Conflict rond Bootlieden luwt PAAUWE Nieuw leven voor de 'Stutemaele' Schoondijke niet bang voor komst Prolion Leider jeugdbende in Hulst bekent Politie registreerde meer roofovervallen tientallen inbraken Frisse lucht voor kinderen Tsjernobyl zeeland vrijdag 5 juni 1998 z 21 Kamer bespreekt tunnelwet Prins bij waterwinbedrijf Kind (4) zwaar gewond na val Zware mishandeling in Goes Vandaal gepakt in Middelburg Stelen sierbestrating mislukt Concurrenten maken werkafspraken Stoel, club, fauteuil.. door Jacques Cats GOES - Wie naar kantoor of fabriek gaat heeft door de ja ren heen voor het opbergen van het twaalfuurtje of tus sendoortje gebruik gemaakt van een plat en langwerpig plastic doosje. Werkers op het land kenden een ander soort verpakking: een knapzak, in Zeeuwse contreien beter be kend onder de naam 'stute maele'. De zak was gemaakt van een grijze boerenstof. Daarin werden niet alleen de grote sneden brood bewaard met als beleg stroopvet, natte schapenkaas of zelfgemaakte jam. Vaak zat daar ook een bo- terbabbelaar bij, zeg maar spekje, zomaar los, als zoet toetje. Het Toeristisch Bureau Zrnd- Beveland heeft de stutemaele, ook wel stikkezak of stuutzak genoemd, in ere hersteld. Nu dienstdoende als verpakking voor informatiemateriaal dat verwijst naar twee verblijf sar- rangementen rond attracties en producten van de streek. Het toeristisch bureau haalde de stutemaele al eerder uit de vergetelheid op een persdag. ..Het sloegtoen enorm aan. zo dat we hebben besloten er een soort beeldmerk van te ma ken-', meldt medewerker Ad Schuurbiers. Het bureau heeft met de for mule arrangementen rond evenementen zelfs een gooi ge daan naar de landelijke Prijs voor Toerisme. Met het nieuwe product wordt aansluiting gezocht bij de ac tiviteiten in het kader van de Zeeland Natuurmaand. Er wordt gelogeerd in Goes. Van- daaruit leiden fietsroutes naar plekken die uitzicht bieden op een nadere kennismaking met streekeigen attracties en pro ducten. Vast onderdeel in de van vrijdag tot en met zondag lopende arrangementen is een drie-ganger diner van streek eigen producten in restaurant Karei V aan de Turfkade in Goes. Dit restaurant voert ge durende de hele maand juni het streek-eigen diner. foto Willem Mieras TERNEUZEN - De Tweede Kamer buigt zich nog vóór het zo merreces over het wetsvoorstel Tunnelwet Westerschelde. Het voorstel moet uiteindelijk leiden tot de definitieve op richting van de NV Westerscheldetunnel. De schriftelijke be handeling - Kamervragen en ministeriële antwoorden - is in middels achter de rug. Het voorstel wordt behandeld tijdens een plenair debat. De Kamer praat binnenkort ook over de Derde Voortgangsrapportage over de tunnel. Dat gebeurt in eerste instantie schriftelijk, waarna later mogelijk mondeling overleg met de minister volgt. Belangrijkste nieuws uit de rapportage: de verschuiving van de oplevei-ingsdatum van half november 2002 naar half maai*t 2003. Zit het booi-proces mee, dan zou die datum nog kunnen worden vervroegd. DEN HAAG - Prins Willem-Alexander is één van de sprekex-s tijdens de jubileumbijeenkomst van Waterwinningbedrijf Brabantse Biesbosch (WBB) op 11 juni in Werkendam. Het waterwinningbedrijf viert dan de levering van 25 jaar Biesbosch-water aan zuidwest-Nederland. In totaal is er 3.6 miljard kubieke meter water gebruikt uit de Biesbosch. Het wordt als halfproduct geleverd aan waterbedrijven in Zee land, Rotterdam en noord'west-Brabant. D ie zuiveren het wa ter tot drink- of industxïewater. Het WBB beschikt nu over drie spaarbekkens die worden ge voed met Maaswater. Het is van plan een vierde bekken aan te leggen. VLISSINGEN - Een 4-jarig meisje uit het Friese Bakhuizen is donderdag zwaar gewond geraakt bij een val. Het kxnd viel vijf meter naar beneden op het De Ruijterplein in Vlissingen ter hoogte van de kanonnen. Het meisje is met onbekend letsel opgenomen in het zieken huis. GOES - De politie heeft na een onderzoek naar een geval van openlijke geweldpleging en zware mishandeling in Goes twee verdachten aangehouden. De slachtoffers, twee jongens uit Amemuiden, liepen 22 mei bij een aanvaring met een 17-jax-ige inwoner van Goes en een 22-jarige Vlissinger i-espectievelijk een gebx-oken neus en hoofdletsel op. Beiden moesten per ambulance naar het zie kenhuis worden vexvoerd. De 17-jarige Goesenaar is voorge leid aan de kinderrechter, de 22-jarige inwoner van Vlissin gen moet voor de rechter-commissaiïs verschijnen. MIDDELBURG - De politie heeft woensdagmorgen om 0.50 uur een 27-jarige Middelburger aangehouden op de Markt in zijn woonplaats. Hij had op de Markt enkele kramen en ter rasstoelen omver gegooid. Ook smeet hij met een fiets, die daardoor beschadigd x-aakte. Tegen de Middelburger, die on der invloed van drank verkeerde, is proces-verbaal opge maakt. GOES - Een oplettende voorbijganger zag in de nacht van woensdag op donderdag iemand sierbestating stelen van de werf van een bedrijf aan de Houtkade in Goes. De gewaarschuwde politie hield de dief aan, een manuitYers- eke die de vorige dag al op hetzelfde dievenpad was geweest. Hij moest de waarde van het gestolene aan de eigenaar ver goeden en kreeg een dagvaarding mee. door Wout Bareman en TERNEUZEN - De strijd tussen de twee 'vastmakersbedrijven', re de Verenigde Bootlieden bv en un Montis Mooring in Terneuzen, is geluwd. Het conflict sleepte al sinds 1995, toen Montis op de markt verscheen. Sindsdien lie- pen verschillexxde bemidde- lingspogingen op niets uit; er was sprake van een impasse. Op initiatief van het havenschap e Zeeland Seaports hebben de 0]> concurrenten nu werkafspra- ken gemaakt, die de situatie moet normaliseren. fte te Zeven maanden geëist tegen dealer Terneuzen MIDDELBURG - Tegen een 51- jarige inwoner uit Den Haag is gisteren bij de rechtbank in Middelburg voor dealen in en harddrugs zeven maanden cel er geëist. Officier van justitie mr. 8 H.I. dexx Hartog achtte bewezen eg dat de man eind vorig jaar in s-, Terneuzen voor een korte perio- cin de in harddrugs heeft gehan- deld. Bovendien meende de offi- en cier dat de verdachte met een 1 vuurwapen zijn dealerspraktij- ken onderstreepte. „Het is een enge man, die men sen heeft bejegend met een pis tool. Dat noem ik een agressieve manier van drugs verkopen." De Hagenaar ontkende het dea len en het wapenbezit. „Ik had de cocaïne nodig voor eigen ge- bnxik. Ik ben al meer dan veer- tien jaar verslaafd, maar ik ben nu met afkicken begonnen. In- middels ben ik al vijf maanden I clean", verzekerde hij. Uit getuigenverklaringen bleek m dat de verdachte tenminste op tt één adres had gedeald. Ook liep hij volgens getuigen constant K', met een wapen te zwaaien. De verdachte zei dat er in de Ter- neuzense drugsscene sprake was van een complot tegen hem. „Er moest een zondebok wor- i den gevonden." Omdat de man al zes maanden in voorarrest zit, vroeg zijn raadsman mr. J. Knoester om oixmiddellijke in vrijheidsstel- lixig. Dat verzoek werd door de rechtbank gehonoreerd. Uitspraak 17 juni. Het havenschap had al eerder gepoogd de keiharde concur rentiestrijd in de haven en met name op het sluizencomplex te beteugelen door aanpassing van het havenreglement. Nieuw daarin was de invoering van een vergunningstelsel voor de indi viduele werknemers van Ver enigde Bootlieden en Montis. Aan de vergxxnningen werden kwaliteitseisen verbonden. Bo vendien werd het tarievenstel sel aangepast. De directie van de Verenigde Bootlieden ging schoorvoetend akkoord met de nieuwe opzet, Montis maakte bezwaar-. Toen dat door de raad van bestuur van het havenschap terzijde werd geschoven, stapte directeur A van den Bex-ge naai de rechter. De zaak wacht nog op behandeling. Desondanks zijn beide pai-tijen nu nader tot elkaar gekomen. Havenmeester E. A van den Berg van Zeeland Seaports: „De twee moeten nu eenmaal vol doen aan dezelfde eisen. Dat Montis daartegen bezwaar maakt, is een andere zaak. Het gaat ons om behoud van de kwa liteit van de dienstverlening in de haven én zeker ook om de vei ligheid. We moeten voox-komen dat de goede naam van de haven door een der-gelijke kwestie wordt bezoedeld. We willen dat de boel vlekkeloos verloopt en daarom ben ik blij met de af spraken die nu zijn gemaakt. We zijn op de goede weg." Montis-directeur A van den Berge: „Tot echte onderlinge af spraken kun je natuurlijk niet komen omdat je dan de Europe se wetten overtreedt. Maar we streven nu wel naar een normale communicatie met als belang rijkste doel een optimalisering van de dienstverlening. We po gen het werk goed af te stem men." Directeur M. Rinn van de Bootlieden voelde in dit stadi um niets voor een reactie. De problemen rond de 'vastma- kersdiensten' (alle mogelijke vox-men van dienstverlening op de sluizen en in de haven van Ter-neuzen) dateren van '95 toen Montis Moox-ing op de markt verscheen. Montis werd opge richt door oud-administx-ateur Van den Bex-ge van de Bootlie den. Aan de oprichting lag een vete met directeur Rinn ten grondslag, die tot op de dag van vandaag voortduurt. De con currenten verloren zich in een slepend juridisch steekspel. De Verenigde Bootlieden probeer- de Montis via de rechtbank te dwarsbomen, maar slaagde daar niet in. Wel moest Rijkswa terstaat, op last van de recht bank in Rotterdam, de verstrek te vergunningen herzien. Maar Montis kon de wex-kzaamheden ongestoord voortzetten. Nu loopt dus nog de gei-echtelijke procedure die Montis heeft aan gespannen tegen de aanpassin gen van het havenreglement van Zeeland Seapoxis. door Pascalle Cappetti SCHOONDIJKE - De bewoners I. van Schoondijke zijn niet be- vreesd voor de vestiging van het bedrijf Prolion in een leeg staand gebouw van de Land- bouwpraktijkschool IPC Plant in him dorp. De informatiebij eenkomst in zaal Wijffels in ^c^oondijke trok donderdag- Bvond slechts vijf belangstel lenden. EN i Zij toonden zich enigszins af- 041/ wachtend over de gevolgen van de komst van het bedrijf in juli van dit jaar. Manager G. Alkemade van het bedrijf dat onder meer Automa tische Melk Systemen ontwik kelt, en wethouder C. Bolijn van de gemeente Oostbiu-g legden de aanwezigen uit dat met de ver huizing een einde komt aan de ongewenste situatie dat Px-olion in Groede in een landbouw- schuur zat zonder de bijbeho rende bestemming. Dat IPC Plant op vrijwel hetzelfde mo ment een van de gebouwen wil de afstoten, berustte op louter toeval. Alkemade hield de omwonen den voor dat Prolion zich bezig houdt met innovatieve, schone industrie. Zware machines, ver vuiling en lawaaioverlast horen daar nadrukkelijk niet bij. Het gaat uitsluitend om een kantoor, service-afdeling, testruimte en magazijn. Het parkeexieirein voor de medewerkers en bezoe kers wordt gerealiseerd op de binnenplaats. Wel erkende de bedrijfsleider dat de aan- en af voer van producten voor enige verkeei-sbewegingen kunnen zorgen, omdat de bedrijfsactivi teiten nu eenmaal 365 dagen per jaar, 24 uur per dag doox-gaan. De reparatiewerkzaamheden zullen met weinig geluidshi nder gepaard gaan. verzekerde hij. Niet alleen door de ver-plaat sing, maar vooral door de beurs notering in juli vorig jaar en de ontwikkeling van andere pro ducten zoals de foodcorner, een automatische vleeswarenafde- ling in supermarkten, ver-wacht Alkemade een groei van de wei'kgelegenheid naar 35 men sen en een omzetvei-dubbeling van de huidige 19 miljoen gul den. Op dit moment werken er zo'n 25 mensen bij het bedrijf. Zeven daarvan zijn gestationeerd bij Trako Techniek in Cadzand. dat voor Prolion de assemblage van de melkrobotten verzorgt, vier werken in de buitendienst. Ue verwachte groei betekent voor alsnog niet dat het bestaande gebouw aan de Julianastraat moet worden uitgebreid. Meer nog dan groei van de directe werkgelegenheid, denkt Al kemade dat deze groei mogelijk is voor de toeleveranciers. Prolion heeft inmiddels samen werkingsovereenkomsten met Trako Techniek. Unitron in IJ- zendijke, de firma Rosendaal in Breskens en IPC Plant. door Aector Dooms MIDDELBURG - De gemeente Hulst werd begin dit jaar geteis terd door een golf van inbraken. Voor de rechtbank in Middel- buig bekende gisteren een 18- jarige Hulstenaar verantwoor delijk te zijn geweest voor 36 in braken in woningen, bedrijven en auto's. De man ontpopte zich als de leider van een jeugdben de, die vier maanden lang de in woners van Hulst schrik aan joegen. De buit werd onder de jonge daders verdeeld. Officier van justitie mr. H. I. den Hartog vroeg zich gisteren op de zitting hardop af wat ze aan moest met deze jonge knul, die als 'modeljongen' in het reclas- seringsrapport stond vermeld en nog nooit eerder met justitie in aanraking was geweest. Maar ze wilde in haar eis van twee jaar gevangenisstraf, waarvan acht maanden voorwaardelijk, beslist rekening houden met de slachtoffers en met het feit dat de verdachte minderjarige jon gens van 14,15 en 16 jaar in zijn val had meegesleurd. „U was erop uit om rottigheid uit te halen. Heel Hulst leefde in angst voor dit clubje opgescho- m ten jongens. Ze waren op zoek naar een kick", verzekerde Den Hartog. Ze vond dat de voor- waardelijke gevangenisstraf gekoppeld moest worden aan reclasseringstoezicht. Compliment De officier complimenteerde de politie met het doortastend op treden, waardoor- de golf van in braken vrij snel kon worden be ëindigd. „Het is heel bijzonder wat de politie in Hulst heeft ge daan. Ze konden niet zomaar even een blik rechercheurs opentrekken. Daarom is er een plan de campagne opgezet. Na grondig speurwerk is de puzzel in elkaar gevallen", zei ze. De zaak kwam in een stroom versnelling toen een van de da ders manchetknopen te koop aanbood bij een juwelier. Hij had daarbij zijn naam en adres opgegeven. Huiszoekingen le verden het gewenste resultaat op. Het scala van diefstallen en inbraken begon met het stelen van fietsen en een auto. Daarna moesten woningen en bedrijven het ontgelden. Er werden stenen door de ruiten gegooid om ver volgens af te wachten of er ie mand thuis was. Ook had de verdachte 2 januari in Hulst geld van een dronken man afge perst. De gezinssituatie zou tot dit cri mineel gedrag hebben geleid. „Alles wat hij thuis verkeerd deed, werd aan de hand van de bijbel veroordeeld. Zijn ouders zijn geobsedeerd door het ge loof. Na een ruzie barstte ten slotte de bom. Hij kwam in con tact met verkeerde jongens, want aanvankelijk was hij geen leider. Hij was blij met zijn ar restatie, want hij wil zijn studie weer oppakken en aan zijn toe komst gaan werken", zei raads man mr. J.L.M. Burlet. Hij vroeg de rechtbank zijn cli ënt een werkstraf en verplicht reclasseringscontact op te leg gen. De verdachte heeft geen contact meer met zijn ouders, maar zou dit graag hersteld zien. De minderjarige daders moeten nog voor de kinderrech ter verschijnen. De rechtbank doet 17 juni uitspraak. blijven, of je wilt nestelen in je eigen lekkere, gemakkelijke stoel, Paauwe heeft er altijd een oplossing voor. Zitten, liggen, hangen... vooruit drie woorden dan. Maar veel te weinig om de koestering van een comfortabele fauteuil uit de uitgebreide Paauwe- collcctie weer te geven. J§ft moorden kun„Cn Zcëgen? Ga dan n'-vAÏ ■e in Goes/ 12000m2 showroom Marconistraat 15. Goes Tel. 0113 - 220840, Donderdag koopavond In Ellemeet mogen bleekneusjes uit Tsjernobyl drie weken het goede Zeeuwse leven genieten. foto door Lianne Sleufjes DEN HAAG - De politie Zee land noteert een groter aantal roofovervallen in de provincie dan het Projectteam Overval criminaliteit eerder deze week in de PZC. Volgens de aangifte- cijfers die de Zeeuwse politie hanteert lag het aantal roof overvallen in 1996 op 35 tegen 40 in 1997. Bij de Zeeuwse cij fers is de stijging minder specta culair dan bij de cijfers die het PtO verstrekt. Volgens het PtO, dat werkt met het landelijk overval systeem van de Centrale Recherche In formatiedienst, lag het aantal roofovervallen in Zeeland in 1996 op 10 tegen 31 in 1997. De toename is procentueel veel ho ger maar het totaal is lager. Het verschil zit in de gehanteer de definitie van een roofoverval. „Wij baseren ons op het aantal aangiftes. Een dergelijke mel ding gaat bij ons in de computer met als code: overval haakjes gewapend", zegt politie-woord voerder H. Kramer. „Dat geldt voor een overval op een bank of een bedrijf maar ook voor een overval op straat, als iemand een mes onder je neus houdt." Tasjesroof valt niet onder de Zeeuwse definitie. Ter vergelij king: hiervan zijn in 1996 109 aangiftes binnengekomen tegen 123 vorig jaar. Definitie Het PtO hanteert een engere de finitie van het begrip roofover val. „Daaronder verstaan wij een overval op een afgesloten ruimte; een bedrijf of instelling dan wel een georganiseerd geld transport. Eengewapende over val op een taxi valt hier ook on der. Roofovervallen op iemand die op straat loopt weer niet", zegt projectleider H. Eggink van het PtO. De CRI krijgt haar cijfers op haar beurt ook weer van de korpsen zelf. Met de Zeeuwse en de PtO-cij- fers in de hand lijkt de constate ring van het Bedrijvenplatform tegen Roofovervallen hout te snijden. Dat meldde afgelopen week in een brief aan de kabi netsinformateur-s dat er een ver schuiving plaatsvindt van straatroof naar overvallen op winkels, bedrijven, financiële instellingen en woningen. Dit platform wil dat er in het re geerakkoord rekening wordt gehouden met een goede aanpak van overvallen. door Inge Heuff ELLEMEET - In de nacht van woensdag op donderdag zijn 48 kinderen uit Tsjernobyl, via Duitsland in Ellemeet aangeko men. Daar zullen zij drie weken vakantie houden en genieten van de Zeeuwse lucht die zoveel frisser is dan bij hen thuis. Het is dit jaar voor de achtste keer dat er een groep kinderen in de leeftijd van negen tot twaalf jaar uit Tsjernobyl naar Ellemeet komt. Zij verblijven met hun begeleiders in een va kantiehuis dat eigendom is van een Duitse christelijke jonge renvereniging. De Duitse Evan gelische Kerk trok zich. na de ramp met de kerncentrale bij die stad, het lot van de kinderen aan. Elk jaar werft deze kerk fondsen om steeds weer een an dere groep kinderen een onbe zorgde vakantie te geven. Ook in Nederland houden mensen zich met de kinderen bezig. Er wordt hen zoveel vertier aangeboden dat er heel bewust 'vrije' dagen worden ingepland. Anders zou den ze te vermoeid kunnen ra ken. Het gaat hier uiteindelijk toch om kinderen die niet hele maal gezond zijn. Sommigen hebben operaties achter de rug. Maar de komende drie weken hebben de kinderen wel iets an ders aan hun hoofd. Want behalve zwemmen en spelen aan het strand, staat er onder meer een bezoek aan de E fteling op het programma, evenals een uitstapje naar Manege Groll en dierentuin Blij dorp. (Advertentie) drie woorden voor zitcomfort Raar eigenlijk: er is maar één woord voor zitten. Gelukkig zijn er heel veel gemakkelijke stoelen voor alle mogelijke zithouclingen en menselijke maten. Of je nu met je benen op de grond wilt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 47