Bollentelers vrezen zout water Paarden gered bij brand in schuur Borden vertellen Dichter bij Zee I Zeeuws-Vlaanderen bekijkt oprichting brandweerduikploeg zeeland zaterdag 6 juni 1998 17 Hennepkwekerij Hulst opgerold Politie lost benzinediefstallen op Gift voor vogel- en egelopvang Boete na stelen van kinderkopjes Drankrijder probeert te vluchten Wielen van auto afgehaald Zout Haringvlietwater maakt beregening velden gevaarlijk Vlaamse bejaarden bekijken voorzieningen De Weistede in Axel Zeeslagtocht vanuit Breskens College Terneuzen houdt vast aan plan buitendijks restaurant Wandeltocht door Pascalle Cappetti BRESKENS - De negenjarige Esther Leijte, leerlinge aan de basisschool Inspecteur Leen- houts in Waterlandkerkje, is een van de winnaars van de poëziewedstrijd Dichter bij Zee. Haar gedicht wordt maandagochtend onthuld op de Boulevard in Breskens door wethouder C. Bolijn van de ge meente Oostburg. Die dag, op WereldZeeDag, worden er ruim honderd bor den met gedichten over de zee langs de Nederlandse kust ge plaatst. Elk winnend gedicht, veertig in totaal, komt gedu rende de zomer in drie van de 26 deelnemende kustgemeen- ten te staan. Het project is een initiatief van het Landelijk Servicebureau Ontwikkelingseducatie. Met de onthulling van de borden wordt in Nederland het start sein gegeven voor het Interna tionaal Jaar van de Oceanen. De organisatie van dit jaar is in handen van de Nationale Com missie voor Internationale Sa menwerking en Duurzame Ontwikkeling. De presentatie van het gedicht van Esther begint om 9.45 uur voor het appartementenge bouw De Wulpen in Breskens. HULST - Op de zolder en in de schuur van een woning aan de Hulsterse Zoutestraat heeft de politie gisterochtend drie hen nepkwekerijen aangetroffen. Op de eerste etage hingen enke le planten te drogen en in twee dozen werden gesneden toppen aangetroffen. In totaal werden 365 planten en dekweekappa- ratuur zoals lampen en de afzuiginstallatie in beslag geno men. Naar de bewoners van het pand, een 48-jarige man en een 54-jarige vrouw wordt een onderzoek ingesteld. SINT WILLEBRORD - De politie denkt dat zij met de aan houding van vijf verdachten een groot aantal benzinedief stallen en diefstallen uit auto's heeft opgelost. Van de ver dachten, allen afkomstig uit West-Brabant, zitten er nog drie in voorarrest. Het vijftal wordt verdacht van negen diefstal len van tankpasjes. Met deze pasjes werd later in 218 keer ruim 27.000 liter brandstof getankt bij pompen in West-Bra bant en het oosten van Zeeland. Volgens de politie hebben de vijf zich ook schuldig gemaakt aan heling van telefoonkaar ten met een totale waarde van 150.000 gulden.AiYP VLISSINGEN - Vogel- en egelopvang De Mikke in Middel burg is 2150 gulden rijker geworden. Twaalf HTS-studenten van de Hogeschool Zeeland in Vlissingen gaven gisteren de winst van hun mini-onderneming 4T aan een goed doel. De keuze viel op De Mikke. Het bedrijfje, dat ongeveer een schooljaar lang gerund wei'd door de studenten, stond onder supervisie van de Stichting mini-ondernemingen Nederland. Doel daarvan was om ervaring op te doen in het zelfstandig ondernemen, het werken in teamverband en om de communi catieve vaax-digheden te ontwikkelen. De studenten gaven aandelen uit om een startkapitaal te vergaren. Daarna werd een product ontwikkeld en op de markt gebracht. 4T koos voor voor fotoklokjes en printplaatklokjes. TERNEUZEN - Een 30-jarige inwoner van Sint-Jansteen is gisteren door de Terneuzense politierechter veroordeeld tot een boete van 200 gulden. De man werd een pogiixg tot diefstal verweten. Hij zei op de zitting stenen voor zijn tuin nodig ge had te hebben. Toen hij op 12 maart bij werken van de pi-ovin- cie in Axel zijn kans schoon zag door honderd kindexkopjes in zijn aanhangwagen te laden werd hij door een politieagent op de schouder getikt. De verdachte was al eens eerder pools hoogte gaan nemen. „Ik hooi'de van een kraanchauffexxr dat de kindexkopjes zouden worden afgevoei'd." Hij dacht dat ex- geen bezwaar tegen zou zijn dat hij de stenen mee naar huis nam. Dat pakte anders uit. GOES - Spierballen moesten er vrijdagochtend vroeg aan te pas komen om een automobilist st aa nde te houden in de Goese Zonnebloemstraat. De politie wilde de bestuurder van een personenauto controleren maar die ging er vol gas vandoor De politie vloog erachtex-aan totdat de man uitstapte en ver der ging hardlopen. De politie volgde het vooi'beeld en na een behoorlijke sprint kon de overti-eder in de kraag wox-den ge vat. De man had geen geldig i'ijbewijs, had teveel gedx-onken en de auto was bovendien niet vex-zekerd. VLISSINGEN - Van een auto op de Vrijdomweg in Vlissingep zijn donderdagnacht alle vier wielen gestolen. De eigenaar vond de auto met het chassis op de weg ara door Andries Molengraaf twt STELLENDAM - De bollente- Iers op Goeree-Overflakkee ma ken zich ernstige zorgen over de plaxxnen van Rijkswaterstaat om de Haringvlietsluizen ge- deeltelijk open te zetten. De in- laat van zoxxt water in het nu zoete Haringvliet, goed voor de (8 j; natuurontwikkeling, brengt de ode beregening van de bollen in ge- 2s§ vaar. in f Het beregenings water wordt uit a het Haringvliet betrokken. e\'6 Dat zegt vice-voorzitter A Strixik van de afdeling Goeree- Overflakkee van de Westelijke Land-en Tuinbouw Organisatie (WLTO). Struik vreest dat het 'einde verhaal' is voorde bollen- teelt als het zoute water zover oprukt dat het bij de inlaatpun- - ten en dus in de sloten terecht gj] komt. „Als er voldoende zoet water op Goeree-Overflakkee beschikbaar is, kun je hier heel goed tulpenbollen telen", zegt Struik. Steeds meer boeren doen dat dan ook. De zogeheten 'Zeeuw- se bloembollen' zijn van een stc goede kwaliteit en komen 's (281 winters in de kassen eerder uit er dan bollen van elders. „Dat Os komt door de relatief zachte jnlwinters en koele zomers hier. We :t i krijgen er per bol ook meer voor", aldus Struik. ;g(r irs Beregening nv: Eén voorwaarde voor een goede bollenteelt is echter cruciaal: beregening. Bloembollen mo gen geen groeivertraging oplo- s!: pen en dus is bex-egeningswater gé vaak nodig. Uit het Haringvliet, Als dat echter verzilt en het zout, hoe gering en verdund ook, :chs tot in de sloten op Goex-ee- Jtre Overflakkee oprukt, zijn de ge- iult volgen voor de bollenteelt niet hep' te overzien. Bij andere gewassen, zoals aardappelen, is beregening minder hard nodig. Worden die in droge jaren niet beregend, dan scheelt dat volgens Struik slechts 'een procent of tien' van de oogst. Toch maken ook niet- bollentelende agrariërs zich zorgen over de zoutinlaat in het Haringvliet. Zekerheid „Als we niet honderd procent zeker weten dat de openstelling van de sluizen geen nadelen op levert voor de zoetwater-voor ziening, moeten er compensa tiemaatregelen genomen worden", zegt Struik. De WLTO denkt daax-bij aan pijpleidingen vanuit die delen van liet Haring vliet die zeker zoet blijven. Rijkswaterstaat doet naar de haalbaarheid van dergelijke compensatiemaatregelen on derzoek. Struik vreest dat er bijna niet aan te ontkomen is. „Bij Rijkswaterstaat denken ze dat ze de zoutinlaat in het Ha ringvliet in de hand kunnen houden omdat zout water zwaarder is dan zoet water, maar het risico is te groot. Het Haringvliet is geen meng- kraan." Tij terug Rijkswaterstaat, wil de Haring vlietsluizen gedeeltelijk open zetten om het getij er te doen terugkeren. Dat zal stroomop waarts veel natuui-herstel geven. De afsluiting van de zee- arm, nu bijna dertig jaar gele den, heeft over vele kilometers gezoi'gd voor verschraling en oevei-afkalving, onder meer om dat het getij verdween. Bij ge vaarlijke situaties, zoals noord westerstorm en spiingtij, zullen de sluizen dicht gaan. De veilig heid van het achterland staat voorop, heeft Rijkswater-staat voox-tdurend gezegd. Bollentelers op Goeree-Overflakkee vrezen voor verzilting van het Haringvliet als Rijkswaterstaat de planixen doorzet om de sluizen ge deeltelijk open te zetten. foto Pieter Honhoff door René Hoonhorst AXEL - Ruim zeventig ouderen van de Seniorenraad Middel- kerke bezochten vrij dag het Ax- else ouderencomplex De Wei stede. Een aantal bewoners had op speciaal verzoek de deur open gezet om de Vlamingen een in druk te geven van de modex-ne oudex-enhuisvesting zoals de Regionale Zeeuwsch-Vlaamse Woningbouwvex-eniging (RZ- VW) die voorstaat. Een vei-tegenwoordiger van verzorgingshuis De Vurssche bracht de zuiderburen op de hoogte van de verschillende verzox-gingsmogelijkheden in Nedex-land. De Belgische oudex-en toonden zich onder de indruk van de nieuwe bouwstijlen die de cor poratie de laatste jaren voor- staat. De bouw van Tevensloopbe- stendige' woningen, huizen die eenvoudig op elke levensfase zijn aan te passen, is in Vlaande ren nog geheel onbekend. De Vlaamse wetgeving dwingt ou deren eex-st hun eigen geld op te souperen, waarna hun kindex-en nog langere tijd voor de kosten van huisvesting opdraaien. De kosten voor hun eigen senio renwoningen liggen weliswaar meestal wat lager dan in Neder land, maar allexdei zaken (zoals wassen en verzekexingen) zijn niet bij de hum-prijzen inbegre pen. De Senioi-enraad wil de infox-- matie die hij tijdens het bezoek opdeed, doorspelen naar de po litiek verantwoordelijken om ook in België meer mogelijk te maken, hoorde hoofd rayonbe- heer E. Merckx van de RZVW. Hij nodigde de Middelkerkers xxit om nog eens tex-ug te komen naar Axel zodx-a de Hoven van Axel (het oorspronkelijke doel van de Vlamingen) klaar zijn. De ouderen kunnen dan nog eens bekijken hoe de nieuwste ideeën over seniorenhuisves ting en duurzaam én levens- loopbestendig bouwen uitpak ken. Dagtaricf volwassenen 26,p.p. 3-2 Kaart van 78y- voor 52,- p.p. door Mieke van derJagt 's-GRAVENPOLDER - Een trekker, spuitapparaten, een kunstmeststrooier en enkele andere gereedschappen zijn vrijdag gesneuveld bij een brand in een loods bij een boe renbedrijf aaxx de Pietersweg in 's-Gravenpolder. De brand weer kon voorkomen dat drie paarden in een naastgelegeix houten schuur door rookont wikkeling om het leven kwa men. De brand, die kox-t na de mid dag werd ontdekt moet zijn ontstaan in de trekkex; die om 12.00 uur in de loods was ge zet. De gewaarschuwde brandweer van 's-Gravenpol der zag bij aankomst zeer hef tige rookontwikkeling, waar door het zich liet aanzien dat het om een grote bx-and ging. De kox-psen van Ovezande en Heinkenszand werden ge waarschuwd en de 's-Graven- polderse brandweer bevrijdde eex-st de dx-ie paarden. Met be hulp van perslucht drongen de brandweerlieden de schuur binnen en blusten de bi-anden- de trekker. Hoe de brand is ontstaan zal nog wox-den onderzocht door de technische recherche. De schade, die gelukkig beperkt bleef tot de in de schuur gestal de landbouwwerktuigen, be loopt naar schatting over an derhalve ton. foto Dirk-Jan Gjeltema doorConny van Gremberghe TERNEUZEN - Aan de oprich ting van eexx Zeeuws-Vlaanxse brandweerduikersploeg, die kan worden ingezet bij calami teiten in heel de regio, zitten heel wat haken en ogen. Allereerst zijn er momenteel in de streek geen gediplomeex-de brandweerduikers te vinden; verder is de inzetbaarheid van een eventueel team niet volledig te garanderen en kost de opx-ich- ting ervan handenvol geld. Of er in de regio een brandweer- duikersploeg komt valt daai-om nog te bezien. Toch willen de I Zeeuws-Vlaamse colleges van i burgemeester en wethouders op donderdag 11 juni tijdens de kwartaalvergadering van het Intergemeentelijk Samenwer kingsorgaan Zeeuws-Vlaande ren (ISOZ) de zaken eens op een rijtje zetten. Twee maanden geleden nog deed een'bedrijfsax-ts uit Lams- waarde, na een ongeluk bij de Axelse Sassing, waarbij de in zittende van een auto in het zij- kanaal van het Kanaal Gent- Tex-nexizen verdronk, een beroep op de gemeentebesturen om snel een duikersploeg op te richten. Volgens ISOZ-secx-etaris G. Christiaanse is de oprichting .vanzo'n team in eerste instantie een zaak van de Regionale Brandweer. Binnen dat korps is Sin het kader van het px-oject Ver sterking brandweer al diverse malen over dit ondex-werp ge sproken. Christiaanse: „Het is een moei lijk onderwerp. Ook al omdat de opleiding van duikers en het in stand houden van een duikers- ploeg een erg kostbare zaak is. Daar komt nog bij dat onder zoek heeft uitgewezen dat, zelfs al bestaat er zo'n ploeg, deze in tachtig procent van de gevallen waar hij kan worden ingezet te laat komt. Met andere woox-den: van zo'n team is ook niet alle heil te verwachten. Terneuzen heeft voor dit soort gevallen wel een contract met een px'ofessio- neel duikex-sbedrijf. Andere ge meenten zetten - indien nodig - amateurduikers in. Er zijn dus wel mogelijkheden voox-handen om het px-obleem op te lossen." BRESKENS - De grootse Her denking van de Zeeslag op Schoneveld mag daxx xxa ver scheidene edities definitief ter ziele zijn gegaan, de geplaixde Zeeslagtocht gaat dit jaar nog wél door. Voor de laatste keer organiseert de stichting Herdenking Zee slag op Schoneveld op 13 juni de jaarlijkse wandeltocht langs de kust van West-Zeeuws-Vlaan- deren. De tocht van vijf, tien, vij ftien en 2 5 killometer stond al sinds vorig jaar vastgelegd in de agenda van de Zeeuwse Wan- delsportbond. Vandaar dat is besloten om de tocht wel door- gang te laten vinden. De staxt is in hotel-restaurant 't Wapen van Bx-eskens in Breskens vanaf 10 uur. Lopers van de twee kort ste afstanden kunnen tot uiter lijk 14 uur vertrekken, anderen tot 12 uur. door Marcel Modde TERNEUZEN - De plannen voor de bouw van een horeca- etablissenxent op de. strekdam bij de jachthaven van Terneu zen, liggen weliswaar ixx de koelkast maar worden nog ze ker niet weggegooid. Burge meester en wethouders houden daaromtrent zeer nadrukkelijk de deur op eexx kier in hun voor stel tot vaststelling van het defi nitieve bestemmingsplan Steenen Beer. Het oorsproxxkelijke plan om in het Steenen-Beer-gebied ook een buitendijks restaux'ant te realisex-en stuitte februari dit jaar op fel verzet van Rijkswa terstaat Zeeland. Nieuwbouw op het strand of een dijk wordt in Nederland uit veiligheids- ovei*wegingen in pinncipe niet meer getolereerd Rijkswaterstaat verwees in haar bezwaarschrift naar de be leidsuitgangspunten van Gede- puteei'de Staten en het stanpunt wat de regering daaromtrent september vorig jaar innam. De organisatie had kenbaar ge maakt naar de Raad van State te zullen stappen, indien de ge meente de mogelijk voor de bouw van een hoi'eca-voorzie- ning zou handhaven. Zo ver wil het dagelijks gemeen tebestuur van Terneuzen het evenwel niet laten komen. „In het belang van het in stand hou den van de'relatie met Rijkswa terstaat en uit bestuui-lijk-poli- tiek opzicht, wordt het niet aanbevelenswaardig geacht om van een dergelijk project een principekwestie te maken", zo stelt het college in zijn voorstel aan de raad. Om daar echter di- rect op te laten Volgen: „Met be trekking tot de horeca-inrich- ting spreken wij overigens wél de intentie uit op termijn alsnog te streven naar de opidchting van een dergelijke voorziening op de beoogde locatie op de Scheldeboulevard. In het bestemmingsplan wordt ook de HEMA de nodige ruimte geboden. Het warenhuis bleek groter dan volgens het ontwerp plan in het nieuwe winkelge bied zou zijn toegestaan. Die dreigende beperking is in het definitieve voorstel weggeno men. Het bestemmingsplan Steenen Beer wordt donderdag II juni besproken in de commissie ruimtelijke ordening. De open bare vergadering in het stads kantoor begint om 19.30 uur. ZUIDDORPE - De derde Zuid- doipse Natuurwandeltocht wordt niet gehouden op zondag 14 juni, zoals eerder gepland, maar op zaterdag 20 juni. De dorpsroute telt 6 kilometer, de grensroute 18 en de foiten-as- pergeroute 24 kilometer. Deel nemers beginnen tussen 8.00 en 14.00 uur bij dorpshuis 't Kaai- ke in Zuiddorpe. De weidse ruimte van het uitgebreide saunaland- schap is een verademing voor (ervaren) .saunaliefhebbers. De 3 saunacabines, kruidenlichtkamer, stoombad, binnen- en buitenbad, zonne-patio, whirlpools, zonnebanken en de gezellige bar zorgen ervoor dat u volledig tot rust komt. Daarom nu ter kennismaking of gewoon als zomervoordeel: 3x komen 2x betalen in juni, juli en augustus. (Advertentie) JECOK&(£2£H m 'TAWTAt- &OFCMWfiU£H \jez\)$\ZwuDl6VIS7.! VOORbTELLEH COR DE JONGE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 17