Woningen op plek gemeentehuis Het ziekenhuis kan er weer tegen Openbaar bezit in trek bij vandalen PZC PZC fl S 1 ft JIM Exploitant wil snel Fauna Park openen in Nieuwe Tonge zeeland 19 Gezamenlijk plan In 't Opper Bruinisse en CSW voor veertig seniorenwoningen Winkeldief steelt blik soep Wtif§ Geld voor onderhoud van MFC Dieven slaan drie keer toe Reclamezuil gestolen in Goes Doorrijder verliest bumper Nieuw rampenplan Terneuzen Vernielingen Aardenburg bekend Branden woning en zorgcentrum Tuinen open vrijdag 5 juni 1998 ZIERIKZEE - Een 42-jarige man uit Zierikzee is woensdag aangehouden vanwege het stelen van een blik soep bij een su permarkt aan het Havenplein in Zierikzee. Hij werd overge bracht naar het politiebureau. Na het betalen van een boete van 240 gulden werd de man weer vrijgelaten. door Andries Molengraaf BRUINISSE - Bejaardenhuis In 't Opper uit Bruinisse en de Christelijke Woningbouwver eniging Schouwen-Duiveland willen het oude gemeentehuis van Bruinisse kopen. Beide wil len op het perceel seniorenwo ningen bouwen. Om elkaar geen vliegen af te vangen, ligt samen werking en overleg tussen be jaardenhuis en stichting voor de hand. Die samenwerking is er eigen lijk al, zegt directeur F. Postema van In 't Opper. „Althans, we praten er veel over met elkaar. We hebben een prima onderling overleg. Het zijn dan ook onze buren." In 't Opper is gevestigd naast de cluster zorgwoningen die de woningbouwvereniging al in bezit heeft. „Wij leveren daar de zorg voor en het ideale aan het oude gemeentehuis is dat dat weer naast die zorgwo- 'ningen gelegen is." Behoefte Als het erop aan komt, maakt pet Postema eigenlijk niet zo veel uit wie de zorgwoningen bouwt of wie er de eigenaar van wordt. Als ze er maar komen, want er is behoefte aan. „En dan leveren wij op die locatie de [zorg. Want daar zijn we goed in." Dat neemt niet weg dat In 't Opper het graag in eigen hand houdt. Samen met het kapitaal krachtige Woonzorg Nederland heeft het bejaardenhuis enige tijd geleden bij de gemeente Schouwen-Duiveland een bod uitgebracht op het oude ge meentehuis. „We willen op die locatie ongeveer veertig senio renwoningen realiseren, in de Ziekenhuis wil geld voor geriater VLISSINGEN - Ziekenhuis Walcheren hoopt via een beslis sing van de Raad van State als nog geld te krijgen voor een tweede 'geriater. Deze is inmid dels al aangetrokken doordat het ziekenhuis uit eigen midde len geld vrijmaakte. Het be stuur wil echter erkenning en fi nanciering van de formatie plaats door de minister van Volksgezondheid. sociale sector. Dus betaalbaar. Mogelijk dat een klein aantal als koopwoning wordt aangebo den." Gelijktijdig met de bouw van nieuwe woningen zal het bejaardenhuis zelf een grote op knapbeurt moeten ondergaan. Zoek De Christelijke Woningbouw vereniging Schouwen-Duive land had half 1996 al belang stelling voor het pand, zegt voorzitter L. Ottens. „Het leek ons de ideale mogelijkheid om onze voorraad seniorenwonin gen uit te breiden." Aanvanke lijk zag het ernaar uit dat de wo ningbouwvereniging uit de markt geconcurreerd was door In 't Opper. De brieven die de woningbouwvereniging naar de gemeente Bruinisse schreef, werden niet beantwoord. „Toen kwam de herindeling en leek het erop dat we uit het gezichtsveld verdwenen waren", zegt Ottens. Maar toen bleek dat de corres pondentie van de woningbouw vereniging gewoon zoek was ge raakt, werden Ottens c.s. alsnog partij. Om elkaar echter geen vliegen af te vangen, zijn ze in goed overleg. „We kwamen el kaar bij wijze van spreken op de stoep van het gemeentehuis te gen", zegt Postema. Net als Pos tema pleit ook Ottens voor een vorm van samenwerking als een van de partijen het pand uitein delijk mag kopen. „Het gaat er uiteindelijk om dat die zorgwo ningen er komen, hoe dan ook." •!M ZIERIKZEE - Het dagelijks gemeentebestuur van Schou wen-Duiveland gaat jaarlijks 70.000 gulden reserveren voor groot onderhoud van het Multi Functioneel Centrum in Zie rikzee. Dit volgt uit de goedkeuring van het onderhoudsplan voor het centrum. De bijdrage geldt voor de komende vijftien jaar. 's-HEER HENDRIKSKINDEREN - In de nacht van woens dag op donderdag werd ingebroken op diverse plaatsen in "s- Heer Hendrikskinderen. Uit een loods aan de Nieuwe Rijks weg werden ruitersport-artikelen met een gezamenlijke waarde van 8.500 gulden gestolen en er verdwenen gereed schappen uit een schuur aan de Sinoutskerkseweg. Een op slagloods aan de Nieuwe Rijksweg werd opengebroken maar er werd niets vermist. De politie heeft de zaak in onderzoek. GOES - Uit de tuin van een bedrijf aan de Van Hertumweg in Goes werd in de nacht van woensdag op donderdag een recla mezuil gestolen. De geschatte waarde bedraagt 25.000 gul den. KRABBENDIJKE - Een 37-jarige bestuurdster van een auto uit Krabbendijke bleef donderdag na een aanrijding op de Oude Rijksweg met de brokken èn een achterbumper zitten. Een donkergrijze auto, vermoedelijke een Opel Ascona, ver leende bij de afrit van de A5 8 geen voorrangen raakte met zijn linker achterzijde de rechter voorzijde van de Krabbendijkse. Haar auto werd beschadigd, maar die van de tegenpartij ook. Deze reed zonder bumper en zonder zich bekend te maken door. Het voormalige gemeentehuis in Bruinisse. foto Marijke Folkertsma door Peter van den Belt ZIERIKZEE - De eerste vijf maanden van dit jaar zijn op Schouwen-Duiveland 58 geval len van vandalisme geconsta teerd. Vooral afvalbakken waren het doelwit van de ver nielers, die het verder ook op verkeersborden, openbare toi letten en gemeentelijke abri's hadden voorzien. In totaal is er in 1998 al voor 85.000 gulden vernield. Hierbij zijn overigens ook negen geval len opgeteld waarbij een auto mobilist schade veroorzaakte aan gemeentelijke eigendom men zonder zich daarna ken baar te maken. Twaalf keer werd een afvalbak stukgetrapt of op ondeskundige wijze gedemonteerd. Evenzo veel maal werden verkeersbor den vernield, ontvreemd of wer den de palen verbogen. Bij openbare toiletten is vooral het afbreken van wasbakken en uri noirs populair onder vandalen, die ook niet terugdeinzen voor het intrappen van deuren; ge middeld twee maal per maand ging het mis op het toilet. De schade aan abri's was het grootst: 22.082 gulden. Vooral de glazen ruiten moeten meer dan eens vervangen worden. Met een bedrag van vijftienhon derd gulden per ruit kunnen de gemeentelijke uitgaven snel op lopen. In april dit jaar bleek een abri aan de Grevelingenstraat in Zierikzee zelfs vrijwel geheel verd'wenen, kosten 12.000 gul den. Van de 85.000 gulden die tot nog toe is uitgegeven aan reparatie kosten moest 53 procent naar Zierikzee en 23 procent naar Burgh-Haamstede. Renesse, toch berucht om het vandalis me, neemt met negen procent van de kosten nog een beschei den plaats in. De verwachting is echter dat het aandeel van de Schouwse uitgaansplaats in de zomennaanden flink zal oplo pen. Vergelijking Een vergelijking met voorgaan de jaren is nog niet mogelijk. De vernielingen werden toen nog niet geregistreerd door de ge meentewerkers. Sinds 1 januari van dit jaar houdt de gemeente Schouwen-Duiveland wel een vandalisme-registratiesysteem bij voor schade aan publieke ei gendommen. Met de registratie wil de gemeente een bijdrage le veren aan de preventie en de pakkans van de daders vergro ten. Wanneer bijvoorbeeld steeds een bepaald type vuilnis bak wordt vernield, kan die ver vangen worden door een stevi ger model. „Een betere sociale controle is een hulpmiddel om de kosten omlaag te brengen", stelt een gemeentewoordvoerder. „Maar een adequate aanpak van het vandalismeprobleem vergt uit eindelijk een mentaliteitsver andering bij de daders zelf. Het is van belang dat nooit de situa tie ontstaat dat we zinloze ver nielingen normaal gaan vin den." TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneuzen willen een nieuw rampenplan opstellen naar model van de Stuurgroep Openbare Veiligheid Zeeland, ter vervanging van de huidige acht jaar oude versie. In het nieuwe plan wordt met scenario's gewerkt, die zich uitstrekken van ongeval tot ramp. Afhankelijk van de situatie kan worden bepaald welk scena rio moet worden gebruikt. Het rampenplan sluit ook beter aan op de varianten in de naburige gemeenten en het provin ciaal coördinatieplan, wat met name voor de operationele diensten optreden tijdens calamiteiten kan vergemakkelij ken, aldus het college. De opzet wordt eind deze maand vast gesteld door de gemeenteraad. AARDENBURG-Vijftien jongeren in de leef tijd van 15 tot 19 jaar hebben de vele vernielingen bekend aan de bibliotheek en omgeving in Aardenburg, ruim een half jaar geleden. Door oplettendheid van buurtbewoners konden de jongeren, die verdacht werden van brandstichting, ingooien van ruiten en het spuiten van leuzen worden aangehouden. Sinds hun aan houding is er geen sprake meer van overlast en vernielingen. YERSEKE - Kortsluiting op de overloop in een woning aan de Begonialaan zorgde donder dagavond om half negen voor een fikse brand op de zolderver dieping. De brandweer, die bin nen vijf minuten ter plaatse was, bluste het vuur met twee hogedrukstralen. Dankzij een goede gipsplaten- wand op de bovenverdieping is het vuur tijdig binnen de muren gestikt. De rookontwikkeling was bij aankomst zo hevig dat zeven brandweerlieden met be hulp van perslucht de woning moesten betreden. Eerder in de nacht rukte de brandweer van Yerseke om 00.17 uit voor een brandalarm in zorgcentrum Vredelust. Hier zorgde kortsluiting in een draaiende wasdroger voor groot ongemak en eveneens rookont wikkeling. De kleding hierin bleef niet gespaard. Zes bewo ners nabij de vleugel Het Roefje j moesten worden geëvacueerd naar de recreatiezaal. Ook hier i was de brandweer Yerseke bin- J nen enkele minuten na het auto matisch alarm ter plaatse en wist deze de brand met één ho- ge-drukstraal te blussen. REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 Postbus 80 4300 ABZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454659 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam(chef) P. van den Belt M. E. M. Hitzert P. Kleemans A. Molengraaf A.M.L. Pankow P.B. Godrie(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl doorMieke van der Jagt Gelukkig! het Oosterscheldezieken- huis in Goes is uit de zorgen. Door een ingewikkelde uitruil van bedden en specialistische functieplaatsen is er weer geld genoeg, kan het ziekenhuis wat doen aan de wachtlijsten en hoeft er ook geen ruzie meer te worden ge maakt met de minister. Maar het aantal bedden gaat terug met 41 en de bevol king in het verzorgingsgebied groeit juist. Toch stemt de hele operatie het ziekenhuisbestuur tot grote vreugde. Voorzitter P. Bouman, van de Raad van Bestuur van de Stichting Oosterschel- deziekenhuizen, is tevreden. „Want we krijgen meer geld en daarmee kunnen we meer doen." Maar het ziekenhuis had toch al een uitspraak van de Kroon op zak ivaarin duidelijk werd dat die 41 bedden moesten blijven staan „Ja, daarom konden we ook tot deze op lossing komen. Kijk, je hebt bedden en bedden. In een ziekenhuis heb je ledi kanten, zeg maar matrassen op poten. Daarvan hebben wij er in Goes en Zie rikzee samen ongeveer 450. We hebben tot nu toe, alles bij elkaar, 405 erkende bedden. Dat wil zeggen dat we voor 405 opnameplaatsen geld krijgen van het ministerie van Volksgezondheid. Dat is per bed ongeveer 14.000 gulden per jaar. Minister Borst wilde dat wij 41 van die budgetbedden zouden inleveren, 26 in Goes en vijftien in Zierikzee. Daar waren we het helemaal niet mee eens want juist op de Bevelanden en Schou wen neemt de bevolking aanzienlijk toe, terwijl die in de rest van Zeeland stabiliseert of afneemt. Als je alle de mografische prognoseformules gaat toepassen, zouden wij dus juist meer bedden moeten hebben. Daarmee zijn we naar de Raad van State gegaan en we hebben dat pleit gewonnen." Waarom dan uit eigener bewe ging die bedden opnieuw ingele verd? „Omdat die matrassen op poten toch wel blijven staan en omdat we meer geld konden binnenhalen dan 41 keer 14.000 gulden. We hadden namelijk ook nog een procedure bij de Raad van State lopen ©ver het aantal specialistische functieplaatsen. De minister wilde ons een uitbreiding met 3,5 specialisten niet toekennen. In het budget levert een functieplaats 357.000 gulden op. Maal 3,5 is dat veel meer dan die 41 bedden bij elkaar. Omdat de Raad van State wel oren had naar onze demografische ar gumenten, hebben we de minister voor gesteld die bedden toch maar te schrap pen en ons die 3,5 specialisten te geven. Met terugwerkende kracht tot 1 januari 1996, heeft ze dat gedaan. De honoraria van de speciaüsten mogen vanaf 1 ja nuari van dit jaar worden betaald." Voorzitter P. Bouman van de Raad van Bestuur van de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen: „Die matrassen op poten blijven toch wel staan." foto Willem Mieras Krijgen al die specialisten straks dati niet te kampen met een struc tureel tekort aan bedden? „Wij denken van niet. Want al. neemt het aantal mensen in ons verzorgings gebied toe. het aantal opnamedagen in het ziekenhuis neemt af. Twintig jaar geleden was de gemiddelde opname duur in het ziekenhuis nog meer dan twintig dagen. Nu zitten we op iets meer dan acht dagen. Voor steeds meer verrichtingen hoef je korter in het zie kenhuis te liggen. Daarnaast hebben we nog een short-stay-afdeling. Van maandag tot vrijdag is die bemand, en tijdens het dure weekeinde ligt er nie mand. Ook het aantal dagbehandelin gen neemt aanzienlijk toe. Per saldo blijft het aantal opnamen per jaar ge lijk maar de gemiddelde verpleegduur neemt af. We kunnen die bedden in de huidige organisatie dus missen om de zelfde reden als waarom we meer speci alisten nodig hebben. Die zien steeds meer mensen, moeten steeds meer be handelingen doen en ook specialisten hebben maar twee handen. Daardoor worden de wachtlijsten langer en blijft er maar één oplossing over: meer speci alisten. Dat is dus nu gelukt en daarom zijn we blij." Gaat die blijdschap ook nog een beetje afstralen op de verloskun dige afdeling in Zierikzee? „Nee, ik ben bang van niet. De afdeling verloskunde in Zierikzee is een gepas seerd station. Mensen die het weten kunnen: gynaecologen, verloskundigen en kinderartsen hebben geadviseerd al leen medisch geïndiceerde bevallingen te doen in ziekenhuizen waar voortdu rend een gynaecoloog, een kinderarts en een volledig uitgeruste afdeling neo natologie is. Vooral dat laatste is een probleem. Dat kunnen we niet in beide vestigingen in stand houden. We heb ben gekozen voor Goes. Intussen zijn we op zoek naar een oplossing voor het pi-obleem van de Schouwse huisartsen die zeggen dat ze in de eerste lijn niet verantwoord kunnen werken als voor de tweede lijn de voorzieningen al ont breken. Volgende week bespreken we met de huisartsen een pakket van speci fieke maatregelen die poliklinische- en thuisbevalingen op Schouwen-Duive land verantwoord kunnen laten plaats vinden." Mag Zierikzee voor de rest meedelen in de vreugde? Jazeker. Het is nog niet bekend hoe de nieuwe specialisten zullen worden ver deeld maar met een vermindering van de wachttijden is ook Zierikzee gebaat. We hebben de vestiging hoog in het vaandel. In Zierikzee moet een zo volledig moge lijke klinische voorziening in stand worden gehouden. Daarom renoveren we het gebouw zo grondig. Als het zie kenhuis geen geld tekort komt, gaat het overal beter en gemakkelijker. doorTheo Calkoen NIEUWE TONGE - Onderne mer G. van 't Zand wil volgende maand zijn Fauna Park Flakkee aan de Duivenwaardsedijk in Nieuwe Tonge officieel openen. Hij vertelde dat donderdag na afloop vaneen hoorzitting bij de Raad van State in Den Haag, waar omwonenden de milieu vergunning aanvechten die het gemeentebestuur voor het Fau na Park verleende. „Ik heb er een harde ziel van ge kregen. Dat zijn mensen die overal tegen zijn en met ieder een ruzie hebben. Ik maak me er niet druk om", verklaarde Van 't Zand. De omwonenden zijn vooral bevreesd voor geluids overlast. Van 't Zand gaat onder meer vijftig papegaaien huis vesten, eerder vroegen de om wonenden in een bij de Raad van State aangespannen spoed procedure al om schorsing van de milieuvergunning. Dat ver zoek werd afgewezen. Van 't Zand wil bezoekers naar zijn faunacentrum trekken, maar hij wil het leeuwendeel van zijn inkomsten genereren met het fokken van vogels. THOLEN - Op Tholen worden vrijdag 26 (13-21 uur) en zater dag 27 (10-17 uur) juni vier tui nen opengesteld voor het publiek. Het betreft die van de familie Balk in Poortvliet, de fa milie Van Gurp in Sint-Maar tensdijk, de familie Kok in Scherpenisse en mevrouw Van der Zwan onder Poortvliet. Op 6 juni is het Manpower Bancnmarkt. Schrijf je dan in, maak een slagzin af en werk fn de weck erna voor Manpower. Dan maak je al kans op twee WK-kaartjes. Kun je niet komen? Fax of stuur je CV naar onderstaand adres. Wij nemen dan contact met je op. Zaterdag 6 juni zijn we open van 11.00 tot 16.00 uur. De postkantoor-vestigingen van 10 00 nur„13J0 uon(Gjk in dc "«MANPOWER Gouden Gids voor de Manpower- yow vestiging bij jou in de buurt. óWWêi-Q? Manpower Uitzendorganisatie, Postbus 12150, 1100 AD Amstcrdam-Z.O., fax (020) 600 21 36

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 39