Monica Seles verbaast iedereen Coach mag geen watje zijn Marianne Timmer naar Sanex-ploeg Rouwende tennisster ontmaskert Martina Hingis en is nu favoriete in finale Haarhuis en Eltingh weer samen in finale Camacho trainer Madrid door Paul van den Bosch PARIJS - Toen Rieha rd Kraj icek zich in 1996 een weg baande naar de finale van Wimbledon, noemde hij zich een 'man met een missie'. Een topsporter op zoek naar zijn heilige graal. Op het centre- court van Roland Garros stond gister middag een rouwende dochter met een missie, een vrouw vol passie en verbe tenheid: Monica Seles. De finaleplaats van Monica Seles sluit naadloos aan bij het rouwproces van de 124-jarige Amerikaanse, die sinds vori ge maand niet meer kan terugvallen op haar overleden vader, coach èn kame raad Karolj. Seles heeft lang getwijfeld of ze zou spelen in Parijs. Maar omdat de muren thuis op haar afkwamen, meldde ze zich toch op het Grand Slam-toernooi. Met hartzeer, zonder wedstrijdritme. Na zes partijen, waar onder gisteren de genadeloze ontmas kering van Martina Hingis (6-3 6-2) in de halve finale, vindt de voormalige nummer één van de wereld zich plots terug in de finale van de Open Franse. Tegen de Spaanse Arantxa Sanchez- Vicario gaat Seles morgenmiddag ook meteen als favoriet van start. Het leven heeft verrassende wendingen, maar dat hoeft niemand de gelouterde ten nisster te vertellen. Een gestoorde sup porter van Steffi Graf, genaamd Gunther Parche, hield haar met een messteek bijna twee jaar van de baan, ze kampte met gewichtsproblemen en vader Karolj leed de laatste jaren aan verschillende vormen van kankei- waarvan de laatste - aan z'n maag - hem op 14 mei fataal werd. Ruwe kanten In tegenstelling tot veel van de 'barbie- poppen' in het hedendaagse vrouwen tennis, kindsterretje Anna Koernikova voorop, kent Monica Seles dus de ruwe kanten van het leven. Dat het méér is dan vijfsterrenhotels, adorerende fans, gretige sponsors en nog meer klater goud. „Het is de laatste vijf jaar niet makkelijk geweest, door allerlei om- standigheden,'' weet Seles. „Nu pro beer ik mijn carrière zo goed mogelijk voort te zetten als ik maar niet word dwarsgezeten door dingen, waarover ik geen controle heb Haar persoonlijke leven maakt haar Monica Seles speelde in superhoog tempo en gaf Martina Hingis het nakijken. populairder dan ooit bij de toeschou wers; op Roland Garros is ze dit jaar voelbaar de 'People's Princess'. Seles zit eigenlijk in hetzelfde schuitje als Pete Sampras, die zijn koele imago op slag kwijtraakte toen hij zijn emoties toonde over de dood van zijn coach en vriend Tim Gullikson. De Amerikaan droeg in 1996 zijn US Open-titel aan hem op. Het volk droeg hem op handen. Monica Seles, een veel emotionelere persoonlijkheid dan Sampras, weiger de gisteren vooralsnog haar successen- reeks op Roland Garros op te dragen aan vader Karolj. „Nee, dat doe ik niet. Ik mis hem ongelooflijk, maar of ik aan hem denk, hangt niet af van winst of verlies." In Parijs slaat dochterlief zich manmoedig door alle vragen over haar vader. Tijdens persconferenties moet ze soms even slikken en vullen de traan buizen zich even. Maar emotionele uit barstingen blijven uit. Dat ze in een heel donker tennis-outfit op de baan staat, moet ook niet als een teken van rouw worden opgevat. „Mijn sponsor heeft dit voor mij ontworpen." Vader Karolj zou in elk geval - zo veel is wel zeker - gisteren ongelooflijk trots zijn geweest op zijn dochter, die Marti- foto Lionel Cironneau/AP na Hingis met een ongekende over macht de voet dwars zette. De Zwitser se torste ook een missie met zich mee, al was die dan niet zo emotioneel als in Seles' geval. De kopvrouw van de we reldranglijst, met afstand zelfs, kon in Parijs haar persoonlijke Grand Slam binnenhalen na haar overwinningen op Wimbledon, Flushing Meadows en in de Australian Open. Geen officieel 'Groot Slem', want daarvoor moet een tennisser de vier belangrijkste toer nooien van het seizoen in hetzelfde ka lenderjaar winnen. Maar het zou een nieuwe bevestiging zijn van Hingis' su prematie bij de vrouwen. Het enige Grand Slam-toernooi op gravel blijft nu ontbreken op de conduitestaat van de Zwitserse. Vijf keer eerder zagen Hingis en Seles elkaar aan de andere kant van het net, in alle gevallen ging de winst naar de jongste van de twee. Precies twaalf maanden terug was hun onderlinge halve finale (6-7, 7-5, 6-4 voor Hingis) in Parijs de te vroege finale. Dat was het gistermiddag opnieuw, al kon Hin gis alleen in de eerste set de scherpe spreiding en het bezeten tempo van Se les volgen. In de tweede reeks maakte de Zwitserse steeds meer onnodige fou ten en legde ze het hoofd in de schoot. „Niemand had verwacht dat Monica zo goed kon terugkeren", reageerde Hin gis. „Ze heeft iedereen hier verbaasd." Stijgen Door haar finaleplaats stijgt Monica Seles volgende week naar de vijfde plaats in de wereldorde. Nog steeds ver verwijderd van Hingis, maar ook van haar runner-up Lindsay Davenport. Seles in haar huidige vorm moet in staat worden geacht om Davenport van die plek te verdrijven, want elke verge lijking tussen beiden valt in haar voor deel uit. Het is typerend dat Davenport in koele cijfers nog altijd de belangrijkste be dreiging vormt voor Hingis, hoewel ze nimmer een Grand Slam-finale haalde. In het foutenfestival tegen Arantxa Sanchez-Vicario - dat misstond als halve finale van een Grand Slam - modderde Davenport naar hartelust: 3-6 6-7. Daardoor staat de Spaans^ voor de zesde keer in de finale van Ro land Garros, met winst in 1989 en '94. In 1991 prolongeerde de toen 15-jarige Monica Seles haar titel in Parijs door de 17-jarige Sanchez-Vicario in twee sets te verslaan. Dat is zeven jaar gele den. De 'oude' Seles is terug, werd gis teren meteen geconcludeerd. „Dat is moeilijk te zeggen", riep ze zelf uit. „Ik ben dezelfde als voorheen. Maar het was de laatste jaren moeilijker om me te concentreren. Dat is misschien nu weer wat makkelijker geworden. Door de onvermijdelijke dood van haar vader, bedoelde ze dus. Winst op Ro land Garros zou morgen een ontroeren de laatste eer zijn. GPD van onze sportredactie PARIJS - Patrick Rafter liet zich dit jaar ontvallen dat hij Jonas Björkman de beste dubbelspeler van het tennis- circuit vindt. De Australiër was dan ook blij dat de Zweed met hem een koppel wilde vormen. Rafter werd meteen op zijn vingers getikt door Jacco Eltingh. „Ben je niet iemand vergeten?", vroeg hij hem. Dat was-ie, zo bleek gisteren tijdens de halve finale op Ro land Garros. Eltingh plaats te zich samen met zijn vaste partner Paul Haarhuis voor de eindstrijd door winst op... Rafter en Björkman (6-2 6- 2). Morgen (zaterdag) spelen de Nederlanders voor de hoofdprijs in Parijs tegen Mark Knowles van de Baha mas en de Canadees Daniel Nestor. Het was voor Jacco Eltingh een bijzondere halve finale. Aan de andere kant van het net stond immers Björkman, met wie hij eerder dit jaar de Australian Open won. Haar huis was toen niet beschik baar vanwege de zwanger schap van zijn vrouw. Voor Eltingh wordt het der halve de tweede Grand Slam-finale van het seizoen, hoewel hij nauwelijks nog traint, zijn knieën moet ont zien en heel ontspannen naar de dubbelpartijtjes toeleeft. Met Haarhuis won hij dit jaar al de toernooien in Philadel phia, Rotterdam, Barcelona en Monte Carlo. Eeuwig zonde Elke week wordt het duo nog beter, hoewel alleen Paul Haarhuis nog af en toe een single afwerkt. De eerste plaats op de wereldranglijst is vast in handen, de concur renten worden weggespeeld. Het lijkt eeuwig zonde dat het duo er na dit seizoen mee ophoudt. „Eigenlijk zou ik wel willen stoppen als we straks Wim bledon winnen," zegt El tingh. „Dat zou een prachti ge afsluiting zijn." „Of we nou Wimbledon winnen of niet," voorspelt Paul Haar huis, „ik ga toch nog eens een babbeltje maken met Jacco." In de finale van het gemengd dubbel staan de Williams Sisters tegenover elkaar. Se rena speelt met de Argentijn Lobo, Venus met haar land genoot Gimelstob. De laatste twee veroverden begin dit jaar de titel in het gemengd dubbel op de Australian Open. GPD van onze sportredactie MADRID - José Antonio Camacho (42) volgt Jupp Heynckes op als trainer van Real Madrid. De 81-voudig Spaanse international heeft met Real-manager Pirri mondelinge overeenstemming bereikt over een contract. Camacho moet nog een afrondend gesprek voeren met voorzitter Sanz, waar na hij voor twee of drie jaar zal tekenen bij de Champions League winnaar. Camacho was in het seizoen 1989/'90 al assistent-trainer bij Real onder Alfredo di Stefano. Hij was hoofdcoach bij Rayo Val- lecano, Espanyol, Sevilla en afgelopen seizoen opnieuw bij Es- panyol. SID door Maarten Wijffels HOOFDDORP - Altijd maar winnen, steeds het uiterste ge ven. Daar draaide het bij In grid Haringa zestien jaar lang om. Eerst als schaatster, tot 1989, daarna als wielrenster. Vorig jaar nam de vrouw met de turbo-dijen afscheid van de wedstrijdsport en aanvaardde een functie in de staf van de na- tionele vrouwenploeg. De tus senbalans na een half seizoen: „Vrouwen beleven het wielren nen veel emotioneler dan man nen. Dat vergt het nodige van een coach, heb ik gemerkt. Je mag zeker geen watje zijn". Het maken van een afspraak met Ingrid Haringa blijkt niet eenvoudig. De inwoonster van Hoofddorp is een drukbezet mens. Nadat ze vorig jaar okto ber haar laatste wedstrij d reed, ruilde ze het zadel van haar ra cefiets vrijwel onmiddellijk in voor een plekj e achter het stuur van haar auto. „Ik ben ontzet tend veel onderweg", zegt de ex-politieagente, die de func tie van baancoach bij de vrou wen-junioren combineert met het co-ploegleiderschap bij de nationale selectie. „Officieel ben ik voor beide functies op parttimebasis be noemd. Maar ik wil graag dat alles loopt zoals ik het voor ogen heb en dat betekent dat er in de praktijk veel meer tijd in gaat zitten.Voor Haringa, vijf keer wereldkampioene op de baan en in het bezit van drie olympische medailles, was het geen vanzelfsprekendheid dat ze na haar loopbaan als coach aan de slag zou gaan. „De KNWU heeft mij niet echt ge polst en ik heb mezelf ook niet opzichtig aangeboden. Soms ben je waarschijnlijk gewoon op het juiste moment de juiste persoon op de juiste plaats. Ik zie het een beetje als een onver wachte samenloop van om standigheden." „Ik heb wel altijd de ambitie gekoesterd om na mijn loop baan iets in de begeleidende sfeer te gaan doen, maar aan can-ièreplanning heb ik nooit gedaan. Vorig jaar sprak ik met Gerrit Middag (toenmalig technisch manager van de KNWU) en hij vertelde dat cle Wielren Unie mensen zocht die het vrouwenwielrennen een positieve impuls konden ge ven. In de loop van dat gesprek filosofeerde hij er lustig op los: Haringa, succesvolle periode achter de rug, groot aantal me dailles, gekende naam in het wielenvereldje én gezegend met een flinke dosis inzet en enthousiasme. Vervolgens kwam de zaak in een stroom versnelling." Haar positieve karaktereigen- Ex-wielrenster Ingrid Haringa leidt nationale ploeg in Ster van Zeeland Ingrid Haringa (voorgrond, tweede van links) maakt een dolletje tijdens een trainingsritje met de nationale selectie. Links Jean-Paul van Poppel, met wie Haringa de regie binnen de ploeg voert. foto ANP schappen stellen de voormali ge koningin van de sprint in middels alweer een klein half jaar in dienst van de nationale selectie. Samen met een ander voorma lig snelheids wonder, Jean- Paul van Poppel, voert ze de re gie binnen de ploeg. „De eerste drie maanden deden we alles samen. Trainingen, besprekin gen, alles gebeurde in overleg. Nu gaan we langzamerhand toe naar de situatie dat ik de wedstrijden in Nederland voor mijn rekening neem en Jean- Paul de buitenlandse koersen doet. Momenteel zit hij met de zes meest ervaren selectieleden in Amerika in het kader van de Coupe du Monde." Bij afwezigheid van de geves tigde orde, houdt Haringa zich intensief bezig met het begelei den van vier aankomende ta lenten, die dit weekeinde zul len starten in de derde editie van de Ster van Zeeland. Het werken met de jonkies Sonja van Kuik, Arenda Grim berg, Mirella van Melis en Da- niëüe Moonen, allemaal acht tien tot twintig-jarigen, ervaart Haringa als een ver ademing. „Met hen heb ik niet samen gefietst, zodat ze mij als een echte begeleidster zien. Ze accepteren mijn leiderschap zonder morren. De oudere le den uit de ploeg doen dat ook wel, maar het levert soms klei ne irritaties op als zij op hun donder krijgen van iemand die jarenlang één van hen was. Wat dat betreft, kunnen vrouwen heel emotioneel reageren." Die laatste constatering vormt een belangrijk aspect in de tus senbalans die ze na een half jaar wel even wil opmaken. „Ik heb gemerkt dat het belangrijk is om dingen goed uit te praten. Vrouwen beleven het wielren nen over het algemeen emotio neler dan mannen, ze reageren heftiger en minder rationeel op beslissingen en situaties. Wer ken met vrouwen moeilijker? Mwoh, moeilijk is niet het juis te woord, ik zou eerder zeggen anders." „Het begeleiden van wielren- sters vergt een speciale bena deling", zegt ze vervolgens. „Ik probeer mijn enthousiasme en ervaring zo goed mogelijk over te brengen op de ploeg, maar je moet steeds alert zijn dat je als coach niet te emotioneel be trokken raakt. Je moet op een bepaalde manier dominant blijven, anders is je aanzien zo verdwenen." Hoekstra Haringa spreekt van een 'frisse start' na de periode Piet Hoek stra. Haar woordenstroom stokt echter als haar mening wordt gevraagd over de vorig jaar in opspraak geraakte - en later vertrokken - bondscoach. „Je kunt vragen wat je wilt, maar ik ga het niet meer over hem of over het vorige seizoen hebben. Achteromkijken doe ik niet. Piet Hoekstra treedt al een tijdlang niet meer in de pu bliciteit, wij ook niet." „Als ik zeg verfrissend, dan doel ik op de nieuwe gezichten in de selectie. Vorig jaar waren we met z'n achten. Twee mei den, onder wie ikzelf, hebben' afscheid genomen en dat gat is opgevuld met vier junioren. Voeg daarbij een compleet an dere staf en je kunt zeggen dat we begonnen zijn aan een nieuw tijdperk." Een tijdperk, waarin de natio nale selectie niet meer automa tisch bestaat uit de elite van het vaderlandse vrouwenpeloton. Zo presenteerde Leontien van Moorsel begin dit jaar de rond haar geformeerde Opstalan- ploeg en ook de teams van The Greenery en Hartol hebben hun plekje in het peloton ge vonden. Wat ze van die ontwikkeling vindt? „Het is natuurlijk geen onbekend fenomeen", meent Haringa. „Begin jaren negen tig had je ook al een aantal ploegen naast de nationale se lectie. Mij interesseert het eer lijk gezegd weinig. Zolang ik kan werken met rensters die talent en ambitie hebben, maakt het mij niet uit wie in de nationale selectie rijdt. En ie mand als Leontien van Moorsel gun ik bovendien het allerbes te, ik geloof dat zij het behoor lijk voor elkaar heeft met haar ploeg." Sterkste team Problemen rond de afvaardi ging voor het WK, begin okto ber in Valkenburg, verwacht ze al helemaal niet. „De zes sterk ste wouwen worden afgevaar digd", klinkt het overtuigend. „Uit welke ploeg die komen is niet belangrijk. Van Poppel zorgt er als bondscoach ge woon voor dat Nederland met het sterkste team op het WK verschijnt. Dat lijkt me ook lo gisch j e wilt immers geen mod derfiguur slaan." Zo duidelijk als Haringa is over de selectieprocedure voor het WK, zo vaag blijven voorlopig de bespiegelingen over haar ei gen toekomst. „Het enige wat vast staat, is dat mijn contract op 31 december afloopt. Wat er daarna gebeurt, is nog niet dui delijk. In principe wil ik wel op de huidige voet verder, maar het is afwachten wat de KNWU wil. Zelf heb ik wel een goed gevoel over mijn eerste half jaar als coach. Ik probeer een meerwaarde te zijn voor de rensters, probeer die meiden beter te maken. En als ik zie dat ze daadwerkelijk progressie boeken, dan betekent dat voor mij meer dan een karrenvracht aan overwinningen bij elkaar." zie ook pagina 28 Marianne Timmer gisteren tijdens de persconferentie van de Sa- nex-ploeg. foto Vincent Boon/ANP door Gijs van Oosten ZEIST - Na drie succesvolle maar eenzame jaren achtte hoofdsponsor Sanex de tijd rijp om een vrouw te zoeken naast de 'gezondste man van Nederland'. Opvallend was de gretigheid waarmee schaatsster Marianne Timmer het aanbod aanvaardde om Rintje Ritsma de komende twee winters op de ijsbanen te vergezellen. „Ik ben heel blij en vind het een eer om voor dit team uit te mogen komen", zei Timmer gistermiddag nogal be scheiden voor een tweevoudig olympisch kampioene. Timmer had zich al verzoend met een verlengd verblijf in de kernploeg sprint en stond op het punt het haar toegezonden con tract van een handtekening te voorzien. Net op tijd. niet meer dan enkele weken geleden, nam Patrick Wouters van den Ou- denweijer namens Sane^ (huid verzorgingsproducten) contact op met de schaatskampioene. Timmer had niet veel tijd nodig om een overstap naar de com merciële schaatsploeg te over wegen, vertelde ze gistermiddag tijdens een persconferentie van de Sanex-ploeg in Zeist. Timmer had al lang genoeg ge wacht op de kans om de Ko ninklijke Nederlandse Schaats bond (KNSB) de rug toe te keren. In Nagano, waar de 23- jarige Sappemeerse olympisch goud won op de 1000 en 1500 meter, uitte ze haar ongenoegen over de organisatie en interne communicatie bij de KNSB. Timmer vroeg de bond om dui delijkheid over onder meer de medische en technische onder zoeken die tijdens het seizoen werden verricht. Haar onvrede werd door de bond niet als ver ontrustend ervaren en evenmin weggenomen. Bondssponsor Aegon liet zich zelfs verrassen en reageerde gisteren ontstemd op het vertrek van Timmei'. Onvrede Voor Timmer was het al enige tijd een uitgemaakte zaak. „Na de Olympische Spelen heb ik een brief gestuurd naar de KNSB, waarin ik mijn vragen heb gesteld. Ondanks mijn ver zoek om alstublieft binnen tien dagen te antwoorden, heb ik niets gehoord. Ik heb in het af gelopen seizoen meer strijd bui ten de ijsbaan moeten leveren dan op de ijsbaan. Plet is moei lijk om van Gunda Niemann te winnen, maar nog moeilijker om met de schaatsbond op één lijn te komen." Ritsma krijgt niet alleen gezel schap van Timmer, maar ook van de kernploegleden Martin Hersman en Frouke Oonk. De eenmansploeg is na drie seizoe nen waarin Ritsma optrok met een trainingsmaatje (eerst Ar jan Schreuder, later André Vreugdenhil) uitgebouwd tot een volwaardig team. Ritsma nam tevens afscheid van zijn coach Wopke de Vegt. Ritsma, Timmer, Hersman en Oonk gaan de komende twee jaar (met een optie tot 2002) aan de slag met een trojka van coa ches. Arie Koops schrijft de trainingsprogramma's, oud schaatser Geert Kuiper geeft de technische aanwijzingen en Jil- lert Anema neemt de medische begeleiding voor zijn rekening. Ritsma vindt het 'heerlijk' om meer mensen om zich heen te hebben. Timmer heeft er juist zin in om met een kleinere ploeg aan de slag te gaan. De gezond ste man en gezondste vrouw van Nederland hebben elkaar dui delijk gevonden. Nu is het nog even wachten op de tv-commer- cial. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 27