alle snelle ICE-treinen zijn in Duitsland na de ramp bij Es- chede uit de dienstregeling gehaald en worden aan een extra controle onderworpen. Een defect aan een wiel van de trein is zeer waarschijnlijk de oorzaak van het on- geluk. Het dodental is gisteren opgelopen tot 98. De gemeente Veere heeft maar liefst zes Blauwe Vlaggen in de wacht gesleept. De stranden van Koudekerke-Dishoek, Oost en Westkapelle, Zoutelande, Biggekerke en Domburg kwa men in aanmerking voor het kwaliteitskeurmerk. In Zeeland ontving verder alleen het strand van Renes- se het felbegeerde dundoek De Middelburgse histori- cus Hein Kluiver promo veerde gisteren (vrijdag) op een proefschrift over Zeeland en de Tachtigja rige Oorlog (1568-1648). In zijn studie laat hij zien dat Zeeland een calvinis tische staat was, die tever geefs probeerde de Hol landers naar de kroon te steken. Zo werd de over winning op Spanje voor Zeeland een pijnlijke ne derlaag. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 13,14,15,17,18 en 19; sport: 21, 22 en 23; re portage: 25,26,27,29,31 en 33; vrije tijd: 39; bouwen en wo nen: 40; tafel en trend: 41auto motor fiets: 43; wetenschap en techniek: 45. door Paul Koopman BRUSSEL - De gerechtelijke politie van Brussel heeft een po ging om de Nederlands/Belgi sche bank ING/BBL voor ruim 1,2 miljard gulden op te lichten verijdeld. Een dertigjarige man die zich uitgaf voor de zoon van de eerste Indonesische presi dent Soekarno meldde zich deze week met een stapel documen ten bij het hoofdkantoor van de bank om het volgens hem bij de BBL geparkeerde vermogen van zijn vader op te eisen. De 'erfge naam' en zijn drie handlangers, onder wie een 51-jarige advo caat uit Middelburg, werden meteen in de boeien geslagen. Volgens een woordvoerster van de BBL was al snel duidelijk dat de papieren waarmee de dertig jarige Toto Soekarno zijn legaat wilde opeisen vervalst waren. „Op basis van deze documenten heeft de heer Soekamo-junior recht op niets. Wij hebben me teen de politie verwittigd." Zo was in een verzekeringdocu ment uit 1964 al sprake van de BBL-bank, terwijl de onderne ming in dat jaar nog niet was op gericht. Ook was de naam van de bank op het stortingsformu lier fout gespeld. De BBL laat zich er om redenen van 'discre tie' niet over uit of Soekarno ooit een deposito bij de bank heeft geopend. De gerechtelijke politie van Brussel zegt dat er sprake is van een nogal amateuristische po ging tot oplichting waarbij be halve Soekarno jr. en de Middel burgse advocaat een voormalig Indonesisch parlementslid en diens echtgenote''zijn betrok ken. Het viertal werd donder dag nadat zij zich bij de bank hadden gemeld meteen voor verhoor meegenomen en vervol gens in de gevangenis van Vorst gedetineerd. Justitie gaat er van uit dat Toto Soekarno daadwer kelijk een zoon is uit het derde huwelijk van Soekarno. Bij zijn derde vrouw had Soekarno twee zonen en drie dochters, onder wie de huidige oppositieleidster Megawati. Toto Soekarno be weert dat de 640 miljoen dollar op 8 maart 1964 op een rekening bij de BBL is gestort, twee jaar voordat Soekarno werd afgezet. Dat Soekarno toen al over zo'n groot vermogen beschikte wordt door Indonesië-kenners sterk betwijfeld. De handtekening van Soekarno op het stortingsbewijs van 8 maart zou in elk geval zijn nage maakt. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) (JA} ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,-. een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 3 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 (Advertentie) VANDAAG IN DEZE KRANT!!' Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC 713214 00001

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1