Hulst lokt proefproces drugs uit Niet slapend rijk met aandelen Met fietstas op pad in de natuur Werving personeel tunnel in volle gang PILAAR Boete geëist tegen parachutistenschool na dodelijke sprong Goed voorjaar voor mosselzaadvisserij Gebruikersvriendelijk café Red's Roadhouse sluiting aangezegd a; Keramiek zeeuwse almanak Vlak door René Hoonhorst HULST - Burgemeester A Kes- sen heeft Red's Roadhouse laten weten dat het café zijn deuren moet sluiten. De uitbater wil niet voldoen aan de gemeente lijke verordening dat er geen softdrugs mogen worden ge bruikt in het café. Kessen ver wacht dat de exploitant bij de bestuursrechter in beroep zal gaan tegen de aanzegging tot sluiting. De burgemeester be schouwt een eventuele rechts zaak als een proefproces en heeft goede hoop dat de rechter de gemeente Hulst meer wapens in handen geeft in haar strijd te gen de drugsoverlast. Welzijnssector legt volgende week werk neer TERNEUZEN - Onder het mot to 'Welzijn moet lonen' leggen de werknemers van het Alge meen Maatschappelijk Werk Zeeuws-Vlaanderen dinsdag 9 jimi het werk neer.- De werknemers van de kantoren in Oostburg. Terneuzen en Hulst i vertrekken die clag per bus naar de landelijke manifestatie CAO Welzijnswerk in de Jaarbeurs hallen in Utrecht. Daar ijveren de bonden AbvaKabo, FNV en CFO (CNV) voor onder andere 3,75 procent loonsverhoging, een salarisregeling voor werk nemers van peuterspeelzalen in plaats van het minimumloon en effectieve werkdrukafspraken en scholingsfaciliteiten. De werkgevers zijn vooralsnog niet bereid te voldoen aan deze ei sen. Het Zeeuws-Vlaamse maat schappelijk werk zal op 9 juni I alleen bereikbaar zijn voor noodgevallen. Cliënten van het j maatschappelijk werk moeten rekening houden met meer ac ties. De exploitanten van Red's Roadhouse hebben al bij het verkrijgen van de vergunning voor de Drank- en Horecawet laten weten dat ze zich niet wen sen te houden aan de verorde ning dat er geen stickies gerookt mogen worden in hun etablisse ment. Volgens de raadslieden van de horecaondernemers worden de individuele cafébe zoekers in bij wet vastgelegde grondrechten beperkt als ze niet mogen roken wat ze zelf willen. Geen verkoop De café-uitbater gaat wel ak koord met de voorwaarde dat hij zelf geen softdrugs mag verko pen, maar wil klanten niet ver bieden om in zijn zaak meege brachte waren te nuttigen. De verdovende middelen kunnen tenslotte ook zijn gekocht in bij - voorbeeld de koffieshop die in Terneuzen wordt gedoogd, luidt de argumentatie. Dat soort argumenten maakt het voor de gemeente Hulst juist zo moeilijk om afdoende maat regelen te nemen, stelt Kessen. De burgemeester wil het 'mis verstand' dat Hulst een ideolo gische strijd tegen gebruik van softdrugs voert uit de weg rui men. „Het gaat erom dat Hulst als grensgemeente duidelijk moet maken aan vooral Vlamin gen dat hier geen softdrugs mo gen worden verkocht. Als men sen horen dat in bepaalde cafés veel wordt gerookt, gaat daar de suggestie vanuit dat er ook wel drugs te krijgen zullen zijn." Kessen wil niets afdoen aan het Terneuzense beleid om een kof fieshop te gedogen. Beleid „Terneuzen heeft zijn beleid met het Openbaar Ministerie af gestemd. Aan de andere kant zijn wij tot aan de Raad van Sta te in het gelijk gesteld om geen drugsgebruik toe te staan. En het Terneuzense gedoogbeleid doorkruist natuurlijk wel onze strijd tegen de drugsverkoop, want iedereen die betrapt wordt op het gebruik van softdrugs zegt gewoon dat hij het in Ter neuzen heeft gekocht. Omdat een horeca-ondememer in Hulst voor het runnen van hun bedrijf moet instemmen met de voorwaarde dat in zijn etablis sement geen softdrugs mogen worden gebruikt, vinden wij dat de burgemeester de gelegenheid moet hebben een bedrijf te slui ten waar toch wordt gerookt of gebruikt." Kessen meent dat zijn betoog een goede kans maakt bij de be stuursrechter. Hij heefteerst het café aan de Hulsterweg sluiting aangezegd, omdat de uitbaters van Red's Roadhouse van het begin af aan hebben gezegd dat ze niet zouden optreden tegen het roken van softdrugs. De kroeg was begin dit jaar na een inval waarbij verkoop van drugs werd geconstateerd enige tijd dicht, maar is na het aantre den van een nieuwe exploitant al weer enige tijd open. Be drijfsleider P. de Ridder beves tigt dat Red's Roadhouse in be- roep gaat tegen de aangezegde sluiting.De Ridder meent dat Kessen oneigenlijke argumen ten gebruikt om de kroeg te la ten sluiten. Nooit klachten „Zo gaat de burgemeester ervan uit dat in het café drugs worden verkocht, terwijl dat niet waar is. Daarnaast heeft hij het over ontoelaatbare overlast, terwijl wij hier in het buitengebied waarschijnlijk het rustigste ca fé uit de gemeente hebben. We krijgen nooit klachten van de buren. Het is gewoon heel verve lend dat Kessen onze zaak kapot probeert te krijgen, alleen om- door Wout Bareman TERNEUZEN - De werving van personeel voor de bouw van de Westerscheldetunnel is in volle gang. Via Arbeidsvoorziening Zeeland wil de tunnelbouwer Kombinatie Middelplaat Wes- terschelde nog voor de bouw vakvakantie contracten afslui ten met zo'n honderd mensen voor de klassieke betonbouw, de aanleg van bruggen en viaduc ten. Dat werk gaat na de vakan tieperiode van start. Daar ko men nogeens 120 mensen bij voor de betonfabriek die nu op het bouwterrein verrijst. In mei is een voorselectie ge maakt. Arbeidsvoorziening verzorgt een eerste inventarise- .1 rende gespreksronde, waarna KMW de kandidaten oproept voor een sollicitatiegesprek. 1 Negen mensen volgen momen teel bij het Centrum Vakoplei ding in Terneuzen een opleiding tot assistent betontimmerman. De cursisten kunnen waar schijnlijk in september aan de slag. Het Centrum Vakopleiding der bij TERNEUZEN - In de vitrine- ,n kasten van de openbare biblio theek in Terneuzen zijn kerami- sche sculpturen te bezichtigen van Gerrit Altena. Altena volgde Hoger Secundair kunstonderwijs in Gent, Sint Niklaas en Eeklo, waar hij zich bekwaamde in beeldhouwen, modeltekenen en keramiek. De sculpturen zijn te bezichtigen tot 20 juni. verzorgt met het oog op het pro ject ook andere aanvullende op leidingen (vooral gericht op vei ligheid). Daarnaast moeten nogeens 100 mensen worden ge worven voor montagewerk in de tunnel. In een later stadium komt er extra werk voor mensen in de wegenbouw, de elektro- techniek en de werktuigbouw. In de betonsector gaat het dus om 320 vacatures en daar ko men nog tal van andere banen in andere sectoren bij (bouwput beveiliging, schoonmaakbe drijven, catering). Bij de werving werkt Arbeids voorziening nauw samen met de uitzendbureaus Start en Vedior. Het afgelopen half jaar werden 38 informatieve bijeenkomsten voor groepen werkzoekenden en andere belangstellenden ge houden. Er kwamen in totaal 550 mensen op af. Om meer mensen te 'lokken' is inmiddels een omvangrijke reclamecam pagne gestart. Milieugedeputeerde ontvangt de eerste fietstas. Van links naar rechts: Tiny Maenhout (TBZ), Marian Langeveld (Fieldtrip), Jacques Begijn (De Rede), Pierre Eysackers (Kiwanis) en Dek. foto Charles Strijd door Conny van Gremberghe ZAAMSLAG - Gewapend met verrekij kers, loepjes, wind-en thermometers, op drachtkaarten en herkenningsmappen dook milieugedeputeerde Adrie Dek sa men met een groep leerlingen van de Ter neuzense scholengemeenschap De Rede donderdagochtend het schor bij camping 't Hellegat bij Zaamslag in. De bestuurder, de leerlingen, bijgestaan door de Terneuzense wethouder Piet Ha- melinck, Steltkluut-voorzitter Adrie Paauwe en Marian Langeveld van het ad viesbureau voor milieu-educatie Fieldtrip, bekeken buitendijks wat de na tuur nog aan schoons te bieden heeft. Bij de ontdekkingstocht werd voor het eerst gebruik gemaakt van de inhoud van de natuurfietstassen die speciaal voor het project Natuurfietstochten werd ontwik keld. Kort voor de zeedijk werd overgestoken mocht Dek de eerste fietstas met inhoud in ontvangst nemen van Pierre Eysackers, de vertegenwoordiger van de serviceclub Kiwanis Axel-Zeeuws-Vlaanderen, die voor de aanschaf van 32 tassen 16.000 gulden beschikbaar had gesteld. Ook het Milieufonds Zeeland en Zeeland Natuur- maand droegen financieel bij aan het pro ject. Het project Natuurfietstochten in Zeeuws-Vlaanderen is een gezamenlijk initiatief van het Toeristisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen en Fieldtrip. De twee organisaties ontwikkelden binnen het projectkader acht bewegwijzerde fiets routes door de regio. En route kunnen deelnemers op gezette plaatsen - de af- stappunten - halt houden en diverse doe- activiteiten in de natuur verrichten. Opdrachten De opdrachten voor die activiteiten gaan schuil in de eerdergenoemde fietstassen, waarin ook allerhande hulpmiddelen zit ten om de opdrachten te kunnen uitvoe ren. De belangstelling voor de natuur fietstochten, zo gaf Tiny Maenhout van het TBZ te kennen, is overweldigend. „Eenendertig scholen hebben inmiddels te kennen gegeven te willen deelnemen aan de fietstochten. De komende weken zullen de scholen dan ook gebruik maken van de speciale fietstassen. Daarna kan een ieder die wil maken met de veelzijdig heid van de natuur in.onze streek route kaarten en tassen verkrijgen bij de VW- kantoren." Bravoure De leerlingen van De Rede uit Terneuzen, zo'n250 in getal, beten gisteren de spits af. In eerste instantie werd met kinderlijk bravoure nog wat schampertjes gedaan over de opdrachten. Eenmaal op de dijk en in het schor groeide het enthousiasme en werden de opdrachten met overgave uitgevoerd. Ook door de gedeputeerde, die zijn volgende vergaderafspraak het liefst had laten schieten. Winnaar beurscompetitie had bijna dagtaak aan volgen koersen Advertentie '.X'. BOUWMATERIALEN Alben JoKhimibde 33 - Goes - Tel 0113-215401 I Openingstijden: ma. t/m vnj.: 8-30-17.30. do 19.00-21.01 9.30-15.30 iOoI voor particuliere») door Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN - 's Ochtends de krant uitvlooien op zoek naar de meest veelbelovende aandelen koersen, 's middags vóór half vijf thuis zijn anders wordt er misschien een buitenkans ge mist en op vakantie gaan mid denin de beurscompetitie is eigenlijk uit den boze. Alleen echte 'beurs-tijgers' komen met winst naar huis. De 66-jarige Karei Donze uit Terneuzen kan met recht zo genoemd worden. Zijn naam prijkt na het sluiten van de beurscompetitie hele maal bovenaan de lijst in het PZC-klassement. Hij schroefde zijn startkapitaal van drie ton in tien weken op tot 683.304 gul den. Zelf heeft Donze ook aandelen, maar daar gaat hij toch wel wat voorzichtiger mee om. „Dat is het voordeel van de beurscom petitie. Het is toch geen echt geld waar je mee handelt, dus je kunt je er geen buil aan vallen", zegt Donze. Als nieuwkomer bij de beurs competitie verbaasde het Donze Karei Donze: „In het echt met andermans geld spelen doe ik niet." foto Charles Strijd dat hij op de eerste plaats ein digde. „Ik kocht voornamelijk aandelen uit de Top vijfPhilips, Unilever, Royal Dutch, KLM en Akzo. Je moet er hele dagen mee bezig zijn en oog hebben voor de kleinste details. Heb je daar geen tijd voor, dan moet je er niet eens aan beginnen." Vakantie Donze permitteerde zichzelf een weekje vakantie en dat kwam hem duur te staan. „In een week raakte ik vier ton kwijt. Dat krijg je als je even niet oplet. Eigenlijk had ik een tv met teletekst in de caravan moeten hebben. Gelukkig is dat verlies later weer ruimschoots goedgekomen, maar daar moet je wel veel voor doen. Het is bij aandelen dus echt niet zo dat je slapend rijk wordt", zegt Donze. Kennissen in de buurt hadden vernomen van Donzes plotse linge 'rijkdom'. „Er werd gerod deld in de buurt. Zo van: 'Heb je 't gelezen in de krant, Karei heeft veel geld gewonnen op de beurs'. Er stond inderdaad wel eens wat van de beurscompeti tie vermeld, maar dan stond er ook bij dat het om een fictief be drag ging. Wij kunnen er na tuurlijk niks aan doen dat men sen niet weten wat 'fictief' dat wij - in tegenstelüng tot an deren - eerlijk zeggen dat wij niet optreden tegen het roken van softdrugs." De>Hulster burgemeester laat weten na een gunstige uitspraak van de rechter ook direct op te treden tegen enkele andere eta blissementen in de gemeente. Het parket in Middelburg - tot nu toe geen groot voorstander van het stringente, afwijkende anti-drugsbeleid van Hulst - wacht een eventuele uitspraak van de bestuursrechter rustig af, verklaarde persofficier mr. J. Groen eerder al. door Arjen Nijmeijer MIDDELBURG - Veertien jaar lang was het goed gegaan. Zo lang al gebruikte de Zeeuwse parachutistenopleiding haar landingsveld ('dropzone') bij Wilhelininadorp, vlak achter de dijk van de Oosterschelde. Nog nooit was er iemand in het water terecht gekomen, tot zondag 9 september 1995. De 27-jarige Yvonne de Jong uit het Brabant se plaatsje Zeeland landde door een onverwachte, harde wind onverhoopt in het water en raakte verstrikt in haar para chute. Ze werd gered, maar overleed een dag later in het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. De parachutistenschool moest zich gisteren verantwoorden voor de rechtbank in Middel burg. Kort na het incident had de officier van justitie de zaak geseponeerd, omdat er sprake zou zijn geweest van 'een dra matische samenloop van om standigheden'. Maar na een klaagschrift van de ouders van het slachtoffer besloot het ge rechtshof in Den Haag dat de aanklacht toch moest worden behandeld. De aanklacht spitste zich toe op drie punten. Ten eerste zouden de cursisten niet voldoende zijn gewezen op wat ze moesten doen als ze in het water terecht kwamen. Ten tweede had de pa raschool bij de heersende wind kracht en -richting het landingsveld vlak naast de Oos terschelde helemaal niet mogen gebruiken, vond het Openbaar Ministerie. En ten derde had het slachtoffer een reddingsvest moeten dragen. Dat was in 1995 ook verplicht volgens het veilig heidsreglement van de Konink lijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart (KNVvL). De instructeur van dat bewuste weekeinde was er gisteren niet, maar de toenmalige eigenaars van de parachutistenschool wel. Zij gingen ervan uit dat de noodhandeling wél ter sprake was gekomen in de cursus. Vol gens sommige cursisten die sa men met het slachtoffer de les sen hadden gevolgd, was dat ook inderdaad gebeurd, maar volgens andere deelnemers niet. Een reddingsvest werd inder daad nooit meegegeven, beves tigde de eigenaar. Maar diverse deskundigen hadden verklaard dat een zwemvest de parachu tist zo in zijn bewegingen be lemmert. dat de kans dat er iets misgaat juist groter wordt. Veiligheid Het paracentrum is altijd zeer serieus geweest op het gebied van veiligheid, hadden diverse getuigen verklaard. De theorie lessen zaten gedegen in elkaar; bovendien was er gekozen voor een systeem van begeleiding van de sprongen die voor het be drijf financieel onvoordelig was. maar de veiligheid ten goe de kwam. „Het was misschien wat naïef van onze kant, maar we gingen ervan uit dat er nooit iemand in het water terecht zou komen", zei de eigenaar van het paracentrum gisteren. Officier van justitie mr. Y.AC.C. Willems legde het bedrijf 'dood door schuld' ten laste. Het para centrum had rekening moeten houden met de mogelijke risi co's en was dus 'aanmerkelijk onvoorzichtig' geweest. Zij eis te een boete van 10.000 gulden; daarnaast vond zij dat het be drijf een schadevergoeding van 16.000 gulden aan de ouders van Yvonne de Jong moet betalen. Advocaat mr. L. Ph.J. van Uten- hove vond dat de aanklacht niet was bewezen. Hij wees erop dat de KNVvL bij diverse bezoeken aan het paracentrum nooit had gevraagd naar zwemvesten of een reddingsboot. Het ongeval was het gevolg geweest van een samenloop van omstandighe den, waarbij het slachtoffer de instructies ook niet goed had opgevolgd, vond Van Utenhove. Uitspraak op 17 juni. door Jacob de Ronde BRUINISSE - De Producenten organisatie voor de Nederland se Mosselcultuur ziet met voldoening terug op de voor- jaarszaadvisserij in de Wadden zee. In totaal tachtig vaartuigen waren in de afgelopen vijf we ken goed voor 600.000 ton mos selzaad en halfwasmosselen. De voorjaars-zaadvisserijcam- pagne werd gisteren beëindigd. Vrijwel zonder problemen is het door het Rijks Instituut voor Visserij Onderzoek (RIVO) geïn ventariseerde tonnage naar de kweekpercelen van de mossel vissers overgebracht. PO-secre- taris mr. H. J. van Geesbergen steekt een pluim op de hoed van de biologen van het RIVO in Yerseke. „Het is opnieuw pret tig dat het RIVO vooraf een cor recte inventarisatie heeft ge daan." In de eerste drie weken van de zaadviscampagne werd weke lijks 150.000 ton zaad en half wasmosselen gevist. Tijdens de laatste twee weken mocht in to taal per week 75.000 ton (een mosselton is 100 kilo) in de laadruimen worden gevierd. Donderdag kwamen vijftien mosselkotters in actie om het resterende vangstaandeel bo ven water te halen. (Advertentie) betekent", zegt Dini, Donzes vrouw. „Als we echt geld zouden heben, staat dat toch ook niet in de krant? We denken eraan een nieuwe caravan te kopen. Heb ben ze weer wat te kleppen." Verzoek Donze heeft van verschillende mensen al het verzoek gekregen of hij voor hen de beurs op zou willen gaan. Dat heeft hij altijd netjes afgewimpeld. „Tijdensde beurscompetitie is het allemaal wel goed gegaan, maar in het echt met andermans geld spelen doe ik niet. Ik kan niet garande ren dat ik winst maak en het ri sico alles te verliezen is mij te groot. Ik zei tegen die mensen: doe 't maar lekker zelf", zegt Donze. Handelen in aandelen is keuzes maken en ook Donze wedde ooit op het verkeerde paard. „Ik ver kocht eens een pakket aandelen te vroeg, zodat ik een smak winst misliep, maar dat hoort er nou eenmaal bij", zegt Donze. Zijn vrouw bleef minder koel onder een verkeerd genomen beslissing. „Hij ging dan vrolijk verder, maar ik raakte helemaal in paniek. Voor niks natuur lijk", zegt Dim. Volgend jaar doet Donze zeker weer mee met de beurscompetitie. Wat er toch m ons is gevaren, wilde die abonnee gisteren van ons weten. En we moeten toegeven, de pagina varia in deze krant van donderdag was nogal eenzijdig samen gesteld. Vrijivel ieder artikel ging over zinnelijke geneugten. Zo werd melding gemaakt van een proef met een nieuwe erectiepil, de late erkenning van Casanova en seks in de ruimte. Zelfs het weerbericht was voorzien van het kopje 'op en neer'. Het valt nog mee dat jullie de waterstanden vrij hebben weten te houden van frivoli teit", beet die lezer ons toe. „Jullie moeten Tom Poes en de Grootdoener er maar eens op nalezen. En ja hoor, daarin werd mel ding gemaakt van de wer king van een 'vlakdenker' Wij buigen deemoedig het hoofd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 43