Opnieuw verlaging olieproductie Rusland verlaagt rente fors PZC Herdenking Tiananmen in Hongkong Voedselnood dreigt voor rampgebied in Noord-Afghanistan buitenland Saoedi-Arabië, Mexico en Venezuela nemen voortouw Europees getuigschrift voor beroepsopleidingen Laatste koppeling aan Mir Viagra kan neushoorn helpen Levenslang ex-agent Zuid-Afrika Bulgarije geeft koning bezit terug Oudste mens ter wereld is dood Akkoord sanering schulden in Indonesië ECB-directie verdeelt functies Kleine boeren Noord-Korea mogen oogst zelf verkopen vrijdag 5 juni 1998 van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Saudi-Arabië, Mexico en Venezuela beperken vanaf 1 juli hun olieproductie met 450.000 vaten (van 159 li ter) per dag. Dat hebben de ministers van Olie van de drie landen, die donderdag in Am sterdam in besloten overleg bij een waren, bepaald. De aanhoudend lage olieprijs en de aanvoer van Iraakse olie op de wereldmarkt waren de aan leiding voor het overleg. Saoe di-Arabië verkleint zijn pro ductie met 225.000 vaten per dag, Venezuela met 125.000 va ten en Mexico met 100.000 va ten. Na onderzoek van de markt en van de vooruitzichten is geble ken dat verdere productiever kleining nodig is, bovenop de vermindering die de OPEC (Or ganisatie van Olie Exporteren de Landen) en olieproducenten van daarbuiten in maart over een waren gekomen. Het aan bod van olie is nog altijd groter dan de vraag en de voorraden blijven groot, zo staat in een ver klaring die na de besprekingen werd uitgegeven. De drie ministers gaven verder aan met andere olie-exporteurs in overleg te zullen blijven. De olieprijzen reageerden met een stijging. Nadat bekend was ge worden dat de drie olielanden met elkaar in overleg waren ge treden, steeg de notering van een vat Brent-olie met 55 dol larcent ofwel ruim 3 procent tot 14,59 dollar per vat. Op 22 maart overlegden de drie landen in het geheim in de Sau- dische hoofdstad Riyad. Zij kwamen toen een productiever mindering overeen en werden daarin later gevolgd door tien andere landen van binnen en buiten de OPEC. Laagste peil De olieprijzen, die tot het laag ste peil in tien jaar tijd waren gezakt, herstelden zich slechts tijdelijk. De financiële crisis in Azië en de grote voorraden frus treerden de plannen. Een vat Brent is momenteel vijf dollar goedkoper dan de gemiddelde prijs van 1997. De Mexicaanse olieminister Luis Tellez ontmoet vandaag in Oslo zijn Noorse ambtgenoot, zo bevestigde het Noorse ministe rie van Olie en Energie. Of Oslo wil meedoen aan een verdere productiebeperking, is de vraag. Noorwegen stemde er eerder mee in de productie per 1 mei met 100.000 vaten per dag te verminderen en heeft sindsdien duidelijk gemaakt dat het daar bij blijft. De woordvoerster zei dat de maatregel net is ingegaan en 'we moeten eerst kijken naar de re sultaten' KRF/AFP/RTR/ANP hun opleiding vermelden dat zij in een andere Europese lidstaat hebben genoten. Daaraan ont lenen zij echter geen rechten. Werkgevers of opleiders kunnen niet verplicht worden een Euro pass uit te schrijven voor be roepsopleidingen. Wel hopen de Europese bewindslieden dat het passensysteem werkgevers en - nemers meer aanzet tot het or ganiseren of volgen van be roepsopleidingen in andere lidstaten. Daardoor zal de uit wisseling van onderlinge erva ringen toenemen, hetgeen past in het Europese banenbeleid. ANP van onze redactie buitenland LUXEMBURG - Stages of be roepsopleidingen in andere EU- lidstaten krijgen in de toekomst meer erkenning. De Europese ministers van Onderwijs heb ben gisteren in Luxemburg be sloten een schriftelijk bewijs- systeem in te voeren voor deze opleidingen. Dit nieuwe sys teem moet de mobiliteit van vaklieden binnen de Europese Unie stimuleren. De ministers gingen gisteren akkoord met de invoering van de zogeheten Europass. Daarop kunnen vaklieden dat deel van HONGKONG - Een betoger in Hongkong herdenkt met in de hand een beeldje van de 'Godin van de Democratie' het bloedbad op het Tiananmen-plein in Peking negen jaar geleden. Chinese studenten hadden toen op het plein een enorm beeld van de godin opgericht, dat tot een symbool van het verzet werd. Het Chinese leger greep uiteindelijk met veel geweld in en maakte een einde aan de studentenprotesten De herdenking in Hongkong, de eerste onder Chinees gezag, trok gisteren ondanks de hevige regenbuien zo'n 40.000 mensen. De leider van het studentenprotest, Wang Dan, sprak de deelnemers via een telefoonverbinding vanuil de Verenigde Staten toe. Hongkong werd op 1 juli vorig jaar door Groot-Brittannië over gedragen aan China. Op het Tiananmen-plein zelf was de politie alom aanwezig. Een groepje van vijf mannen die elk jaar de doden van Tiananmen op het plein komen herdenken, werd door de politie ongemoeid ge laten. Voorafgaand aan de vierde juni werden in heel het land zo'n 25 dissidenten opgepakt. foto Anat Givon/AP HOUSTON - Het Amerikaanse ruimteveer Discovery is don derdag zonder problemen aan het Russische ruimtestation Mir gekoppeld om astronaut Andrew Thomas na een ruimte- verblijf van vier maanden op te halen. Het was de laatste kop peling tussen een Amerikaans ruimteveer en de Mir. De haperende televisiebeelden van de koppeling werden ge maakt vanaf de Mir. De Discovery kon helemaal geen beelden leveren wegens een defect aan het communicatiesysteem. Thomas is de zevende en laatste Amerikaan die een missie uit voerde in de Mir. De Discovery zal nog vier dagen aan het ruimtestation gekoppeld blijven en vervolgens terugkeren naar de aarde. AP KAAPSTAD - De potentiepil Viagra kan mogelijk de Afri kaanse neushoorn helpen overleven. Dat heeft de Ameri kaanse zender CNN gisteren gemeld. Het dier dreigt nu uit te sterven. Stropers maken de neus hoorn in weerwil van het jachtverbod in bijna heel Afrika nog steeds af om zijn hoorn. Daaraan worden potentieverhogende kwaliteiten toegeschreven. ..Wellicht kan Viagra de rol van de hoorn overnemen en de mythe daarover laten uitsterven", al dus vooraanstaand dierenbeschermer David Newton. ANP PRETORIA - Een voormalige agent van het blanke Zuid- Afrikaanse minderheidsbewind. Ferdi Barnard, is gisteren tot tweemaal levenslang veroordeeld wegens de moorden op een anti-apartheidsactivist en een voormalige zakenpartner. Daarnaast kreeg hij 63 jaar gevangenisstraf omdat hij in 1989 probeerde anti-apartheidsactivist Dullah Omar, de huidige minister van Justitie, te vermoorden. De 39-jarige Barnard werkte voor het Bureau voor Burger hulp, dat voor de regering anti-apartheidsorganisaties be streed. In 1989 vermoordde hij anti-apartheidsactivist David Webster, een hoogleraar van de Witwatersrand Universiteit in Johannesburg, en twee jaar later zijn voormalige zakenpart ner Mark Frances. AP SOFIA - Het constitutioneel hof in Bulgarije dat wetten toetst aan de grondwet, heeft gisteren bepaald dat het koninklijk gezin zijn bezittingen moet terugkrijgen. Het gaat om zes vil la's en stukken grond in diverse Bulgaarse badplaatsen De bezittingen zijn in 1947 door de communisten in beslag ge nomen. Maar volgens het hof is de betreffende wet strijdig met de grondwet. Bulgarije is het eerste Oost-Europese land dat eigendom aan een vroegere monarch teruggeeft. Het perso neel heeft zich in de eerste jaren van het communisme het meubilair van de villa's toegeëigend. Koning Simeon II leeft in ballingschap in Spanje. De koning kreeg tijdens zijn bezoeken aan Bulgarije in 1996 en 1997 een tumultueus onthaal..4FP/DPA BEIROET - Ali bin Mohammed Hussein, die volgens eigen zeggen 136 jaar oud en dus 's werelds oudste mens was, is overleden. Dat hebben Libanese kranten gisteren gemeld. Hussein, die ook bekend was onder de naam Zelem. was een volksdichter, die zijn dorpsgenoten verhalen placht te vertel len uit de Ottomaanse en Franse tijd. „Hij leefde in stilte en stierf in stilte, omhuld door een grote wolk sigarettenrook", schreef de krant An-Nahar. Hussein heeft zij n leven lang gerookt. Hussein betreurde dat hij niet in het Guinness Book of Records is opgenomen. Guinness eist echter een officieel geboortebewijs. De huidige titelhouder is de 117-jarige Amerikaanse Sarah Knauss. AP JAKARTA - Indonesië heeft met banken en bui tenlandse geldschieters een uit drie punten be staand akkoord bereikt over de buitenlandse schulden. Dat hebben de partijen gisteren in Frankfurt be kendgemaakt na vier da gen. van gesprekken. In Jakarta werden gelijktij dig details van het plan onthuld. Het plan heeft betrekking op bedrijfsschulden, bankschulden en han delsfinanciering. Voor de 60 miljard dollar bedrijfs schulden wordt een speci ale organisatie opgezet, het Indonesische Agent schap voor schuldenher structurering (INDRA), die 1 augustus aan het werk gaat. De organisatie beschermt deelnemers te gen valutarisico's en zorgt ervoor dat buitenlands geld beschikbaar blijft voor bedrijven die met schuldeisers overeenko men om hun schulden over een periode van acht jaar te herstructureren. De eerste drie jaar hoeven zij daarbij geen aflossing te betalen. De afbetaling van zo'n 9,2 miljard dollar aan bank schulden die op 31 maart 1999 aflopen wordt vier jaar uitgesteld. Handels- financiering ter waarde van 4,4 miljard dollar zal via verzoeken van Indo nesië aan banken over eind worden gehouden. Concreet wordt de banken gewaagd hun kredietbe- leidte bevriezen op het ni veau van api-il van dit j aai en niet te verlagen Vertrouwen Volgens de Indonesische minister voor economie en financien, Ginandjar Kartasasmita, bewijst het akkoord 'steun voor en lange termijn vertrouwen in de Indonesische econo mie'. Ook het Internationaal Monetair Fonds (IMF), de Wereldbank en de Aziati sche Ontwikkelingsbank (ADB) steunen het plan. AP/RTR/DPA van onze redactie buitenland MOSKOU - De centrale bank van Rusland heeft de rente gis teren sterk verlaagd. Ze besloot het belangrijkste tarief te verla gen van 150 tot 60 procent. Vori ge week, toen de financiële cri sis op een hoogtepunt was, ging de rente omhoog van 50 tot 150 procent. De centrale bank gaf een ver klaring uit waarin ze stelde dat de 'normalisering die zich op de financiële markten heeft voor gedaan, het besluit tot een ren teverlaging rechtvaardigt'. De Russische minister van Financi en, Michael Zadomov, zei dat de situatie zich de laatste twee da gen duidelijk heeft verbeterd. De obligatielening van 1,25 miljard dollar die Rusland woensdag aankondigde, was donderdag in een kwartier tijd voltekend, aldus Zadronov. Hij noemde dat een bewijs van ver trouwen van de internationale gemeenschap. In de loop van dit jaar wil Rusland voor in totaal vijf miljard dollar aan obliga tieleningen uitschrijven. Doodstraf In Moskou is nu ook de dood straf ter sprake gebracht in de strijd om te bezuinigen. Af schaffen van gaat de Russische regering te veel geld kosten. Vol gens vice-premier Nemtsov zit- De financiële crisis mag dan volgens de regering in Moskou over het dieptepunt heen zijn, in St. Peters burg moet een bejaarde inwoner zich nog steeds met straatverkoop in leven zien te houden. Het gemid delde pensioen in Rusland is daarvoor bij lange na niet meer voldoende. foto Anatoly Maltsev/EPA ten er nu 894 terdoodveroor- deelden in de cel en zij kosten Rusland jaarlijks zo'n 200 mil joen gulden. Dat bedrag zal al leen maar toenemen omdat er nog steeds jaarlijks zo'n 150 (Advertentie) Algemene informatie over opleidingen om 10.30,11.30 en 12.30 uur. Realtime confererjcing-over 'Kabinetsformaties' en 'Satellieten' om 11.00,12.00 ennJAOuur. Surfen op Infonet en Studienet - de elektronische studeetomgeving -, en demonstraties van multimedia programma's. Flexibel en innovatief studeren OpenUn versiteitNe 10.00 tot 14.00 uur FRANKFURT - De directiele den van de Europese Centrale Bank (ECB) hebben onderling de taken verdeeld. President Duisenbexg zal ook de relaties met de pers voor zijn rekening nemen, alsmede het secretari aat. protocol en interne boek houding. De ECB-directie vergaderde af gelopen dinsdag op de eerste werkdag van de bank, een maand eerder dan de bedoeling was. Naar de bank donderdag bekendmaakte, is de portefeuil leverdeling toen ook geregeld. De Duitser Otmar Issing, tot 1 juni chef-econoom bij de Duitse Bundesbank, krijgt een soortge lijke zware functie. Hij krijgt cle afdeling Economie en Onder zoek onder zich, en wordt daar mee verantwoordelijk voor het voorwerk voor het rentebeleid dat de ECB vanaf 1 januari 1999 voor de elf eurolanden gaat voe ren. Het rentebeleid van de Europe se centrale bank wordt uitein delijk beslist in de ECB-raad, waarin de directieleden plus de elf presidenten van centrale banken een even zware stem hebben. Bij staking van stem men geeft de stem van de presi dent de doorslag. ANP Studiecentrum Middelburg Kousteensedijk 7 telefoon 0118-654286 Russen ter dood worden veroor deeld. Nemtsov schrijft dat in een re geringsadvies aan het Russische parlement, de Doema. In het stuk suggereert de vice-premier dat het goedkoper is doodstraf fen gewoon uit te voeren en dus het opschorten op die straf op te heffen. President Jeltsin besloot in au gustus 1996 de doodstraf niet meer uit te voeren. Die beslis sing viel omdat Rusland was toegetreden tot de Raad van Eu ropa en zich dus moest gaan houden aan de Europese Con ventie van de Rechten van de Mens. Die verbiedt het uitvoe ren van de doodstraf. Doema Het besluit is echter nooit offici eel wet geworden. De door na tionalisten en communisten ge domineerde Doema heeft zich hier altijd fel tegen gekant. In dien Rusland het uitvoeren van de doodstraf hervat, riskeert het uitsluiting door de Raad van Europa. Ook de nieuwe Russi sche minister van Justitie. Kras- jeninnikov, heeft zich onlangs voor de doodstraf uitgesproken. Volgens hem is zo'n vonnis het beste afschrikkingsmiddel. Daarnaast zou ook de bevolking in ruime meerderheid voor de doodstraf zijn. AFP/ANP NEW YORK - Noord-Ko rea heeft, in samenwer king met het Ontwikke lingsprogramma van de Verenigde Naties, een plan opgesteld om een deel van zijn landbouw sector te decentraliseren en kleine boeren toe te staan een deel van de oogst zelf op de markt brengen. Het plan moet helpen de voedselproductie terug te brengen op het niveau van voor 1995 en Noord-Ko rea weer onafhankelijk te maken van voedselhulp. Christian Lemaire, vertegenwoordiger van het Voedselprogramma in Noord-Kox-ea. zei dat de 'modernisering', zoals Noord-Korea de verande ringen noemt, heel gelei delijk in zijn werk zal gaan, omdat Noord-Ko rea de maatschappelijke gevolgen beperkt wil hou den. AP ATTENTIE JIP JANNEKE KINDERLIGSTOEL GEEL EN BLAUW (artikelnummers 13.01.9821 en 13.01.9822, verkoopprijs 25.-) In verband met mogelijk beknellingsgevaar verzoeken wij u bovengenoemd artikel te retourneren naar één van onze filialen. Uiteraard krijgt u uw geld volledig terug. Voor informatie: HEMA Centrale Klantenservice, tel. 020-31 14800 Onze excuses voor het ongemak. HEMA van onze redactie buitenland ISLAMABAD - In het door een zware aardbeving getroffen noordwesten van Afghanistan dreigt een tekort aan levens middelen. Een woordvoerster van het Internationale Rode Kruis zei gisteren dat een snelle voedseldistributie onder de tienduizenden dakloze dorpe lingen de hoogste prioriteit heeft. Ze zei dat de eerste hulpfase is afgerond. Volgens een zegsvrou we van de Verenigde Naties heb ben veel mensen in het rampge bied in de provincie Takhar sinds de beving, zaterdagoch tend, niet meer gegeten. Zware naschokken gisteren in het rampgebied maakten de be volking nog angstiger dan ze al is. „De mensen durven niet eens meer hun spullen te zoeken in de verwoeste huizen", zei VN- woordvoerster Russell. De jong ste bevingen waren voóral merkbaar in het gebied Shar-i- Buzurg, dat het zwaarst te lij den heeft van de aardschok van het afgelopen weekeinde. In Shar-i-Buzurg raakten meer dan 50.000 mensen dakloos. Russell denkt dat de gevolgen ernstiger zijn dan verwacht. Ze baseerde zich onder meer op gisteren beschikbaar gekomen verslagen van waarnemingen vanuit de lucht. Al eerder was geconstateerd dat de beving veel zwaarder was en dat ze veel meer schade veroorzaakte dan die van vier maanden geleden. Toen kwamen tussen de 1.400 en 4.000 mensen om het leven. Dit keer vonden volgens de lokale autoriteiten waarschijnlijk 5.000 Afghanen de dood en zijn vijftig dorpen geheel of groten deels verwoest, vijf keer zoveel als in februari. Russell reageerde verheugd op de komst, waarschijnlijk bin nen twee drie dagen, van twee grote Amerikaanse trans porthelikopters die elk twintig ton goederen kunnen vervoeren. Behalve voedsel is behoefte aan dekens, tenten en kookgerei.. De huidige vier helikopters hebben ruimte voor niet meer dan drie ton en worden vooral gebruikt voor het transport van gewon den. Ze zei in onderhandeling te zijn met een Russische onderne ming over de inzet van Anto- nov-transportvliegtuigen. De ontwikkelingsorganisatie Novib trekt een miljoen gulden uit voor noodhulp aan Afgha nistan. Vandaag vertrekt er vanaf Oostende een vracht vliegtuig met veertig ton aan hulpgoederen. De hulpzending bestaat onder meer uit tenten, medicijnen en materiaal voor het zuiveren van water. Ook zorgt de organisatie voor vrachtwagens en biedt ze hulp bij het bergen en begraven van de slachtoffers van de aarbe- ving. RTR/DPA/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5