•sbo0 SLIPS, Bezoek Expo valt zwaar tegen Softdrugs in de toekomst legaal Bedrijf VS brengt genen mens in kaart PZC DE 4E GRATIS Veel Nederlanders bewegen te weinig 3 SLOGGI binnen-/buitenland Hoge toegangsprijs voor veel Portugezen voornaamste struikelblok Muizen mijden gepeperde kabels Syrië laat 225 gevangenen vrij Voorwaardelijk voor Tapie Calypso wordt museumschip Weinig Pitcairn-eilanders werken Wijers verhoogt steun aan de scheepsbouw DAMES- EN HERENSLIPS slottor Plantverbod perceelrand voor schoner slootwater Slang houdt wijk in wurggreep vrijdag 5 juni 1998 TOKIO - Glasvezelkabels zijn een betrouwbaar middel ge worden voor de snelle overdracht van informatie. Als ze ten minste niet worden opgegeten door muizen. Muizen richten overal ter wereld schade aan door aan kabels te knabbelen. Het Japanse bedrijf Sumitomo Electric Indu stries zegt de oplossing gevonden te hebben: een kabel waar van de mantel is voorzien van kunstmatige rode peper. Dat vinden muizen wat al te gekruid, zei woordvoerder Satoshi Maekawa van Sumitomo. De rode peper is onschadelijk voor mens en milieu, aldus Maekawa. AP DAMASCUS - Syrië heeft onlangs 225 politieke gevangenen vrijgelaten. Onder de vrijgelatenen bevinden zich dertig mensen voor wie mensenrechtenorganisaties zich al jaren lang inzetten. De komende weken worden vermoedelijk nog meer politieke gevangenen vrijgelaten. Het leeuwendeel van de nu vrijgekomen gevangenen behoort tot de Moslimbroederschap, een dissidente communistische organisatie en de linkervleugel van de Baath-partij. In 1996 kondigde president Assad amnestie af voor meer dan duizend gevangenzittende communisten en leden van de Moslimbroederschap. Deze organisatie heeft in het verleden geprobeerd het regime van Assad omver te werpen. AFP/DPA AIX-EN-PROVENCE - Een rechtbank in Aix-en-Provence heeft oud-minister en zakenman Bernard Tapie gisteren in hoger beroep veroordeeld tot drie jaar voorwaardelijke ge vangenisstraf. Hij moet bovendien een boete van 300.000 franc (ongeveer 100.000 gulden) betalen en mag rijf jaar lang zijn burgerrechten niet uitoefenen. Tapie was eerder tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, waarvan achttien maanden voorwaardelijk. Justitie beschul digt hem ervan als voorzitter van de voetbalclub Olympique Marseille 35 miljoen gulden te hebben verduisterd. Tapie is eerder veroordeeld, omdat hij als preses van Olympi que een speler van een tegenstander had omgekocht. Ook is hij veroordeeld wegens belastingfraude. In 1997 kwam hij na 165 dagen in de gevangenis vervroegd vrij. AFP LA ROCHELLE - De Calypso, het schip dat bijna even be roemd is als zijn vroegere kapitein, wijlen Jean-Jacques Cousteau, krijgt een nieuwe bestemming. Het wordt afge meerd in de haven van La Rochelle waar het zal dienen als zeemuseum. De Calypso werd niet meer zeewaardig bevonden nadat het in januari 1996 in de haven van Singapore zonk De laatste reis, op een bok, ging van Marseille naar La Rochelle. AP NE W YORK - Op de Pitcairn-eilanden werken nog maar acht mensen. De bewoners maken zich zorgen dat er op een gege ven moment onvoldoende bemanningsleden zijn voor de schepen die de enige verbinding vormen met de buitenwereld. Dit blijkt uit een VN-rapport over de Britse kroonkolonie in de Stille Zuidzee. Vijf jaar geleden werkten nog veertien Pit cairn-eilanders, maar de animo voor betaald werk zinkt om dat het land veel geld verdient met de verkoop van postzegels. De opbrengst van de postzegelverkoop en het rendement van het belegde kapitaal moet worden verdeeld tussen slechts veertig inwoners. De Pitcairn-eilanders zijn de nazaten van negen muiters van de Bounty en negentien Polynesiërs die er in 17 90 aan wal gin gen. Zij spreken een mengsel uit 18e-eeuws Engels en een Po lynesisch dialect. RTR van onze redactie economie DEN' HAAG - De Nederlandse scheepsbouw krijgt dit jaar 5 miljoen meer steun voor nieuw- bouworders. Minister Wijers van Economische Zaken stelt dat de verhoging naar 55 mil joen nodig is omdat het voorlo pig niet komt tot een wereldwij de afschaffing van ordersteun. Voor de Nederlandse werven is het onmogelijk te concurreren tegen collega-werven die rui mer gesubsidieerd worden, zo liet de bewindsman gisteren de Tweede Kamer weten. Ook voor 1999 en 2000 zegt hij de sector het hogere steunbedrag van tel kens 55 miljoen toe. In 1996 zou er een internatio naal akkoord in het kader van de OESO van kracht moeten worden dat het afschaffen van scheepsbouwsteun regelt. De Verenigde Staten hebben als enige het akkoord nog niet gera tificeerd. „Het is niet waar schijnlijk dat de VS dat binnen afzienbare tijd zullen doen", al dus Wijers. Regels De minister wijst er op dat Eu ropese regels nog toestaan dat landen hun werven steunen en dat Nederlandse werven in Eu ropa veel last hebben van Euro pese concurrenten die tot het maximum van 9 procent per or der subsidie krijgen. Wereld wijd staan de prijzen voor nieuwbouw onder druk. Japan en Korea hebben de productie capaciteit uitgebreid, China is een opkomend scheepsbouw- land. Door de devaluatie van Aziati sche munten worden de daar ge bouwde schepen relatief goed koper. ANP van onze redactie binnenland VOORBURG - Nederlanders bewegen te weinig. Om in een redelijke lichamelijke conditie te blijven moet iemand iedere dag minstens een half uur actief bewegen. Maar 60% van de Ne derlanders komt daar niet aan. Sinds het begin van deze eeuw is het lichamelijk zwar$ werk grotendeels door machines overgenomen of lichter ge maakt. Zittend werk is enorm toegenomen. Hierdoor beweegt een toenemend aantal mensen tijdens het werk onvoldoende, aldus Index, een publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het gevolg is dat de spieren en botten te weinig worden belast. Van longen, hart en bloedvaten wordt te weinig gevergd om ze in goede conditie te houden. Be wegen mensen te weinig, dan gaat het uithoudingsvermogen achteruit en voelen zij zich min der fit. Op den duur leidt dat tot verhoogde risico's op een hart infarct, bloedvatvernauwing en ontkalking van de botten. Of de bloeddruk en het cholestorolge- halte gaan omhoog. Het recept is simpel. Dagelijks een half uur actief zijn. Rustig wandelen of fietsen is niet goed genoeg. Flink doorstappen of - trappen wel. Traplopen en tui nieren voldoen ook. In 1996 haalde maar 40% van alle vol wassen Nederlanders de norm. zo blijkt uit recent onderzoek van het CBS. Een kwart van de mensen gaf aan in de vrije tijd wel iets aan beweging te doen, maar te weinig. De overige 35% is in zijn vrije tijd helemaal niet lichamelijk actief. Zwaar werk Bij het onderzoek is alleen geke ken naar wat mensen in hun vrije tijd doen. Lichamelijke in spanningen op het werk of in het huishouden zijn niet meegere- kend. Een deel van de mensen die in de vrije tijd niet aan de norm voldoen, maakt dat goed met lichamelijk zwaar werk. Meer mannen dan vrouwen vol doen in de vrije tijd aan de norm. Wel is het aantal mannen en vrouwen dat helemaal niet ac tief is, even groot. Ook zijn er verschillen per leef tijdsgroep. Jongeren (16-24 jaar) zijn in hun vrije tijd actie ver dan de groep die daar net boven zit (25-34 jaar) en druk bezig is met carrière en gezin. Boven de 35 worden mensen weer actiever. Hoe hoger de opleiding, hoe gro ter de kans dat iemand in zijn vrije tijd denorm haalt. Hetzelf de geldt voor het inkomen. Fietsen is de populairste activi teit. ANP LXRA r IJ- II J II ll BilS==S® Geldig voor alle modellen en kleuren van 1 t/m 30 juni 1998. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Telers van aardappelen, bloembol len en enkele groenten mogen vanaf het jaar 2000 de buitenste 1,5 meter van him percelen niet meer beplanten. Hierdoor hoe ven ze bij het spuiten van bestrijdingsmiddelen niet vlak bij de sloot te komen, waardoor minder schade lijke stoffen in het water komen. Naast de plicht om een teeltvrije zone aan te hou den, moeten de boeren ook hun spuitmachines aan passen om de drift, het wegwaaien van het be strijdingsmiddel vermin deren. Al deze maatregelen staan in een Algemene maatre gel van bestuur in het ka der van de Wet verontrei niging oppervlaktewater, die het ministerie van Ver keer en Waterstaat voor bereidt. Hoewel de teeltvrije zone een fors inkomensverlies oplevert, kan de boeren- organisatie LTO-Neder- land goed leven met de maatregelen voor het jaar 2000. Wel heeft zij proble men met de aanscherping van de maatregelen voor het jaar 2003 zoals die nu voorzien zijn, zegt akker- bouwvooiman A Maar- singh. „Wij zijn ervan overtuigd de doelstelling van 90 procent driftre- ductie te halen met het pakket voor 2000. Daar om willen we niet dat de overheid ook al aange scherpte normen voor 2003 formuleert. Dat is niet nodig", aldus Maar- singh. De milieuorganisaties zijn veel minder tevreden. In de laatste vergadering van de klankbordgroep hebben zij hun medewer- king opgezegd. Ze vinden dat de voorstellen niet ver genoeg gaan en dat het ministerie teveel naar de boeren heeft geluisterd. Het ministerie is het hier niet mee eens en betreurt het opstappen van de organisaties. „Wat we nu hebben afgesproken is het meest haalbare", aldus een woordvoerster. ANP door Henk van den Boom LISSABON - Portugezen zijn m een beetje teleurgesteld over het e. aantal bezoekers aan de Expo in jp Lissabon tijdens de eerste tien dagen. De organisatie had erop gerekend 100.000 kaartjes per dag te verkopen, maar het wer den er niet meer dan 30.000. p, De oorzaak moet voor een deel worden gezocht in het slechte n. weer, maar het grootste strui- 9f" kelblok lijkt de toegangsprijs die voor veel Portugezen te hoog ,r. is. Een gemiddeld Portugees ge- e. zin van vier personen is voor een aj dagje Expo ruim vijfhonderd ac gulden (50.000 escudos) kwijt. ,a Dat ligt niet ver onder het mini mumloon van 56.800 escudos. n. Toch bleef het geloof van de n| Portugezen in het grote belang van Expo'98 overeind. Mario Soares, voormalig president van Portugal en nu voorzitter- van de wereldcommissie voor de Oceanen, het thema van deze !te tentoonstelling, zegt dat de Por- !er tugezen na een halve eeuw dic tatuur en isolement tonen dat ze rs hun zelfvertrouwen en zelfres- j peet hebben herwonnen. De socialistische premier Anto- ,r. nio Guterres zei bij de opening |f. dat Portugal door de bouw van de Expo en de aanleg van de gro- ,je te infrastructurele werken, zo- r,. als de 17-km lange Vasco da Ga- ma-brug over de Taag, laat zien dat het thuishoort in de EU. Maar beide staatslieden hebben de Portugese werkelijkheid van alledag niet uit het oog verloren, pi Volgens de premier moeten er op en korte termijn grote hervormin- eE gen worden doorgevoerd op be- (je stuurlijk gebied, op het terrein van de sociale voorzieningen en en het belastingstelsel. Portugal eE behoort met Griekenland tot de 20 armste landen van de EU. Terugval De economische groei van rond de drie procent in de afgelopen jaren is voor een belangrijk deel lal te danken aan de enorme over- rïp heidsuitgaven rond het expoge- en beuren. Velen vrezen dat er na deze krachtsinspanning een te rugval zal komen in de publieke e„ investeringen met alle economi- eE sche gevolgen van dien. De vak- ,in bonden hebben gewaarschuwd |or voor een toename van de werk loosheid na de Expo. In tegenstelling tot vele wereld Rapport ministeries: geen toename gebruik door gedoogbeleid van onze redactie buitenland WASHINGTON - Een Ameri kaanse particuliere firma gaat met volautomatische appara tuur de ongeveer 60.000 genen van de mens in drie jaar vast stellen en in kaart brengen. De genen bevatten het erfelijk ma teriaal van een mens. Het be drijf belooft dat het gros van de ontdekkingen algemeen be schikbaar komen. Maar resulta ten die commerciële winst ople veren, houdt het voorlopig voor zichzelf, om er eventueel patent op aan te vragen. Het bedrijf is een dochter van Perkin-Elmer Corp. in Nor- walk, Connecticut. Craig Ven ter, de wetenschappelijke vader van het commerciële project, kondigt het aan in het vakblad Science dat vandaag verschijnt. Venter leidde het openbare In stituut voor Genenonderzoek in Rockrille, Maryland, voor Per kin-Elmer hem in mei in huis haalde. De onderzoeker heeft onlangs een verkorte procedure uitge werkt voor het noteren van ge nen, maar hij kon het niet tech nisch verwezenlijken. Daarom kwam het aanbod uit Nor-walk precies op tijd. Als alles volgens plan verloopt, zal het bedrijf met zijn volautomatische appa ratuur volgens Venters methode alle concurrerende onderne mingen de loef afsteken. De huicüge procedure ordent en rijgt duizend genensnippers in gemiddeld acht uur aaneen. Venter bereikt volgens eigen zeggen met zijn methode en nieuwe apparatuur in maar 15 minuten en voor eentiende van de kosten hetzelfde doel. Controle Velen zijn bezorgd dat, als Ven ters plan slaagt, één enkele par ticuliere onderneming controle krijgt over de kennis van het to tale menselijke erfgoed - en dit mogelijk voor geneeskundige, farmaceutische en andere doel einden kan gebruiken. Met de nieuwe methode zou zijn bedrijf het met Amerikaanse overheidsgelden gefinancierde Human Genome Project bin nenkort aftroeven. Dit zes mil jard gulden kostende project werd zeven j aar geleden opgezet door de Amerikaanse bioloog James Watson, die samen met Crick de structuur van het men selijke DNA (desoxyribonucleï- ne zuur) ontdekte en hier de No belprijs voor kreeg. Venters project zou voor het j aar 2005 een complete 'landkaart' van alle genen van de mens op leveren. Maar veel experts vin den deze prognose onrealis tisch. Halverwege zijn 15 jaar- omvattende programma heeft het Human Genome Project (HGP) pas 3 van het menselij ke erfgoed in kaart gebracht. Venter- wil dit doel al in 2001 be reiken en vooraanstaande we tenschappers vertrouwen hem. Francis Collins, directeur van het HGP, verklaarde al in de New York Times dat hij zich aan Venter zal 'aanpassen'. In plaats van zelf het mozaïek van het menselijke genenpa- troon samen te voegen, zouden Collins' onderzoekers zich voortaan op staatskosten ver diepen in muizen en andere die ren. Hiermee zouden zij dan Venters genenpatronen kunnen interpreteren en de betekenis en de functies vaststellen van de door hem in kaart gebrachte ge nen, zei Collins. De vraag is ech ter of het Amerikaanse Congres bereid is miljarden dollars te verstrekken voor het genenpa- troon van muizen. DPA van onze redactie binnenland DEN HAAG - Softdrugs zullen uiteindelijk legaal verkrijgbaar zijn en aan dezelfde soort regels moeten voldoen als alcohol en sigaretten. Dat blijkt uit een rapport dat de ministeries van volksgezondheid, welzijn en sport (VWS), binnenlandse za ken en justitie lieten opstellen. Uit het rapport 'Verkenning drugsbeleid in Nederland' blijkt ook dat het huidige ge doogbeleid voor softdrugs niet heeft geleid tot een toenemend gebruik onder jongeren. Boven dien leidt verslaving aan drugs niet automatisch tot crimineel gedrag. Daarom zal de produc tie en verkoop van softdrugs waarschijnlijk 'op den duur' le gaal worden. Bij softdrugs hoort volgens het rapport overigens ook cocaïne. De opsteller van het rapport is de Stichting Toe komstscenario's Gezondheids zorg (STG). De stichting vindt dat harddrugs die ernstige scha de veroorzaken, zoals heroïne, verboden moeten blijven. „Interessante gegevens", vindt prof. W. van den Brink van het Amsterdam Institute for Addic tion Research. „Vooral omdat men voor het eerst in mogelijke scenario's denkt, zoals een ge heel drugsvrije samenleving of een aanpak van risicobeper king". Toch vindt Van den Brink de toon van het rapport te opti mistisch. „De problemen met cocaïne zijn veel groter dan ge suggereerd wordt", aldus de drugsdeskundige. „Veertig pro cent van de mensen die zich aanmelden bij ons instituut, hebben primair een cocaïne- probleem. Dat kun je niet zo maar onder de tafel schuiven". Van den Brink vindt verder dat de legalisering nog niet precies genoeg beschreven is. „Er moe ten duidelijke regels komen, net als bij alcohol. Reclame voor- softdrugs moet verboden wor den en er moeten regels komen voor het gebruik van softdrugs in het verkeer". Van den Brink vindt het verder storend dat het drugsbeleid is losgekoppeld van het grote-stedenbeleid. „Ver slaving heeft alles te maken met armoede en racisme. Pas als het drugbeleid gekoppeld wordt aan het sociaal beleid, maakt het een kans. Los eerst maar eens de problemen in de grote steden op". Van den Brink staat niet alleen in zijn kritiek. Ook directeur- generaal Welzijn en Sport P. H. B. Pennekamp vindt het rapport enigszins eenzijdig. „Het probleem wordt te zeer be naderd vanuit de hulpverle ning", aldus de hoge ambtenaar van VWS. „Het drugsbeleid moet niet geïsoleerd bekeken worden maar men moet het in passen in het gezondheidsbeleid en het sociaal beleid". Advertentie van onze redactie binnenland DE MEERN - Een slang heeft al sinds woens dagmiddag bewoners van de wijk 't Weer in De Meern in zijn greep. Het reptiel, volgens getui gen twee meter lang, werd rond 13.30 uur opge merkt door een spelend kind. Het dier zag ver volgens kans in een kokerbalk van een auto te kruipen. In deze schuilplaats zat het dier gisteren nog steeds; een urenlange speurtocht en verwoede pogingen het beest onder de auto weg te spui ten met water ten spijt. Wat voor slang het is, is nog onbekend. Hoe het beest op straat is gekomen, is ook voor iedereen een raadsel. Een eventuele eigenaar is onbe kend, aldus de politie. De 5-jarige Rodny Visser kreeg woensdagmid dag de schrik van zijn leven toen hij de slang de straat voor zijn huis in De Meern zag overste ken. Hij snelde, nadat hij eerst nog met zijn fiets over het beest was gereden, gillend naar huis, vertelt zijn moeder José. ,Ik geloofde het eerst niet. Een slang. Dat kan niet." Toen haar echtgenoot ging kijken, bleek zoon lief toch gelijk te hebben. Met bezem en emmer probeerde de vader van Rodny het reptiel snel te vangen. Dat lukte niet. De slang zag kans in een van de metalen kokerbalken onder een na bij geparkeerde wagen te kruipen. Onder toeziend oog van de eigenares van de au to en andere omwonenden is het interieur van de wagen vervolgens helemaal uitgekamd, maar zonder resultaat. De eigenaresse moest met lede ogen aanzien hoe haar auto helemaal werd uitgekleed. Via een tuinslang is geprobeerd het beest onder de auto vandaan te spuiten, maar deze poging bleek vruchteloos. De inmiddels ingeschakel de stichting Dierenbescherming Woerden wist ook geen raad. Na een ruim twee uur lange vergeefse klop jacht, werd besloten een takelwagen in te scha kelen. Deze hees de voorkant van de wagen op. Weer werd gepoogd met water de slang onder de auto vandaan te krijgen. Maar ook dit lukte niet. De wagen werd later ingepakt in een oranje zeilin de hoop dat het beest tot rust zou komen en de auto zou verlaten. Gisterochtend echter bleek de affaire nog niet ten einde: de slang heeft volgens een omwonende zijn schuilhok nog niet verlaten. De wagen werd daarom naar een garage gebracht. GPD tentoonstellingen in het verle den heeft de Expo in Lissabon het grote voordeel dat de gebou wen en de infrastructuur zijn ingepast in een groot stadsver nieuwingsproject in het ooste lijk deel van de stad. Wanneer- op 30 september de laatste be zoeker naar huis gaat worden de expositiehallen het nieuwe jaarbeursgebouw van Lissabon. De kantoren en winkels op het Expoterrein maken deel uit van een nieuwe stadswijk waar 25000 woningen zijn gebouwd. De Portugezen willen tegen elke prijs vermijden dat hun Expo uitloopt op een financieel deba cle zoals in Serilla. Dit zou vol gens directeur- N. Vorstman van het Nederlandse paviljoen wel eens de reden kunnen zijn dat de organisatie van de Expo niet al tijd even gladjes verloopt. Vorstman stelt dat ijverig wordt gepoogd de financiën de baas te blijven door op personeel te be zuinigen. „Er zijn te weinig mensen. Soms duurt het dagen of zelfs weken om simpele din gen geregeld te krijgen." Hij is overigens niet ontevreden over de publieke belangstelling voor de Nederlandse inzending die de Noordzee als thema heeft, en de opzet van de expo. „Het is wat kleiner dan in Sevilla, maar daardoor lichter en prettiger", aldus de directeur. GPD De vele bouwprojecten voor de Expo in Lissabon hebben de Portugese economische groeicijfers fors opgedreven. foto GPD Pennekamp benadrukt dat de vier scenario's die in het rapport genoemd worden, ideologisch getint zijn. „Terwijl het Neder landse beleid juist bekend staat als rationeel en pragmatisch. Naar mijn mening moeten wij die lijn blijven volgen". In het huidige drugsbeleid wordt de verkoop van softdrugs gedoogd, maar is productie nog steeds strafbaar. Het ministerie van buitenlandse zaken verwacht geen koerswij ziging op korte termijn. „Pas over een tijdje kunnen wij over legalisering spreken in het bui tenland", aldus een woordvoer ster van het ministerie. „Maar als wij dat woord nu gebruiken, slaan alle deuren dicht." Demis sionair minister Van Mierlo spreekt volgende week over de wereldwijde drugsproblema tiek tijdens een speciale verga dering van de Verenigde Naties. GPD Het inpakken van de auto heeft geen effect gehad. foto Annette Vlug/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 7