Trainingscentrum gaat investeren ICÖLIJIU De oecumenische hostie, tussen strakke regels en modern gebaar PZC Nieuwe schuilplek voor jongeren PZC zeeland zaterdag 6 juni 1998 w 15 Motorrijder gewond bij botsing Auto schept vrouw en peuter Auto tegen bord door fietser Dronken bestuurder gepakt Mogelijk Aldi in Goese Polder Schade van wraakactie verhaald Beleid Veere rond recreatiewoningen voor Raad van State Ziekenhuis wil vergoeding voor tweede geriater Vlissingse brandweer neemt maatregelen om te voldoen aan milieu-eisen TELECOMMUNICATIE Laserpistool noodlottig voor t 90 hardrijders BIGGEKERKE - Bij een aanrijding op de kruising Zoute- landseweg-Rondweg Biggekerke tussen een personenauto en een motorfiets, is een 35-jarige motorrijder uit Middelburg gewond geraakt. Hij kreeg geen voorrang van de 7 9-jarige au tomobilist uit Rotterdam. De motor werd vernield en ook de auto werd beschadigd. De Middelburger liep beenletsel op. VLISSINGEN - Een 36-jarige vrouw uit Vlissingen en haar driejarige dochtertje zijn vrijdagmiddag op de kruising van de Torenstraat en deBussestraat in Vlissingen bij een ongeluk gewond geraakt. Een 26-jarige automobilist uit Koudekerke gaf geen voorrang aan de vrouw die met haar dochtertje op een fiets reed. De vrouw en het kind zijn met lichte verwon dingen naar het ziekenhuis vervoerd. VLISSINGEN - Een 27-jarige man uit Vlissingen is donder dagavond op de Nieuwe Zuidbeekseweg in die plaats met zijn auto tegen een bord langs de weg gebotst. De man vertelde de politie dat hij moest uitwijken voor een fietser die plotseling vanuit de berm de weg overstak. De politie weet niet wie de fietser was. De auto van de Vlissinger is zwaar beschadigd. GOES - Zonder rijbewijs enmet een rijverbod van 6 uur moest een 30-jarige Goesenaar in de nacht van donderdag op vrij dag naar zijn bed. Hij reed met 2,5 keer de wettelijk toegesta ne hoeveelheid alcohol in zijn bloed over de Appelstraat. GOES - Het gemeentebestuur van Goes onderhandelt met de Aldi-markt over de vestiging van een Aldi-supermarkt in De Spinne in de Goese Polder. Herhaalde pogingen om De Spinne op te zomeren hebben niet geleid tol een betere bezetting van de winkels in het buurtwinkelcentrum. Leegstand, vandalis me en een gevoel van sociale onveiligheid voeren er nog steeds de boventoon. Burgemeester D. J. van der Zaag maakte vrij dag bekend dat Aldi interesse heeft getoond voor een vesti ging in De Spinne. De huidige Aldi-discount aan de Oostwal kan niet meer uitbreiden. Het is nadrukkelijk niet de bedoe ling dat Aldi aan de Oostwal verdwijnt. Een extra winkel in de Spinne kan de druk op de Oostwal naar verwachting enigs zins doen afnemen. Het is nog even de vraag of voor de vesti ging een Distributie Planologisch Onderzoek (DPO) nodig is. Het Goese college zal zich daarover beraden. TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter veroordeelde vrijdag een 64-jarige man uit Sas van Gent tot twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De verdachte werd ver plicht het schadebedrag van 283 gulden aan de gemeente Sas van Gent te vergoeden. De man ging 11 en 12 maart dit jaar tot actie over, omdat hij niet tevreden was met zijn uitkering. Op 11 maart bekladde hij met verf veertien ruiten van de gemeen telijke gebouwen aan het Vlaanderenplein. Een dag latei- deed hij het nog eens dunnetjes over door zeventien ruiten met verf te bekladden. Een schoonmaakploeg moest eraan te pas komen om de verf te verwijderen. De kosten hiervan bedroe-- gen 283 gulden; de schade die de Gemeente op de Sassenaar verhaalt. De verdachte liet gisteren op de zitting blijken dat hij nog steeds worstelt met het probleem van een lage uitke ring. ,,Als het niet verandert, dan zoek ik een andere actie." De politierechter had daar niets op tegen, mits het allemaal bin nen de grenzen van de wet gebeurt. door Arjan Schuiling DEN HAAG - De gemeente Vee- re voert vanaf 1 januari 1999 een strenger beleid bij het verlenen van ontheffingen voor het ge bruik van vakantiewoningen als permanente woningen. Dat verklaarde gemeentewoord voerder R. Wavcrijn gisteren tij dens de behandeling van een tweetal hoger beroepen over permanente bewoning in Veere. De verschillende verordeningen die golden in de kernen waaruit de nieuwe gemeente Veere in ja nuari 1997 is samengesteld ko men in één nieuwe, volgens Wa- verijn strengere, richtlijn te staan. De Raad van State werd gisteren verzocht in hoger be roep de oude verordeningen te toetsen zoals die zijn toegepast in het geval van C. Verhage uit Domburg en ThBos uit Westka- pelle. Verhage beschikt over een recreatiewoning aan de E. van Dishoekstraat in Domburg. Zijn verzoek aan B en W van Veere om een ontheffing te ver lenen voor het gebruik van die woning als tweede woning is door het gemeentebestuur ge weigerd. Volgens Waverijn heeft Verhage niet aan de voorwaarde voor ontheffing voldaan:de woning gedurende vier maanden te koop aanbieden tegen de ge taxeerde waarde. Blijkt de wo ning onverkoopbaar, dan is ont heffingverlening mogelijk. De woning van Verhage is ge taxeerd op 255.000 gulden en door hem te koop gezet voor 285.000 gulden. Volgens Verha ge, die gisteren niet op de hoor zitting in Den Haag aanwezig was, is zijn hogere vraagprijs te verklaren uit de in de woning aanwezige meubilering. Eerder is het beroep van Verha ge bij de rechtbank in Middel burg verworpen, evenals het beroep van Th. Bos uit Westka- VLISSINGEN Fancy fair - De exploitatiecom missie van de Sint Jacobskerkin Vlissingen houdt op zaterdag 20 juni in die kerk van 10.00 tot. 16.00 uur een fancy fair. 's Mid dags is er bovendien een 'wan delconcert' van de jongerenko ren De Vlissingers, The New City uit Amsterdam en Founda tion uit Temeuzen. De op brengst is voor Amnesty Inter national en voor de restauratie van het grote orgel in de kerk. pelle. Bos wil in aanmerkingko- men voor een zogenaamde 'ontrekkingsvergunning' voor zijn woning aan de Jacob Bras serstraat in Westkapelle. De vergunning is hem geweigerd omdat een overschot aan recre atiewoningen de leefbaarheid van de kern in Westkapelle kan aantasten. Die stelling gaat volgens Bos niet op, omdat zijn woning aan de rand van de bebouwde kom ligt. Bos is met B en W van Veere overeengekomen niet te ver schijnen bij het hoger beroep bij de Raad van State. Het Haagse' rechtscollege zal zich bij haar uitspraak geheel en al op de schriftelijke stukken baseren. In beide hoger beroepen zal de uitspraak zo'n zes weken op zich laten wachten. VLISSINGEN - Ziekenhuis Walcheren hoopt via een beslis sing van de Raad van State als nog geld te krijgen voor een tweede arts voor de afdeling ge riatrie. De tweede geriater is inmiddels al aangetrokken doordat het ziekenhuis uit eigen middelen geld vrijmaakte. Het bestuur wil echter erkenning en finan ciering van de formatie-plaats door de minister van Volksge zondheid, Welzijn en Sport. Op een hoorzitting gisteren bij de Raad van State zei een woordvoerster van het ministe rie dat één arts voor een geria-' trische afdeling van 12 bedden, zoals in Vlissingen, voldoende is. Het ziekenhuis stelt echter dat die arts overbelast is, omdat hij ook poliklinisch werk doet en omdat hij contacten moet on derhouden met verpleeghuizen, huisartsen en de thuiszorg. Het verzoek van het ziekenhuis wordt dan ook ondersteund door de zorgverzekeraars en de "Inspecteur voor de Volksge zondheid in Zeeland. Van de kant van het ministerie werd nog gezegd dat het zieken huis met functies kan schuiven. Er zijn 39 specialisten in dienst, terwijl het Ziekenhuis Walche ren volgens de geldende normen- met 34 specialisten zou kunnen volstaan. De Raad van State doet over zes weken uitspraak. door Maurits Sep VLISSINGEN - De blusbaan op het Trainingscentrum van de brandweer in Vlissingen krijgt een vloeistofdichte betonvloer. Dat is nodig vanwege de milieu- eisen waaraan het centrum moet voldoen. De betonvloer kost 385.000 gulden. Tevens moet de gasbaan worden uitge breid met een productieplat form. Zo'n platform is van belang voor de off-shoretrainingen die op het centrum worden gege- ven. De kosten voor dit platform be dragen 350.000 gulden. Het Vlissingse Trainingscenm- trum ontvangt binnenkort het milieucertificaat ISO 14001. Om dat te krijgen, moet onder meer een vloeistofdichte beton vloer worden aangelegd op de blusbaan. „Een ander element is dat de rookemissie moet worden ver- minderd", legt Sjaak Vermeule van het Trainingscentrum uit. i „Daarom willen we meer met gas gaan stoken." i Booreilanden Op het Vlissingse Trainingscen- I trum worden off-shoretrainin- gen gegeven voor het werken op i; booreilanden. Voor die trainin- gen wordt gebruik gemaakt van i de gasbaan en van het Living quarter, het hotelgedeelte van een booreiland. ,,We willen dat uitbreiden met een productie- platform. Daarop ontstaat dan een probleem, een brand. Die moet vanuit de controlekamer - in het living quarter worden op gelost", verklaart Vermeule. HZsafety, een van de gebruikers van het Trainingscentrum, gaat bovendien een installatie bou wen waarmee de vrije val van een boot vanaf een booreiland kan worden nagespeeld. Die bóót belandt in een groot diep bassin, niet in open water. HZs afety betaalt de bouw van deze installatie. Vermeule schat deze kosten op ongeveer een half mil joen gulden. De 735.000 gulden die noclig is voor de betonvloer en het pro ductieplatform moeten door de Vlissingse gemeenteraad be schikbaar worden gesteld. De commissies algemene bestuur lijke aangelegenheden en financiën praten hierover op respectievelijk maandag 8 en woensdag 17 juni. De investe ringen die de gemeente nu moet doen, bijten het proces naar ver zelfstandiging van het centrum niet, aldus Vermeule. ,,Wij kun nen in de tussentijd niet blijven stilstaan. De milieueisen staan dat niet toe. Bovendien worden de investeringen over tien jaar afgeschreven. Een eventuele nieuwe exploitant neemt die in vesteringsverplichtingen ge woon over." Rapport Overigens bestaat er nog geen duidelijkheid over de verzelf standiging van het Trainings centrum. De gemeente Vlissin gen heeft hiernaar een onderzoek laten instellen door Moret Ernst Young. Volgens Vermeule ligt het rapport van het managementadviesbureau inmiddels bij het college van B en W. „Dat heeft vervolgens een ac countantsbureau in de arm ge nomen om de financiële conse quenties van het afstoten van dit nu nog gemeentelijke cen trum door te rekenen. Duidelijk is in ieder geval dat het Trai ningscentrum niet op heel korte termijn wordt verzelfstandigd", stelt Vermeule. De Vlissingse wethouder Poppe-De Looff in gesprek met de en in hun nieuwe schuilplek. foto Ruben Oreel door Maurits Sep VLISSINGEN - Wethouder L. C. Poppe-de Looff van Vlis singen heeft vrijdagmiddag aan het Kleiwegpad een nieuwe schuilplek voor jongeren in ge bruik genomen. Samen met een groep jongeren uit de wijk Pape gaaienburg nam zij als eerste plaats op de bank in de omge bouwde zeecontainer. De schuilplek deed zijn naam gisteren direct eer aan en bood beschutting tegen de regen. De plaatsing van de schuilplek Advertentie Met onze Lucent Technologies ISDN-telefooncentrales .Be"Labs |nn°vat'°ns benut u de voordelen van ISDN optimaal fe f"~ Centrales van 2 tot 128 toestellen. Onze centrales bellen efficiënt en aanzienlijk goedkoper. Bel voor een adviesafspraak. Nog geen ISDN? Wij zetten u gratis over. _rl j, - lewestraat 43 BEL: 0113-213720 goes/kloetinge was een initiatief van wijkagent H. Klopmeijer. ,,Er was echt be hoefte aan, ja. Vooral onder jon geren van 14 tot 17 jaar. Die hin gen rond op plekken waar zij niet hoorden, voorde speelplek ken voor kleine kinderen bij voorbeeld, en bezorgden daar overlast. Vandaar deze schuil plek." De adviesgroep P20 kwam volgens Poppe-De Looff met het idee een zeecontainer te gebruiken. „Die is relatief goed koop en snel te plaatsen", ver klaarde zij. Tegen het ter inzage gelegde plan voor de schuilplek werd geen enkel bezwaar inge diend, Daarom kon de container ook snel worden geplaatst. Staal Bankiers, die de Pape gaaienburg een enorme op knapbeurt gaf, heeft meebe taald aan de schuilplek. „Vlissingen doet veel aan speel- voorzieningen voor jongeren", zei Poppe-De Looff bij de inge bruikname. „Maar een speel veld om te voetballen en te bas ketballen was hier al. Jullie wilden ook droog zitten om te kletsen. Daar is deze schuilplek voor bedoeld. Het is de eerste in Vlissingen, maar de wijkvereni- ging Bossenburgh is erg be nieuwd hoe het hier gaat. Die wil er ook wel een." De schuilplek wordt vanuit de wijk aan het oog onttrokken door struiken en bomen. Vanuit de container kijken de jongeren uit over het Walcherse land, richting Middelburg. De sectie beplantingen van de gemeente gaat nog een 'verhard pad aan leggen van de straat naar de schuilplek. VLISSINGEN - De politie Zee- k land heeft voor het eerst het Eu laserpistool gebruikt bij snel- heidscontroles. Op de Lange- weg in Nieuw en Sint Joosland en op de Ritthemsestraat in Rit- et; them werden verkeersdeelne- ees mers gecontroleerd. Zeven be- war, stuurders werden hierbij ter n 2 plaatse staande gehouden en :o\c bekeurd. De hoogst gemeten do: snelheid was 122 kilometer per end uur, waar 80 de limiet is. Verder werden bij gewone ra- vol darcontroles 83 hardrijders be- blii trapt. Op de Gerbrandystraat in sos Vlissingen werden tussen 11.30 en 20.15 uur 21 van de 3435 voorbijgangers gefotografeerd. Op de Noordweg in Sint Lau- rens reden tussen 11.50 en 20.00 oitt uur 62 voertuigen te hard. ibo(_ wo MIDDELBURG de in: Rommelmarkt - Het bureau •ere. voor hulpverlening aan vrou- jegÉ wen Artemis houdt op zaterdag I 27 juni van 9.00 tot 15.00 uur een rommelmarkt in haar ge- bouw aan de Koudekerkseweg 133 in Middelburg, verkoopwa- ord ren brengen of ophalen door te bellen naar 0118-642979. er!: en: itó ft: ïea: >egr REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. deJongh E. Soesman te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis R. Thannhauser(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl van onze regioredactie Hadden Juliana, Bernhard en Mar griet nu wel of niet die hostie mo gen halen tijdens het huwelijk van Maurits en Marilène? Deze discussie houdt Nederland nu al een week in haar greep. Even dreigden zelfs de koppen van dominee Ter Linden en pater Oost vogel te rollen, omdat zij de hervormde familie van de bruidegom uitnodigden ter communie te gaan. Wisten zij dan niet dat de kerken al in 1971 de af spraak hadden gemaakt dat 'intercom munie', oftewel het ter communie gaan van protestanten in een oecumenische dienst, verboden is? Kopstukken uit de hervormde hoek willen deze afspraak veel ruimhartiger gaan interpreteren. De katholieke kerk wil juist vasthou den aan deze kerkregels. Mevrouw Aarnoudse uit Tholen heeft de bruiloft niet gezien; ze heeft geen te levisie. Maar uit de krant weet ze wat er zich in de kerk heeft afgespeeld. Aar noudse vindt het 'heel erg' dat prinses Juliana, prins Bernhard en prinses Margriet de eucharistie hebben ge vierd. „Ons koningshuis heeft een her vormde traditie. Het is diep treurig dat leden van het koningshuis aan de ka tholieke mis hebben meegedaan. Chris tus heeft zich opgeofferd. Dat kan maar een keer. De katholieken geloven dat het brood écht het lichaam van Christus is en de wijn écht het bloed van Chris tus. Dat is afgoderij. Brood en wijn zijn symbolen." Dat Maurits ter communie is gegaan, dat is zo erg nog niet, vindt Aai-noudse. Hij heeft immers geen belijdenis ge daan, denkt zij. „Maar Juliana, Bern hard en Margriet, dat is veel erger. Zij hebben belijdenis gedaan, zij hebben ooit een keuze gemaakt." Aarnoudse heeft het niet zo op met de oecumeni sche gedachte. „De kerkelijke inzege ning had niet in een oecumenische dienst gemoeten. En het was niet eens een oecumenische dienst. In wezen was het gewoon een rooms-katholieke dienst. Het koningshuis buigt voor Ro me." Zoenoffer Prinses Juliana en prins Bernhard, ze hebben te weinig kennis van de rooms- katholieke kerk, vindt Joke Koster uit Waarde. „Als je de belijdenis hebt ge daan, kun je niet ter communie gaan", zegt Koster, die gereformeerd is. „Pro testanten gedenken bij de tafel des He- rens de dood van Jezus, het zoenoffer voor de zondaren. Iemand die dat ge looft kan geen hostie opeten. Bij de ka tholieken is de hostie het lichaam van Christus. Zij noemen dat transsubstan tiatie. Maar dat kan helemaal niet, dan zou zijn lichaam allang zijn opgege ten." Prins Maurits en prinses Marilène kort na de kerkelijke inzegening, die een week na dato de gemoederen nog steeds bezig houdt. foto Tom van Dijke Koster vindt de eucharistieviering door leden van het Oranjehuis eensmet op de bruiloft. „Het avondmaal, de eucharis tie, het zijn wezenlijke zaken die leer stellig gigantisch van elkaar verschil len. Daar mag je niet mee sjoemelen. Je kunt niet zeggen: het is een leuke dag, mijn kleinzoon trouwt, dus ik ga als hervormde de eucharistie vieren. De trouwerij van mijn broerwas in een ka tholieke kerk. Daar was ik wel bij na tuurlijk. Als toeschouwer. Ik heb dus geen kaarsje gebrand bij het Maria beeld. Ik ben blij dat Beatrix zo ver standig was om te blijven zitten." Ruud de Jong uit Kattendijke vindt de ophef rond het huwelijk maar niks. „De katholieken en de protestanten moes ten eens wat toleranter tegenover staan", vindt hij. „In Noord-Ierland zijn de verschillen tussen de godsdien sten helemaal uit de hand gelopen, la ten we dan hier een goed voorbeeld ge ven." De Jong is hervormd, zou zelf geen eucharistie vieren, maar ergert zich niet aan het optreden van het prin selijk paar en prinses Margriet. „Ka tholieken en protestanten geloven in dezelfde god. Iedereen moet zelf maar weten hoe ze met hun geloof omgaan Een eucharistieviering in een protes tantse kerk. ik vind het best. Als het niet op televisie was uitgezonden, had er geen haan naar gekraaid. De hele ophef is een politiek spelletje van de kerklei dingen." De Vlissingse W. van Nassau-Damen vond het heel positief dat prins Maurits en Marilène van den Broek voor een oe cumenische huwelijksdienst hebben gekozen. „Ik ben katholiek, nogal fana tiek zelfs, ik geef catechese en ik vind dat elke tijd een eigen manier van gelo ven heeft. In deze tijd past een vrijere interpretatie van de regel dat alleen ka tholieken aan de eucharistieviering mogen deelnemen. Keuze Van Nassau-Damen heeft zelf een zoon die getrouwd is met een gereformeerde vrouw. „Zij zijn ook oecumenisch ge trouwd én we gingen ter communie. Dat deed niet iedereen van de gerefor meerde kant, maar de keuze om ter communie te gaan was er wel." Zij kon het ook heel erg waarderen dat de hervormde prinses Juliana, prins Bernard, prinses Margriet en prins Maurits aan de eucharistie deelnamen. „Ik begrijp die commotie achteraf niet. Ik vind het ook heel jammer. Kardinaal Simonis moet zich waarschijnlijk zo uitspreken. Hij moet waarschijnlijk zeggen dat de eucharistieviering alleen voor katholieken is. Maar ik zou hem wel eens in het gezicht willen kijken, face to face, en vragen wat hij als mens van deze ontwikkeling zegt." Frans, gereformeerd, een dertiger uit Vlissingen, noemt het een onzinnige re ligieuze twist, die er na het huwelijk van Marilène en prins Maurits is ont staan. „Zij zijn gewoon verliefd en wil den op hun manier trouwen. Voor mij was daar niets mis mee. Eerst was er al dat gezeur van de SGP, die tegen het hu welijk was en toen nog eens dat gedoe om cïe eucharistieviering." Prinses Juliana kon ook op zijn sympa thie rekenen. „Heerlijk dat ze ter com munie ging. En dat op haar leeftijd. Ze heeft lekker willen stangen. Zij laat zich de les niet lezen. Ik denk dat het grootste deel van de Nederlanders zich niet druk maakt over wel of niet mee doen aan de eucharistie. Die paar splin tergroepjes krijgen veel te veel aan dacht." C. van Oeveren uit Scharendijke is van mening dat de zaken beter van tevoren goed bekeken hadden kunnen worden. „Er zijn trouwens veel te veel geloven en allemaal zit er ruzie en haat", vindt hij. Hij hoopt maar dat het goed gaat, want dat is niet altijd het geval in een huwelijk waar twee geloven zijn. Ove rigens vindt hij alle ophef sneu voor de pasgehuwden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 15