Duinhotel bij vliegveld Haamstede PZC IPV wil grond op Vlissingen-Oost met pakket dienstverlening verkopen Wandelaar treedt terug in de tijd bij Reiefeest in Brugge Nieuwe borden op duinovergangen houden strandbezoekers bij de les zeeland 19 Projectontwikkelaar wil ook replica van voormalige verkeerstoren in detail ondernemend zeeland Zorgen minister over gevolg automatiseren fietsenstallingen NS Hulst kijkt naar aanpak bestrijding millenniumprobleem Waterschap houdt vier miljoen over zaterdag 6 juni 1998 sbw door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Pro jectontwikkelaar J. Bij de Vaate uit Zierikzee heeft zijn bouwplannen voor het terrein bij Vliegveld Haamstede aan gepast aan de planologische mogelijkheden. Het bestem mingsplan van de gemeente Schouwen-Duiveland* en het Streekplan Zeeland van de provincie staan geen perma nente bewoning toe op deze plek. Bij de Vaate ziet dan ook af van appartementen, maar start deze maand met de bouw van Duinhotel Haamstede. Hotelbouw is nieuw voor deze Zierikzeese makelaar en assu radeur. Hij werkt voor dit project samen met Röttger Winkelcentra Bouw. Het ooi- Het nieuwe bedrijf in aquari- umbouw en mediterrane tui nen Wim Uilenbroek aan de Middelburgseweg in Buttinge bij Grijpskerke houdt open da gen. Het bedrijf, dat anders en kel op afspraak te bezoeken is, zet vandaag, zaterdag en mor gen, zondag, zaterdag 20 en zondag 21 juni en zaterdag 25 en zondag 26 juli de poort open van 10.30 tot 16.00 uur. Wacht met de laatste snoei van de Taxus baccata-hagen tot woensdag 10 of donderdag 11 september. Deze oproep doet tuincentrum Intratuin aan tuinbezitters met Taxus baccata-exemplaren. Het tuincentrum zamelt snoeisel van deze conifeer in ten bate van de aanmaak van het geneesmiddel Taxol, dat een kankerremmende werking zou hebben. Afgelopen weekeinde verzamelde het tuincentrum al achtduizend kilo fijn snoeisel. Van maandag 15 tot en met vrij dag 19 j uni kan ook snoei sel worden afgeleverd bij het adres Loodsholsweg in Grijps kerke van de gemeente Veere, die het materiaal ook inzamelt. In het weekeinde van vrijdag 12 en zaterdag 13 september volgt nog een inzamelronde bij Intratuin in Koudekerke. spronkelijke bouwplan vormt de basis. De daarin geplande appartementen zijn in de nieu we opzet gesplitst in luxe ho telkamers. Er komen er 36 met zithoek en openslaande terras deuren. Ze worden voorzien van tv. radio en telefoon met ISDN-aansluitingen en een badkamer met bad, doucheca bine en toilet. Verder vijf luxe suites, waarvan er één als bruidssuite wordt ingericht. Het etablissement krijgt ook een zalencomplex met een ca paciteit van tien tot tweehon derd personen. Een fitness ruimte, sauna en solarium bieden ontspanningsmogelijk heden aan de toekomstige gas ten! Bij de Vaate weet uit ervaring dat er in Zeeland veel vraag is naar zalen voor feesten, partij en en seminars en verwacht met het Duinhotel goed te kun nen inspelen op die behoefte. Er wordt in een soort V-vorm gebouwd. De twee schuin op elkaar staande vleugels wor den met elkaar verbonden door een restaurant met bar en circa 125 zitplaatsen. Bij de Vaate kiest voor een inrichting met een mediterraan sfeertje. Het terras op het zuiden biedt uit zicht op het fraaie duingebied Westerenban. Bovendien kun nen de bezoekers vanaf dat ter- ras in de weekeinden en in de maanden juli en augustus het komen en gaan van de zweef vliegtuigen van Vliegclub Haamstede gadeslaan. De inmiddels gesloopte ver keerstoren op dit voormalige KLM-vliegveld je wordt in ere hersteld. Bij de Vaate zegt, dat de toren geheel volgens het au thentieke exemplaar wordt na gebouwd. „Het is ten slotte een beeldbepalend object voor de ze plek." De rubriek Ondernemend Zeeland staat onder re dactie van Claudia Son- dervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. Het complex van Hoechst in Vlissingen-Oost. foto Ruben Oreel door Ben Jansen VLISSINGEN - Kopers zijn er nog niet, serieuze gegadigden wel. Industrie Park Vlissingen BV (IPV), een van de vier zelf standige ondernemingen die vorig jaar na de reorganisatie van Hoechst Holland in Vlis singen-Oost zijn ontstaan, pro beert de nog braak liggende grond op het Hoechst-complex aan de man te brengen. Daarbij gaat het niet alleen om grond, IPV wil ook sendee verkopen, zoals onderhoud van energie installaties, levering van stoom en perslucht, bedrijfs restaurant en portiersdiensten. Bij IPV (110 werknemers) zijn per 1 juli 1997 alle taken on dergebracht die niet bij een van de drie productiebedrijven wa ren in te delen. Die bedrijven zijn samen met het overblijfsel van Hoechst Holland NV eige naar van IPV en betalen voor bijvoorbeeld het personeels- vervoer in de busjes, die vroe ger van het Hoechst-beeld- merk waren voorzien, maar thans egaal blauw zijn. „We streven nadrukkelijk naar ver breding van het draagvlak voor onze activiteiten", zegt directeur J. Milhous. „Bij gega digden voor grond op ons ter rein blijkt belangstelling voor onze dienstverlening te be staan. Ook proberen we onze diensten te verkopen aan be drijven die elders in Vlissin gen-Oost zijn gevestigd." Energiecrisis In de jaren zestig was Hoechst nog van plan een groot indu strieel complex van chemische bedrijven in Vlissingen-Oost te vestigen. De Duitse chemiegi- gant kocht een terrein van 125 ha en nam een optie op een veel groter stuk grond tot aan de elektriciteitscentrales. De energiecrisis van 1973 was aanleiding voor bijstelling van deze plannen. Chemische on dernemingen besloten hun productie-activiteiten bij voorkeur dicht bij hun afzet markten uit te oefenen. Hoechst gaf de optie op de ex tra grond op en op het al ge kochte terrein bleef ongeveer dertig ha onbenut liggen. Hoechst wilde deze grond aan vankelijk voor zichzelf in re serve houden: later werd als beleid gehanteerd dat ook an dere bedrijven in de chemische sector er welkom waren. Nu geldt geen enkele beperking meer: in principe kan iedere gegadigde de grond of een deel ervan kopen - en dan liefst compleet met een aantal door IPV te leveren diensten. Azijnzuurfabriek Volgens Milhous is er enkele keren sprake van geweest dat Hoechst haar activiteiten in Vlissingen-Oost zou uitbrei den. Er zijn vergevorderde plannen geweest voor een fa briek voor chlooralkali-elek- trolyse en voor een fabriek voor de productie van de wasmid delgrondstof TAED. Deze mo gelijke invullingen zijn afge blazen. Door het vrij recente plan in Vlissingen-Oost een azijnzuurfabriek te vestigen is nooit helemaal een streep ge haald. Hoechst had het voorne men er twee te bouwen: een in Europa en een in Azië. In ver band met de sterk groeiende markt daar is besloten om te beginnen de voorkeur aan Azië te geven. De economische crisis in het Verre Oosten is er de oor zaak van dat Hoechst de inves teringsbeslissing nog steeds niet heeft genomen. Milhous: „De vestiging Vlissingen staat dus - het is maar hoe je het be kijkt - in de koel- of in de ijs kast." Bij de pogingen belangstellen den te vinden voor de nog be schikbare grond in Vlissingen- Oost werkt IPV nauw samen met het havenschap Zeeland Seaports. door Sheila van Doorsselaer BRUGGE - Het Reiefeest in Brugge belooft wederom een groot spektakel te worden. Voor de veertiende keer zullen de straatjes rond de sprookjes achtig verlichte grachten het to neel zijn van dansgroepen, ko ren en elf toneelstukken, die elk een markant moment uit de Brugse geschiedenis uitbeelden in de Middeleeuwen, de Bour gondische tijd, de Renaissance en de Barok. De monumentale grachtenpanden vormen het de cor. Ruim zeshonderd fraai uitge doste acteurs, zangers, dansers, ruiters en vaandeldragers hel pen dit jaar mee om de verwach te 30.000 bezoekers een onvere getelijke avond te bezorgen. Overal rond de grachten is weer iets anders te zien, maar ook kunnen de bezoekers binneng luren in de grachtenpanden. Achter die ramen speelt zich ook van alles af. Moord Van een toneelstuk over de moord op Karei de Goede in 1127, via kantklossen en een vlaggenspel tot een glimp van Brahms die een muziekstuk componeert. Elk tafereel wordt begeleid door muziek uit die tijd. Op de grachten zelf varen Rondstruinen in open tuinen Z-Vlaanderen SCHOONDIJKE - Na het suc ces van 'Rondtuinen in West Zeeuws-Vlaanderen' vorig jaar, wordt dit jaar op zaterdag 20 en zondag 21 juni van 10 tot 16 uur opnieuw een open-tuinweek- einde gehouden. In totaal zetten twaalf tuineige- naren onder andere uit Nummer Een, Hoofdplaat, Biervliet, IJ- zendijke en Schoondijke de tuindeuren open. Behalve het bekijken van de tui nen kunnen bezoekers ook snuf felen bij diverse stands met bloemschikdemonstraties en stekjesverkoop. Informatie over adressen is te krijgen bij Rond tuinen West-Zeeuws-Vlaande- ren in Groede. allerlei versierde bootjes. Be zoekers wanen zich terug in de tijd; ze kunnen zelf de route uit stippelen die ze willen bewan delen en hoeven niets te missen, want de voorstellingen begin nen ongeveer elk kwaitier op nieuw. De bezoekers kunnen via zes toegangspoorten rondom de stad aansluiten. Regen Het Reiefeest wordt gehouden op 21,22,24,26.28 en 29 augus tus, elke avond van 21.00 tot 24.00 uur. Het bewandelen van de hele route duurt ongeveer twee uur en natuurlijk is er overal langs de grachten de ge legenheid om een terrasje te pikken. Het programma van het feest is elke avond hetzelfde. Mocht het op een van de feest avonden regenen, dan worden de festiviteiten afgelast. Het reeds gekochte kaartje is dan wel geldig op een van de andere dagen. Omdat ook dit jaar weel een enorme toeloop van toeris ten wordt verwacht, hebben de organisatoren van het Reiefeest, het Komitee voor Initiatief en het stadsbestuur van Brugge ge zorgd voor gratis vervoer naai de binnenstad voor diegenen die hun auto parkeren aan het sta tion. Toegangskaarten kosten 20 gulden en zijn te koop aan de toegangspoorten. (Advertentie) STRATEGISCHE KEUS VAN ACTIEVE ONDERNEMER feliciteert: Bureau Veritas Quality International (BVQI) met hun vestiging in Goes (JOordi^Ator bedrijven 01 13 249618 :ni: doorLianne Sleufjes bt: DEN HAAG - Het is aan de NS om te bepalen hoe zij hun fiet- senstallingen exploiteren en be- io7é veiligen. Dat is bij de verzelf standiging van de Spoorwegen zovastgelegd, antwoordt minis- ter Jorritsma van Verkeer en Waterstaat. Dit blijkt uit ant- woorden op vragen van de Ka merleden Poppe (SP) en Rosen- möller (GroenLinks). Er zijn overigens wel voorwaar den waaraan de stallingen moe ten voldoen op bijvoorbeeld het Natuurexcursie langs Inlaag 1887 ELLEWOUTSDIJK - De Ver- eniging Natuurmonumenten maakt woensdag 10 juni vanaf 13.30 uur een excursie langs de Inlaag 1887 bij Ellewoutsdijk. i Men vertrekt bij het fort Elle woutsdijk aan de Fortweg. Van tevoren aanmelden is niet no dig. Inlaag 1887 is een perfecte broedplaats voor vogels. Vanaf de dijk is goed te zien hoe onder meer de kokmeeuwen met hun jongen op zoek zijn naar voedsel op de slikken. Een boswachter geeft uitleg over het beheer van de inlaag en neemt de deelne- 1 mers mee naar de plaats waar de Westerscheldetunnel wordt A aangelegd. Schaapskudde aan de wandel y in maanlicht HEINKENSZAND - De Stich- ting Zeeuwse Schaapskudde houdt op woensdag 10 juni drie activiteiten in en rond de s Schaapskooi in Heinkenszand. Onder de noemer Laat het afval niet zwei-ven. De natuur moet leven spelen Zuivere Zelda en Simon Schoon van 13.30 tot 16.00 uur een spel J over de bestrijding van zwerf- s. vuil. Tevens om 13.30 uur start 2 een natuurexcursie langs de In- i laag 1887 bij Ellewoutsdijk. 't Vertrek bij de poort van het fort Ellewoutsdijk. Vanaf 20.00 uur vertelt Bertus Limonard in het informatiecentrum van de Schaapskudde spookverhalen i over de Doolman. Aansluitend wordt een volle-maanwande- "ng gemaakt over de dijken en langs de Doolman. gebied van veiligheid. Poppe en Rosenmöller maken zich druk om het voornemen van de NS om onrendabele fietsenstallin gen op zijn best te automatise ren. De NS willen stallingen die wel geld opleveren niet laten bloeden voor stallingen waar geld bij moet. De stallingen in Goes, Middel burg en Vlissingen worden ge automatiseerd. Het pei'soneel verdwijnt grotendeels. Voor fietsers neemt het gevoel van onveiligheid toe als er minder personeel aanwezig is, aldus de Fietsersbond, die al protest heeft aangetekend tegen de plannen. Zorgen Ook Jorritsma is bezorgd over de gevolgen van beperkte ope ningstijden. De dienstverlening vermindert immers. Dat staat volgens haar haaks op het beleid van de Rijksovex-heid om het ge bruik van de fiets voor en na de treinreis te stimuleren. Ook de sociale veiligheid op en bij de stations neemt af naannate er minder personeel aanwezig is. Aan dit aspect wordt volgens Jorritsma bij hei-inrichten van de stallingen wel aandacht be steed. Zo zijn er maximale af standen vastgelegd: de loopaf stand van de verste plaats in een onbeveiligde stalling tot de in gang van het station mag hoog uit 50 meter bedx-agen. Aan de andere kant heeft het au tomatiseren ook weer een voor deel, aldus de minister. Van een geautomatiseerde stalling kan de hele dag gebruik wox-den ge maakt tex-wijl men nu gebonden is aan bepaalde openingstijden. Metingen aan Kreekraksluizen GOES - Op dinsdag 16 en maan dag 22 juni worden van 7.30 tot 17.00 uur metingen verricht aan, op en in de hef deurinstalla ties van de Kreekraksluizen. De scheepvaart moet daardoor re kening houden met enig opont houd. De metingen kunnen naar ver- wachting voor het grootste deel tijdens de schutperioden wor den uitgevoerd. Maar omdat er apparatuur moet worden aan gesloten, kan het zijn dat het schutten wat langer duurt dan gebruikelijk. Wel woi'dt er reke ning gehouden met het aantal aanwezige schepen. De nieuwe borden bij de strandovergangen in de gemeente Oostburg informeren bezoekers over regels en het centrale alarmnummer en bieden een plattegrond van een deel van het kustgebied. foto Charles Strijd door Pascalle Cappetti NIEUWVLIET - Echt veel strandgangers zullen er giste ren niet zijn geweest. Maar de genen die de wind en regen toch trotseerden en zich op het strand waagden, stuitten bij de duinovergangen op nieuwe informatieborden. De ge meente Oostburg wil de toeris ten en recreanten hiermee attenderen op de regels in de Algemene Plaatselijke Veror dening (APV), de naam van de duinovergang en het centrale alarmnummer 112. Ook staat er een plattegrond van een deel van de kuststrook op afge beeld. In de APV zijn voor het ge- bnxik van het strand en zee en de veiligheid voor baders, zwemmers enbezoekex-s diver se x-ichtlijnen opgesteld. Zo stelt de gemeente regels voor het varen in de buux-t van het strand, vaartuigen in zwemgebieden, wanneer een zwemverbod geldt, welke dx-ijfvoox-werpen verboden zijn en wat haar houding is je gens waterscooters, surfplan ken, honden, paarden, vuurtje stoken, vliegers, fuiken, wer phengels, bromfietsen en an dere motorvoertuigen. De borden, met teksten in drie talen, zijn voox-al bedoeld als informatiebron. Maar ook voor de hulpverlening komen ze van pas. Elke duinovei- gang, zowel aan de landzijde, als bovenop het duin, heeft sinds kort een nummer waar door hulpverlenei-s bij calami teiten de locatie sneller en nauwkeuriger kunnen bepa len. Bewaking Van 4 juli tot en met 30 augus tus is de kust tussen Breskens en Cadzand-Bad daarnaast voorzien van stxandbewaking. Zwemgebieden waar bewa king aanwezig is, zijn te her kennen aan oranje boeien in het water. Gele boeien waar schuwen de bezoekei'S voor gevaar; bijvoorbeeld een ob stakel onder water. Ook sein vlaggen moeten de mensen duidelijk maken of het veilig is in zee. Vanaf de stx-andposten bij de paviljoens Cax-icole in Cad zand-Bad, Sint Pierre in Nieuwvliet, Cai*rousel Bazar in Gx-oede, PalmbeachinNieu- we Sluis en 't Halve Maentje in Breskens-Zeebad, voeren de strandwachten tussen 11.00 en 19.00 uur looppatrouilles uit. Ook var-en de drie gemeen telijke reddingsboten regel matig langs de kust om het drukke stx-and in de gaten te houden. Bij noodsituaties staat de strandwacht via mo- bilifoons dix-ect in contact met de centrale strandpost in Nieuwvliet, die de hulpdien sten inschakelt. door René Hoonhorst HULST - De gemeente Hulst onderzoekt - samen met elf an dere gemeenten uit Brabant en Zeeland, waaronder Sas van Gent en Oostburg - op welke terreinen het technisch appa raat moet worden aangepast om millenniumproblemen te voor komen. Voor 1 juli volgend jaar hoopt Hulst alle computers en software-pakketten waarmee problemen kunnen ontstaan tij dens de overgang naar het jaar 2000 vervangen of aangepast te hebben. R. Neefs, coördinator informa tievoorziening en automatise ring, vex-tegenwoordigt Hulst in de projectgroep van twaalf ge meenten. „We maken alle twaalf gebruik van eenzelfde automatisex-ingssysteem en het heeft natuux-lijk weinig zin om allemaal apaxt het wiel weer uit te vinden. Samen bekijken we met een specialist van een lan delijk bureau waarmee we alle maal geconfronteerd kunnen wox-den door de overgang naar het jaar 2000." Niet alleen computers en soft- wax-epx-ogramma's kunnen ont- x-egeld worden doordat in appa ratuur en programma's geen rekening is gehouden met de ovex-gang naar een nieuw mil lennium waar een 2 voorkomt te staan. Ook beveiligingsinstalla ties, tijdsloten en telecommuni catiesystemen kunnen bijvoor beeld van slag raken. „Alle programmatuur wordt nauw keurig nagekekenzodat we niet voor vervelende ven-assingen komen te staan." De gemeentex-aad stelde vorige week een ton beschikbaar voor het oplossen van eventueel op duikende millenniumproble men. Neefs durft niet te voox-- spellen of dat bedrag voldoende zal zijn of dat er nog een klap geld bijmoet. „We weten nu bij- vooi'beeld wel dat er een onder- deel van ons softwaresysteem veivangen moet wox-den, maar dat is niet alleen toe te schrijven aan de eeuwwisseling. Veel ont wikkelingen in de automatise ring gaan zo hard dat je sowieso eex-der aan vervanging toe bent dan bij andere zaken." De komende vier maanden wordt per afdeling geïnventari seerd waar zich px-oblemen kun nen voordoen. Van 1 oktober tot 1 febx-uari volgend jaar worden nieuwe systemen getest en op I juli 1999 moeten alle nieuwe toe- en aanpassingen volwaar dig functioneren, hebben de twaalf samenwerkende ge meenten afgesproken. door Richard Hoving GOES - Het waterschap Zeeuwse Eilanden heeft vorig jaar ruim vier miljoen gulden overgehouden. Het positieve re sultaat komt geheel ten goede aan de algemene reserves. Het waterschap boven de Wes- terschelde kende in 1997 een aantal meevallers. De opbreng sten van zowel de huishoudelij ke aanslagen als van de bedrijfsgebonden aanslagen vielen hoger uit dan verwacht. De post onvoorzien van ruim een miljoen gulden hoefde niet te worden aangesproken. De ge raamde 160.000 gulden voor stormschade werd slechts voor een gering deel aangewend. De aanbesteding van grote onder- houdsprojecten aan dijken en wegen viel zeer gunstig uit. Het zuiveren van afvalwater was in 1997 goedkoper dan gedacht doordat er minder chemicaliën hoefden te worden toegevoegd. Een tegenvaller voor het watex-- schap was onder meer een slib- vex-gassingsproject waarop x-uim 500.000 gulden werd toe gelegd Daarnaast wex-d er min der slib ontwaterd dan begroot. De personeelslasten, met name veroox-zaakt door opleidings- kosten, vielen ook hoger uit. Het positieve resultaat van 4.097.578 is voor Zeeuwse Ei landen geen aanleiding om de tarieven te verlagen. Volgens se cretaris J. A Visser is er in 1997 juist een bedrag van 4,7 miljoen gulden uit de algemene reserves vrijgemaakt om te voox-komen dat de taxrieven omhoog gaan. „De tarieven waren niet hele maal in ovei-eenstemming met de kosten die wij hebben ge maakt", aldus Visser.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 19